Bevolking beslist onder welk gezag de bezette gebieden zullen komen te staan. Zonder Sowjet-Unie naar een ge perfectioneerde V.N. Re&ttite feca^e. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regering voelt ook voor een vo'o'r-Gonferentie. Minister Reel antwoordt. Stape-H o*tcUe cU tedUtoUtp i/anrkci k/oacd. Chinezen op Sumatra vragen Nederlandse hulp. Afnuilcaafts hadweeCang-eto. Truman wil onmiddellijk Enropa helpen. Extra toeslag voor ge- pensionneerden. Noodwet Ouderdomsvoorziening. Egypte is een met cholera hesmet land. „Willem Barentz" vaart opnieuw nit V.S. stelt maatregelen voor ln Griekse kwestie Marshall over rapport van de conferentie van zestien. Ondervakgroep broodbakkerij benadeelde haar leden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Het is altijd een betekenisvol ogenblik als H. M. de Koningin in een plechtige zitting van de Staten-Generaal ter inleiding Tan de parlementaire werkzaam heden de Troonrede uitspreekt. Niet alleen in verband met het ceremonieel, dat daarmee gepaard gaat, maar vooral ook omdat daar de ontmoeting is van de Vorstin met haar volk, waarbij het regeringsprogram voor de naastè toekomst wordt aangekondigd. Daaraan voorafgaat de plech tige sluiting van de zitting in naam van de Koningin, waarin de meest belangrijke onderwer pen, die in de voorbijgegane pe riode de aandacht vroegen, wor den gememoreerd. Iets in die geest vinden we ook beschreven in Jozua 23 en 24. Kerst wordt in een vergade ring van de oudsten, de hoof den, de rechters en de ambtlie- den de voorbijgegane periode afgesloten. Jozua, die Mozes als leider van het volk was opgevolgd, is oud geworden. Zijn taak, de verovering van Kanaan en de vestiging van Israël in het be loofde land is volbracht. En nu heeft hij de vertegen woordigers van het volk bijeen geroepen om hen te wijzen op de hoge betekenis van wat in de afgelopen jaren is gebeurd. Hij herinnert aan wat God voor zijn volk gedaan heeft. Hoe God zelf voor hen heeft gestre den. En wél is het land nog niet in zijn geheel veroverd, maar toch zijn met de reeds bezette gebieden, de nog overgebleven gedeelten reeds bij loting tot een erfdeel toegewezen. Zij behoef den er niet aan te twijfelen, dat dezelfde God die hen tot hier toe heeft geleid ook verder met hen zal'zijn en ook het overge bleven gebied in hun hand zal stellen. Alleen, hier is een groot ge vaar. Dit gevaar, dat zij zich zullen afkeren van de Here hun God om zich te hechten aan en zich te vermengen met de hei denen en zich voor hun goden te buigen. Dat kwaad zal zijn eigen straf met zich brengen. Want dan zal God die volken sparen tot Israels verderf. Zij Zullen voor Israël zijn tot een strik en tot een val waarmee waarschijnlijk gedoeld is op de zedelijke en geestelijke gevaren, maar ook tot een gesel in him zfjden en tot doornen in hun ogen. De gespaarde vijanden met wie zij vriendschap hebben gesloten, zullen weer tot de aanval overgaan. De kracht van Israël zal worden gebroken en het volk ondergaan. Als zo de vorige periode is afgesloten, dan volgt te Sichem een nieuwe bijeenkomst. Weer worden de vertegen woordigers van het volk bijeen geroepen. Nu om de blik te richten op de toekomst. Opnieuw schildert Jozua in levendige kleuren wat God voor zijn volk geweest is. God heeft hun een land ge schonken en steden om in te wonen. Voorspoed en welvaart zijn hun ten deel gevallen. En dan volgt een ernstige waarschuwing. Wij zouden ook kunnen zeg gen, het program voor de toe komst. De korte inhoud is: Dient de Here! Maar het moet een vrijwillige dienst zijn. „Wanneer het u kwaad schijnt om de Here te dienen, kiest u dan wie gij dienen zult, hetzij de goden welke uwe vaderen aan de overzijde der rivier ge diend hebben, hetzij de goden der Amorieten." Het volk is vrij om te kiezen. Maar er moet gekozen wor den. Wat Jozua betreft, hij heeft de besliste keuze gedaan. „Aan gaande mij en mijn huis, wij zullen de Here dienen." En de volksvertegenwoordigers verbin den zich plechtig om dit voor beeld te volgen. Wat met Israël gebeurde heeft zich tot op zekere hoogte bij ons herhaald. Wij hebben na jaren van druk en benauwdheid de vrijheid herkregen. Niet door eigen kracht. God, heeft bij ons wat groots verricht. Maar nu worden wij ook, als Israël, voor de keuze gesteld, wie wij zullen dienen. Zeker, het is van groot be lang, dat we een Troonrede heb ben gehoord, waarin allerlei voor de toekomst belangrijke maatregelen werden opgesomd. Regering en volk hebben samen te werken aan de her-opbouw er. de -uitbouw van Nederland. Alle krachten zullen moeten worden ingespannen. God zelf, roept ons om te arbeiden. Maar die arbeid en inspan ning zal alleen betekenis heb ben, wanneer daarbij gerekend wordt met Gods wil en wet. Wanneer ook het volk van Ne derland komt tot de belijdenis: wij zullen de Here dienen! ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 756 Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 27 SEPT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUiyEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEL.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KAEELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.34 u., onder 18.27 u. Maan op 18.23 u., onder 3.59 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 28 September: 1.03 u. 1.77 m., 13.12 u. 1.71 m. Het debat oyer de Regeringsverklaring. Nadat de verschillende sprekers in het debat over de regeringsverklaring in eerste instantie gesproken hadden, heeft Dr Beel gisteren de houding en het beleid der regering verdedigd. Hij^ wees er op, dat niet valt te zeggen of de bezette gebieden zullen terugkeren naar de repu bliek. Daarover beslist de bevolking en niet de Nederlandse regering. Wat betreft de weder opbouw, zullen de uitzending van hen, die hjeraan willen medewerken versneld worden. VOOR DE ZONDAG. De regering,jstaat in beginsel zeer welwillend tegenover de ook Spr. betoogt, dat constructieve ln Indlë tot uiting gekomen wens voor een voor-conferentie van arbeid m0gelijk is, daarom heeft I^onesische^ vertegenwoordigers ter bespreking van de interne de regering een beroep gedaan op de constructieve elementen in de Spr betreurt het, dat de actie j bliek maar zij nimmer met tot Djocja ls voortgezet. Hij vraagt o.m. met welke opdrachtPU)8 geven haar recht en haar Dr van Mook naar Indië is terug-plicht om op te treden tegen ter- gekeerd, wat zijn reis naar de reUr en willekeur. De staking der Schotse mijnwerkers. De staking van de Schotse mijnwerkers, die Dinsdag j.l. het werk neerlegden, heeft zich uit gebreid tot Lanarkshire en Stir lingshire, zodat meer dan 13000 man m 43 mijnen er thans bij betrokken zijn. bestuursbouw. In de middagvergadering van de Tweede Kamer van Donderdag werd nog het woord gevoerd door de heren Zandt en Stokvis. De heer Zandt (S.G.P.) gaat gaat uitvoerig de toestanden in de republiek na. Z.i. had de wereld vroeger daarover ingelicht moe ten Worden, dan zou ook de reis van Dr van Mook naar Amerika niet nodig geweest zijn. De stem ming is vergiftigd, hetgeen voor komen had kunnen worden, als Dr van Mook, die spr. in gebreke stelt, voor voorlichting had ge zorgd. De min. pres. heeft verklaard, dat de politionele actie tot het gewenste resultaat heeft geleid, maar Dr van Mook en anderen denken er anders over. Na de be ëindiging der actie zijn er al meer doden en gewonden dan tijdens de hele politionele actie zijn gevallen. Ver. Staten heeft uitgewerkt en of hij overeenkomsten heeft af gesloten. Verder wenst hij o.a. te vernemen of ministers op een partijcongres mededelingen heb ben gedaan, wetke aan de Kamer zijn onthouden en voorts wat de regering bedoelt met construc tieve elementen. De heer Stokvis (C.P.N.) betoogt, dat de de facto erken ning der republiek in zich sluit de de jure erkenning. Hij ontkent dat Nederland in Indië enig recht heeft. Vrijdagmorgen werd het debat voortgezet. Het woord was toen aan de re gering. Minister Beel begint met beogen consolidatie in de bevrijde hulde te brengen aan het beheers- gebieden. te optreden van onze troepen en-i herdenkt hen die het offer van De regering staat in beginsel hun leven brachten. zeer welwillend tegenover de ook In antwoord op een vraag van Indonesië tot uiting gekomen de heer Romme verklaart spr., wens van de heer Romme om dat de militaire adviseurs zich een voor-conferentie van Indone- niet tegen het ondernemen der actie hebben verzet. Omtrent de doelstelling der regering met de politionele actie is er geen ver schil tussen de verklaring twee dagen na het begin der actie en de jongste regeringsverklaring, zoals de heer Logemann deed voorkomen. De actie bedoelt niet politiek iets op te leggen, doch de voorwaarden te scheppen om een onhoudbare toestand op te heffen. De regering betreurt het, dat de Veiligheidsraad de positie van de republiek onjuist heeft gezien. Het blijven van de heer van Klef- fens was goed, omdat zo nog kon worden medegewerkt aan con structieve arbeid. Een uitsluitend negatieve houding aan te nemen zou niet verantwoord geweest zijn. Men houde daarbij de stem ming in de Veiligheidsraad in het oog, waar men de lieer van Klef- fens niet meer dan twee uur uit stel wilde geven om overleg te plegen met zijn regering. Verder wijst hij er o.m. op, dat in belangrijke productie-centra, die braak lagen, thans met voort varendheid het herstel is ter hand genomen. Na de politionele actie werd reeds veel bereikt. Ten aan zien van het verkeer werd veel verbeterd en op medisch terrein kon veel worden gedaan. De uit zending van hen die aan de op bouw willen medewerken wordt versneld. In Augustus - werden reeds 1100 personen uitgezonden, o.w. 800 voor particuliere onder nemingen. Komende tot de voorzieningen, merkt spr. op, dat deze allereerst Het valt niet te zeggen of de bezette gebieden zullen teruglie ren naar de republiek. Daarover beslist de bevolking en niet de Nederlandse regering. Spr. ontkent, dat de regerings verklaring niets positiefs bevat. De inhoud van de motie-de Groot, welke indruist tegen de plannen der regering is voor haar onaanvaardbaar. Indien de republiek in haar ge heel verantwoordelijk wordt ge steld voor het falen, dan moet bij een dergelijke veralgemening de oppositie in Nederland ook ver antwoordelijk gesteld worden voor het tot dusver gevolgde re geringsbeleid, merkt spr. de heer Schouten op. Men moet het probleem niet te eng zien; men moet niet denken, dat het volgens een bepaalde re geling is op te lossen. In verband met de opmerking van de heer Schouten, dat hij geen toegang tot de regerings keuken verlangt, geeft de minis ter te kennen, dat al te naarstig pottenkijken niet goed is. Overigens wijst hij erop, dat ieder lid van het* Kabinet zijn eigen verantwoordelijkheid heeft! Z.i. zullen in partij-organen geen mededelingen gedaan worden, die binnen de vertrouwelijke sfeer Petrus nu en die met hem waren, waren met slaap be zwaard. Lukas 9 Sla. Mag men geloven hetgeen daarover verteld wordt, dan is het geen zeldzaamheid, dat men onder de verkondi ging van het Woord slaapt. Wij willen geen onderzoek gaan instellen naar de oor zaak daarvan. Hier in deze woorden lezen wij, dat dit euvel niet van vandaag of gisteren is, maar cUle tijden door gevonden wordt. Hier zijn het zelfs discipelen wel ke slapen. Wij kunnen daarvan maar moeilijk de oorzaak bij de predikers zoeken. Mozes en Elia, twee predikers bij uit nemendheid, spraken hier in hemelse heerlijkheid van de weg der verlossing. Hoe is dat mogelijk, om onder zulk een bediening te slapen. Dit is alleen mogelijk, omdat er in dat Woord geen geest en leven voor ons gevonden wordt. Petrus begeerde dit woord niet, want hij wilde niet horen van de weg, wel ke door de dood tot het leven leidt. Hij wilde de uitgang uit Jeruzalem niet. Het had Petrus en de an deren zeker veel smart en ergernis bespaard, wanneer zij de prediking van deze grote predikers met aan dacht hadden gevolgd en de ze woorden alle tezamen be waard hadden ze overleg gende in hun harten. Hier ligt voorzeker ook een bizondere onderwijzing voor de ganse kerk. Wij hebben onze eigen wijsheid en vleselijke vroom heid. Wij bezitten met Petrus een hart, dat het beter wil weten dan de onderwijzing des Heer en ons klaarlijk leert. Daarom zijn wij zo on opmerkzaam op datgene wat de Here ons laat verkondi gen. Wakker zijnde slapen wij zelfs onze geestelijke slaap. Dit nu is de oorzaak van veel duisternis, strijd, aanxxechting, bekommering en geestelijke xxerlating in het leven. Poortvliet W. Vr. Rantsoenbonnen textiel serie B na 18 October ongeldig. Het C.D.K. deelt mede, dat de rantsoenbonnen voor textiel van de serie B na 18 Oct. a.s. niet meer geldig zijn. Na genoemde datum zijn alleen de rantsoen bonnen voor textiel van de serie C geldig. De geldigheid van de punten der gewone textielkaarten ondergaan geen wijziging. sische vertegenwoordigers te be leggen ter bespreking van de in terne bestuursopbouw. Door het vormen van een col legiaal orgaan wil men de taak van de Landvoogd, met behoud van zijn wettelijke verantwoorde lijkheid, door anderen dogn delen J van het Kabinet dienen te blijven, en zo verlichten. Hierna volgden de replieken. „Dr van Mook leider van een groep terroristen". De Chinezen ter Oostkust van De consulaire commissie. Sumatra hebben een request aan I In het tussentijdse rapport van P.r. _Va?! gericht ^waarin zij de commiSSie van drie is gewe- zen op de gecompliceerdheid van De radio-omroep der V.S. heeft in haar programma van de volgende week in rubriek „Hartsverlangen" een prijs vraag aangekondigd met als thema: Waarom ik een reis naar Nederland zou willen ma ken". De medewerkers moeten over dit onderwerp een brief inzenden. De winnaar krijgt met zrjn echtgenote gratis een reis naar Nederland per K.L.M. (vertrek 15 November) en een verblijf aldaar van 10 dagen. Senator Taft pleit voor „beperkte" organisatie der V.N. De leider der Amerikaanse republikeinse partij Senator Taft, heeft eergisteravond in een rede, die een aanval was op de buitenlandse politiek van Truman, gepleit voor een „beperkte" organisatie der V. N. verzoeken dat: 1. Het Nederland se leger zichr niet uit enig gebied terug zal trekken tenzij daar vol doende maatregelen zijn getroffen voor de veiligheid van de levens en de eigendommen der Chinezen. 2. Dat het Nederlandse leger zich niet in enig gebied zal begeven tenzij met de bedoeling daar ook te blijven. 3. Dat het Nederlandse leger ten spoedigste maatregelen treft voor het bevrijden van Chi nezen, di in het door de Indone siërs bezette gebied in levensge vaar verkeren. 4. Dat het Neder landse leger ten spoedigste maat regelen treft voor het bevrijden van de Chinezen die uit Pangka- lan Brandan zijn verdreven en thans, in groot levensgevaar, er gens in het onbezette gebied zijn geconcentreerd. 5. Dat de rege ring de vluchtelingen bijstaat in hun rehabilitatie, naast de hulp welke reeds werd verleend in de vorm van voeding en kleding. 6. De requestanten verklaren zich tegen de terugkeer van de huidi ge extremistische republikeinse regering en haar gewapend ben den in het gebied van Sumatra's Oostkust. Merkwaardige beschuldiging. Tijdens de persconferentie heeft Dr van Mook over zijn reis naar de V.S. nog gezegd, dat hij met minister Evatt de algemene situ atie en in het bijzonder de kwestie van de drie mogendhedencommis- sie had besproken „in een zeer vriendschappelijke atmosfeer". Hij zeide er geen Idee van te hebben, of de commissie van drie in Europa, te Washington of ln het probleem waarvoor de consuls zich zien geplaatst en waardoor de opdracht tijdrovend bleek te zijn. Zuid-Borneo wordt autonoom gebied. In de afgelopen week hebben te Bandjermasin 24 partijen vergaderd, waarbij besloten werd goedkeuring te hechten aan de stichting van een auto- j noom gebied dat Bandjermasin en Moeloe Soengai omvatten zal. Bij de respectievelijke hoofdbesturen werd er op aan gedrongen dit besluit zo spoe- 1 dig mogelijk uit te voeren. De heer Vermeer, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen, of het ln het voornemen der re gering ligt, nu een wetsontwerp tot wijziging van de bestaande pensioenwetten nog niet is inge diend, aan gepensioneerden even als in 1945 en 1946 ook dit jaar een extra toeslag te verstrekken? 2. Indien deze vraag bevesti gend kan worden beantwoord, is de minister dan bereid te bevor deren, dat deze toeslag zo spoedig mogelijk, althans vóór het inval- e Lt. G.-G. dat hij was gedag- ,ja, er onmiddellijk een actie In een persconferentie ver klaarde President.. Truman met betrekking tot het meer dringen de probleem van het verlenen van „tussentijdse" hulp aan de landen van Europa, dat „zich ten opzichte van de economische toe stand in Europa bepaalde pro blemen voordoen, welke zo drin gend zijn, dat met hun oplossing niet kan worden gewacht, totdat de zorgvuldige bestudering van het op de Conferentie van de 16 landen te Parijs opgestelde rap port, die voor de uiteindelijke be slissing vereist is, zal zijn beëin digd. „Deze problemen hebben be trekking op een noodtoestand, die onmiddellijke aandacht eist," zo zeide lrij, „en om deze reden heb ik een groep vooraanstaande Con gresleden verzocht Maandag a.s met mij tesamen te komen, ten einde de plannen te bespreken voor het vaststellen van de maat regelen, die de V.S. zullen nemen om hulp te bieden bij het in stand houden van de stabiliteit en het beverderen van het herstel van de landen, die aan de Conferentie te Parijs hebben deelgenomen". Naar Truman zeide, zal hij op Indië zou bijeenkomen. Over de (le Maan„ag a.s. te houden bjj- Martln-Behrman affaire vertelde eenkomst trachten te bereiken, len van de winterperiode wordt uitgekeerd Nieuw voorstel inzake Korea. Volgens radiostations in de V. S. wordt uit Seoel in Korea ge meld, dat het hoofd van de Sow- jetdeiegatie in de Russiseh-Ame- rikaanse commissie voor Korea voorgesteld heeft de strijdkrach ten der beide landen in 1948 ge lijktijdig terug te trekken. Onbillijke indeling ge meenteklassen De heer Ruys de Beerenbrouck heeft aan de minister van Sociale Zaken gevraagd of hij kennis ge nomen heeft van de grote ont stemming die door de gemeente klassenindeling, vastgesteld met betrekking tot de Noodwet Ouder domsvoorziening, in kringen van belanghebbenden in sommige ge westen is verwekt. Verder vraagt hij o.m., of de minister, gezien de belangrijke fi nanciële consequenties voor de be volking, bereid isop korte ter mijn billijk te achten wijzigingen aan te brengen. vaard als „van Mook, leider van een groep gewapende terroris ten". Lachend zei hij daarop: „Ik geloof, dat Ryan onze beste pro pagandist is en hij er zelfs niet voor betaald worden". wordt ondernomen tot leniging van de Europese noodtoestand. Hij sprak de hoop uit, dat de middelen, die benodigd zijn om de bevolking van Europa te be- Gevreesde ziekte bedreigt 20 millioen mensen. De stad Cairo is tot een „door cholera besmette zone" verklaard. De internationale gezondheids diensten hebben officieel de me dedeling ontvangen, dat Egypte voortaan beschouwd moet worden als besmet land en voorzorgmaat regel engenomen moeten worden volgens de internationale bepalin gen voor reizigers van en naar Egypte. Er mogen geen pelgrims naar Mekka reizen, terwijl de heropening van scholen tot No vember is uitgesteld. De Egyptische regering heeft officieel de V.N. op de hoogte gesteld van de toestand met het oog op het. stijgend aantal chole rageval!. n, dat uit verschillende plaatsen ln de Nijldelta wordt ge meld. Onmiddellijk na deze stap heeft het Egyptische ministerie van openbare gezondheid hulp aange boden gekregen van het Britse leger, het Rockefeller instituut en de Zuid-Afrikaanse regering. Gevallen van cholera zijn gemeld uit Alexandrië, Cairo en Ismailla. De voornaamste haard van de epidemie is nog steeds het plaats je El Korein in de provincie Kali- koebieh, waar Donderdag in to taal 42 gevallen van cholera zijn gerapporteerd en 4 mensen aan de ziekte overleden. De ambtenaren van de Egyp tische gezondheidsdiensten staan voor moeljjkheid, voldoende hoe veelheden anti-cholera serum voor de gehele bevolking van bij na 20 millioen zielen te verschaf fen. De laboratoria kunnen niet meer dan 190.000 eenheden per week leveren. Men hoopt echter dat de eerste zendingen serum uit Engeland Zaterdag of Zondag per vliegtuig in Cairo zullen arrive ren. hoeden voor bevriezen en ver hongeren, beschikbaar kunnen worden gesteld zonder een speci ale zitting van het Congres, doch hij verklaarde zich hierover nog geen oordeel te hebben gevormd en er zich bewust van te zijn, dat een speciale zitting noodzakelijk kan blijken. „Op zodanige wijze zullen de feiten wordqp voorgelegd en de voorstellen worden geformuleerd, dat hel Amerikaanse volk door zijn vertegenwoordigers in het Congres kan beslissen, tot welke omvang en op welke wijze de economische hulpbronnen der V.S. kunnen worden aangewend". Tenslotte zeide de president nog, dat er ernstig gevaar bestaat dat sommige landen van Europa binnenkort zonder kolen en voed sel zullen komen te zitten, doch hij noemde deze landen niet met name. De V.S. moesten hun buiten landse politiek richten naar de V.N. „Doch", zo zeide Taft, „ik geloof, dat wij zonder de Sowjet- Unie verder moeten gaan met de prefectionering der V.N., die een beperkt arbeidsveld moet heb ben'. Wat hij met dit „beperkt ar beidsterrein" bedoelde, gaf Taft te kennen door de V.S. te varzoe- ken „het accent der V.N. te ver plaatsen door het te leggen op de vestiging van recht en recht vaardigheid volgens de wet". Taft, wiens rede wordt be schouwd als een belangrijke ver klaring van een potentieel can- didaat in de aanstaande presi- Opheffing Conventie van Washington noodzakelijk. In de kringen van de Neder landse walvisvaart is men het volkomen eens met de opvatting van de heer Paul Rjjkens, presi dent van de Unilever, die van mening is, dat voor enige jaren de beperkingen in de walvis vangst, voorgeschreven door de conventie van Washington, moe ten worden opgeheven, teneinde aan het nijpend wereldgebrek aan vetten tegemoet te komen. Het maximum van 16000 een heden per seizoen zou dan tot minstens 25000 eenheden moeten worden opgevoerd. Nederlandse walvisvaartdeskundigen zijn van mening, dat een dergelijke maat regel zowel biologisch als zake lijk verantwoord zou zijn, waar mede dus de opvatting over het uitsterven der walvissen bij een grotere vangst bestreden wordt Zo zal de Nederlandse expe ditie op 4 October a.s. naar het Zuidpoolgebied vertrekken. De romantische sfeer, die het vorig jaar om deze onderneming lag, is verdwenen. Overgebleven is een zuiver commerciële instelling, die haar plaats heeft ingenomen tus sen de zestien andere expedities, die dit jaar aan de jacht op de walvis zulen deelnemen. De „Wil lem Barendsz" vaart opnieuw. dentsverkiezingen, gaf toe, dat het noodzakelijk was Europa „binnen zekere grenzen" te hel pen", teneinde „verbreiding van het communisme" te.verhinderen. Hij verklaarde zich een voor stander van verschaffing van ma chinerieën, grondstoffen en be nodigde levensmiddelen om de Europese landen „overeind te hel pen". De hulpverlening zou zich echter alleen tot bepaalde lan den voor bepaalde doeleinden moeten beperken. Duitsland zou zich weer in zijn economische behoeften moeten kunen voorzien, terwijl met Ja pan dadelijk vrede moest worden gesloten en het land in staat ge steld „zich als leder ander land zelf te redden". Taft besloot met de opmerking, dat de V.S. een sterke vloot en een sterk leger moeten handha ven. Het was beter de atoombom te behouden, omdat de Sowjet- Russische houding nu eenmaal was wat zij was. Albanië, Bulgarije en Zuid-Slavië beschuldigd. De politieke commissie van de V. N. heeft met 38 tegen 6 stem men besloten, van Bulgarije en Albanië de verzekering te vragen dat zij, ingeval ze worden uitge nodigd deel te nemen aan de be sprekingen van de Griekse kwes tie, de verplichtingen ten aanzien van vreedzame regeling van ge schillen, als door het handvest op gelegd, zullen nakomen. De Sowjet-Unie had zich tegen het stellen van deze voorwaarde verzet. De V. S. stelden voor, de vol gende maatregelen te nemen in zake de Griekse kwestie: 1. Vast te stellen, dat Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië tegen het handvest gehandeld hebben door hulp te verlenen aan de Griekse verzetslieden. 2. Deze landen te bevelen van verdere hulpverlening af te zien. 3. Deze landen en Griekenland te verzoeken „normale diploma tieke betrekking van goede na buurschap" te vestigen. 4. Een speciale commissie van de algemene vergadering voor de Balkan in te stellen voor controle op de uitvoering van de aanbeve lingen der algemene vergadering. 5. De speciale commissie te 'machtigen een spéciale spoedzit ting van de algemene vergadering te beroepen wanneer dit nodig mocht zijn voor waarborging van de internationale vrede. De Balkancommissie. De afgevaardigden van Enge land, Frankrijk en België in de sub-commissie van de V.N. op de Balkan, die vorige week is ont bonden, hebben van hun rege ringen aanzegging gekregen te Saloniki te blijven in afwachting van verdere instructies. Mogelijk zullen de afgevaardigden deel uit maken van de nieuwe grenscom- missie, zoals door de V.S. voor gesteld. George Marshall heeft de ont vangst van het rapport van de conferentie van zestien bevestigd. Hjj heeft verklaard, dat het een „belangrijk stuk werk" ls en door middel van zijn Britse collega Be- vin aan de afgevaardigden van de Parijse conferentie zijn waarde ring te kennen gegeven voor het in zulke korte tijd bereikte resul taat. Marshall heeft bevestigd, dat Amerika voornemens is, waar no dig, met de afgevaardigden van de conferentie te overleggen en dat eventuele aanvullende rappor ten eveneens in overweging zul len worden genomen. Schoenenbonnen voor stamkaart nummer 1. Het C.D.K. deelt mede, dat te gelijk met de uitreiking van bon kaarten voor Voedingsmiddelen in het tijdvak van 29 Sepetmber t.m. 22 November een schoenen bon naar keuze zal worden ver strekt aan hen, wier stamkaart nummer eindigt op het cijfer één, voor zover de bon 612 zich nog aan het inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevens zal ln bovengenoemd tijdvak aan kinderen geboren in de maand October of November van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand December 1946 of Januari 1947 een schoe nenbon worden verstrekt. Bij laatstgenoemde uitreiking zal bon 604 van het inlegvel worden ver wijderd. Bonloze banden te duur afgeleverd. Naar wij vernemen heeft de prijscontrole ingegrepen, toen haar bleek, dat de Ondervakgroep Broodbakkerij haar leden bij de verkoop van rijwielbanden zonder bon voor vele duizenden guldens heeft benadeeld door het berekenen van te hoge prijzen. Een diep gaand onderzoek naar de transacties van deze vakgroep Wordt ingesteld. De Ondervakgroep Broodbak kerij verleent haar medewerking bij de levering aan haar leden van transport- en tourbanden, welke de overheid heeft beschik baar gesteld voor kleinbedrijf broodbakkerij. Het zijn z.g. fout- banden (banden met een kleine afwijking), die de kleinbakkerij zonder bon kan betrekken. De ondervakgroep, die als tussen persoon optreedt, krijgt deze ban den met 30 procent korting op de prijs van goede banden, doch heeft haar leden de volle prijs laten betalen. Oorspronkelijk werd het in het gehele land teveel geïnde bedrag op t 20.000.— geraamd, doch van bevoegde zijde vernemen wij, dat dit bedrag aan de lage kant ge schat is. DE BILT ZEGT: Iets warmer. Weersverwachting tot Zaterdag avond Aanvankelijk nog tijdelijk krach tige, later wat afnemende noord oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Op nieuw iets warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1