P. v. d. A. manoeuvreert tussen revolutie en rechtvaardigheid. Toch tussentijdse zitting van het Congres Decentralisatie van wederopbouw van Zeeland dringend geboden. Communisten dienen een motie met nieuwe richtlijnen in. Godsdienstvrijheid in vele landen bedreigd. Veel zwaardere straffen voor zwarte zaken op komst. Meliskerkse schooljeugd internationaal georiënteerd. Sjahrir acht vooruitzichten voor overeen komst gunstiger. Britse troepen Wijven voorlopig in Duitsland. Britse protestnota aan Bulgarije. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND U. 171. de- Kanitiqiti. Gestolen goud zal spoeaig verdeeld worden. Debat over de Regeringsverklaring. Wtgave ■ttchting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburr Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 755 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 26 SEPT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREJ.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VKOEGÏNDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag; Zon op 6.32 u., ondfet 18.29 u. Maan op 18.08 u., onden 2.45 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 27 September: 0.19 u. 1.61 m., 12.36 u. 1.55 m. Met de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin is het blijkens een officiële medede ling helaas niet zoals wij dat gaarne zouden wensen. De korte rustperiode, waarin zij hoopte nieuwe krachten te verzamelen, heeft niet de gewenste uitwerking gehad. De hoop van H. M. de Konin gin, dat zij in de loop van Sep tember weer geheel uitgerust haar arbeid zou mogen hervat ten, is niet verwezenlijkt. Hare Majesteit gevoelt zich nog zeer vermoeid en ziet zich opnieuw genoodzaakt rust te nemen. Dit wekt geen bevreemding. Reeds vanaf haar jonge jaren heeft onze Vorstin haar volle kracht ingezet voor de behar tiging van de belangen van land en volk. In lief en leed heeft zij als een Moeder en ook met al de zorg van een Moeder, met haar volk meegeleefd. Vooral de bange oorlogs dagen, toen zij dag en nacht arbeidde en herhaaldelijk van haar grote zorg voor haar volk en van haar ernstig meeleven blijk gaf, moeten veel van haar krachten hebben "gevergd. En zodra er de mogelijkheid was zich weer met haar volk te ver enigen, heeft zij dat, ongeacht de gevaren en de moeilijkheden, daaraan verbonden, gedaan en heeft zij opnieuw al haar krach ten ingezet voor het volbrengen van haar zware en verantwoor- delijke taak. Zoals onze Vorstin heeft mee geleefd met haar volk, zo leeft thans ons volk mee met zijn Vorstin. Moge God onze Landsvrouwe met Zijn gunst omringen en haar krachten vernieuwen. En moge de wetenschap, dat van de gemeente een voortdu rend gebed tot God voor haar wordt gedaan, haar steunen en bemoedigen. V.S. sluiten tarief overeenkomsten met verschillende landen. Naar de New York Times uit Geneve meldt, hebben de V.S. tariefovereenkomsten gesloten met Benelux, China en Cuba en wordt de totstandkoming van een overeenkomst met Frankrijk elk ogenblik verwacht. De socialisatie van Berlijnse bedrijven. De Berlijnse gemeenteraad is op Russisch voorstel verzocht te gen 1 October een gedetailleerde ontwerp-regeling over te leggen inzake overdracht van trusts en ryidere ondernemingen in ge meenschappelijk bezit, waartoe bij een zeven maanden geleden aangenomen wet is besloten. Er is te Berlijn langdurig ge debatteerd over de socialisatie. Dc Russische bezettingsautoritei ten zijn er voor en Engeland ziet, ondanks de Amerikaanse oppo sitie, geen reden waarom te Ber lijn niet onmiddellijk met de so cialisatie van bedrijven zou wor den begonnen. De plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken der V. S., Lobert Lovett, heeft aangekondigd, dat binnenkort een commentaar van president Truman op het rapport over het plan-Marshall te verwachten is. Lovett deelde mede, dat de V. S. er bij de driemogendheden- goudcommlssie te Brussel op aangedrongen hebben niet later dan 15 October a.s. een aanvang te maken met de herverdeling van het door de Duitsers gedurende de oorlog geroofde goud, ter waarde van 165 mlllioen dollars, zulks teneinde bepaalde Europese landen, die zich thans ln critieke financiële moeilijkheden bevinden, te helpen. Voorts verklaarde Lovett, dat alle betrokken regerlngsinstan- tles ln de V. S. zich haasten met het onderzoek van het rapport, en hij bevestigde, dat sommige deelnemers aan de conferentie te Parijs zijn uitgenodigd om begin October naar Washington te ko men. Lovett zeide niet op de te ver wachten verklaring van de pre sident te willen voornit lopen, doch hij verklaarde, dat alle be trokken regeringsinstanties vol ledig zijn gemobiliseerd voor het onderzoeken van het rapport. Inzake het verdelen van de werkzaamheden, die voor het ver vullen van deze taak verricht moeten worden, wordt Lovett ge adviseerd door een commissie, waarin vertegenwoordigers van de president, de schatkist en de departementen van andere rege ringslichamen, die bij deze aan gelegenheid betrokken zijn, zit ting hebben. Deze commissie draagt tevens zorg voor het co- ordineren van de werkzaamheden terwijl zij voorts zal helpen aan de hand van de resultaten van 't technische onderzoek van 't rap port een algeheel overzicht van de situatie samen te stellen. Het Witte Huis heeft beves tigd, dat president*Truman een conferentie van de „grote zes" leiders van het congres, welke Maandag a.s. in het Witte Huis zal worden gehouden, bij een heeft geroepen. Senator Taft, leider der re publikeinen in de Senaat, heeft te Seattle medegedeeld, dat Maandag de voedselproblemen van de wereld besproken zul len worden. Hjj meende te we ten, dat Truman gaarne wil spreken over de voedseltoe stand van de wereld, in ver band met de voorgestelde ex porten volgens het plan-Mars hall. Volgens kringen, die in nauw contact staan met sena tor Vanderberg, voorzitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft de regering 15 November vast gesteld als voorlopige datum voor het bijeenroepen van een speciale zitting van het con gres, welke zich bezig zal hou den met eventuele tussentijd se hulp aan Europa. De orkaan in Florida heeft daar geweldige schade aangericht en men vreest, dat er verscheidene slachtoffers te betreuren zullen vallen. Hier ziet men het opgezwlepte water zowat tegen de huizen aankomen. Zeven wederopbouworganen in Zeeland? H. In het rapport omtrent de reorganisatie van de wederopbouw, dat door een aantal vooraanstaande personen in Zeeland is op gesteld, worden enige belangrijke suggesties gedaan met betrek king tot de overdracht van bevoegdheden aan lagere en bestaande organen. Taak der provincie. De rapporteurs zijn van mening, dat als instantie, die nament de prov. overheid vraagstukken van de wederopbouw behandel!, een commissie dient te worden samengesteld, waarin zitting heb ben: enige leden van Ged. Staten, de Hoofding.-Dir. van de Dienst der Volkshuisvesting, enige burgemeesters of wethouders van zwaar getroffen stedelijke en landelijke gemeenten; enige vertegenwoordigers van de Stichting v. d. Landbouw, van, de K. v. K., van de organisaties van gedupeerden en één of meer financiële deskundigen. Deze commissie zal tot taak hebben de verdeling van de aan de provincie toegewezen bouwvo- lumina en bouwmaterialen over de gemeenten, de bemiddeling bij In de Tweede Kamer is gisteren het debat over de Regeringsverklaring inzake Indie voortgezet. (Op pagina twee publiceren wjj het verloop van het debat van Woensdagavond.) Namens de P. v. d. A. voerde de heer Logemann het woord. Hij verklaarde, dat de P. v. d. A. de revolutie der repu bliek niet goed keurde, doch wel begreep. Op de grens van christen vervolging. Dr Cyril Garbett, aartsbisschop van York heeft op een bijeen komst van geestelijken te York verklaard, dat in vele landen de godsdienstvrijheid bedreigd wordt. In Egypte zijn er tekenen dat de christelijke godsdienst aan banden wordt gelegd. In Turkije werd tijdens de .oorlog de vrij heid van oecumenische patriarch beperkt, in andere Mohamme daanse landen dreigen nieuwe wetten vervolging der Christenen in te houden. In Spanje worden de -protestantse kerken tegenge werkt; In de Balkan wordt de Rooms-Katholieke kerk vervolgd. De inlassing in de verdragen van waarborgen voor minderheden zal deze waarschijnlijk verdacht maken en gehaat als bescherme lingen van buitenlandse mogend heden, aldus de aartsbisschop. Dr Garbett hoopte nog het beste van het handvest der V.N., dat op roept tot het eerbiedigen van de rechten van de mens en tot vrij heid voor allen, waaronder gods dienstvrijheid. Dr Garbett pleitte voor wijzi ging van de huidige verhouding tussen kerk en staat in Enge land. HU achtte deze op het ogen blik nog gelukkig, doch vreesde, dat een toekomstige totalitaire regering van haar wettelijke rechten gebruik zou maken om de kerk door middel van rege ringsinstanties te besturen. Wetsontwerp economische delicten ingediend. Bij de Tweede Kamer is dezer dagen een uitermate belangrijk wetsontwerp ingediend terzake van de opsporing, vervolging en berechting van economische delicten. Het doel van deze „Wet op de Economische Delicten" is in de eerste plaats, een einde te maken aan de huidige stelselloosheid en onoverzichtelijkheid van de bestaande maatregelen. Het ontwerp voorziet in de mo- zes jaren, verbeurdverklaring en u-t r\1openbaarmaking van het vonnis. Ter uitvoering van de nieuwe wet, zullen bij elke arrondisse mentsrechtbank speciale straf kamers worden ingesteld onder de benaming „Economische Ka mers". gelijkheid dat aan het Openbaar Ministerie ter terechtzitting bij stand wordt verleend door con tactambtenaren. Hiervoor kunnen steeds personen worden aangewe zen die de in geding zijnde kwes ties geheel beheersen. Het hoger beroep voor econo mische delicten wordt geheel ge concentreerd bij het Gerechtshof in Den Haag. Alleen in het be lang der wet zal het mogelijk zijn cassatie aan te vragen. De maximale straffen zullen zwaarder zijn dan die welke in het algemeen strafrecht gebruike lijk zijn. Ingeval van een econo misch m i s d r ij f zal een gevan genisstraf van ten hoogste zes jaren en een geldboete tot onbe perkt bedrag hetzij een van deze straffen hunnen worden opgelegd. Wanneer er sprake is van een overtreding, dan zai een maximum geldboete van 50.000 gulden kunnen worden opgelegd. Indien de voorwerpen of vermo gensbestanddelen, waarmede de overtreding is begaan, dan wel daarbij zij" verkregen, een ho- Internationale zeevaart- commissie. Onder voorzitterschap van ex- minister Lilar is Woensdag te Antwerpen het 20ste congres van gërê"waarde 'dan ^^OO^^lden 'ntematlonaie zeevaartcommis- bezitten, dan zal de boete ten I ™r«ke P^oonhjk- hoogste een viervoud van deze b*®™1 5ÏÏS" waarde kunnen bedragen. Atoomonderzoek in Noorwegen. Naar verluidt, verklaren Noor se geleerden nieuwe feiten te hebben ontdekt omtrent de mo gelijkheden van verdediging tegen atoombommen. Zij zetten het on derzoek in die richting voort, doch zijn tot de slotsom gekomen, dat Noorwegen met de thans ter beschikking staande middelen zelf geen atoomwapens kan ma ken. Daarnaast vermeldt het wets ontwerp een aantal bijkomende straffen, zoals ontzetting uit kiesrechten, plaatsing in een Rijkswerkinrichting, stillegging der onderneming voor maximaal Nederland heeft eveneens een afvaardiging naar het congres gezonden. ai De algemene staking, die eer gisteren te Triest door de vere nigde Slavinsche vakbonden was uitgeroepen, is ten einde. Prachtig werk van het Jeugd Rode Kruis. Kees Wisse is twaalf jaar oud en woont op Meliskerke. Hij is een goed leerling van meester Jansen, hoofdonderwijzer van de „Boaz-school". Kees kan goed tekenen en even goed knutselen. Hij is enkele weken geleden naar de timmerman gestapt om een grote plank, want de meester had tegen hem -gezegd: „Kees jongen, je moet een molen maken. Die molen moet naar een tentoonstelling in Zweden". Kees is aan de slag gegaan; hij heeft gezaagd, getimmerd, geboord dat het een lieve lust was. En de molen is klaar gekomen! t.z.t. in Rotterclam het schip mogen bezichtige-. En dan (dat is nog mooier) schrijven de kinderen naar een compagnie soldaten bij Palem- bang. Enthousiaste brieven van de Internationale relaties. Die molen gaat dus, zoals reeds gezegd, naar een tentoonstelling in Zweden. Dat is 'n internationale tentoonstelling van het Jeugd Rode Kruis, waarvan er in Me liskerke (de eerste in de provin cie* Zeeland!) een afdeling met 55 medewerkers en werksters be staat onder bezielende leiding van de heer Jansen. Er gaat echter nog meer naar het hoge Noorden zoals tekeningen van de leerlin gen, albums met foto's enz. Hoe het begon. In Januari 1946 werd van het Junior Red Cross Bureau te Ge neve, ressorterend onder de Lea gue of Red Cross Societies, be richt ontvangen, dat de „Boaz- school" was geadopteerd, nadat reeds daarvoor op verzoek van de H.A.R.K., foto's, tekeningen, albums enz. naar Geneve waren gestuurd. Direct zijn de kinderen gaan corresponderen. Meester Jansen offerde bijna al zijn vrije uren op aan het vertalen der brieven en hij doet dat nog. Maar dit werk is zo mooi, dat hij het graag doet ende onderwijsvernieu wing in de praktijk brengt! Het bleef niet bij brieven schrijven. Albums werden ge maakt en tekeningen, opgezonden en op hun beurt kregen de leer lingen dergelijke zaken uit het buitenland terug. Een pop in Walcherse klederdracht kwam in West Australië terecht bij de leerlingen van de Girls' School te Perth. Die stuurden niet al leen een fraai album terug, maar zetten een actie op touw, die circa f100.op bracht. Dat geld is in Londen en reeds konden daarvan voor de school noodza kelijke leermiddelen in Engeland worden aangeschaft, die dan via het Rode Kruis naar Meliskerke werden gezonden. Ook met een school in Holland (Michigan U.S.A.) is een nauw contact tót stand gekomen en datzelfde is het geval met de „Cadet Unit", een school te Chard (East Devon Engel.) en met de Primary School te Wells on Sea (Norfolk Engel.). Uitwisseling. Er is ook al persoonlijk con tact tot stand gekomen. Deze zomer zijn n.l. eerst twee leden van het Engelse J.R.K. in Melis kerke geweest en daarna hebben Corrie Jansen en Huib Spruit uit Meliskerke 14 dagen in En geland verbleven, de één in Ply mouth en de ander in Bideford. Kees gaat nu ook een maquette maken van de school, die bestemd is voor een internationale J.R.K.- tentoonstelling in Nieuw Zeeland, waarheen straks ook zijn molen uit Zweden wordt overgebracht. Nog meer werk! Behalve dit internationale con tact doen de leerlingen van de „Boaz-school" nog meer. Zij heb ben n.l. de „Mariekerk" van de N.V. Ver. Nederl. Scheepvaartmij geadopteerd. Brieven voor de be manning zijn onderweg; een in specteur der Mij. is al op Melis kerke geweest en die heeft toe gezegd, dat de oudste leerlingen Het Nederlandse volk beschuldigde de heer Logemann er van, dat het te weinig politiek élan bezat om het program inzake Indonesië aanvaardbaar te maken. De heer de Groot diende na mens de Communistische partij een motie in, waarin de regering in overweging wordt gegeven; 1. Een voorstel voor een nieuw politiek accoord met de Indone sische republiek te ontwerpen, op de volgende grondslagen: a. Gemeenschappelijke opbouw van de staatkundige en economi sche samenwerking van de volke ren van Nederland en Indonesië in een federatieve unie, samenge steld uit het rijk der Nederlanden en de republiek Indonesië. b. Erkenning van de souverei- niteit der republiek op Java, Sumatra en Madoera, ln afwach ting van de vereniging van geheel Indonesië. c. Het houden van een volks stemming in de overige gebieden van het voormalige Nederlands- Indlë, onder toezicht van de V. N., over de aansluiting dezer ge bieden bij de republiek en de vor men, waarin deze zich kan vol trekken. d. Het onmiddellijk aanvangen van de terugtrekking en demobi lisatie van alle Nederlandse strijdkrachten uit geheel het voor malige Nederl. Indië, welke voor het einde van 1947 moet zijn vol tooid. 2. De Commissie-Generaal te handhaven. Als leden daarvan persoonlijk heden te benoemen wier progres sieve en vredelievende gezindheid gebleken is. kapitein, de sergeant en de jon gens zelf getuigen van de waar dering voor dit mooie initiatief. Tenslotte helpen de jongens en meisjes van het J.R.K. van Me liskerke ook de Indische kinde ren. Er komen n.l. een 50-tal do zen, die gedeeltelijk gevuld zijn door de N.I.W.I.N. en „Neder land helpt Indië". De kinderen doen er een tekeningetje bij of 'iets, dat van henzelf is en na tuurlijk hun adres. Verklaring van Dr van Mook. Dr van Mook heeft gisteren op een persconferentie ver- klaard, dat de Nederlandse voorwaarden voor een overeen komst met de republiek nog geheel dezelfde zyn als die, welke Nederland stelde voor de politionele actie op Java begon. Geen besprekingen achter de schermen. Dr Soetan Sjahrir, de voormalige minister-president van de Indo nesische republiek, die op het ogenblik als gast van de Engelse Hoge Commissaris voor India te Londen vertoeft, ontkende, dat er besprekingen achter de schermen gevoerd zouden worden en sprak de juistheid van het gerucht tegen, dat Nederland een ver tegenwoordiger naar Engeland zou zenden om hem te ontmoeten. In verband met een voorstel i tot beperkte herziening van de Nederlandse grondwet, zeide Sjahrir: „Zolang ik de volledige ■tekst van deze voorstellen niet heb gezien, wil ik er geen com mentaar over leveren. Het feit, dat de strijd ln Indonesië werd stop gezet en dat de vooruitzich ten op een overeenkomst veel gunstiger zijn dan voorheen, wijst er eenvoudig op, dat mijn op dracht ten einde loopt." Nadjamoeddin van geen schuld bewust. Nadjamoeddin, de ontslagen minister van Economische Zaken van Oost-Indonesië, ontving bij zijn aankomst te Batavia de me dedeling, dat hij hangende het on derzoek zich niet buiten Batavia mocht begeven. Hjj verklaarde echter voorne mens te zijn spoedig naar Makas sar door te reizen, om zich daar te kunnen verdedigen. Op de vraag van de pers, of Nadjamoeddin dacht, dat er poli tieke motieven achter het ontslag staken, antwoordde hij: „Dit is zeker het geval". Hij zeide plotseling naar Ame rika vertrokken te zijn en dus wist hij niet, wat gedurende zijn afwezigheid precies met de textiel was gebeurd. Hij was zich niet bewust van enige schuld en zou zo spoedig mogelijk trachten Dr van Mook te bereiken. Richard Kirby naar Batavia. Richard Kirby, de Australische afgevaardigde in de commissie van drie, zal 1 October te Sin gapore aankomen. Naar men hoopt, zal de commissie spoedig nadien haar werk beginnen. Al dus wordt te Batavia uit be trouwbare bron vernomen. Officiële Nederlandse gegevens. Van officiële zijde wordt mede- liezen voor zover bekend op 24 September bedroegen: 5 gesneu velden en 15 gewonden. Op West- Java hebben Nederlandse troepen benden verdreven in de kampong Tjilengka aan de Wijnkoopsbaai en Penangan ten Zuid-Oosten van Soekaboemi. Een republikeinse troep heeft een aanval onderno men nabij Kalipondak, 20 km. ten Westen van Cheribon. Een Neder landse patrouille verdreef ten Zui den van Loemadjang 100 man. Op Sumatra in het gebied van Medan zijn bjj Kabandjahe en Loeboek- pakan terroristen verdreven. On der de gesneuvelden bevond zich een Japannees. Bij Bindjal scho ten republikeinen met geweren op badende militairen. Duitsland kan niet zonder Europa en Europa niet zonder Duitsland. Lord Pakenham, de Britse mi nister voor de Engelse zone van Duitsland, heeft verklaard, dat het plan om Duitsland door de vier mogendheden gezamenlijk te besturen tot dusver mank is ge gaan door weigering van de gedeeld, dat de Nederlandse ver- Sowjet-Unie om haar te Potsdam De aldus vernieuwde commis sie-generaal te verzoeken zonder verwijl de onderhandelingen, op bovengenoemde grondslagen met de regering der Indonesische re publiek weer op te vatten. De heer Logeman (P. v. d. A.) licht de houding zijner partij tegenover de revolutie der repu bliek Indonesië toe, een revolutie, welke niet wordt goedgekeurd, maar wel begrepen. Het nationale vrijheidsstreven heeft zijn inner lijke rechtvaardiging. De moeilijkheden hebben hierin gelegen, dat het Nederlandse volk niet het politieke elan heeft kun nen opbrengen om het program ten aanzien van Indonesië aan vaardbaar te maken. Men is ge hinderd door het gemis aan soe pelheid onzer constitutie. Spr. waardeert daarom de aangekon digde grondwetsherziening ten einde de politieke manoeuvreer baarheid te vergroten. Het is zX gevaarlijk te spelen met de gedachte aan een loslaten van de Veiligheidsraad en de V. N. met het denkbeeld, dat wij waar wij hebben volgehouden aan de incompetentie van de Veilig heidsraad elk ogenblik ons zouden kunnen onttrekken aan ons 'onwelgevallige beslissingen van de raad. Verder dient rekening gehou den te worden met de beperkt heid onzer middelen in afhanke lijkheid van de andere factoren, die op dit probleem inwerken. Spr. gaat hierop nader in op de regeringsverklaring. Hij verklaart niet van zich te kunnen afzetten de vrees, dat de aanvullende doel omschrijving een aanduiding is van onvastheid van het regerings beleid. Hij vreest, dat het bezette gebied groter is dan nodig was. Wij zijn oprecht dankbaar, al dus spr., dat de in de regerings verklaring beschreven spanning door het kabinet op de enig juiste wijze is opgelost. Thans moet men politiek verder Romen. De toon van de regeringsver klaring vindt spr. weinig opbou wend. Aan het slot geeft de re gering zonder geloof en vertrou wen te kennen, dat zij aan het internationale overleg zal deelne men. De enige weg om van de inter nationale inmenging gebruik te maken is de constitutieve krach ten met ons te doen samenwer ken. Vervolgens vraagt spr. wat de regering voor heeft met onze eigen organen in Indonesië. Z.i. verdient de commissie-ge neraal grote waardering voor haar politieke scheppingsvermo gen. De motie-de Groot is voor zijn fractie onaanvaardbaar. Stichting E.T.I. voor Zeeland een feit geworden Gistermiddag is naar wij ver nemen de stichtingsacte van het Econ. Techn. inst. voor Zee land gepasseerd. Wij komen hierop nader terug. de voorziening met vakarbeideis en het geven van advies aan de centrale overheid inzake alle opbouwkwesties. Taak der gemeente. De taak van de gemeentelijke overheden wordt als volgt om schreven: vaststelling der weder- opbouwplannen, onteigening, her verkaveling, beslissing omtrent opheffing overdracht herhouw- plicht (beroep op en goedkeuring door de minister), regeling van financiële wederopbouwprobie- men, herstel en herhouw gerjj» eigendommen, nieuwbouw- van woningwet- en andere woningen en verdeling der toewijzing van bouwvoiumina en -materialen. Het toezicht op deze organen wordt uitgeoefend door het da gelijks bestuur en de gemeente raad of door <een daartoe door een in streekverband samenwer kende gemeenten gevormde ire- stantie. Deze gemeentelijke orga nen kunnen de geschikte krach ten van de tegenwoordige streek- bureaux overnemen. In Zeeland. Voor "Zeeland zou men met de volgende wederopbouworganen kunnen volstaan: a. Middelburg met de platte landsgemeenten op Walcheren; b. Vlissingen; c. West-Zeeuwsch Vlaanderen; d. Oost-Zeeuwsch Vlaanderen; e. Zuid- en Noord- Beveland; f. Schouwen en Dui- veland, Tholen en St. Philipsland; g. een provinciaal bureau weder opbouw boerderijen, hetwelk ge dirigeerd zou kunnen worden door een commissie uit Ged. Staten en de Stichting van de Landbouw. Een sectie wederop bouw boerderijen kan aan het gemeentelijk of streekorgaan ver bonden worden in streken met veel verwoeste boerderijen. De financiering dezer gem. or ganen dient door het Rijk te ge schieden met ev. een procents- gewijze verdeelde bijdrage uit de kassen der samenwerkende ge meenten. Beperking overheidstaak. Wanneer deze reorganisatie zou worden doorgevoerd, zou dit een aanmerkelijke inkrimping van de bemoeiingen der centrale over heid met zich medebrengen. Ook over de taak van de centrale overheid is in het rapport een en ander medegedeeld. De rappor teurs zien deze taak in: de perio dieke vaststelling voor de ver schillende groepen, en klassen van het toegestane bouwvolume per provincie nadat de prov. advies commissies zijn gehoord; de pe riodieke verdeling vp.n het bouw materiaal over de provincies; al gemene voorlichting omtrent de wederopbouw; hulp bij opheffing van het gebrek aan geschoolde en ongeschoolde bouwvakarbei ders in de getroffen gemeenten; vaststellen van alg. richtlijnen en verplichtingen de wederopbouw betreffende; algemeen toezicht op de besteding der gelden; stichten van nieuwe openbare gebouwen en uiteindelijke beslissing in kwesties, waarin lagere instan ties niet tot een oplossing kon den komen. Wij hebben thans een uiteen zetting gegeven van de in het rapport aangeduide wegen, die kunnen leiden tot een doorbre king van het topzware ambtelijke apparaat, dat „de wederopbouw" heet. Het blijkt hieruit, dat er inderdaad goede, eenvoudige we gen zijn, die het tempo van de herbouw kunnen opvoeren. Mo gen deze suggesties in den Haag een goed onthaal vinden! aangegane verplichtingen na te komen. Engeland zal niet ter elfder ure de deur sluiten, welke het twee en een half jaar heeft op gehouden. „Wij zullen een even- tuële breuk tussen Oost en West nooit als uiteindelijk en onher stelbaar beschouwen. Engeland zal zich niet voort durend laten beletten bij zijn po gingen om Duitsland in staat te stellen in eigen behoeften te voorzien". Lord Pakenham verklaarde, dat Engeland voorlopig niet van plancis z(jn troepen in Duitsland terug te trekken. „Wij hebben daar een taak te verrichten in het belang van het Duitse volk, van de wereld en ons zelf. De rest van Europa kan niet zonder Duitsland tot bloei komen en Duitsland "kan niet zonder de rest van Europa". Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat Engeland ln een nota aan de regering van Bulgarije krach tig heeft geprotesteerd tegen de executie van Petkov. De Britse gezant te Sofia heeft de nota gisteren overhandigd en de inhoud zal vermoedelijk bin nenkort worden bekend gemaakt. Het besluit om te protesteren is genomen door de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevln. Ofschoon de woordvoerder van het ininisterib geen bijzonderhe den kon meedelen, wordt verno men dat Engeland niet zal over gaan tot het afbreken der diplo matieke betrekkingen met Bul garije. DE BILT ZEGT: Iets warmer. Weersverwachting tot Vrijdag avond; Enkele overdrijvende wolken velden, bijna overal droog weer. Matige wind tussen Noord en Oost. Iets warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1