provinti^rm Ons Buitenlands Journaal Publicaties LAATSTE NIEUWS. De Zeeuwse bevolking in 1945 Vlissingen zal verfraaid wor den door nieuwe aanplant. Herbeplanting op Schouwen en Duiveland wil niet vlotten. Het vervoer over de Zeeuwse stromen. DE GROTE REIS vanm*T Het Provinciaal Blad van Zee land van 22 September j.L bevat een overzicht van de loop der bevolking in elke gemeente over het jaar 1945. Er kan voor dit jaar eigen lijk gespoken worden van een volksverhuizing binnen de pro vinciegrenzen als gevolg van inundatie, evacuatie en terug keer naar de oude woonplaats. Het zielental ging voor wat geheel Zeeland betreft omhoog met 24887, waarbij ongetwijfeld rekening moet worden gehou den met het feit, dat vele in Duitsland tewerkgestelden te rugkeerden en ook, dat de door de Duitsers uit de provincie ge zette personen terugkwamen. Per 1 Januari 1946 woonden er 252483 mensen in Zeeland. Dit is nog 4000 minder dan op 1 Ja nuari 1944 en ruim 5000 minder dan op 1 Januari 1943. Interessant is na te gaan, hoe sterk de mutaties in de provin- ciedelen waren. De in begin 1945 vallende evacuatie van de Wal- cherse dorpen deed het inwoner tal met 7362 dalen, doch hier staat tegenover, dat de bevol king van de toentertijd „drogë" plaatsen met 5267 personen om hoogging. In feite betekent dit dus, dat in 1945 slechts ruim 2000 personen Walcheren verlie ten. De re-evacuatie van Schou wen en Duiveland bracht hier niet minder dan 14941 personen terug en de Thoolse bevolking vermeerderde als gevolg van de zelfde omstandigheid met 10084 zielen. Zuid-Beveland gaf in 1945 een vooruitgang te zien van 2150, op welk getal de evacuatie van de Walcherse bevolking zeker van invloed zal zijn geweest. W. Z.-Vlaanderen zag de be volking met 1248 verminderen er de bevolking van O. Z.-Vlaan deren ging met 1362 zielen om hoog Te Vlissingen worden voorbe reidingen getroffen voor de nieuwe beplanting van het Bel- lamypark, de Singel en het park rond de voormalige Gaai- schieterij dat gelegen is tussen de Koudek.weg Oost en West. Voor het Vlissingse Bellamy- park, waarvan thans de ver keerswegen reeds zijn aange legd, waarbij het verkeer rechts rond het park wordt geleid is een keurige beplanting ontwor pen. Het monument van Betje Wolff en Aagje Deken, bij de Vlissingers bekend als „de fon tein", wordt verplaatst naar het noordeinde, dus nabij de Spui straat, het komt in een vijver te liggen en zal ook weer in wer king worden gesteld. Verschil lende rozenparken vormen het midden van het plantsoen, om zoomd met grasvelden en een berbereshaag. Wandelpaden met zitbanken zijn in het geheel op genomen. De muziektent, die helaas al te dicht aan de ver keersweg staat, wordt geflan keerd met lindebomen. Het plan Koudekerkseweg wordt eveneens keurig in orde gebracht. Van de Sottegemstraat naar de Nolleweg is dwars door het park een weg ontworpen. Hier worden vele wandelwegen met zitbanken aangelegd. De gaai- schieterij wordt behouden als speelwei. Een Nederlandse W.F.A.? De Frov. Zeeuwse V.V.V. deelt ons mede: Te Den Haag is een vergade ring gehouden van het voorlopig Hoofdbestuur der W.F.A. in Ne derland, dat bijeengekomen is ter bestudering van de toestand, ont staan door het tekortschieten van de moeder-organisatie in Enge land. De financiële toestand is zeer slecht. Het werk der World Friendship Association, gebaseerd op het ideaal dat de inwoners van alle landen (en dan voornamelijk de jonge inwoners) elkander be zoeken en elkanders moeilijkheden en vreugden leren kennen, moet echter doorgaan. Men wil thans komen tot de oprichting van een Nederlandse W.F.A., die zou kun nen samenwerken met de natio nale W.F.A.'s uit andere landen. Deze Nederlandse W.F.A. moet worden gebaseerd op de plaatse lijke W.F.A. comité's van ont vangst, zoals deze nu bestaan, aangevuld met eventueel nieuw op te richten comité's. Via een provinciaal W.F.A.-bestuur kan dan een definitief Hoofdbestuur W.F.A. Nederland worden geko zen. Hoewel een dergelijke, geheel nieuw op te bouwen, organisatie geen enkele gemeenschap met de nu in liquidatie zijnde oude W.F. A. heeft, meent het voorlopig Hoofdbestuur, dat men de leden van de oude W.F.A., die gelden stortten voor een buitenlandse reis, niet zonder meer de dupe van het wanbeleid te Londen mag laten zijn. Er zullen daarom, na constitutie van het definitieve Nederlandse W.F.A. Hoofdbe stuur, maatregelen worden be raamd om alsnog diegenen tevre den te stellen tegenover wie de oude W.F.A. enige verplichting op zich had genomen. Snelle verbinding tussen België en Breskens van groot belang. De propagandatramrit, welke enkèle weken geleden door Zeeuwsch Vlaanderen en België gemaakt is, bewees dat een snelle en geriefelijke verbinding tussen de Belgische zeebadplaatsen en Breskens zeer zeker levensvat baarheid zal hebben. Een dienst waarbij een Belgische aanhang wagen het gehele traject Bres- kens-Ostende-De Panne, v.v., me- derijdt zou niet alleen vele Bel gische toeristen naar Zeeland trekken, maar zou ook voor de reizigers die via Vlissingen met de Mij. Zeeland tussen Engeland en het vasteland reizen, een uit breiding van de aantrekkelijke uitstapjes, die vanuit onze Zeeuw se havenstad te maken zijn, be tekenen. Ook al zou men niet direct tot electrificatie van het Zeeuwsch- Vlaamse baanvak kunnen over gaan (naar ons bekend is bestaan hiervoor reeds de plannen) kan men toch nu reeds alles in het werk stellen om de volgende zo mer dagelgks enige rijtuigen tus sen Breskens en De Panne langs de Zeeuwsch Vlaamse en Belgi sche kust te laten rqden. Ook vóór de oorlog was er een derge lijke verbinding, zij het met enige malen overstappen, mogelijk en deze voorzag toen reeds in een be hoefte. Wij bevelen dit plan bij de be trokken autoriteiten dringend aan, in de overtuiging, dat zulks ten goede kan komen aan het be lang van Zeeuwsch-Vlaanderen, in BONNENLIJST. Geldig van 28 Sept.11 Oct. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie N) N-01 brood: 800 gr. brood. N-01 boter: 125 gr. boter. N-02 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. N-03 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. N-01 vlees: 100 gr. vlees. N-02 vlees: 400 gr. vlees. N-01 melk: 4 liter melk. N-03 melk: 6 liter melk. N-05 melk: 6liter melk. N-01 diversen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. N-03 diversen: 1600 gr. brood. N-04 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. N-06 reserve: 800 gr. brood. Bonkaarten KD, KE 711 (serie N) N-ll Brood: 800 gf. brood. N-ll Boter: 250 gr. boter. N-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gr. vet. N-ll, N-12 Vlees: 100 gr. vlees. N-ll Diversen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. N-13, N-15 Melk: 10 liter melk. N-13 Reserve: 800 gr. brood. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 711 (byz. ar beid, a.s. moeders en zieken). (Serie N). N-21 Brood: 800 gr. brood. N-21 Boter: 250 gr. boter. N-22 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. N-21 Melk: 5 liter melk. N-21 Vlees: 300 gr. vlees. N-22 Vlees: 100 gr. vlees. N-21 Kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas. N-21 Eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 September worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 29 Sep tember mag worden gekocht. Het melkrantsoen voor volwas senen zal voor de hierop volgende 14 dagen 3(4 liter bedragen, zo- gerekend voor 4 weken per week 1% liter beschikbaar is, het veertiendaagse rantsoen zal dus wisselen» tussen 4 en 3(4 ter. Massagraf bij het vliegveld Twenthe? Een voormalig lid van de Si- cherheitsdlenst te Enschedé, Schöber, die te Enschedé in ar rest zit, heeft verklaard, dat zich op het vliegveld Twenthe nabij een der hangars een massagraf bevindt, waarin de stoffelijke res ten van 80 a 100 Nederlanders liggen. e Beslissing van de politieke commissie der algemene vergadering der V. N. Na enige discussie heeft de politieke commissie van de alge mene vergadering der V. N. de toelating van Pakistan en Jemen als leden der V. N. aanbevolen. De commissie heeft besloten als belangrijkste politieke kwes- j tie voor de discussie op de agen da te plaatsen: Het Balkan- vraagstuk. Dan volgt het voor stel der V. S. om een interim commissie uit de algemene ver gadering te kiezen en daarna de Sowjét-resolutie aangaande de bestraffing van oorlogshitsers. Massamoord in Pendsjaab. Een convool vluchtelingen uit de Pendsjaab bestaande uit 3500 Sikhs en Hindoes, is op weg naar India twee maal aangevallen. Slechts tweeduizend vluchtelingen zijn in India aangekomen. 1500 vluchtelingen zijn vermoord. Ook werden 150 meisjes uit dit con vool ontvoerd. Gisteren zyn 6000 overlevenden onder wie 4000 gewonden van de trein met vluchtelingen, die Maandagavond nab(j Amritsar in Oost-Pendsjaab (India) werd aangevallen, te Lahore in West- Pendsjaab (Pakistan) aangeko men. De overlevenden verklaar den, dat Sikhs aan beide zijden van de spoorlijn het vuur op de trein openden en dat het gevecht drie uur duurde. Volgens onbevestigde berichten te Amritsar beloopt het aantal doden 1200 en zyn 4000 personen gewond. het bijzonder, en aan onze pro vincie in zijn geheel, daar elke verbetering van de verbindingen waarmede buitenlanders In de ge legenheid worden gesteld naar Zeeland te reizen en die het toe- rlsme in het algemeen aantrekke lijker maakt, automatisch een verbetering betekent voor de „vreemdelingen-Industrie" welke voor onze provincie een levens belang gaat worden. Aan het A.N.P. wordt gemeld: Overal worden gelden ingeza meld voor de herbeplanting van Walcheren en dat is,goed. Men is er actief, organiseert „boom- plantdagen" en maakt op meer dan één wijze reclame.om te zorgen, dat straks weer jong groen en bomen de plaatsen zul len innemen, die voorheen door de verloren gegane waren bezet. Anders is het gegteld op Schouwen en Duiveland. Hep wil met de herbeplanting daar niet erg vlotten, terwijl.toch plaatsen als Schuddebeurs en Oosterland, voorheen geheel in het geboomte lagen. Het is aar. particulieren verboden, op eigen houtje, hun erven vol te plan ten. Zij mogen dit alleen doen na indiening van een door een deskundige opgemaakt plan, dat door „Landbouwherstel" moet worden goedgekeurd, die het dan weer verder moet doorzen den aan de dienst „Commissie overleg Landschapsherstel". Deze comnjissie beslist of het plan mag worden uitgevoerd, en of men voor overheidssubsidie in aanmerking komt. Dit kan alleen wanneer het plan werke lijk past in het grote ontworpen beplantingsplan. En dit grote plan is voor Schouwen bijna, doch voor Dui veland in het geheel nog met gereed. Vele particulieren, bang voor al te veel ambtelijke en admi nistratieve rompslomp, laten rustig de zaak zoals ze is. Hun erven blijven kaal en boomloos, zeer tot schade van het land schap, de vogelstand enz. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTERS. Bij voege van rechtsherstel is by Kon. Besluit eervol ontslag verleend aan: C. M. P. W. Hanssens, op zijn verzoek, ger. met ingang van 1 Oct. 1942 als burgemeester van St. Annaland. Mr Dr A. J. J. M. Mes, ger. met ingang van 16 Aug. 1943 als burgemeester van Heinkenszand. J. Ermerins, op zijn verzoek wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, ger. met ingang van 1 Febr. 1946, als bur gemeester van Hoedekenskerke. W. L. Klos op zijn verzoek, ger. met ingang van 19 Juli 1943, als burgemeester van Seherpenis- se. W. Maas, ger. met ingang van 10 Febr. 1946, als burgemeester van Vrouwenpolder. A. F. Hans ens, op'zijn ver zoek, ger. met ingang van 1 Aug. 1940, als burgemeester van Sta- vennisse met dankbetuiging voor de langdurige diensten als zodanig bewezen. 4000 PERSONEN BEZOCHTEN OORLOGSMUSEUM TE WESTKAPELLE. In het afgelopen seizoen werd het oorlogsmuseum te Westka- pelle bezocht door ongeveer 4000 personen. Onder hen bevonden zich ook vele buitenlanders, als mede tal van buitenlandse stu denten, die op Walcheren werk zaam zijn geweest. MECHANISCHE HULP MIDDELEN BIJ DE BIETEN CAMPAGNE. De bietencampagne was tot dusver altijd een periode waar in vele handen werk vonden en waarin vooral met het lossen der wagens en het laden der sche pen en tramwagens goed werd verdiend. Vooral met het oog op de komende wintermaanden, waarin de werkloosheid voor ve len begon, waren de verdiensten in de bietencampagne als de an dere producten al geoogst wa ren, zeer welkom. Thans gaat het lossen der wagens en het laden der schepen mechanisch gebeuren. Het is de bedoeling, dat vrachtauto's de bieten van het land halen. De landbouwer levert ze dus op het land en niet meer aan de haven. Op ver schillende plaatsen zullen nu grijperkranen geplaatst worden om de bieten uit de auto's in het schip te transporteren. STORING VEERDIENST BRESKENS. Woensdagmorgen heeft de „Prins WillemI" van de dienst VlissingenBreskens een sto ring aan de voeling bekomen, waardoor het schip uit de vaart moest worden genomen. In ver band met het ontbreken van de reserveboot „Dordrecht", die op een andere lijn is ingezet, meet thans een twee-uren dienst op dit drukke veer worden gevaren. Daar de normale dienst toch al steeds een opstopping geeft, door het groot aantal auto's dat tel kens moet worden overgezet, is er thans begrijpelijkerwijze van een normaal overzetten geen sprake en staat steeds een lange file te wachten. VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van de C.C.D. hebben vorige week een twee tal varkens in beslag genomen in een hok naast een op een tuinderij staand schuurtje in het bos tussen Oostkapelle en Dom burg. De eigenaar, zekere L. M. uit Domburg, bleek de varkens zonder vergunning te hebben gekocht en was mitsdien niet in het bezit van een bewijs, dat hij deze varkens mocht houden. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. DE ACTIVITEIT IN DE HAVEN VAN GENT. In de maand Augustus zyn 76 schepen de haven van Gent bin nengelopen. Hiervan voeren 25 schepen onder Nederlandse, 22 onder Belgische en 21 onder En gelse vlag. Sprekende cijfers. Het staatje, dat we hieronder afdrukken, geeft een voor zichzelf sprekend overzicht van het steeds toenemende vervoer over de Zeeuwse stromen; het betreft de maanden Juli en Augustus 1946 en 1947: Veren Passagiers Auto's 1946 1947 1946 1947 VlissingenBreskens Juli 91363 101914 3487 8553 Aug. 116301 157699 4247 9482 KruiningenPerkpolder Juli 64395 82116 7168 13468 Aug. 86180 112979 8152 14477 TerneuzenHoedekenskerke Juli 23335 Aug. 34751 ZierikzeeKatse Veer Juli 15257 16246 545 1131 Aug. 16198 21550 558 1256 KortgeneWolphaartsdijk Juli 28705 26538 1785 2770 Aug. 23309 27666 1762 3012 VeereKamperland Juli 6086 6251 Aug. 7621 7288 Totaal 455415 618323 27704 54149* DE C.O.A.K. 15 OCT. NAAR MIDDELBURG. De centrale opleiding van het militair administratief kader zal rond 15 October naar Middelburg worden overgeplaatst. De gehele opleiding bestaat uit drie com pagnieën, waarvan de eerste en de staf voorlopig in Kampen zal blijven, terwijl de tweede en der de compagnie naar Middelburg zullen komen. Naar men ons mededeelde zijn de plannen voor de nieuwe kazer- ne inmiddels goedgekeurd en kan de aanbesteding binnenkort te gemoet worden gezien. MIDDELBURG. Bouw van 112 middenstands woningen opgedragen. Aan de N.V. Aannemersbedrijf v.h. Boele en van Eesteren te 's-Gravenhage is door het ge meentebestuur van Middelburg opgedragen de bouw van 112 middenstandswoningen aan de „Griffioen" te Middelburg. GOES. Bij Kon. Besluit van 10 Sept. 1947 is toegekend de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, aan de heer G. Gorsse, wegens 50- jarige trouwe dienst bij de fa. v. ji. Weert Zonen, aanne mersbedrijf te Goes. KLOETINGE. Zaterdagavond half acht hoopt de Muziekvereniging „Excel sior" haar laatste Zomerconcert te geven in dit seizoen. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdagmorgen kreeg het zoontje van W. V., alhier, een trap van een paard tegen het hoofd, tijdens het aardappelen- rapen bij de-Gebr. L. In ernstige toestand werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd. WESTKAPELLE. Wederopbouw wordt bemoeilijkt Door de lage waterstand in de rivieren dreigt de wederopbouw in deze streek spaak te lopen. Het is niet meer mogelijk de stenen per schip aan te voeren. Reeds is een firma begonnen deze rechtstreeks per auto van de fabriek te halen. Dit brengt echter grote kosten met zich mee, zodat het wel onmogelijk zal zijn dit op grote schaal uit te voeren. N.- EN ST.-JOOSLAND. Speeltuin ingebruik genomen. Zaterdagmiddag is de nieuwe speeltuin voor de kinderen op feestelijke wijze in gebruik ge nomen. De voorzitter van de 10 pet. der jaarwedde over de jaren 1945 en 1946 en over te gaan totaanschaffing van een nieuwe autospuit waarmee een bedrag van ongeveer f 15.000. zal zijn gemoeid. £e*t w-lid Qwijn ap &(dïauw~en az Quiaetand Reeds zes weken wordt op Sehouwen-Duiveland jacht ge maakt op een wild zwijn. Al thans men vermoedt met een wild zwijn te doen te hebben. Het hield zich eerst op in het duingebied van westelijk Schouwen, doch de laatste week werd het In vele plaatsen en zelfs op Duiveland gesigna leerd. De jachopziener A. van der.Cingel wist na 3(4 uur het spoor te hebben gevolgd, het beest te ontdekken in een uit gedroogde put. Hij loste met hagel enige schoten op het dier, maar het beest scheen er geen hinder van te hebben. Het vluchtte daarop met grote snelheid. De jachtopziener die het beest het dichtst van nabij heeft, gezien, beschrijft het als roodachtig van kleur, minstens 70 cm. hoog en een gewicht van plm. 200 a 300 pond. Hoe een wild zwijn op Schouwen en Duiveland kan komen is tot heden een raadsel.. V o 0 r e n, echtgen. van H. J. Stoel, begon met niet te weten hoe oud ze was. Verder was ze sprakeloos en zeide alleen, dat ze van het ten laste gelegde totaal niets wist. Een bijzondere wijze om haar mening bekend te maken hield Pieternella E. Quaars uit Anna Paulowna er op na. Met vlagen sloegen stortvloeden van woorden over de achter de groene tafel zittende heren, waarvan de - voorzitter tever geefs trachtte ze te bezweren. Met de vuist op tafel staande en een geluidsvolume van on gekende grootte ontwikkelen de, gooide ze de beschuldigin^fen van zich en gaf alleen toe voor de Duitsers te hebben gewas sen. Maria J. van Houte, vroeger vakonderwijzeres te Oostburg, was heel wat kalmer en vertelde, dat ze inderdaad omgang had gehad met een Duitser. Ze was de enige waarvoor een verdediger optrad en deze, mr Roelofs, vroeg gedeeltelijke ver vallenverklaring van de be schuldiging en uiterste clemen tie. Het Tribunaal bepaalde de uitspraak op 8 Oct. Uitspraken Tribunaal Goes van 2 September 1947. Ghristoffel Sla ger, metselaar te Haamstede: verbeurdverklaring vermogen tot een bedrag van f 37.240, ontz. rechten. Jan van der Werf, metselaar-aannemer te Burgh: 4 maanden intern, eindigend op 24 Januari 1948, verbeurdverkl. vermogen tot een bedrag van f 61.900, onz. rechten. Jacobus Simon Kor te w e g, rentmeester te Haam stede: geen verdere intern., ver- burdverkl. vermogen tot een be drag van f 9600, ontz. rechten. pas. opgerichte speeltuinvereni ging „Kindervreugde", de heer A. M. v. Zweden, opende de sa menkomst van ouders en kin deren, waafna de ere-voorzitter, burgemeester van Randwijck, woorden van dank sprak namens het gemeentebestuur tot allen, die hebben medegewerkt tot de oprichting van deze speeltuin. Mevrouw van Randwijck ver richte daarna de openingsplech tigheid door het lint door te knippen, waarna de speeltuin in gebruik werd genomen. Tot don ker toe hebben de kinderen zich daarbij vermaakt met schommel en wip, waarbij „O.N.D.A." zo nu en dan een muzieknummertje .ten beste gaf. WISSENKERKE. Gemeenteraad. Ingekomen was de mededeling dat de huur voor de woningen van bouwplan 1946 werd vast gesteld op f 4.60 per week. De oude tarieven voor haven en lig gelden blijven gehandhaafd. Besloten werd wederom een ge deelte van het haventerrein te Kamperland te verhuren aan A. J. Schippers te Kamperland en enkele perceeltjes gedempte sloot aan de Noordeindstraat en de Zuidachterweg te Wissenkerke aan de aanwonende huiseigenaren De bouw van 20 arbeiderswo ningen zal ondershands worden anabesteed aan R. Slotema te Wissenkerke en A. C. van Hee te Kamperland voor een totaal-be drag van f223200. Naar aanleiding van een des betreffend verzoek van de afde ling Volksonderwijs te Wissen kerke werd besloten de Minister van Onderwijs te verzoeken, ook nu het aantal leerlingen der openbare school te Wissenkerke tot 34 is gedaald, rijksvergoeding voor een tweede leerkracht te behouden, daar waarschijnlijk het aantal leerlingen per 1 April 1948 weer zal zijn toegenomen tot 43. Een verzoek van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten om een jaarlijkse subsidie werd af gewezen. Besloten werd tot aankoop van de woning van de familie Swenne naast het gemeentehuis voor de som van f 3500. Cot leden van de commissie van advies ingevolge de wet woonruimte werden benoemd de heren C. A. van Hee en J. C. Noordhoek te Kamperland, J. Kleppe en Zr. Westrate te Wis senkerke en J. Dingemanse te Geersdijk. Aan het gemeentepersoneel zal over het jaar 1946 een gratifi catie toegekend worden van 2 pet. der wedde met een maximum van f50. Verder werd besloten tot toe kenning van een opbouwtoelage aan het gemeentepersoneel van De Kamers gaan niet varen. De voorzitter van de Tweede Kamer deelde gisteren mede dat in overleg met de minister van Marine de vaartocht met de „Karei Doorman" tot nader order is uitgesteld. De gemeenschappelijke belangen van grote en kleine gemeenten. De minister van binnenlandse zaken heeft de voorzitter der Tweede Kamer ter kennisneming van de leden van de Tweede Ka mer doen toekomen exemplaren van het rappart der commissie, aan welke werd opgedragen op korte termijn te adviseren om trent de wijze, waarop moet wor den voorzien in belangen, welke gemeenschappelijk zijn voor de grote stedelijke gemeenten en in haar onmiddellijke nabijheid lig gende kleinere gemeenten. a. In zover die voorziening niet of niet op de meest doelmatige wijze kan worden getroffen op grond van desbetreffende bepa lingen der gemeentewet of van andere wettelijke bepalingen of langs andere weg, en b. Wanneer of zolang grens wijziging voor voorziening in die belangen niet noodzakelijk is. Het rapport is vergezeld van een wetsontwerp, met beknopte toelichting alsmede van een min derheidsnota -van de leden van genoemde commisie N. Arkema en Dr J. W. Noteboom. Contrasten op het Goese Tribunaal. Woensdag was het vrouwen dag op het Goese Tribunaal. Een vijftal dames verscheen, waar van de meesten tenminste een deel van de tenlastelegging ont kenden. De uitingen van deze dames waren geheel verschil lend. Anna C. M. Savoy, naaister te Hulst, beweerde eerst, helemaal geen omgang met Duitsers te hebben gehad. Later corrigeerde ze dit in één keer. Johanna L. de Loof, echtgen. van A. Fieret te Ter- neuzen, was lid geweest yan de Beweging. Of zij haar man ge volgd was? „Och, meneer de voorzitter, man en vrouw zijn één, hè." Stephanie M. van Amsterdamse Effectenbeurs. Slotkoersen op 24 September medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. V.K. L.K. 3—3(4 Ned. '47 99;/„ 99% 3 Ned. 1937 3 Doll, lening '4 2(4 Spaarcert. A.K.U. Bergh Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeilamp® Billiton lie rubr. Dordsche Olie Kon. Olie Amsterdam Rubbe Bandar Rubber Oost-Java-Rubber Holl.-Amerlka-Lijn Java-China-Japanl. Kon. Ned. Boot Ned. Scheepv. Unie 190% Rott. Lloyd St. Mij. Ned. H.V.A. Java Cultuur N.I.S.U. Vorstenlanden Deli-Batavia-Mij. Dell-Maatschappij Muller Ie serie Amsterd. Bank Hol. Bank Unie Incasso-Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 99% loo1/,. 101'A. 101% 101% 176% 175(4 314 312% 128% 126% 183 183% 219% 220 210 212 173% 170% 183% 182 304% 297% 420 423 321 311 390% 389% 385 378 442 434% 454% 446% 142% 140 101% 100 80% 80 224% 224% 155 154% 174% 174 190% 188(4 166 165% 171 170 232% 226 119% 118 129% 122 63% 62 130 132 157 155 174 175% 158% 158% 201 201% 154 153% 159 159% 170% Van 1 tot 5 October zal te Pa rijs een wereldcongres der offici ële én seml-officlële toeristische organisaties worden gehouden, waar verschillende landen door hun nationale instelling vertegen woordigd zullen worden. Generaal Markos, de leider der Griekse communistische guerilla- strijdkrachten, heeft volgens link se Griekse kringen de Algemene vergadering der V. N. om toe stemming voor het zenden van 'n delegatie namens de „Vrije ge bieden van Griekenland" naar de algemene vergadering verzocht. In de nacht van 5 op 6 October zullen de klokken In Duitsland op last van de geallieerde bestuurs raad een uur teruggezet worden. De tijd zal dan gelijk zijn aan de Nederlandse. Op de radioconferentie te At lantic City-Is besloten een perma nente administratieve raad op te richten, welke de supervisie zal uitoefenen over alle organisaties van Internationale televerbindin- gen. Zwitserland en Indonesië zijn met een lid in deze raad verte genwoordigd. De 79 landen, die aar? deze con ferentie deel nemen, hebben na 4 maanden ingespannen arbeid practtsch algemene overeenstem ming bereikt over de herziene lijst van frequenties voor alle in stanties, welke van de radio ge bruik maken, zoals telegraaf, te lefoon, omroep, scheepvaart, de luchtvaart en de meterlologische diensten. Aan deze arbeid hebben de Ne derlanders v. d. Ven, v. da Toorn, Dr v. d. Pol en H. C. A. v. Duuren een werkzaam aandeel gehad. Deskundigen uit 24 landen heb ben Dinsdag te Montreal de^pe- ningszltting bijgewoond van de conferentie der I.C.A.O. (interna tionale organisatie voor vervoer door de lucht) inzake vliegvelden, luchtroutes en verdeling van de gronddiensten. Men verwacht, dat de conferentie 4 weken zal duren. SCHEEPVAARTBERICHTEN. 23 Sept.: Te Vlissingen aan gekomen: m.s. Wega van Hans- weert. Gepass. naar Antwerpen: m.s. Arak van Amsterdam; s.s. Blijdendijk van New-York. Ge- pass. van Antwerpen: m.s. Kaap Falga naar Kopenhagen; m.s. Koningsdiep naar Oslo; m.s. Hel- levoetsluis idem; m.s. Amstel- dijk naar Havanna. 24 Sept.: Te Vlissingen aan gekomen: m.s. Fiducia van Ant werpen; m.s. Rold van Rotter dam; m.s. Fiducia (andere) van Londen. Van Vlissingen vertrok ken: m,s. Wega naar Ostenae; m.s. Wim naar Rotterdam. Ge- pass. naar Antwerpen: s.s. Al- dermirin van Amsterdam; m.s. Jo uit zee. Gepass. van Antwer pen: m.s. Maraat V naar Lon den. NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Gerard Dou, Batavia-Rotter dam, pass. 24/9 Dungeness, 25/9 om 2 uur aan de Hoek van Hol land verwacht. Kota Agoeng, Batavia—Rot terdam, 24/9 3.45 u. van Port Said. Indrapoera, RotterdamBata via 23/9 5 u. van Gibraltar. Kota Inten, RotterdamBa tavia, 22/9 van Belawan. Westerdam, 23/9 van New- York te Rotterdam. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter alge mene kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van A. Minderhoud, wonende te Middel burg, Meidoornlaan 18, om een slijtvergunning ingevolge de Drankwet voor de benedenlocali- teit van het perceel Pijpstraat 23 te Midelburg. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijk be zwaren bij hen indienen. Bekendmaking. B. en W. van Middelburg bren gen ter openbare kennis dat door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 15 September 1946 besloten is, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, medewerking te verlenen, als bedoeld in artikel 72 e.v. der Lageronderwïjswet 1920, aan het bestuur der Ver eniging „Christelijke School aan het Zand" te Middelburg, ten be hoeve van de aanschaffing van leermiddelen voor de onder het beheer van genoemd bestuur staande school. Distributiedienst 's-Heer Arendskerke. Uitreiking toeslag bijzondere arbeid. In de week van 29 Sept. t.m. 4 October 1947 kunnen de werk gevers, die tijdig de naamlijsten of aanvraagformulieren voor hun personeel hebben ingediend, de daarop voor de 11e en 12e pe riode toegewezen toeslagkaarten voor bijzondere arbeid of rant soenbonnen voor zeep op de ge bruikelijke wijze afhalen of doen afhalen. De oude naamlijst moet hierbij worden overgelegd terwijl voor z.g. eerste aanvragen de T.D. van de betrokken arbeider moet wor den overgelegd. De kaarten en bonnen, die niet tijdig zijn afgehaald kunnen in het tijdvak van 711 Oct. 1947 op het kringkantoor worden af gehaald. Aangezien arbeiders in de land en tuinbouwbedrijven voor het tijdvak van 23 Nov. 1947 t.m. 14 Febr. 1948 niet voor toeslag bijz. arbeid in aanmerking komen zul len tegelijk met de toeslagkaar ten voor de betrokken arbeidc s DOOR TON EN JOOP 93. De agenten zijn mooi op tijd gekomen. Ze hadden zich verstopt achter struiken en bo men.. Nu hebben ze de boos wichten te pakken. Die moeten mee. Vlak achter hen lopen vier agenten met zaklantaarns en revolvers. Een kwartiertje later staan de drie dieven voor de commissaris van politie. 94. Nu moet Ties toch weer uit bed komen. Hij moet zeggen of hij de mannen kent. „Ja", zegt Ties, „ik ken ze. Dat is Pie- ter Loos, en dat is de Rooie en dieik weet niet, hoe die heet.... Maar..,, ehd'r zijn nog twee van die gemene rikken: Janus en nog één. En Thijs zit daar nog gevangen!" De drie mannen kijken naar Ties of ze hem levend willen opeten. Zó boos zijn ze. „Zo", zegt de commissaris, „dan moet jij ons maar eens wij zen, waar die mannen zitten".

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3