Begering ondermijnt huidig staatsbestel en positie van de Kroon. H.M. is uiterst vermoeid en wenst een sobere viering van haar jubileum. Koningin moet rust nemen. Wereldbank is in staat tot economisch herstel van Europa bij te dragen. Engeland bindt strijd tegen crisis aan. Beperkte arbeidsdwang Australische vakbonden wensen sluiting van Nederlandse bases. Decentralisatie van wederopbouw in Zeeland dringend geboden. Ïie^eün^ó- uieAMating,. Scherpe critiek van de heer Schouten. Doodstraf voor Ans van Dijk klijit gehandhaafd. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, _Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, -Telefoon 2052. Minister Beel heeft ons Dins dag, zoals wij dat van dit Ka binet gewoon zijn, vergast op een zeer breedvoerige rege ringsverklaring. De korte inhoud is echter als wij het goed zien, in weinige woorden samen te vatten. In de eerste plaats werd nog eens op overtuigende wijze in het licht gesteld, hoe verkeerd de regering handelde door met Soekarno en zijn republikeinse vrienden in onderhandeling te treden. Uit wat minister Beel mee deelde blijkt weer opnieuw hoe ontzaglijk veel ellende is ver oorzaakt doordat de regering, zij het dan met goede bedoe lingen, verzuimd heeft haar plicht te doen en inplaats van eindeloos te praten en te onder handelen met krachtige hand orde en rust te herstellen. Daqraan is het mede te dan ken, dat duizenden inlanders, Nederlanders en Chinezen om het leven zijn gekomen en dat niet te berekenen economische schade werd aangericht. Daaraan is het ook te danken dat tenslotte de Veiligheidsraad de leiding heeft genomen en dat wij ondanks alle verklaringen van het tegendeel, niet meer baas zijn in eigen huis en tot op zekere hoogte onder curatele werden geplaatst. Het is de verdienste van deze regeringsverklaring, dat deze dingen nogeens duidelijk in het licht zijn gesteld. En wat de toekomst betreft komt het hierop neer, dat de regering ondanks alles, ondanks het feit, dat zij zelf "constateert dat de republiek hard op weg is haar vat op de bevolking in de bevrijde gebieden te verlie zen, toch weer met de republiek wil proberen aan te pappen. De toestand is onhoudbaar. De republiek heeft getoond, dat zij onwillig en bovendien onmachtig is tot een bevredi gende samenwerking te komen, terwijl het gevaar bestaat, dat de goedwillende bevolking haar vertrouwen in de Nederlandse regering, die voor haar belan gen heeft te waken, verliest. Maar toch zal opnieuw gepoogd worden in de weg van onder handeling tot een oplossing te geraken. Dat is het onbevredigende in deze verklaring. Het klare woord, dat wij zo gaarne gehoord hadden, is niet gesproken. De regering blijkt nog steeds niet in staat om wat haar eerste plicht is ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 754 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 25 SEPT. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.30 u., onder 18.32 u. Maan op 17.51 u., onder 1.32 u. Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 26 September: 11.51 u. 1.36 m., u. m. Na een verblijf op de Ruigenhoek, waar Hare Majesteit gedurende tien dagen herstel van gezondheid heeft gezocht, heeft de Koningin, olie gisteren de landbouwtentoonstelling te Leeuwarden heeft bezocht, wederom haar in trek op Het Loo genomen- Toen Hare Majesteit aan het begin van deze zomer haar voornemen te kennen gaf om zes weken vacantie te nemen, hoopte zij in die loop van September weer geheel uit gerust haar arbeid te kunnen hervatten. De uitzonderlijke warmte en de vele noodzake- lijk gebleken onderbrekingen van deze rust periode maken, dat de Koningin zich nog zeer vermoeid voelt en zich opnieuw genoopt ziet rust te nemen. In verband hiermede en met het oog op thans reeds binnen komende verzoeken, acht de Koningin het gewenst er nu reeds de aan dacht op te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of, en zo ja, welke plechtigheden naar aanleiding van haar regeringsjubileum zij met het oog op haar leeftijd en gezondheid zal kunnen mede maken. Het is overigens de wens van de Koningin, dat haar aanstaand jubileum in soberheid zal worden gevierd en dat daarbij het maken van grote onkosten zal worden vermeden. Men zal er de Koningin een persoonlijk ge noegen mee doen, de géiden, die men aan de jubileumfeesten ten koste zou willen leggen, te gebruiken ter leniging van de noden hier te lande en in Indonesië. Hernieuwde inwerking treding enige artikelen distributiewet 1939. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp „Her nieuwde inwerkingtreding van enige artikelen van de distribu tiewet 1939". Aan de memorie van toelichting is ontleend, dat bij K.B. van 20 Augustus 1946 werd bepaald, dat de in artikel 24 tweede lid van de distributie- wet 1939 bedoelde artikelen dier wet opnieuw in werking traden met ingang van 27 September 1946. De door de distributiewet voor geschreven bekrachtiging van dit besluit is geschied bij de wet van 28 October 1946. Eveneens is in gediend het wetsontwerp „Her nieuwde inwerkingtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939". Aan de memorie van toelich ting daarop is hetzelfde als bo vengenoemde ontleend. De vice-president van de We reldbank, Robert Garner, heeft verklaard, dat zy organisatie be reid en in staat zal zijn om als haar bijdrage in. het economisch herstel van Europa in het kader van het op de conferentie te Pa- rys samengestelde rapport over het plan Marshall de middelen te verschaffen die benodigd zyn voor het leveren van kapitaalgoederen ter waarde van 3 milliard dollar. Garner legde er evenwel de na druk op, dat de activa der wereld bank op het ogenblik slechts 500 millioen dollar bedragen, zodat 't noodzakelijk is nieuwe middelen te verkrijgen, hetgeen kan ge schieden door op grote schaal obligaties op de Amerikaanse markt te plaatsen. Hij deelde mede, dat tot dusver re geen van de landen, die aan de conferentie te Parijs hebben deelgenomen, zich tot^de bank ge wend hebben over de kwestie van haar bijdrage in de uitvoering van het plan-Marshall. Wel hebben te regeren.1 functionarissen van de bank ge- Plan van vijf punten opgesteld. Naar van gezaghebbende zijde werd bekend gemaakt, voorziet het definitieve ontwerp van de Britse actie tot bestrijding van de economische crisis voor de eerstvolgende 15 maanden in een pro ductie van exportgoederen ter waarde van 1.7 milliard pond st. Er is een plan van vijf punten opgesteld, voor de uitvoering waarvan de Britse regering de arbeidsplicht Invoert en de ver deling der grondstoffen onder controle stelt. Verzachting voor het Britse pu durende de tjjd, dat het rapport werd opgesteld, te Parijs met ver schillende afgevaardigden gecon fereerd. Garner wees er tevens op, dat de middelen van de wereldbank niet alleen aan de landen van Eu ropa ter beschikking kunnen ge steld worden en dat ook met an dere landen rekening dient gehou den te worden. Hij deelde nog mede, dat John McCloy, de president der bank, op 25 October na een rondreis door Frankrijk, België, Neder land, Polen en Tsjecho-Slowa- kije te Washington wordt terug verwacht en legde er nogmaals de nadruk op, dat Engeland geen nieuwe lënlngaanvraag heeft In gediend. De vrjf punten van dit plan, dat beoogt tegen het einde van het volgend jaar het nadelig saldo van de handelsbalans ten bedrage van 600 millioen pond sterling te dekken zijn: 1. beperking van de Invoer; 2. verlaging van de uit gaven In het buitenland; 3. ver hoging van de export; 4. concen tratie van de hulpbronnen op de essentiële industrieën en 5. ver hoging van de landbouwproductie in het binnenland en de koloniën. Terwijl het nadelig saldo van de Britse handelsbalans ongeveer 600 millioen pond sterling be draagt, is het nadelig saldo van de handelsbalans in dollars onge veer 800 millioen pond sterling. Deze schijnbare tegenstrydigheid is een gevolg van het feit, dat Groot Brittannië creditsaldi heeft in vele niet tot het dollargebied behorende landen Het evenwicht tussen in- en uitvoer zal worden hersteld door ten eerste 200 millioen pond ster ling te besparen op de invoer en ten tweede de waarde van de uit voer tegen het midden van de vol gende zomer op te voeren met 370 millioen pond sterling en tegen 't einde van het volgende jaar met 570 millioen pond sterling. Het is de bedoeling de, export per medio 1948 op te voeren tot 40 pet. en per einde 1948 tot 60 pet. boven het exportcijfer van 1938. Door dit echter te bereiken zal echter slechts de economische crisis zijn overwonnen, doch om Engeland weer tot de oude wel vaart terug te brengen zal het noodzakelijk zijn de export tot 175 pet. van het vooroorlogse cij fer op te voeren, hetgeen naar verwachting niet eerder dan in 1949 het geval zal kunnen zijn. Alle Britse plannen zyn opge steld, zonder dat rekening is ge houden met de hulp, die evenwel zal worden ontvangen in het ka der van het plan Marshall. De re gering stelt zich in op de tyd, dat Groat Brittannië weer op eigen benen moet staan. Wanneer men het gestelde doel van 40 pet. boven de export van 1938 zal hebben bereikt, zal voor ©en bedrag van 370 millioen pond sterling aan extra export zijn ver kocht, hetgeen tezamen met de besparingen op de invoer en de uitgaven in overzeese gebieden de Pensioengrondslag onderwijzend personeel. De heer van Sleen, lid der Tweede Kamer, heeft aan de mi nister van Onderwijs gevraagd of hij kan mededelen, waaraan het te wijten is, dat voor het onder wijzend' personeel de pensioen grondslag nog steeds niet in overeenstemming is gebracht met de per 1 October 1946 vastgestel de verhoogde salarissen, en of de minister in staat is, de datum te noemen, waarop de verhoogde pensioengrondslag zal ingaan Verder of de minister niet van oordeel is, dat te vrezen valt, dat de leerkrachten, die de zestig bliek zal niet alleen afhankelijk jarige leeftijd bereikt hebben of zijn van het bereiken van het ge- zullen bereiken, door deze vertra- stelde doel, doch ook van andere, ging in ernstige mate financieel niet te voorziene omstandigheden zoals het verloop der wereldprij- zen. Hulpverlening in het kader van het plan Marshall zal betekenen, dat enkele der gestelde doelen ge wijzigd zullen moeten worden, oa. dat voor de kolenproductle en dat voor de kolenexport. gedupeerd zullen worden, wan neer zij 31 December a.s. de dienst zullen moeten verlaten? Indien ja, of de regering dan niet moreel verplicht is maatre gelen te treffen, waardoor voor komen wordt, dat betrokkenen van het uitstel, slachtoffer wor den? Weer twee doden en twee vermisten. Het Nederlandse communique van gisteren meldt, dat het aan tal inbreuken door de republikei nen op de order tot staken ,van de vijandelijkheden thans geste gen is tot circa 1650. Zuiverings acties zijn nog steeds noodzake lijk. De Nederlandse verliezen be droegen Dinsdag 2 gesneuvelden, 5 gewonden en 2 vermisten. Tijdens zuiveringsacties ten Zuiden van Tjiandjoer kwamen Nederlandse troepen in botsing met een afdeling van de T.N.I., die met een witte vlag zwaaide, doch onmiddellijk daarna het vuur opende. Een republikeinse aanval op het telefoonkantoor Klakah werd afgeslagen. Beslnit Australische raad van vakverenigingen. Het dagelijks bestuur van de Australische rahd van vakvereni gingen heeft besloten de federale regering te verzoeken alle Ne derlandse bases in Australië te sluiten en de Nederlandse troe pen te verbieden werk te ver- Dreigende regeringscrisis in Denemarken. Bij het Deense parlement zijn twee moties van wantrouwen in de regering ingediend. De Deense pers verwacht alge meen, dat de regering zal aftre den en dat algemene verkiezingen zullen worden uitgeschreven. richten, dat gewoonlijk door Aus tralische burgers werd uitgevoerd Mijnwerkersstaking in Schotland. 6.000 mijnwerkers van 9 mijnerr in Lanark, Schotland, zijn Dins dag een staking begonnen. Ge vreesd wordt, dat arbeiders van andere mijnen in dit district aan de staking deel zullen nemen. De mijnwerkers eisten een loonsver hoging overeenkomstig de loons verhoging voor de mijn-brand weerlieden en overlieden. Vliegtuigongeluk in Engeland., Te Mautby, brj Great Yarmouth in Norfolk, Is een viermotorig vliegtuig tijdens het landen in brand gevlogen. Zes lijken zijn geborgen. Naar de drie vermisten wordt nog ge zocht. In de provincie Rome zijn 80.000 landarbeiders in staking gegaan. De kinderverlamming in ons land. In Amersfoort zijn enkele ge vallen van kinderverlamming ge constateerd. Dp last van de bur gemeester zijn alle wedstrijden en sportgebeurtenissen in deze stad, welke inspanning vereisen, afgelast. Ook uit andere delen van hgt land bereikten ons berichten over gevallen van kinderverlamming. Zo werden in Zwolle gedurende de laatste maanden dertien ge vallen geconstateerd. In verband hiermede hebben wij ons gewend tot de afdeling volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken, waar men ons mededeelde, dat er geen enkele reden tot on gerustheid bestaat. Gedurende de zomermaanden neemt het aantal gevallen van kinderverlamming altijd iets toe. Dit jaar steekt zelfs gunstig af bij andere jaren. Bevredigende schaderegeling en minder controlerende ambtenaren. Belangwekkend Zeeuws rapport verschenen. I. Er is een rapport verschenen omtrent de reorganisatie van de wederopbouw, dat werd opgesteld door een commissie, bestaande uit bij de wederopbouw van Zeeland ten nauwste geïnteresseerde functionarissen. Deze commissie werd in het leven geroepen door het bestuur der Stichting „Herstel Zeeland 1945". Bedoeld rapport bevat zeer belangwekkende conclusies en wij stellen ons voor la dit en een volgend artikel het belangrijkste uit het rapport mede te delen. Snelle overdracht bevoegd- nieuw voor oud, welk laatste wa- De commissie van drie. Australische vertegenwoordiger benoemd. De minister-president van Australië, Joseph Chifley, heeft bekendgemaakt, dat Kirby, rech ter bij het Hof van Arbitrage van het Australische gemenebest, zal optreden als vertegenwoordi ger van Australië ir. de commis sie van drie, welke vanwege de Veiligheidsraad is ingesteld ter oplossing van het geschil tussen Nederland en de Indonesische republiek. heden. De rapporteurs zeggen in hun inleiding, zich op het standpunt te stellen, dat onverminderd de dringende noodzaak op zeer korte termijn de wederopbouw wette lijk te reorganiseren, een voor lopige speciale noodwet, die een snelle overdracht van bevoegd heden door hogere* aan lagere in stanties (provincie en gemeente) mogelijk maakt, niet gemist kan worden. Reeds nu moet krachtig worden gestreefd, binnen het ka der der wettelijke mogelijkheden, naar decentralisatie en beperking van bureaucratie door inschake ling van voldoende geoutilleerde lagere organen. Behalve van een eenvoudige decentrale organisatie is een vlot verloop van de wederopbouw af hankelijk van een bevredigende vergoedingsregeling der oorlogs schade. Dat de huidige schade regeling een werkelijke wederop bouw in de weg staat, blijkt dui delijk uit het feit, dat de over heid in het systeem der woning wetwoningen moet vluchten, dat op het Rijk 90 pet en op de Ge meente 10 pet. der financiële lasten legt. Bevredigende schade regeling. Een bevredigende schaderege ling dient naar het oordeel der rapporteurs rekening te houden met het volgende: vergoeding op basis" der vervangingswaarde, vol gens bepaalde normen vast te stellen op de stichtingskosten Mei 1940, vermenigvuldigd met een door de overheid periodiek te bepalen indexcijfer voor de herbouw; de gedupeerde mag niet in credietmoeilijkheden geraken als gevolg van een niet bevredi gende regeling; de gedupeerde drage zelf de onkosten, verbonden aan uitbreidingen en vernieuwin gen, alsmede een bijdrage van Debat over de Regeringsverklaring Tijdens het debat over de Regeringsverklaring, hetwelk gistermiddag een aanvang nam, heeft de heer Schouten scherpe critiek geuit ten aanzien van het Regeringsbeleid. Hij beschuldigde het hui dige Kabinet ervan, dat het buiten de Volksvertegenwoordiging om zeer belangrijke besluiten nam en ten uitvoer legde. Spr. vond het daarom dringend noodzakelijk, dat de Regering haar beleid herzag. De heer Schouten spreekt er zijn verwondering over uit dat niet alle leden in het bezit gesteld zijn van het overzicht over het politiek gebeuren rondom de republiek, uitgegeven door de rege ringsvoorlichtingsdienst te Batavia. Zowel hier als in Batavia wordt beweerd, dat er voldoende exemplaren waren. Spr. betoogt, dat de regering een dee! juist is van het requi- op het standpunt staat, dat eerst beslissingen moeten zijn genomen, voor zij debat toelaat. Wij vragen geen toegang tot «de regerings keuken, zegt spr., doch hij vestigt de aandacht op een artikel van Prof. Aalberse In de Maasbode van 3 Sept., waarin gezegd wordt, dat de ministers van de P. v. d. A. blijkbaar voortdurend overleg plegen met het partijbestuur en ook op fractie-vergaderingen ver schijnen, en dat zij zich gebonden achten, aan deze besluiten. Men bemerkt niet, aldus de heer Schouten, dat men daarvoor bezig is do grondslagen van het staatsbestel principieel te wjjzi- Consulalre commissie naar gen. Men bemerkt niet, dat men Djokja. In de gisteren door de consu laire commissie gehouden verga dering werd besloten, dat de commissie nog deze week Djogja zal bezoeken. Inmiddels werd een verzoek, dat Nederlands-Indische en republikeinse autorietiten en kele inzichten zouden geven om trent enkele aangelegenheden, welke betrekking hebben de con sulaire waarneming, doorgegeven aan de betreffende autoriteiten. 2 Engelse schepen, de „Em pire Rest" en de „Empire Com- thans beataandi" 5?rt" z"n met een speciale zen- bruggem °°f 2011 over-|dmg van 479 Joodse wezen uit Cyprus naar Haifa onderweg. Grootscheepse manoeuvres met lucht landingstroepen in Engeland. Dinsdag hebben op Salesbury Plan in Engeland de grootste ma noeuvres met luchtlandingstroe pen sinds de oorlog plaats gehad. Veldmaarschalk Montgomery en Luchtmaarschalk Tedder, die de oefeningen bijwoonden, zagen 1000 parachutisten met kanonnen, jeeps en andere uitrustingsstuk ken uit de lucht dalen om een op de vijand veroverd vliegveld te bezetten." In zweefvliegtuigen werd het zware materiaal, zoals tractors eri zelfs een bulldozer van 7 ton, aangevoerd en een der zweef vliegtuigen werd door een Daco ta, die laag over het veld kwam scheren, aan een uitgeworpen lijn met haak omhooggesleepb bezig is de positie van de Kroon te ondermijnen en de ministers aan ongrondwettige banden te leggen. Wij verlangen geen toegang tot de regeringskeuken, als deze nog bestaat, maar als het product in de keuken gereed is, willen wij, dat de Kamer in alle gevallen waarin dat behoort het stuk in de consumptie wordt gebracht. Vervolgens betoogt de heer Schouten, dat de politionele actie niet In de eerste plaats tegen het centrum der republiek was ge richt. Dat heeft zich op velerlei wijzen gewroken. Alle ontzien van de republiek was, zeker bij de stand van zaken zoals die in Juli was, verkeerd. Spr. is van oordeel, dat de Vei ligheidsraad onbevoegd was zich met de zaak in te laten zoals hij heeft gedaan. De redevoeringen Van de heer Van Kleffens in de Veiligheids raad hebben sprekers instem ming, wat betreft de positie van Nederland en de republiek. Verder was er z.i. geen enkele reden om in de Veiligheidsraad nog meer aannemelijk te maken hoe goed Nederland het wel be doelde. Spr. constateert, dat uit ver schillende redevoeringen, van Dr van Mook, Mr van Kleffens en andere autoriteiten is gebleken, dat de inzichten van wat men dan de oppositie noemt, juist zijn en, wat nog belangrijker is, juist waren. De uitlatingen der oppositie zjjn nog te zacht geweest. Als maar sitoir tegen de republiek uitge sproken door officiële personen, dan is het al uitgesloten voor ver ontschuldiging te pleiten. Spr. merkt op, dat de radio rede van de heer Vorrlnk de meest vernietigende critiek op de republiek bevatte. Immers daarin werd geconstateerd, dat het cen traal gezag ontbreekt. Het requi sitoir is echter te laat gekomen. Het schijnt, dat men welbewust en opzettelijk de werkelijkheid zo lang mogelijk verborgen heeft ge houden. Spr. acht dat hoogst la kenswaardig. Nu staan we voor een debacle. Men streefde naar medewerking met een regering, waarmee geen land was te bezei len. Men houde er rekening mede, dat de republiek een systeem is, een regime, dat aan de bevolking van Indië is opgelegd en dat in stand wordt gehouden door ter reur. Van constructief denkende lei ders in de republiek waarover de regeringsverklaring spreekt kan men alleen spreken als men denkt aan mensen, die inderdaad leiding geven. De leiders dragen de verantwoordelijkheid over de gang van zaken, zoals die in het requisitoir tegen de republiek zo duidelijk tot uiting komt. Dit. systeem, dit regime moet verdwijnen, dat is de taak der re- haarden daarvan worden niet aangetast. Spr. betoogt, dat velen, ook ou ders der dienstplichtigen, er geen raad meer mee weten en gesteld worden voor de vraag: mogen we dit nog wel doen. De regering moet aandacht wijden aan die spanning. (De min. pres. Dr Beel: de rege ring wijdt haar aandacht aan die spanning) Niemand van wie naar Indië gaat, staat meer op het stand punt van de P. v. d. A. of van de C.P.N. De volkswil spreekt thans in een andere richting. Wie op het standpunt staat dat de regering de volkswil moet vol gen, zal nu ook moeten zeggen, dat de regering haar beleid moet wijzigen. Spr. betoogt voorts, dat er een onbehagen bestaat in brede krin gen van het Nederlandse volk. In Indië heeft men door de ter reur en de tyrannie der republiek en haar organen zoveel leed ge zien en ervaren, dat men met angst vervuld is. Zolang er kans op is, dat die republiek terug komt, durft men zijn positie daar niet duidelijk te bepalen. En de regering wil het toch nog probe ren. De heer Schouten dringt er in- stanteljjk op aan, dat de regering haar beleid zal herzien, zowel naar binnen als naar buiten. Spr. merkt verder op, dat men te maken heeft met twee zaken. Een centraal orgaan dat de mo gelijkheid moet openen te komen tot een federale regering in Indië re vast te stellen op een percen tage der stichtingskosten Mei 1940, afhankelijk van ouderdom en staat van onderhoud. Bij de bepaling der vergoeding worde geen rekening gehouden met ver schil in grootte of bestemming van het betreffende pand en evenmin met de financiële posi tie van de betrokkene, waardoor men ten onrechte een vermenging van herstel- en belastingpolitiek zou krijgen. Het laatste advies t.a.v. de schaderegeling is, dat vergoeding op basis der verkoop waarde Mei 1940, welke aan vaardbaar is bij panden, waarvan herstel of herbouw economisch en/of sociaal niet verantwoord kan worden geacht, te voldoen ware in opbouwobligaties. Herbouw vóór nieuwbouw. Er dient streng tegen te wor den gewaakt, dat het herstel en de herbouw hun prioriteit t.o.v. 4e normale nieuwbouw zouden verliezen. Er dient onderscheid te worden gemaakt tussen de burgerlijke en de agrarische sec tor. Het wordt gewenst geacht zowel bij de centrale overheid ais bij de provinciale adviescom missies en bij de lagere weder- opbouworganen hiervoor speciale secties te vormen. Als factor voor het welslagen van de wederopbouw noemt het rapport o.m. het terugbrengen van het aantal controlerende ambtenaren tot het minimaal noodzakelijke, zodat daardoor te vens mensen vrijkomen voor werkelijk scheppend werk. Als voornaamste regelende en uitvoerende wederopbouworganen worden genoemd: de centrale overheid met baar adviescom missies; de prov. overheid met adviescomm.; de gemeentelijke overheid met gemeentelijke- of streekopbouworganen, indien al thans de omvang der schade een speciaal orgaan daarvoor recht vaardigt. Vooruitlopende op de toekom stige organisatie dient reeds thans alle aandacht te worden besteed aan het vormen of om en uitbouwen van gemeentel, wederopbouworganen al of niet in streekverband; het samenstel len door Ged. Staten van het or gaan, dat zal optreden namens de prov. overheid en het nu reeds overdragen van uitvoeringsbe voegdheden aan bestaande, vol doend geoutilleerde gemeentel, organen. en door gemeen overleg zullen zijn tot stand gekomen. Hij verklaart zich bereid mede te werken aan de oplossing van het vraagstuk der verhouding Ne derland en Indië, als deze in over eenstemming is met de rede van 7 December 1942 en de nadere uitwerking daarvan in verschil lende regeringsverklaringen. gering, eerst dan kan men komen en vervolgens met wellicht liqul- tot reconstructie en kan men vrjj- datie der Commissie-Generaal het heid en recht schenken aan In dië. De bevolking moet van deze republiek worden verlost. Ten aanzien der regeringsver klaring zegt spr., dat deze is te vergelijken met een dode tak. Door dit stuk komt niemand tot ljet Inzicht, van de hoogst moei lijke situatie, waarin het Konink rijk zich bevindt. De verklaring kan geen bezieling wekken. Spr. zegt ervan overtuigd te zijn, dat van de verklaring velen hier en in Indië weinig of niets kunnen begrijpen, in deze zin, dat zij haar verstaan, billijken en goedkeuren. De troepen zullen het in deze zin zeker niet verstaan. Er ls en er wordt veel van de troepen, ook geestelijk, gevergd. Zjj blijven steeds bedreigd en de in het leven roepen van een col legiaal orgaan. Spr. constateert een merk waardige overeenkomst tussen de resolutie der P. v. d. A. en de passage der regeringsverklaring ten aanzien van het collegiale or gaan en de Commissie-Generaal. Hij vraagt of de regering aan de Lt. G.-G. richtlijnen en aan wijzingen heeft gegeven voor zijn vertrek naar Indië. Voorts of men de centrale organisatie improviso- risch in het leven gaat roepen. Spr. verwacht, dat de regering niet zal overgaan tot instelling van de centrale organisatie en het Haar beroep verworpen. Gistermorgen deed de Bijzon dere Raad van gassatie uitspraak in de zaak tegen de Joden-ver raadster Ans van Djjk (Jodin) en haar handlangster Johanna de Regt. Door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam werden zjj veroordeeld resp. tot de dood straf en tot vier jaar met aftrek. De advocaat-fiscaal van de Bij- zandere Raad had voorgesteld ten aanzien van Ans van D. een psy chiatrisch onderzoek in te stellen. In de zaak tegen Joh. de R. con cludeerde hij op juridische gron den tot vernietiging en verwijzing naar het Bijzonder Hof te Leeu. warden. Nadat de Raad op 14 Juli j.l. de uitspraak voor onbe paalde tijd had aangehouden ver wierp hij in zijn zitting van gis teren de beide beroepen. Ans van D. is de tweede vrouw in Neder land, die door een Bijzonder Ge rechtshof ter door veroordeeld, haar beroep verworpen zag door de Raad van Cassatie. Hetzelfde was het geval met Geessien Bleeke uit Delfzijl, die wegens verraad van een groot aantal illegale werkers zowel door de Groninger ais door de Drentse Kamer vaii het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden ter dood was veroordeeld. Het vonnis is evenwel nog niet vol trokken in afwachting van het resultaat van eën door haar ver dedigster ingediende revisie-aan vrage. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Don derdagavond: Afnemend buiïg. Overdag wisselende bewol king en bijna nergens buien in het leven roepen van het col- meer. Ongeveer dezelfde tempe- legiaal orgaan dan nadat wette-ratuur als gisteren. Zwakke tot ljjke maatregelen ter zake aan de matige wind tussen Noord en Staten-Generaal zijn voorgelegd West..

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1