Vorming voorlopige centrale Regering en herziening Grondwet aangekondigd. Petkof opgehangen, alle protesten ten spijt. Commissie-generaal zal verdwijnen. Zal besluit worden gebaseerd op verslag Commissie van Onderzoek? Nadjamoeddin's ontslag bewijs van gezonde staatkundige organisatie, De Middenstand in geheel België staakt twee dagen. PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Regeringsverklaring over Indië. Fanatici verdrongen goede elementen. Buitenlands Overzicht Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Wij leven in een totaal ont redderde wereld. Dit blijkt vooral ook als we letten op de publieke financiën. Er gebeuren op dit gebied dingen, die in normale tijden de haren te berge zouden doen rij zen. Dit geldt niet alleen van de uitgaven van het Rijk maar ook en in niet mindere mate van die van vele gemeenten. Er worden b.v. in tal van ge meenten duizelingwekkende be dragen voor woningbouw ge voteerd. Op grote schaal worden wo ningen gebouwd waarvan het vaststaat, dat een sluitende ex ploitatie uitgesloten is en die de gemeentekassen voor een lange reeks van jaren zullen bezwaren, waarschijnlijk veel meer dan nu nog valt te voorzien. De voor woningbouw uitge trokken bedragen zijn slechts voor een klein deel rendabel te maken en de kans is groot, dat mede in verband met de ge bruikte materialen na betrek kelijk korte tijd de onderhouds kosten niet te berekenen bedra gen zullen aisen. Toch worden als regel zonder veel moeite de nodige bedragen door de gemeenteraden beschik baar gesteld. Omdat het nu eenmaal niet anders kan. Er moeten wo ningen worden gebouwd kost wat het kost. En omdat elk uitstel niet al leen de woningnood groter maakt maar bovendien vaak verhoging van de kosten bete kent, wordt zonder al te veel scrupules de sprong in het duis ter gewaagd. Want zo is het toch eigenlijk omdat niemand weet wat in de toekomst de ge volgen zullen zijn. - Goed beschouwd een moeilijk te verantwoorden financiële po litiek. En een bijkomstig kwaad is nog het gevaar, dat zich van hen die hier te beslissen hebben een zekere luchthartigheid meester maakt. Als het toch vaststaat, dat een sluitende begroting niet kan worden verkregen en dat Veel grotere sprongen worden gemaakt dan de financiële stok lang is, bestaat het gevaar, dat de remmen losraken en dat men er op los gaat leven. Daarom is het nu meer dan ooit nodig de nuchterheid te be trachten. Een scherp onder scheid te maken tussen noodza kelijke, misschien nuttige en wenselijke uitgaven. Gezondmaking van de gemeen telijke financiën zal alleen moge lijk zijn met hulp van het Rijk, aangenomen dat het Rijk daar toe in staat zal zijn. Maar het zal niet mogelijk zijn, zonder krachtige medewerking van de gemeenteraden. ZEEUWSCH DAGBLAD Toelagen voor kweekschoolleerlingen. Minister Gielen wil op allerlei manieren het tekort aan onder wijzers wegwerken. Een van de methoden is, het volgen van kweekschoolonderwijs zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Veel jongelieden kunnen in de omge ving van hun woonplaats geen kweekschool bezoeken en moeten elders in pension gaan. Vooral voor deze aanstaande onderwij zers wil de Minister de mogelijk heid van het verlenen van een rijkstoelage scheppen. De Zwitserse radio meldde gis termorgen dat Nicola Petkoff, de op 16 Aug. ter dood veroordeelde leider der Bulgaarse boerenpartij (oppositie) om 15 minuten na middernacht is opgehangen. Amsterdam gaat 20.000.000 lenen. De gemeenteraad van Amster dam bereikte gisteren het voor stel tot het aangaan van twee leningen, tezamen groot f 20 millioen, met twee Rijksinstellin gen en wel een lening van f 10 millioen roet de Rijksverzeke ringsbank en een van eveneens f 10 millioen met het Algemeen Burgerlijk pensioenfonds. Premier van Thüringen terecht. Rudolf Paul, de eerste minister van Thüringen, die sedert het be gin van deze maand,uit Weimar in de Russische zone van Duits land vermist wordt, bevindt zich thans in de buurt van Bad Nau- heim in de Amerikaanse zone. Hij verklaarde tegenover journalisten, dat hij, vertrokken is omdat de Sowjets eisen stelden, waaraan hij niet kon voldoen. Mijnramp in Turkije. In een Turkse steenkoolmijn te Zonguldak aan de Zwarte Zee, heeft zich tengevolge van mijngas een ontploffing voorgedaan, waar bij 48 mijnwerkers om het leven kwamen. Barakken voor ministerie W ederopbouw. De eerste serie van een aan tal barakken, waarin het minis terie van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal worden ondergebracht, welke barakken zoals bekend, in België zijn aan gekocht, zal binnenkort in ons land arriveren. Se JAARGANG No. 753 Abonnementsprijs 8.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 24 SEPT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. -DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY to Poortvliet. Op- ea ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.29 u., onder 18.34 u. Maan op 17.29 u., onder 0.22 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 25 September: 10.46 u. 1.13 m., 23.27 u. 1.40 m. In de regeringsverklaring, welke de minister-president gistermiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd, kondigde hij aan dat de regering in le naaste toekomst ten eerste wenst over te gaan tot de vorming van een centrale organisatie, die zich zal ont wikkelen tot een voorlopige centrale regering, ten tweede door een be perkte herziening der grondwet de mogelijkheid wenst te openen, dat wettelijke voorzieningen ter voorbe reiding van de nieuwe staatkundige structuur van het Koninkrijk op de kortst mogelijke termijn kunnen wor den getroffen, en ten derde in de plaats van de Commissie-Generaal een collegiaal orgaan wenst in te stel len ter verlichting van de taak van de luit.-gouverneur-generaal. De regering wijst er met nadruk op, dat de thans bestaande toestand niet bestendigd kan bleven en zJj doet wederom een beroep op de constructieve elementen in de republiek om een goede samenwerking in het belang van de beide partijen te bevorderen. De regering is zich ten volle van haar verantwoordelijkheid in Indonesië bewust en wenst orde en veiligheid te herstellen. De minister begon met zijn leedwezen uit te spreken, dat hij de Kamer aanzienlijk langer had laten wachten, dan in het voor nemen lag, om dan te vervolgen: Toen ik op 23 Juli, twee dagen na de aanvang onzer politieke actie op Java en Sumatra, voor deze Kamer trad, om de over wegingen uiteen te zetten, die de regering tot dit hoogst ernstige besluit hadden genoopt, heb ik gemeend bovenal duidelijk te moeten zeggen, dat dit middel, gelijk ieder middel, zijn begren zing vond in zijn doel. De regering stelde zich ten doel, een einde te maken aan de onhoudbare toestand binnen de toenmalige demarcatielijnen. Een noodtoestand, ontstaan doordat de regering van de re publiek de verplichtingen, die zij by het besluiten van het bestand van 14 .October 1946 vrijwillig had aangegaan, niet nakwam. De regering hoopte door het opheffen van deze onhoudbare toestand betere voorwaarden te scheppen voor de uitvoering van het staatkundig beginselprogram, neergelegd in de overeenkomst van Lmggadjati. Deze doelstelling kon, zoals minister Jonkman op 1 Juli in deze Kamer besprak: „tot niets anders dienen dan om het on houdbare karakter van de toe stand op te heffen". Zeker zou het niet ten doel mogen hebben de vernietiging van de republiek zelf. Het verloop der politionele ac tie heeft duidelijk aangetoond, dat deze beperkte doelstelling in derdaad ais richtsnoer is gehou den. Overal chaos. Beperkt kon de actie van de troepen voorts blijven, omdat aan de andere zijde geen sprake was van een goed geordende weer stand. De republikeinse troepen hadden zich in de regel reeds te ruggetrokken of waren uiteenge spat voordat ernstige gevechts aanrakingen konden worden ver kregen. Nergens werd een geor ganiseerd verdedigingsfront aan getroffen. Slechts zelden hebben onze troepen een redelijk werkend ge- zagsapparaat aangetroffen, veel al vonden zij de bevolking ge bukt onder willekeur en terreur. Ook in tijdsduur bleef de ac tie zeer beperkt. Tussen het eer ste optreden in de nacht van 20 op 21 Juli en de order: staakt het vuren, zijn niet meer dan twee weken verloopen. Het di recte doel van de operatie was zo goed als bereikt. Intussen werd de Indonesische kwestie door de regering van In dia en door de vertegenwoordi ger van Australië tegelijkertijd in de Veiligheidsraad aanhangig gemaakt. Hoewel de vertegenwoordiger van Nederland er met klem op wees, dat hier van geen oorlog sprake was, dat het een politie maatregel gold tegen tuchtloze troepen en gewapende benden, die het land afliepen en de inwo ners terroriseerden, en dat Ne derland slechts aan anarchie, chaos ep rechteloosheid een ein de wenste te maken; hoewel hij met de meeste nadruk het recht van de Veiligheidsraad ontkende om door het in behandeling ne men van deze aangelegenheid buiten de grenzen van het Hand vest, op te treden; hoewel hij daarin werd bijgevallen door de Belgische en Franse vertegen woordigers, die de Raad voorhiel den, dat Nederland op het ogen blik als de souvereine macht ook in Indonesië moet worden be schouwd, hoewel Nederland ten slotte verklaarde gaarne een ter- zelfdertijd gedaan aanbod der Verenigde Staten tot het verle nen van goede diensten te zullen aanvaarden, nam de Veiligheids raad een resolutie aan, waarbij een beroep werd gedaan op Ne derland en de republiek beide om de vijandelijkheden onmiddellijk te staken, hun geschillen door arbitrage of andere vreedzame middelen te beslissen en de Vei ligheidsraad op de hoogte te hou den van de gang van zaken. De uitnodiging van de Veilig heidsraad om het vuren te doen staken kwam op een ogenblik, waarop Nederland het doel van zijn politionele actie vrijwel had bereikt. De regering der republiek gaf eveneens bevel tot staking der vijandelijkheden. Na aldus een snelle uitvoering van zijn resolutie te hebben ver kregen, ging de Veiligheidsraad voort met de behandeling der In donesische kwestie. De minister schetste dan het verloop van deze behandeling, waarbij hij er op wees, dat men in de resoluties, die tenslotte door de Raad werden aangenomen, in grote trekken de door Nederland aan de republiek gedane voor stellen terug vindt. Republikeinse opruiing. Terwijl aldus de Veiligheids raad zich met de aangelegenhe den van Indonesië bezig hield, ontwikkelde de toestand daar ter plaatse zelf zich in meer dan een opzicht in ongunstige richting. Aanvankelijk konden onze troe pen zonder veel tegenstand hun opdracht vervullen in die delen van Java en Sumatra, die zij in de sfeer van hun activiteit had den betrokken. De bevolking kwam hun, behoudens op enkele plaatsen, waar zij een passieve houding aannam, met welwillend heid tegemoet, als voorboden van een uiteindelijk herstel van wel vaart en welbekende orde. De re publikeinse bestuurders verleen den vrij algemeen hun medewer king. Deze aanvankelijk gunstige ontwikkeling werd echter door de republiek doorkruist door een op hitsende propaganda* en een ter reur, die paal noch perken scheen te kennen. Gedurende de politionele actie hadden zicli reeds vele afschuw wekkende taferelen van terreur afgespeeld, met name tegen de Chinese bevolkingsgroep. Gedwon gen tot de terugtocht hebben on geregelde benden op grote schaal voor de komst der Nederlandse, troepen de bezittingen der Chine zen geplunderd en in brand ge stoken en de eigenaren verdreven, misandeld en vermoord. Oproep tot moord. Tekenend ook voor de wijze, waarop de regering der republiek de Nederlandse politionele actie, beantwoordde is de toepassing van de politiek der verschroeide aarde, die echter niet ten volle tot ontplooiing kon komen. De minister wees er verder op, dat drie dagen na het uitvaardi gen van het bevel „staakt het vuren" het republikeinse minis terie van voorlichting bekend maakte, dat de gevechten zullen voortduren zolang de Nederland se troepen temidden van de onze bljjven. Enige dagen later spoorde ge neraal Soetomo zijn troepen aan tot bittere tegenstand in alle door de Nederlanders bezette ge bieden en tot moord op al wat Nederlander was. Op 17 Augustus twee weken na het stakingsbevel dus, drong ge neraal Moestoso aan op intensi vering van het uitmoorden der Nederlanders. De republikeinse propaganda maakte gebruik van koranteksten, op de heilige oor log betrekking hebbend, om het religieuze gevoel tegen de Neder landers in opstand te brengen. Dagelijks werden Indonesiërs en Chinezen, van samenwerking ver dacht, ontvoerd, verminkt en af gemaakt. De Tweede Kamer kwam gistermiddag te een uur bijeen tot het aanhoren van de rege ringsverklaring in verband met de ontwikkeling der ge beurtenissen zowel op interna tionaal terrein als ln Indonesië Achter de regeringstafel hadden met de minister-presi dent, Dr Beel, plaats genomen: de ministers Vos, Mansholt, van Maarseveen, Wltteman, Fievez, Drees, Neher en Llef- tinck. - In de gereserveerde loges hadden o.m. plaats genomen de Sultan van Pontianak en de president van Oost-Indoneslë, Soekawatl. Voorts de heren Prof. Ir W. Schermerhorn en M. van Poll. Verklaring van Slowaakse nationale front. Vertegenwoordigers van het Slowaakse nationale front een coalitie van regeringspartijen, be staande uit communisten, sociaal democraten, socialisten en katho lieken - hebben een verklaring gepubliceerd, waarin de activiteit van de republiek vijandig gezinde elementen wórdt veroordeeld en de autoriteiten worden aange spoord, de strengste maatregelen tegen hen te nemen. Trygve Lie zal spreken in de Assemblee. Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N. heeft medegedeeld, dat hij aan het eind van het debat in de algemene vergadering ver moedelijk vandaag een rede zal houden waarvan men ver wacht, dat zij een ernstige po ging zal zijn om de spanning tus sen de Sowjet-Unie en de wes terse mogendheden te verminde ren. Nieuwe Griekse gezant in Nederland. De nieuwe Griekse gezant in Nederland, de heer Nicolaas Le- lis, is gistermorgen op zijn post gearriveerd. De heer Lelis heeft voorlopig zijn intrek genomen in Hotel des Indes te 's-Gravenhage. Plan-Marshall Rapport zal „zeer minutieus bijgewerkt" worden. Berichten uit Washington duiden er op, dat het rapport van de economische conferentie te Parijs in Washington aan een nauw keurig onderzoek zal worden onderworpen. De meesten van het kleine aantal senatoren en leden van het Huis van Afgevaardig den, dat zich thans in Washington bevindt, verklaarden dat het congres veel meer inlichtingen nodig heeft om tot enige actie te kunnen overgaan. Volgens sommige berichten is men in deze kringen zeer dui delijk gekant tegen de suggestie een speciale zitting van het Congres te doen houden. De lei der van het Huis van Afgevaar digden, Martin, heeft te kennen gegeven, een besluit te zullen baseren op het verslag van de Commissie van Onderzoek van het Huis van Afgevaardigden, die zich thans in Europua bevindt en niet eerder terug verwacht wordt dan eind October. De republikein Chenoweth, lid van de invloedrijke reglements commissie van het Huis van Af gevaardigden, die ieder steun- voorstel moet prepareren alvo rens dit door het Huis kan wor den besproken, zeide, dat het rapport „zeer minutieus" zou wor den „bijgewerkt". Dagelijks stonden de Neder landse troepen nog aan aanvallen van geregelde en ongeregelde re publikeinse troepen bloot. De lijst dezer overtredingen van het sta kingsbevel is al even lang als de lijst der bestandsschendingen, die ik u twee maanden geleden over legde. Sedert 5 Augustus, de dag, waarop de vijandelijkheden zou den worden gestaakt, hebben de republikeinse benden bijna 140 aanvallen op Nederlandse troe pen gepleegd, niet slechts langs nieuwe grenslijnen, doeh ook diep in de bevrijde gebieden, soms zelfs binnen de oude demarcatie lijnen. Ma£ het verwondering wekken, dat, waar dit alles geschiedde zonder dat dit op de houding van de Veiligheidsraad invloed bleek uit te oefenen, waar de Neder landers, om de redenen, die ik reeds noemde, afwachtten wat de Veiligheidsraad zou besluiten, zich een onredelijke angst van de bevolking en de bestuurders in Oost- en West-Java en in de nieuw ontsloten gebieden van Su matra meester maakte? Een angst, die werd gevoed door fluis tercampagnes, volgens welke de Nederlanders zich spoedig ge dwongen zouden zien terug te trekken binnen de oude demarca tielijnen, zo niet Java en Sumatra geheel aan hun lot over te laten. Gelukkig heeft deze kentering ten ongunste zich niet blijvend doorgezet en mag men thans we derom van een neiging tot om mekeer, ditmaal ten goede, spre ken. (Vervolg pag 2.) Amerikaanse bladen over het rapport. De New York Times begroet het rapport van de conferentie der 16 Europese landen als een „sensationele openbaring" voor die Amerikanen, die de kwestie eenvoudig als wederom een voor lopige financiële steun aan Euro pa beschouwden. Zij noemt het rapport een pros pectus, dat waard is door iedere Amerikaan, die de wereldvrede en -veiligheid als de meest be langrijke belegging van onze tyd ziet, grondig bestudeerd te wor den. De traditioneel-isolationistische Chicago Tribune spoort het con gres aan het 16-landen-rapport te verwerpen, daar „Europa veel vraagt en niets belooft". De New York Herald Tribune schrijft o.m.: „Wij hebben ons reeds ten dele met het plan ver eenzelvigd. In elk geval is het toch een symbool van een beteke nisvol Amerikaans initiatief in de huidige chaos 'en daar iets, dat wij niet kunnen verloochenen zonder het gehele bouwwerk van onze buitenlandse politiek te ver woesten. Het geld komt op de laatst» plaats. De enige kwestie van werkeiyk belang is niet, wat Europa vraagt, maar eerder, of de democratische wereld als ge- I heel de wil en geestkracht bezit haar eigen herleving en voortbe staan in de volgende vier jaar te verzekeren". De Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers hield in Utrecht haar jaarlijkse congres, bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana en vele autoriteiten. De Prinses onderhoudt zich mee een der oor logsslachtoffers. Minister Huysmans. Naar wij vernemen ls de ge zondheidstoestand van de mi nister van Economische Zaken, Dr G. W. M. Huysmans, bevre digend. Hij vertoeft echter nog steeds in het ziekenhuis. Nog deze week consulair rapport. Uit doorgaans goed ingelichte bron verneemt Aneta, dat de consulaire commissie aan het verzameld feitenmateriaal enkele gevolgtrekkingen zal verbinden. Het door de consulaire commissie aangekondigde rapport zal waarschijnlijk nog deze week gereed komen. Men verwacht, dat de commls- I zonder aanzien des persoons tot sie in haar rapport o.m. zal ver- dergelijke saneringen overgaat", drukt "op" hVteêlfdepapier, als'klaren, dat de inachtneming van „Waar zulks kangebeuren", al- waarmede «LjUtafc te de order om bet vuren te staken a«sdeze=n, is aestaatkun- Valse tabaksbonnen achterhaald. Duizenden valse tabaksbonnen, de zeer'deskundige vervaardiger, en tal van medeplichtigen bevin den zich thans in handen van de Haagse recherche. Ook de druk kerij, die in het hart van de resi dentie gevestigd was, is in handen van de politie gevallen. De mees te bonnen waren alleen bij mi croscopisch onderzoek van echte te onderscheiden. Zij waren ge- Haarlem werkt. Door diefstal van misdrukken uit de drukkerij, welke misdrukken verhandeld werden, is deze gehele affaire aan het licht gekomen. Minstens 3500 bonnen zijn in omloop gebracht. Slechts 666 zijn als vals achterhaald^ Ook is enig geld in beslag genomen. Afschaffing van het ministerie van bevoorrading geëist. Gehoor gevend aan een oproep van het Belgisch verbond voor de middenstand hebben gisteren in vrijwel geheel België, als protest tegen de regeringsmaatregelen, de winkeliers hun deuren gesloten. Hetzelfde zal vandaag het geval zijn. De eigenlijke reden van deze winkelsluiting is ongetwijfeld het strenge optreden der regering tegenover de overtreders van de prijsvoorschriften. van fr. 3 in een winkel honderd Tot nu toe nam men het na melijk niet al te ernstig met de prijzen en het behoorde tot de gewoonste zaak ter wereld, dat men een bepaald artikel in twee verschillende winkels met een prijsverschil van 25 procent aan geboden kreeg. Zo kon men b.v. cacao van een bekend Nederlands merk in de ene winkel voor fr. 5.50 aan schaffen, terwijl deze in de win kel recht er tegenover voor fr. 4.50 te verkrijgen was. In grote winkels viel het verschil in prijs nog meer op en het was geen zeldzaamheid een krop sla meter verder voor fr. 7 geprijsd te zien. Het leger van controleurs, dat de ministers van Economi sche. Zaken en van Voedselvoor ziening twee maanden geleden op de winkeliers heeft afge stuurd, heeft getracht hieraan een einde te maken en wanneer men de kranten geloven mag, hebben zij daarbij dikwijls van niet al te faire methodes gebruik gemaakt. Hoe het ook zij, een enorm aantal processen-verbaal is opgemaakt, terwijl alleen in de Brusselse agglomeratie niet De redevoeringen van Mars hall en Wisjinsky in de verga dering der Ver. Naties hebben de wereld voor het eerst open lijk het volle gewicht van het conflict tussen Oost en West doen voelen. Beide sprekers, die immers niet alleen hun eigen standpunt, doch ook dat der naties, die zij vertegen woordigen, onomwonden naar voren 'hebben gebracht, gingen zó ver in hun uitlatingen, ver gaten zózeer alle diplomatieke omzichtigheden, waren zó po sitief in hun beschuldigingen, dat terecht gevreesd mag wor den, dat een breuk met de Sov jet-Unie wel eens zou kunnen leiden tot een algehele liquida tie der Verenigde Volkeren. Marshall's rede heeft de Russische afgevaardigden ver rast, die klaarblijkelijk niet konden vermoeden, dat de Ame rikaanse staatsman zó ver zou gaan en dergelijke ingrijpende voorstellen zou doen. De geforceerde onverschillig, heid van Wisjinsky bleek dan ook een pose te zyn geweest. De duidelijk geformuleerde be schuldigingen van Marshall, zyn vérstrekkende voorstellen aan de Assemblée en boven al les de even duidelijke instem ming van alle Westerse naties deden Wisjinsky veel van zyn zelfbeheersing verliezen en ver lokten hem tot een even felle als ongerijmde aanval op de Ver. Staten. De ongerijmde beschuldigin gen van Wisjinsky zijn pogin gen om tot elke prijs het figuur der Sovjet-Unie te redden, ver leidden hem tot een diploma tieke blunder, welke het aan zien der Sovjet-Unie zeker niet ten goede is gekomen. De Sovjet-Unie zal ook in de naaste toekomst rekening moe ten houden met de uitdaging van Marshall, die dit worat steeds duidelijker er op ge richt was om het tot een breuk met Rusland te laten komen. De Russische gedelegeerden zullen thans moeten onthullen, of zij werkelijk internationale collectieve veiligheid willen, of slechts veiligheid voor hun eigen land en de gebieden ach ter het stalen gordijn. Het wordt steeds meer dui delijk. dat op het ogenblik twee werelden tegenover elkander staan, de marxistisch-totalita- ristische en de kapitalistisch- democratische werelden, die on verenigbaar zijn, waardoor de goed bedoelde pogingen van de semi-Europese staten om deze twee werelden tot elkander te brengen, bij voorbaat tot mis lukking zijn gedoemd. onmogelijk ls in die gebieden waar de Nederlandse en republi keinse strijdkrachten zich steeds vermengen. Nadjamoeddin's ontslag. De correspondent van het repu blikeinse persbureau Antara te Djogja verklaart naar aanleiding van het ontslag van Nadjamoed- din, dat men in politieke kringen dige organisatie gezond". De „Nieuwsgier" merkt nog op, dat ingewijde Nederlandse krin gen op de vraag, waarom van Ne derlandse zijde nooit bezwaar is gemaakt tegen Nadjamoeddln, of schoon zijn reputatie bekend was, antwoordden, dat uiteraard in de Oost-Indonesische staat de Oost- Indonesiërs zelf moeten beslissen aan wie zij hun belangen wensen te Djogja er zeker van is, dat toe te vertrouwen. De Nederland- andere „politieke factoren" het se regering heeft in deze beslls- „leltmotiv" voor zijn ontslag zijn j sing in geen enkel opzicht de geweest. Deze kringen zijn van hand gehad, mening, dat de politieke factor, welke aanleiding tot zijn ontslag was, mogelijk de verklaring van Nadjamoeddin kan zijn geweest, welke hy tijdens zijn bezoek in Nederland heeft afgelegd en waarin hij de Nederlandse rege ring er van beschuldigde een po litieke blunder te hebben begaan door met Oost-Indonesië geen overeenkomst te sluiten, zoals met de republiek. Een gezaghebbend persoon te Batavia heeft tegenover Aneta verklaard, dat „het zonder meer als een verheugend feit moet wor den beschouwd, dat de Oost-Indo nesische regering op eigen kracht minder dan 700 winkels werden gesloten. Een storm van protesten steeg op van de belaagde winkeliers en de minister van voedselvoor ziening zag zich genoodzaakt de strenge controlemaatregelen enigszins te verzachten. Tezelfdertijd kondigde hij even wel in een radio-rede aan, dat deze controle gehandhaafd zou blijven als onderdeel van de door de regering vastgestelde prijzen- en loonpolitiek. Hoewel de eigenlijke oorzaak van deze staking dus gezocht moet worden in de strenge con trolemaatregelen, eist „de ge tergde middenstand", zoals de winkeliers zich gaarne laten noemen, tegelijkertijd niet min der dan afschaffing van het mi nisterie van bevoorrading. De huismoeders hebben van de winkelstaking slechts weinig te lijden. Reeds dagen van te voren was deze bekend, zodat de nodige mondvoorraad in huis kon worden gehaald. De hotels en restaurants blijven normaal geopend. Het wegvervoer ligt intussen ook stil, daar de bond van wegvervoerders de staking van de middenstand als een ideale aangelegenheid heeft aan gegrepen om twee dagen te pro testeren tegen de verdubbeling van de verkeersbelasting. De „Nieuwsgier" verklaart voorts, dat de republikeinse op merking als zou Nadjamoeddin's ontslag een soort wraakoefening van Nederlandse zijde zijn, uiter aard absurd is. Het „Dagblad" zegt, dat voor de toekomst van Oost-IndoneslB men het besluit van Soekawatl,- om zich van een medewerker als Nadjamoeddin te ontdoen, slechts kan toejuichen. Wordt Roosendaal grensstation? Belgische en Nederlandse douane-autoriteiten hebben nog maals in het stationsgebouw té Roosendaal een bespreking ge houden over de toekomstige sa mensmelting van de douanepos ten Esschen en Roosendaal. Meiï kwam tot de conclusie, dat tech nisch het station te Roosendaal het meest geschikt zou zijn voor eontrolestation. In die geest zal voor de instanties, die uiteinde lijk moeten beslissen een rap port worden opgemaakt. Sir Sholto Douglas neemt ontslag. Te Londen is officieel mede gedeeld, dat luchtmaarschalk Sholto Douglas ontslag heeft genomen als Brits opperbevel hebber- in Duitsland. Generaal Sir Brian Robertson, de huidige plaatsvervangende militaire gou verneur, zal hem opvolgen. Volgens het Atheense nieuws bureau hebben de laatste gueril- lastrijders in Oost-Kreta zich over gegeven om de door de regering afgekondigde amnestie te verkrij gen. DE BILT ZEGT: Vry koel weer. Weersverwachting, geldig tot W oensdagavond Wisselend bewolkt met af en toe regenbuien. Vooral langs de kust. Meest matige Noord-Wes telijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1