Irovinrig^EM Gehoorzaamheid aan Gods Woord heeft ommekeer in maatschappij tengevolge. Herverkavelingswet Walcheren. De Nederlandse gijzelaars in Indië. Slotacte „Leiden helpt Vlissingen". Men vestigt er onze aandacht op, dat het nog niet zo zeker is dat het bovengenoemde wets ontwerp reeds deze week in de Tweede Kamer aan de orde komt. Het is wel op de agenda ge plaatst maar het zal afhangen van de vraag, hoe lang de be spreking van de andere zaken, die nog eerst aan de orde komen, zal duren. Zoals men weet, zal vandaag de lang verwachte regeringsver klaring over Indië worden afge legd. Hierop zal ongetwijfeld een brede discussie volgen, waarmede waarschijnlijk ook een groot ge deelte van de Woensdag gemoeid zal zijn. Dan komen volgens de agenda aan de beurt de interpellatie van de heer A. W. H. Hacke (P. v. d. V.) betreffende het bakkers conflict, welke interpellatie inder tijd werd aangehouden en ver volgens de interpellatie van de heer A Vondeling (P. v. d. A.) over de bedrijfsuitkomsten in de landbouw, die verre achterblijven bij de verwachtingen ten tijde van de prijsvaststelling. Aangenomen kan worden, dat vooral de be spreking van het laatste onder werp veel tijd in beslag zal ne men. Donderdag gaan de Kamerle den varen op de „Karei Door man". Vrijdag zullen de bespre kingen worden voortgezet en af gewacht dient te worden, of er nog tijd zal zijn voor het in be handeling nemen der Herverkave lingswet. Enig uitstel is, tenzij reeds dadelijk avondvergaderingen wor den gehouden, niet onmogelijk. Zaterdagmiddag arriveerde per autobus te Vlissingen een J^ids gezelschap, bestaande uit de wet houder van orfderwrjs de heer J. C. van Sehaik, het comité „Leiden helpt Vlissingen" en de prijswin naars van een loterij, waarvan de opb. engst voor de getroffen Scheldestad bestemd was. We gens uitstedigheid van de burge meester werden de gasten door wethouders van Oorschot begroet. Deze dankte voor alles wat- Lei den reeds voor Vlissingen heeft gedaan en herinnerde aan de zen ding van acht scheepsladingen en een gift van f 40.000 voor de stichting van een medfsch cen trum. De heer van Sehaik verklaarde, dat men gekomen was voor de slotacte van de hulpverelening aan Vlissingen. Men heeft in Leiden nogmaals de handen ineen gesla gen om de geadopteerde gemeen te van bomen en struiken te voor zien. Hij bood als resultaat daar van, namens de Leidse burgerij, een bedrag van ruim f 4100 aan. Nadat de thee was geserveerd maakte het gezelschap een tocht naar Westkapelle. VERBETERING VAN ONTWATERING IN POLDERS. De dragline wordt langzamer hand 'een vertrouwd beeld in het landschap van Schouwen en Dut veland, want naast de ver betering, die het waterschap Schouwen in zijn ontwatering gaat aanbrengen staan ook voor andere polders plannen op stapel. Binnenkort zal de dragline die in St. Philipsland gewerkt heeft, in de polder Oosterland arriveren. In Bruinisse is men nog lang niet klaar en ook de Vier Bannen, hebben nog een heel programma ZEELAND DANKT VOOR TERUGKEER VAN DE „ZEELAND". Het college van Ged. Staten van Zeeland heeft gedurende zijn wekelijkse vergadering besloten een danktelegram te zenden aan de minister-president en de mi nister van Verkeer en Water staat in verband met het rege ringsbesluit de Stoomvaartmij Zeeland naar Vlissingen te doen terugkeren. BIETENCAMPAGNE TE DINTELOORD VANGT 10 OCTOBER AAN. De bietencampagne aan de Suikerfabriek te Dinteloord zal op 10 October a.s. beginnen. De fabriek te Puttershoek zal iets vroeger beginnen. KADERVERGADERING CHR. VAKBEWEGING. Het Chr. Nat. Vakverbond zal met de besturen der Chr. Bestu renbonden en de bestuurders der aangesloten vakorganisaties in Zeeland op Zaterdag' 27 Sept. in de Prins van Oranje te Goes een kadervergadering houden, waar een vertegenwoordiger van het C.N.V. het woord zal voeren. Marinierskapel naar Walcheren. T.g.v. de herbeplantingsdag op 4 November a.s. zal de Koninklijke Marinierskapel op uitnodiging van de Stichting Nieuw Walche ren naar Walcheren komen. Op 3 November a.s. hoopt de kapel te arriveren en op 5 No vember d.a.v. te vertrekken. Haarlem-Heemstede film. Ten bate van de protestants christelijke inrichting voor lijders aan vallende ziekten te Haarlem- Heemstede, wordt op Woensdag 24 Sept., 's avonds 8 uur, in de Bogardzaal de Haarlem-Heem stede film vertoond. De avond Is voor alle belang- i stellenden gratis toegankelijk. Ned. Chr. Landarbeidersbond. Zaterdagmiddag werd onder leiding van dhr P. Vreke een goed bezochte vergadering ge houden van de N.C.L.B., district Walcheren, die door alle afd. bezocht was. Van het hoofdbe stuur was aanwezig dhr Vinger ling, die een uiteenzetting gaf van de loonactie, die gaande is de laagste klasse in het bouw bedrijf, waardoor in dit bedrijf loonsverhoging heeft plaats ge had. Hierdoor kwam de gelijk schakeling der lonen ten plat- telande in gedrang en is het ver schil te groot geworden. Verder werd het bedrijfspen- sioen, de nieuwe overbruggings regeling en de taak van dis tricts- en dorpscommissies van de Stichting van de Landbouw besproken. De propaganda zal deze winter met kracht worden aangepakt. MIDDELBURG. De tocht van de Willem Barentsz. De bekende journalist-natuur onderzoeker J. P. Strijbos zal op Maandagavond 6 Oct. a.s. in de Schuttershofzaal voor de afd. Middelburg der Ned. Reisver. een lezing houden over het on derwerp „Met de Willem Ba rentsz ter Walvisvaart naar de Zuidelijke IJszee". Let op uw hond! Niet, omdat zoveel honden weg lopen geven wij dit advies, want de meeste honden hebben bij hun eigenaren of eigenaressen wel een goed leven maar om te voorko men, dat men een bekeuring krijgt, wegens het niet betalen van de hondenbelasting. De politie Is n.l. een strenge controle begonnen, teneinde over treders te ontdekken. Reeds werd een flink aantal personen beboet. Wie nog geen penning heeft voor zijn of haar hond, kan die (tegen betaling dan!) verkrijgen ten gemeentehuize. - Vliegerwedstrijd. Zaterdagmiddag werd een vliegerwedstrijd gehouden, wel ke was georganiseerd door de Ver. „Uit het VolkVoor het Volk". Het was reeds 21 jaar geleden, dat deze vereniging een dergelijke wedstrijd organiseer de. Voorafgegaan door de Chr. Muziekver. „Oefening na de Arbeid" vertrokken om 2 uur een 70-tal deelnemers en deel neemsters naar het voormalige Militair Oefenterrein, waar even later de vliegers de lucht in gingen. Er bestond veel belang stelling voor dit aardige schouw spel. Des avonds vond in de boven zaal van Groenewegen aan de Markt de prijsuitreiking plaats, welke werd verricht door de heer P. de Vos. De hieronder genoemde jongens en meisjes kregen mooie prijzen, beschik baar gesteld door „Uit het Volk- Voor het Volk". Alle anderen konden Maandagmiddag een troostprijs in ontvangst nemen bij de heer Meeuwse in de Gra venstraat. De uitslag is als volgt: Groep 812 jarigen: mooiste vlieger: 1. M. Kunst; 2. P. Adri- aanse; 3. Fieneke Polderman; rustigste stand: 1. A. Hooga- boom ;2. Annie Versluis; 3. J. Sinke; hoogste stand: 1. Wim Beukert (233 m.); 2. Elsje Hol- lebrandse; 3. Adrie Wisse. Groep 1215 jarigen: mooiste vlieger: 1. Jan Wondergem; 2. F. Walthuis; 3. Jopie Vader; rus tigste stand: 1. Jacobus Tilroe; 2. J. Boone; 3. A. de Bree; hoog ste stand: W. Mijnsbergen (178); 2. Nico Pihl;; 3. G. Schunselaar. De hoogte der vliegerstanden werd door de heren de Jong en Kunst door middel van een sex tant berekend. Raadsleden naar watervvinbedrijf te Oranjezon. Zaterdagmiddag maakten op initiatief van Middelburgs burge meester Jhr. Mr W. C. Sandberg tot Essenburg de raadsleden met hun dames een excursie naar het gemeentelijk watervvinbedrijf te Oranjezon. Op het terrein heeft eerst Ir B. C. Roeters van Lennep, dir. van het bedrijf, een korte uiteen zetting gegeven van de inrichting. Het waterwinningsterrein is ruim 300 ha. groot. Dwars er doorheen loopt een kanaal, dat 5 km lang is. Er zijn voorts enkele bronnen aanwezig, die vooral in tijden van ernstige droogte of vorst uit nemende diensten bewijzen. Het gezelschap bezocht de diverse ge bouwen, waar het water tal van bewerkingen ondergaat. Van de centrale zuigput gaat het naar het gebouw waarin het wordt ontijzerd. Daarna gaat het door de voorfilters (drie zijn-in bedrijf, voor een vierde is crediet aan gevraagd) en de nafilters (er zijn er hiervan vijf) naar de reinwa- terkelder, die een capaciteit heeft van 880 m3. Het gehele bedrijf heeft een capaciteit van 800.000 m3 per jaar, dit aan de veilige kant genomen. Het verzorgt, be halve geheel Middelburg, naar welke plaats het water in een leiding wordt gestuwd, ook Vrou wenpolder, Serooskerke, St. Lau rens, Gapinge en Veere. Deze levering geschiedt echter via de Waterleiding Mij Midden Zee land. Ook naar Domburg wordt geleverd.' Vermeld dient te worden, dat in een scherfvrfje pompruimte rich een sterke dieselmotor be vindt, die het werk kan overne men, wanneer de electriciteit uit valt. Na de bezichtiging der gebou wen werd thee gedronken. Ver volgens werd een wandeling ge maakt langs het kanaal en door de beplante duinen. Momenteel is men met het schoonmaken van het kanaal bezig. Konijnententoonstelling. De JtConijneafokver. „Nut en Sport" organiseerde Vrijdag en Zaterdag j.l. een mooie konij nententoonstelling in de Graan- beurs op de Dam, waar 114 ko nijnen van verschillende rassen, w.o. pracht-exemplaren te be wonderen waren. Behalve het maken van propaganda voor het kweken van konijnen was deze tentoonstelling ook bedoeld, om door een keuring ta kunnen vaststellen, welke dieren in aan- verband met de opheffing van merking komen voor in de toe komst te organiseren tentoon stellingen. Er waren vijf hoofd- erepfjjzen beschikbaar gesteid, waarvoor de volgende leden van „Nut en Sport" in aanmerking kwamen: A. Louwerse, Klevers- kerke (konijn grijze Vlaamse reus), M. Wattel, Middelburg (wit Wener konijn), H. de Heer (idem), nogmaals M. Wattel (idem) en P. J. den Hollander (Havannakonijn). Amersfoortse sportmensen betuigen dank. Van de Amersfoortse bond voor Lichamelijke Opvoeding ontving het gemeentebestuur van Middelburg een schrijven, waar in zij hartelijk dank zegde voor de bijzonder vriendelijke wijze waarop de Amersfoortse sport verenigingen ontvangen zijn en Voor de buitengewone verzor ging, welke zij in alle opzichten mocht genieten. Openbare verkoping. Door notaris J. L. v. d. Harst is het huis en erf aan de Sta tionstraat 24-26, voor de som van f 4600 verkocht aan C. Joosse te St. Laurens. VLISSINGEN. Vergadering Gemeenteraad. Vrijdag a.s. hoopt de Vlissing- se Gemeenteraad bijeen te ko men. In deze vergadering komt o.m. aan de orde de benoeming van een directeur voor de Ge meentelijke Nijverheidsdag school. De voordracht luidt: 1. G. Wagenvoorde, Middelburg, J. J. Sohier, Hilversum, 3. L. A. de Bruijn, Haarlem. Voorts zal be handeld worden de ipstelling van een tweetal Kamers be staande uit elk 5 leden voor re geling en advies voor woonruim te en inkwartiering. Ook komt ter sprake de vernieuwing van de verbindingsweg naar het Eiland. „Het Snsjdertjc". Door het gezelschap Rob Ge- raerds en Rie Beijer uit Amster dam, werd Maandag des mor gens- en des middags een uitvoe ring gegeven van „Het Snijder- tje", waar de kinderen van vele Vlissingse scholen volop van hebben genoten. Evenals het vo rig jaar toen het zelfde gezel schap Asschepoester opvoerde, oegste het ook thans weer enor me bij val. Kleding en decors wa ren uitstekend verzorgd. Telegram van oud-burgemeester Van Woelderen. In verband met de beslissing van de regering betreffende de te rugkeer van de Mij. Zeeland, zond oud-burgem. van Woelderen een telegram dat even kort als dui delijk was. De inhoud luidde: „Luctor et Emergo". Concert E.M.M. Zaterdagavond gaf muziek vereniging E.M.M. van Groede een geslaagd concert in het Bel- lamypark, onder leiding van de heer W. Hollaers te Vlissingen. Na afloop sprak de heer Lou werse namens het gemeentebe stuur een woord van dank en bood een herinneringsmedaille aan. Het bestuur en de directeur van de harmonie „St. Caeeilia" waren hierbij aanwezig. Een week geleden hebben zij te Groede gemusiceerd, de komst van E. M. M. naar Vlissinen was een tegenbezoek. GOES. JUBILEUM ZEEUWS TECHNISCH INSTITUUT. In de Prins van Oranje vond Zaterdag een tentoonstelling plaats van werken van leerlin gen en oud-leerlingen van het Zeeuws Technisch Instituut ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van deze onderwijsinrich ting. De burgemeester van Goes Mr W. C. ten Kate opende de tentoonstelling met een geluk wens tot de directeur, de heer W. H. J. v. d. Hooft en sprak daarna zijn waardering uit voor wat de school heeft gepresteerd in de jaren van haar bestaan. Woorden van dank richtte de burgemeester tot de directeur die 'de leerlingen zowel financieel als met de huisvesting daadwer kelijk bijstaat. De heer v. d. Hooft zeide de burgemeester dank voor zijn waarderende wodrden voor de school en tot hem als, directeur gericht. Des midfiags vond in hotel Centraal een receptie plaats en des avonds was er een feeste lijke samenkomst van directeur, personeel, oud-leerlingen en leerlingen De Kerk. Zaterdagmiddag sprak voor de Geref. Jeugdvereniging te Goes Prof. C. Veenhof uit Kampen, over de Kerk. Spr. zei o.m.: We kunnen de Kerk slechts zien als we luisteren naar wat de Bijbel van haar zegt. Als wij „Kerk" zeggen, denken we vaak aan de Geref. Kerk, Herv. Kerk, Chr. Geref. Kerk enz. Maar de Cate chismus leert ons in navolging van de Bijbel wat de Kerk is. Eerst moeten we Christus zien, nooit naar mensen kijken. Een Kerk zonder Christus is de ka pel van de duivel. Christus ver gadert, beschermt en onder houdt haar. Dat doet Hij door Zijn Geest en Woord. Hij gaf ons niet alleen dat Woord om te lezen, maar Hij gaf ons ook de dienst des Woords. Hij heeft gewild, dat nietige mensen het zouden bedienen. Die bediening van het Woord ;s het brandpunt of het hart van de Kerk. De dominee, kerkeraad, classis, sy node is maar bijzaak. Christus vergadert van het begin der wereld tot aan het einde. De Kerk is er dus pas volledig op de jongste dag. Nu is ze én kwantitatief én kwali tatief nog niet af. Iedere dag worden er nog geboren en toe gedaan. En nu is dit het gewel dige: wij mogen meewerken aan de kerkbouw. Maar alleen als we stipt doen wat Hij zegt. Daar komt het op aan, en dan zeggen we nooit; zus of zo komt er niets van terecht. Als wij ons laten vergaderen, vergaderen we zelf ook. Wie God als Vader heeft, moet de Kerk als Moeder hebben. Men zegt wel eens: nu is het Chr. sociale cursus geëindigd. De Chr. vakbeweging in Indië, de wereld en ons leven. Tijdens de Christelijk-sociale cursus te Putten van'het C.N.V., heeft aan het einde der vorige week Dr C. L. van Doorn gesproken over de christelijke vakbeweging in Indië. Spr. betoogde dat het C.N.V. zich bij het beschikbaar stellen van personen en middelen voor de arbeid in Indië dient te realiseren, dat men in die arbeid te doen heeft met ontwaakte Indonesiërs, die niets liever doen dan zelf de zaak in handen te nemen. Indien men hier zal willen die nen of van dienst zijn, zonder zich op te dringen, mag het C.N.V. verwachten dat er van de zijde der Indonesiërs in bepaalde concrete situaties op zijn hulp en advies prijs zal w.orden gesteld. De heer F. P. Fuykschot sprak daarna over: „De Christelijke Vakbeweging in de wereld. Na een historisch overzicht te hebben geboden van de ontwikke ling der organisatie op interna tionaal gebied der Christelijke ar- beidsbeweging, waarvan het uit gangspunt ligt in de in 1925 te Stockholm gehouden oecumeni sche kerk-conferentie, betoogde spr. dat nu de na-oorlogse wereld is vastgelopen, de boodschap van het evangelie allerwege moet uit gaan. Tenslotte' refereerde de secre taris van het C.N.V. de heer J. Scliipper over „De interne toe stand der vakbeweging". Als uit gangspunt nemend dat in de eer ste decennia van haar bestaan de Christelijke vakbeweging de ontwikkeling van federatieve tot gecentraliseerde organisatie heeft doorgemaakt ging spr. aan de hand van de .-praktijk de ontwik keling en organisatie na van het werk der afzonderlijke bonden. Op de laatste dag van de Chris telijke sociale cursus, sprak Prof. Dr G. C. van Niftrik in de mor genzitting over „Gerechtigheid". Het begrip van Gods gerechtig heid in de Bijbel betoogde hij, be tekent-niet, dat God ieder het zijne geeft, maar dit, dat God zich de zaak van de ellendigen en verdrukten aantrekt. Achter de Chr.-sociale actie moet als drijvende kracht wer ken het geloof in Gods gerechtig heid, waarvan wij allen leven. In de middagzitting gaf de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, die met de leiding van deze cursus belast was, een overzicht van het gesprokene. Spr. wees er onder meer op, dat uit de boodschap der Kerk tot de arbeidersbeweging blijkt, dat wij geroepenen zijn en een apostolische taak hebben. Wij moeten in ons dagelijks werk iets laten zien van de heer lijkheid van Christus' verlossings werk- Wat het sociaal-economische betreft: Als Christenen staan we critisch tegenover elke maat- schappijvorm. De gehoorzaamheid aan Gods Waard heeft de meest adicale omvorming der maat schappij tengevolge. Wij moeten de taak van de staat niet te begrensd zien, maar wij moeten anderzijds waken te gen „verstaatlijking". Ook ten aanzien van de gelei^g economie geldt dit en houden wij vast aan het oude begrip van vrijheid in gebondenheid. Ten aanzien van de bedrijfsor ganisatie moeten wij zelf werken aan de totstandkoming der orga nen. „De horizontale bedrijfsor ganisatie kan in geen enkel op zicht overheidsorgaan zijn. De verticale kan dat wel, al hoopt spr. dat ook daarin de gedachte der gemeenschap kan worden in gedragen. Ook ondernemersraden zijn een stuk bedrijfsorganisatie, daarom moeten zij niet op een individu alistisch kiesrecht, maar op de organisatie rusten. in de Kerk kapot; moet het nu in de wereld (politiek-enz.) ook kapot? Het is zó: Het is in de wereld stuk, omdat het in de Kerk stuk is. Als de Kerk weer echt simpel Kerk wil zijn, ver gaderende en niet verstrooien de, waar Christus wil vergade ren, is er behoud. KLOETINGE. Zaterdagavond gaf het mu ziekcorps van het Leger des Heils uit Dordrecht een goed ge slaagd concert op de tent. Bloemententoonstelling. Onder grote belangstelling werd Zaterdag in de O.L.-school te Kloetlnge een bloemententoon stelling gehouden, uitgaande van het schoolbestuur en de Ver. yan Oud-leerlingen. Tentoongesteld waren voornamelijk plantjes der schoolkinderen, maar ook de in zendingen -"1 enkele particulie-, ren waren het aankijken waard. 0*A 3 uur werd de tentoonstelling door de burgemeester geopend, waarna door de schoolkinderen enkele liederen werden gezongen, waarna een rondgang volgde. 's Avonds verleende „Excelsior" muzikale medewerking. Aan het eind reikte het hoofd der school dhr C. de Bruin de prijzen uit en sprak een slotwoord. De jury werd gevormd door mevr. Schlm- melpenninckv. d. Oye, mvr. en dhr v. d. Guchte. Zij nog vermeld, dat de mede werking der burgerij groot was. Öe prijzen werden als volgt toege kend: Fuchsia's le pr. Truus Note- boom; 2e pr. Marle de Klerk; 3e pr. Pim Boerop. Begonia's le'pr. Ptm Boerop; 2e pr. Mientje Hoge- steger; 3e pr. Leuntje Wagenaar. Geraniums: le pr. Ko Schouten; 2e pr. Koba van Wijck; 3e pr. C. J. Hollestelle. Balseminen: le pr. Corrie Leys; 2e pr. Adrie de Kos ter; 3e pr. Margaretha Meyaard. Colleus bruin le pr. Rinus Maat; 2e pr. Rinus van 't Veer; 3e pr. Sam de Koeyer. "-'leus bont le pr. Rina Sonke; 2e pr. Koba van Wyck; 3e pr. Jaap van Liere. Extra prijs voor plant 1946 Le na Versluis, ereprijs particulieren fam. P. Wagenaar—Zandee mej. M. Blomaard. KRABBENDIJKE. De heer D. Waverijn alhier, die benoemd was als lid van de commissie inzake de woning ruimtewet 1947, heeft voor die benoeming bedankt. Gedurende 3 maanden ligt ter gemeentesecretarie ter le zing een aanvulling op de alge mene politieverordening betref fende het vervoer van huisvuil tevens een wijziging van de bouwverordening, betrekking hebende op de z.g.n. bungalows en andere niet-permanente wo- ningep. -Donderdagavond j.l. is in de bollenschuur van de Gebr Vogelaar de eerste les gegeven in de cursus „sorteren en ver pakken van fruit". NIEUWDORP. Zondagavond vond een propa- ganda-avond plaats van het Ger Jeugdverband. Als spieker trad op Ds P. M. Veldhuizen van Arnemuiden, die een bezielende rede hield over het onderwerp „Ideaal of werkelijkheid". Met grote aandacht werd de spreker gevolgd. De vergade ring was druk bezocht. WAARDE. Plantenwedstrijd. Zaterdagmiddag werd in de O. L. school een tentoonstelling ge houden van door de leerlingen gekweekte bloemen. De^ prijs winnaars waren: Coleus: le pr. Adri Sonke; 2e T. Louisse; 3e Krijn Krijnsen; 4e Marie Blauw- kamer; 5e Thomas Lagendijk. Begonia: le Johan Koeman Chrz.; 2e Johan Koeman Az.; 3e Kaatje de Hamer; 4e Lina Bom. Fuchsia: le Johan Geense; 2e Jannetje Krijnsen; 3e Jo van Kruiningen. Geraniums: le pr. Hannes de Hamer. Ook vond een verloting plaats ter versteviging van de kas der ouder-commissie. VEERE. Openbare verkoping. Door notaris J. L. v. d. Harst te Middelburg werd publiek ver kocht het huis en tuintje, Oude straat A 197, dat verkocht werd de heer B. Versluijs te Veere voor f 1600; het huis en tuintje Oudestraat A 199, koper de heer J. C. Koelman te Veére voor f 1600 en het huis en tuin tje Oudestraat A 200, waarvan de heer L. van Sorgen te Veere de koper werd voor f 1600. RITTHEM. Eerste steenlegging voor boerderij. Vrijdag had de eerste steen legging plaats van de eerste per manente boerderij (eigenaar de heer N. de Pagter) door J. A. Osté Jr., waarbij burgemeester P. Daniëlse de heren de Pagter en Wijkhuis toesprak. DOMBURG. Vrijdagavond bracht het fan farekorps „Apollo" een muzi kale verrassing aan de gasten uit het rusthuis „Irma". Zicht baar verblijf! hoorden de oudjes de muziek aan. De wandeling er heen met fakkellicht werd verre van in eenzaamheid volbracht. VROUWENPOLDER. Tot leden der commissie van onderzoek ter uitvoering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening, zijn door B. en W. benoemd de heren: S. de Visser, N. Mesu, C. Langebeke Cz„ S. de Bruijn en A. v. Dis. De burgemeester zal als voor zitter fungeren, terwijl tot secre taris werd benoemd, A. v. Dis. Tot nu toe zyn 19 aanvragen binnen gekomen. STAVENISSE. H. M. de Koningin heeft bij besluit van 13 Aug. 1947 het in de bezettingstijd aan de heer F. Hanssens, wegens het berei ken van de pensioengerechtig de leeftijd door de secretaris generaal van Binnenlandse Za ken met ingang van 1 Aug. 1940 verleend eervol ontslag als Bur gemeester der gemeente Stave- nisse, bevestigd, onder dankbe tuiging voor de langdurige diensten als zodanig door hem bewezen. BRUINISSE. De sluiting van de Franse grens voor de Zeeuwse mosselen, liet zich ook de afgelopen week nog geducht merken, daar de totale afzet van de kwekers aan de han delaren bijna de helft minder be droeg dan enige weken geleden. In totaal gingen van Bruinisse vla de losplaatsen naar de han delaren op België en naar de con- servenfabrleken ongeveer 3650 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar België door hier wonende handelaren werden 600 tonnen verzonden. In de laagte van Re- nesse werden nog plm. 700 ton nen mosselzaad gevist. Binnenkort bouw van de 105 woningen. Naar wij vernemen ls het ver schil, dat bestond over de prijs van de 105 hier te bouwen wo ningen, die oijjangs waren aanbe steed doch die door de desbetref fende instanties in Den Haag te duur werden geacht, thans opge heven, zodat binnen niet al te lan ge tijd met de bouw zal worden begonnen. De gemeenteraad van WLssen- kerke is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdag des namiddags 2 uur. De gemeenteraad van Souburg zal Vrijdagmiddag 2 uur In* open bare vergadering bijeenkomen. De Finse vakverenigingen hebben het parlement ervan ui kennis gesteld, dat tot een alge mene staking zal worden opge roepen indien de regering niet voor Donderdag een plan voor de stabilisatie der lonen bekend zal hebben gemaakt. De vliegvelden van New Orle ans zijn tengevolge van de regens die de storm in de Golf van Mexi co vergezeld hebben, onbruikbaar geworden. Het Internationale vliegveld moest door het perso neel worden verlaten. Het Noorse ministerie van Voedselvoorziening heeft een com missie ln het leven geroepen, die de menu's van hotels en restau rants aan een onderzoek zal on derwerpen met het oog op een eventuele versobering ervan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Farsum (toez.), M. Foeken te, Ilpendam. Aangenomen: naar Wisseker- ke, H. J. Meyer te Niekerk. Bedankt voor: Warfhuizen, H. J. Meyer te Niekerk. Geref. Kerken. Beroepen: te Andel, R. P. Eve raars, cand. te Amersfoort; te Sellingen, E. Verburg te Pernis. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Blokzijl-Zwart sluis, H. v. Tongeren, cand. te Katwijk aan Zee. Oecumenisch contact met de Indonesische kerken gehand haafd. In een dezer dagen gehouden vergadering van de oecumeni sche raad van Nederland, waren o.m. aanwezig Ds S. Marantika en Ds W. J. Rumambi, resp. voorzitter en secretaris van de Raad van Kerken in het Ooste lijk deel van Indonesië, waar van het centrum te Makassar is gevestigd. De Raad sprak er zijn blijd schap over uit, dat door deze aanwezigheid de vurige wens van de kerken in Indonesië tot uitdrukking kwam om in oecu menisch verband het contact met de kerken in Nederland te versterken. Mede aanwezig was Dr W. A. Visser 't Hooft, secr.-gen. van de Wereldraad van Kerken te Ge- nève ter bespreking van de plan nen voor de Assembly, die in 1948 te Amsterdam zal worden gehouden. Een overgang. De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken onderhoudende art. 31 K.O. heeft na coll. doc- tum toegelaten Ds J. W. Ver- hey, voorheen predikant bij de Vrije Evang. Gem. van 's-Gra venhage en laatstelijk predi kant bij de Geref. Evang. ge meente aldaar. Ds Verhey is met zijn gemeent» overgegaan tot de Geref. Kerken naar arti kel 31 K.O. en is thans tweede predikant van de kerk van 's-Gravenhage-Oost. Amerika dringt op vrijlating aan. Uit New York wordt aan het Vrije Volk gemeld: De New Yorksche pers toonde zich zeer voldaan, dat Amerika gekozen is als derde lid van de drie landen commissie uit de Vei ligheidsraad, die zich zal bezig houden met het Indonesische pro bleem. Tegelijkertijd echter neemt de New York Times in een hoofd artikel het de Republikeinen zeer kwalijk, dat zij nog steeds Neder landse gijzelaars in „vuile concen tratiekampen" vasthouden, die tijdens de oorlog met Japan zijn gevangen genomen. De Amerikanen hebben sterke sympathie met het onafhankelijk heidsverlangen deb Republikeinen zo zegt het blad, maar deze" sym pathie zou wel eens verloren kun nen gaan, indien de Republikeinen niet „hun daden met hun woor den in overeenstemming brengen" Met klem onderschrijft het blad de woorden van mr van Kleffens dat geen enkele staat het recht heeft zich beschaafd te noemen zolang hij gijzelaars houdt. De aartsbisschop van Milaan, kardinaal Schuster, heeft ver klaard, dat een overeenstemming tussen de R.K. kerk en het gelo vige deel van Rusland geen moei lijkheden behoefde op te leveren. Gandhi heeft in zijn weekblad erop aangedrongen, dat de rege ringen van Voor-Indië maatrege len zullen treffen om de Engelse taal in Voor-Indië uit te bannen. Amsterdamse Effectenbeurs. Slotkoersen op 22 Sept. 1947 medegedeeld door: Incasso-Rank N.V. Goes. V.K. 33(4 Ned. '38 100% 3—3(4 Ned. '47 99(4 3 Ned. 1937 99"/„ 3 Doll, lening '47 101% 2(4 Ned. N.W.S. 81% 2(4 Spaarcert. 3 Indië 1937 A.K.U. Bergh Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips Gloeilampen 389 Billiton Ie rubr. 449 idem lie rubr. 370 Kon. Olie 449% Dordsehe Olie 430 Amsterdam Rubber 142% Bandar Rubber 101(4 Deli-Bat.-Rubber 104(4 Oost-Java-Rubber Serbadjadi 76% Holl. Amerika Lijn 219(4 Java-China-Japanl. 152(4 Kon. Ned. Boot 174(4 Ned. Scheepv. Unie 191 101'/» 96% 174(4 312 129% 182(4 217 208 163% 172% 306% H2(4 318 Rotterd. Lloyd St. Mij. Nederland H.V.A. Java Cultuur N.I.S.U. Vorstenlanden Deli-Batavia-My. Deli-Maatschappij Senembah Muller Ie Serie Amsterd. Bank Holl. Bank Unie Incasso Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank Int. Betonbouw 167 171% 234% 119% 124(4 63% 132 158(4 141 174(4 157(4 198(4 151(4 157 168(4 155 Gist- en Spir. fabr. 385 Nyma Rott. Droogdok Stork Co. Werkspoor A Wilton Feyenoord Wyers Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler General Motors Int. Nickel Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Shell-Union-Oil Tide Water OU Baltimore Miss. Kansas T Pennsylvania New-York-Central 243 345 154 179(4 141(4 180(4 46(4 91 29% 48 27% 74 32(4 21 4% 18% 14% L.K. 100% 99(4 101% 81% 101% 97 174% 314 127% 180% 218 207 172% 182 302 415 317 388(4 449% 437% 143% 101% 80 76 221(4 154% 173% 190% 168(4 171 232 119% 125 63 131 156(4 140(4 173% 156% 200% 154% 158 168 157 391 244 347 154 179% 141(4 181(4 36% 90% 121% 60% 29(4 48 27% 73% 32% 21'/io 13 4% 18% 14% „Indien de Indonesiërs werke lijk oprechte democraten zyn, zo als zy van zichzelf verklaren, dan zouden zij dat om te beginnen kunnen bewijzen door hen vry te laten, die door de Japanners om politieke redenen gevangen zijn genomen en nog steeds op repu blikeins gebied worden vastge houden", aldus de New York Ti mes. Een Iraaks legervliegtuig is 10 km. ten Zuiden van Bagdad neer gestort. De piloot verloor het le ven. De navigator en een militair liepen verwondingen op. De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Tsaldaris, is naar New York vertrokken, waar hij de Griekse delegatie ln de Al gemene Vergadering der V.N. zal leiden. Op de racebaan te Lyon is een racewagen door de beschermende omhetnig gebroken. Van de toe schouwers werden twee personen gedood en 14 gewond. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Aangekomen te Vlissingen op 20 Sept. m.s. Da Costa van Fin land. Op 21 Sept. m.s. Wim van Rotterdam, m.s. Arbo van Ant werpen, m.s. Twente idem, m.s. Bernina idem. Op 20 Sept. van Vlissingen vertrokken m.s. Virgo naar Os- lo, m.s. Da Costa naar Antwer pen. Op 20 Sept. gepasseerd naar Gent m.s. Vrede uit zee. Op 20 Sept. gepasseerd naar Antwerpen s.s. Lindekerk van Rotterdam, m.s. Hondsrug van Denemarken. Op 21-Sept. m.s. Zwaluw van Gefle, m.s. Jobshaven van Rot terdam, m.s. Kaap Falga uit zee, m.s. Aktjo van Golchester, m.s. Fiducia, van Londen, m.s. Prin ses Marijke van Tijnmouth, s.s. Amsteldijk van Rotterdam, s.s. Alkaid idem, m.s. Alcion idem. O 20 Sept. gepasseerd van Antwerpen s.s. Abbedijk naar Londen, m.s. Westland naar Port Albert, m.s. Corsica naar Embden. Op 21 Sept. m.s. Rottum naar Gothenburg. Ingezonden Stukken. Ons leger in Indië Eén van onze soldaten ln Indië schrijft ons: Vandaag kreeg ik van m'n cor respondentievriendin een brief, waarin ze mij iets vertelde over de daargehouden N.I.W.I.N.-actie, Zij hadden programma's ver kocht ten bate van een N.I.W.I.N.-avond; waarvan de op brengst bestemd was voor de jongens in Indië. Zo kwamen ze ook bij een winkelier, doch deze stond wel zeer eigenaardig tegen over ons, soldaten in Indië, want hij gaf de rheisjes ten antwoord: „Nee hoor, daar heb ik niets voor over, want die jongens doen an ders niets dan maar wat rijst oog sten en zwartjes doodmaken". Toen ik dit las, trof 't me, tot in 't diepst van mijn hart, want als je zelf hier in Indië zit, en steeds alles hoort en ziet wat er gebeurt, dan is 't wel een heel verschil met wat bedoelde winke lier zegt. Ik heb zelf niet deelgenomen aan de acties, maar wel ben ik vaak naar buiten geweest, als es corte van de een of andere offi cier of burger, maar als je ziet, hoe de bevolking aan de, kant van de weg staat met de duim om hoog, of „oké" roept, dan blijkt er toch wel heel weinig van moord door onze troepen, in te gendeel, de mensen zijn blij dat ze van de eigenlijke moordenaars verlost zijn, want m.i. is er geen ander woord voor de T.R.I. Onlangs ben ik een paar keer naar Garoet geweest, maar ik stond er versteld van wat er door de vluchtende republikeinse troe pen kapot gemaakt is; haast al les is platgebrand, op enkele hui zen na, waar de rood-witte kleu ren op geschilderd stonden. Het V

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3