Van de 60.000 in 67 treinen naar Ausch witz gebrachte Joden keerden 500 terng. Een vulkaan, die steeds aan bet uitbarsten was. Joden boven de 50 en beneden de 16 jaar werden uitgeroeid. „Wegenwacht" werd een groot succes. Congres Bond Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers. De K.N.A.C. waarschuwt weggebruikers. Wordt Prins-regent Karei Koning van België? Russische troepenbe wegingen in Duitsland. Spanningen in de landbouw Nazi-vijand nummer 1. Moeten de schoolexamens verdwijnen ïïlteA KameA-Ee-den De studie welke de heren Dr L. Landsberger, Mr A. de Haasen K. Selowsky aan het infor- matiebureau van het Nederlandse Rode Kruis van de Jodendeportaties hebben gemaakt, heeft ge leid tot de bewerking van de geschiedenis van de naar Auschwitz weggevoerde Joden. Het eerste deel van deze publicatie is thans uitgekomen onder de titel „Het dodenboek van Ausch witz". De heer Treurniet van het Rijksbureau voor oorlogsdocumentatie in Den Haag heeft het dodenboek van Auschwitz medegenomen uit het concentratiekamp Buchenwald, waar hij heeft vertoefd en waarheen „Het boek van Auschwitz" was meegesleept. Het boek is een deel van de overlijdensregisters der gemeente Auschwitz en heeft betrekking op het tijdperk van 28 September 1942 tot en met 2 October 1942, dus 5 dagen. Opgenomen zij»; de registratienummers 31501 tot en met 33000, d.w.z. precies T500 sterfgevallen. Dit cijfer is geenszins identiek met het werkelijk aantal overledenen. De schrijfkamer kon echter niet meer ver werken. Vergassing werd gestopt uit vrees voor represailles. Gemiddeld werden 300 sterfge vallen per dag ingeschreven. De overblijvende werden over latere dagen resp. maanden verdeeld. Bovendien zijn de mensen, die on middellijk bij aankomst werden vergast, niet in deze boeken in geschreven. Het dodenboek, dat naar Nederland werd medegeno men is gemerkt als band 22. Het had dus reeds 21 voorgangers met in totaal 31.500 nummers (dit is precies 21 maal 1500). De con clusie ligt dus voor de hand aldus de uitgave dat bij 300 inschrijvingen per dag, dus vijf dagen per deel, deze documenta tie 21 maal 5 dagen ofwel 105 dagen vroeger begint. Dit is om streeks 20 Juni 1942 (de eerste deportatietrein uit Nederland ar riveerde omstreeks een maand later) Er zijn derhalve in drie maan den rond 30.000 slachtoffers al leen reeds geregistreerd. De in deel 22 ingeschreven doden kwa men uit België, Duitsland, Frank rijk, Joego-Slavië, Nederland, Oostenrijk, Polen, Rusland en Tsjecho-Slowakije. Bij elk geval is een doodsoorzaak opgegeven. Deze opgaven waren meestal fic tief b.v. influenza, longontsteking, hartzwakte bij darmcatarr, alge mene lichaamszwakte enz. In de regel dus affecties van longen, hart en darmen. Zoals reeds ver meld: De Joden, die onmiddellijk bij aankomst werden vergast, zijn niet in deze boeken ingeschreven. De Joden, die eerst in het kamp waren opgenomen en later wer den vergast, werden in een bij zondere kartotheek geplaatst en daar gekenmerkt met „S.B." (sonderbehandlung), hetgeen be duidde „vergast". Deze bijzondere kartotheek werd opgeborgen in de „politische abteilung" van Auschwitz en daar bij gedeelten van tijd tot tijd vernietigd. slechts 4 tot 72 dagen geleefd. Op 22 Augustus 1941 was het aantal voljoden in Nederland 140.552. Ten aanzien van de na de bezetting overgebleven Joden ontbreekt een juiste statistiek. Velen zijn er na de bittere erva ringen huiverig voor, ergens als Jood geregistreerd te staan. Een groot aantal is geëmigreerd, o.m. vooral de jeugdigen. Na de be vrijding hebben zich als „vol jood" t.m. 31 December 1945 op gegeven 21.674 personen. Hiervan waren nimmer gedeporteerd (om dat zij ondergedoken of gemengd gehuwd waren) 16.224 personen. Van de deportatie zijn terugge keerd 5450 Joden, (incl. 918 per sonen, die in Westerbork waren achtergebleven). Wanneer men bij dit aantal van 21.674 perso nen, aldus nog steeds het rapport een zeer ruime marge voegt van de Joden, die na 1945 nog zijn gerepatrieerd, naar het buiten land zijn ontsnapt en daar ge bleven en van hen, die zich niet hebben aangemeld, dan komt men op een aantal geredden van ten hoogste 30.000. Van de 140.552 „vol-joden" zijn er dus tenminste 100.552 om het leven gebracht. Twee feiten trekken de aan dacht: van de teruggekeerden is het aantal vrouwen veel groter dan dat der mannen. De mensen boven de leeftijd van 50 jaar en de jeugd tot ca. 16 jaar zijn vrijwel geheel uit geroeid. In het geheel zijn er 98 depor tatietreinen vertrokken. Van 26 dezer treinen is niemand terugge keerd. Het bevel tot vergassing kwam uit Berlijn van het „Si- cherheitshauptamt". De sterkte van het kamp werd regelmatig naar Berlijn gerapporteerd, zodat men daar precies op de hoogte was van de aan- en afvoer. Van 2 November af moesten op bevel van Berlijn de vergas singen worden gestaakt. Inder daad werd sedert die datum geen vergassing meer toegepast. De 8.S. vertelde, dat het bevel uit Berlijn was gegeven, omdat het buitenland met represailles dreig de. Van de 60.000 personen, die met 67 treinen naar Auschwitz zijn gebracht, zijn er slechts 500 als teruggekeerd bekend. De overeenkomstige cijfers van het kamp Sobidor zijn 34000 en 19. Zaterdag hield de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. zijn al gemene vergadering in het Vic- toriahotel te Amsterdam. Aan het jaarverslag ontlenen wij het volgende: 1946 heeft voor de bond wel licht nog niet ten volle die ont wikkeling gebracht welke men zich had voorgesteld, doch men heeft toch een deel van de plannen kun nen verwezenlijken. De wegenwacht, een instelling, welke zonder overheidssubsidie door de A.N.W.B. wordt geëxploi teerd, is een groot succes gewor den. Sinds de ingebruikneming van de eerste zijspancombinatie in April 1945, werd tot 81 Decem ber van dat jaar in 9574 gevallen Derhalve zijn in het dodenboek huip verleend. De pechbestrijders alleen die Joden ingeschreven, die jegden in totaal 360.000 km in op een andere en bijzondere wijze Weer en wind af. Het aantal leden om het leven zijn gebracht (dood- overschreed in de loop van 1946 geranseld, doodgeschoten, enz., of de 200.009. Het ingestelde jeugd- aan uitputting of ziekte bezvve- lidmaatschap blijkt een succes te ken. Van 1 Maart 1943 af zijn 2ijn. evenwel ook deze Joden niet meer Wat betreft het binnen- en bui tenlands toerisme, de wegen- en de verkeersbelongen zijn nog vele weite°n, maar de huidige moeilik- heden op het gebied van hotei- accomodatie, deviezen bepalingen en materiaalpositie i~ aanmer king" genomen, is de bond niet on tevreden met de bereikte resulta- „De Vader der Nederlandse letter" gehuldigd. 14 September j.l. werd de heer S. H. de Roos, ontwerper van vele lettertypes en algemeen „de va der van de Nederlandse letter" genoemd, 70 jaar. Ter gelegen heid van dit feit heeft zich in Haarlem, de geboorteplaats van de Roos, een huldigingscomité ge vormd, dat onder voorzitterschap van Jhr Dr M. R. Radermacher Schorer, het initiatief nam tot 'n sobere herdenking van het werk, dat de grijze kunstenaar geduren de zijn loopbaan in het belang van de Nederlandse grafische en beel dende kunst heeft verricht. Deze herdenking had Zaterdag plaats in het Haarlemse Fjans Halsmuseum, waar een tentoon stelling was ingericht voor de ver schillende door de Roos ontwor pen lettertypes en van velerlei kunstzinnige stempelbanden van zijn hand. De expositie bev. te vens een keuze van zijn werken op het gebied der teken- en schil derkunst, waarin de Roos zich eveneens zeer bedreven toont. De expositie legde de nadruk op de scheppingen van de heer de Roos op het gebied der letteront werpen, specimen van de Mediae val (1912), de Grotus, de Egmond en de nieuwste, nog niet ingewij de letter, de Roos Romein, die volgens deskundigen de beste principes vertegenwoordigen van het kunstige tekenen der geschre ven taal. De Roos heeft een on vergankelijke verdienste verwor ven. Lage lonen een der voor naamste oorzaken. Naar aanleiding van de span ningen die momenteel in de land bouw heersen, heeft de Stichting voor de Landbouw mededeling ge daan van de oorzaken hiervan. De voornaamste moeilijkheid ligt hierin, dat de Regering in haar loon- en prijsbeleid niet altijd even consequent is. Terwijl de Over heid de prijzen van de agrarische producten doet dalen, vertonen de prijzen van de industrie-produc ten een stijgende tendenz. ïjier- door stijgen de onkosten van de boer en tuinder en komt deze voor het vraagstuk te staan dat zijn prijzen beneden zijn productiekos ten komen te liggen. De lonen van de landarbeiders liggen nog steeds beneden die van de andere arbeiders, waardoor ten en gaat zij vol goede moed en met verdubbelde energie de eerstgenoemden steeds meer werk toekomst tegemoet. faan zoeken ln de nijverheid en de boer dus zonder arbeidskrach ten komt te zitten. Dit grieft te meer omdat land- en tuinbouw samen meer dan 40 pet van de de- vlezen opbrengen. in de dodenboeken ingeschreven. Van de in deel 22 ingeschreven 1500 slachtoffers zijn er 256 uit Nederland (alleen Joden: 174 mannen en 82 vrouwen). De in geschreven slachtoffers hebben na aankomst in Auschwitz nog Het ledental bedraagt hier 10.052. De wegbebakening geeft eind 1946 de volgende cyfers te zien: 4210 wegwijzers, 1487 richtings borden, 568 waarschuwingsbor den en 2024 paddenstoelen. De levensloop van Laguardia. Hij gaf nazi-delegatie Joodse lijfwacht. Gisteren meldden we reeds, dat de oud-burgemeester van Nfew York, Florelo Laguardia Zater dag is Overleden. Hieronder laten we een interessant levensbericht van deze grote man volgen. Fiorelo Laguardia werd op 11 December 1882 te New York ge boren als zoon van een Italiaanse bandleider. Hij begon zijn carrière ais oorlogscorrespondent van de „Saint Louis Post" op Cuba ln 1898. In 1917 maakte hij deel uit van het Congres. Hij vocht in Ita lië als commandant van een af deling der Amerikaanse Lucht macht. Na zijn terugkeer in Ame rika in 1919 trad hij op als aan voerder ln de strijd tegen de raad. Tijdens de oorlog sprak hij des Zondags voor de radio. In 1945 stelde hij zich niet opnieuw voor het burgemeesterschap be schikbaar. Zijn gezondheid ging achteruit. In 1946 werd hij voor zitter van de U.N.N.R.A. Na maandenlang geijverd te hebben voor voedselinzameling voor de hongerende volkeren legde hij de ze functie weer neer. President Truman verleende hem de medaille van verdienste. La Guardia werd door zijn me deburgers vergeleken met een vulcaan, behalve dan, aldus voeg den zij er aan toe, dat een vul caan altijd aan het uitbarsten is. Het immer dragen van een grote drooglegging" (hij zou bij wijze zwarte hoed bezorgde hem de bij van uitdaging bier gebrouwen naam „De Hoed". Hij hield veel hebben in zijn bureau in het Con- van muziek en speelde zelfS gresgebouw) en ontwierp de wet trombone. Het echtpaar Laguar- waardoor stakingsbrektng door dia had geen kinderen doch adop- gerechtelrjk bevelterzijde gesteld j teerde een meisje, werd. Als vertegenwoordiger van 11 New York ln het Huis van afge vaardigden zag hij" met lede ogen aan, hoe zijn geboortestad steeds verder ten prooi viel aan corrup tie en misdaad. In 1933 werd hij met overweldigende meerderheid tot burgemeester van New York gekozen. Hij drong de machtige organisatie van de Tammany Halt" uit haar overheersende po sitie, saneerde de financiën van de stad en hield opruiming onder de gangsters. Hij werd bekend om zijn onkreukbaarheid. Veel verbe teringen bracht hij aan in het schoolwezen en de ontspannings gelegenheden van de stad. In 1937 werd hij herkozen, als de eerste „reorganisatie-burgemeester" wie deze eer te beurt viel. De verhoging van de winterprijzen voor kippeneieren. Toen in Maart 1947 de nieuwe maximum kippeneierenprijzen vastgesteld werden, is er reeds rekening mee gehouden, dat deze prijzen in het najaar verhoogd zouden moeten worden. De pluim veehouders worden daarover in staat gesteld extra kosten aan de verzorging der kippen te beste den, waardoor de productie in de wintermaanden wordt gestimu leerd. Op 21 Sept. is deze prijs verhoging ingegaan. De maxi mum producentenprijs is van 1.96 op f 2.28 p. kg voor bedrijf pluim veehouders gebracht. Voor de con sument stijgen de maximumprij zen met 2 cent per stuk. Deze prijzen worden dus: klasse 1, 18 ct, klasse 2, 17 ct., klasse 3, 16 ct., klasse 4, 15 ct, klasse 5, 14 ct., klasse 6 12ct. De prijsver hoging geldt tot 3 Jan. 1948. Internationale foto tentoonstelling geopend. De 7de internationale Focus- fotosalon, die dit jaar gecombi neerd is met de diamanten foto- schouw van de Ned. Amateur Fo tografen Vereniging, is Zaterdag middag door de burgemeester van Amsterdam geopend. Deze ten toonstelling staat onder bescherm heerschap van Z.K.H. Prins Bem- hard en omvat behalve de Neder landse inzending, kunstfotogra fieën uit 21 verschillende landen. Zij is van 20 Sept. tot en met 5 Oct. in het gebouw van Arti et j °ud-stajders is bereikt, is het re- Amicitiae te Amsterdam te be- sultaat van de Srote eendracht „Ja", tegt Dr F. C. Dominicus. Onder het opschrift „Eind- examen-practijken" schreef dr H. Hoppener in „De Tijd" van 12 Juni 1947 een artikel, waarin hij betoogde, dat van de hier ge geven vrijheid gemakkelijk mis bruik kan worden gemaakt, wat dan ook niet zelden gebeurt. In antwoord op door de heer Algra hierover gestelde vragen gaf de minister van Onderwijs echter een geruststellend ant woord. Hij verklaarde o.a. „Dat omtrent knoeierijen op examens rapporten, aanwijzin- en of gegevens noch hemzfflf, noch voor zover hem bekend een zijner ambtsvoorgangers ge durende de laatste 20 jaren be reikt hebben. Hem is niet geble ken dat de ernstige beschuldi gingen, in genoemd artikel ge uit, een feitelijke grond bezitten. Bij geen enkel examen is fraude door wettelijke bepalingen of re glementen geheel te voorkomen. Het strekt' echter tot eer van het Nederlandse onderwijs, dat der gelijke practijken in dit land tot de hoge uitzonderingen blij ken te behoren." Blijkens een artikel in de „N. Haagsehe Crt." is dr F. C. Dominicus te 's-Gravenhage een andere opvatting toegedaan. Hij acht het schoolexamen door en door verkeerd. Ter toelichting zegt hij o.m.: „Een leraar aan een H.B.S., die in zijn klasse zelfs niet de schijn van orde wist te handha ven, had door het helse lawaai, dat steeds onder zijn, lessen heerste, geen kans gezien, meer dan één derde der leerstof te behandelen. Op de vraag van een der leerlingen, wat er zou gebeuren, als hij eens iets vroeg over een niet-behandeld onder deel, zei hij: „Dan leg je je vin ger maar peinzend tegen je neus en dan begin ik wel over wat anjlers". Een deskundige (d.i. een Rijksgecommitteerde), zelf oud- Directeur ener H.B.S. en dus niet gemakkelijk om de tuin te lei den, vertelde mij het volgende: Hii kwam in zijn genoemde hoe danigheid aan een H.B.S. De eindexamenopstellen waren slechter dan hij ooit gezien had. Zijn cijfers liepen van 1 tot 3. Maar de leraar had uitsluitend cijfers boven de 8.-Het deelsom- metje (som der cijfers van leraar en deskundige gedeeld door 2) gaf de leerlingen dan toch meestal nog voldoende voor het schriftelijk werk. Op het mon deling gedeelte werd hetzelfde spelletje gespeeld, waar dit no- Prinses Juliana bezoekt de oud-strijders. Zaterdagmiddag hield de bond van Nederlandse militaire oor logsslachtoffers te Utrecht zijn derde congres, dat uitstekend geslaagd genoemd .kan worden. Geslaagd door het grote aantal congressisten, door de aanwezigheid van de minister van oorlog Lt.-Kol. A. H. J. L. Fieves, die ook als spreker optrad en door de vele aanwezige hoge autoriteiten en Belgische gasten. Vooral werd de bijeenkomst grote luister bijgezet door de voor velen verrassende komst van H.K.H. Prinses Juliana, die de tweede helft van het congres bijwoonde en zich na afloop geruime tijd met de oud-strijders onderhield. Ook de kunstzinnige medewer king van het U.S.O. vormde een belangrijke factor voor het wel slagen van deze dag. Zaterdagochtend ging een huis houdelijke vergadering vooraf aan het congres. De voorzitter, de heer v. d. Heuvel gaf een overzicht van de gebeurtenissen uit het afgelopen jaar en sprak zijn vreugde uit over de inwerkingtreding van de nieuwe pensioenwet, die vele gro te verbeteringen voor de militaire oorlogsslachtoffers heeft gebracht De heren de Loz en Schoofs brachten de groeten oi%r van de Belgische invaliden van beide oorlogen, „van de mannen, die hun lichamelijke gaafheid voor het vaderland opofferden". Zij spoorden aan tot behoud van de eenheid. Wat in België door de zichttgen. De bezettingskosten van Duitsland. en de samenwerking der bonden. Ook werden de beste wensen overgebracht voor de gezondheid van de Nederlandse Koninklijke familie. In naam van het N. V. J. werd aan de Nederlandse voor- Een Amerikaanse commissie zitter de hoogste onderscheiding van de senaat, welke met het oog j van het verhond uitgereikt met op de verklaring, dat Groot-Brit- het verzoek daarin te zien een Fusie suikerfabrieken in West-Brabant. De nieuwe C.V.S. beheerst 60 pet. der Nederlandse suikermarkt. Drie ledenvergaderingen van aandeelhouders hebben beslist, dat de suikerfabrieken Zeven bergen, Roosendaal en Dinteloord in de toekomst samen zullen gaan onder de naam Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken (C. V. S.) U.A. gevestigd te Dinter- oord. De vergaderingen hadden een kalm en rustig verloop. Met 66 tegen en 1006 stemmen voor viel voor Zevenbergen de beslissing de fusie aan te gaan. tannië niet ln staat zou zijn het aandeel van 50 pet. in de bezet tingskosten aan Duitsland te be talen bijeengeroepen is, heeft haar gehele verslag voltooid. Hoewel de commissie niet tot een beslis sing gekomen is, gaf de voorzit ter, senator Styles Bridges, in een verklaring tegenover de pers toe, dat Amerika een groter aandeel ln de kosten zou moeten betalen. bewijs van de vriendschap en de Te Buenos Aires zijn elf per sonen gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan een aanslag op de vrouw van het staatshoofd van Argentinië, Peron. Volgens „La Naclon" zouden zij tot een uiterst-recht georiënteerde orga nisatie behoren. In hetzelfde jaar deed hij inter nationale deining ontstaan door Hitier te betitelen als „wereld-1 Alleen Roosendaal trok aanvan- schrik nummer één" en „de fana- kelijk de fusie in twijfel. De op ticus met het bruine helm, die de Positie trok zich echter later te- wereldvrede bedreigt". Berlijn r-Ug. Met 909 stemmen voor en protesteerde heftig, doch Laguar- 213 tegen viel ook hier de beslis- dia kwam niet op zjjn woorden te-sinS> zodat de fusie een feit is rug. Het daaropvolgend jaar, toen geworden. een gezelschap vooraanstaandeHe suikerfabriek te Roosen nazi's een bezoek bracht aan New j daal gaat daardoor verdwijnen. York, zorgde hij er voor, dat zjj Machines der Roosendaalse fa- een erewacht kregen, welke uit- briek worden in Zevenbergen ge- sluitend uit Joden bestond. In Augustus 1940 werd hij be noemd tot voorzitter van de af deling der V.S. van de Ameri- kaans-Canadese verdedigings- plaatst. Dinteloord draait nor maal door. Door het aangaan van de fu sie beheerst de C. V. S. thans 60 pet. der Nederlandse suiker markt Haast bij het verkeer doodsvijand No. 1. De K.N.AC, deelt ons het volgende mede: Nu de dagen korten en de wegverlichting op een enkele uitzondering na, nog onvol doende is aangepast aan de belangen van een veilig verkeer meent de K.N.AC, een dringend beroep te mogen dqen op alle weg gebruikers om hiermee ten volle rekening te houden. Het motorische verkeer heeft te zorgen voor een goed zicht tot .op 100 m. bij grotere snelheid dan 40 km. per uur en 25 m. bij kleinere snelheid. Het moet verdacht zijn op weinige zichtbaarheid van andere weggebruikers (minder goede verlichting der rijdende verkeers middelen, donkere kleren der voetgangers enz.). Op de buiten wegen moeten de koplichten tijdig worden gedimd, indien de veiligheid van het verkeer op of naast de rijbaan zulks vereist, dus vooral t.o.v. tegenliggers. Het motorwegverkeer moet een „beheerst" gebruik maken van zijn recht op voorrang. Het langzame rijverkeer, waaronder fietsers, moet gebruik, maken van parallel- of ventwegen of fietspaden en indien deze niet beschikbaar zijn op de rijbaan uiterst rechts houden., Ook zij hebben in eigen en anderer belang te zorgen voor een passende verlichting. Fietsen moeten bij duisternis voorzien zijn van een schuin naar beneden gericht, niet verblindend voorlicht en een goed brandend achterlicht. Bij avond is het gevaar voor voetgangers op de rijbaan twee maal zo groot ais overdag. Voor oudere personen zelfs drie maal zo groot. Hnn wordt geraden uiterst voorzichtig en haaks over te steken en zich zo mogelijk door een licht gekleurd kledingstuk kenbaar te maken. Ten slotte beseffe men, dat b(j het wegverkeer „haast" doods vijand no. 1 is. verbondenheid tussen België en Nederland. De minister van oorlog, Lt-Kol. A. H. J. L. Fieves begon zijn rede met de aanhaling van de beken de stelling, dat voor de soldaat alleen met aanvallen iets te be reiken is. „Wanneer deze stelling juist is", aldus de minister, „is bewezen dat de ,bond uit uitste kende soldaten bestaat. Zij zijn niet in hun loopgraven gebleven, doch eruit gekomen en tot aan vallen overgegaan. Dat is de re den", vervolgde de minister, „dat u in korte tijd van uw bestaan veel hebt bereikt. Ik heb de bond veel te zeggen, maar ik kan dat doen in weinig woorden. Ik stel hit op prijs temidden te zijn van hen, die zware offers voor het vaderland hebben gebracht Het is ondanks de grote armoede van 't land voor de overheid mogelijk geweest aan uw belangen tege moet te komen. Een maand gele den is een grote verbetering van uw positie gekomen. Het was mij een vreugde", zelde de heer Fie- vez, „daaraan te hebben mogen medewerken. Er zullen nog wel verlangens zijn overgebleven, doch ik zal van deze verlangens gaarne kermis nemen", besloot de minister van oorlog. De heer H. Cockaerts bood na mens de 19.000 leden van de na tionale strijders de Nederlandse makkers een groot vaandel aan. De spreker besloot zijn fonkelen de rede met „Leve de bond, Lang leve het Huis van Oranje". Aan mevrouw DreeseLam- brechts te Maastricht werd het erekruis overhandigd. Haar man is in de oorlog gesneuveld en diens broer door de Duitsers in fort Rhijnauwen gefusilleerd. N.C.R.V.-studio weer voor uitzendingen in gebruik. Met ingang van 1 Oct. zal de N.C.R.V. weer uit haar eigen stu dio-complex aan de Schuttersweg te Hilversum kunnen uitzenden. Dit was niet mogelijk geweest sinds 1940, toeh de Duitsers het gehele technische apparatuur uit deze studio hadden geroofd. De winfertnelkprijs 17 cent. Normaal wordt einde October, begin November de wintermeik- prijs van kracht. Aangezien de omstandigheden, welke deze ver hoging noodzakelijk maken, door de droogte thans reeds aanwezig zijn, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening besloten de winCPrprijs ditmaal op 28 September te doen ingaan en deze vast te stellen op 17 cent. De nieuwe melkprijs voor de boer brengt geen wijziging in de melkprijs voor de consument, dig bleek. De deskundige be sprak de zaak met de Directeur der H.B.S., die niet anders wist te zeggen: „Ja, Se man is al oud en ik heb hem niet lastig willen vallen, maar ik begrijp het, want schriftelijk werk geeft hij nooit". Een ander zwak punt in dit slechte stelsel: Er zijn bij de eind-examens H.B.S. drie des kundigen; een van hen voor zeven vakken, waarvan hij (zij) er gewoonlijk niet meer dan een of twee beheerst. Wat geeft zo'n toezicht dan? Er zijn niet genopg bevoegde krachten te krijgen voor dit werk, ook al omdat de beloning niet aantrek kelijk is. En daardoor is het ge hele toezicht vaak (niet altijd) een wassen neus. Waarheid of fantasie. Onlangs hebben de bladen be richt dat een in Birkhoven ge houden zomerfeest van de Com munistische partij dooi* plm 90.000 personen werd bezocht. Een ongekend hoog cijfer voor een dergelijke bijeenkomst. Maar „De Waarheid", die na tuurlijk de waarheid spreekt, bevestigde de waarheid van het bericht: 90.000 bezoekers! Maar nu is de voorzitter van de raadsfractie van de P. v. d. A. te Amersfoort aan het reke nen geslagen en nu blijkt er iets niet te kloppen. Hoe zit dat, zo vraagt hij aan B. en W. Volgens „De Waar heid" waren er 90.000 personen die dit feest bezochten. Maar.. Dat er van tijd tot tijd een er j slechts VOOr 32 000 belas goede groep bijeen is, blijkt uit het feit, dit jaar aan een Lyceum. ilicruit" vol„t dat óf De e" vin dlSgW°Z?&imten' l'ilt Waarheid" het ditmaal met de slaagt Maar hoe e ng dat .lttr v/aarheld niet al te nauw heeft in vorige in-en' Fn w genomen óf dat slechts voor een I dlgde e7T 26 te neT°l dvmst er danSoo\0öpVaaTnstaP'' ln de -o jaar dat ik aan mijn pen te doen, dat voor de overige school verbonden ben, zag ik i 60.000 personen alsnog de belas- ariemaal gedurende een kwar- ting geïnd wordt. tier een Inspecteur. Ik ben zeer vereerd door het vertrouwen, maar wat geeft de inspectie op deze wijze (helaas noodgedwon gen) toegepast? Het Deense stel sel van vak-inspecteurs, die eni ge uren. per week les geven en voor de rest rondreizen, is ver bóven het onze te verkiezen. Het ware te wensen, dat de schoolexamens geheel verdwe nen. Dan zou er weer geregelde aanraking zijn gedurende het onderzoek tussen de verschillen de leraren in één vak van aller lei scholen. Men kon van elkaar leren en men zou niet vastroes ten in een bepaald groefje. Het examineren van loopjes en het berijden van stokpaardjes zou er door verminderen. En hot zou ook onnodig maken, dat bij sollicitaties gevraagd wordt: „Aan welke H.B.S. hebt u exa men gedaan?" Want verschillen de grote maatschappijen weten heel goed dat een diploma van school X heel wat anders bete kent dan een van school Y. En daarom weg met het schoolexamen, dat tot zoveel on gerechtigheden kan aanleiding Wat is hier waarheid? De voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Van Schaik, heeft in de toespraak waarmee hij het voorzitterschap aanvaardde, als zijn mening uitgesproken dat het aantal leden der Tweede Kamer moet worden uitgebreid, omdat de heren het zo druk hebben, dat zij niet in staat zijn zich omtrent allerlei zaken te oriënteren en met hun kiezers contact te hou den. Het „Fr. Dagblad" onderschrijft de wens van de voorzitter, maar niet de motivering, dat de leden het zo druk hebben. Zelfs de leden van de kleine fracties doen er nog wat bij. Ver scheidene Kamerleden zijn advo caat. Enkelen zijn lid van Gede puteerde Staten of burgemeester. Men vindt er ook redacteuren van dagbladen onder. Wij vinden dat géén wantoe stand. Naar onze overtuiging is het zéér ongewenst dat een Ka merlid zich uitsluitend aan de po- geven en dit in tal van gevallen litiek wijdt. Dan verliest hij het ook doet. Gevechtsvliegtuigen met propelleraandrijving hebben afgedaan. De mededeling van de Britse regering, dat de productie van nieuwe series schroefloze zware bommenwerpers ter hand zal ge nomen worden, betekent in En geland 't einde van het gevechts vliegtuig met propel leraandrij- ving. Perziken in Poolgebieden? De Zweedse regering houdt mo menteel benoorden de poolcirkel in samenwerking met boomkwe kersorganisaties proefnemingen met fruit-kruipbomen. Men ver wacht in 1959 een goede oogst van appels, peren, pruimen en zelfs perziken. De bomen worden gedwongen zich vlak boven de grond te ont wikkelen, zodat 's winters de sneeuw ze geheel bedekt, en aan de bomen haar bescherming biedt tegen de felle poolkoude. Des zo mers staan de bomen volop in 't zonlicht, dat hier vaak bijna 24 uur per dag schijnt. Dit principe is reeds met succes door Sovjet geleerden in Siberië toegepast. contact met het leven. Daar komt bij, dat er een sterke drang ontstaat, om naar Den Haag te verhuizen. Ons ideaal is, dat zoveel moge lijk Kamerleden door hun ander werk de kans behouden, midden in het leven te blijven staan. Dat kan alleen, als het werk over een vrij groot aantal fractieleden kan worden verdeeld. Maar men bereikt dan meteen dat de fractie zéér veelzijdig kan worden samengesteld. Nu komt het voor, dat één fractielid zich moet hezig houden met drie of meer onderdelen van regeringsbeleid, zonder op al die gebieden voldoende deskundig te zijn. Wij bezien de zaak dus anders dan mr Van Schaik. Wij zeggen niet: meer Kamerleden, want de heren krijgen het te druk. Wij vragen meer Kamerleden, opdat het karakter van een volksver tegenwoordiging beter bewaard blijft. Vroeger zaten er in de Kamer soms landbouwers, wien het zo was aan te zien, dat zij het nóg waren. Nu zitten er alleen maar dames en heren in, politici, en dus te weinig mensen, die dage lijks met het gewone volk in aan raking komen. Leopold zou in ere worden hersteld, doch onmiddellijk aftreden. Ondanks de door de eerste mi nister, Spaak, ingestelde bijzonde re commissie is de Belgische ko ningskwestie nog geen stap nader tot haar oplossing gekomen. Veel stof heeft in België in tussen een artikel ln het Parijse weekblad „Aux Ecoutes" doen op waaien onder de titel „Le futur roi des Beiges a Paris". In dit artikel wordt gezinspeeld op de uitnodiging, die de president der Franse republiek aan de prins regent heeft gezonden, een be zoek te brengen aan Frankrijk. „Deze reis", zo heet het in het onderhavige artikel, „zal niet en kel tot resultaat hebben dat de banden tussen Frankrijk en Bel gië nauwer aangehaald worden, zij is ook een door de eerste mi nister Spaak gewilde etappe in de regeling der netelige konings kwestie. Spaak", zo gaat het blad verder, „wiens prestige in binnen- en buitenland groot is, maakt zich gereed om deze aangelegen heid tc6 een oplossing te brengen. Hij alleen kan bij Leopold HI de rol spelen, die de Brit se eerste minister Stanley Bald-1 win indertijd bij Eduard IV heeft gespeeld. Volgens „Aux Ecoutes" zou de koningskwestie binnen enkele maanden haar beslag krijgen. Ko ning Leopold zou in de ogen van zijn volk in ere worden hersteld maar daarna onmiddellijk aftre den. Het Parijse blad meent ver der te weten, dat koning Leopold niet van zijn kinderen wil schei den en niet aan de troon voor hen denkt. „Aux Ecoutes" besluit zijn sen sationeel artikel met er op te wij zen dat Spaak thans bezig is het politiek terrein te effenen voor de tegenwoordige regent prins Karei en dat diens troonsbestij ging zou plaats hebben na een tegenbezoek van de Franse pre sident. Aan reacties en polemieken naar aanleiding van dit artikel heeft het in de Belgische bladen intussen niet ontbroken. Woensdag nieuw Hongaars kabinet? Volgens het Hongaarse sociaal democratische blad „New Szava is het zeer wel mogelijk, dat het nieuwe Hongaarse kabinet Woensdag gevormd zal worden. Oostenrijk wil Zuid- Tirol terughebben. Volgens Dena, het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaanse zone, heeft de president van Oos tenrijk, Dr Karl Renner, ver klaard, dat Oostenrijk nog steeds hoopt Zuid-Tyrol, dat krachtens het Italiaanse vredesverdrag aan Italië is gekomen, terug te ont vangen. Oostenrijk vestigt zijn hoop in deze op de V. N. Voorzorgsmaatregelen indien de Londense conferentie mislukt. Volgens een correspondent van de Liberale „News Cronicle" zijn de Russische strijdkrachten in de Sowjet zone van Duitsland bezig strategische punten te bezetten, om aan elke situatie het hoofd te bieden, die zou kunnen ont staan wanneer de Londense con ferentie vaii ministers van bui tenlandse zaken in November zou mislukken. Volgens de correspondent ge- looft de Sowjet-regering, dat de conferentie de strategische posi tie van de Sowjet-Unie in Cen- traal-Europa onzeker kan maken, met het oog waarop „voorzorgs maatregelen" gewenst zijn. De troepenbewegingen worden offi cieel Kerfstmanoeuvres genoemd. In verschillende plaatsen moeten de Duitse burgers plaats maken voor de Sowjetstrijdkrachten.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2