Marshall ziet geen kans tot onmiddellijke hulpverlening buiten Congres om. Deze week nog officiële verklaring inzake Interim-regering? Zal de hulp voor Europa te laat komen? Frankrijk wil het Saar- gehied annexeren. Elk land afhankelijk van de welvaart van alle andere. Tussentijds rapport der Consuls-generaal. Broodvoorziening in de hoofdstad opnieuw in gevaar. De conferentie van plaatsvervangers te Londen De beroemde zomer van 1868 werd niet overtroffen. Laatste Nieuws. £cuid- iMAuifying,. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Frankrijk en Italië aan hei eind van hun krachten. Zondag vielen 7 soldaten. Sluipmoord en sabotage. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie '2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Dat ls voor velen ln onze tijd het onderwerp van de dag. Reeds een groot aantal jonge boerengezinnen zijn naar Canada vertrokken en naar het schijnt staan duizenden gereed dit voor beeld te volgen. De nood dringt. Nederland wordt te klein. Werk en brood gaan ontbreken. Naar schatting telt ons land ongeveer 40.000 jonge boeren en tuinders, die door gebrek aan grond geen eigen bedrijf kunnen stichten, terwijl het jaarlijks over schot op ongeveer 10.000 wordt geschat. Door gebrek aan deviezen en het ontbreken van de nodige scheepsruimte wordt momenteel de uittocht geremd, maar als hierin verandering mocht komen, dan staat naar het schijnt een ware volksverhuizing te wachten. Wij kunnen dit tot op zekere hoogte betreuren. Want het zijn als regel niet de slechtste burgers die op deze wij ze voor ons volk verloren dreigen te gaan. Het zijn de jonge men sen die vooruit willen, die ener giek begeren aan te pakken. Men sen die wij ook In Ons land zo zeer nodig hebben. Toch mag^dit geen reden zijn om de emigratie af te keuren of tegen te werken. Er is nog altijd de goddelijke opdracht om de aarde te vervul len en te onderwerpen. Wij mogen ook hierbij niet- al leen aan onszelf denken. De geschiedenis heeft geleerd, dat de Nederlandse emigranten voor hun nieuwe vaderland van grote betekenis zijn geweest. Wie zal b.v. zeggen hoeveel Amerika aan de Nederlandse landverhuizers heeft te danken. Toen Abraham op het punt stond land en maagschap te ver laten en op Gods bevel de grote trek aan te vangen, kreeg hij de opdracht tot een zegen te zijn. Dat is de oproep, die ook nu nog geldt voor de Nederlandse emigranten. De landverhuizers die nu een eeuw geleden naar de nieuwe we reld trokken zijn door God rijk gezegend en zij zijn daar- ook tot ■?en zegen gesteld. En in de bange jaren die achter ons liggen heeft ons land daarvan weer de rijke vruchten mogen plukken. Ook in Canada is de invloed van het Nederlandse volksdeel niet zonder betekeDis en Frankrijk dat ln de tijden der geloofsver volging zijn beste burgers over de grenzen joeg, wordt nu weer gun stig beïnvloed, stoffelijk en naar wij hopen ook geestelijk, door de Nederlandse kolonies, die zich daar vestigen. Daarom ls het emigratie-vraag stuk van betekenis, niet alleen voor hen die het vaderland verla ten om zich In de vreemde een nieuw bestaan te verwerven, maar voor heel ons volk. Laat het kleine Nederland, dat ln het verleden zo grote en geze gende invloed ook naar buiten heeft kunnen uitoefenen, ook met betrekking tot de emigratie zijn hoge roeping verstaan en bereid zijn te luisteren naar de opdracht: wees een zegen. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 752 Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 23 SEPT. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.27 u., onder 18.36 u. Maan op 16.59 u., onder u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Enkele dagen geleden heeft Bidault in Amerika een onderhoud gehad met Marshall. Naar in zeer welingelichte kringen te Parijs verluidt, hèeft Mar shall openhartig verklaard, dat het Amerikaanse congres op zijn vroegst in December bijeengeroepen kon wor den om het ontwerp voor de hulp aan Europa goed te keuren. De besprekin gen zouden dan minstens twee maan den in beslag nemen, zodat de hulp verlening niet eerder zou kunnen be ginnen dan in het voorjaar. Inmiddels Volgens genoemde kringen te Parijs zjjn de Europese staatslieden dan ook meer vervuld van het vraagstuk om overbruggingssteun te verkrijgen dan van de Parljse conferentie, hoewel men haar werk niet mag onderschatten. MarsbaU heeft, volgens genoemde kringen tegenover Bidault verklaard, dat hij de noodzakelijk heid inziet van onmiddellijke hulp teneinde een onderbreking van de import van essentiële goederen te voorkomen. HU zag echter buiten het Congres om geen wegen om tot onmiddellijke hulpver lening over te gaan. Bidault heeft nogmaals op import van Duitse kolen in Frank rijk aangedrongen en gewezen op het belang voor Frankrijk van de staalproductie. Dat Bidault niet op de slotzitting van de Parijse conferentie van 16 landen aanwezig was en naar Amerika is ge gaan om de algemene vergadering der V.N. by te wonen, wordt algemeen beschouwd als een poging de genoemde overbruggings steun te verkrijgen. stellen de gedelegeerden op de Parijse conferentie zich de vraag of de hulp dan niet te laat komt. De toestand in de belangrijkste landen van Europa voornamelijk in Frankrijk en Italië heeft namelijk het stadium van een crisis bereikt. Frankrijk zal tegen de helft van October geen dollartegoed meer hebben, van welke aard ook, waarmee het zijn import van kolen, vetten en tarwe uit Amerika zal kun- nen betalen. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 24 September: 9.16 u. 1.06 m., 22.04 u. 1.22 m. De Franse vice-premier, Henry Teitgen, heeft Zondag op een vergadering van de M.R.P. ge zegd, dat het Saargebied by Frankrijk ingelijfd zal worden, of de Sowjet-Unie het wil of niet. Frankrjjk wil een vredelievende oplossing maar denkt aan zijn be veiliging. Quy Mollet, de secretaris-gene raal van de Franse socialistische partij, heeft op een jeugdcongres verklaard, dat de houding van de S.U. tegenover Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije een bedrei ging van de vrede betekent, ter wijl Groot-Brittannië gedeeltelijk verantwoordelijk is voor de ge beurtenissen ln Spanpe en Grie kenland. Het rapport der Parijse conferentie. Het rapport van de 16 Europe-1 De productie-Inspanning van de se landen aan de V.S. over de deelnemende landen en West- economische behoeften van Euro- Duitsland zal geconcentreerd zijn De beperking der Britse troepensterkte. Naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, zal minister-president Attlee na de heropening van het Britse par lement in October de verdere beperking van het Britse leger aankondigen, welke maatregel in verband staat met de pogin gen om de Britse economie te stimuleren. Gezaghebbende krin gen achten het niet waarschijn lijk, dat de beperking nog dit jaar tof verdere demobilisatie op grote schaal zou leiden. Deken van Chichester acht Engeland bedreigd. Bij de herdenking van de Slag om Engeland heeft de Angli caanse deken van Chichester ge zegd, dat een „vijand, die nog genadelozer is dan Duitsland maar niet zo machtig" tracht Engeland te vernietigen met ve lerlei middelen van samenzwe ring en propaganda. Na de dienst verklaarde hij tegenover een journalist, dat hij de Sowjet-Unie bedoelde. pa, dat gisteren werd onderte kend, schetst de maatregelen, die leder land heeft genomen of zich voorneemt te treffen, teneinde de binnenlandse stabiliteit te verze keren. Ook de dringende econo mische en financiële problemen van Europa worden in het rap port omschreven. Het wordt even wel duidelijk gemaakt, dat het hier slechts een voorlopig rapport betreft en dat later misschien aanvullende rapporten moeten worden gepubliceerd. In het rapport verzekeren ile 16 landen, alle maatregelen te ne men, die nodig zyn om hun bin nenlandse financiële stabiliteit te verzekeren, hetgeen echter, zo wordt uitdrukkeiyk verklaard, niet ten volle kan geschieden zon der medewerking van buiten-af, welke tevens onontbeerlijk is voor het herstel van Europa. Erkend wordt, dat de welvaart van elk land afhankelijk is van de welvaart van alle en dat voor een gezonde economie van West- Europa een voortdurende geza menlijke krachtsinspanning .ge richt moet zijn met name op de productie van schaarse goederen, het volledig gebruik van de be schikbare hulpbronnen en het tot stand brengen van de binnenland se financiële en economische sta biliteit. Omschreven wordenl. De pro- duetleplannen; 2. de te nemen en genomen maatregelen voor de in terne stabilisatie; 3. de maatrege len, die de deelnemende landen zullen némen om gezamenlijk de productie-problemen op te lossen en een vrije en doelmatige uit wisseling van goederen en ar beidskrachten als ook een volle dig gebruik van de Europese hulpbronnen te verzekeren; 4. de vraagstukken, verband houdende met het tekort op de betalings balansen met het Amerikaanse continent. De deelnemende landen ver wachten noeh vragen Amerikaan se hulp tot het volle bedrag van het tekort op de betalingsbalan sen. Dit zou deels door parti culiere middelen, deels door de in ternationale bank voor herstel en ontwikkeling kunnen worden aan gezuiverd. Het bedrag, dat de steun van elk land afzonderiyk zon moeten belopen, wordt niet gespecificeerd. Wei wordt gezegd, dat ,,de uitbreiding van de pro ductie, die tegen 1951 wordt be oogd in het algemeen te verge lijken is met die van de V.S. In de jaren 1940 tot 1944". voornamelijk op de landbouw en voedselvoorziening, energie en grandstoffenvoorzlening, staal, hout en vervoer en aanverwante industrieën benevens op het ar beidsvraagstuk ln het algemeen. Deze goederen en diensten moe ten ten goede komen aan een be volking, die ln 1951 met 11% zal zijn toegenomen. De nationale programs en plan nen moeten volgens het rapport tegen 1951 de volgende resultaten opleveren: 1. Het bereiken van het voor oorlogse produetiepeii voor graan én melk. Voor suiker en aardap pelen moet dit peil nog in belang rijke mate overtroffen worden. Enige productieverhoging voor oliën en vetten en een uitbreiding van de productie van zuivelpro ducten voorzover de voorziening van veevoeder zulks toelaat. 2. een verhoging van de steen koolproductie met V» boven het peil van 1947 en van 30 millioen ton boven dat van 1938. 3. Verho ging van de electriciteitslevering met bijna 40 meer dan in 1947 en een toeneme van de opwek- kingseapaeiteit met a/3 boven die van voor de oorlog. 4. Ontwikke ling van de olieraffinering tot 214 maal de productie van voor de oorlog. 5. Verhoging van de staal productie met 80 meer dan ln 1947. 6. Uitbreiding van het bin nenlandse transportverkeer tot 25 meer dan de capaciteit van 1938. 7. Herstel van de vooroor logse koopvaardijvloten der deel nemende landen. 8. Merendeel (yan de voornaamste uitrusting, die voor deze plannen nodig is, moet uit de Europese productie verkre gen worden. Zij kunnen echter pas geheel verwezenlijkt worden indien de Europese inspanning ondersteund wordt door de leve ring van goederen en .diensten door de rest der wereld. Wat de scheepvaart betreft zegt het rapport, dat de deel nemende landen van plan zijn, in de komende vier jaar hun tij dens de oorlog geleden verlie zen van 22 millioen b.r.t. goed te maken. Aangaande de kwestie van ar beidskrachten wordt verklaard, dat het huidige surplus aan Ita liaanse arbeidskrachten van 2 miiioen voldoende is om in de behoeften van alle andere lan den te voorzien. Het hoofdstuk betreffende de interne financiële stabiliteit wijst op de noodzaak voor krachtige maatregelen in enkele Gistermiddag is op het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs het rapport over de economische toestand in Europa in verband met het- plan-Marshall ondertekend. Bevln hield een rede, waarin hij de nadruk legde op de cri- tiscfie situatie ln Europa en de eensgezindheid van de landen, die aan de conferentie hebben deelgenomen. Te Soestdijk vond de jaarlijkse rijdag plaats, waaraan 1000 rui ters van de landelijke rijverenigingen deelnamen. Hier ziet men Prins Bernhard en de beide prinsesjes te paard de demonstraties bijwonen. - In geheel Italië hebben de monstraties plaats gehad tegen de hoge levensonderhoudkosten en tegen de politiek der rege ring. Tot nu toe zijn geen inci denten voorgevallen. ■Onze correspondent te Batavia seint, dat de voorbereiding van de vorming ener interimregering thans in vergevorderd stadium Verkeert. Nog in de loop van deze week uiterlijk volgende week, kan een officiële verklaring van de Ned. Ind. regering hieromtrent tegemoet worden gezien. Reeds zijn verschillende personen uit alle bevolkingsgroepen gepolst. Meerderen hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in een interimregering. Zij verklaarden zich gaarne tot samenwerking bereid. worden genomen. Tot nu toe zijn de namen bekend van 11 gemat igde republikeinen en twee ver tegenwoordigers van Oost-Indo- nesië. Volgens de woordvoerder van de consulaire Het wachten is nog slechts op de terugkeer van Dr van Mook, waarna nog dezelfde dag een ver gadering zal worden gehouden waarin nadere beslissingen zullen men. In het hoofdstuk over „eco nomische samenwerking" wordt o.m. gezegd, dat de beperkingen op in- en uitvoer tussen de 16, commissie heert deze commissie gistermorgen be landen zullen worden verzacht1 naarmate de productie stijgt en de bestaande moeilijkheden met de betalingsbalansen afnemen. De gedachte van een Europese tolunie wordt in het rapport goedgekeurd. De Britse militaire politie heeft -te Wilhelmshaven een ge heime nazi-organisatie ontdekt. Bij een overval op een vergade ring der organisatie werd van weerskanten geschoten. Meer dere personen werden gewond. sloten een tussentijdse mededeling over de resul taten van de tot op heden door haar uitgevoerde waarnemingen aan de Veiligheidsraad te zenden. Het communique zegt verder, dat de consuls hopen eind September met hun taak gereed te komen 2 Belgische en 2 Franse militaire waarnemers zijn thans op Java aanwezig. Het ligt in de bedoeling, dat zowel een Belgische als een Franse officier zich naar de gebieden rondom Semarang en Djögja zul len begeven. Woensdag worden de Chinese waar nemers verwacht. Geen brandstof voor de bakkers? De situatie in de Amsterdamse bakkerswereld begint zich in on gunstige zin te ontwikkelen. Naar de stakingsleiding mede deelde, wordt sedert enige da gen een actie gevoerd voor stop zetting der brandstofvoorziening aan de bakkers. Dit betreft niet alleen de bakkers, die hun meel betrekken van de bij de staking betrokkgp meelfabrieken „Hol land" en „Ceres", doch alle bak kers van Amsterdam. De stakers motiveren dit door aan te voeren dat de nog wer kende meelfabrieken, in het bij zonder Wessanen, die normaal 25 ct. van de Amsterdamse meel- voorziening verzorgt, thans veel meer leveren dan voorheen en zodoende de actie .der stakers schaden. De uitwerking van de stopzet ting der kolenaanvoer zal niet direct merkbaar zijn, daar de bakkers tijdens de bakkerssta king een zekere buffervoorraad konden vormen. Enkele kleine bakkers zouden echter reeds zonder brandstof zitten en bij voortzetting van deze actie zou ernstig gevaar voor de Amster damse broodvoorziening ont staan. Volgens de directie van de „Holland" is de meelpositie ta melijk precair. Men leeft in Am sterdam, wat meel betreft van dag tot dag. De voorraden Ame- landen om inflatie te voorko- rikaanse bloem raken op en de Doet Rusland mee? Een woordvoerder van het Brit se ministerie v.an buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat frankrijk en de V.S. de Britse uitnodiging tot deelneming aan een conferentie van plaatsvervan- ?erf ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier, die volgende maand te Londen zal worden gehouden, hebben aanvaard. De plaatsvervangers zullen de toekomst van de Italiaanse ko loniën bespreken. Het antwoord van de Sowjet-Unie is nog niet binnen. Een eerder gedane uit nodiging is indertijd door de Sow jet-Unie van de hand gewezen op grond van het feit, dat het vredesverdrag nog niet door de Grote Vier was geratificeerd. Dit is .thans geschied en krachtens het verdrag hebben de Grote Vier „jaar tijd, tot 15 September 1948, om over de toekomst van de voormalige Italiaanse koloni- a <k„ inf?en te beslissen. i Pkjstsvervangers zullen tot taak hebben de mening van de belanghebbende partijen in te winnen en een viermogendheden- commissie uit te zenden, welke een onderzoek zal moeten instel len in de betrokken gebieden, n.l. Tripolitanië, Cyrenaika en Itali aans Somaliland. De Britse plaatsvervanger zal de vroegere Engelse ambassadeur te Rome, Sir Noel Charles, zijn en in be trouwbare kringen wordt ver wacht, dat de drie andere landen hun ambassadeurs te Londen zullen benoemen. Een nieuwe postzegel. De serie frankeerzegels van 1, 2 en 4 cent, ontworpen door de heer J. van Krimpen, is uitge breid met een zegel van 2 'A ct. kleur oranje. Men is tot ver vaardiging van dit zegel over gegaan, omdat bij het publiek behoefte bleek te bestaan aan een zegelwaarde van 2ü cent ter bij-frankering. Voorlopig nog geringe regenval. Zaterdag kwam er een einde aan een periode van grote warmte, door de inval van koelere lucht over de Golf van Biscaye. Tot die dag was de temperatuur ver boven normaal geweest. De maxima kwamen nog verschillende malen boven de 25 graden. Soms zelfs boven de 30 graden. De Bilt had in de eerste 20 dagen van September nog 10 zomerse dagen. Het totale aantal zomerse dagen kwam daardoor op 62, waardoor het jaar 1947 tot nu toe, voor zover het aantal zomerse dagen betreft, gelijk staat met 1868. Overtroffen is deze beroemde zomer dus niet. Tweemaal in September kwam de maximum temperatuur ln De Bilt nog boven 30 graden het aantal tropische dagen daarmee op 19 brengend. Ook de nachtelijke minimumtem peraturen waren soms bijzonder hoog en lagen enkele malen in de buurt van de normale temperatuur voor de maand Juli. Door de hoge maxima en minima steeg ook het 24-uurs- gemiddelde van de temperatuur tot zeer hoge waarden. De Bilt had zelfs twee dagen met een gemiddelde temperatuur van niet minder dan 9 graden boven normaal. Het weer blijft nog enigszins wisselend van karakter, waarbij over het algemeen maar weinig regen zal vallen. De temperatuur is minder hoog dan vorige week, doch komt nog niet onder de normale waarde, welke nu inmiddels ook nog maar 13 graden bedraagt verdeling van meel, die van het oude dok uit dagelijks over de bakkers geschiedt, is mondjes maat. Er staan nog steeds onge veer 6000 balen meel, die vol gens de directie niet in prima conditie verkeren en die via het aan- en verkoobureau Akker bouwproducten zullen worden gedistribueerd als veevoer. Hier over worden thans onderhande lingen gevoerd. In de fabriek zelf "heeft de broeiing in de ma chines aanleiding gegeven tot een ware insectenplaag: larven, motten en klanders vermenig vuldigen zich in de warme voch tige atmosfeer met ontstellende snelheid en vormen een plaag voor de omgeving. Bij de „Ceres is de toestand, stationnair. Hier staken 60 man. Ook Kier zijn de machines in ongereinigde staat achter gela ten. Er is hier een voorraad van 200 balen meel, die eveneens met A.V.A.-personeel zullen worden afgevoerd. Zoutgebrek in de republiek? Om in de zoutbehoeften te voorzien, doet de republikeinse zoutregie een beroep cp het volk aan de kusten eh op zoutrijke plaatsen, om de productie van gekookt zout op te voeren. Vervolgens verklaarde radio- Djokja, dat Java geen zoutge brek zal hebben, mits naast de werkzaamheden van de zoutre gie het volk zich terdege be ijvert om de productie van ge kookt zout te verdubbelen. Deze volksproductie zal een bevredigend effect sorteren, wanneer de werkzaamheden op de volle hulp van het B.B. en het Boswezen kunnen rekenen, door ondermeer brandstof te le veren, welke men nodig heeft voor het koken van zout.- De overstroming in Japan Volgens officiële, doch nog onvolledige gegevens zijn vorige week bij de overstroming in de buurt van Tokio 836 personen om het leven gekomen, 1581 ge wond en 1171 vermist. Naar schatting zijn 250.000 huizen overstroomd. Proteststaking van Belgische winkeliers. Als protest tegen het drasti sche optreden van de autoritei ten tegen overtreders van de distributievoorschriften zullen de Belgische winkeliers vandaag een staking van 48 uur begin nen. In Augustus zijn van over heidswege 865 winkels tijdelijk en 1512 voor goed gesloten. De Britse, Franse en Australi sche consul-generaal, die verschil lende plaatsen op Sumatra een bezoek hebben gebracht teneinde een rapport voor de Veiligheids raad op te stellen, zijn gisteren te Batavia teruggekeerd. Sjahrir over zijn missie. Sjahrir en Hadji Agoes Salim hebben Zondag New York verla ten. Zij zijn per vliegtuig vertrok ken en zullen hun reis naar Djög ja via Londen, Parijs en Delhi maken. Men verwacht, dat ze over 3 weken in Djogja zullen zijn. In een interview voor zijn ver trek zeide Sjahrir: „Mijn werk is voor het ogenblik afgelopen. Ik zal nu direct verslag aan mijn regering uitbrengen". Hij hoopte, dat de commissie van 3 in staat zou zijn het Indo nesische probleem, „dat te lang duurde" op te lossen. „Ik geloof", aldus Sjahrir, „dat het vechten minder is geworden. De uiteindelijke resultaten zijn bevredigend, alhoewel wij veel meer wensen". Hy zeide voorts, dat de Nederlandse zet, om de legaties van OosLIndonesië en van Borneo naar Amerika te Ia- ten komen „een slechte uitvin ding" was. Het beroven van de Chinezen in Indonesië achtte Sjahrir weliswaar een betreurens waardig feit, maar een onvermij delijk gevolg van vijandelijkheden in welk land dan ook. De Chinezen, zo zeide hij, wa ren niet de enigen, die hieronder tex lijden hadden. Telegram van Rijkseen- heid aan Prof. Romme. Het Haags comité „Handhaving Rijkseenheid" heeft het onder staande telegram verzonden aan Prof. C. P. M. Romme: „Het Haags comité Handhaving Rijkseenheid heeft met veront waardiging kennis genomen van het voorstel, dat ook wordt voor gestaan door de leiding van de P. v. d. A., om opnieuw met Soe- karno en de zijnen door Mr van Kleffens in de Veiligheidsraad ge brandmerkt in onderhandeling te treden. Het comité verzoekt u dringend hiertegen stelling te willen nemen ook in de Tweede Kamer in naam van de christelij ke plicht tegenover onze jongens en millioenen Rijksgenoten in "Indië". Het ontslag van Nadja- moeddin. Naar wij in welingelichte krin gen in Den Haag vernemen, heeft noeh de Nederlandse noch de Ned.-Indische regering enige in vloed uitgeoefend op het ontslag van de Oost-Indonesische minis ter-president, Nadjamoeddin, of op het daaraan voorafgegane on derzoek. Deze aangelegenheid is geheel en uitsluitend behandeld door de regering te Makassar. Critiek op het plan ronde tafelconferentie. In verband met het Nederland se plan om een rondetafelconfe- Het Nederlandse communi qué van gisteren meldt, dat de republiek onverminderd voort gaat met agressieve handelin gen in de grensstreken en met het p!egen_ van sabotage en daden van terreur in de bevrij de gebieden. „Onzerzijds wordt hier krachtig tegen opgetreden". De verliezen van Zondag be droegen 7 gesneuvelden en 32 gewonden. In de grenstreken van Midden-Java nam de agressie weer toe. Verder meldt het communi qué beschietingen van pa trouilles en activiteit van sluipschutters en saboteurs. In de omgeving van Malang wer den republikeinse troepen ver dreven, terwijl bezuiden Ma- lang het tot een treffen met de T.N.I. kwam. rentie te houden verklaart het nieuwsblad „Suriname" dat Su riname zich van deelname hier aan dient te onthouden. Het blad „De West" betitelt de invitatie als een koloniaal gebaar. „De Surinamer" beschuldigt de Nederlandse regering van dom heden. De algemene indruk van de pers is, dat Nederland gevaar lijk spel speelt en dat de nu ge volgde politieke lijn niet bevredi gend zal blijken te zijn. Minder brood, melk en kaas. Minister Mansholt heeft gister avond een radio-rede gehouden over de precaire voedseltoestand. Hij kondigde een verlaging van het brood-, melk- en kaasrant soen aan. We komen nader op deze rede terug. Nog een complot in Slowakije. Karol Smidke, voorzitter van de Slowaakse Partisanenbond en vice-voorzitter van de Slowaakse Nationale Raad, heeft op een bij eenkomst van het „National Front" terzake zuivering van het Slowaakse bestuur medegedeeld, dat enige uren tevoren nog een complot was ontdekt, waarbij personen uit de hoogste politieke kringen, onder andere enige par lementsleden, betrokken zijn. Sleepboot in nood. De sleepboot „Enavant 8" met 3 3 baken op sleep geladen met basaltsteen, is op de hoogte van de „Schone Waardin" bq Ramme- kens op de oever vastgelopen. Reddingboot- en sleepboothulp is uit Vlissingen naar het in nood verkerende schip vertrokken. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een viermotorige C 54 „Skymaster" gisteren de eerste trans-Atlanti sche vlucht zonder piloot heeft volbracht. Naar verluidt, heeft een dui zendtal Joden, die zouden zqn ontsnapt uit kampen voor ver plaatste personen in Duitsland, zich Ingescheept op motorboten en ln de nacht de haven van Sa lerno met onbekende stemming verlaten. DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond Overdag: toenemende bewol king en later plaatselijk enige regen, geleidelijk aanwakkerende wind tussen West en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1