mmu&wiem Publicaties „SGheldemontlen" helpt Zeeland opnieuw. f 26.000 voor economische en sociale belangen, alsmede kleuteronderwijs. Loon- en prijsbeleid landbouwers. [jflju-ito andinfl fJN ,G!$erwachmeister" van twintig jaar was unifonziek. Wordt de Grondwet „opengehakt"? DE GROTE REIS VAN f ACTIE ZAL WORDEN VOORTGEZET. Het is weer al geruime tijd ge- len, dat de acties der Stichting leden, dat een groot aantal nog niet beëindigd zijn en blnhen- Zeeuwse instellingen op verschil- 1 kort weer ter hand zulen worden lend gebied, die als gevolg van de genomen, werd met grote lnstem- ooriogshandelingen hun bezittln- 1 ming kennis genomen. DREIGENDE WERKLOOSHEID OP NOORD-BEVELAND. Hierover schrijft een onzer cor- gen verloren zagen gaan of ern 3tig In hun werk werden gehan dicapt, en ook Instellingen, die bij de opbloei van ons gewest een be langrijke functie zullen gaan ver- respondenten: vervullen, welkome hulp ontvingen Algemeen verwacht, men een in de vorm van een gift uit BetSrote werkeloosheid in de lco- Fonds Scheldemonden, dat door mende winter op ons eiland. Door grote acties in andere delen van de grote droogte zijn de werk- ons land in totaal niet minder dan zaamheden zeer vlot verlopen en tot f306.000 was gestegen. de, bietenoogst die nu nog rest Bij de eerste uitdeling werd in- zal waarschijnlijk ook maar wei- derttjd niet alles uitgegeven; er mg tijd kosten daar de opbreng- bleef nog een bedrag van f 18.380 j sten niet hoog geschat worden, te verdelen en voorts nog de re- I zeer veel graan is er reeds uit- serve van de post „Kleuteronder- gedorsen, dus dit eist ook niet wijs" bedragende f7500. iveel arbeidskrachten meer, in Enige tijd geleden werd een op roep geplaatst ter verkrijging van een overzicht der instellingen en organisaties, die het meest voor een uitkering in aanmerking zou den komen. In een onlangs gehouden ver gadering van het bestuur der Stichting Herstel Zeeland 1945, aangevuld met vertegenwoordi gers van de Stichting Hulpactie Scheldemonden en van het pro vinciaal bestuur van Nederlands Volksherstel, werd over de be stemming der gelden beslist. Het bedrag ad f 18.380 werd als volgt verdeeld; 1. Aan de Stichting voor de Landbouw in Zeeland een bijdra ge van f 5000 in de kasten van aankoop van een veestapel voor het voorbeeld-proefbedrijf op Walcheren. (Hierbij dient te wor den opgemerkt, dat voor de stich ting der proefboerderrjen op Schouwen-Duiveland en Walche ren reeds f 130.000 werd toege zegd) 2. Aan het Zeeuws Comité tot Rehabilitatie van Minder Valide Arbeidskrachten t.b.v. de ontwik keling en de tewerkstelling van minder valide arbeidskrachten oorlogsslachtoffers daaronder bevrepen) een bedrag van f 4000. 3. Aan het Kraamcentrum West-Zeeuwsch-Vlaanderen t.b.v. de verdere uitbouw der werk- (Chr. Bewaarschool) f 450; 5. St. Maartensdijk (Gem. Bewaar school) f500; 6. Middelburg (R.K. Bewaarschool) f650; 7. Renesse (G"-n. Bewaarschool in opr.) f650; 8. Retranchement (Gem. Bewaarschool in opr.) f750; 9. Riiirnd-Bath (Openbare bewaar school) f450; 10. Scherpenisse (O"onb. Kleuterschool in opr.) f650; 11. Serooskerke W. (Chr. Bewaarschool 1 f 250; 12. Veere (Bewaarschool in opr.) f900; 13. Zie-ikzee (Burgerbewaarschool) f750. zaamheden een bedrag van f 2000. 4. Aan de Ver. „Ktnderzorg" te Middelburg een bedrag van f 2000 t.b.v. de herinrichting harer te- hulzen. 5. A an de gemeenten Aarden burg en Sluis elk f 2500 voor de aanleg van een sportveld, c.q. an dere sportdoel einden. 6. Aan de Stichting Nieuw Walcheren voor de „bomenactle" het restant van f 380. Het bedrag van f 7500 werd bestemd als volgt: 1. Biggekerke (Chr. Bewaar school in opr.) f500; 2. Cadzand (Gem. Bewaarschool) f750; 3. 's-Heer Arendskerke (Chr. Kleu terschool) f 250; 4. Koudekerke Aan het eind van bovenbedoel de vergadering heeft de voorzit ter, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, nogmaals de dank van Zeeland overgebracht aan de he ren van het Comité Scheldemon den. In onderling overleg is ge tracht voor de gelden, welke de eerste maal en welke thans zijn verdeeld, een zo goed mogelijke bestemming te vinden. De reactie in de provincie heeft aangetoond, dat de keuze der objecten een ge lukkige is geweest en nog tot in lengte van jaren van de activiteit en het medeleven van het Comité Scheldemonden zullen getuigen. Van de mededeling van de voor zitter der Stichting Hulpactie Scheldemonden, de heer van Del tegenstelling met andere winters. Het vlas t^ordt veelal ongeklopt verkocht naar Zeeuwsch-Vlaan- deren. Aardappels worden in gro te hoeveelheden rechtstreeks van het land in de schepen geleverd. „Wordt ons eiland niet over bevolkt?" is een vraag die reeds meerderen gesteld hebben. Het gebruik van meer vrachtauto's, tractoren, rooimachines en laad- kranen op de havens is niet in het belang van de werkgelegen heid van het steeds uitbreidende inwonertal. Reeds nu moeten ge durende bijna het gehele hoog seizoen van de oogst mensen te werk gesteld worden in Zuid- Beveland. Uitbreiding van de tuinbouw of vestiging van een beperkte industrie zou een over schot van arbeidskrachten wel licht kunnen opvangen. Zeeuws Technisch Instituut. In het artikel over het Zeeuws Technisch Instituut in ons blad van Zaterdag hebben wij het directeurschap toegekend aan .de heer de Looff. De heer de Looff was wel een der oprich ters, maar mede-oprichter en directeur is de heer W. H. J. v. d. Hooft. VLISSINGEN. Laatste seizoen-concert. De concerten in het Bellamy- park lopen ten einde. Deze zomer hebben we hiervan volop kunnen profiteren en de plaatselijke ver enigingen en enkele van elders hebben zich doen horen, elk op zijn best. j.l. Donderdagavond gaf „Ons Genoggen" haar laatste seizoen concert. Onder leiding van de heer P. de Rooy werd een keurig programma afgewerkt, waarbij het korps uitblonk in enkele mooi geblazen ouvertures en walsen. Een welgemeend applaus na elk nummer getuigde van voldoening en tevredenheid. Nu het Bellamypark een ge daanteverwisseling ondergaat, was het eigenlijk geen geschikt terrein voor het geven van con certen. Aangezien er maar een muziektent bruikbaar is, moest het wel. Deze tijdelijke chaos van stenen en zand werkte aansteke lijk om de omgeving onrustig te maken. Meerdere malen hebben we zien gebeuren, dat directeuren moesten „afslaan", om enige blaf fende honden te laten verwijderen dan weer het voorbijtrekken van auto's onder het spelen, om dan nog maar niet te spreken, over het van ouds bekende „krijgertje spelen" tussen het volk. Wanneer het Bellamypark ge reed zal zijn en er gesproken kan worden van een plantsoen, dan wensen we, dat de muziek- en andere uitvoeringen daar rustiger kunnen worden aangehoord. Ligt het niet op de weg van de plaat selijke muziekverenigingen, om bij het gemeentebestuur er op aan te dringen, een verordening in he'c leven te roepen, die tijdens de uitvoeringen het lopen en rij den verbiedt? In meerdere plaat sen is dit het geval. - MIDDELBURG. Tweede afgebouwde winkelpand in gebruik genomen. Vrijwel onopgemerkt, behalve De heer C. v. d. Heuvel con stateert in „Trouw", dat bij onze boeren- en tuindersbevolking een groeiende ontevredenheid heerst over het loon en prijsbeleid van de regering. Zij zijn van oordeel dat de landbouwprijzen in ver houding tot de andere producten en onkosten te technisch worden berekend. Voor producten waarvoor de regering de prijs vast stelt, wordt de volgende methode van bere kening gebezigd; Voor een aantal bedrijven wor den door het Landbouw Econo misch Instituut de gemiddelde on kosten berpkend. Hierop wordt gesteld 20 procent voor onder- nemersloon, terwijl voorts bere kend wordt voor de arbeid van de boer 75 procent van het loon van de arbeider. Deze methode van berekening heeft, naar in de practijk thans blijkt, de volgende bezwaren: le. De als uitgangspunt geno men bedrijven blijken in het alge- i meen de beste bedrijven te zijn en dus te liggen boven het gemid delde, en niet representatief voor de bedrijfsgroep. 2e. Een ondernemersloon van 20 procent waarin verdisconteerd heet te zijn het bedrijfsrisico, is voor de landbouw, waar het risi co zo enorm groot is, te laag. Wanneer men bedenkt dat in vele branches een marge van 20 procent of hoger veelvuldig voorkomt en daarbij in het oog houdt het zeer bijzondere risico, dat een bedrijf oplevert dat voor groei en oogst van uur tot uur bankelijk is van het weer; dat het agrarisch bedrijf moet werken met levende dingen, planten en dieren, welke door menigvuldige ziekten steeds worden aangetast, dan behoeft het geen nader be toog, dat 20 procent als onder nemersloon te weinig is. - 3e. Voor het gros der boeren, althans van de veehouders, is 75 procent van het loon voor de ar beider belangrijk te laag. De meesten van hen verrichten ze ker zoveel of meer handenarbeid op hun bedrijf als de arbeider. Bij dit alles komt dan nog dat in verschillende gevallen deze prijsberekening niet is aangehou den en voorzover we op dit ogen blik na kunnen gaan, steeds naar beneden wordt afgerond. Ook het Zeeuwsch Landbouw blad toont zich niet tevreden. Bij de bespreking van de gun stige en ongunstige oogstrisico's die door de boer worden gedra gen concludeert dit orgaan: „De kern van de zaak, waar het hier om gaat is, dat het voor deel voor de boer in een gunstig jaar naar de fiscus verdwijnt, terwijl hij in een slecht jaar zelf voor het_ verlies kan opdraaien. Slechts één jaar, bij opeenvol gend verlies van twee jaren, heeft hij belasting-technisch de gele genheid dit te verrekenen, maar daarmee is het verhes op zichzelf niet goedgemaakt. Wat dit voor het jaar 1947 betekent, zal dui delijk zijn". In de loop van deze week zal de heer Vondeling, lid van de Tweede Kamer, minister Mans- holt over de landbouwprijzen in terpelleren. dan door de daarbij nauw betrok kenen, is Woensdagmiddag j.l. het tweede winkelpand, dat na Middelburgs bevrijding werd af gebouwd, geopend. Het is opnieuw een gebeurtenis in de geschiedenis van het na oorlogse Middelburg, waarbij even dient te worden stilgestaan, om dat eruit blijkt, dat de Middel burgse winkeliers, die hun zaken als gevolg van oorlogshandelin gen in 1940 verloren zagen gaan, niet bij de pakken neerzitten, maar de grote moeilijkheden, die in deze tijd met herbouw gepaard gaan, rustig onder de ogen zien enoverwinnen! Het pand waarop wij doelen, is dat der fa. A. L. le Cointre in de St. Janstraat. Reeds op 21 Januari 1942 werd de bouw van deze dameshoedenzaak (met een woonhuis daarboven) aanbesteed. April 1947 kon met de afbouw worden begonnen en thans kon den de damesfirmanten hun be drijf overbrengen. De winkel ziet er keurig uit; de inrichting vol doet aan de hoogste eisen, die men dit soort zaken stellen mag. Bij de opening heeft mej. A. L. le Cointre het woord gevoerd en daarbij vooral dank gebracht aan de architect, de heer van Wuijckhuijse, de aannemer, de heer Verhage en de dag. opzich ter, de heer van der Haar, die bij deze opening aanwezig waren. Dierenasyl in nood. Het dierenasyl te Middelburg verkeert in een noodtoestand. Geen dier kan" meer behoorlijk opgenomen worden en zelfs het gezondste moet naar de gaska mer. Hierin moet verandering komen en het is daarom dat de Vereniging voor Dierenbescher ming zich genoodzaakt ziet om op „Dierendag" Zaterdag 4 Oct. een dringend beroep te doen op de welgezindheid der ingezetenen teneinde tot een verbetering van het asyl te geraken. GOES. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal a.s. Woensdag 24 Sept. vergaderen. O.m. komen de volgende punten aan de orde: Voorstel tot benoeming ener commissie van advies, als bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet. Door B. en W. worden ter benoe ming voorgedragen: Mevr. Bou- manGrutterink, en de heren D. v. Loon, L. van Hoek, J. Holle- stelie en J. G. Janssens. Voorstel tot benoeming van een gemeente-archivaris. Op de aan beveling is geplaatst de heer J. Stadqrman adj. commies ter pro vinciale griffie, gedetacheerd bij de inspectie der gemeente- en wa- terscliapsarehieven in Zeeland. Verzoek van de heer W. van Ginkel e.a. om beschikbaarstel ling van grond voor volkstuintjes. Aanleiding tot dit verzoek is de omstandigheid, dat gronden wel ke als volkstuintjes in gebruik wai'en, bestemd werden voor wo ningbouw. B. en W. achten het, gezien de ervaring, niet gewenst opnieuw voor bouwterrein be stemde gronden voor volkstuin tjes beschikbaar to stellen. Ook wordt het niet gewenst geacht voor dit doel terreinen aan te ko pen, daar' in dat geval öf de hu ren belangrijk hoger zouden moe ten zijn dan thans het geval is,, of de tekorten door de gemeente zouden moeten worden bijgepast. B. en W. zijn van oordeel, dat hier voor het particuliere initia tief een mooie en nuttige taak kan zijn weggelegd. Voorstel tot het geven van een subsidie uit de gemeentekas aan de Stichting Zeeuwse Volksuni versiteit (Z.V.U.). B. en W. stel len voor om voor 1948 een sub sidie te verlenen van f 500. Voorstel tot onteigening van gronden ten behoeve van de wo ningbouwplannen 1947 en 1948 in bouwplan III. Voorstel tot het aangaan van geldleningen. Wijziging gemeentebegroting voor 1947. Voorstel tot toekennen van een gratificatie aan het personeel der gemeente op de voet van het K.B. van 13 Augustus 1947, no. H 303 over 1947. Rusthuis Geref. Kerk. De plannen van de Geref. Kerk om een rusthuis voor ouden van dagen te openen beginnen thans vastere vorm aan te nemen. Zoals bekend, het perceel Westwal 38 indertijd voor dit doel aangekocht. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad eer de nodige veranderingen, o.a. centrale verwarming, waren aan gebracht, maar er-begint nu toch schot in te komen. De datum van opening kon nog niet worden vastgesteld, maar het begint er op te lijken, dat begin November het rusthuis in gebruik kan worden genomen. Tot directrice is benoemd mej. B. van Ippel te Werkendam. KRUININ GEN. De firma Baarens, Sparafde- ling Zeeland, heeft met 1000 klanten .van de Sparwinkeliers uit bijna geheel Zeeland tochten gemaakt naar Den Haag. BIGGEKERKE. Zaterdag zal de overdracht plaats vinden van een herden kingssteen voor de in de oorlog gevallen soldaten. Om half vier zal de stoet van het dorpsplein vertrekken naar het kerkhof waar de overdracht plaats vindt. BRUINISSE. Noodwet Ouderdomsvoorziening. Er hebben zich plm. 150 perso nen aangemeld, om In aanmer king te komen voor een uitkering ingevolge „Noodwet Ouderdoms voorziening". Een comité is gevormd dat tot doel heeft mede te werken aan het stichten van Oorlogsmo numenten. Voorzitter is wethouder F. D. van Vessem, leden zijn de heren Ds Marsman, Ds Bremmer, M. C. van Weele en M. van der Maas. Door bemiddeling van het Rode Kruis werden 160 paar schoenen ontvangen, die aan de daarvoor in - aanmerking komen den werden uitgereikt. Daar slechts kleinere maten aanwezig waren, konden de „op grote voet" levenden niet worden geholpen. TERNEUZEN. Raadsvergadering. In de Woensdag gehouden raadsvergadering is o.m. ook de vleesvergiftiging ter sprake ge komen. De voorz. deelde mede, dat B. en W. de door de heer Henry gestelde vragen schrifte lijk zullen beantwoorden. De heer Colzen was van oordeel, dat de schuld ligt bij het Bedrijfschap Vee en Vlees door het In distribu tie brengen van verkeerde koeien. Tot onderwijzer aan school A werd benoemd de heer P. Vreeke te Goes. De gemeente-timmerman de heer P. J. Smolders nr. drie van de voordracht, werd met 9 van de 14 stemmen benoemd tot uit- Geref. Kerken. Beroepen te Heerlen, W. P. J. Zwerver te Hijken; te Pernis, W. de Graaf te Schiedam; te Muiden, E. Verburg te Pernis; te Badhoevedorp, P. Warmen- hoven te Reeuwijk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Zaandam, D. Nieuwenhuis te Zuidwolde (Gr.). Geref. Gemeenten. Bedankt voor Tricht, L. Rijk- sen te Leiden. I verrichten lid der gemeente kunnen zijn. In 1950 hoopt de Generale Synode weer bijeen te komen. De roepentTe kerk zal dan zijn: 's-Gravenhage-Centrum. Na een ernstig slotwoord van de praeses ds Kremer, waarin hij waarschuwde steeds meer te leven bij het Woord van God, werd de vergadering van de Synode besloten. Onderwijs. J. v. Wyck en Zuster M. Kom- mrjs. voerder bij gemeente-werken. i - In de commissie van advies in- Voortoan: Christelijke Gerefor- gevolge de Woningruimtewet '47meerde Kerken ln Nederland, werden benoemd dhrn M. de Vos, In zijn slotzitting benoemde D. J. de Bruyne, W. J. Weterings, 1 de Synode tot deputaten voor i samenspreking met de Geref. Kerken en de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) prof. L. H. v. d. Meiden, voorz.; prof. J. J. v. d Schuit; ds L S. den Boer; ds J. Jongeleen; ds W. Kremer; ds W. F. Laman; ouderling C. Manni en ds J. H. Velema. Op voorstel van in 1944 be- besloot de Voor het examen voor grenskommies slaagden de he ren J. Zandijk, D. van Kerkho ven, F. Taalman, M. Romeijn- SYNODE CHR. GEREF. KERK. sen, C. P. Vrij en M. Verhoef, allen te Retranchement. De oudste ingezetene van Arnemuiden, de heer R. Schroe- noemde deputaten, vers, viert vandaag zijn 96e ver jaardag. Hij mag zich in een goede gezondheid verheugen. Tot president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk te Retran- Synode tot herziening van de Kerkenordening. Hierbij werd o.a. bepaald, dat de naam van de kerk voortaan zal zijn: Christelijke Gerefor- chement is gekozen de heer H. meerde Kerken in Nederland. den Hamer. De te Aagtekerke gehouden collecte voor de Prins Bernhard Stichting heeft opgebracht f 18,1314. Mej. Wed. J. Brouwer te Bruinisse kwam zodanig te val len, dat zij zich naar het zie kenhuis te Noordgouwe moest begeven. De op Zaterdag te St.-Anna- land gehouden collecte voor de Prins Bernhard Stichting bracht op de som van f 54,75. De netto-opbrengst van de te St. Laurens gehouden bazar, ten bate van een op te richten kleuterschool, bedroeg ruim f 2700. Te Bruinisse is opgericht een „Oorlogsgravencomité, waarvan deel uitmaken de heren A. de Koning, M. A. Jumelet, M. van den Berge en de dames Mevr. Bremmer en Mej. J. Brouwer. Tot waterbouwkundig opzich ter bij de Rijkswaterstaat te Vlissingen is benoemd de heer W. Ovaa te Ritthem. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de doop van kin deren wier ouders ge-excommu- niceerd zijn, waarbij werd te ruggegrepen op de historie van de kerk der Afscheiding en ge wezen werd op de handhaving van de lijn van het verbond der genade tot in het derde en vier de geslacht. Na uitvoerige discussie en uit eenzetting der standpunten werd tenslotte het besluit genomen, dat kinderen van ge-excommu niceerde ouders wel gedoopt kunnen worden indien de be trokken kerkeraden de zeker heid hebben, dat deze kinderen door bijv. grootouders of andere familieleden worden opgevoed in de vreze des Heren. De bepalingen omtrent Zon- dagsarbeid betreffende voorzie ning van gas, water en electri- citeit werden ingetrokken, ter wijl voorts besloten werd, dat het aan de beoordeling van de kerkeraad staat of zij die niet- noodzakelijke Zondagsarbeid Bijzonder Gerechtshof Middelburg. Geslaagd voor het examen waterbouwkundige aan 't Zeeuws Technisch Instituut te Goes: J. M. de Bakker te Dreischor, C. G. Bode te Vlissingen, M. Boot te Kerkwerve, C. Dronkers te Middelburg, G. Gillissen, J. J. Nederhand en A. van Sabben te Goes; M. Huissoon te Krabben- dijke, J. de Jonge te Terneuzen, M. H. de Jonge te Kats, W. Ovaa te Ritthem, H. Ruissen te Sou burg, W. de Rijk te Baarland, J. A. v. d. Velde te Noordgouwe, P. Verstrate te St. Philipsland en P. Wullems te Walsoorden. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige de he ren: J. C. Rubé (met lof) te Vlissingen; J. L. Kleinepier te Wolphaartsdijk; J. Kleinepier te Koudekerke; F. Brasser te Vlis singen; C. W. Heijligers te 's-H. Arendskerke; J. C. Karelse en J. de Regt, beiden te Goes, leer lingen van de Machinistenschool te Middelburg. Aan de gem. Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doet. examen geneeskunde H. J. Entink, voorheen te St.-Lau- rens. Goese landwachter verrichtte groot aantal huiszoekingen. nende te Mehr (D'land) was in 1943 tot de Waffen S.S. toege- tredeh. Hij gaf dit toe, doch zei, geen uniform gedragen te heb ben. Besch. bleek overigens over De eerste zaak betrof de 42- een rijke fantasie te beschikken, jarige Middelburgse kantoorbe- De eis luidde Z'A jaar m. a. diende Adriaan P. Jonge-Mr Roelofs verdedigde. pier, die in Aug. 1943 tot de Landwacht Nederland was toege treden. Zijn compagnie was te Tiel tegen de geallieerden inge zet. Besch. was ook prov. leider v. h. R.W.I. nat. De eis was 7 jaar met aftrek. Mej. M. Bolle zei, dat besch. nooit actief aan de strijd had deelgenomen. H uiszoekingen. Gerard Joh. Temmer man, 36 jaar en winkelier te Goes, was van AprilSeptember 1944 landwachter en nam als zo danig aan tal van huiszoekingen deel, o.m. bij de fam. Dootjes aan de Gr. Markt, bij J. van Hekken aan de Oosthavendijk, bij M. Zou- tewelle, logementhouder aan de St. Jacobstraat (waarbij F. Baze werd gearresteerd), bij P. Quant aan de Middelburgsestraat en bij A. M. Verschoore aan de Gr. Markt. De getuige M. G. Zoutewelle verklaarde, dat besch. zelf de ar restatie van Baze had verricht; met alle stelligheid sprak besch. echter tegen, bij de huiszoeking aanwezig te zijn geweest. Al het verdere ten lastegelegde werd toegegeven. De proc. fisc. wees er op, dat nog niet alle huiszoekingen uit de „landwachterscarrière" van besch. zijn genoemd. Hij is indi rect oorzaak van het fusileren van de illegale werker Quant in het kamp Vught. De eis luidde 9 jaar m.a. Mr Roelofs legde er de nadruk op, dat besch. bij alle huiszoekin gen slechts assistentie verleende. „In opdrapht". In 1943 had de 43-jarige ex-opperwachtmeester Klaas K r u s e te Graauw zekere Th. Maerman, die in D. krijgsgevan genschap moest worden terugge voerd, gearresteerd. Toen Maer man ontvluchtte, deed hij huis zoeking bij hem. Eveneens in 1943 deed hij te Ossenisse huiszoeking naar on derduikers. Het tenlastgelegde werd toege geven. Toen besch. Th. Maerman niet vond, arresteerde hij diens vader. Hij zei in opdracht gehan deld te hebben. Zelfs had hij ver zocht bij familieleden van Maer man huiszoeking te doen verrich ten. Hoewel besch. op de dag der huiszoeking ziekteverlof had, nam hij toch daaraan deel. De proc. fisc. vroeg zich af, of besch. handelde uit overtuiging of uit strafbare lafheid. Hoe het zij, zijn daden waren volkomen ver keerd en daarom eiste hij 4% jaar m.a. De verd., Mr G. Tichelman, be sprak in een uitvoerig juridisch betoog diverse aspecten van de zaak, o.m. de grote moeilijkheden waarvoor de politie in de bezet ting stond. Vele nu als „goed" beschouwde pol. mannen hebben indertijd ook Nederlanders gear resteerd. Besch. was niet in D. krijgsdienst en inderdaad handel de hij op bevel van zijn superieu ren. Hij verzocht ontslag van rechtsvervolging. Vijf zaken kwamen Vrijdag middag aan de orde. S.S.-er zonder uniform. De 25-jarige melkknecht Martin Elzinga, wo- Chauffeur naar de Kriegsmarine. In 1943 was toegetreden tot de Kriegsmarine de 22-jarige Vlissingse chauffeur Jacob d 'e Ridder. De eis was 3 jaar jeugdgevangenis en mr Roelofs verdedigde. N.S.K.K.-man. De volgende was een N.S.K.K - man, n.l. de 23-jarige Middel burgse schilder Johannes A. F a 1 h a b er,tegen wie 3 jaar met aftrek werd geëist. Typiste pleegde verraad. Cornelia M. v. K o - gelenberg, een 22-jarige Souburgse typiste, had in No vember '43 aan de S.D. te Mid delburg medegedeeld, dat ze kere A. Raaijmakers te M'burg zijn radiotoestel niet had inge leverd. Besch. erkende. R. had geen verdere nadelen van deze mededeling ondervonden. Eis: 2'A jaar m. a. Wachtmeester A.K.D. De 22-jarige bankwerker Geerlof H. Vos, voor heen te Vlissingen, werd er van beschuldigd van 1 Februari I April '44 te Geldermalsen als landwachter patrouille te heb ben gelopen en persoonsbewij zen te hebben gecontroleerd. Het bleek echter, dat dit niet juist was, zodat hij van deze ten lastelegging werd vrijgespro ken. Anders stond het met de be schuldiging, dat hij van Juni Sept. '44 te 's-Hertogenbosch ais wachtmeester van de Arbeits Kontroll Dienst o.m. assistentie verleende bij het opsporen en overbrengen van onderduikers. Beseh. verklaarde niet te heb ben geweten, wat de A.K.D. was. Hij had altijd graag bij de landverraderlij k instituut te rechtgekomen. Tenslotte werd hem ten laste gelegd, dat hij van Sept. '44 Mei '45 dienst had gedaan als Oberwaèhmeister en later als Rottwachmeister bij het Polizei Freiwilligen Bataillon „Neder land", waarbij hij in Nov. 44 deelnam aan één of meer raz zia's op onderduikers in de Noord-Oostpolder. Besch. ver klaarde, dat hij in de N.O.P. al leen het kamp van het Bataillon had bewaakt, doch tijdens het verhoor kwam vast te staan, dat hij zowel kamp als weg had be waakt. Dat hij later Rottwach meister was geworden moest gezien worden als een degrada tie, niet omdat zijn werk niet bevredigde, maar omdat men hem voor de belangrijke func tie van Oberwachmeister nog te jong achtte. Overigens bleek, dat besch. ernstig „uniformziek" was ge weest, want in het dossier lagen tal van foto's, waar hij in aller lei houdingen was afgebeeld. De proc.-fisc, wees er op, dat besch. volgens getuigenverkla ringen een nette, kalme jongen is; niettemin behoorde hij tot de drie meest geschuwde organisa ties tijdens de bezetting. Reke ning houdend met de jeugdige leeftijd van besch. eiste hij 3 jaar jeugdgevangenisstraf en ontz. rechten voor het leven. Mej. dr A. Bolle, verd., wilde besch. gaarne in een jeugdkamp zien geplaatst. Uitspraken Bijzonder Gerechts hof van 19 Sept. j.l. Martin Elzinge te Mehr (Did.): 3 jaar met aftrek sedert 9 April '45. Adriaan P. Jonge- p i e r te Middelburg: 7 jaar rn. a. sedert 24 Mei '45; recht tot instellen van beroep in cassatie. Jacob de Ridder te Vlissingen: 3 jaar jeugdgev.; ontz. rechten voor 10 jaar. Johannes A. Falha- b e r te Middelburg: 1 jaar voorw. met 3 jaar proeftijd; ontz. rechten voor 10 jaar en onder toezichtstelling S.T.P.D. Cornelia M. v. K o - gelenberg te Souburg: 1 jaar, waarvan 6 mnd. on- voorw. en de rest voorw. met een proeftijd van 3 jaar; ontz. rechten 10 jaar en onder toe zichtstelling S.T.P.D. Geerlof H. Vos, voor heen te Vlissingen: 3 jaar jeugd gev. en ontz. rechten voor 15 jaar. Prof. Romme heeft in „De Volkskrant" meegedeeld, dat de passage in de Troonrede, waarin sprake is van het openen van de mogelijkheid de nieuwe staatkun dige structuur van het Konink rijk een wettelijke grondslag te geven, in deze zin moet worden opgevat, dat herziening van de grondwet in het voornemen ligt. De N. R. Crt. spreekt daarover haar verwondering uit. „In de onschuld onzes harten meenden wij, dat voor de aan kondiging van een Grondwets wijziging de Koninklijke weg van rechtstreekse mededeling zou worden bewandeld. Maar ziet, de onthulling van prof. Romme werd ons bij infor matie te bevoegder plaatse be vestigd: de regering wenst wel iswaar nog niet de voorgenomen hervorming van het Koninkrijk zelf in de Grondwet neer te leg gen, doch wel reeds de staketse- len op te ruimen, welke bijv. de uitvoering van de voorstellen van de binnenkort aanvangende Rijks conferentie met de West zouden kunnen belemmeren; voorts zou voor onderhandelingen omtrent de nieuwe status van Indonesië en zijn onderdelen meer armslag worden gegeven. De Grondwet zou op deze wijze, naar de kernachtige ter minologie welke in regerings kringen hieromtrent wordt ge bezigd, worden „opengehakt". Uiteraard onthouden wij ons van een oordeel, zolang het be stek voor dit opruimingswerk niet voor ons ligt. Wel moet ons thans reeds van het hart, dat het kabinet eronverstandig aan heeft gedaan» op zo verhulde wij ze het voornemen tot Grondwets wijziging, juist ten aanzien van een brandende kwestie, ter open bare kennis te brengen. De Troonrede is een staats stuk, dat meer dan andere in het middelpunt van de publieke belangstelling staat. En nu het er om te doen is, t.z.t. het kie zersvolk naar de stembus op te roepen, had de onomwonden aan kondiging van een verandering van onze hoogste staatswet niet mogen ontbreken. Wat brengt de radio Dinsdag 23 September. HILVERSUM I, 301,5 M.: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 11.40 Belg. compo nisten; 12.33 Lunchconcert; 13.00 politie gewild en was bij dit Nieuws; 13.20 Concert; 15.30 Distributieklring Middelburg. Zeep voor artsen, enz. voor da 11e en 12e periode 1947. De Directeur van de Distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat vroedvrouwen, ver loskundigen, wijkverpleegsters er. verplegers, gediplomeerde kraamverzorgsters, leerling kraamverzorgsters, veeverlos kundigen, medisch verplegend en administratief personeel van consultatiebureaux voor T.B.C.- bestrijding, personen werkzaam in de genees- en verbandmidde len industrie, inclusief tand- tchnisch laboratoria, praktize- rende artsen en veeartsen, prak- tizerende tandartsen en tand heelkundigen, melkers, slagers en Ambachtsscholen in aanmer king komen voor extra rant soenen zeep. Formulieren MD 233-51 kun nen worden afgehaald en inge diend van 23 t.m. 30 Sept. 1947 ten kantore van bovengenoem de dienst, kamer 4, loket 1, als mede bij de Agentschappen. Voor de overige categoriën „Vuile Arbeid" wordt op de ge bruikelijke wijze zeep verstrekt. Bekendmaking. De Burgemeester van Middel burg maakt bekend, dat hij Dins dag 23 September a.s. verhinderd is spreekuur te houden. Koorzang. 16.00 De zonnebloem; 16.30 Na schooltijd; 17.05 Piano kwartet; 17.45 Rijk over zee; 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.20 Orgel; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 De gewone man; 20.20 Philh. orkest; 22.30 Nieuws; 22.45 Kwintet; 23.35 Gram. HILVERSUM II, 218 en 415 M. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arb. vitami nen; 11.0 Mozart; 12.00 Ensem ble; 12.33 Ons platteland; 13.00 Nieuws; 13.15 The skymasters; 14.00 Met naald en schaar; 16.05 Matinee; 16.30 Orgel; 17.00 Zang klasse; 17.30 Zigeunerorkest; 18.00 Nieuws; 19.30 Muzikale tocht; 20.00 Nieuws; 20.15 Dlns- dagavondtrein22.15 Buitenl. overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Werken van Schumann. DÓ. OR TON JOOP SCH E.LTEIMS 87. Door de donkere straten van de stad loopt een agent. Hij heeft nachtdienst. Veel is er 's nachts niet te beleven; efen enkele auto rijdt voorbij; een paar mensen zoeken hun weg door de straten, waar een paar lantaarns branden. Hé, daar loopt ook een jon getje. Wat moet die midden in de nacht alleen op straat? Hij zal eens gaan kijken. 4 88. Ties is, nadat hij het ge sprek van de mannen afgeluis terd had, dadelijk weggegaan, de tuin uit. Hij moet Thijs red den. Daar komt een agent naar hem toe en vraagt hem, wat hij daar doet, alleen in het donker. Ties vertelt, maar de agent be grijpt hem niet goed. Het beste zal zijn, als Ties even meegaat naar het politiebureau. De agent heeft wel gehoord, dat er twee jongens verdwenen zijn. Mis schien is deze er een van. Ties loopt naast de agent mee naar het politiebureau.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3