Soekarno daagt Nederland uit een plebisciet te bonden. Nederlanders willen verdelen en heersen. Nieuwe politiek der Repubiek aangekondigd, Minister-president van Oost-Monesië ontslagen. Rantsoenen voor Duitse burgers worden met meer dan 100 caloriën per dag verlaagd. Nederland juicht de nieuwe vredesvoorstellen der V.S. toe. De kwestie van het Veto-recht zal door de V.N. behandeld worden. Orkanen richtten onmetelijke schade aan. Engeland wil Palestina loslaten. V.S. en S.U. onverzoenlijk zegt Bidault HeAu-eAkaitztirig, UlatcA&ken. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Staakt het vuren". Honderdduizenden dakloos geworden. GeheifflziiiLje moord te Putte. Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur' Korte Noordetraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Deze week belooft voor de be volking van Walcheren bijzondere betekenis te krijgen, door het feit, dat het in de bedoeling ligt het wetsontwerp „Herverkave- lingswet Walcheren" in de Twee de Kamer te behandelen. De inhoud van het wetsontwerp kan als bekend worden veronder steld. In het nummer van Zaterdag hebben wij nog de aandacht ge vestigd op door Mr Rip aange voerde bezwaren tegen het zo nodig dwingend optreden bij de verplaatsing van landbouwers. Dit bezwaar jyordt blijkens de memorie van antwoord, door de Regering niet gedeeld. Zij wijst er op, dat de „gedwon gen sanering" allerminst doel op zichzelf is, om dan te vervolgen: „Maar de Regering mocht ook niet voorbijzien, dat het herstel en de noodzakelijke herverkave ling van Walcheren zeer hoge uit gaven van het Rijk vergt, en zij heeft overwogen, dat het ontzien van persoonlijke gevoeligheden, zoals bijv. de gehechtheid aan de grond, tenslotte niet zover mag gaan, dat daardoor het welslagen van haar plannen illusoir zou worden en de daaraan bestede gelden zouden blijken grotendeels tevergeefs te zijn uitgegeven. Dat kan in redelijkheid niet van haar worden gevergd! En dat doet men, wanneer men van de Rege ring verlangt, dat zij afstand zal doen van de middelen, om, zo dit In het uiterste geval noodzake lijk zou blijken, «en behoorlijke uitvoering van haar plannen en daarmede de terugkeer van een zekere mate van welstand voor alle Walcherse boeren, te verze keren. Dit zou de Regering niet kunnen verantwoorden, noch met het oog op de belangen van de Walcherse bevolking in het alge meen, noch uit een oogpunt van beheer van Rijksmiddelen". De Regering wenst dus aan de „gedwongen sanering" zo nodig, vast te houden. Wel is zij tegemoet gekomen aan een in de afdelingen der Tweede Kamer aangevoerd be zwaar, dat het onafhankelijk ka rakter van de Raad van Beroep, die in hoogste ressort beslist niet voldoende was gewaarborgd. In het oorspronkelijk artikel 15 was n.l. bepaald dat de leden van de Raad van Beroep door de Kroon werden benoemd en ont slagen en dat de Minister een Instructie voor'de Raad vaststelt. Dat is thans veranderd. Bedoeld artikel is gewijzigd in deze zin, dat de leden van de Raad van Beroep gedurende de werkingsdatum van de wet on- afzetbaar zijn. Bovendien is geschrapt de bepaling dat de Mi nister voor die Raad een instruc tie vaststelt. Daarmee aldus de Memorie van Antwoord is het onafhan kelijk karakter van de Raad, vol doende gewaarborgd en is iedere twijfel van de aard van dit college als beroepsinstantie buitengeslo ten. „Wat de samenstelling betreft, zij er op gewezen, dat de leden van de Raad van Beroep zullen wor den benoemd (foor de Kroon. Het aantal bedraagt ten hoogste vijf. Voorgedragen zullen worden vol komen Integere en bekwame des kundigen, wier naam een onaf hankelijk en deskundig oordeel waarborgt. Ook nlet-Zeeuwen zullen, naar het oordeel van de ondergetekenden in dit College zitting kunnen hebben". ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 751 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 22 SEPT. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag; Zon op 6.26 u., onder 18.39 u. Maan op 16.21 u., onder 23.18 u. Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTEA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 23 September: 7.47 u. 1.22 m., 20.31 u. 1.27 m. Soekarno heeft op een openbare vergadering van het strijdcomité van West-Java gesproken, bij welke gelegenheid hij o.m. zeide, dat de Nederlanders een verdeel- en heerspolitiek toepassen. Soekarno» stelde voor een plebisciet te houden, dat op ware democratie zou zijn gebasseerd. In zijn rede, waarin hij de Nederlanders uitdaagdo een plebisciet te houden, zeide Soekarno: „Ik ben er van overtuigd, dat 99 pCt van de bevolking van Borneo, Celebes en van het Weste lijk deel van Java voor de republikeinen zijn". Soekarno hield deze rede in tegenwoordigheid van Generaal Soe- dirman en van de Sultqji van Djogjakarta. „De Nederlandse tac tiek", zo vervolgde hij, „werkt de nationale beweging steeds tegen. Maar wij kennen deze manoeuvres" en hierbij haalde hij als voorbeeld de Soedanese vrijheidsbeweging aan. Na Soekarno nam de Sultan van Djogjakarta het woord. Hij zeide, dat het volk geen vertrouwen in de Nederlandse beloften moest hebben, aan gezien de Nederlanders spraken van hun „heilige missie" in In- doneslë. I Internationale brigade in actie. De regering van de republiek Indonesia heeft een verklaring gepubliceerd, waarin o.m. staat, dat de regering ten einde de po litiek voor onafhankelijkheid van staat en volk van Indonesië te kunnen voortzetten onder de huidige omstandigheden het volgen de beoogt: Nederlands Communiqué. Het Nederlandse communiqué van gisteren meldt, dat de laat ste Nederlandse verliezen bedra gen twee gesneuvelden en zeven gewonden. Bij Bandjar werden 1250 Chinezen bevrijd. Neder landse troepen zuiverden gebieden ten Zuidwesten van Soekaboemi, ten Oosten van Koenlngan en ten Zuidoosten van Bandjar. Bij pa- troulllegang ln het gebied van Medan arresteerden Nederlandse troepen een viertal deserteurs van' het voormalig Brits-Indisch leger. a. Opheffing van de verwarring welke ontstaat door de Neder landse „agressie" en handhaving van de eis tot terugtrekken ®an de Nederlandse strijdkrachten. b. Herstel van vrijheid en vei ligheid voor de Indonesische volksbeweging. c. Het Innemen van een zo danige plaats, wat betreft de in ternationale betrekkingen, dat de wereld in haar geheel daarmee gediend is. Om dit te bereiken zal de re publiek Indonesië samenwerken met landen, die als staat op de zelfde grondslag staan. Van Mook terug naar Indonesië. Gistermiddag om even voor vijf uur besteeg lt.-gouverneur-gene- raal Van Mook met zijn gezel schap een K.L.M.-constellation vliegtuig van de gewone lijndienst naar Indonesië om zijn terugreis naar de Oost te aanvaarden. De Landvoogd wordt vergezeld door Dr J. Ozinga, hoofd van de re geringsvoorlichtingsdienst, Mr Thlo Thiamtjong, Chinees advi seur van de lt.g.g., de heer Dzoel- het comité Oostkust van Suma tra en Raden Rangga Tirta Soe- jatna, vertegenwoordiger van de medewerkende groepen op West- Java. Voordat het gezelschap zich naar het vliegtuig begaf, had een redacteur van het ANP nog ge legenheid enkele woorden met de vertrekkende Landvoogd te wis selen. Hij zeide het volgende over de huidige stand van zaken in In donesië „De besprekingen in de V.S. hebben daar zeer veel ter verdui delijking van de Indonesische kwestie bijgedragen. Wij hopen tot een oplossing van het geschil te komen zonder de Internationale bemiddeling te ne geren." Eerste optreden van de Internationale brigade. Volgens Ankara zou de Interna tionale brigade, bestaande uit In- ^Consulair onderzoek wordt verwacht. Door een Nederlandse pa trouille is op Oost-Java te Te- logowaroe, ten Z.-O. van Ma- lang, een schrfitelijke order, gedateerd 4 September, gevon den, ondertekend door de com mandant van het eerste batal jon der mobiele brigade „Be- sar Djawa Timoer", bestemd voor de commandant van de derde compagnie van dit ba taljon. De order lujdt o.m.: lang, een schriftelijke order, zijn, alle posten versterkt, „staakt het vuren" moet stipt worden opgevolgd in verband met de mogelijkheid, dat van heden af een onderzoek wordt ingesteld door de consuls-gene raal van Australië en Frank rijk". bij de Nederlandse autoriteiten gemeld. Zij werken thans onder Nederlands bestuur en zijn over geplaatst naar Oost-Java. Onder hen bevindt zich het hoofd van de Polisie Tentara Batavia. Sjahrir naar Londen. Verwacht wordt, dat Sjahrir de komende week een bezoek, aan Londen zal brengen. Sjahrir heeft steeds gaarne een bezoek aan En- Italië heeft een milliard dollar nodig. Volgens Inlichtingen welke aan de waarnemende minister van buitenlandse zaken van Amerika Lovett, door de Italiaanse am bassadeur te Washington zijn verstrekt, heeft Italië voor de eerstkomende twaalf maanden een milliard dollar nodig. „In dien de huidige regering in stand blijft en de binnenlandse econo mie geen ernstige nadelen onder vindt". Britse waarschuwing aan Bulgarije en Roemenië. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat het feit, dat Engeland de vredesverdragen met Bjrganje en Roemenië heeft geratificeerd geenszins betekent, dat het de gedragingen van de regeringen d.er landen door de vingers ziet. Te Londen beschouwt men deze regeringen niet als een ware vertegenwoordiging van de politieke mening der beide volken. De Perzische olie. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Sjah van Per- zië er op heeft aangedrongen het daarheen te leiden, dat het wets ontwerp inzake machtiging tot oprichting van een Russisch-Per- ^zische oliemaatschappij spoedig aan het parlement kan worden voorgelegd. De laatste nota van de Sowjet- Unie aan Perzië zou in „uiterst krachtige" termen zijn vervat. diers, Maleiers en Philippinos, ge]an(j willen brengen om uit de welke ten doel heeft voor de re- eerste hand te vernemen, hoe de publikeinse regering te vechten, voor de eerste maal op Midden- Java zijn opgetreden. In de loop van de strijd zouden 5 Neder landers zijn gedood en ongeveer 30 gewond. Ambtenaren melden zich hij Nederlandse autoriteiten. Ambtenaren van de „polisie Tentara Batavia", de republikein se militaire politie, hebben zich Britse regering haar koloniale problemen heeft aangepakt. Aantal Chinese slacht offers Indonesië. De Chinese consul-generaal te Batavia heeft medegedeeld, dat het aantal Chinezen, dat in Indo nesië gedood is, ongeveer duizend bedraagt, terwijl het aantal dak lozen tot honderdduizend ls ge stegen. Maarschalk Montgomery heeft een bezoek aan Brussel gebracht. Hij maakte zich schuldig aan corrupte handelingen Een officiële bekendmaking van de Oost-Indonesis'che regering te Makassar zegt, dat aan het licht is gekomen, dat premier Nadjamoeddin betrokken is bij onregelmatigheden. Derhalve heeft de waarnemende president aan Nadjamoeddjn ontslag verleend als minister van economische zaken en premier. De malversaties liggen voornamelijk op het gebied der goede- renvoorziening. In de eorruptieve handelingen waren niet slechts personen uit nering en bedrijf verwikkeld, doch tevens zekere ambtelijke figuren en andere verantwoordelijke autoriteiten. Dies heeft de ministerraad eenstemmig vastgesteld, dat verdere samenwerking met Nadjamoeddin onmogelijk is geworden en dat de leiding der regering ten spoedigste in andere handen moest worden gelegd. Premier is thans Dr Warouw (minister van volksgezondheid) terwijl Ingenieur Sewami, de minister van verkeer, economische zaken waarneemt. Het werk in Luikse metaalnijverheid hervat. De arbeiders der Luikse me taalnijverheid hebben op grond van het accoord, dat Donderdag tot stand is gekomen, Zaterdag morgen overal het werk hervat. Het betrof hier meer dan 16.000 arbeiders. Zweden en Zwitserland komen op hun bezwaren terug. Zweden en Zwitserland hebben hun bezwaar ingetrokken tegen het deel van het economisch rap port inzake het plan-Marshall, waarin wordt aanbevolen een permanente organisatie in het leven te roepen voor toezicht op de uitvoering van het plari. De weg was dus thans vrij voor de unanieme goedkeuring van het betrokken deel van het rapport. Fins verzoek om toelating als lid der V. N, De president van de Finse re publiek heeft tot de secretaris generaal van de V. N. het ver zoek gericht, Finland tot de or ganisatie der V. N. toe te laten. Franse sector van Berlijn wordt een staat. Het Franse militaire bestuur in Baden Baden heeft besloten van de Franse sector van Ber lijn een afzonderlijke staat te maken, zodat vertegenwoordi gers uit deze sector alle inter nationale bijeenkomsten kunnen bijwonen. Vrijlating van politieke gevangenen in Griekenland. i Van de politieke verdachten, die naar eilanden in de Aegeische Zee zijn getransporteerd, zullen er opnieuw 2.000 worden vrijgelaten. Enige dagen geleden zijn er 900 vrijgelaten en naar Griekenland terug gebracht. Somber rapport van generaal Clay. Tengevolge van de ernstigste droogte sinds honderd jaar, zul len de rantsoenen voor Duitse burgers in de Britse en Ameri kaanse zone in de volgende dis tributieperiode me mer dan 100 caloriën per dag worden ver laagd, aldus heeft generaal Clay de militaire gouverneur van de Amerikaanse zone in zijn jong ste tweewekelijks rapport mee gedeeld. Door de droogte zal de Duit se oogst naar schatting 2040 minder opbrengen dan wordt verwacht en er zal slechts 2/3 van 't aardappel- en vleesrant- rantsoen kunnen worden ver strekt, terwijl het vetrantsoen met zal worden verlaagd. Clay verklaarde, dat de elec- triciteitswinning door de grote droogte van 22 pet. is gedaald, waardoor verschillende belang rijke fabrieken moesten worden gesloten. Door de lage waterstand van de rivieren heeft men ook het vervoer van steenkool en 'voed sel over de waterwegen dras tisch moeten beperken. Tevens maakte generaal Clay bekend, dat de Sovjet-Russische autoriteiten vorige niaand had den geweigerd om duizenden personen, die illegaal de zone- grens waren overgestoken weer in de Sovjet-zone op te nemen. Andere moeilijkheden hadden zich voorgedaan, doordat de Sov jetzone een schuld van ongeveer 12000 spoorwagons aan de Ame rikaanse zone heeft. Ook de zo nodige mijnstutten zijn door de Sovjetzone niet volgens de be lofte geleverd, aldus het rapport. De enige optimistische opmer king in het rapport betreft een recordproductie van steenkool voor de tijd van de bezetting en wel in de Franse zone. In de Britse zone is eveneens een re cord geboekt, maar dit wordt te niet gedaan door het achteruit gaan van de productie in de Amerikaanse zone, dat o.m. te wijten' is aan het dunner wor den van kolenlagen. Het komende Hongaarse kabinet. Volgens „Hirla" het blad van de Hongaarse partij der Kleine Boeren, zal deze partij, hoewel zij bij de jongste verkiezingen haar plaats als grootste partle- mentaire partij van Hongarije aan de communisten heeft moe ten afstaan, toch de portefeuille van minister-president behouden. Het ministerschap van buiten landse - zaken zou waarschijnlijk aan de communisten komen. Het door de nazi's geroofde goud. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zal tegen 15 October het groot ste deel van het door de nazi'; geroofde goud onder de betrok ken landen zijn verdeeld. De totale goudwaarde bedraagt 300 millioen dollar. Engeland en Frankrijk krijgen hiervan het leeuwendeel. Dr van Rooyen spreekt tot de V*N* De Nederlandse afgevaardigde Dr J. H. van Rooyen, heeft Zaterdagmiddag op de Algemene Vergadering der V.N. het woord gevoerd. Hij zeide, dat de Nederlandse delegatie aanvankelijk niet van plan was aan het algemene debat deel te nemen. Een stilzwijgen zou echter als gebrek aan belangstelling kun nen worden uitgelegd. Trein in de Pendsjaab aangevallen* Vijf km. van Loedgiana in de Oostelijke Pendsjaab is een trein met Mohammedanen aangevallen door een groep die voorzien was van automatische wapenen en speren. 12 passagiers zijn gedood, 37 gewond en 40 vermist. Wü koesteren nog steeds de hoop, aldus Dr Van Rooyen, dat de V.N. in staat zullen blijken vrede en veiligheid te handhaven, ofschoon het laatste jaar enige twijfel te dien aanzien is gerezen. Wij zijn er ons duidelijker dan ooit van bewust, dat de huidige onbevredigende gang van zaken te wijten is aan gebrek aan be grip tussen de grote mogend heden. Mijn regering is er echter even zeker van als een jaar geleden, dat het niet noodzakelijk is, dat de wereld in twee delen wordt gesplitst. Op deze zitting van de Assemblee zullen wij al het mo gelijke doen zulk een splitsing en een blijvende onenigheid te voor komen. c Wij geloven niet, dat het z.g.n. plan-Marshall Europa binnen de economische of zelfs de politieke invloedssfeer van de V.S. zal bren gen en juichen het plan toe, om dat wy geloven, dat het de weg vry zal maken naar de zo nood zakelijke economische weder opbouw van Europa. Met betrekking tot de kwestie Indonesië, waaromtrent Donder dag door de vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie is gesproken op een wijze, waarover ik niet wens te debatteren, zou ik slechts willen zeggen, dat wij met ver trouwen, doch met ongeduld het rapport van de consulaire ver tegenwoordigers te Batavia af wachten. Wij hopen als geen an der, dat er zich bij het opstellen van het rapport geen vertraging zal voordoen. Ik wens niet in details te treden wat betreft ons standpunt ten aanzien van het gebruik van het vetorecht, doch zou in het alge meen willen opmerken, dat elke poging het gebruik van dat recht tot uitzonderingsgevallen te be perken. Ook het afstand doen door de grote mogendheden van haar vetorecht bij de toelating van nieuwe leden, zou door ons ten zeerste worden toegejuicht. Voorts verlenen wy gaarne onze steun aan het voorstel van de Amerikaanse delegatie inzake vorming van een Interim-commis sie voor vrede en veiligheid en wel te meer, omdat dit denkbeeld ten nauwste overeenkomt met het door Nederland in 1945 ingedien de voorstel In het uitvoerend co mité en de voorbereidende com missie van de V.N. te Londen. Nieuwe botsing tussen S.U. en V.S. De commissie van orde van de V.N. heeft met 10 tegen 3 stemmen en een onthouding besloten de kwestie van de toelating va® nieuwe leden op de agenda te plaatsen. Het is een Australisch voorstel. Vervolgens kwam het Argen- tiinse voorstel ter sprake inzake afschaffing van het vetorecht. Gromyko (V. IJ.) zeide, dat alle pogingen in die richting vij andig tegen de Sovjet-Unie wa ren. Hij is tegen elke stap om de eenstemmigheid der grote mogendheden te doen verdwij nen, omdat de Sovjet-Unie geen vertrouwen heeft in de „objec tieve houding" zelfs niet van de meerderheid in de V. N. De Britse afgevaardigde, Sir Hartley Shawcross, achtte het niet opporthuun thans een al gemene conferentie over de veto-kwestie te- houden, doch hij zeide het recht om een derge- Geldigheidsduur rantsoenbonnen E. De rantsoenbonnen van de se rie E zijn na 27 September niet meer geldig. Na die datum zijn voor voedingsmiddelen, tabak en zeepartikelen uitsluitend de rant soenbonnen van de serie G geldig. Detentie verlengd. Omtrent de arrestatie van Mr A. van der Deure te Bennekom, kunnen wij nog het volgende melden: Na het onderzoek door de fis cale recherche, dat vrijwel de ge hele week in beslag nam, werd Mr v. d. D. Zaterdagmorgen naar Arnhem overgebracht om voor de officier-van justitie te verschijnen De rechter-commissaris oor deelde het noodzakelijk, de de tentie van Mr v. d. Deure te ver lengen. Hij werd naar Ede terug gebracht en opnieuw ingesloten. New Orleans (V.S.) een verlaten stad. New Orleans, een vau 's werelds drukste havens, en de nabijgele gen kustteden zjjn thans eenzaam en verlaten, nadat de orkaan, die in drie dagen tjjds over honder den kilometers van de kust van de Golf van Mexico, de Carai- bische Zee en Florida verwoes tingen heeft aangericht, dwars over het gebied is gegaan. Gemeld wordt dat hy zich landinwaarts beweegt. De windsterkte, die aanvankelijk 180 K.M. per uur bedroeg, zou echter tot stormkracht afge zakt zijn. De haven van de Mis sissippi ziet er volgens de berich ten uit ais een „woesternij". In de vissersdorpen langs de kust zijn duizenden dakloos geworden. 13 personen zijn gedood en 500 geond tengevolge van de orkaan, die elf dagen geoed heeft, maar nn in kracht afneemt. De schade, die berokkend is aan huizen en de oogst wordt „onmetelijk" ge noemd. In Florida, de meest zuidelijke staat der V.S., wordt de schade op 20 millioen dollar geschat. Tokio door dijkdoorbraak onder water. Duizenden hulzen ln de laag gelegen Noorwestelijke woonwij ken van Tokio zijn ondergelopen, nadat de rivier de Naka, die de laatste dagen sterk gezwollen was, een gat van enkele meters in de bedijking had geforceerd. Geschat wordt, dat enkele hon derdduizenden personen dakloos zijn geworden. Eerder werd ge meld, dat 2000 mensen omgeko men zijn en 200.000 personen door grote overstromingen en een ty phoon in het gebied van Tokio hun huizen moeten verlaten. Het water stijgt 15 c.M. per uur. Amerikaanse legereenheden helpen de bevolking bij de evacu- Even over de grens bij Putte (N.Br.) heeft zich Donderdag ip een woning langs de verkeers weg van Hogeboom naar Eeke ren in België een geheimzinnige moord* voorgedaan. De dienstbode van de villa- gewoonster was onwel gewor den, zodat de dokter uit Ka- pelle werd gealarmeerd voor 'n spoedbezoek. Na aankomst van de dokter begaf deze zich onmiddellijk naar het zieke meisje op de bo- ven-etage, behandelde haar en ging toen weer naar beneden. Even later hoorde het meisje, dat nog slg.chts drie dagen in betrekking was, een aantal schoten, Op het geroep van me vrouw snelde zij naar beneden en vond daar Dr R. dood in de kamer liggen. Mevr. S. was ge wond. De politie, onmiddellijk daar op door het meisje gewaar schuwd, vond naast het lijk van Dr R. mevrouw D. S. in zeer ernstige toestand in de kamer liggen. Zij is met spoed naar 'n ziekenhuis in Antwerpen ver voerd. Vóór het drama zich afspeel de, moet er nog een man in de villa aanwezig zijn geweest. In welke betrekking deze tot het meergenoemd drietal stond staat 'nog niet vast. Van deze man ontbreekt ieder spoor. lijk voorstel te bespreken niet te kunnen betwisten. De commissie van orde besloot met 9 stemmen tegen 2 (Sov jet Unie en Polen) en drie ont houdingen 't Argentijnse voor stel op de agenda te plaatsen. Er deed zich een nieuwe bot sing tussen de S. U. en de V. S. voor naar aanleiding van de door de negen andere Latijns- Amerikaanse landen gesteund voorstel van Argentinië tot her ziening van het vredesverdrag met Italië. Gromyko verzette zich hevig tegen de plaatsing van dit punt op de agenda, om dat noch de assemblee, noch enig ander orgaan van de V. N. be voegd was het te behandelen. De V. S. steunden het Argen tijnse voorstel, terwijl Frankrijk zich zijn standpunt voorbehield De Argentijnse afgevaardigde verklaarde, dat het doel van zijn voorstel was dat assemblee in staat te stellen niet-bindende aanbevelingen aan de onderte kenaars van het vredesverdrag te doen om Italië toe te staan wijziging van bepaalde clausu les te verzoeken. Voorstel van Marshall op de agenda van de vergadering. Het voejstcl van de minister van buitenlandse zaken der V. S„ Marshall, strekkende tot het instellen van een interim-com missie uit de algemene vergade ring der V. N„ is op de agenda van de algemene vergadering geplaatst. 14 landen stemden vóór, Polen en de Sovjet Unie stemden tegen. Ook de Sovjet-resolutie be treffende het strafbaar stellen van oorlogspropaganda is op de agenda geplaatst. Voorts de re solutie van de V. S. aangaande Korea. Soldaten zouden worden teruggetrokken. Naar een politieke correspon dent van Reuter meldt, heeft 't Britse kabinet besloten 't man daat in Palestina ter beschik king te stellen en de 100.004 man tellende strijdkrachten te rug te trekken als de V. N. niet spoedig met een uitvoerbaar plan aankomen. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is deze beslis sing in principe genomen, daar bij rekening houdend met de mogelijkheid, van nieuwe voor stellen van de V. N., wanneer een dezer dagen de kwestie Pa- testina ter sprake komt. De Britse vertegenwoordigers in de Assemble der V. N., zo wordt vernomen, zullen elke nieuwe oplossing van het pro bleem op haar merites beoor- deelen. Het wordt echter on waarschijnlijk geacht, dat de V. N. een oplossing zullen brengen die Engeland alleen of met at hulp van andere landen kan uitvoeren. Het complot in T sjecho-Slowakije. Het onderzoek inzake het Slo waakse complot tegen de rege ring Benes is thans geëindigd. Men heeft 'thans het vooronder zoek ter hand genomen tegen 600 personen. 186 personen zijn ge arresteerd en 118 vrijgelaten. Organisatie der V.N. staat op 't spel. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Bidault, heeft in de algemene vergadering vall de V. N. verklaard, dat het be staan van de organisatie op het spel staat en dat het gevaarlijk is de ernst van de crisis te ver bergen. Het lijkt onmogelijk de standpunten van de Sovjet-Unie en de V. S. met elkaar te ver zoenen. atie van de overstroomde ge bieden. Grote bosbranden in Eupen. Reeds verscheidene dagen woe den hevige bosbranden in de „Hautes Fagnes" en de streek van Eupen. Deze branden hebben thans zulk een omvang aangeno men, dat men hulp uit Namen heeft moeten vragen. De situatie wordt zeer zorgwekkend ge noemd. Electriciteitsbeperking in Frankrijk. Het Franse departement van handel en nijverheid heeft bekend gemaakt, dat met ingang /an Woensdag aan de industrie in ge heel Frankrijk slechts vier dagen per week electrische stroom zal worden geleverd. Particulieren zullen twee dagen per week zonder stroom komen te zitten. De internationale handelsbesprekingen te Geneve. De Engelse delegatie heeft met goed gevolg tarievenbesprekingen gevoerd met Franrijk, Benelux en Brazilië. De impasse tussen het Engelse gemenebest en de V.S. duurt voort. 75 pet. van de be sprekingen heeft tot overeen komsten geleid. Laguardia overleden. Fiorelo Laguardia, oud-burge meester van New York en voor malig directeur-generaal van de UJST.R.R.A., is Zaterdag overle den. Hij werd 65 jaar oud. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Engwierum, G. de Wijk te Hijkersmllde; te Gameree L. Trouwborst te Hoogeveen; te Ugchelen, G. Pettinga te Delfstiar huizen; te Huizen, K. v. d. Pol te Ede; te Loppersum, W. C. Ligt- helm te Zwolle. Aangenomen naar Stenderen (toez.): A. M- Nortier te Den Andel (Gr.). Bedankt voor Terneuzen (toez.). A. M. Nortier te Den Andel en voor Zuld-Beijerland (toez.), E, Schroten te Meerkerk. (Zie vervolg 3e pagina.)] De Zweedse minister van Bin nenlandse Zaken zal Duitsland bezoeken om besprekingen te voe ren over het doorlaten van 6000 Sudeten-Duitsers naar Zweden. Meer dan drie millioen Sudeten- Duitsers zijn uit Tsjecho-Slowa- kije uitgewezen, 170.000 bevinden zich nog aldaar. Het gebruik van verdovende middelen is in Duitsland na de oorlog steeds meer toegenomen. Op de zwarte markt worden morphine, cocaine en ook per- vitine tegen hoge prijzen ver handeld. Een gram cocaine kost f500. Muenchen en Neurenberg zijn zwarte handelcentra. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot heden avond: Fris. Van vrij krachtig tot matig afnemende wind tussen Noord west en West. Vrijwel overal droog met perioden van zonne schijn. Temperatuur ongeveer de zelfde als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1