Republikeinen maakten wederom gebruik van dumdum-munitie. Nederland is teleurgesteld over de V.N., zegt Mr Van Kleffens. De kleine Staten achter Marshall's voorstellen. ?oÜUe&, dietilt wa 9xfd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 20 SEPT. 1947 Donderdag verloren wij 5 soldaten, 23 werden gewond. Worden de onderhandelingen voortgezet? Consuls-Generaal hij Soekarno. geen oorlog voeren. Oi/u esn sotdaat, die- vu cmsuitsliep. Organisatie niet van partijdigheid vry te pleiten. Complot in Slowakije van groter omvang dan men vermoedde. De> ^comUmU faUUel dcc vcijlteid De bomaanslag op de Prinsegracht. Overstromingen in Japan. Laatste Nieuws. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. FantorenVlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 750 Abonnementsprijs S.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZTJÏDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang vm Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.20 u., onder 18.43 u. Maan op 14.29 tl., onder 21.40 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 21 September: 5.59 u. 1.68 m., 18.14 u. 1.68 m. Ondanks algemeen kiesrecht en stemplicht ls er nog altijd een groot deel van ons volk, dat van politiek en alles wat daarmee sa menhangt afkerig is en er geen goed woord voor heeft. De politiek staat bij velen in een kwade reuk. Het het gevolg dat zij zich van alle politieke ac tie onthouden en dat uitnemende krachten voor besturende en ver tegenwoordigende colleges verlo ren gaan. Zeker, aan liefhebbers voor een plaats op een candldatenlijst ont breekt het als regel niet, maar ieder die politiek meeleeft weet, hoeveel moeite het vaak kost werkelijk bekwame mannen te vinden, bereid hun krachten voor de nationale zaak beschikbaar te stellen. Nu is de critlek op het politieke bedrijf en op hen die daarin een leidende functie vervullen, vol strekt niet altijd ongegrond. Hoe kan het ook anders. De personen die hier in het eerste gelid staan zijn mensen. Zondige mensen. Onvolmaakte mensen, 1 die omdat zij op dit gebied ar beiden fouten maken. Zoals, laten wij dat niet vergeten, alle men sen, ook zg die zich afzijdig hou den en alleen critlek hebben zon dige en onvolmaakte mensen zijn. Zij die zich op politiek terrein bewegen zullen zeker niet beter zijn dan anderen die zich daarvan afkerig tonen, maar er is ook geen enkele reden om aan te ne men, dat zij slechter zouden zijn dan anderen. Ongetwijfeld, er ls In het poli tieke leven veel waarover we ons, met name als we tot een partij i behoren die zich Christelijk noemt, diep hebben te schamen. De theorie moge goed zijn, aan de practijk ontbreekt menigmaal veel. Ook hier ligt de zonde voor de deur. Hoe wordt er soms ge knoeid en gekonkeld om een goe de plaats te krijgen op een candl datenlijst of om anderen terzijde te schuiven. Hoe vaak moeten we niet constateren dat er meer een zoeken is van eigen belang en eigen eer, dan een ijveren voor de eer van God in Wiens naam ook dit werk moet worden verricht. Het ls voorgekomen, dat een predikant werd gevraagd het woord te voeren ln een vergade ring van een kiesvereniging waarin de „overwinning" zou worden gevierd, maar dat hij zich alleen bereid verklaarde wanneer men wilde bijeenkomen om samen schuld te belijden over de wijze waarop de verkieztngsactie was gevoerd. Er ls ook ln het politieke leven veel. dat niet is naar de heilig heid van het Woord des Heeren. Dit mag echter geen reden zijn om zich nu maar afzijdig te hou den en aan de politieke actie geen deel te nemen. Integendeel. Juist degenen wier ogen geopend zijn voor de fouten die gemaakt worden en de gevaren die hier dreigen, hebben de taak om al hun krachten ln te spannen om ook het politieke leven meer aan f het Christelijk Ideaal te doen be antwoorden. Er zijn er ook die zich op de achtergrond houden omdat zij zich teleurgesteld gevoelen door het optreden van de afgevaardig den naar verschillende politieke colleges. Er wordt h. i. teveel ge marchandeerd, geschipperd en geplooid. Nu zeggen wij niet dat deze critiek altijd ongegrond is. Toch past hier enige voorzichtigheid. Politiek is ook de kunst om Iets te bereiken. Om, al kan niet de volle 100 pCt worden verkregen van wat men beoogt, toch het be reikbare niet te versmaden. Vooral ln deze tijd nu zo inge wikkelde vraagstukken aan de orde komen, blijkt telkens hoe zware eisen worden gesteld aan hen die in publieke colleges een plaats inemen. Wat financieel ge zien onverantwoordelijk ls moet soms worden geaccepteerd, omdat het niet nemen van maatregelen, b.v. in verband met de volkshuis vesting, nog minder te verant woorden zou zijn. Zo kan er tel kens zijn, wat men zou kunnen noemen een conflict van plichten, waarbij het niet altijd gemakke- lijk is, de juiste weg te kiezen. Verschil van mening is hier mogelijk. En er is ook geen be zwaar daaraan uiting te geven, mits gezorgd wordt, dat de crittek een opbouwend karakter draagt. En ln geen geval mag derge lijk verschil van Inzicht een re den zijn om zich aan de politieke actie te onttrekken. Stemrecht betekent stera- p 11 c h t. Niet In wettelijke zin. bezfenWe' Uit hoger gezichtspunt God heeft het zo geleid en ij mogen daarvoor dankbaar zijn dat we in ons land niet wor den geregeerd door een dicta tor, maar dat de rechten en de vrijheden van het volk ln de Grondwet verankerd zijn, en dat hét volk invloed mag uitoefenen op het regeringsbeleid. Dat brengt een grote verant woordelijkheid met zich. Wij kun nen en mogen ons daaraan niet onttrekken. God roept ons om mee te wer ken aan de behartiging van de belangen van land en volk; om door onze dienst op politiek ge- Wed Hem te dienen. bezien is het doen aan poli tiek dienst van God. "gen we ons daarvan ook ln oe komende tijden steeds bewust zyn. VOOR DE ZONDAG. Het Nederlandse communique van gisteren meldt, dat de Nederlandse verliezen Donderdag bedroegen 5 ge sneuvelden en 23 gewonden. Het communique zegt voorts, dat de republikeinen in strijd met interna tionale afspraken, voortdurend de normale ontwikkelingsgang in de be vrijde gebieden blijven verstoren. Steeds moet worden opgetreden te gen agressieve bewapende troepen en saboteurs. In het communique wordt geconstateerd, dat bij een aan val op Nederlandse bivaks beoosten Djatibarang op West-Java, de repu blikeinen gebruik maken van dum- dummunitie. Een Japans officier sneuvelde bij de verdrijving van republikeinse troe pen in de omgeving van de Wijn koopsbaai op de Zuidkust van Java. In het gebied van Medan bevrijdden Nederlandse troepen 17 ontvoerde Chinezen. Verklaring van Mohammed Hatta. Gistermorgen keerden de Amerikaanse consul-generaal, Charles Livengod, en de Britse consul-generaal F. M. Shepherd, terug nadat zij een bezoek van 2 dagen aan het republikeins gebied hadden gebracht. Zij hebben met Soekarno en Sjarifoeddin gespro ken en o.a. Solo bezocht. Dit was de eerste kennismaking van de beide consuls met de republiek en met de republikeinse autoriteiten. De consuls hadden een lange „De gebeurtenissen in Indone- conferentie met Mohammed Hat- sië kunnen niet anders gekwali- ta, waarna zij de omgeving van ficeerd worden dan als daden van Fort de Koek bezichtigden. De agressie tegen het Indonesische 2 Britse waarnemers, die mee- volk. reisden, inspecteerden de Indone- De onuitgelokte militaire aan- sische frontlijn, 25 km ten Wes- val der Nederlanders tegen de ten van Padang. j republiek veroorzaakte een ge- Hatta zeide, dat de republikein- rechtvaardigde verontwaardiging se regering van Sumatra het aan- bod van Sjarifoeddin ondersteunt - n.l. om de onderhandelingen met j Rusland kan 11125 laar de Nederlanders te hernieuwen mogelijk op basis van Linggadjati mits een derde mogendheid toe zicht houdt op de onderhande lingen teneinde eenzijdige Neder landse interpretaties van eventu ele toekomstige overeenkomsten te verhinderen. Hatta vervolgde met te zeggen dat hij persoonlijk de voort te zetten strijd voor de Indonesische onafhankelijkheid vanuit het bin nenland op Sumatra zou leiden, indien de Nederlanders weigeren te onderhandelen en naar Djogja zouden opmarcheren. Volgens Hatta staat 70 pet. van de bevolking afwijzend tegenover hei separatistische streven van de Malinogebieden. Hij gaf toe. Amerikaans expert over Sowjet-Industrie. Ernest Ropes, de voornaamste expert in Sowjet-Russisehe zaken van het Amerikaanse departe ment van handel, heeft verklaard, dat de productie der Sowjet- Russische industrie de komende 25 jaar onvoldoende zal zijn om een oorlog tegen de V. S. moge lijk te maken. „Wij hoeven ons geen zorgen te maken over de Sowjet-Unie als potentiële vijand. Zij heeft niet het materiaal voor een oojlog en zal het de komende 25 jaar op dat de order om de vijandelijk heden te staken, niet effectief zijn minst niet hebben", was gebldken. Hij noemde de door de Nederlanders voorgestel de demarcatielijnen van het Ne derlands gebied „van Mook's droom-demarcatie". bij alle eerljjke mensen in de wereld. Gaven de V.N. het Indonesische volk de gewenste steun? Wij al len weten, dat dit niet het geval is. Buitenlandse waarnemers in Indië. Vandaag worden te Batavia de Amerikaanse militaire waarne mers verwacht, die aan de con sulaire commissie zullen worden toegevoegd. Waarschijnlijk zal hun aantal uit 8 bestaan,, doch indien er meer mochten zijn, zal hun aantal in ieder geval niet meer dan 12 bedragen. Het vliegtuig, waarmee zij ko men zal ter beschikking blijven van de consulaire commissie. De 2 Chinese waarnemers wor den Zondag verwacht. Kabinetscrisis in Oost- Indonesië Volgens een republikeinse bron, dreigt in Oost-Indonesië een ka binetscrisis te ontstaan. Tahija, de Oost-Indonesische minister van voorlichting, zou zijn ontslag overwegen, daar r'i regering blijk zou hebben gegeten van een wei nig energiek beleid. Terug naar Batavia. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Dr van Mook om Zondag a.s. uit Nederland naar Batavia te vertrekken. Pre sident Soekawati zal na een kort verb!' Bata, En het einde aller dingen is nabij; zijt dan nuchter en 1. Christus komt weer, zo gelooft de kerk en ieder, die ertoe behoort. Dat betekent het eind van de nacht, die zo donker is, dat niemand weet, waar hij zijn voeten zetten zal, waarin wij blind en zielig strompelen naast de rechte wegen. Dat bete kent het begin van de Dag, die niet meer eindigt, waar in de Schepping glanst in 't goud van Gods scherpe, mil de Licht. Dan zal het leed geleden zijn. Eén heel groot koor zal juichend zingen. 2. Christus komt weer, op eens, zo gelooft de Kerk en ieder, die ertoe behoort. Er zijn wel tekenen van Zijn waakt in de gebeden. nadering, maar het is toch steeds nog onverwachts. Geen mens, die 't uur be rekent. Hij staat opeens in huis, zoals een dief in de nacht. Op zachte weten komt Hij aan. Men moet op z'n qui trive zijn. De christen is soldaat, een wachter op de muur: komt de dag nog nietf 1 Petr. Jf 7. drinkt. Hij wordt er vrolijk en warm van. Straks slaapt hij in, de fles nog in z'n arm. Als nu een vijand komt, steekt die hem slapend dood. Als nu de zon opgaat, wat kan 't hem schelen. Hij slaapt, want hij is dronken. S. Voor een soldaat op post bestaan twee gevaren: de verveling en de wijn. Hij zit daar op de muur en hij staart maar in het donker. Hij loopt z'n ronde, zit weer op de muur en ziet slechts duisternis. Hij grijpt de fles, die naast hem staat en hij M. Jf. Christus komt weer. Wij waken op de muur. Chris tensoldaten. Het wachten duurt zo lang en het is zo donker. De boze heeft z'n fles met bitter-zoete wijn vlak naast ons neergezet. Weest nuchter! Waakt in de gebeden! de V. flfr E. N. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur in de V.S., heeft Donderdagavond te Tarry- town, in het kader van de „Week voor de Verenigde Naties" een rede gehouden, waarin hij er aan herinnerde, dat Nederland steeds krachtig heeft geyverd voor internationale organisatie. Ne derland gaf zijn steim aan de Volkenbond. Het heeft ook de werkzaamheid aan de V.N. met de grootste aandacht gadegeslagen, hopende dat de V.N. een onverdeeld succes zouden worden. Drie maatstaven legde Nederland aan: Is dit een onpartijdige, objectief oordelende organisatie. Is die een effectieve organisatie en Is dit een organisatie, aan welke de kleinere mogendheden veilig haar belangen kunnen toevertrouwen? Naar deze maatstaven gerekend, aldus Mr van Kleffens, hebben wij tot nog toe enkele aangename mededeling van mijn regering verrassingen beleefd, doch alles bijeen geloof ik, dat wij in Nederland over het algemeen teleur' gesteld zijn. Ten aanzien van de vraag be treffende de onpartijdigheid van de V.N. refereerde Mr van Klef fens o.a. aan de Spaanse kwestie. De bevoegdheid van de V.N. ten aanzien van de Spaanse kwestie werd sterk in twijfel getrokken, maar de zaak is toch in behan deling genomen. Daarna, aldus Mr van Kleffens, constateerden wij een zelfde ten dentie in de Indonesische kwestie. Vier leden van de Raad, onder in Parijs vandaar uit naar wie de Verenigde Staten, trokken terugkeren. de jurisdictie van de Raad in Iwij- Wysjinsky over Indië. In de Donderdag gehouden ver gadering van de V.N. heeft Wy- sjinsky een rede gehouden over Indonesië. Hij zeide o.m. het vol gende: Het zal nog wel 1950 worden voor de Sowjet-Unie een even grote staalproductie heeft als de V. S. in 1913, aldus Ropes. De Russen hebben gebrek aan alles, wat hun economie spoedig zou kunnen moderniseren. De olie-overeenkomst tussen Perzië en de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie heeft, naar uit betrouwbare bron gemeld wordt, een tweede nota doen overhan digen aan de Perzische regering in verband met de ratificatie van de tussen Perzië en de Sowjet- Unie gesloten overeenkomst aan gaande een gecombineerde petro- leummaatschappij. De nota is overhandigd door de Sowjet-am- bassadeur en is in „zeer krach tige" termen opgesteld. De „Nieuw-Holland" weer thuis. Vandaag komt de Nieuw Hol land in de Amsterdamse haven aan met 720 repatriërenden, 50 afgekeurde militairen en ca. 100 passagiers. Om 2 uur wordt het schip gedebarkeerd. Bevin op de conferentie van zestien. Naar van betrouwbare zijde Twordt vernomen, zal Bevin de Maandagmiddag te houden ple naire vergadering van de confe rentie van iestien over het plan- Marshall presideren. De vergadering moet haar goedkeuring hechten aan het rap port dat door de deskundigen is opgesteld ter overhandiging aan de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Marshall. In het rapport wordt uiteengezet, op welke wijze Europese landen met eigen middelen, aangevuld met Amerikaanse hulp, tegen 1951 tot economische stabiliteit kun nen geraken. De sprekers, die Donderdagavond in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het woord voerden het waren bijna allen vertegenwoordigers van de kleine staten betuigden hun instemming met de suggesties van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, betreffende een herziening' van het veto-recht. Zij klaagden allen over de inefficiënte werk wijze der Ver. Volken en betoogden dat er veel moest veranderen in Lake Success wilde men daar inderdaad successen kunnen boeken. -v In het bijzonder leverde de zoals die op het ogenblik fune- Canadese minister van Buiten- tionneert.' landse Zaken, St. Laurent, cri tiek op het apparaat van de Verenigde Volken en betoogde, dat sommige landen gedwon gen zouden zijn een onafhanke lijk defensief verbond te sluiten, indien de V.N. zouden blijven vastlopen in futiliteiten. Na zijn instemming betuigd te hebben met de voorstellen van Marshall zeide St. Laurent: „De landen, die streven naar vrede en samenwerking, willen en kunnen geen genoegen ne men met een Veiligheidsraad De onafhankelijkheid van Birma. De Britse regering hoopt de wet op de onafhankelijkheid van Birma vóór Kerstmis te kunnen afkondigen, zodat de Birmanen tegen Nieuw-Jaar hun onafhan- kelijksdag zouden kunnen hebben. Aantal arrestaties nqg gestegen. De Slowaakse autoriteiten heb- dat zij leden van het vroegere ben Donderdag verklaard, dat het p „Russische Vrijheidsleger" van complot, dat, naar men beweerd generaal Wlassof en vele Slo- lieeft het doden van de president j waakse burgers bevatten, zijn te - - van Tsjecho-Slowakye, Benes, be- splitsen in militaire en politiekete doen om de vredesverdragen De Chileense afgevaardigde deed een beroep op de wereld om de tijdelijke moeilijkheden te vergeten en zich alleen aan de opbouw van de vrede te wij den. Hij verzocht de Assemblee om een plan voor de vorming van een economische commissie voor Latijns-Amerika goed te keuren. Australische voorstellen. Dr Herbert Evatt (Austra lië) steunde Marshall's voor stellen en verzocht aan de ver gadering opnieuw een commis sie voor de Balkan te benoemen. Hij deelde mede een voorstel te zullen indienen in zake de toe lating van nieuwe leden en cri- tiseerde het gebruik van het veto-recht bij de stemming over ae toelating van Ierland. Na er op aangedrongen te hebben, dat de sociale en economische raad spoedig affectief zal gaan func- tionneren, deed hij een beroep op de V.N. om al het mogelijke oogde, een grotere omvang had dan men aanvankelijk meende. Het aantal gearresteerden is na- melijk gestegen tot 142. Hierbij waren niet inbegrepen de gearresteerde militairen. De verklaring zeide, dat illegale groepen, waarvan gezegd was, werd van Bayeux naar Eindhoven gedragen. Donderdagavond om tien voor zeven is het bevrijdings vuur, dat per estafette van Bayeux op de Normandische kust naar Nederland gebracht, te Eindhoven aangekomen De laatste etape van de estafette, namelijk de tocht van Brussel naar Eindhoven is voor de hardlopers, die de fakkel droegen, de wielrenners en motorrijders, 'die hen vergezelden een ware triomftocht geworden. Een 20.000 mensen vulden het stadion. Bij de intocht in het stadion kwamen voorop de lopers, geflankeerd door de wielrenners. „Eindhovenaren, het licht der bevrijding is ontstoken" aldus begon de burgemeester zijn toespraak. „Dinsdagnacht fa^el Plechtig ontstoken in Bayeux. Laat ons de pi bebben en op gepaste wijze vieren". eling baa<3de de gehele stad en tevens het Philips ,1".Teen- zee van licht' Dit schouwspel maakte een onvergetelijke indruk. Met de Philips harmonie voorop, be- wana 1 Semeester zich in een optocht, waar ook de Markt mifnag'-ngea e'd' hadden Plaats genomen naar de ^"duizenden mensen waren langs deze route op- S i re Markt aangekomen voerde de burgemeester de*.woord' Hierop ontstak hij met de fakkel die. mj m net Philips-stadion van de renner Liebregts had ont- a„ u.' l.gT?te bevr'idingsvuurMet het Wilhelmus werd de plechtigheid op de Markt besloten. afdelingen. De militaire sectie zou de taak hebben gehad „Storm-eenheden' te vormen en te bewapenen, kern groepen in het leger te scheppen en „samen te werken met de ban dieten om een revolutie tot stand te brengen". De burgerlijke sectie zou tot taak hebben gehad kernen van twee tot vijf personen te vormen, welke propaganda hadden moeten voeren tegen de republiek van Tsjecho-Slowakije, met als be langrijkste doel, het stichten van een onafhankelijke Slowaakse Deze groepen zouden in contact hebben gestaan met Slowaakse fascisten in het buitenland en steun hebben ontvangen van po litieke en kerkelijke kringen. Zware eisen gesteld. De auditeur-militair van de Krijgsraad te velde West, Mr Dr J. M. J. Baak, eiste gistermorgen na een requisitoir van twee uren een gevangenisstraf van 15 jaar en drie maanden tegen kapitein F. J. J, Baron van Heemstra, te gen sergeant A. T. de Boer een gevangenisstraf van elf jaar en 6 maanden met aftrek van voor arrest en tegen soldaat J. J. H.v van Haastrecht een gevangenis- bii wvize var» cadpiau met Oostenrijk, Duitsland en Japan zo spoedig mogelijk te doen ondertekenen. De Philip- pijnse afgevaardigde, Carlos Ro- mulo, meende, dat men moet kiezen tussen de V.N. en het veto. Zij kunnen niet samen gaan. China verklaarde zich bereid om het veo-recht der grote mo gendheden te wijzigen. Hierna hield Wysjinsky zijn rede, waarin hij Engeland en de V.S. beschuldigde van oorlogs ophitser ij. fel en wensten hieromtrent uit spraak van het Internationaal Gerechtshof, doch dit werd door de meerderheid van de hand ge wezen. „Deze dingen zyn in Nederland niet onopgemerkt gebleven en zij hebben een slechte indruk ge maakt. Wanneer een openbaar lichaam begint de rechtsregelen, die zijn handelingen bepalen, te miskennen, voorspelt dit een wil lekeurig machtsgebruik of de aanvang van zyn eigen ontbin ding. Dit is een zeer, zeer gevaar lijke tendentie, en in Nederland zijn wy daarover ten zeerste ver ontrust". Sprekende voorbeelden. Mr van Kleffens meende, dat ten aanzien van de tweede maat staf, die der effectiviteit, even eens verschillende teleurstellingen moesten worden geconstateerd. Door een op verkeerde voorlich ting gebaseerde actie in de Spaanse kwestie is de positie van generaal Franco in zijn land ver stevigd. Verder herinnerde onze ambassadeur aan de droevige ge schiedenis van Griekenland, de re geling van het gebruik van atoomenergie, de ongelukkige verplaatste personen en het feit, dat staten als Ierland, Italië en Portugal nog steeds ^buiten de Ver. Naties staan als gevolg van een blind gebruik van het veto recht. Al deze dingen wijzen niet op effectiviteit. Indische kwestie. Ten derde dan de vraag, of een kleine mogendheid in vol vertrou wen zijn belangen kan toevertrou wen aan de verschillende organen van de V.N. Bittere ondervinding doet ons zeggen: Neen. Bij de recente be handeling van de Indonesische kwestie moest ik op verschillende gronden protest en beklag uit brengen, en al die gronden ston den in verband met de wijze waarop de zaak behandeld werd, een manier, welke in ons nadeel partijdig was. Wij kregen in het geheel geen gelegenheid, zelfs niet de gebruikelijke drie dagen, om onze zaak voor te bereiden. Toen ik om uitstel van niet meer verwachtte, werd dit geweigerd. Belanghebbende Indonesiërs, de vrijelijk gekozen vertegenwoordi gers van een twaalf millloen men sen, weigerde men te horen. En boven alles ging de Veiligheids raad niet ernstig in op de vraag of zij te dezer zake bevoegdheid bezat. De Raad weigerde om het oordeel van het Internationaal Gerechtshof te vragen. In een openbare bijeenkomst werd zelffe verklaard, dat een dergelijk oor deel een hinderlijk dwangbuis voor de Raad zou blijken te zijn. Geen wonder, dat de mensen ln Nederland critisch staan tegen over de V.N. Zij hadden i zich en thousiast, zij het onder een zeker scepticisme, aangesloten doch zijn ernstig teleurgesteld. Veto-recht. Hrj zeide te menen, dat de ge signaleerde verontrustende ver schijnselen niet hun oorsprong vinden in enig gebrek van de V.N. behalve dan in het veto-recht. Dit recht, aangediend als een waarborg voor de eenheid van de grote mogendheden, blijkt in wer kelijkheid in de meeste gevallen gebruikt te worden om datgene te belemmeren, wat de grootst mo gelijke meerderheid van de grote mogendheden als nuttig of nood zakelijk beschouwt. Typhoon teistert Oost-Java. Bodjonegoro op Oost-Java is geteisterd door een typhoon, waardoor een schade ié aange richt van f 600.000. straf voor de tijd van een jaar onder aftrek van voorarrest we gens moord, doodslag, poging tot moord, uitlokking, uitlokking en mededaderschap van het misdrijf, wederrechtelijke vrijheidsberoving mededaderschap tot voornoemde feiten e.d. Bij deze eis werd tegen ieder dezer vier verdachten ont slag uit de dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen, gevraagd. Zoals men weet werd op St. Nicolaas- avond van het vorige jaar in een perceel op de Prinsegracht te Den Haag een tijdbom afgegeven Amerikaanse vliegtuigen heb ben levensmiddelen en medica menten uitgeworpen voor 350 passagiers van een trein, die sinds vier dagen tengevolge van overstromingen te Itsjinoseki (Noord-Hondoj geïsoleerd zijn. Het water, dat de trein omringt is thans aan het teruglopen. Toen het water zijn hoogste stand be reikt had, waren de reizigers ge dwongen bovenop de wagons te klimmen. Nieuwe overstromingen bedrei gen evenwel de niet-ge bombar deerde noordwestelijke buitenwij ken van Tokio, waar een half millioen mensen wonen. Met de evacuatie van vrouwen en kinde ren is reeds begonnen. 35.000 bewoners van Itsjinaseki, die reeds dagen op de daken en in bomen vertoeven zyn ook per vliegtuig van het, nodige voor zien. Volgens officiële cijfers van het Japanse ministerie van Bin nenlandse Zaken zijn Donderdag 644 personen verdronken. De overstromingen zyn veroorzaakt door een tyfoon. De 350 passagiers van de treln- burgers uit geallieerde landen hebben zich in veiligheid weten te brengen na een mars van 16 km. door overstroomde gebiedën. Van geallieerde zijde wordt het aantal mensen, die het leven verloren, op 2000 en het aantal daklozen op on 200.OOQ cpsohafr Coloradokevers -< .j op Walcheren. Op Walcheren zijn opnieuw co. loradokevers aangetroffen. «te schooljeugd van Zoutelande heeft alweer duizenden exemplaren ge raapt en ingeleverd. Britse en Amerikaanse consuls keren plotseling uit de republiek terug. De Britse en Amerikaanse coa- suls, die op republikeins gebied rondreisden, hebben hun inspec tietocht plotseling onderbroken en zijn onderweg naar Batavia, waar zij eerst de 20ste verwacht werden. Republikeinse regering wil nieuwe politiek volgen. De republikeinse regering heeft na kennis genomen te hebben van de gezichtspunten van atte politieke partijen, aan het werk. comité van de K.N.I.P. nieuwe politieke richtlijnen voorgelegd om langs deze lijnen tot een vreed zame oplossing van het geschil te geraken. Noord-Italiaanse landarbeiders onderbreken staking. De landarbeiders van de Po- vlakte hebben zich bereid ver klaard, hun reeds elf dagen voort durende staking te onderbreken om de rijstoogst te redden. Dit besluit werd gisteravond door de bond van landbouwers in Noord-Italië genomen. De bond heeft echter duidelijk doen uit komen, dat de staking zal wor den hervat, wanneer de rijstoogst binnengehaald zal zyn. Ceylon ook onafhankelijk Ceylon zal evenals andere Britse dominions tegen Februa ri van het volgend jaar „volle dige vrijheid" genieten, 't Eiland desgewenst geen deel van het imperium uit te maken. meer behoeven DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Zater dagavond. Opnieuw warm. Wisselend bewolkt. Warm weer met enkele plaatselijke buien, hier en daar vergezeld van onweer. Overdag tijdelijk

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1