Vreest de Regering tegenmaatregelen van de grote mogendheden Uitgesproken anti-Russische stemming in de Volkenvergadering. Onderzoek regeringsbeleid triomf democratische gedachte De „Zeeland" keert naar Vlissingen terug 'ilUjfci financiën,. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Opmars naar Djokja gaat waarsohplp niet door! Het Oekrainse verzetsleger op weg naar Duitsland. Marshall's rede met gejuich begroet. zegt Van der Goes van Naters. Wysinski valt Engeland en de V.S. aan Grote vreugde in Vlisslngen. Grisis in Frankrijk en Italië groter dan in Engeland? Doodvonnis Petkof bevestigd. Dinsdag a.s. Regeringsverklaring. Laatste Nieuws. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- rtr. 10, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: VKssingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburr Korte Noordstraat 35, Tel admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. De eerste indruk die men krijgt van de door minister Ueftinck aan de Staten-Genaral overgeleg de Staatsbegroting voor 1948 is een gunstige. Sloot de begroting van 1947 met een belangrijk tekort, de be groting 1948 prijkt wat de ge wone dienst betreft, met een overschot van f 360 miluoen. Een yreugdevolle mededeling. Maar de vreugde wordt getem perd door het feit, dat de buiten gewone begroting een tekort aan wijst van 1 miliard, 656 mdlioen gulden. Daarbij komt nog iets anders. Het geraamde overschot op de gewone begroting is voor een zeer belangrijk deel een gevolg, met in de eerste - plaats van de sobere huishouding en de verminderde uitgaven, maar van het feit, dat de belastingen voor 1948 niet minder dan f 238 millioen hogen werden geraamd, dan voor 1947. In totaal wordt op dit hoofd een opbrengst verwacnt van f 2.5 mil liard. Dit is van belang, omdat minis ter Dieftinek het vorig jaar zelf heeft erkend, dat lioge overheids uitgaven gaan ten koste van de netto-Investeringen van het be drijfsleven. Dat ligt voor de hand. Ook de belastingbetaler kan een gulden slecnts eenmaal uitgeven. Daarby komt nog iets anders. Het is alweer minister Lief- tinck, die niet nalaat er telkens weer de aandacht op te vestigen, dat een eerste voorwaarde om tot een betere toestand te komen is, dat er door particulieren meer gespaard wordt. De mogelijkheid om te sparen wordt echter verminderd doordat de fiscus op een zo belangrijk deel van het inaoinen beslag legt en te gelijkertijd wordt daardoor ook de lust om te sparen weggeno men. Er komt langzamerhand een stemming om er maar op los te leven. Wat geeft het, als men zich al bekrimpt om te gaan spa ren, als straks het gespaarde toch weer voor een groot deel door de fiscus wordt opgeëist? Tekenend ls in dit opzicht een advertentie van een landverhui zer in een der bladen waarin een hartelijk vaarwel werd toegeroe pen aan alle bekenden, Inzonder heid aan minister Dieftinek. Dit is maar niet een gewone aardigheid. Hier werd uiting ge geven aan wat bij velen leeft. Het vertrouwen raakt zoek. En dat kan alleen terugkeren, wan neer ernst gemaakt wordt met bezuiniging op de publieke uit gaven. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 749 Abonnementsprijs 8.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 19 SEPT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HU1ZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlisslngen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.21 u., onder 18.46 u. Maan op 13.19 u., onder 21.07 u. Hoogwater te Vlisslngen. Zaterdag 20 September: 5.20 u. 1.85 m., 17.32 u. 1.84 m. Naar „Trouw" uit gezaghebbende kringen verneemt, staat het thans wel vast, dat Dr van Mook er niet in geslaagd de regering van de Ver. Staten te overtuigen van de noodzakelijkheid van een zo vlug mogelijke opmars van de Nederlandse troepen naar Djokjakarta. /Verwacht wordt, dat de Nederlandse regering in dé verklaring, die" zij binnenkort voor het parlement Inzake de Indische politiek zal afleggen, de redenen zal opgeven, waarom binnen afzienbare tijd niet tot deze opmars zal kunnen worden overgegaan. De vrees voor internationale sancties, die vooral het moederland economisch ln een zeer moeilijke positie zouden kunnen brengen, heeft de weegschaal van de re geringspol itlek doen overslaan ten nadele van de handhaving van Nederlands primaire verantwoor delijkheid in Indlë. De regering is van mening, dat thans met alle kracht de conso-i tijd IS iï!Bt 0I1S Nederlands communiqué. Het Nederlandse communiqué van gisteren meldt, dat de Neder landse, verliezen van Woensdag bedragen 1 gesneuvelde en 11 ge wonden. Op vele plaatsen in de bevrijde gebieden zijn Nederlandse pa trouilles beschoten. Een Neder landse wachtpost verdreef bij Tenggerang een groep van de T. N.I., bestaande uit 50 man. Tjiba- toe op West-Java is door 150 man aangevallen. De aanval werd af geslagen. Op Oost-Java is een Nederlandse post bij Kebona- goeng door 50 man aangevallen. Ook deze aanval werd afgeslagen, evenals by Brastagl op Noord- Sumatra, toen een detachement door 100 man werd aangevallen. Consuls in Palembang. De correspondent van Aneta te Palembang meldt dat de consuls Eaton, Raux en Lambert ook de olieraffinaderijen van Pladjoe hebben bezocht. Toen de consuls ln Palembang waren terugge keerd zijn zij 's avonds door de Recomba ontvangen. lldatle en pacificatie van de bevrijde gebieden op Java en Sumatra moet worden voortgezet, te meer nu de berichten, die de laatste dagen uit de Indische archipel Den Haag hebben bereikt, er op wijzen, dat ln de bevrijde gebieden de rust weerkeert en het nor male leven zich gaat hervatten. Zo krachtig mogelijk zal thans gestreefd worden naar de vorming van organen van zelfbestuur in de bevrijde gebieden en naar de instelling van een Interim regering. Wil republiek onderhandelen? Volgens Antara zal het repu blikeinse kabinet maatregelen be spreken, welke door tussenkomst van de commissie van 3 van de Veiligheidsraad tot nieuwe onder- handelingen tussen de Nederlan ders en de republiek kunnen lei den. Welingelichte republikeinse kringen beschouwen de de facto en de jure erkenning van de In donesische republiek als een eer ste vereiste om tot een eind van het conflict te komen. I Pakistan eist maatregelen Zafroeliah, de leider der dele gatie van Pakistan bij de V.N., heeft Dinsdagavond ln de alge mene vergadering verklaard, dat Pakistan een formele klacht bij de V.N. zal Indienen, Indien de regering van India geen stappen onderneemt om het afslechten van Mohammedanen te doen op houden. Indien geen bevredigende oplos sing gevonden wordt, zal Pa kistan zich gedwongen zien zijn toevlucht tot „directe maatrege len" te nemen. Faciliteiten voor immigratie van Duitsers in Zuid-Afrika. De Zuid-Aïrikaanse militaire missie in Duitsland heeft enkele faciliteiten bekend gemaakt voor de immigratie van Duitsers in de Unie van Zuid-Afrika. Alle Duit' sers, die kunnen aantonen, dat zij in staat zijn de overzending van hun bagage in ponden sterling te betalen en wier verblijf in Zuid Afrika financieel ls geregeld, zul len zich voor immigratie mogen opgeven. Voorrang genieten inge nieurs, technici en bouwvakarbei ders. Het garnizoen van Oostenrijkse Sowjet- hoofdkwartier versterkt. Het door de Amerikanen ge controleerde Weense blad „Wie ner Kurier", heeft Woensdag in een artikel bekend gemaakt dat de Sowjet-bezettingsautoriteiten in Oostenrijk het garnizoen van Baden zeer versterkt hebben. De wegen naar Baden, dat het hoofd kwartier is van generaal Koeras- sof, de Russische hoge commissa ris van Oostenrijk, zijn met prik keldraad afgezet en dubbele mili taire wachtposten controleren identiteitspapieren. Het garnizoen is kort geleden tot 22 duizend man versterkt. De manschappen worden streng van de bevolking gescheiden gehouden. j Pe droogte in Zwitserland. De ongewoon hevige droogte in een groot deel van Zwitseland houdt aan. Alleen al in het Kan ton Bern moeten minstens 30.000 stuks vee wegens gebrek aan vee voeder geslacht worden. Tengevolge van de droogte zijn bossen en boerderijen in vlammen opgegaan. In Sanktgallen is ln een ge meente een verbod tot het doen van de was uitgevaardigd. In Amerikaanse legerkringen is verklaard, dat 1000 a 2500 gewa pende leden van de anti-Sowjet- Russische Oekrainse verzetsbewe ging zich door Tsecho-Slowakye een weg naar Duitsland slaan, waar zij voor Zondag aan de Beierse grens worden verwacht. Naar men gelooft, is deze groep het overschot van het 15 a 20.000 man sterke Bandera-leger, dat door de Sowjet-Russische en Tsjecho-SIowaakse strijdkrachten uiteengeslagen is. Een hoge Amerikaanse leger- autorlteit verklaarde te geloven, dat de groep zich in de Ameri kaanse zone van Duitsland zal overgeven met het doel zich te laten Interneren. Naar aanleiding van de Troonrede merkt het republi keins dagblad „Berita Indone sië" o.m. op, „Hoewel de evr- klarlngen van de Nederlandse regering voor ons niet bevredi gen zyn en geheel negatief, terwijl de uiteenzetting van Sjarifoeddin veie grenzen en grondslagen bevat, zijn wij nog steeds hoopvol, dat de rege ring van Nederland en die van de Indonesische republiek een basis voor samenwerking tus sen de Nederlandse en Indone sische volkeren kunnen vin den". Een ander republikeins blad, „Massa Indonesia" schrijft, dat de huidige Nederlandse po litiek ten opzichte van Indo nesië, welke zulke grote kos ten 'met zich Brengt, niet kan worden volgehouden en dat het fiasco van het militair avon tuur in de Troonrede is afge schilderd. Het blad besluit met het gezegde: „De tijd ls met ons". Spitfire in zee gestort. Tijdens de vliegdemonstraties ln Engeland ter herdenking van de slag om Engeland is een „Spit fire", bestuurd door de Canadese eerste-luitenant vlieger Green, ln zee gestort. Ofschoon vier reddingsvaartui gen onmiddellijk te hulp snelden, kon de piloot niet meer worden gered. Hij ls ln zee verdwenen. Duizenden toeschouwers waren getuige van het ongeluk, dat ge beurde kort nadat de burgemees ter van Bournemouth zich per radio met de piloot had onder houden. Frans verzoek om clementie voor Petkof. Volgens „Paris Presse" is aan de Bulgaarse regering een tele gram gestuurd, waarin om cle mentie wordt verzocht voor Pet kof, over wiens beroep tegen de doodstraf binnen enkele dagen door het Bulgaarse hoger ge rechtshof zal worden beslist. Tot onder tekenaars van het te legram behoren de voormalige Franse premier Herriot, Leon Blum, Charles Lussy, leider van de Franse Socialistische parle- mentsfractie en Schumann, leider van de republikeinse volkspartij. Doodstraf tegen Duitse oorlogsmisdadigers geëist. De Amerikaanse openbare aan klager bij het gerechtshof voor oorlogsmisdaden te Neurenberg heeft de doodstraf geëist voor 18 S.S.-ers, belast met het toezicht op concentratiekampen. Zij waren ervan beschuldigd verantwoorde lijk te zrjn voor de dood van 10 millioen tegenstanders van het nazi-regiem. Onder de beschuldigden bevindt Rusland in de oppositie. Op de rede van Marshall, waarin hij een nieuw vredesplan ontvouwde, en die we gisteren reeds publiceerden, volgde een luid applaus. De Sowjet- delegaties namen hieraan geen deel. De eerste tegenaanval kwam van de Poolse mi nister van buitenlandse zaken, die in ondubbel zinnige bewoordingen het plan-Marshall veroor deelde, de Amerikaans-Britse politiek in Duitsland en Griekenland laakte en elk plan tot beperking van het veto-recht verwierp. Met betrekking tot Duitsland zei hij, dat een snel herstel van dit land slechts een herhaling zou betekenen van de fout, die eens tussen twee wereldoorlogen gemaakt is. Spreker betreurde bo vendien, dat dit geschiedde door een eenzijdige actie en „in strijd met internationale overeenkomsten". Onmiddelijk na zijn rede heeft Marshall de voorzitter van de Assemblee, Aranha, schriftelijk verzocht het voorstel tot oprich ting van een interim-commissie voor vrede en veiligheid als eerste punt op de agenda te plaatsen en vervolgens de kwestie-Korea. De Palestijnse kwestie. De commissie van orde van de Assemblee der V.N. heeft Woens dagavond vergaderd om het werkplan en de agenda voor de Assemblee op te stellen. Faris el Choery van Syrië verzette zich tegen de vorming van een sppci- ale commissie voor de kwestie- zich luit-generaal der S.S. Oswald Palestina op grond van het feit, Pohl. I dat het probleem verschillende In zijn Mern. v. Antwoord aan de Tweede Kamer nopens zijn voorstel tot het houden van een enquête naar de gebeurtenissen, in verband met de Duitse inval in Nederland en naar het "beleid der opeenvolgende kabinetten te Londen, ziet de heer Van der Goes van Naters als rechtsgrond van het in te stellen onderzoek het algemeen belang, dat door middel van een partlementaire enquête alsnog de verantwoordelijkheid voor het beleid gedurende de periode, waarin het Parlement niet kon werken, worden vast gesteld. Het algemeen belang omvat dan zowel de hierbij betrok ken regeerders als het volk, dat geregeerd werd, zonder dat zijn vertegenwooraigers de regering ter verantwoording konden roepen. Ondsrzoek van algemeen belang. Volgens de voorsteller moet I met inbegrip van het tijdvak, reeds begonnen worden met waarin de beperkt bevoegde tij een onderzoek naar die daden delijke Staten-Generaal fun- of nalatigheden, welke op de ge- geerden, volledig heeft beoor- beurtenissen tijdens de oorlog invloed gehad kunnen hebben en waarvan de volksvertegen woordiging te dien tijde de con sequenties nog niet kon over zien. De wisseling in het op perbevel van 6 Februari 1940 noemt hij als typisch voorbeeld daarvan. De heer v. d. Goes zou echter niet verder willen terug gaan dan het jaar 1940, terwijl De mogelijkheid tot nader on derzoek van de zaak-De Geer na de uitspraak van het Bijzon dere Hof van Cassatie dient te worden opengelaten. De heer Dé Geer heeft on langs een brochure tot zijn ver weer geschreven, die weer nieuwe vragen opwerpt. In ieder geval zal de medewerking van de minister van Justitie moeten worden gevraagd om in zage te ontvangen van het dos sier-De Geer. juridische kwesties inhoudt, die door de juridische commissie die nen te worden behandeld. Faris el Choery stelde voor de kweslie- Palestina eventueel te doen be handelen door de politieke en de juridische commissie gezamenlijk. Met algemene stemmen besloot de commissie van orde een com missie ad hoe te vormen, die uit sluitend de kwestie-Palestina zal behandelen. De commissie ad hoe zal een hoofdcommissie zijn en niet on dergeschikt aan enige andere commissie van de V.N. Zij zal slechts verantwoording schuldig zijn aan de Assemblee. De Griekse kwestie. Gromyko maakte bezwaar te gen de plaatsing van de Griekse kwestie op de agenda, zoals ver zocht door de V.S. De bespreking van het vraagstuk in de Assem blee zon de spanning op de Bal kan nog meer vergroten. Ameri ka heeft zich met het toezicht op de Griekse buitenlandse poli tiek belast, aldus Gromyko, en is derhalve verantwoordelijk voor de gebeurtenissen. Gromyko beschuldigde de V.S. er van pressie te hebben uitge oefend op sommige leden van de Veiligheidsraad, opdat de Griekse kwestie van de agenda zou wor den afgevoerd. De commisie besloot de kwes tie-Griekenland op de Agenda te plaatseD. De Sow jet-Unie en Po len stemden tegen. Hierna werd de vergadering verdaagd. deeld, meent de heer v. d. Goes, dat tot uitbreiding van de enquête tot na 20 Juni 1945 geen grönd bestaat. De heer v. d. Goes ontveinst zich niet, dat aan het houden van een enquête over delicate onderwerpen nadelen verbon den kunnen zijn. Hij meent ech ter geenszins, dat het in het ra de natLonale bewape- openbaar op wa_ardige_ wijze be- a f t. R„haffen_ Hii „oot en beschuldigt hen v an oorlogsophitsing. Wysjinsky heeft gisteravond 't voorstel van Marshall tot vorming van 'n interim-comm. voor vrede en veiligheid van de hand gewezen en deed het voorstel de atoom- de eindgrens van de periode Handelen van die onderwerpen, van onderzoek moet liggen daar, ^v;l( ook het eindoordeel daar 1 waar het parlement de regering weer ter verantwoording kon Op grootse wijze heeft de Alrborne-herdenking te Arnhem plaats gevonden. Hier een overzicht van de plechtigheid, waarbij o.a. 500 Engelsen bestaande uit nabestaanden en oud-strijders der Airborne- divlsie deelnamen. roepen. Aangezien de Kamer inmiddels reeds bij de behande ling der Indonesische kwestie, het beleid van het kabinet- Sehermerhorn-Drees sedert zijn optreden op 20 Juni 1945, dus Stoffelijk overschot van stichter Zionisme naar Palestina. De Oostenrijkse regering heeft het verzoek van het Joodse we reldcongres Ingewilligd om het stoffelijk overschot van Theodor Herzl, stichter van het Zionisme, die te Wenen begraven is, naar Palestina over te brengen. Dr Herzl leefde van 18601904 en is de schrijver van de brochure „Der Judenstaat" (1896), waarin hij pleit voor de vestiging van een autonome Joodse staat in Pale stina. Zal in 1948 de mailboot weer varen? Met grote blijdschap is in Vlissingen het bericht ontvangen, dat de Stoomvaart-Maatschappij „Zdftand" naar Vlissingen terug zal keren. Van alle openbare en vele particuliere gebouwen wapperen de vlaggen. Eindelijk zijn de talloze po gingen om de Mij. „Zeeland" jn Vlissingen terug te krijgen, met succes bekroond. De regering heeft beslist en de „Zeeland" ontvangen kunnen worden. Toch komt ons dit erg opti- De dollarcrisis in Frankrijk en - Italië baart groter zorg dan de r^ls1sc voor. Immers de toe toestand in Engeland, zo heeft i a waarin de Vlissingse ha Robert Lovett, de wnd minister i YePs verkeren is nog wel zo, van Buitenlandse Zaken van de efn, dagelijkse bootdienst V.S. op een persconferentie ver-Y.e belemmert zal worden, klaard. Door de nog steeds «n de haven mond liggende ferryboot van de spoorverbinding bestaan en een goede accomodate voor de pas sagiers die moeten wachten bij douane-onderzoek of op een aan sluiting. Nog steeds is er in Zee- zal, volgens het bericht, in 1943 land enkel spoor en rijden er Hg voegde hieraan toe, dat, hangende de beslissing van het Congres inzake de plannen voor tussentijdse hulpverlening, het ministerie van Buitenlandse Za ken aan elke mogelijke dollarbron voor Italië de grootste aandacht schenkt. Volgens de Washingtonse cor- Prov. Stoomboot Mij., is er nog steeds, maar een doorgang van 150 M. breedte. De gezonken pontons zijn nog niet alle opge ruimd. Dan is er nog een zeer be langrijke factor, die niet weg te redeneren valt, n.l. de spoor wegverbinding met het achter- respondent van de New York He- land. Wil de „Zeeland" een raid zou het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken het bedrag van de Amerikaanse fi nanciële hulp aan Italië en Frankrijk gedurende de volgende zes maanden op 700 millioen dol lar hebben vastgesteld. „Ingeval het plan-Marshall na deze periode nog niet van kracht geworden ls, zal de „tijdelijke hulp", die door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken voor deze landen wordt over wogen. Een totaalbedrag van minstens 1500 millioen dollar be reiken". eerste rangs vervoersmaatschap pij zijn, dan moet er een snelle Met ingang van October zal een rechtstreekse radio-uitzen ding vanuit Makassar met Ne- j te treden en tussenbeide te ko- Het doodvonnis, dat werd uit gesproken over Nicolaas Petkof, de leider van de Bulgaarse op positie, is door het Hof van Cas satie bevestigd. Bao Dai wil onderhandelen. De voormalige keizer van Indo china, Bao Dai, heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin ver klaard wordt, dat hij bereid is met de Fransen in onderhandeling weinig comfortabele treinen. Echter laten we hopen, dat het optimisme gegrond is en dat Zeeland weer spoedig de „Zee land* terug heeft. De buitengewone minister raad duurde gistermorgen van 10 uur tot half één. Hij werd bijgewoond door de luitenant gouverneur-generaal Dr H. J. van Mook en door de Commis sie-Generaal. Naar wij vernemen wordt de regeringsverklaring Dinsdag a.s. in de Tweede Kamer afge legd. over zou zijn, het prestige van ning af te schaffen. Hij goot zijn voorstel in de vorm van een re solutie. Hij stelde eveneens voor, dat Nederland zou kunnen schaden. ajle regermgen oorlogspropagan- Veeleer zal dit als een triomf der Nederlandse democratische gedachte beschouwd worden en ons prestige versterken. Zo zal het ook in het buitenland wor den gezien. Ditzelfde geldt voor het ver meende bezwaar van een behan deling in het jubileumjaar 1948. Wanneer men meent, dat in een jubileumjaar principiële openbare critiek achterwege moet blijven, dan zou men ook b.v. de begrotingsbehandeling moeten afschaffen of de oppo sitie moeten muilbanden. Ten aanzien van het tijdstip der indiening en van de inhoud van het voorstel is de gedachte der partijpolitiek vreemd, zo zegt de heer v. d. Goes verder. In het beleid der in het onder zoek te betrekken kabinetten zijn vertegenwoordigers van bijna alle partijen gemengd. Bij nader inzien zou dè heer v. d. Goes de taak der subcom missies als volgt willen ver delen: 1. De algemene politiek en de zaken van het Koninkrijk. 2. De oorlogvoering en de mi litaire .voorbereiding, inclusief de voorbereiding van en het con tact met het verzet. 3. De administratieve, finan ciële en economische maatrege len. da strafbaar zouden stellen. Hij heeft in zijn rede een hevige aanval op Engeland en de V.S. gedaan, welke landen hij beschul digde van afwijken der beginse len der V.N. en zelfs schending der' resoluties. De politiek van misbruik maken der V.N. over zelfzuchtige en bekrompen doel einden, aldus Wysjinsky, betekent een verzwakking der V.N. Hij ging vooral op twee punten ln: het nemen van maatregelen buiten de V.N. om (en hiervan beschuldigde hij Groot-Brittannië en de V.S.) en: de onbevredigen de gang van zaken bij de ont wapening. De V.S. en Engeland zijn, zo zei hij, niet bereid te ontwape nen en belemmeren de ontwape ning in het algemeen. De atoom wapens moesten bulten de wet gesteld worden. Met nadruk verklaarde Wy sjinsky: „De gebeurtenissen in Indonesië kunnen slechts als een daad van agressie worden be schouwd". Hy gaf een opsomming van hetgeen hij de stromingen der oorlogspropaganda in de V. S. noemde. Hiertoe behoren: vrees voor de Sowjet-Unle, welke vrees leven- Boerderij te Eemnes afgebrand. 21 personen dakloos. Rectoraatsoverdracht Vrije Universiteit. In de grote zaal van het A.M. V.J.-gebouw te Amsterdam heeft Woensdagmiddag de aftredende rector-magnificus van de Vrije Universiteit, Prof. Dr R. H. Wolt- jer zijn functie overgedragen aan Prof. Mr P. A. Diepenhorst. In een zeer uitvoerige rede heeft Prof. Weltjer de lotgevallen van de Universiteit in het afge lopen jaar geschilderd. Spr. ging uitvoerig ln op de betekenis Van het rectoraat en de rechten en plichten, die daaruit voortvloeien. Hy bracht dank aan Prof. Gispen, die aftreedt als secretaris van de senaat, aan Mr G. H. A. Grosheide, die zijn func? tie van penningmeester neerlegt en aan de scheidende curator Dr derland worden verzorgd. men in het Vietnamese conflict, brandschade verzekerd. Twee families, tezamen 21 per sonen zijn te Eemnes dakloos ge worden, toen gistermorgen hun gemeenschappelijke woning, een oude boerderij te Eemnes, tot de grond toe afbrandde. Vermoedelijk is een bus benzine IW. A. van Es. in de nabijheid van een brandend 1 Spr. ging de toekomstplannen fornuis omgevallen. Een deel van na, die o.m. de stichting van de beide inboedels kon worden ge- j nieuwe leerstoelen inhouden voor kenning van de „Compagnie Ge red. De boerderij was fegenarcheologie, paedagogiek en nerale France Transatlantic te Voorzitter N.C.R.V. gearresteerd. De fiscale recherche te Wage- ningen heeft de voorzitter van de N.C.R.V., Mr A. v. d. Deure, ge arresteerd. Het zou hier een ern stig geval van belastingontduik- king betreffen. V.S. lid der drie-landen- commissie. De V.S. hebben de uitnodiging van Australië en België om als derde mogendheid zitting te ne men in de drie-landencommissie, aanvaard. dig wordt gehouden door laster campagne. Verder: openlijke pro paganda voor toeneming der be wapening en verbetering van het atoom-wapen en openlijke propa ganda vopr een aanval op de Sowjet-Unie, „zolang zij nog ge acht wordt zwak te zijn". De oor logsophitsing heeft ook plaats in Turkije. Wij komen nader hierop terug. 100 briefjes van duizend gulden verdwenen. Toen men gistermiddag in het postkantoor te Leiden een aange kondigde geldzending van 100.000 gulden, bestaande uit 100 brief jes van 1000, in ontvangst dacht te nemen, bleek het pakket ge vuld te zijn met oud papier. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De „Willem Ruys" spoedig gereed. Het ligt in de bedoeling, dat de „Willem Ruys" Zondag 28 September de Scheldewerf zal verlaten. De „Willem Ruys" zal op de rede van Vlisiugen worden gebracht. Mr van Kleffens over de V.N. Mr van Kleffens heeft gister avond tearrytown (V.S.) een redo gehouden over onze verhouding_ tot de V.N. Hij zeide, dat Neder land over het algemeen teleur gesteld ls, maar dat het zijn beste krachten zal geven. Hij vroeg zich af of een kleine mogendheid ver trouwen in de V.N. kon hebben. Wij komen morgen breedvoerig op deze rede terug. Einde van staking in het gebied van Luik. Aan de staking van zestiendui zend arbeiders in de ijzer- en staalindustrie in het gebied van Luik ls een einde gekomen. Er is een overeenkomst bereikt, vol gens welke de arbeiders een jaar lijkse bonus zullen krijgen. De staalfabrikanten gaan de staal- prijs voor de binnenlandse markt met hondQjJ franc per ton ver lagen. „De Schelde" bouwt aan Franse opdracht. Dezer dagen is zonder enig of ficiéél vertoon de kiel gelegd van twee schepen, die op de werf van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" gebouwd zullen worden voor re- DE BILT ZEGT: lichamelijke opvoeding. Parijs". Weersverwachting geldig Vrijdagavond. Wisselende bewolking met in de namiddag kans op enkele ver spreide onweersbuien. Matige wind uit Oostelijke richtingen. Voornamelijk in l et Noorden van het land hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1