^rownci^mr Persstemmen over de Troonrede. Restant gelden actie ItZuid helpt Noord" komt ten goede aan Zeeuwse oorlogs getroffenen. Contactpunten door heel de provincie Internationaal vrouwenge^ zeischap bezoekt Zeeland. DOOC ieeUWlH iteuwil* Inte^Ztalf ÏLeSire Men zal zich nog goed herinneren, die eerste maanden na de bevrijding van het grootste deel van Zeeland. Dat waren maanden, waarin we de rijkdom der vrijheid niet konden schatten, maar waarin we ook met angst in het hart dachten aan onze landgenoten boven de grote rivieren. In die tijd heeft het zo zwaar getroffen Zeeland getoond, hoe nauw het zich verbonden gevoelde met het andere deel van Neder land en hoe zwaar het de ontstellende nood van de medeburgers woog. Spontaan is het toen gekomen tot een grote daad, die In de komende tijden onze provincie tot ere zal strekken: een tot grote afmetingen uitgegroeide hulpactie onder het motto „Zuid helpt Noord". Met waardering moet genoemd porden de naam van de heer J. f. Boutens te Middelburg, die |ag en nacht zijn krachten aan lit doel gaf en die kans zag, om jn de toen nog zo chaotische tijd transporten met levensmiddelen lamen te stellen, zodra de bevrij ding daar was. Duizenden kilo's landappelen, brood, bloem, peul vruchten, blikgroenten enz., ge deeltelijk in natura door de Zeeuwse bevolking verstrekt, ge deeltelijk gekocht van door de Zeeuwen bijeengebrachte gelden, konden naar de grote centra, hoofdzakelijk Amsterdam, worden gebracht. Biina f 450.000.werd ingeza meld en voor ruim f 230.000. werd uitgegeven. Aan het overblijvende geld moest een goede bestemming wor den gegeven. Dat is niet zo moei lijk zou men denken, en onge twijfeld waren er instellingen, lie met grote dankbaarheid de gelden in ontvangst zouden heb ben genomen, om ze voor soci- »le en/of medische doeleinden te gebruiken. „Zeeuwse Hulp". Het bestuur echter van de Ver. .Zeeuwse Hulp", die rechtsper- loonlijkheid bezit en a.h.w. is ge groeid uit de in Januari 1945 be gonnen actie voor hulp aan het Westen, heeft zich vanaf het be gin, zeer terecht, op het stand punt gesteld, dat de resterende gelden in Zeeland moesten blijven en dat zij ten goede moesten ko men aan de Zeeuwse bevolking. Het heeft heus wel -eens moeite gekost het geld in handen te hou den! Maar er is een prachtige be stemming voor dit geld gevonden nJ. (zoals art. 3 van de statuten het zegt) „de behartiging van de sociale of maatschappelijke be langen le van hen, die tengevol ge van oorlogshandelingen of -omstandigheden hun ouders of kostwinners hebben verloren en 2e van hen, die door oorlogshan delingen of -omstandigheden li chamelijk of geestelijk zodanig getroffen werden, dat zij daar door niet meer of niet meer vol doende in staat zijn zich of hun gezin die verzorging te geven, waartoe zfj in staat zouden zijn geweest Indien dfze oorlogshan delingen of -omstandigheden hen niet hadden getroffen". Ter voorkoming van misver stand zij medegedeeld, dat de ver eniging dus geen vergoeding van materiële oorlogsschade verleent. Alleen Zeeuwen. Voor hulp komen alleen in aan merking oorlogsslachtoffers of hun nagelaten betrekkingen, in dien de getroffene of zijn gezin op het tijdstip der oorlogshande ling in de Provincie Zeeland woonachtig was of door de be zettende macht genoopt was de Prov. Zeeland te verlaten. In de eerste plaats zullen ge holpen worden zij, die vrijwillig in het belang van anderen werk zaamheden hebben verricht en daarbij zijn getroffen. Voorts is van belang te weten, dat de hulp alleen verleend zal worden, „indien de door wettelij ke bepalingen of landelijke in stellingen te verlenen hulp inci denteel door het bestuur niet toe reikend wordt geacht". Nagelaten betrekkingen van illegale wer kers b.v. zullen door de Stichting 19401945 worden geholpen, doch in sommige gevallen is het mogelijk, dat voor een bepaald onderdeel de vereniging steunt. Ben voorbeeld: wanneer er een gezin is, waarvan de vader het leven liet tengevolge van oorlogs handelingen, terwijl hij bezig was anderen te redden, en een zoon of dochter die studeert, hiermede zou moeten ophouden, omdat het pensioen of de vergoeding van die mo-a„- voldoende is,« dan kan bij de vereniging een aan- Kamerleden onderscheiden Benoemd zijn tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: het Eerste Kamerlid mr dr G. Kolff en de Tweede Kamerleden W. J. Andriessen, dr ir W. J. Droe- sen, J. Groen Azn., J. Schilthuis, J. J. W. IJsselmulden en dr C. v. der ZaaL Splitsing van woningen. Het Rijk verleent premies. Het ligt in de bedoeling, al dus de Toelichting op de Begro ting, een regeling te treffen waarbij met betrekkelijk geringe kosten een niet onbelangrijke verbetering der huisvestingsmo gelijkheden zal kunnen worden verkregen. Hierbij zal een pre mie worden verleend als bij drage in de kosten verbonden aan het splitsen van een wo ning in een dubbele woning. De bijdrage aan de gemeenten voor dit doel voor 1947 is mét f 2 mil- lloen verhoogd. Buitenlanders op de Jaarbeurs. Het buitenlands bezoek, dat in het paviljoen van de buiten landse dienst wordt gere gistreerd, neemt nog steeds toe, zowel in omvang als in verschei denheid. Over het algemeen kan thans reeds worden gezegd, dat het buitenlandse bezoek aan deze jaarbeurs, dat van de vorige beurs aanmerkelijk overtreft. vraag worden ingediend deze kos ten voor rekening te nemen. Nog een ander voorbeeld: momenteel wordt aan de P.Z.E.M. een cur sus gegeven voor meterijker aan hen, die door b.v. een mijnexplosie een lichaamsdeel verloren. Geen blijvende vereniging. „Zeeuwse Hulp" is geen blij vende vereniging en het bestuur! stelt zich voor, het kapitaal in! circa 20 jaar te „verbruiken". Maar in de komende jaren zal ze een belangrijke rol kunnen spe-[ len in het leven van vele Zeeu- wen, die lijden onder de gevolgen van de oorlogsstorm, die hen teis terde en die nu het goede besef hebben, te worden bijgestaan door eigen provineiegenoten De over heel Zeeland versprei de contactpunten waar betrokke nen nadere inlichtingen kunnen krijgen, laten wij tot slot hier onder volgen: voor Schouwen enj Duiveland: J. Vriesendorp van' Renesse, Slot Moermond, Renes- se; voor Tholen: W. L. Blinden- bach, notaris, St. Maartensdijk; voor Zuid-Beveland: J. G. Sturm, L. Kerkstraat 5, Goes; voor Noord-Beveland: Dr L. G. Gel derman, arts, Kortgene; voor Walcheren (behalve Vlissingen) J. C. F. v. Kamer, Stadsschuur 6, Middelburg; voor Vlissingen: A. Lokker, Boul. Evertsen 30; voor O.-Z. Vlaanderen: mevr. A. Lam- brechtsen van Ritthemv. der Mieden van Opmeer, Burgem. Geillstr. 11, Terneuzen; voor W.- Z. Vlaanderen: B. Bols, Nieuwstr. 30, Oostburg. Overwogen wordt het aantal contactpunten voor West Zeeuwsch-Vlaanderen uit te breiden wegens het grote aantal oorlogsslachtoffers in deze streek. Fonds en de Wereldbank Het eerste land binnen de Russische invloedssfeer dat is aanbevolen voor het lidmaat schap van het internationale monetaire fonds en de wereld bank is Finland. Finland werd Dinsdag tijdens, de geheime zit ting van het Joint Membership committee van het fonds en de wereldbank voor het lidmaat schap van het internationale monetaire fonds en de wereld bank wacht thans nog op de of ficiële ratificatie door de Raad van Bestuur. De voorzitter van het Joint Membership Commit tee heeft bepaald, dat het Finse aandeel in de wereldbank _38 millioen dollar zal bedragen, evenals de Finse bijdrage in het internationale monetaire fonds. Niet minder dan 2 pet. hiervan zal in goud moeten worden be taald, terwijl het restant in Finse valuta kan .worden be taald, op basis van de huidige koersen. Britse vertegenwoor digingen bij de vroegere bondgenoten van Duitsland. In verband met het beëindi gen van de staat van oorlog tus sen Groot-Brittannië en de vroe gere satelieten van Duitsland heeft de Britse regering gezanten benoemd ln Hongarije, Finland, Bulgarije en Oostenrijk. Sir Vic tor Mallet Is benoemd tot ambas sadeur te Rome, als opvolger van Sir Noel Charles. Belgische militaire manoeuvre op Duits geHed. Het Belgische leger zal van 17 tot 20 Sept. manoeuvres hou den in Rijnland, omdat het eerste legercorps, dat het groot ste deel van het Belgische leger uitmaakt, deelneemt aan de be zetting van de Britse zone ir West-Duitsland. De manoeuvres worden ge houden tussen Aken en Keulen. Het thema is ontleend aan de slag om de Roer in 1945 en het oversteken van deze rivier tus sen Duuren en Julich door ge pantserde afdelingen. Ook het Belgische luchtleger is bij de manoeuvres betrokken. „Minder dan ooit, aldus Trouw, kan men aan de troonrede de po litiek van het kabinet herkennen. Minister Beel heeft voorzeker zijn mond niet voorbijgepraat. Bij de aankondiging van wat wij te wachten hebben aan wetsontwer pen wordt meestal eenvoudigweg het onderwerp genoemd. Meer niet. Er komt een regeling van het radiovraagstuk. Punt. Er jkomt een ontwerp publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Punt. Een qualiftcatie, een aanduiding van de richting welke men uit- koerst, ontbreekt geheel. Zo is het met de meeste onderwerpen. Het geldt ook voor wat over de Indische kwestie gezegd werd. Ook dit is alles zo vlak en zo gereserveerd mogelijk gehouden. Kennelijk wordt dit punt bewaard tot de komende regeringsverkla ring over Indië". De „N. Rott. Crt" (P. V. d. V.) zegt, dat deze Troonrede de indruk vestigde, dat dit Ka binet zozeer gebukt gaat onder de last van waarlijk nationale vraagstukken, dat het partijen- karakter steeds meer op de ach tergrond raakt. Ditmaal zal men er geen pa- radepaardjes van nationalisatie of van specifiek-katholieke wen sen in aantreffen. „Niet alleen, dat de signatuur van het kabinet vrijwel ni°t uit de. Troonrede spreekt, eerder is het tegendeel het geval, waar de aankondiging van maatregelen van een zekere politieke strek king blijk geeft. Zo stelt de eco nomische paragraaf in uitzicht „vereenvoudiging van de over heidsbemoeiing met het bedrijfs leven" en „dienovereenkomstig inkrimping van het overheids apparaat", in de financiële para graaf wordt de aanvang binnen kort van de afwikkeling der ge blokkeerde tegoeden aangekon digd. Dit wijst meer op het los ser maken van bestaande bindin gen dan op het scheppen van nieuwe. Dat door indiening van gevraagd. Het is een tragisch verloop van de gebeurtenissen. Twee jaar ge leden wilden Schermerhorn en de zijnen geen nationaal kabinet. Zij wilden geen puinruimers zijn, maar bouwers. Zij hadden zulke grote plannen. Het was alles ver nieuwing, wat de klok sloeg. Dit ministerie dreigt reeds onder het puinruimen te bezwijken. Alleen de Minister van Justitie heeft nog kans gezien over de vernieu wing te praten, maar volkomen te onpas. Want de voorbeelden, die hij onder vernieuwing rang schikt, hebben met de befaamde, klassieke vernieuwing van de N. V. B. niets te maken. Of speelt door deze zinsneden een vreemde en half opzettelijke ironie Somber is deze troonrede. Niet het minst, omdat het een stuk is zonder geestdrift, zonder vast beradenheid, zonder gezonde perspectieven." „Het Vrije Volk" (P. v. d. A.) noemt de Troonrede een kloek, doch voorzichtig staats stuk. Men krijgt de indruk, dat sommige passage's in eerste ont werp een optimistischer beeld hebben vertoond dan thans het geval is, en dat bij de definitieve vaststelling een voorzichtige stem voortdurend tot zelfbeperking heeft aangemaand. Nederland vormt thans minder dan ooit een eiland in een wereld, die ten prooi is aan de uiterste verwar ring op bijna elk gebied. Het is een oude waarheid, die helaas maar al te actueel is gebleven, dat de binnenlandse politiek van elk land in het buitenland wordt gemaakt. Amerikaans voorschot aan Griekenland. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelt yaKk mee, dat een. bedrag van tién een wetsontwerp op de publiek- millioen dollar ter beschikking rechtelijke bedrijfsorganisatie „constructieve samenwerking van alle bij het bedrijfsleven betrok kenen" zal worden bevorderd, is hiermee niet in tegenspraak, want het is allang geen geheim meer, dat minister Huysmans allerminst het voor-ontwerp-Vos wenste over te nemen." De „Nieuwe Haagsche Crt" (Prot. Chr.) zegt o.m.: „Het behoeft niet te verbazen, dat de „troonrede" ditmaal be gint met de gebeurtenissen in Indië. Bij niets is in het afge lopen jaar de staat zo nauw be trokken geweest als bij hetgeen in de Archipel voorviel. En dit zal nog geruime tijd zo blijven. Van grote zorg geeft dit deel der rede blijk. Ging nog dezer dagen het gerucht, dat de Re gering in deze rede enkele be langrijke mededelingen zou doen betreffende het Indische beleid, de „troonrede" laat dit toch ach terwege. Wij zullen moeten wachten op de regeringsverklaring, die deze week in de Tweede Kamer in het bijzonder op Indië betrekking zal hebben. Of is het zwijgen van de „troonrede" op dit punt een aan- v,'ijzing, dat ook de regeringsver klaring toch weinig nieuws zal brengen 7" Het „Friesch Dagblad" (Prot. Chr.) constateert, dat de aangekondigde regeringsmaat regelen weinig nieuws bevatten. Verreweg het meeste was al van Griekenland is gesteld voor de aankoop van dringend beno digde importgoederen. Dit voor schot is verstrekt op verzoek van Griswold, het hoofd van de Amerikaanse missie in Grieken land, boven de vijf millioen dol lar die op 6 Augustus ter be schikking zijn gesteld. Deze be dragen, die niet zonder toestem ming van de Amerikaanse mis sie mogen worden besteed, ma ken deel uit van het totale hulp- program van 300 millioen dol lar. Engeland ontvangt dollars. Het Internationale Monetaire Fonds heeft er In toegestemd, dat Engeland binnen enkele dagen 60 millioen dollar ontvangt tegen ponden sterling. Janos Esterhazy ter dood veroordeeld. Janos Esterhazy, de vroegere leider van de Hongaarse min derheid in Slowakije, een gewe zen lid van het Tsjechische par lement, is Dinsdag in Bratislava bij verstek ter dood veroordeeld. Zijn verblijfplaats is onbekend. Esterhazy was er van besehui-, digd de Hongaarse separatisti sche partij gesteund te hebben, welke de splitsing van de Tsje- bekend, of er was reeds lang om cho-Slowaakse staat beoogde. Van de congressisten, die heb ben deelgenomen aan het wereld congres van plattelandsvrouwen te Amsterdam, hebben een 50-tal een excursie gemaakt naar Zee land. Dinsdag arriveerde het gezel schap te Krabbéndijke waar de dames op het fruitbedrijf van de heer Vogelaar welkom werden ge heten door de ere-voorzttster der afdeling Zeeland, mevr. Quarles van Ufford, baronesse Mülert tot de Leemeule en mevr. KoStense Kraak, voorzitster dezer afdeling. Na bezichtiging van het be drijf en het aanbieden van ver versingen werd gereden naar Yer- seke, waar het gezelschap werd verwelkomd door de burgemees ter en de heer 'Willemse, die een en ander vertelde over de oester cultuur. De gasten brachten daar na een bezoek aan enkele bedrij ven en werden daarbij op oesters getracteerd. Een dameskoor in Zeeuws costuum bracht enkele liederen ten gehore. Tegen de avond vertrokken de dames naar Goes, waar ze lit zaal. Krij ger afgehaald werden door hun gastvrouwen die hen onderdak verschaften voor de nacht. Woensdag vertrokken de bui tenlandse gasten naar Walcheren waar ze onder leiding van de Rijkswaterstaat en de Dienst Landbouwherstel een rit over Walcheren priaakten. Er werd daarbij een bezoek gebracht aan Rammekens en Westkapelle. In Koudekerke werd door de afdeling Koudekerke een „thé' aangeboden. Om vijf uur vertrok het gezelschap naar Zeeuwsch- Vlaanderen waar het werd ont vangen door de vereniging „Ce res" te Oostburg. Vandaag en morgen bezichtigen de dames Zeeuwsch-Vlaanderen. MRS MINIVER. Engeland kort voor en in dé laatste oorlog: de drei ging doet onbezorgdheid verdwijnen en daarvoor komt in de plaats de vaste wil om te overwinnen. Er is meer dan één film in de laatste jaren, die dit on derwerp behandelt, op velerlei wijze. Tot op zekere hoogte maakt de film „Mrs Miniver" daarop geen uitzondering; het kan de geschie denis zijn van één der vele dui zenden gezinnen, die offers brach ten van goed of bloed. Diep menselijk in durende lief de en in het bezit van kinderen, in een ontluikende liefde van twee jonge mensen, in vrolijk babbelen de kinderstemmen: dit filmwerk- is er vol van. Meesterlijk geschre ven (en gesproken) dialogen, hu mor (soms ietwat tè speels en te plotseling), rumoer van inslaan de bommen, van afweergeschut etc. (af en toe wat teveel van het goede!), uitingen van ware moed, van «:hte humaniteit, van voor beeldige zelfbeheersing: deze fac toren mede maken de film tot 'n boelend geheel. Zeker zijn er enkele bezwaren tegen „Mrs Miniver" In te bren gen. Aan het begin b.v. wordt een aanmerkelijk verschil tussen adel en „middenklasse" gesugge reerd, die in de film zelf echter nergens tot uiting komt. Mrs Mi niver lijkt toch werkelijk niet veel op de vrouw van een architect, levend en werkend in een klein dorp. Tweemaal wordt een kerkdienst verfilmd. Sublieme koorzang en gedragen orgelspel. Maar de An- glikaanse dominéé? Een vlot ty pe, die midden in het leven staat, maar van wie men toch bezwaar lijk de indruk zal krijgen, dat hij de herder en leraar van zijn gemeente is. Zou hij anders juist op het moment, dat het uitbreken van de oorlog bekend wordt, in de kerk de dienst opheffen? Zou hij In de rouwdienst dan juist niet de volle vertroosting van het Woord brengen inplaats van niets anders te zeggen dan dat dit geen oorlog is van de soldaten? Hier is he laas de oplossing van het moei lijke vraagstuk van Evangelie en nationale gevoelens in de verkeer de richting gezocht. Toch, met deze bezwaren, is Mrs /Miniver" aanvaardbaar. Omdat de film het leven tekent ln zijn strijd en zorgen, zijn vreugde en geloof, zonder mislei dend sentiment. Drie avonden werd „Mrs Mini- ver" door de CFA te Middelburg steeds voor een uitverkochte zaal vertoond. J. J. T. Christelijke metaalbewerkersbond Het aantal leden van deze bond steeg gedurende de maand juli van 12.608 tot 12.840, waarvan in Zeeland 733. Veerdienst VlissingenBreskens gestoord. Dinsdagavond is doordat een aldaar staande paal was losge raakt onder de aanlegsteiger van de ponton geraakt en maakte deze bij afgaand water slagzij. Het bleek daarom niet mogelijk het verkeer op dit veer te doen doorgaan. Hierdoor zijn enkele der laatste diensten uitgevallen, zeer ten ongerieve van de Zeeuws Vlaamse reizigers die met de laatste trein te Vlissingen o.m. van de Jaarbeurs aankwamen. Er volgde toen een invasie op ,de Vlissingse hotels, die deze stroom gelukkig goed konden verwerken. Woensdagmorgen was het euvel weer verholpen en vond de boot- dienst weer normaal doorgang. MIDDELBURG. Openingsbijeenkomst voor het Winterwerk der Ned. Herv. Kerk. Dinsdagavond had in de Oost- kerk de openingsbijeenkomst plaats voor het Winterwerk, ge organiseerd door de Herv. Jeugd raad. Ds J. van Woerden opende deze avond met een kort woord en het lezen van een gedeelte uit Deutronomium. Ds H. Aalbers van Vlissingen was de eerste spreker, die in het kort uiteenzette waarom de Herv. Kerk aan jeugdwerk doet Ds A. de Vries besprak als voorzitter der Herv. Jeugdraad het „Hoe". Na de sluiting door Ds F .Don, werd door jeugdouderling C. J. de Jongh een uiteenzetting ge geven van de verschillende tak ken van jeugdwerk. De zang nam in deze dienst die door een groot aantal leden der jeugdverenigingen werij. bijge woond, een voorname plaats in. VLISSINGEN. Sluitstuk „Leiden helpt Vlissingen". Op Zaterdag a.s. zal door een gezelschap van een 30-tal Lei- denaren vergezeld van de- Wet houder van Onderwijs en het Co mité „Leiden helpt Vlissingen" als sluitstuk van de actie „Leiden helpt Vlissingen" een bezoek aan Vlissingen worden gebracht. Het gezelschap zal te circa 3.45 ten gemeentehuize worden ontvangen. SOUBURG. Ten behoeve van de Kerstpak- kettenactie van de Niwin zullen vanaf Maandag 22 Sept. etiket ten te koop zijn. Wie f 5.stort, mag zijn naam en adres zetten op een etiket, dat geplakt wordt op een pakket, dat naar Indië gaat, als Kerstgeschenk voor één der jongens. Ook kleiner gif ten en bijdragen zijn welkom. U kunt uw bijdrage storten in het pand in de Paspoortstraat No. 11, waar vanaf die datum een Niwin-Bazar wordt geopend. 's Middags van 25 uur is de winkel geopend. Daar zult u ook vele verrassingen ontdekken. Ver zuimt daarom niet tijdig een be zoek aan deze bazar fe brengen. OOSTKAPELUE. De collecte voor het Prins Bemhardfonds te Ocstkapelle heeft f 46.60 opgebracht. Maandagmiddag werd de hulp van de brandweer ingeroe pen voor een brand in het bos van Hoogduin. Het vuur woedde in de humuslaag tussen de strui ken en braambossen. Door de mo torspuit werd water opgezogen uit een bosvijver en over een gro te lengte naar het bedreigde bos txxfcn ea muuens d» 8e ki« i kandelaar. 's Middags was reeds afscheid genomen ln de schooi; ook daar waren door de kinderen geschen ken aangeboden. Tenslotte sprak ds Stuiven berg uit Yerseke als consulent en als vriend. Hij wenste dhr v. d. VIis Gods zegen toe in zjjn nieuwe woonplaats. Diep geroerd dankte dhr v. d. Vlis, ook namens zijn vrouw, al len voor hun woorden en geschen ken. Nadat dhr v. d. Vila was toe gezongen Ps. 121:4, ging ds Stul- venberg voor in dankgebed. Van de gelegenheid om van dhr en mevr. v. d. Vlis persoonlijk af scheid te nemen, werd door velen gebruik gemaakt. NIEUWDORP. De konijnenfokkersver. „Stre ven naar beter", hield haar jaar lijkse tafelkeuring. Van de 58 ingezonden dieren behaalden 11 het predleaat z.g. Keurmeester was dhr J. Boers te Tilburg. Het mooiste dier was een blauwe Wener van A. Smit. Verdere prijzen werden gewon nen door J. Schrleks en J. Heili gers met witte Vlaamse Reus, J. v. Oosten met grote Chinchiller, P. Dekker en P. Wondergem met witte Wener, en C. Vermeule met Rus. YERSEKE. De verzending van oesters heeft door de warmte veel te lijden en is minder dan ge weest is. Zoowel voor België als Holland geldt dit. Ondanks de warmte gaat de verzending van mosselen naar België en Frankrijk steeds vooruit en zal deze week 15.000 a 16.000 ton bedragen. De kwaliteit der mosselen wordt steeds beter. Deelneemsters van het Congres van Plattelandsvrou wen hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan Yerseke. Na een bezoek aan de mosseleonserven- fabriek van de fa. de Leeuw brachten ze verder een aange naam uur door met de bezichti ging van het kreeftenpark van de fa. Cleswi. Ook oesterputten en loodsen werden bezichtigd. Na afloop werd hun in hotel Nolet een oester- en mosselver- versching aangeboden. Burge meester A. C. Willemsen leidde hun rond. TRIBUNAAL GOES. Het Tribunaal te Goes deed Woensdag uitspraak in de volgen de zaken: A. de Putter, 64 jaar, land bouwer te Biervliet: f3000 beta len en ontz. rechten. G. J. B r a n d, 45 jaar, loe werkman te Teriiole: f250 betalen en ontz. rechten. A. P. J. T h u ij, 32 jaar land arbeider te Grauw en Langen- dam: beschuldiging vervallen ver klaard. J. de Brurjn, 64 jaar, Vlasser te Koewacht en V. d e R o e e k, 52 jaar, bakker en caféhouder te Grauw en Langedam: beiden al leen ontzetting rechten. Inzake de 47-jarige agent van politie C. de Zeeuw uit Ter- neuzen, werd het vonnis van de 2de Kamer vervallen verklaard, voor zover betreft oplegging van één jaar internering en ontzetting van recht openbare ambten en bedieningen te bekleden. Te Constantine (Algerië) opgevoerd. Ongeveer 9 uur kon j hebben zich aardschokken voor de brandweer inrukken. ST LAURENS. Maandagmiddag ontstond een begin van brand in een mesthoop achter de schuur van F. J. Castel op „De Bruinvis". Door spoedig optreden van de brandweer kon de schade worden beperkt tot het verlies van enige mest. Oorzaak was vermoedelijk z.g.1 hooibroei door de langdurige droogte. Men zij gewaarschuwd. WOLPHAARTSDIJK. Maandagavond nam de heer F. v. d. Vlis, Hoofd der school van de Geref. Gemeente alhier na een verblijf van ruim 17 jaar, afscheid wegens vertrek naar Ridderkerk. Hij deed dit in het kerkgebouw der Geref. Gemeente, dat goed ge vuld was. Dhr v. d. Vlis opende deze sa menkomst en begon om er op te wijzen, dat dit afscheid hem zeer zwaar valt. Er zijn in die 17 jaar innige banden gelegd; hij dankte allen voor de vriendschap hem en zijn vrouw betoond. Diep bewogen dankte hij ook gedaan. Er is schade aangericht. Het Hongaarse parlement heeft Imre Nagy, de communis tische minister van binnenland se zaken in 1945 tot voorzitter I Stork Co. gekozen. (Werkspoor A Amsterdamse Effectenbeurs. Slotkoersen op 17 Sept. 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. V.K. L.K. 33% Ned. '38 100% 100',j, 3—3% Ned. '47 99»,% 997„ 3 Ned. 1937 99'% 99% 3 Doll, lening '47 1011/» 101% 2% Ned. N.W.S. 81% 81% 2% Spaarcert. 3 Indië 1937 101'A, 97% 183% 312 A.K.U. Bergh Jurgens Centrale Suiker Kon. Hoogovens 169% Unilever 314 Ned. Ford 407 Philips Gloeilampen 393% Büliton lie rubr. 380 Dordsche Olie 435 Kon. Olie 455 Amsterdam Rubber 146 Bandar Rubber 102 Deli-Bat.-Ruber b 106 Oost-Java-Unbber 82% Java-China-Japanl. 153 Kon. Ned. Boot 176 Ned. Scheepv. Unie 1917's Rotterd. Lloyd 167 St. Mjj. Nederland 172% H.V-A. 237% Java Cultuur 120% N.I.S.U. 125% Vorstenlanden 64% DeM-Batavia-Mp. 131 Deli Maatschappij 157 Senembah140 Muller Ie serie 174% Amsterd. Bank 159% Holl. Bank Unie 197 Incasso-Bank 152 Rotterd. Bank 170 Int. Betonbouw 162 Stokvis Hand. Mjj. 175% 157 178 1017- 97 179% 314 215 169% 309% 410% 389% 372% 435% 448% 145% 100% 106% 81 152 174 190% 168 173 235 119% 124% 63% 132 158 140% 175% 159 198 150% 171 161 175% 178 erM zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lobith, H. N. Fruit te Everdingen; te Utrecht (toez.) (Ziekenhuispred.) G. J. Derksen te Groede en NIeuwvliet. Bedankt voor Giessendam-Ne- derhardinxveld, (toez.) L. Braser te Rijsen; voor Gasselternijveen en Oosterhaule, L. Luteyn te Pet- ze; voor Zutphen, P. W. Berg- kotte te Oosterbeek. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Brouwershaven, F. Kouwenhoven te Kampen. Emeritaat. De classis Rotterdam der Geref. Kerken heeft aan Ds G. R. Kul de kinderen die vooraan in deper te Rotterdam-Kralingen, eer- kerk zaten, en wees hen op het rijke voorrecht dat in al die 17 jaren niet één kind door de dood was weggenomen. Dhr v. d. Vlis heeft ook 14 jaar de Geref. Ge meente mogjjj dienen, eerst als diaken en later als ouderling, in welke functie hij de catechisaties heeft geleld. Ook de catechisan ten werden toegesproken, alsmede de jongelingsvereniging, waarvan hij leider is geweest. Hij bracht ook een woord van dank tot het schoolbestuur voor de prettige sa menwerking en aan de onderwij zer Moerland, die helaas door ziekte niet aanwezig kon zijij. vol emeritaat verleend met gang van 1 Januari a.s. Afscheid. Ds S. van Wouwe, die het be roep naar Serooskerke 'aannam, heeft j.l. Zondag onder grote be langstelling afscheid genomen van de Geref. Kerk te Marum, met als tekst 1 Kor. 15 58. Generale Synode Chr. Geref. Kerken, In de voortgezette vergadering is uitvoerig gesproken over de verhouding van de Chr. Geref. Kerk tot de Geref. Kerken en Daarna werd het woord gevoerd Geref. Kerken onderhouden art. door ouderling M. Nijsse namens31 K.O. Ter vergadering waren de kerkeraad, om dhr v. d, Vlis verzoeken van deze beide Kerken te danken voor de arbeid door om samenspreking binnengeko- hem verricht. 1 men. De voor deze materie be- Hierna -sprak de voorz. van het noemde commissie stelde voor, schoolbestuur, dhr W. Boschart, „overwegende de profetische roe een woord van dank en overhan-1 ping van de Christelijke Gerefor- digde dhr v. d. Vlis een enveloppe meerde Kerk in deze geweldige met inhoud. j tijd en met het ook op de heilige De secretaris van het school- verplichting, de ware eenheid te bestuur, dhr A. Saraan, gaf een 1 zoeken van allen, die willen leven overzicht van het werk door dhr naar Gods Woord en de Gerefor- v. d. Vlis onder de zegen des Hee- meerde Confessie, acht deputaten ren aan de school verricht. te benoemen, om contact te zoe Dhr L. Beke, oudste lid der J. ken met de Gereformeerde Ker- V., dankte voor de ontvangen lei- ken en de Gereformeerde Kerken, ding en bood een boekwerk aan onderhoudende art. 31 K.O.; even van prof. Wisse. eens contact te zoeken met an- Namens de catechisanten werd dere kerkgroepen van Gerefor- een fraaie schemerlamp aange- meerd belijden, van welke niet verzoek tot samenspreking in kwam; en dat de deputaten op de volgende Synode verslag van de samensprekingen zullen uitbren gen". Deze voorstellen werden, bijna met algemene stemmen aanvaard,- met deze wijziging, dat aan dé voorstellen een schriftelijke voorbereiding zal voorafgaan. PredikantKamerlid. Met betrekking tot de kwestie Predikant-Kamerlid adviseerde de commissie, die het onderhavige onderwerp in studie heeft geno men, de conclusies van het rap port van 1937 te vervangen door uit te spreken dat geen gronden zijn aangevoerd voor het vaststel len van een definitief principieel oordeel over het onverenigbaar zijn van het ambt van dienaar des Woords en het lidmaatschap van een der vertegenwoordigende lichamen in onze staatsinrichting, en dat voor de behandeling van concrete gevallen de Generale Synode de Kerkeraden verwijst naar de in art. 14 D.K.O. voor geschreven gedragslijn. De Syno de verklaarde zich met deze ziens wijze accoord. Geestelijke verzorging van militairen. Bij bespreking over de geeste lijke verzorging der militairen deed veldprèdiker Ds P. M. Jon ker een klemmend beroep op de Synode, zich van haar verant woordelijkheid tegenover de mili tairen, in het bijzonder in Indië, bewust te zijn en haar gezag te doen gelden, teneinde de geeste lijke verzorging zo effectief mo gelijk te doen zijn. Er werd een commissie benoemd die een in structie zal opstellen. Voorts werd besloten ln betrek king tot het afleggen van geloofs belijdenis in een veld- of noodge- meente, dat dezulken, terugkeren de in de maatschappij, zich dienen te vervoegen bij de Kerkeraad. Deze onderzoekt hen opnieuw; richt tot hen de vragen, anders gebruikt bij de openbare belijde nis, stelt hen tweemaal aan de ge meente voor en schrijft hen In als lidmaat, wanneer geen wettige bezwaren binnenkomen. DE GROTE REISvAN$&^%a5? DO OIR TON: JOOP SCHELTENS 81. De man draait nog eens. Nee, het slot wil nietWat nu? Hij trekt de deur dicht, knarst een beetje met de sleutel in het slot. Zo! nu zullen de jon gens denken dat de deur op slot zit. Hij zal ondertussen een stuk touw halen en de deur vastbinden. De man gaat weg. Naar boven. Op zolder ligt wel touw. 82. Ties gaat naar de deur. Voorzichtig draait hij de knop om. Hij steekt zijn hoofd door de deuropening. Niemand te zien. „Vlug, Thijs; kom! D'r is nie mand!" Dan sluipen ze samen de deur uit. Vlak naast de deur is een an dere. Voorzichtig doen ze die open. Nu komen ze in de mooie kamer, die ze door het gat in de muur hebben gezien. Voetje voor voetje lopen ze in het donker de kamer door. Daar zijn de glazen deuren van het balkon. Ties doet ze voorzichtig open. Ais iemand hen hoort.1

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3