Hoe lot gebruik van de atoom bom besloten werd. De herdenking slag om Arnhem. Wat is er gaande met Sciiermerliorn Negende Chr.-soeiale cursus van het C.N.V. Clandestien bonden en slachten van vee. Toen Stalin op de hoogte werd gebracht, gromde hij maar wat. Roosevelt had aandeel in de voorbereiding. BINNENLANDS 7ÖURNAAL Naar vrijzinnige concentratie? Minister Mainsholt over de teeltcontracten. De archiefstukken van het besluit om de atoombom te gebruiken zullen later een interessant voorwerp van historisch onderzoek vor men. Intussen werd er reeds een en ander over de voorafgaande discussie bekendgemaakt. In 1946 deed Stimson, gewezen minister van oorlog onder Roosevelt, enige interessante onthullingen. Het Franse blad „Le Monde" brengt nu een aanvullend artikel van de hand van Nat. Finey, die in de wetenschappelijke kringen van Los Alamos kennis kreeg van documenten van het grootste belang. Het staat thans vast, aldus Nat. Finey, dat de beslissing van President Truman de atoombom te gebruiken slechts de bevestiging was van reeds door Roosevelt getroffen schikkingen. sing betekende: Hiroshima of een ander gelijksoortige Japanse stad, duizenden doden onder de burger lijke bevolking. Deze beslissing werd aan de groep geleerden medegedeeld om „Het blijkt dat, in 1939 in de Verenigde Staten, besloten werd van de werken van Niels Bohr en Liese Meltner over de atoomver schijnselen der kettingreacties gebruik te maken voor het zoe ken naar een nieuw wapen. De juiste datum waarop de atoom bom zelf gevonden werd blijft in tussen een oorlogsgehelm. Maar het kan thans niet meer getwij feld worden dat President Roose velt, die op de hoogte was van de practische verwezenlijking van dit schrikwekkend wapen, voor zyn dood besloten had er gebruik van te maken om het einde van de oorlog te bespoedigen". Gewetensbezwaren. Nat. Finey maakt er melding van dat einde 1944 begin 1945, toen alles klaar was in de labo ratoria te Los Alamos, sommige geleerden voor hun zware verant woordelijkheid terugdeinsden en een morele crisis doormaakten. „Velen die aan de verwezenlijking van de eerste phase van het ont werp hadden medegewerkt, gaven het op toen zij de zekerheid had den dat de bom inderdaad kon gefabriceerd worden". Om aan deze crisis een einde te maken liet men, volgens generaal Leslie Groves, Dr Niels Bohr uit Groot- Brittannië naar de Verenigde Sta ten komen. Hij begaf zich naar Los Alamos, waar hij als filosoof, de geleerden over de „morele waarde" van de vervaardiging en het gebruik der atoombom onder hield. „Hij schreef toen een brief aan President Roosevelt, waarin hij zijn overtuiging uiteenzette. Deze brief maakt deel uit van de col lecties van President Roosevelt en werd nimmer gepubliceerd. Wat ik er hier over mededeel heb ik uit de mond vernomen van perso nen, die gedurende de oorlog, te Los Alamos, Bohr zelf, met zijn zachte stem, die een sterk vreemd accent verried, de eerste redactie van dit schrijven hebben horen voorlezen en die, op grond van lange nachtelijke gesprekken met Bohr, weten wat hij dacht. Hoe eer, hoe beter!.... Ik meen te mogen beweren dat Niels Bohr tot definitieve beslui ten kwam. Het hoofdthema van zijn argumentatie was het volgen de: „Daar de atoombom feitelijk bestaat, zal zij onvermijdelijk eens, vroeg of laat, gebruikt wor den. De kansen dat zij niet verder zal gebruikt worden hangen af van haar schrikwekkend machts vertoon. Hoe eer dus, hoe beter Een speciaal comité, door Roo sevelt vóór zijn dood opgericht, werd er mede belast de goedkeu ring van het plan door Truman voor te bereiden. Dit „speciaal comité van de Staatssecretaris voor oorlog" (ook genoemd „In terim Comité) stond onder voor zitterschap van Stimson. James F. Byrnes, toen nog geen minister van Buitenlandse Zaken, trad er als de persoonlijke vertegenwoor diger van Truman op, terwijl de onderstaatssecretaris William Clayton het Staatsdepartement vertegenwoordigde. In zijn werk werd het Comité bijgestaan door specialisten als Dr Oppenheimer, Dr E. O. Lawrence, Dr Fermt en Dr A. H. Caupton. Aan de ver gaderingen van het Comité na men ook deel sommige industri ëlen, die firma's vertegenwoordig den welke betrokken waren bij het uitvoeren van het plan, terwijl de Generalen Marshall en Arnold en de vlootadmiraal Ernest King regelmatig om advies werden ge vraagd. Historische beslissing. „Het duurde drie maanden voordat het Comité een beslissing trof. Tenslotte besloot het de bom voor een „demonstratie" tegen de Japanners objectief te gebruiken. Iedereen begreep wat deze beslis- Stalin op de hoogte was gebracht van het bestaan van de bom en van de bedoeling haar tegen Ja pan te gebruiken. Stalin vraagteken. Eerst nadat er in het „Interim Comité" fel over gediscussieerd was, werd besloten Stalin in ver trouwen te nemen. Stimson droeg de Russen een kwaad hart toe wegens hun gedrag tijdens de eindphase van de oorlog in 1945 en hij drong er op aan dat men handelen zou zonder de Russen in te lichten. Maar de onder staatssecretaris voor oorlog John Mc. Cl cv en Geo Harrison, secre taris van het Comité vreesden dat deze eenzijdige handelwijze ge vaarlijk zou zijn voor de toekomst van de A merikaans-Russische betrekkingen. Zij slaagden er in Stimson te overtuigen. Charles Schollen, hoog ambte naar bij het Staatsdepartement, die als tolk tussen Stalin en Tru man te Potsdam optrad, vertelt het argument van President Tru man: dat het leven van 150.000 soldaten, Amerikaanse en Japan se, zou gespaard blijven door het gebruik van de atoombom, de hun nog een gelegenheid te geven j dat s^talin z!ch er 'toe Uperkte te protesteren. Het lijkt wel dat vaaf? te grommen en-dan zei: „Ja, !k ken dit alles". Hii stelde geen enkele vraag over de bom zelf noch over de omstandigheden waarin zij zou> gebruikt worden. i In elk geval staat het vast, dat doorslag gaf. President Truman j Amerikaanse beslissing niet keurde in beginsel de beslissing j afkeurde goed, nog vóór de proefnemingHet was na deze ontmoeting m de woestijn van New-Mexico, I dat president Truman „met ge- de doeltreffendheid van de bom sloten deuren" om zijn eigen bewezen had. uitdrukking te gebruiken de De eindbeslissing viel eerst na ten uitvoerlegging van lang te de Conferentie van Potsdam, toen voren voorbereide plannen beval. Uitnodiging tot politiek gesprek. Het door mr Oud gelanceerde denkbeeld te komen tot de vor ming van een vooruitstrevende vrijzinnige partij, waarin de oud vrijzinnig-democraten, die zich in de Partij van de Arbeid niet thuis voelen, alsmede dakloze of tot andere groeperingen behorende niet-socialistische democraten bij eengebracht zouden kunnen wor den, heeft een reactie uitgelokt van de voorzitter der Partij van de Vrijheid, mr D. U. Stikker. In een beschouwing in het Alg. Handelsblad wijst de heer Stik ker er op, dat het bij de oprich ting van de Partij van de Vrijheid de bèdoeling was, dat 'n nieuwe partij zou ontstaan van „politiek- vrijzinnig denkende mensen, die niet socialistisch, maar wel soci aal voelend en vooruitstrevend waren". De oprichting van de Partij van de Vrijheid vond ech ter plaats enkele weken voor de verkiezingen, toen de vrijzinnig democraten reeds hadden beslo ten tot fusie met de Partij van de Arbeid. Mr Stikker betoogt verder, dat er omtrent de twee voornaamste vraagstukken van het ogenblik (het Indische en het financieel- economische probleem) tussen mr Oud en de Partij van de Vrij heid weinig verschil van inzicht bestaat, waarna hij eindigt: „Ongetwijfeld zullen er nuances overblijven, maar niet voor elk verschil moeten weer nieuwe po litieke partijen worden opgericht. Er moet gestreefd worden naar eenheid, niet ten koste van ver vanging van beginselen, maar eenheid met als grondslag samen werking van in wezen politiek gelijkgezinden. Daarvoor moet een politiek gesprek geopend wor den met als einddoel een sterke progressief gezinde partij, die al len omvat voor wie de geestelijke vrijheid primair is, de sociale ge rechtigheid plicht en die het eco nomisch leven niet willen zien verstarren in het keurslijf van een socialistische dogmatiek, die uiteindelijk in staatsabsolutisme moet eindigen. Tot een zodanige koers zijn wij bereid". In samenwerking met enige commiezen heeft de Venlose politie een inval gedaan in een woning te Venlo, waar een smokkelaarsbende kon worden opgerold. Een grote partij koffie en levensmiddelen, gereed voor de smokkel naar Duitsland, werden in beslag genomen. De bewoner B. en twee Duitsers H. R. en B. C. uit het Duitse stadje Lobberich werden inge sloten. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in de boer derij van Reinders te Melderslo. De kinderen konden slechts met grote moeite uit het weldra in lichterlaaie staande huis gered worden. De boerderij ging ge heel verloren en slechts een deel van de inboedel werd gered.- De grote schade de pas binnen gehaalde oogst ging geheel ver loren wordt slechts ten dele door verzekering gedekt. Om de tientallen slachtoffers der brandrampen, welke de laat ste maanden de provincie Noord- Brabant geteisterd hebben, te helpen zullen op initiatief van Brabants Volksherstel de brand weerlieden van alle plaatsen der provincie binnenkort op één dag een collecte houden. Op 6 Januari 1897 kwamen een aantal mannen bijeen die het besluit namen over *e gaan tot oprichting van het Drents paardenstamboek. Het D.P.S. telde bij de start 150 leden. Mo menteel telt het ledenregister rond 400 namen. De viering van het gouden jubileum zal op Woensdag 24 September te Assen plaats heb ben. O.m. zal er een concours- hippique worden gehouden. Belangstelling voor het Rijksmuseum. De trek naar het Rijksmuseum handhaaft zich op hetzefde verbluffende peil. De belang stelling voor de Weense kunst schatten is daarbij voortdurend iets groter dan die voor de Nachtwacht, waar sedert 13 Juli 1946 in totaal 165.067 personen hun opwachting maakten. Op de Weense tentoonstelling, die op 26 Augustus haar 100.000ste be zoeker noteerde, passeerde Maandag de 150.000ste de tour niquets. Anke Servaes overleden. Dinsdagavond Is ln het St. Eli sabeth Ziekenhuis te Alkmaar de bekende schrijfster, mevr. A. G. ValkhoffWijdom (pseu doniem Anke Servaes) op 49- jarige leeftijd overleden. Een lange lijst romans heeft de schrijfster op haar naam staan. Verscheidene van deze boeken zijn in het Duits, Noors, Zweeds en Deens vertaald, ter wijl Franse en Engelse vertalin gen in voorbereiding zijn. Sir Philip Nichols Brits ambassadeur in Nederland. Officieel wordt medegedeeld, dat Sir Nevile Bland, de Britse ambassadeur alhier, in verband met de leeftijdsgrens aan het einde van dit jaar de diploma tieke dienst gaat verlaten en uit dien hoofde ontheven wordt van zijn functie in Den Haag. Hij zal worden opgevolgd door Sir Philip Nichols, de tegen woordige ambassadeur in Tsje- cho-Slowakije. Een arts in Kaapstad heeft met succes 24.422 spijkers uit de maag van een jonge timmerman operatief verwijderd. Het eten van spijkers, eens tijdens een aanval van neerslachtigheid ver richt, had hij zich tot een ge woonte gemaakt. Tenslotte kreeg de man echter last van indiges tie.... xvm. De Middelburgse kerken. III. De Oostmonsterkerk, zoals ze vóór de Hervorming werd ge noemd, heet nu de Nieuwe kerk. Deze Abdijkerk was gewijd aan Maria en maakte deel uit van het complex Abdijgebouwen, in 1940 helaas zwaar beschadigd. Werden de twee andere Mon- sterkerken kort na de overgang van Middelburg reeds gebruikt door de Hervormden, met de Ab dijkerk ging er ruim een jaar overheen, voor dit het geval was; vandaar waarschijnlijk de naam „Nieuwe kerk". Men moest ze eerst „reynigen ende tot den dienste Godes be- quaem maken" en dit schijnt niet bijzonder vlug gegaan te zijn, zo dat het 1 April 1575 werd eer het gebouw dienst kon doen. Toen men ruim 20 jaar later (1597) gebrek aan kerkruimte had, werd ook het koor van deze kerk gebruikt voor de godsdienst oefeningen: de Koorkerk en dit is zo gebleven tot voor de laatste oorlog. De twee gedeelten werden door twee muren (waartussen de consistoriekamer) van elkander I gescheiden en deze afscheiding was zo doelmatig, dat er ln bel de gedeelten tegelijk gepredikt kon worden, zonder dat men enige hinder van elkander had. In de Roomse tijd hing hier bo ven het hoofdaltaar de door Jan van Mabuse geschilderde triptiek, die zo groot was, dat de zijstuk ken bij het openslaan door schra gen moesten worden gesteund. Toen de bekende Duitse schilder Albrecht Dürer bij zijn bezoek aan ons land ook dit kunstwerk bewonderde, noemde hij het 't schoonste schilderij der Christen heid. Door een brand is het ver loren gegaan. De kerkgebouwen en de Abdijtoren zijn trouwens door branden vaak geteisterd; hetzij door blikseminslag" of door onvoorzichtigheid van loodgieters en zoals we uit eigen ervaring weten enkele jaren terug door de niets ontziende gruwelwerking van modern oorlogstuig. Wat is er nu nog over van deze middel eeuwse pracht? De Lange Jan is een kopte Jan geworden, van de Nieuwe kerk zijn alleen de In Regeringskringen raakt men steeds meer verlegen met de figuur van de heer Scher- merhorn. Het is bekend, aldus „Fr. Dagbl.", dat hij zich in zijn func tie als commissaris-generaal zéér beslist heeft uitgelaten vóór de politionele actie. Hij stond beslist aan de zijde van Dr van Mook. Maar zijn volgelingen hebben bijna onmiddellijk het verhaal verspreid, dat de heer Schermerhorn tegen de politio nele actie was. Deze verhalen komen uit de kringen van „Het Parool", het blad, dat zich zo scherp keert tegen Dr Van Mook en hem zijn koloniale mentali teit verwijt. De heer Frans Goethart is de auteur. Hij heeft direct na zijn terugkeer uit In- dië reeds verteld, dat Scher merhorn tegen was. Om het ver haal nog wat romantischer te maken, voegde hij er aan toe, dat mevr. Schermerhorn als de monstratie de Zondagavond, dat de actie begon, was gaan sla pen ten huize van een der ge arresteerde extremisten. Het schijnt, dat de heer Scher merhorn nu bezig is, te gaan ge loven, wat de heer Goedhart van hem heeft verteld. Hij dis- tanieeert zich hoe langer hoe meer van de door hem zelf mede aanbevolen politiek. Hij houdt allerlei besprekingen. Is het feit, dat hij nu de mede delingen van Frans Goedhart gaat geloven, een gevolg van zijn naiviteit of speelt hij een politiek spel en leent hij zich voor een actie van sommige van zijn vereerders, om hem in de plaats te stellen van Dr Van Mook? Er zijn de laatste week ook een ogenblik geruchten op gedoken, dat hij Minister Jonk man zou vervangen als minister van Overzeese gebiedsdelen. De P. v. d. A. is er slecht over te spreken, dat Dr Beel die porte feuille heeft voor een langdurig muren en pilaren nog blijven staan, de Koorkerk is, hoewel zwaar beschadigd, er nog het beste afgekomen. De plannen voor de wederopbouw zijn echter goedgekeurd en binnen een paar jaar hoopt men de Abdijkerk met de beide kerken te hebben opge bouwd,. ongeveer in dezelfde vorm als waarin ze in 1940 verkeerden. Het grafmonument van de fami lie Evertsen was door een muur tje veilig gesteld en is daardoor gespaard gebleven. Maar de mooi gebeeldhouwde preekstoel uit 1727, rustend op een arend, is verdwenen, evenals het mooie orgel van 1600. Naast de preekstoel hingen twee marmeren platen als herinnering aan graaf Willem II en zijn broer Floris, de voogd van de latere Floris V. Veel heeft Middelburg en het kerkelijk leven in de 13e eeuw aan hen te danken; beide zijn in de Koorkerk begraven. Later zijn hun beenderen opgegraven, heb ben (met de grafzerk) verschei dene jaren een plaats in het mu seum gevonden, zijn in 't midden der vorige eeuw onder de vloer van de Nieuwe kerk begraven tegenover de gedenkplaten maar zijn tenslotte nog niet zo veel jaren geleden (1928) weer overgebracht naar hun oorspron kelijke rustplaats in de Koorkerk. In de Nieuwe kerk hing ook een bord met de naam van de eerste Hervormde predikant Ge- lein Jansz. d'Hoorne, die enkele jaren vóór de overgave van Mid- interim. Het heet, dat het even wicht daardoor verbroken wordt in het kabinet. Maar in werke lijkheid vreest men, dat Dr Beel een richting zal inslaan, die men in de P. v. d. A. niet wenst. Het was toch al opgeval len, dat hij het jongste debat zoveel beslister sprak dan mi nister Jonkman. Maar deze geruchten over een eventueel ministerschap van Ir Schermerhorn zijn van alle grond ontbloot. De K.V.P. wil hem in géén geval als minister terug. En Dr Beel is op dit punt even gedecideerd als zijn partij. Het officiële standpunt van de P. v. d. A. is nog steeds, dat Schermerhorn als commissaris- generaal terug moet naar Indië. Maar officieus wordt er telkens iets anders bedacht. Wij zijn zeer benieuwd, welk lot hij tenslotte uit de bus zal trekken. Vergadering Tweede Kamer. Rijksbegroting aangeboden. Te 3 uur Dinsdagmiddag is de Tweede Kamer onder voorzitter schap van de heer Mr van Schalk bijeengekomen. Zodra de voorzitter de vergade ring opende kreeg de minister van Financiën, de heer L i e f- t i n c k het woord, voor het aan bieden van de ontwerpen der Rijksbegroting voor 1948, zomede de nota omtrent de toestand van 's Rijks financiën aan. Daarna was aan de orde het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. De voordracht, welke H. M. de Koningin zal worden aangeboden luidt: 1. Mr van Schaik, 2. Mr Joekes, 3. C. Smeenk. De Kamer zal Donderdag we der bijeenkomen. delburg aan de Geuzen al in 't geheim predikte in pakhuizen en schuren. We kunnen van Middelburg hetzelfde zeggen, wat Paulus bij zijn tocht door Athene opmerkte: dat de stad zeer godsdienstig was. Had Middelburg in de Roomse tijd 9 kloosters en 3 grote kathe dralen, in de eerste eeuw van de Hervorming stonden hier zelfs 12 predikanten. Toen werden b.v. ook nog gebruikt de Vismarkt- kerk (nu afgebroken) en de Gasthuiskerk (1590), alleen voor de morgendiensten. Deze laatste, de kapel van het Barbaraklooster (een gasthuis) werd kort daarop in bruikleen afgestaan aan de Engelse kooplieden, na een kwart eeuw weer Ned. Hervormde kerk, in de Franse tijd en daarna Roomse kerk en in de vorige eeuw gekocht door de Chr. Af gescheidenen, waaruit later de Gereformeerde kerken zijn ont staan. Thans is het een Chr. Ge- ref. bedehuis. De Engelsen zijn verhuist naar de kapel van het Cellebroers- klooster, staande „nevens het huis der simpelen", waar deze kerk ook na de opheffing der En gelse gemeente in 1921 nog steeds de Engelse kerk in het Simpel- huisstraatje heet. Dit kleine ge bouwtje met ongeveer 100 zit plaatsen behoort thans ook aan de Ned. Hervormde gemeente en momenteel wordt er bij gebrek aan ruimte ook dienst gehouden. L. v. W. Het instituut historisch gegroeid. Ongunstige beïnvloeding van het loonpeil. Op vragen van de heer Mes, lid van de Tweede Kamer in ver band met het sluiten van z.g. teeltcontracten heeft de miiüstet van Landbouw het volgende geantwoord: Het ls de minister bekend, dat het instituut der z.g. teeltcon tracten ln de laatste tfld meer ingang heeft gevonden. Vanouds werden deze contracten, vooral in de provincie Zeeland, afgesloten voor het telen van producten als vlas, uien en wijnpeen. In de laat ste tijd echter vond dit instituut ook toepassing met betrekking tot het telen van pootaardappelen en ziiveruien, alsmede voor erw ten en bonen voor de conserven- fabrieken. Bij deze teeltcontracten, die meestal voor 1 jaar zijn aange gaan, wordt door een landbouwer- eigenaar of door een pachter aan een handelaar of commissionnair in landbouwproducten of aan een conservenfabrikant land zaai- klaar ter beschikking gesteld. Daarnaast worden door de land bouwers niet zelden nog verschil lende werkzaamheden verricht, zoals het inzaaien van het pro duct, alsook het paardewerk. Soms worden daarnevens nog en kele diensten door de boer ver richt, bijv. het verzorgen van het vervoer der producten naar de le veringsplaats. Tot de verplichtin gen van de z.g. gebruikers van het land kunnen o.m. worden ge rekend het onderhoud (zoals het land vrijhouden van onkruid) en het beschikbaar stellen van zaal- en pootgoed, soms ook de betaling van kunstmest en ten slotte het oogsten van het product. Hiermede is in het algemeen de inhoud van een z.g. teeltcon tract geschetst zonder in bijzon derheden af te dalen. Evenwel schijnen allerlei mengvormen van deze contracten nog in de prac- tgk voor te komen, waarover de minister echter geen gegevens ter beschikking staan. Na het roven van de oogst, 'die als regel 4 a 5 maanden op het land staat, wordt het land weder aan de boer opgeleverd. Hoewel klachten over teeltcon tracten de minister tot dusverre nog niet hebben bereikt, staat wel vast, dat hieruit een ongunstige beïnvloeding van het loonpeil voortvloeit, wanneer bjjv. hande laren, die een teeltcontract met een boer hebben afgesloten, ar beidskrachten aannemen, aan wie zij meer betalen dan voigens de geldende loonstandaard voor de landarbeiders is geoorloofd. Dat de plaatselijk arbeidsmarkt hierdoor wordt bedorven, ligt voor de hand. Het aanbod van ar beiders, die anders bij de boeren werk vinden, neemt in sterke ma te af, hetgeen vooral onder de te genwoordige omstandigheden met haar schaarste aan arbeidskrach ten ongewenst moet worden ge acht. In sommige plaatsen verdwijnt de - -beldsreserve van het nor male boerenbedrijf zelfs geheel. Het instituut der teelteontrac- ten is historisch gegroeid. De boe ren, die teeltcontracten afsluiten, doen dit geheel vrijwillig, blijk baar omdat zij het risico van de teelt van speculatieve gewassen niet zelf durven dragen. Daar naast spelen ook het arbeidste kort en een zekere gemakzucht van de zijde van de boer een rol. Het is de minister gebleken, dal de teeltcontracten plaatselijk zo danige omvang Kunnen aanne men, dat zjj onereus voor de landbouw worden. Wel mag verwacht worden, dat, wanneer de teelt van speculatieve gewassen niet meer zulke hoge fi nanciële opbrengst"" zal opleve ren als de laatste tijd het geval was, minder gecontracteerd zal worden en daarmede ook de ar beidsverhoudingen een normaler karakter zullen gaan vertonen. De pachters, die zonder schrif- telijke toestemming hunner land eigenaren land zaalklaar ter be schikking stellen aan handel en industrie, zijn naar de opvatting van de minister nu reeds in over treding en wel op grond van art. 25 van het Pachtbesluit. Van een optreden van de zrjde van de eige naren-verpachters tegen deze overtredingen is echter tot nog toe niets gebleken. Overigens kunnen de Grondkamers ingevol ge art. 58 van dit besluit bepa len, dat telkenjare voor een zeker tijdstip de contrachten, waarbtf land zaaiklaar ter beschikking wordt gesteld, ter goedkeuring aan de Grondkamer worden voor gelegd. In de provincie Noord- Holland is een dergelijke regeling reeds geruime tijd van kracht. Een zodanige bepaling zal ech ter niet kunnen strekken tot be perking van de oppervlakte z.g. zaaiklaar verhuurd land. De minister acht het gewenst te doen onderzoeken, in hoeverre de oppervlakte z-g. zaaiklaar ver huurd land doeltreffend binnen j zekere perken kan worden gehou- I den en of voor bepaalde gewassen 1 het Blniten van teeltcontracten geheel of met enkele uitzonderin gen kan worden verboden. Voorts zal hij met zjjn ambt genoot van Sociale Zaken overleg plegen, ten einde na te gaan of het mogelijk is, degenen, die teelt contracten afsluiten, te dwingen zicb aan de voor landarbeiders geldende loonstandaard te hon den. Consequenties. De leden van de Partij van de Arbeid die vroeger tot een der Christelijke partijen behoor den, moeten wel over een uit zonderlijk groot slikvermogen beschikken. Zij moeten veel over him kant laten gaan. Zo o.a. dat twee leden van hun Kamerfractie het pas ge houden congres van de commu nistische partij bijwoonden. Als gasten. Als vrien den dus. En op Zondag. Met name voor de predikanten die meehielpen hun geestver wanten binnen de P. v. d. A. te loodsen, moet het wel een onaangename gewaarwording zijn, als zij zien tot welke con sequenties dit leidt. Geen wonder, dat telkens weer berichten opduiken over een zekere onrust bij de rechtse groep van de partij van Koos Vorrink. 't Is ook waarlijk wel om on rustig te worden. Suikerfabriek Zevenbergen. Te Roosendaal werd Maandag een ledenvergadering gehouden van de coöperatieve suikerfa briek Zevenbergen, welke door ongeveer 200 leden werd bijge woond. Met 941 tegen 6 stem men werd het bestuursvoorstel tot fusie van de coöperaties Dinteloord, Roosendaal en Ze venbergen aangenomen. Meer zeeptoewijzingen. Alhoewel in het algemeen voor het jaar 1948 geen rant- soenverhogir.gen zijn geprojec teerd, zal zeep in dat jaar vol gens de ter-lichting op de Rijks begroting in iets ruimere mate ter beschikking worden gesteld. Behalve deze 500 Britten, waar van enige tientallen nog in uni form waren en als een speciale eredelegatie een bepaalde plaats bij deze plechtigheid kreeg, woon den de Commissaris der Koningin in de provineie Gelderland. Jhr. Dr C. G. C. Quarles van Ufford en de burgemeesters van Arnhem en Oosterbeek deze plechtigheid bij. Burgemeester J. J. Talsma van Oosterheek heeft daarna het officiële - gezelschap en vooral de Engelse gasten met in het bijzon der hun leider, brigadier G. W. Lathbury dso. mbe. een hartelijk welkom toegeroepen. Voor het nu geheel gereedge komen monument, dat de sym bolen draagt van vrede en vrij heid en dat hier niet zou zijn op gericht, ware het niet dat de dap pere mannen van het Britse volk hier met het brengen van het hoogste offer aan de herrijzenis van een vrij Nederland hadden meegewerkt. Na herinnerd te hebben aan de spannende dagen van September 1944 wenste hij de Engelse gasten nog een goede In het vacantieoord van het C.N.V. te Putten wordt deze week de negende Christelijk-Sociale cursus gehouden. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, opende deze cursus met een rede, waarin hij o.m. memoreerde dat de christe lijke vakbeweging zich, na de be vrijding "wonderlijk heeft ontwik kelt. Nauwelijks twee jaren na de bevrijding telt ze meer leden dan in 1940. Dat danken we, al dus spreker, niet aan de mede werking van alle ambtsdragers der Prot. Chr. Kerken. Het te gendeel is het geval. Reeds voor de oorlog heeft de christelijke ar beidersbeweging in haar zware sociale strijd betrekkelijk weinig steun ontvangen van de Prot. Chr. kerken. Gelukkig waren er zeer lof waardige uitzonderingen, doch over het algemeen was de hou ding der Prot. Chr. kerken tegen over de christelijke arbeidersbe weging negatief of onverschillig. Tijdens de bezetting is de waar dering voor de christelijke vak beweging in belangrijke mate ge stegen. Na de bevrijding viel men in sommige kringen echter weer terug op het vooroorlogse stand punt. Met nadruk wees spreker er op, dat zich na de oorlog in de dis cussie over het vraagstuk van christelijke organisatie in zoverre een wijziging heeft voltrokken, dat thans meer dan vroeger het aceent valt op de apostolische roeping van de christen. De vraag is echter, tot welk practisch handelen dit moet lei- den t.a.v. de vakbeweging. Spr. verklaarde, blij te zijn, dat j Dr J. C. C. Rupp, de secretaris van de werkgroep Kerk en Sa menleving van de Ned. Herv. kerk, de heer J. Hofman, de voor zitter van de Ned. Chr. Grafische Bond, dit vraagstuk willen jnlei- den. I De christelijke vakbeweging heeft, zo vervolgde spreker, naar onze overtuiging ook een roeping in de Overzeese Gebiedsdelen en in het buitenland. Het verblijdde hem zeer, te kunnen mededelen, dat het be stuur van het C.N.V. het besluit genomen heeft een belangrijk be drag voor dit doel te zullen re serveren. Verder is aan het cur- „Red Caps and Royal Air Force Dresswil Always be the best introduction in Oosterbeek", zei de heer Maas, voorzitter van het Oosterbeekse Airborne-comité, toen hij de 500 Britse leden van de pelgrimage 1947 van de „Slag om Arnhem" welkom heette bij het thans geheel gereed gekomen „Airborne monument, dat de Ooster beekse. bevolking heeft gesticht in een plantsoen in de nabijheid van hotel Hartenstein, waar in de rumoerige Septemberdagen 1944 het hoofdkwartier gevestigd was van de Britse luchtlandingsdivisie, welke zo hevig heeft gestreden en geleden om in het bezit te komen van de Rijnbrug bij Arnhem. tijdspassering in Oosterbeek en Arnhem. Brigadier Lathbury daarna het woord nemend, richt te zich het eerst tot zijn landge noten om hun te zeggen hoe trots hij was, dat hij deze pelgrimage 1947 mocht leiden en zijn oude strijdgenoten en het Britse volk in het openbaar in Nederland mocht vertegenwoordigen op deze historische plek. Hartelijk dankte hij de burgemeester, het Airbor ne Comité en de bevolking van Oosterbeek voor dit monument, dat zal zijn een altijd blijvend symbool van de vriendschap tus sen zijn Airbornes, de Poolse Air- bornes en de Oosterbeekse be volking en eveneens een symbool voor de verbondenheid van het Nederlandse en Engelse volk. In eenvoudige woorden herdacht de brigadier daarop de gevallen helden van .de troepen, welke hij mede heeft geleid en bracht ten slotte dank voor het vriendelijk welkom. Het is erg belangrijk voor ons, die bleven leven na de heldhaftige strijd van September 1944 om hier weer te zijn bij onze vrienden, maar wij voelen, dat het nog belangrijker ïs voor de nabestaanden van de mannen, die in de grond van Oosterbeek rus ten. Daarna legde brigadier Lath bury als eerste namens de Britse landingstroepen een fraai bloem stuk aan de voet van het monu ment, dat op de verschillende vleugelen de vlaggen'voerde van Engeland, Polen en Nederland. Een Britse onder-officier legde daarna een bloemstuk, ook na mens kameraden, terwijl daarna achtereenvolgens de Commissaris der Koningin en burgemeester Talsma bloemen aandroegen, waarna burgers uit het Engelse gezelschap en Oosterbeekse cor poraties bloemstukken neerleg den. Speciaal voor het bijwonen van de Airbornedagen in Arnhem en Oosterbeek zijn uit Duitsland overgekomen twaalf man van het South Lancashire Regiment, die ook in de Battle of Arnhem heb ben gevochten en thans onderdeel uitmaken van de bezettingstroe pen in Duitsland. Een ereplaats had gekregen de Airbornevlag welke het vorig jaar door gene raal Urquart aan de gemeente Oosterbeek werd aangeboden. De plechtigheid, welke door duizen den werd bezocht, werd besloten met het spelen van de volksliede ren van Engeland, Polen en Ne derland. Tenslotte kregen de le den van de pelgrimage ieder af zonderlijk nog gelegenheid om hun bloemen te leggen op de plek van hulde aan hen, die in 1944 de heldendood in Arnhem en Oosterbeek stierven. Na afloop waren alle Britse gasten invite's van het Oosterb. s gemeente bestuur, dat hun in erse res taurants een uitgebrrij tea aan bood. susprogramma toegevoegd het on derwerp: De interne toestand der christelijke vakbeweging. Behalve de sprekers verwel komde de voorzitter een aantal gasten, n.l. een achttal vertegen woordigers van het Zwitserse Chr. vakverbond en de heren: Ds Mital, sozial pfarrer der Lu therse kerken in Tsjecho-Slowa- kije, Ds L. H. Ruitenberg namens de generale synode der Ned. Herv Kerk, R. Hofman namens de ge nerale synode der Geref. kerken, Prof. Mr W. P. de Gaay Fort man en de heer Jorrit de Jong, namens de Chr. Werkgeversver eniging. Ambtenaren van de C.C.D. blijven voortdurend scherpe con trole oefenen op het onrechtma tig houden en slachten van vee. Te Waalwijk liep een slager, die geregeld iedere week een of twee runderen slachtte, tegen de lamp. In Enkhuizen wisten enige slagers op gefingeerde na men machtigingen tot het slach ten van geiten en bokken te verkrijgen. Op deze vergunnin gen slachtten ze regelmatig ge durende de laatste negen maan den wekelijks enkele van deze dieren, totdat de vervalsing ten slotte ontdekt werd. Een auto met 480 kg. vlees, afkomstig van clandestiene slachting, werd te Sprang-Ka- pejle in beslag genomen. In En schede werd een kellner gever baliseerd, die 27% kg. rundvlees vervoerde, welk vlees hij te Haaksbergen voor f 5 per kg. had gekocht. In de omgeving van 's-Herto- genbosch werden 22 clandestien gehouden varkens in beslag ge nomen. In Werkendam 14, in Roosendaal en omgeving 20 en in Waalwijk 5. In Zeeuws-Vlaanderen zijn in de afgelopen weken feiten aan het licht gekomen, waaruit blijkt, dat daar de laatste tijd biggen door tussenkomst van en- kende handelaren worden opge kocht voor ongeoorloofde uit voer naar België. Te Port Said verzamelde zich Donderdag een grote menigte de monstranten, welke de Britse „Brittannia club", het bureau voor onderwijs van het Bijbelge nootschap en het Amerikaanse consulaat bekogelde. De menigte kon tegengehouden worden, voor dat zij het Britse consulaat be reikte. De nacht daarvoor werden de standbeelden van koningin Victoria.en Ferdinant de Lesseps en Britse en Amerikaanse gebou wen met stenen beworpen. Ex-Koning Carol van Roeme nië zal zich met zijn echtgenote naar Portugal begeven, waar hij voor onbepaalde tijd zal blijven.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2