Marshall legt de Verenigde Naties nieuw Amerikaans vredesplan voor. Interim-Commissie voor vrede en veiligheid voorgesteld De situatie is critiek. Onenigheid geallieerden staat Berlijnse ophouw in de weg. Sjarifoeddin zet „Linggadjati" terzijde Laatste Nieuws. Heden extra Kaljinetzitting. Handhaving ..Rijkseenheid" protesteert Joego-Slavië wil deelnemen aan de bezating van Triest. ï£tacvUntarió- uMfjrfieid. V&hÈtaAÜiq, en Ospkoep. Cycloonachtige orkaan be dreigt oostkust der V. S, atndcd ee <zwe>et tytsthtUn wwdt Ut de, wweldg Buitenlands Overzicht Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". 'Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- fctr. 70, Tei. 3438, Girflk 274289. Kantoren: Vlisswigen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie. 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. De voorzitter van de Partij v. d. Arbeid heeft voor de radio college gegeven over de vraag wat in deze tqd als maximum van staats- mans-a ijsheid moet worden be schouwd. Zijn betoog kwam hierop neer, dat voor verdere onderhandelin gen met de republiek niet als eis mag worden gesteld, dat zij haar revolutlonnalre actie in woord en daad zal staken. Dat kan nu een maal niet. Ben vrijbrief dus voor de republiek, om maar rustig door te gaan met haar terroristische actie. Verder achtte hij het van be lang dat het conflict in de sfeer van de internationale politiek is getrokken, waar het in zijn diep ste wezen niet thuis hoort. Dit betoog is in strijd met het door de regering ingenomen standpunt. Zij is toch van oordeel ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG Ho. 746 Abonnementsprijs 3.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 18 SEPT. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.19 u., 'onder 18.48 u. Maan op 12.03 u., onder 20.42 u. Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HIHZENGA, Middelburg, Ds 3. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingcn en Ds \V. VROEGINDEWEY te Poortvliet. DE VERGADERING DER VOLKEN. Beperking van het recht van veto. Op de tweede dag der zitting van de Algemene Vergadering der V.N. heeft Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, aan de 55 landen een nieuw Amerikaans „vredesplan" voorgelegd waarin het volgende wordt voorgesteld: 1. Oprichting van een interim-com missie voor vrede en veiligheid, be- staande uit alle leden der V.N. ter be aat de republiek aan de daden van terreur en de voortdurende handeling van iedere situatie, die de internationale vrede in gevaar zou kunnen brengen. Deze interim-com- snisie zou tot Sept. 1948 haar werk zaamheden moeten vervullen en het recht hebben iedere bedreiging van de aanvallen op de Nederlandse pos ten nu eindelijk een einde behoort te maken. Verder staat zij op het standpunt door Mr van Kleffens in de Veiligheidsraad met kracht verdedigd, dat het hier niet 'n in ternationale, maar een Interne kwestie betreft. Hieruit volgt, dat naar het oor deel van de heer Vorrink de re gering de nodige staatsmanswjjs- held mist. Wij zullen daarover niet twis ten. Maar constateren allee^lat het bij de P. v. d. A. en het Kabinet, en met name de ministers die een meer krachtige politiek in Indië voorstaan, niet is botertje tot de boom. Dr van der Voet, tot voor kort predikant te Haarlem en thans te Batavia, één van de voorman nen van „Kerk en Vrede", die mede de „Verklaring en Oproep" van dr. F. L. Bakker c.s. van 1 Aug. j.l. ondertekende, waarin de noodzaak van het politioneel in grijpen in Indië werd betwijfeld, is na een bezoek aan Java als een blad aan de boom veranderd. Hij kent daar nu de werkelijke toestand en verklaart dat hij zelf als man van „Kerk en Vrede" nog nooit zo sterk als thans de span ning doorleeft van de noodzaak van politioneel ingrijpen in zulk een bandjir van chaotische toe standen. Door de feiten overtuigd, heeft Iffl dan ook zijn handtekening on der de „Verklaring en Oproep" terug genomen. Daarin staat hij trouwens niet alleen. Ds H. M. Bolkestein en dr. A. J. Rasier, hebben volgens een mede deling in „Trou w" verklaard, dat zij betreuren hun naam aan dit werk te hebben gegeven. De opstelling van ae „Verkla ring en Oproep" en de rondzen ding aan de ondertekenaren wa ren in een dermate snel tempo ge schied, dat zij zich niet voldoende hadden kunnen realiseren wat dit stuk inhield. Wij verheugen ons over deze verklaring. Beter ten halve gekeerd dan ge heel gedwaald. •Toch blijft het te betreuren, dat dergelijke belangrijke en diep in grijpende zaken op zo lichtvaar dige wijze worden behandeld, als hier het geval was. vrede te bespreken en aanbevelingen hierover te doen. Zo nodig zou de Algemene Vergadering het volgend jaar kunnen besluiten er een perma nent lichaam van te maken. 2. Beperking van het gebruik van het recht van veto tot gevallen, waar in de V.N. genoodzaakt zijn tot eco nomische of militaire maatregelen over te gaan. Hierdoor zou, zo ver duidelijkte Marshall, de dreiging van het veto weggenomen worden voor kwesties, die onder hoofdstuk 6 van het handvest waren onder te brengen (dit hoofdstuk handelt over de vreed zame regeling van geschillen). Marshall vervolgde, dat de Algemene Vergadering slechts als toeschouwer fungeerde, terwijl een lid van de V.N. door aanvallen van buitenaf werd bedreigd. Indien de V.N. er niet in zouden slagen de integriteit van een klein land te beschermen, zou de veiligheid van alle kleine staten gevaar lopen. De V.S. zouden de Assemblee een resolutie voorleggen, waarin de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen in Griekenland zou worden vastgesteld. Ook zou daarin een beroep ge daan worden op Albanië, Bulga rije en Joego-Slavië af te zien van verdere hulpverlening aan de guerilla-strijders in Griekenland. Daarenboven zou zij de oprich ting van een nieuwe commissie voorstellen ter onderzoeking van de feitelijke situatie in Grieken land en het doen van verdere aan bevelingen. Vervolgens verklaarde Marshall dat de V.S. niet alleen veel belang hechten aan de aanbevelingen der speciale commissie voor Palesti na, die eenstemmig werden goed gekeurd, maar ook aan die aan bevelingen die door de meerder heid van de commissie werden be krachtigd. De toestand in Korea, kon vol gens Marshall niet voor onbepaal de tijd zo blijven. De onderhande lingen met de Sowjets waren mis lukt, zodat de V.S. van plan wa ren de kwestie van de onafhan kelijkheid van Korea aan de Al gemene Vergadering voor te leg gen. Verontrustend en onheilspellend vond Marshall het feit, dat Polen en de Sowjet-Unie niet van zins waren zich bij de meerderheids- conclusies van de commissie der V.N. voor de controle over de atoom-energie aan te sluiten. De Dinsdagmiddag te ruim vier uur heeft de Braziliaanse gede legeerde, Oswaldo Aranha, die de vorige zitting heeft gepresi deerd, de tweede gewone zitting van de Algemene Vergadering der V.N. te Flushing Meadows geopend met het uitspreken van een rede, waarin de huidige kritieke wereldsituatie werd onder lijnd. „Het ogenblik is kritiek", aldus Aranha, „de wereld zal de vrede moeten organiseren of anders de oorlog verhaasten over de confe rentietafels van de verenigde vol ken heen". Hij waarschuwde dat de komende tien jaar een periode van twijfel en onzekerheid kun nen blijken. Als oorzaak van de ineenstorting noemde hij de aan tasting van het menselijk geweten door de totalitaire wereld. Hij erkende, dat de organisatie V.N. na haar laatste zitting zeer weinig heeft kunnen doen. Het gaat er thans om, of de talrijke agendapunten de weg zullen wij zen naar de vrede of naar strijd. De enige oplossing achtte hy ge legen te zijn In vertrouwen in de organisatie der V.N. Na de openingsrede van de voor lopige president sprak de burge meester van New York, William O'Dwyer, die de vergadering voorhield, dat de wereld naar de De Berlijners noemen hun stedelijk parlement bij voorkeur .„Stad- cabaret" en zg hebben daarmee niet geheel ongelijk sinds het werk van het eerwaardig college is vastgelopen in het moeras van het vierzijdig toezicht. Wat zich in geheel Duitsland in het groot afspeelt, de remming der ontwikkeling door het gebrek aan overeenstemming tussen de bezettende mogendheden, ziet men te Berlijn in het klein, doch mogelijk nog in versterkte mate. Het grote verschil is, dat de rem men te Berlijn nog krachtiger werken, aangezien een scheiding van het stadsbestuur in de verschillende sectoren niet mogelijk is. Ter wijl de bezetters in hun zones meer en meer hun eigen weg gaan, houden zij in Berlijn nog vast aan het vierledig bestuur, waarbij viervoudige overeenstemming wordt vereist over alle vraagstukken. Daar de meningen in vrijwel al le gevallen lijnrecht tegenover el kaar staan, is deze overeenstem ming practisch nooit te verwezen- V.N. opziet om waarborgen te verkrijgen, dat zy veilig zal zijn. Aranha herkozen. Bij de stemming over het voor zitterschap voor deze zitting werd Aranha herkozen. Tot voorzitter van de belang rijke politioxe commissie werd de Luxemburgse afgevaardigde, Jo seph Bech, gekozen. internationale ontwapening was afhankelijk van drie voorwaar den: a. Internationaal vertrou wen; b. De vredesvoorwaarden voor Duitsland en Japan en c. de formatie van een internationaal vredesleger en controle op de atoom-energie. Ofschoon de V.S. liever geen wijzigingen zagen aangebracht in het veto-recht, waren zij genoopt deze wel voor te stellen met het oog op het „misbruik" dat ervan gemaakt werd. De Nederlandse Spoorwegen zitten niet bij de brokken neer, maar werken en moderniseren in een volt tempo. Op het baanvak HilversumUtrecht werden heden proefgereden met een nieuwe electrische locomotief met een vermogen van 1900 P.K. Als de proeven slagen worden meerdere van deze Engelse machines aangeschaft. Sjahir verdedigt republikeins optreden. Bestandsschendingen tot 1350 gestegen. Gisteren heeft Sjahrir op een persconferentie in Washington de aanklacht van dr van Mook ontkend, dat minder verantwoor delijke personen in de republikeinse regering zouden zijn ge komen. Wat betreft de beschuldiging van dr van Mook, dat republi keinse bandeloze troepen het centrale gezag niet gehoorzamen, verklaarde Sjahrir, dat deze aantijging een klacht was, die slechts betrekking kon hebben op activiteiten, nadat de vijan delijkheden waren begonnen. Hoogwater te Vlissingeii. Vrijdag 19 September: 4.39 u. 2.03 m., 16.56 u. 1.98 m. Een hevige orkaan, die over de Bahama-eilanücn gaat met een windsterkte van 256 K.M. per uur, beweegt zich langzaam in de richting van de Zuid oostkust der V. S. De Ameri kaanse meteorologische dien sten hebben medegedeeld, dat de kuststreken van Florida wel dra de uitwerking van deze or kaan zullen ondergaan. Het is ook mogelijk, dat de cycloonachtige orkaan in noor delijke richting wordt gedreven er. zodoende het noordelij Ice deel van de Atlantische kust, n>et inbegrip van de stad New- York, in gevaar brengt. Men is bezig met extra-trei nen de bewoners van de kust van Florida ten noorden van het meer Okeechobee, te evacueren, aldus luidt een mededeling van het Rode Kruis. Reeds waait een wind van buitengewone kracht langs de kust. Bonnenlijst. voor het tijdvak van 21 t.m. 4 Oct. a.8. Sept. Hij sprak voorts over de re actie van de Indonesiërs op het werk van de consuls, die deel uitmaken van de commissie van onderzoek en verklaarde, dat de Indonesiërs teleurgesteld zijn, omdat zü merken, dat deze com missie onvoldoende gezag heeft. maakte de beschieting van de consuls geen indruk in de V.S. Hedenochtend om 10 uur zal een extra-Kabinetszitting wor den gehouden, welke zal worden bijgewoond door de luitenant- gouverneur-gencraal Dr H. J. van Mook. lqken. Op het ogenblik liggen van 180 besluiten, die door het stede- ïyk parlement genomen werden, nog 168 in de stoffige laden van de kommandantura. Het is dan ook niet te verwon deren, dat de Berlijnse stedelijke vaderen het grootste deel van hun aandacht besteden aan de oplos sing van dit probleem, omdat zij zich niet wel gevoelen ln de po sitie van figuren op het schaak bord van de bezetters. Met een zekere hartstocht ja gen de politieke partijen naar een grondwet voor Berlijn. In het vo rige jaar heeft de stad reeds 'een voorlopige grondwet gekregen, die door de kommandantura zelf was vastgesteld. Daarin heet het, dat het zelfbestuur der stad aan de geallieerde kommandantura en in de sectoren aan de betreffende militaire besturen ondergeschikt biyft. Alle besluiten van de ma gistraat moeten door de komman dantura worden goedgekeurd. Om aan deze toestand een einde te maken besloot het stadsbestuur op 1 Juli eensgezind de komman dantura te verzoeken een com missie te ontvangen, die de Duitse gezichtspunten Inzake de verwe zenlijking van een zelfbestuur zou kenbaar maken. Daarby werd in de commentaren der partybladen de eis gesteld, dat de stad dezelf de rechten zou krijgen als de lan den, waarin de verschillende zo nes zijn onderverdeeld. Enkele dagen geleden heeft de komman dantura evenwel medegedeeld, dat zij de delegatie niet wenst te ont vangen. Ook over deze vraag is het namelijk niet mogelijk geble ken overeenstemming der vier leden te verkrijgen. Nadien zijn verklaringen van Engelse en Rus sische zijde gepubliceerd, waaruit zou moeten blijken, dat de me ningsverschillen in werkeiykheid niet zover uiteen liepen. Er wordt vaak gefluisterd, dat de Sowjets van hun veto-recht bij voorkeur gebruik maken om de overwegend magistraat het werk onmogelijk te maken. De vertegenwoordigers dér Russische politiek hebben er ge nerlei behoefte aan de Soc.-Demo- eraten een succesvol beleid te zien voeren. De crisis in de Berlijnse magi straat is thans zover gekomen, dat in ernst gesproken wordt over een uittreden van de S.P.D. uit het stadsparlement. Daar deze partij de grootste is en de meer derheid der zetels ln de magi straat bezet, zou hierdoor een wel zeer ongelukkige situatie ont staan, die tot een volkomen lam- leggen van alle practische arbeid zou kunnen leiden. Hare Majesteit de Koningin. Naar de „N. Haagsche Crt." verneemt, verblijft H. H. de Koningin sinds het begin van Haar ziekte niet meer op het Huis ten Bosch, doch ver blijft Zij op de Ruigen Hoek. Dr van Mook tevreden over zijn reis. „Over het algemeen hen ik tevreden over de bespre kingendie ik in de V. S. heb gevoerd"zeide de luite nant gouverneur-generaal, Dr H. J. van Mook, die na een afwezigheid van ruim 10 dagen uit New-York in ons land is teruggekeerd. Hij zeide zeker begrip gevonden te hebben voor het Nederlandse stapdpunt en antwoordde op een desbetref fende vraagdat ~de beschieting van de consult in Indo nesië op de Amerikanen weinig indruk, heeft gemaakt, omdat er zoveel geschoten wordt in de wereld en om dat de consuls niet geraakt waren". Betreffende de duur van het consulaire onderzoek zei Dr van Mook: „Men kan een dergelijk onderzoek op vele manieren instellen. Het kan op een tijdsduur van een half jaar worden gebaseerd, maar ook van een maand. Het ziet er echter naar uit, dat het zo kort mogelijk zal blijven". De luit. gouv.-gen. verwachte voorts, dat van daag of morgen het derde land voor de drielanden-com- missie zal worden aangewezen. Ook over eventuele financiële steun der V. S. bij de wederopbouw van Indonesië heeft Dr van Mook bespre kingen gevoerd. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat op den duur daarvoor een basis gevonden zal worden, waarschijnlijkin de vorm van credieten. Het vraaggesprek met Dr van Mook werd besloten met een discussie over de eventuele maatregelen, die na indiening van het consulaire rapport bij de Veiligheids raad zullen worden getroffen. Wij zullen op ons stand punt blijven staan", aldus Dr van Mook, „met de eis, dat uitvoering wordt gegeven aan de plannen, die wij voor beide partijen de beste achten". - Het Oostenrijkse kabinet zal zich tot de Sowjet-bezettings- autoriteiten wenden in verband met het feit, dat een niet ge ïdentificeerd vliegtuig twee bom- men geworpen heeft boven een bosrijk gebied, tengevolge waarvan een groot bos in vlam men opging. Sowjettroepen hou den manoeuvres in die streek. Het nationale comité „Handhaving Rykseenheid" heeft gisteren onderstaand telegram aan de ministerraad verzonden: „Het nationale comité „Handhaving Rykseenheid" nam met verontwaardiging kennis van het bericht dat de leiding van een der regeringspartijen het heeft durven bestaan in het openhaar te propageren het opnieuw voeren van onderhandelingen met Soekarno en de zijnen die de regering nog onlangs brandmerkte als collaborateurs, profiteurs en smokkelaars. Het comité protes teert ten krachtigst^ tegen dit schandelyk streven waarvan de verwezenlijking even ^onwaardig als onvruchtbaar zou zijn. Het comité spreekt de verwachting uit dat de regering niet zal dul den dat deze nieuwe smaad aan Nederland wordt aangedaan. Hevige orkaan teisterde Japan. De balans van de slachtoffers en vernielingen, die door de ty foon, welke eergisteren over Japan woedde en in hevigheid alle sinds 40 jaren geregistreerde or kanen overtreft, werden aange richt, wordt becijferd op 2300 do den of vermisten, 500.000 onder gelopen huizen en 150.000 ton ver nietigde rijst. Een misverstand over de Troonrede. In de Troonrede is medege deeld, dat de toestand van 's lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgs macht zo beperkt mogelijk zul len worden gehouden. Naar aan leiding van over deze passage gerezen misverstand deelt men van gezaghebbende zijde mede, dat hier is gedoeld op taken in Europa. Sprekende over het commu nisme in Indonesië zeide Sjahrir o.m„ dat de communistische par tij versterkt was door ingevoer de Nederlandse leden en dat ver der het communisme in Indone sië weinig mogelijkheden heeft, aangezien de Mohammedanen 'n zeer liewust gevoel hebben voor privé bezit. Nadere verklaring van Sjarifoeddin. Aan zijn eerder gepubliceerde verklaring heeft Sjarifoeddin nog toegevoegd, dat in geval van 'n vergelijk tussen Nederland en de Republiek, de uitvoering van een wapenstilstand onder super visie dient te worden gesteld van een derde mogendheid. De overeenkomst van Linggad- jati heeft opgehouden uitgangs punt voor een regeling te zijn, sedert de erkenning de jure van de republiek door verschillende mogendheden. Ten slotte zeide Sjarifoeddin nog, dat de Neder landers het vertrouwen van de Indonesiërs thans geheel verlo ren hebben. Nederlands communiqué. Het Nederlandse communiqué van gisteren meldt, dat het aan tal gevallen van vijandelijk op treden per 15 September is ge stegen tot 1350 aan republikein se zijde, terwijl het daggemid delde in de laatste week een stij ging vertoonde. Er wordt mel ding gemaakt van 1 gewonde. Naar aanleiding van de her haalde beschietingen van Neder landse patrouilles in de omge ving van Tanggerang, ten wes ten van Batavia, binnen de oude demarcatielijn, werd dit gebied gezuiverd. Éveneens werden zui veringsacties uitgevoerd ten oos ten van de Wijnkoopsbaai en in het gebied rondom Tasikmalaja. Het zwaartepunt van het republi keinse agressiegebied lag in het rayon van Poerwokerto en be zuiden Salatiga. Republikeinse formaties vielen bivaks in het gebied van Malang op Oost-Java aan. Zowel in het gebied van Padang als in dat van Palembang werd een Neder landse pipercub beschoten. Van Mook te Batavia. Volgens de laatste berichten uit Batavia wordt Dr van Mook Maandag a.s. aldaar verwacht. Aneta verneemt voorts, dat Dr van Mook Zaterdag met een con stellation uit Nederland zal ver trekken, vergezeld van een ge deelte van het gezelschap van Soekawait. Consuls en waarnemers naar Djogja. Gistermorgen zijn de Britse consul-generaal en zijn Ameri kaanse collega naar Djogja ver trokken. Bonkaarten KA, KB, KC 709 (serie M): M-05 diversen: 750 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroopu enz. of 750 gr. versnaperingen. M-06 diversen: 250 gr. zachte zeep. M-03 vlees: 100 gr. vlees. Boukaarten KD, KE 709 (serie M): M-13, M-14, M-15 diversen: 250 gr. suike.r, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. M-16 diversen: 250 gram zachte zeep. M-17 reserve: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (alle soorten) of kinder biscuits. M-18 reserve: 250 gram zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 710 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie M): M-21 suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. ol 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. ver snaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 707: M-31, M-32 Tabak; 1 rantsoen clgaretten of kerftabak. M-35 Tabak; 2 rantsoenen clga retten of kerftabak. M-33 Versnaperingen; 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. M-36 Versnaperingen; 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 September worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie L kunnen worden ver nietigd. Thoolse brug op zijn vroegst 6 October in gebruik. De burgemeester van Tholen, heeft in Den Haag besprekingen gevoerd met; de Rijkswaterstaat om te komen tot een vervroegde openstelling van de Thoolse brug. Zoals men weet, is de officiële datum van opening vastgesteld op 10 October a.s. In een bijeenkomst van raads leden deelde de burgemeester me de, dat hij na langdurige bespre kingen gedaan had weten te krij gen dat de brug op zijn vroegst 6 October voor het verkeer open gesteld kan worden. De Commissie van drie. Er is goede reden, om aan te nemen, dat de V.S. toetreden tot de commissie van drie. DE BILT ZEGT: Bewolkt. Weersverwachting, geldig tot- Donderdagavond Overdag weer flink oplopende temperatuur. Wisselend bewolkt, doch bijna overal droog weer. Weinig wind. Woelingen in Tsjecho-Slowa kije. Reeds enkele maanden voert dit land een verwoede strijd tegen de z.g.n. Bandera troepen, een illegale, Oekrainse Soc.-Democratische 1 organisatie, die tijdens de oor log zowel tegen de Duitsers als tegen de Russen vocht. Na de oorlog heeft deze groep zich tot een legertje ontwikkeld. Al lerlei anti-communistische ele menten uit Oost-Europa werden in dit legertje verenigd, dat zich geleidelijk naar het westen ver plaatst. In Tsjecho-Slowakije hebben zich oude leden van de Hlinka-garde bij de Bandera- troepen aangesloten. Daarom eisen de Tsjechische en Slo waakse communisten nadrukke lijk de zuivering van Slowakije van alle reactionnaire en fascis tische elementen, die in de kiezingen had deze partij 60 pet. van de Slowaakse stemmen, in Bohemen en Moravië j2 pet. en over het gehele land 38 pet. Daarbij komt dan nog de cri sis in, de sociaal-democratische partij, met het later ingetrok ken verzoek om ontslag van de minister van Industrie, Lans man, het socialistisch-commu- nistische pact en de opzienba rende ontslag-aanvrage van mi nister Mayer, die werd inge trokken na een gesprek met de grootste Slowaakse partij, dej president der republiek, dr Be- Democratische Partij, onaerge-1 nesj. En tenslotte is er nog de doken zouden zijn. Bij de ver-1 kwestie van de springstofzen dingen aan twee ministers van de partij der Benesj-socialisten en aan de minister van Buiten landse Zaken, Jan Masaryk. In dit verband gezien heeft de thans ontdekte samenzwering een bijzondere beteekenis en is in Tsjecho-Slowakije als een bom ingeslagen. Zij geeft de communisten gelegenheid hun positie te versterken. Alles bij elkaar genomen biedt Tsjecho-Slowakije op dit ogen blik het beeld van een acute binnenlandse crisis. Een politie ke crisis echter, die door de na tuur van haar problemen niet zonder gevolgen blijven kan ook voor de buitenlandse betrekkin gen van het land en voor de re putatie, die Tsjecho-Slowakije heeft om niet alleen het meest Westers georiënteerde, maar ook het meest Westers georga niseerde land van Centraalen Midden-Europa te zijn. Onenigheid over de nieuwe grens. Generaal-major T. S. Airey, geallieerd bevelhebber te Triest, heeft Dinsdagavond een nota ontvangen van generaal Lekiteh, bevelhebber van het vierde Joego-Slavische leger, waarin wordt verklaard, dat 2000 Joego slavische manschappen te mid dernacht de zone van Triest wilden binnentrekken. Volgens generaal Airey is dit in die nacht niet gelukt, omdat 12 Amerikanen aan de wacht post bij Prosecco het verzoek weigerden in te willigen en zich strijdvaardig maakten. Nadat Amerikaanse versterkingen aan de post waren verschenen, trok ken de Joegoslaven zich ruim 2 kilometer terug, terwijl zij al leen een wachtpost achterlieten. In diplomatieke kringen tc Triëst wordt deze poging van deel te nemen aan de tijdelijke bezetting van het gebied van Triëst door bezettingstroepen der drie grote mogendheden thans besproken. Dinsdagavond hebben de ge allieerde troepen hun terugtocht voltooid van de nieuwe voorlo pige Italiaans-Joego-Slavische grens. De Amerikanen en Joego-SIa- ven waren het er Dinsdagavond laat echter niet over eens wat de juiste afscheiding zou zijn van het vrije gebied van Triëst. Er heerste onenigheid over de grens aan de hoofdweg van Triëst naar Ljubljana, in Noord- Joego-Slavië, waar de grens volgens de Jocgo-Slaven onge veer 180 meter achter de positie, welke de Amerikanen hebben ingenomen, zou moeten lopen. Ook over de Italiaans-Joego- Slavische grens in Venezia een Joego-Slavische afdeling om Giulia was men het oneens.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1