iJrovinri^SM» «KORT Polder WalGheren heeft over 1946 een tekort van ruim acht ton. £en eenvoudig kunstenaar bü de gratie Gods. DE GROTE REIS vpjjfa m De korting voor oorlogs risico bij Levensverzeke ringsuitkeringen. Zeeuwse fruitteelt een belangrijke tak van bedrijf. Derde uitvoerings beschikking Loon belasting 1940. VERGADERING POLDER WALCHEREN. Op Zaterdag 27 September a-s. des v.m. om half 11 zal in het Schuttershof te Middelburg een algemene vergadering van het Polderbestuur van Walche ren worden gehouden. OORLOGSGEDUPEERDEN. VLISSINGEN. Rode Kruispakketten voor schoolkinderen. Vanwege het Amsterdamse Jeugd Rode Kruis werden een aantal pakketten voor de Vlis- singse schooljeugd beschikbaar gesteld. Deze pakketten zijn af komstig van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis en werden ook in Middelburg aan de kinderen van de laagste klassen der scho- Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zijn de heer A. Gan- - teman te Kapelle en de heer,n bdgereikt. Daar er voor Vlis- Leendertse te Hoedekenskerke slnSen met voldoende waren, door het Bureau van de Oorlogs- - zo geregeld dat aan 7 gedupeerden te Middelburg aan gewezen als adviserende mede werkers om voor aanhangig ge maakte zaken der oorlogsgedu peerden voor Zuid-Beveland op te treden als raad van bijstand. VERENIGING CHR. MULO. De afd. Zeeland van deze Vereniging vergaderde Zaterdag 13 Sept. j.l. in hotel Centraal te Goes onder voorzitterschap van de heer H. C. v. Donk. De ver gadering verenigde zich met het voorstel van het hoofdbestuur om tot lid daarvan te candide- ren de heren v. Donk te Goes en J. IJsselstein te Middelburg in de vacature van wijlen de heer Roosjen te BloemendaaL Daarna werd het examen 1948 besproken: dit zal weer bijna op het vooroorlogse peil ge bracht worden, terwijl in 1949 het volledige programma zal ge- eist worden. Breedvoerig werd gediscussieerd over een voorge stelde reorganisatie van het Mulo-examen, waarin de ver gadering unaniem zag een uit holling van het examen, en dus een degradatie van de Mulo- school en werd de afgevaardig den naar de Contactvergadering met het hoofdbestuur opgedra gen zich te verzetten tegen iedere inmenging met het exa men van buitenaf, daar vanaf het begin het een vrij examen van de samenwerkende Ver enigingen is. Aan het hoofdbestuur zal voorgesteld worden de contri butie vanaf 1 Januari 1947 te verhogen tot f 10 per jaar. De jaarvergadering der Vereniging zal op 22 en 23 December a.s. in hotel Gooiland te Hilversum gehduden worden, waaraan een tentoonstelling van leermiddelen zal verbonden worden, terwijl Dr Berkhof uit Zeist zal refere ren over „Reformatie en Huma nisme". Meegedeeld werd, dat in 1947 van Chr. Mulo totaal 80,91 pet., van neutraal77,74 pet. der candidaten slaagde. E.H.B. O.-WEDSTRIJD. Het Bestuur van het district Zeeland der Ned. Ver. E.H.B.O. organiseerde Woensdagavond 'n wedstrijd te Middelburg. De voorzitter, dhr C. Vader, heette de vele belangstellenden wel kom, In het bijzonder de heren doctoren v. Gelderen, Grippe- ling en Boone, die de jury zou den vormen en van wie eerstge noemde de uit te werken op gave samenstelde. Gewerkt werd door ploegen E.H.B.O.ers die eerst dit jaar hun diploma be haalden. De „nieuwelingen" pak ten flink aan en leverden over 't algemeen goed werk. De groep van de afdeling Oostkapelle be haalde het hoogste aantal pun ten. Dr van Gelderen besprak aan 't eind de oefening en wees op de gemaakte fouten. Dhr Vader bracht daarna al len hartelijk dank voor de be langstelling en deelde mee, dat de volgende wedstrijd vermoe delijk zal gehouden worden op 15 Oct. a.s. HOE MEN IN ZEEUWS- VLAANDEREN ZOU KUNNEN REIZEN. Zaterdag werd op initiatief van de Nederlandse Vereniging van belangstellenden in Spoor - en Tramwegen en de Stichting Tramarchief, een rondrit door Zeeuws-Vlaanderen gemaakt met een electrische tram van de Belgische Nationale Mij. van Buurtspoorwegen, die door een locomotief werd getrokken. Deze rit had tot doel de bevol king te laten zien op welke wijze men per tram zou kunnen reizen indien tot electrificatie zou worden overgegaan en als een propagandamiddel voor een eventuele toekomstige doortrek king van de tramlijn welke langs de Belgische kust loopt naar Breskens. Aan de tocht werd behalve door een 13-tal Engelse gasten van de Light Tramway and Transportation League ook deelgenomen door leden van de N.V.B.S. en de S.T.A., door vertegenwoordigers van V.V.V. en verschillende West-Zeeuws-Vlaamse burge meesters. Zaterdagavond' werd de rit Breskens-Terneuzen ge maakt. MIDDELBURG. Ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de Chr. Mu- ziekver. „Oefening na de Ar beid" zal deze vereniging, sa men met het fanfarecorps „Apollo" te Domburg op Woens dagavond a.s. een populair con cert geven op de tent op het Molenwater o.l.v. dhr P. Broer- se Jr. Enige bekende stukken ko men op het programma voor o.m. de operafantasie „Martha" van von Flotuw en enkele delen uit een Sinfonia van G. Ch. Bach. De twee verenigingen tellen samen circa 60 leden. De N.I.W.I.N.-actie. De totale opbrengst van de op 1 Sept. gehouden N.I.W.I.N.-actie is f3893.0814. Hierbij is inbegre pen de opbrengst van de sport- festiviteiten en de verkoop van consumptie aan de cantine-wa- gen. leerlingen van elke klas, die door loting waren aangewezen een pakket kon worden uitgereikt. Overgelukkig kwam de jeugd, die meestal in klasseverband, de trac- tatie aan het districtskantoor voor Zeeland, Walstraat 10, met haar heerlijkheden thuis. Voorstellen Polder Walcheren. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren stelt de alge mene vergadering voor aan de aftredende voorzitter een pensi oen van f 1977.'s jaars toe te kennen. Voorgesteld wordt ook voor 1947 een opbouwtoelage van 20 pet. van het grondsalaris toe të kennen aan al het personeel in dienst van de Polder; tevens te besluiten tot toekenning van een vacantietoelage van 2 pet. over 1947. Op 10 Juli j.l. gaf de alg. verg. toestemming het bedrag van op te nemen kasgeld tot 2 millioen gulden te verhogen. De uitgaven zijn wederom dermate toegeno men, dat voorgesteld wordt dit bedrag tot 3 millioen te verho gen en het dag. best. tevens te machtigen ook voor 1948 tot dit bedrag kasgeld op te nemen. In overweging wordt gegeven een geldlening aan te gaan van f 850.000.voor verschillende buitengewone werken (o.m. uit breiding van zink- en stortwerken aan de Zuidwatering en aanbren gen van vaste punten aan de oever van het Veergat, resp. ten bedrage van f 575.000.en f 190.000.—). Tenslotte wordt voorgesteld te besluiten tot verkoop van een perceel zijkant van de oude Veer- se weg aan de gem. Middelburg ten behoeve van de nieuwe ge bouwen van de Reinigingsdienst en voor de bouw van een riool- waterzuiveringsinriehting. De „blikken" werden ontgroend. Evenals verleden jaar werden aan het begin van de nieuwe cur sus van leerlingen der „de Ruij- terschool" de nieuw ingeschre venen ontgroend. Gedurende een week moesten ze in de resp. kosthuizen van de tweede jaars verschillende karweitjes voor de hospita's opknappen. In pyamajasjes, buitenste bin nen gekeerde colbertjes, opge stroopte broekspijpen, vertoonden de nieuwelingen zich Zaterdag middag aan het publiek. Verschil lende deden hun naam, „blikken" eer aan, door aan touwtjes meegesleepte jampotblikjes ach ter zich aan te slepen. Na vol brachte taak, kregen de ont groenden toegang tot het soei- teitsgebouw van de Zeevaart schoolclub. GOES. Zaterdag vergaderde de ring Goes van de Veren, voor H.O. op G.G., in hoofdzaak ter be spreking van de actie die ge voerd zal moeten worden om het bestaande tekort ad f 200.000 te dekken en voor de toekomst de contributies te ver hogen. Verschillende maatregelen werden in verband hiermee ge nomen. Tot lid van het Ringbestuur werd gekozen de heer R. Bui tehuis te Kloetinge. De voor zitter, de heer R. Zuidema, die aan de beurt van aftreden was, verklaarde zich bereid nog enige tijd in functie te blijven. Ds R. A. Flinterman te Goes, sprak een opwekkend woord, waarin hij wees op de grote be tekenis van de Vrije Univer siteit voor ons volksleven. Spr. juichtte het toe, dat een wets ontwerp is ingediend om subsi- 'dieyerlening aan bijzondere uni versiteiten mogelijk te maken, mits daarbij de vrijheid vol ledig wordt gewaarborgd. Spr. eindigde met de aanwezi gen op te wekken alle krachten in te spannen om de bloei aan de V.U. te bevorderen. Tentcampagne Leger des Heils. Door het Leger des Heils korus Goes zal van Woensdag 17 tot en met Zaterdag 21 September een z.g. Tentcampagne worden gehou den. Een grote tent, plaats bie dend aan 400 personen, zal daar voor op de Grote Markt te Goes worden geplaatst en hierin zullen Iedere avond om 8 uur (Zaterdag en Zondag om 7.30 u.) samen komsten worden gehouden. A-»" deze samenkomsten zullen medewerken de predikanten Ds A. M. Odé, Ned. Herv. pred., Drs C. Stam, Geref. pred. en Ds J. Karelse, Vrij Evang. pred. Ook de Zangkoren van verschillende rich tingen zullen zich op de diverse avonden laten horen. Aan de openingssamenkomst van de campagne (Woensdag 8 u.) zal een mars door de stad voorafgaan, waaraan een 4-tal muziekkorpsen deelnemen. Vrijdagavond zal in 't bijzonder aandacht worden h"steed aan de zending, terwijl ook een spel wordt opgevoerd: „Hoort gij die stemme Gedurende het weekend van Zaterdag en Zondag 20 en 21 September zullen de Dordtse mu zikanten onder leiding van de Di visie-Officier Majoor P. Deurloo een bezoek brengen aan Goes. Op Zaterdag zullen zij van 4.30 tot 5.30 een mars en openlucht samenkomst houden te Kloetinge, daarna om 6.45 een mars door Goes en om 7.30 een openlucht samenkomst en muziekuitvoering op de muziektent op de Grote Markt. Op Zondag zullen de muzikan ten deelnemen aan de gewone sa menkomsten van het korps (10 u. en 7.30 u.) en tevens twee open luchtsamenkomsten bijwonen (3 u. Stenen Brug en 6.45 u Stad hui). De toegang tot al deze samen komsten is vrij. Op- Woensdag en Vrijdag zal om 5 u. een kindersamenkomst gehouden worden. KLOETINGE. Uitvoering kerkkoor. Het Kloetingse kerkkoor, dir. G. de Kok, gaf Zaterdagavond een zanguitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Er werden o.a. wer ken uitgevoerd van Handel, Asma, Zwart en Mozart. De medewerkenden mej. J. Berman, Biezelinge, alt, mej. B. v. d. Hage, Nisse, sopraan en dhr J. Tamminga, Goes, viool, zorgden voor een geslaagd ge heel, dat alle lof kan wegdra gen. Ds Elderenbosch sprak een openings- en slotwoord. BIEZELINGE. Teraardebestelling Aug. Slabbc- koorn. Zaterdagmiddag vond alhier in alle eenvoud de teraardebe stelling plaats van wijlen de heer Aug. Slabbekoorn. Van publieke zijde bestond hiervoor veel belangstelling. De overle dene heeft in zijn leven op het verenigingsgebied steeds een vooraanstaande plaats ingeno men. Aan de groeve sprak aller eerst Ds Grüppen die herinner de aan de grote eenvoudig heid van de overledene, er op wees, dat hier een groot man is heengegaan, die steeds in de vreze Gods heeft geleefd. Tot slot -werd gezongen het 7e vers van Psalm 89. Daarna sprak de heer C. Traas nan^ens de vereniging Wijkverpleging te Kapelle-Bié- zelinge en de vereniging Zie kenzorg te Biezelinge van laatst genoemde vereniging was de overledene de oprichter. Hij is on afgebroken verbonden geweest aan de vereniging. Met vader lijke zorg heeft hij steeds over de beide verenigingen gewaakt en zij zullen in hem veel mis sen, aldus spreker. Namens de familie dankte de oudste zoon van de overledene voor de gesproken woorden. Toen Zaterdagmiddag al hier een motorrijder zijn motor startte vloog de machine in brand. De motor werd een prooi der vlammen. BRUINISSE. Mosselverzending liep terug. Tengevolge van het feit, dat de verzending naar Frankrijk aanmerkelijk is verminderd, om dat eerst de Franse mosselkwe kers hun mosselen moeten ver kopen, liep de mosselexport enigszins terug. Van Bruinisse werden vervoerd van de kwe kers naar de handelaars en- de conservenfabrieken via de los plaatsen te Bruinisse, Yerseke, Bergen op Zoom, Tholen en Baalhoek ongeveer 4200 tonribn mosselen. Rechtstreeks naar België gingen 300 tonnen; naai Engeland 30 zakken. Wegens de harde wind was het moeilijk in de laagte i£Th Renesse mosselzaad te vissen. Het aangevoerde kwantum be droeg dan ook slechts 1600 ton nen bestemd voor eigen bedrijf. NISSE. <y Gemeenteraad. Aan het personeel der gemeen te zal een gratificatie van 2 pet. van de jaarwedde over het jaar 1947 worden verleend. De reke ning van het Burg. Armbestuur van het jaar 1946 werd goedge keurd. De raad besloot om met de Bank voor Nederlandse Ge meenten een rekening-courant overeenkomst aan te gaan. De heer J. v. Oosten uit Driewegen werd door de raad benoemd als gemeente-ontvanger. Tot leden der advies-commissie inzake de Woonruimtewet 1947 werden be noemd J. Boonman, P. v. d. Guchte, J. Mol, J. v. Wel en J C. Bos. Aan P. Westveer en J. Vermue werd ontheffing verleend van hondenbelasting over het 2e half, jaar 1946. Bij de rondvraag vroeg J. Bos of de stukgeschoten lantaarns op het dorp niet gemaakt kunnen worden, en naar de afwatering in de Molenweg. De voorzitter zegde toe, dit in orde te zullen laten maken. J. v. Wel vroeg of er nog geen oplossing is voor een sportveld. De voorzitter ant woordde, dat hij nog niet ge slaagd was. P. v. d. Guchte vroeg naar de dansavonden, die op Nisse worden gegeven. De voor zitter zeide, dat zoo lang hij geen klachten hoort van de' politie, op feestdagen deze gelegenheid zal blijven. Terugbetaling van herstelkosten door het Rijk geschiedt traag. Dijkgeschot zal moeten worden verhoogd. Te Bruinisse is opgericht een postduivenhoudersveren. met aanvankelijk 17 leden. Mej. K. te Waarde had het ongeluk van de zolder te vallen. Met een diepe hoofdwonde werd zij opgenomen en naar het zie kenhuis te Bergen öp Zoom ver voerd. Na daar behandeld te zijn kon ze weer naar huis te rugkeren. Met ingang van 30 Aug. j.l. is tot besteller in vaste dienst bij de P.T.T. te Wemeidinge be noemd, D. Snoep, aldaar. De elke Zaterdagavond te Re- nesse gehouden zomerconcerten die j.l. Zaterdag beëindigd zijn, hebben, getuige de grote be langstelling in een behoefte voorzien. Te Berlijn hebben zich vergif tigingsverschijnselen voorgedaan onder het personeel van de Gaubschaft metaalfabrieken, nadat zij in de fabriekscantine aardappelsalade met surrogaat- saus gegeten hadden. 120 van hen zijn in het ziekenhuis opge nomen. De rekening der gewone Inkom sten en uitgaven vein de Polder Walcheren over het jaar '46 sluit met een nadelig saldo van f809.052.62 (ink. f2.481.645,69 en uitgaven f3.290.698,31). Deze rekening vertoont een sterk afwijkend beeld van de be groting over hetzelfde jaar, het geen voor het grootste gedeelte gezocht moet worden in de z.g. wederopbouwrekening, waarop de lasten en de baten wegens her stel van oorlogsschaden worden verantwoord. Op dit hoofdstuk is er aan de zijde van de ontvang sten een voordelig verschil van f 1.743.500.in vergelijking met de begroting, hetgeen zijn verkla ring vindt in de verantwoording van een bedrag van f 1.664.555,94 van het Rijk, dat pro memorie ge raamd was. Anderzijds blijkt uit de credit zijde der rekening, dat aan her stel van oorlogsschaden, welke post eveneens pro memorie was geraamd, een bedrag van f2.230.052,79 is besteed. Met de over 1945 voor dit doel bestede gelden is deze rekening nu opge lopen tot f 2.557.695,28; een ver gelijking met hetgeen tot heden is ontvangen wegens herstel toont aan, dat de terugbetaling door het Rijk traag geschiedt. De post voor onvoorziene uit gaven is met rond f 600.000. overschreden als gevolg van de terugbetaling aan het Rijk van het in 1945 ontvangen renteloze voorschot. Buitengewone inkomsten en uitgaven. De rekening der buitengewone inkomsten en uitgaven over 1946 geeft een batig slot aan van f 1.206.665,47 (ink. f2.546.208,71 en uitgaven f 1.339.543,24). Dit voordelig saldo is groten deels het gevolg van de ontvangst van kasgeld van de Provincie en van de omstandigheid, dat voor het werken aan de Zuidwatering slechts f 1.289.401,90 van de ge raamde f 2.000.000.ln de dienst 1946 kon worden verantwoord. Het overige bedrag zal in 1947 worden besteed en daarom zal het batig saldo naar de dienst van. dat jaar worden overgebracht. Het beeld van de dienst van de wegen wordt ernstig verstoord door het uitblijven van vergoeding van het Rijk voor herstelwerken. Er is over 1946 een nadelig saldo Van f-233.166,18. De rekening van inkomsten en uitgaven van de gebouwde eigen dommen over 1946 tenslotte geeft een voordelig saldo te zien van f 42.949,93. Begroting 1948. Verschenen is ook de begroting van de Polder Walcheren over 1948. Voor dat jaar worden de ink. geraamd op f 1.072.097,61 en de uitgaven op f 1.616.608,71, al zo dus een begroot tekort van f 544.511,10. De ontvangsten en uitgaven wegens herstelwerken moeten van de gewone ontvang sten en uitgaven worden geschei den, zolang niet bekend is, op welke rijksbijdragen kan worden gerekend. Eerst nadat dit bekend is, kan worden vastgesteld welk bedrag ten laste van de polder blijft. Om dit te bereiken Is aan bijdragen van het Rijk in de kos ten van herstelwerken voor 1948 een bedrag van f 746.746,85 ge raamd, dat bestaat uit het ver schil tussen uitgaven en ontvang sten wegens herstel in 1946, f 100.000.wegens in beginsel toegezegde bijdrage in de kosten van extra-personeel enz. in 1946 en f 81250.voor geraamde Rijksbijdragen in 1948. De ramingen voor de vier Wa teringen luiden als volgt: f 115.000.voor de Noord-, f20.000 voor de Oost-, f20.000 voor de Zuid- en f 40.000 voor de Westwatering. Hierbij is uitge gaan van hetgeen uitvoerbaar, niet van hetgeen nodig is. Nog omvangrijke werken aan de zee weringen zullen tengevolge van in de oorlog verzuimd herstel moe ten worden uitgevoerd. Gebrek aan materialen en arbeidskrach ten maakt uitvoering daarvan in 1948 onmogelijk; hetgeen voor handen is wordt gebruikt voor herstel van oorlogsschaden. Het voor 1948 geraamde te kort voor f 544.511,10 moet door dijkgeschot worden gedekt. De geraamde opbrengst van het dijk geschot gebouwd is f 123.750. Blijft over te dekken voor de on gebouwde eigendommen f 420.761,10. Voorgesteld wordt het dijkgeschot voor 1948 als volgt vast te stellen: f 5.pgr f 100.belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen. Voor de ongebouwde eigendommen: f 27 per H.A. schotbaar en f 18.80 per H.A. vrij land. Bq 15.440 H.A. schotbaar en 1480 H.A. vrij lands wordt de opbrengst geraamd op f 444.704.zodat voor dekking van onvoorziene uitgaven over blijft f23.942,90. Er moet ernstig rekening mee worden gehouden, dat in volgende jaren het dijkgeschot voor de on gebouwde eigendommen zal moe ten worden verhoogd. De middelbare acte examens. Naar aanleiding van de pro blemen met de middelbare acte examens en de uitvoerige debat ten, die daarover zijn gevoerd in de Staten-Generaal, heeft de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen een commissie in gesteld, welke tot taak zal heb ben hem van advies te dienen in zake een statuut voor de examens middelbaar onderwijs, af te ne men door commissies, die de voor delen van een schooleindexamen zullen waarborgen. Als vóorzitter dezer commissie is aangewezen Prof. Dr F. L. P. Sassen te Leiden. Nieuwe verdwijningen in Sowjet-zone van Duitsland? Het door de Engelsen goedge keurde Berlijn se blad „Telegraf" meldt, dat Heinrich Stueker, de burgemeester van Muhlhausen ln Thuerlngen (Sovjet zone) naar de Amerikaanse zone is gevlucht. Tevens zouden Dr Manthey, func tionaris van het ministerie van onderwijs van Mecklenburg (even eens in de Sovjet zone), en een voormalig officier van de „Luft waffe", belast men de culturele aangelegenheden der provincie, verdwenen zijn. De herwaardering van textielpunten. In de mededeling over de her waardering van de textielpunten schreven wij dat dameskousen ge waardeerd waren op 2 punten. Met deze kousen worden echter bedoeld de z.g. onderkousen, on- geminderde (standaard) dames kousen. Voor kousen, sokken en sportkousen moet men nog steeds 4 punten geven. Joh. Melsc exposeert in Sturm's kunstzaal te Goes. „Harmonie en licht, dat is de ganse schoonheid. En 't is alleen in uw ziel, dat gij er het geheim van zult vinden", heeft Savona rola gezegd. Het komt ons, bij het nauwkeurig bezichtigen van Joh. Melse's werken voor, dat deze Goese kunstenaar het ge heim heeft ontdekt. Harmonie en licht hebben zijn schilderijen en tekeningen tot werkelijke kunst werken verheven. Verschillende van Melse's stukken leggen ge tuigenis af van het stoere Zeeuw se hart, dat recht door zee wenst te gaan en een afkeer heeft van het om de dingen heen draaien. Wat Melse ons met zijn werk zeggen wil, zegt hij ronduit, in een klare, duidelijke taal. En deze eenvoudige Goese kun stenaar heeft ons veel te zeggen. Zijn talrijke werken zijn daarvan een uitgesproken bewijs. Hoewel zijn producten meestal eenvoudig zijn (op enkele uitzonderingen na) tonen zij ons een rijkdom van geest. De kracht van Melse's talent schuilt niet in de eerste plaats in zijn schilderstukken, doch in zijn tekeningen en houtsneden. B.v. „Stervende bloeien" en „Gebroken" dwingen onze op rechte bewondering af. Een be wijs voor deze bewering zijn de twee werken van de „Dijkval Goese Sas". De zwart-wit teke ning is veel overtuigender en sterker, dan het schilderijtje, dat ons te licht voorkomt. „Cri de Coeur" en „Allen schuldig", twee symbolische werken geven, het bewijs van Melse's rijke geest. Van zijn schilderijen zijn de landschappen het sterkst. De stillevens zijn ons insziens een beetje te onrustig (b.v. de pot met gele dahlia's). Het best ge slaagde stilleven lijkt ons „Bloei ende Magnolia's". Melse's hout sneden geven weer het bewijs, dat deze kunstenaar het krach tigst en het zuiverst is in zijn zwart-wit werken. Wij kunnen hier spreken van een kunstenaar schap bij de gratie Gods en het blijkt duidelijk, dat Melse zijn profetische roeping heelt ver staan. We hebben hier te doen met een christen-kunstenaar, waarvoor de God kunnen dan ken. De tentoonstelling van Joh. Melse's werken, die in Sturm's kunstzaal (Korte Kerkstraat te Goes) van 13 tot en met 27 Sept. gehouden wordt (geopend van 9 tot 12.30 en van 14 tot 18 uur op werkdagen werd Zaterdagmid dag door de burgemeester van Goes, Mr W. C. ten Kate geopend. W. R. De bedrijfsgroep „Levensverze kering" deelt het volgende mede: Omstreeks 1 October 1946 is bekend gemaakt, dat de maat schappijen wegens administratie ve redenen niet in staat waren te voldoen aan de bepaling van de oorlogsrisicoregeling 1941 om voor 1 October 1946 over te gaan tot de vaststelling van het kor tingspercentage. De definitieve vaststelling der korting zou naar alle waarschijnlijkheid niet langer dan één jaar worden uitgesteld. De administraties van vrijwel alle maatschappijen zijn inmiddels ver genoeg bijgewerkt om tot het vaststellen van de definitieve kor ting te kunnen overgaan. Uiteraard is de verhouding tus sen de geleden oorlogsschade en de omvang van de betrokken por tefeuille niet bij alle maatschap pijen dezelfde, zodat ook krach tens de oorlogsrisicoregeling 1941 vast te stellen kortingspercenta ges verschillend zullen zijn. Elke maatschappij zal derhalve op grond van de door haar vastge stelde oorlogsschade afzonderlijk haar definitieve kortingspercen tage berekenen. Er dient rekening mede te wor den gehouden, dat er geruime tijd kan verlopen, alvorens door de betrokken maatschappijen de de finitieve afrekening plaats vindt. Kerk en Zending. Het fruitcentrum „Kapelle-Biezelinge". IL Zeelands grootste fruitcentrum is Kapelle. In weinig jaren tijds is de fruitteelt ln de gemeente Kapelle, uitgegroeid tot een om vang van 700 ha. Daarnaast vindt men er nog 100 ha klein- fruit; aardbeien, bessen, fram bozen en bramen. Haast elke be woner van de dorpen Kapelle en Biezelinge is geïnteresseerd bij de fruitteelt Boomgaard naast boomgaard in het centrum; boomgaarden en kleln-frult aan de buitenkant. De veiling, die haar 30-jarig be staan zal herdenken door het houden van een tuinbouwtentoon stelling, is de trots van de telers. Het is hun gemeenschappelijk be zit, dat al hun producten opvangt en daarna weer afzet. In het sei zoen draait daar elke dag de vei- lingsklok; rustig voor de belang stellende toeschouwer, onverbid delijk voóy de teler, want als er maar iets aan zijn product man keert, is het hel-oplichtende cij fer, dat de prijs aangeeft, aan de lage kant. De oude bedrijven een handicap. De verenigingen op fruitteelt gebied, bloeien te Kapelle als ner gens elders. Een Tuinbouwschool wordt er gebouwd, de veilings- omzet stijgt, Kapelle is één der meest welvarende dorpen in Zee land. Het „maar" ontbreekt ook nu niet, de ouderdom komt ook hier met gebreken. De groei van de bomen is n.l. niet altijd naar wens. Aan de vakkennis van de telers ligt het niet, maar alleen aan het feit, dat een deel der be drijven oud begint te worden. Ook de ligging van vele boom gaarden ten opzichte van het ge middelde waterpeil in de polder Breede Watering bewesten Yer seke, doet zich in een droog jaar als dit, bijzonder zwaar gevoelen. Op Kapelle goed fruit telen is dan ook over het algemeen veel moeilijker dan ergens anders in Zeeland. Het is er een kunst geworden en ieder die Zeelands grootste fruitcentrum in de komende da gen bezoekt, zal moeten erkennen, dat er daar velen zijn, die deze kunst beheersen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jaarsveld, H. Harkema te Wijk bij Heusden; ^en regelmatig wederkerende be- Het ministerie van financiën deelt mede, dat in de Staatscou rant van 12 September 1947 een tweetal uitvoeringsbeschikkingen loonbelasting is opgenomen, waarvan de ene.(de „eerste" een samenvatting van enkel bestaan de bepalingen geeft en de andere (de „derde") een kleine wijziging aanbrengt in de regeling voor de berekening van de loonbelasting bij loonsverhoging met terugwer kende kracht, bij uitbetaling van overwerkvergoeding over een an der tijdvak dan het normale loon- tijdvak (b.v. overwerkvergoeding per maand naast loon per week) en in dergelijke gevallen. Deze re geling luidt thans: Indien een werknemer uit de zelfde dienstbetrekking naast een regelmatig wederkerende belo ning tevens een andere beloning geniet welke over een ander tijd vak dan de regelmatig wederke rende beloning wordt uitbetaald (b.v. beloning wegens overuren, provisie, verhoging van het loon met terugwerkende kracht), kan de werkgever te zijner keuze de loonbelasting ter zake van de an dere beloning verschuldigd, op een der volgende wijzen berekenen: 1. de werkgever herrekent de belasting welke ls Ingehouden op de regelmatig wederkerende be loning gedurende het tijdvak waarover de andere beloning wordt toegekend. Bij die herreke- ning wordt een evenredig deel van de andere beloning gevoegd bij de over ieder loontijdvak reeds geno- te De Lier, H. v. d. Akker te Sliedrecht; te Wierden (2e pr.- pl.), N. Kleermaker te Veen. Aangenomen naar Goënga, J. Blonet te Harkema-Opeinde. Geref. Kerken. Beroepen te Den Ham, S. G. Bloem te Hoogkerk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Gorinchem, J. Kamphuis, cand. te Hilversum. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Ermelo, J. v. Doorn te Urk en J. Jongeleen te Noor deloos. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Tricht, L. Rijk- sen te Leiden. Oujl-Geref. Gemeenten. Bedankt voor 's-Gravenpol- der, J. v. d. Poel te Giessendam. Gen. Synode Ned. Herv. Kerk. De Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk zal van 27 tot 31 Oc tober weer bijeenkomen, dit maal op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche. De leider van de afdeling voor i voedsel en landbouw van het Sow jet-bestuur van Duitsland heeft medegedeeld, dat de oogst verzekerd is en dat de voorra den voldoende zijn. Hij schreef de betere voedselpositie in de Oostelijke zone toe aan scher pere controle dan in de weste lijke zones en aan landbouw kundige hervormingen. De Koningin heeft moeten afzien van het persoonlijk openen der Staten-Generaal. H. M. de Koningin heeft moeten afzien van persoonlijk vandaag de Staten-Generaal te openen, aangezien zij tegen deze vermoeienis nog niet is opgewassen. loning. Het bedrag aan belasting,-; dat ingevolge deze herrekening over de herrekende loontijdvak- ken meer verschuldigd is dan het reeds ingehouden bedrag, behoort op de andere beloning te worden ingehouden. 2. De werkgever past op de an dere beloning artikel 10, eerste lid, van het besluit op de loonbe lasting 1940 toe (in dit artikel i3 aangegeven welke percentages de verschillende belastinggroepen aan belasting verschuldigd zijn voor z.g. bijzondere beloningen). Indien verschillende regelmatig wederkerende beloningen over verschillende loontijdvakken wor den uitbetaald, wordt voor de toe passing van het voorgaande al leen de beloning over het kortste loontijdvak als regelmatig weder kerende beloning aangemerkt. Officiële Publicaties. Distributiekring Zierikzee. Zeep en Waspoeder voor „vuile arbeid" en voor artsen, melk veehouders enz. De directeur van de Distribu tiekring Zierikzee maakt be kend, dat gedurende de bekende zittingsuren in de week van 15 tot en met 20 September 1947 wederom rantsoenbonnen voor „vuile arbeid" kunnen worden aangevraagd. Wanneer reeds toesla gkaarten MB of MC 711/712 zijn aange vraagd, behoeft echter geen af zonderlijk aanvraagformulier te worden ingediend. De extra zeep zal dan tegelijk met de toe- slagkaarten worden verstrekt. DOOR TON EN JOOP SCHELTENS 77. Ze vinden in de kamer wat eindjes touw. Die draaien ze in een tot een stevig koord. „Zeg, als we nou es hiernaast konden komèn op dat balkon en we lie ten ons zakken aan dit touw. Misschien zouden we zóó weg kunnen komen." „Ja, maar hoe moeten we in die kamer komen?" Ze denken na. Dan zegt Ties ineens: „Ik weet al wat!" 78. Ties legt zijn plan aan Thijs uit. „Ja, dat is best." Maar ze moeten wachten tot het weer donker is. Ze besluiten,' eerst eens wat te gaan slapen. Ze gaan op de bank liggen. Zacht liggen ze niet. Maar ze zijn moe en val len gauw in slaap. Tegen de middag worden ze gewekt door de onnozele bedien de, die hun een bordje eten brengt. Als .dat op is, gaan ze weer verder slapen. De hele middag door. Zonder dat ze 't merken, komt de avond.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3