Revoluties in Joegoslavië en Tjeciio Slowakije begonnen De Nederlandse soldaat bezit goede eigenschapgen. Drie ondergrondse bewegingen tegen het Tito-bewind. Zp kracht: eenvoud en menselijkheid. Voortschrijdende industrialisatie in de Britse dominions heeft verstrekkende gevolgen. Griekse kwestie van agenda Veiligheids raad afgevoerd. Duitse massa-moorde naars staan terecht. opmeAJkuvyeri. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Complot tegen de staat in Slowakije. Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Ernstig ongeluk op de Firth of Clyde. De M. R. P. bindt de strfjd aan tegen economische moeilijkheden. Van Zeeland in de commissie van drie. Ook Italië komt millioenen quintalen voedsel te kort. Buitenlands Overzicht UKgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33,. Tel. 168; Middelburr Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 3347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Eén onzer lezers maakt enkele opmerkingen ln verband met ons verslag van de rede van Mr Terpstra, gehouden bij de opening van het Chr. Lyceum voor Zee land en een artikeltje over dit on derwerp in het nr. van 10 Sep tember j.l. Bezwaar wordt gemaakt tegen de uitspraak van Mr Terpstra, dat de Prot. Chr. groep in Zee land ongeveer 40 pCt der bevol king uitmaakt, terwijl toch vol gens de gegevens alleen al 45 pCt der Zeeuwen Hervormd is. En verder tegen de Zeeuwse zelfverheffing die tot uiting zou komen in de mededeling, dat in Sneek begonnen werd met 60 leerlingen. ,,Nlet verteld werd, dat Maandag in Dokkum een Chr. Lyceum werd geopend met 100 leerlingen en dat er in Leeuwar den al vele tientallen jaren een zeer grote Hervormde H.B.S. is'.'. In verband hiermede het vol gende. Het is ons niet bekend, waarop het door mr Terpstra genoemde cijfer gebaseerd is. Heeft hij een veel te laag percentage genomen dan versterkt dat alleen zijn be toog, dat er wat dit betreft aan Zeeland iets goed gemaakt dient te worden, en onderstreept het zijn wens, dat spoedig een twee de inrichting mag volgen. En wat het tweede punt be treft: wij hebben niet een verge lijking gemaakt tussen Friesland en Zeeland. Hadden wij dit ge daan, dan zouden we bovendien nog melding hebben moeten ma ken van het reeds vele jaren be staande Geref. Gymnasium te Leeuwarden. Wij stelden slechts naast elkaar de Zuid-Westhoek van Friesland met zijn 9000 leerlingen der Chr. scholen en Zeeland. En dat niet om Zeeland op een hoog voetstuk te plaatsen, maar alleen om uiting te geven aan onze dankbaarheid voor het verkregen resultaat. Voor zelfverheffing is hier ze ker ge»n plaats. Te roemen is wat dit betreft niet oorbaar. Daarvoor is de achterstand en dat betreft niet alleen het Chr. middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs te groot. ZEEUWSCH DAGBLAD «e JAARGANG No. 746 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 16 KEFT. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.16 u., onder 18.53 u. Maan op 9.25 u., onder 20.05 u. Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUlZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlisslngen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Volgens een correspondent te Athene van het conservatieve Engelse blad „Daily Telegraph" zouden enkele berichten uit het Grieks-Joegoslavische grensgebied er op wijzen, dat een katholieke anti-Titobeweging gedurende de afgelopen twee weken in Zuid- Servië opereert. Deze berichten veronderstellen, dat 3 verschil lende ondergrondse organisaties de laatste twee weken een actie tegen maarschalk Tito voeren. Een katholieke ondergrondse organisatie, de z.g. „Kruisvaar ders", zou actief optreden in ge heel Zuid-Servië. „Griekse mili taire kringen, evenals kringen van de Britse intelligence ser vice", aldus de Daily Tele graph", geven .e kennen, dat er „iets buitengewoons geschiedt bij de Griekse grens in Joego slavië, voornamelijk in de om geving van Devdjelia en Mo- nastir." Griekse voorposten hebben Zaterdagnacht duidelijk het ge luid van zware artillerie, ma chinegeweren en mortieren ge hoord en Zondag overdag grote rookzuilen gezien boven Devdje lia. De stad Monastir is des nachts in duisternis gehuld, het geen door vluchtelingen uit Joego-Slavië, die de „Griekse grens overschrijden, aan sabo tage door de „Kruisvaarders" wordt toegeschreven. Deze zou den de electrische centrale ver nield hebben. De vluchtelingen, die door Griekse officieren wer den ondervraagd, zeiden, dat de organisatie der „Kruisvaarders", weike zich uitstrekt over de bergketen Gradina Planini, op 26 Augustus de eerste aanval te gen maarschalk Tito's strijd krachten begonnen, enkele berg toppen veroverden en de gere gelde Joego-Slavische troepen dwongen zich naar het dal van Strumnitza terug te trekken. Op 7 September overvielen de Kruisvaarders enkele dorpen om Devdjelia. Zij zouden de hoofd wegen in Zuid-Servië beheer sen, zodat enkele voorposten van het Joego-Slavische leger moesten worden prijsgegeven. De beweging tegen Tito zou uit drie verschillende onder grondse organisaties bestaan. De reeds genoemde Kruisvaar ders zouden 15.000 man sterk 4. 80 personen gearresteerd. Volgens het Tsjecho-Slowaakse nieuwsbureau zijn tachtig per sonen gearresteerd in verband met de ontdekking van een uit gebreid complot tegen de staat in Slowakije. Tot de samenzweerders zou ook behoren de voormalige Sow jet- Russische generaal Vlasof, die tijdens de oorlog legercorpsen vormde om aan de zijde der Duitsers te strijden. Ook een groot aantal Tsjecho-Slowaakse ambtenaren zou bij het complot betrok ken zijn. Wij ontvingen het jaarverslag over 1946 van de C.B.T.B. Daaruit blijkt, dat deze bond zich ln een groeiende belangstel ling van onze Christelijk^ plat telandsbevolking mocht verheu gen. Het aantal afdelingen steeg van 457 tot 508 met in totaal 25.295 individuele leden. ,,Maar'\ aldus het verslag, ,,al zijn we dankbaar, toch zijn wij nog niet voldaan. Er zijn nog al te veel Christen boeren en tuin ders, die, zij het uit laksheid meer dan uit tegenzin, afzijdig blijven staan. Komt dan de stich ting van een lagere land- of tuin bouwschool ter sprake, dan gaan_ pas de ogen open voor het feit, dat men verkeerd is georgani seerd of dat men door het niet- georganiseerd zijn de kansen voor het Chr. onderwijs verzwakt. Ook komt het vaak voor, dat men door lid te zijn van een coöpera tie of aankoopvereniging automa tisch lid ls van een neutrale of algemene landbouworganisatie. Ook hier zal men zich moeten realivseren wat men doet, opdat men niet onwetend een verkeerd beginsel steune". De klacht, die hier beluisterd wordt, geldt ook, en niet in de laatste plaats Zeeland. In het verslag wordt daaromtrent opge merkt: ,,In het Prot. Chr. Zee land is men over het algemeen nog weinig doordrongen van de noodzaak van het christelijk or ganiseren". De propaganda wordt echter voortgezet. Het kan als een stap ln de goede richting worden be schouwd, dat men kwam tot de benoeming van een bezoldigden secretaris, drs J. J. Knibbe te Goes, die zich geheel aan 'twerk der organisatie kan wijden. Van harte hopen wij, dat dit pogen zal worden gezegend. Er is hier een grote achter stand. Het is wel beschamend, dat in een provincie als de onze het aan tal individuele leden nog niet de 1000 (927) heeft bereikt. 20 personen verdronken. Op de Firth of Clyde (Schot land) 18 een plezierboot door de zware zee omgeslagen, waarbij waarschijnlijk 20 personen zijn verdronken. Toen de boot kapseisde ge raakten alle 23 opvarenden, on der wie vrouwen en kinderen te water. Een motorschip van de marine dat in de nabijheid kruiste, .slaag de er in 5 personen te redden, doch een van hen stierf voor het schip de kust bereikte en een an der op weg naar het ziekenhuis. Andere schepen die uitvoeren op zoek naar overlevenden pik ten verschillende lyken op en de lici.amen van twee meisjes spoel den aan land. drie overlevenden zijn, lij dende aan een ernstige shock, ln het ziekenhuis opgenomen. De mededelingen van een op 10 Sept. j.l. gearresteerd voor malig lid van Vlasofs legercorps leidden tot de arrestatie van een tachtigtal anderen in verschil lende delen van het land. Bij huiszoekingen is een aanzienlijke party bewijsmateriaal in beslag genomen, zoals wapenen, com promitterende foto's, drukpersen, gebruikte stencils met tekst van opruiende pamfletten en andere illegale stukken. Volgens beken- 1 tenissen van de gearresteerden ou de organisatie tot doel gehad .hebben de vorming v. gewapende groepen als basis-eenheden voor 'n gewapende opstand tegen de Tsjecho-Slowaakse republiek, sa menwerking met de Oekraiense opstandelingen en werving van Slowaken voor deze groepen, het stichten van verwarring en het provoceren van ongeregeldheden door propaganda van het buiten land uit, het verspreiden van il legale geschriften, zoals het pe riodiek „Nastup" („De aanval"), het ondernemen van sabotage, het voorbereiden van aanslagen Volgens de officiële mededeling omtrent het ontdekken van het complot waren de Slowaakse le den van de organisatie voor het merendeel voormalige leden van de Hlinka-garde en personen, bekend door hun fascistische ac tiviteit ten tyde van de „Slo waakse staat". zijn. De tweede groep zou be staan uit aanhangers van Mi- hailovitsj, de z.g. „Tsjetniks", 8.000 man omvatten, en in het gebied van Nisj tussen de ri vier Morava en de Joego-Sla- visch-Bulgaarse grens, opereren. Tenslotte zou er nog een derde groep zijn, „Macedonische revb- lutionaire organisatie" genaamd, die met een strijdmacht van 10.000 man in de gebieden van Philip Kozantovo en Strumnitza actief optreedt. De opening der Staten-Generaal Nu het H.M. de Koningin niet mogelijk is vandaag de zitting der Staten-Generaal te openen, komt het militair eerbetoon te vervallen. Arlikel 106 van de grondwet bepaalt o.a. dat de zitting der Staten-Generaal in verenigde ver gadering der beide Kamers door de Koning of door een commissie zijnentwege wordt geopend. In het verleden is het verschei dene malen voorgekomen, dat de opening geschiedde door een com missie bestaande uit de gezamen lijke ministers. Tijdens de regering van Z.M. Koning Willem III was dit het 1888, Septémber 1889 en Septem ber 1890 en onder de regering van H.M. Koningin Wilhelmina in de maand September van de jaren 1908, 1909, 1911, 1917 en 1922. Voorts heeft H.M. in Mei 1936, Juni 1937 en September 1946 de opening der zittingen niet zelf verricht. Dit is toen geschied door de minister van binnenland se zaken. Mosselen-seizoend.w.zi deviezenbron. Grote drukte heerst in de haven van Yerseke, waar grote partijen- mosselen worden aangevoerd, die hoofdzakelijk voor de export bestemd zyn. en dat aiierwege een opmerkelijke verbetering kan worden gecon stateerd. Hiermee gepaard gaat een plot seling ophouden van alle activi teit aan de grensgebieden by Ma- lang en Modjokerto, hetgeen zeer duidelijk met het bezoek der con suls in verband staat. Het Chinese dagblad „Keng Po" meent, dat de zowel in In donesië als in het buitenland vaak gestelde vraag of het Ne derlandse leger wel krachtig genoeg is om in alle gebieden or de en veiligheid te herstellen, be- êval in Mei 1888, September vestigend kan worden beantwoord Hoogwater te VHssingen. Woensdag 17 September: 3.25 u. 2.36 m., 15.37 u. 2.24 m. Frankrijk heeft hulp van CS buiten nodig. Het nationaal comité van de M.R.P. in Frankrijk heeft een re solutie aangenomen betreffende de economische en financiële po litiek. Hierin wordt vooropgesteld de noodzaak van een redelijke en rechtvaardige herverdeling van de eerste levensmiddelen om het bestaansminimum van het gezin te kunnen waarborgen. Hiertoe zal o.a. krachtig moe ten worden opgetreden tegen de zwarte handel terwyl deviezen en credieten bij voorkeur gebruikt moeten worden voor invoer van broodgraan. Ter ontwikkeling van de Franse productie zal her-uit rusting moeten plaats vinden, aan te moedigen door een belasting- politiek, welke productieve inves teringen bevordert, en wel op de eerste plaats met het oog op de agrarische uitrusting van moeder land en overzeese gebieden. De strijd tegen de inflatie moet met alle middelen worden voortgezet. Herstel van de Franse econo mie zal, aldus de resolutie, niet mogelijk zijn zonder hulp van buiten af, doch Frankrijk zal toch eerst de voorwaarden voor zyn binnenlands herstel, op poli tiek en sociaal gebied, moeten verwezenlijken. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Za ken, is te Parijs aangekomen. Hij zal de economische confe rentie der 16 landen bijwonen. Amerikaanse en Britse export in 't nutw. Volgens een overzicht van de wereldhandel, samengesteld voor het Twentieth Century Fund, zal de ontwikkeling der industriali satie, die gedurende de oorlog in de voornaamste landen van het Britse gemenebest heeft plaats gevonden, waarschijnlijk verstrek kende gevolgen hebben op de internationale handel en in het bijzonder de Britse en Amerikaanse export naar deze landen treffen. Voor de oorlog ging 40 pet. van de totale Amerikaanse ex port naar het Britse gemenebest, terwijl de dominions en India be- op politieke tegenstanders en van 1 langrijke exportmarkten waren een aanslag op president Benesj. voor de Britse levensmiddelen industrie. Het rapport acht het evenwel twijfelachtig, of India en de dominions thans wederom be hoefte zullen hebben aan indus triële importen van dezelfde aard. In Canada en Australië is de Resolutie van de Hongaarse communis tische partij. Het hoofdbestuur van de Hon- gaavse communistische partij1 productie van yzer en staal, ma- heeft een resolutie aangenomen, i chinerieen, transportmiddelen en waarin wordt verklaard, dat de chemicaliën gedurende de oorlog party het noodzakelijk acht om i aanzien"lk toegenomen. .Beide de hindernissen op de weg naarlanden zyn thans blijkbaar in bestendiging van de eenheid der s^aa^.. machinewerktuigen, arbeiderspartij uit de weg te c'ie zjj nodig hebben, zelf te ver ruimen. Het bestuur besloot naujv vaardigen. Ten behoeve van-de *amen te werken met de sociaal- ravitaillering van de geallieerde democratische partij. -legers in Pacific zyn de levens middelenindustrieën in Nieuw Arabieren in Tripolitanië Zeeland en Australië gedurende wnrtien riin nemaakf voor de oorlog aanzienlÜk uitgebreid. Women rijp gemaaKC voor ]n het rapport wordt voorts opgemerkt, dat de V. S. waar schijnlijk spoedig moeilijkheden zullen ondervinden bij het afzet ten van landbouwproducten en on bewerkte levensmiddelen, hoewel de mogelijkheid niet uitgesloten is, 'dat de uitvoer van gefabri ceerde en bewerkte levensmidde len zal toenemen. Wanneer de overzeese afnemers zich tot goed kopere leveranciers zullen wen den, zal de Amerikaanse land bouwproductie waarschijnlijk spoedig moeten worden inge krompen. De Amerikaanse import uit de republieken van Latijns-Amerika was in 1944 driemaal groter dan in 1939, doch nu er goedkopere voorzieningsbronnen beschikbaar zyn b.v. voor tin en rubber zien deze landen zich voor ernstige problemen gesteld. en wel om de volgende redenen: „Het Nederlandse-leger is niet; moediger of kundiger dan welk ander leger ook, maar de Neder landse soldaten bezitten goede eigenschappen, zoals eenvoud, de mocratisch gevoel, menselykheid en vooral: zij bezitten geen haat gevoelens ten opzichte van an dere landaarden. Dat is oorzaak dat ook in repu blikeins gebied vele Indonesiërs pro-Nederlands, zijn, temeer om dat dit alles scherp afsteekt te gen de houding der z.g. republi keinse volksstrijdkrachten en te gen de desorganisatie en het ge mis aan leiding dat vrijwel alle republikeinse' zaken kenmerkte". Het leven te Malang weer normaal. Volgens de „Pewarta Soeraba- ja" wordt het leven te Malang weer normaal: restaurants en winkels zijn geopend, het ver keer is druk, en de passars zijn vol. Electrische stroom is nog be perkt, doch de bedrijven zullen weer spoedig stroom krijgen. Twee rijstpelleryen werken reeds. De telefoonverbindingen zyn gedeeltelijk hersteld. De treinverbinding tussen Soerabaja en Malang zal spoedig tot stand komen, en de scholen worden her opend. Opmerkelijke verbetering op Oost-,1 ava. Gevolg bezoek consuls. Uit Oost-Java wordt gemeld dat de vervanging van verschei dene republikeinse residenten een gunstige terugslag heeft gehad, Enkele zuiveringsacties. Het Nederlands communqué van gisteren meldt, dat het nood- zakelijk ls gebleken enkele zuive- j ringsactles te verrichten. De Ne derlandse verliezen Zondag be droegen 2 gesneuvelden en 9 ge wonden. Volgens het Hongaarse blad Szabad Nep wordt er aan een nieuwe wet gewerkt, welke zal voorzien in de doodstraf in ge vallen van ernstige sabotage van het driejarenplan. Paul van Zeeland, de voor malige premier van België, is benoemd tot vertegenwoordi ger van België ln de commis sie van drie. Hij zal terzijde worden ge staan door de Belgische con sul-generaal te Batavia, Van der Stichelen, de kolonel Ser- vais, Belgisch militaire attaché te Den Haag, en door de heer Claeys-Bouuaert van het Bel gische ministerie van Buiten landse Zaken. Bij de behandeling der Balkan-kwestie ln de Veiligheidsraad heeft de Joego-Slavische afgevaardigde de "Amerikaanse politiek ln Griekenland aangevallen. Hij zeide: „Het ls onmogelijk het huidige Griekenland een onafhankelijke staat te noemen. Ongetwijfeld ls de jongste Griekse crisis veroorzaakt door de druk, uitgeoefend door de V. S." Hij zeide voorts, dat de Griekse regering het resultaat was van Amerikaans dictatoriaal optreden en dat zij bedoeld was om de Amerikaanse politiek ten uitvoer tebrengen. zelfbestuur. Een nieuwe stap in de instru- ering van Arabieren voor zelfbe stuur is de benoeming van de eer ste Arabier tot ambtenaar voor civiele zaken in het Tripolitaanse district Abratha, waar 700 Ara bieren en Joden en 1000 Italiaan se kolonisten wonen. De benoe ming is door de Arabieren in bre de kringen toegejuicht, terwijl ook de Italiaanse boeren er niet onwelwillend tegenover staan. Het voorbereiden van de Arabie ren tot zelfbestuur is onder Brits bestuur langzaam gevorderd. Be noeming in lagere bestuursregi- onen vinden geregeld in grotere mate plaats en er wordt meer aandacht geschonken aan de me ning van Arabische adviseurs. Over het gehele land zijn la gere scholen geopend. Met het middelbaar onderwijs zal spoedig Ongeregeldheden in de aan Joego-Slavië afgestane gebieden. De Italiaanse minister-president, De Gasperi, heeft in een radio rede uitvoerig de economische toestand in Italië uiteen gezet. Hij sprak in het bijzonder over de graanbehoeften van Italië, waarby hij wees op de noodzakelijkheid een beroep te doen op de V. S. tot aanvulling van het tekort. Tevens deelde hij daarbij mede, dat de buitenlandse credieten en de in het binnenland beschikbare hoeveelheid dollars onvoldoende zijn voor de aankoop van de mil lioenen quintalen tarwe, die Italië op het ogenblik tekort komt. Ten aanzien van de sociale on lusten, die de nationale productie verlammen, zeide de minister, dat de regering tot taak heeft met energie deze conflicten tot oplos sing te brengen. Ten slotte deed de Gasperi een beroep op de na tionale discipline en solidariteit. Een klein kind werd gedood en een vrouw gewond by een be schieting van een communistisch clubgebouw te Triest aan de vooravond van het van kracht worden van het Italiaanse vredes verdrag, dat Triest tot een vrije stad zal maken. De laatste schepen met burgers uit Pola, de voormalige Italiaanse marinebasis, die 15 September Joego-Slavlsch gebied wordt, ko men te Triëst aan. De passagiers werden Zondag ontvangen door de bisschop van Parenzo en Pola. De correspondent te Athene tan het Franse blad „Le Mon de" geeft in dit blad een aar dig beeld van de jongste Griek se crisis en de rol die de Ame rikanen erin speelden. Het komt nagenoeg hierop neer. Tussen de Amerikaanse am- bassade te Athene, waarvan een begin worden gemaakt. Ver-1 Mac Veagh de leiding heeft, en dere plannen voor het aankweken het hoofd van de speciale A me- van bestuurservaring bij de Ara- j rikaansé missie in Griekenland. bieren beogen de oprichting van i Dwight Griswold, bestaan ze- Arabische gerechtshoven en de j kere meningsverschillen om- instelling van represent atieve frenf de Griekse binnenlandse plaatselijke besturen. I aangelegenheden. Griswold. is - meer links gericht dan Mac Griekse communisten ter veagh. dood veroordeeld. 1 Kwesties van persoonlijke voorkeur schijnen echter voor- Van 67 communisten, die te „f een qrote roi te speien_ Zo Salomki terecht stondenwegens )md Mac Veagh de liberale po- terroristische activiteit, zijn er 53 üticus Sophocies Venizelos uit een homogeen Tsaldaris-cabi- net. Zij konden er echter So- phoelis niet toe bewegen een ondergeschikte functie te bekle den in een nieuwe regering. Op zeker ogenblik gingen beide Amerikanen zover de be sprekingen tussen de Koning en Tsaldaris te laten onderbreken en de politieke leiders op de ambassade te ontbieden...... Dergelijke handelwijze ont stemde natuurlijk ten zeerste ter dood veroordeeld. De veroor deelden zyn verantwoordelijk ge steld voor de moord op 'n hoogge plaatste politie-functionaris en op de procureur van het krijgsge- recht te Saloniki,' alsmede voor de overval op een autobus van de Griekse luchtmacht, in November 1.1., waarbij vyf militairen gedood werden. - Te Rome is een geheime wa penopslagplaats ontdekt. Er werden verscheidene wapens van Duits maaksel gevonden. gekozen als 't geschikte instru ment om de Kabinetswijziging uit te voeren die de Griekse re gering een democratischer as pect moest geven aande voor avond van de bijeenkomst der UNO en van de aankomst in Griekenland van enkele Ameri kaanse Congresleden. Dwight Griswold's voorkeur ging ech ter naar Sophoelis en hij wist Papaandreoe er toe te bewegen de politieke crisis uit te lokken. Toen de crisis er was stelden de Amerikanen hun veto tegen de Koning en zijn omgeving, die een sterke anti-parlementaire strekking vertoont. Het is dan ook op uitdrukkelijk verzoek van de Griekse Koning, dat Tsaldaris zijn homogeen popu listisch kabinet zou hebben sa mengesteld. De correspondent van Le Monde vestigt er de aandacht op, dat de jongste gebeurtenis sen aan het Hof grote ontstem ming verwekt hebben en dat het prestige van het parlement ook in het land een deuk ge kregen heeft. Hij is van oordeel dat de nieuwe regering Sophoe lis niet tegen de storm zal op gewassen zijn en dat het vol gend bedrijf van de Griekse tra gedie heeft goed een terugkeer zou kunnen betekenen tot een dictatuur, uigeoefend door de vroegere medewerkers van ge neraal Metaxas. Hoe dit zij, de Amerikaanse tussenkomst heeft een politiek wonder bewerkt vermits de po pulisten en de liberalen, die thans samen in de regering zit ten, elkaar sinds 1920 met alle middelen bestreden hadden. Sophoelis heeft zyn program ma voor het parlement uiteen gezet. Het voornaamste punt is zeker dat, waarin amnestie be loofd wordt aan alle rebellen, die de wapens neerleggen en waarin, als de burgeroorlog ten einde is, een algemene amnestie in het vooruitzicht wordt ge steld. Men geeft er zich te Was hington rekenschap van, dat zo deze verzoeningspoging mis lukt en zo de nieuwe regering er anderzijds niet in slaagt het land uit de economische chaos te helpen, het vraagstuk van het zenden van Amerikaanse troepen scherper dan ooit zal oprijzen. Meer en meer ondervinden de Amerikanen, dat een globale politiek lastige verplichtingen met zich brengt. Hij noemde de Amerikaanse in menging in Griekse aangelegen heden een directe bedreiging van de vrede en de internationale vei ligheid en achtte optreden van de Veiligheidsraad noodzakelijk. Gromyko zeide, dat zijn land onder geen voorwaarde het Ame rikaanse voorstel, „dat de Griek se kwestie nog maar moeilijker maakte", kon aanvaarden. Het voorstel zou niet alleen het gezag van de algemene vergadering niet versterken, doch ook het gezag van de Veiligheidsraad verzwak ken. De Franse afgevaardigde was van mening, dat de Raad in een impasse geraakt was. Hij ver klaarde, dat de Amerikaanse re solutie uitweg scheen aan te ge ven. De Amerikaanse resolutie werd met 9 stemmen tegen 2 (S.U. en Polen) aangenomen, doch Gromy ko verklaarde, dat de resolutie door zijn veto was afgewezen, wat een scherp protest van John son tengevolge had, die verklaar de, dat de Sowjet-Unie misbruik van haar bevoegdheden maakte door de vrijelijk geuite wil van de Raad tegen te gaan. Johnson stelde vervolgens voor, dat de Raad de Griekse kwestie van de agenda af zou voeren. Daar het hier een kwestie van procedure betrof, was er geen sprake van een veto. ierklaringen van i soekarno en sjarifoeddin. Op een Zondag te Djogja ge houden persconferentie hebben Soekarno en Sjarifoeddin ver klaard, dat de republikeinse re gering verlangend is om de be sprekingen met de Nederlanders te hervatten, op voorwaarde ,dat een derde partij garandeert, dat de laatste zich ditmaal aan hun woord houden". Zwitserland zal niet deelnemen aan een Europese tol-unie. Dr Max Troendle, die deel uit maakt van de Zwitserse delega tie bij de conferentie der 16 lan den over economische samen werking van Europa, heeft in een rapport over de werkzaam heden van zyn delegatie ver klaard, dat Zwitserland niet ac tief deel zal nemen aan de vor ming van een Europese tol-unie, aangezien de Zwitserse regering niet gelooft, dat een dergelyke tol-unie onmiddellijk verbetering zal brengen in de economische situatie van Europa, Vliegtuigongeluk in de V. s. Een viermotorige bommenwer per van het type B-17 is in de baai van Chesapeake (V. S.) neergestort. Negen personen zijn hierby om het leven gekomen. Eindrapport der conferentie van Parijs deze week gereed. De onder-minister van ec^ -io- mische zaken der V.S., Clayton, heeft medegedeeld, dat het pro gram door de 16 Europese landen te Parys op te stellen in ant woord op het plan-Marshall deze week gereed zal zijn. Medeplichtig aan moord op 1 millioen mensen. Te Neurenberg is gisteren de grootste moordzaak in de reeks processen die aldaar werden ge voerd, geopend. Voor een Ameri kaans tribunaal verschenen Otto Ohlendorf, voormalig hoofd van de bijzondere Duitse politie-in- stanties en 22 andere leden van dezelfde organisatie. Zy worden ervan beschuldigd medeplichtig te zyn aan de moord op 1 millioen mensen. Na voorle zing van de aanklacht verklaar den zy niet schuldig te zijn. De organisatie, die bestond uit leden van de S.S., de Gestapo en ande re politie-afdelingen, zou het Duitse leger by zyn invasie van de Oostelijke landen gevolgd zijn met het doel Joden, Zigeuners en andere personen van „inferieur ras" en „politiek ongewenst" uit te roeien. Ohlendorf, die bij de Duitse politie de rang van gene- raal-majoor had, heeft toen hij Hier en daar ochtendmist, indertijd getuigde voor het inter- Overdag overdrijvende wolken- nationale tribunaal, dat Goering banken met een enkele bui en c.s. berechtte, toegegeven, ver- j matige, nu éh dan vrij krachtige antwoordelijk te zijn voor de dood wind uit zuidelijke richtingen, van 90.000 personen. Warm. De Britse minister van Voed selvoorziening heeft, in overeen stemming met het besluit der regering om gedurende de hui dige schaarste de omvang en het aantal der officiële ban ketten te beperken, bepaald, dat normaal niet meer dan 100 per sonen bij een maaltijd mogen worden bediend. de BILT zegt: Weersverwachting tot Dinsdag avond.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1