De V.N. zijn bedoeld om de vrede te hand haven, niet om die tot stand te brengen ZulM de Y.8. een actie ondernemeii inzake Griekenland? China of de V.S. derde lid in de Commissie van drie. Weer 3 drie doden en 16 gewonden bü gevechten. Staten-Generaal hebben moeilijke periode achter de rug. Dr van Mook's vertrek uit Amerika uitgesteld. Stopzetting van de import van fruit en groenten in Engeland. (UjmnumtittieJfie actie. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Marshall: „Wij wensen niet opnieuw internationale anarchie" Mr Dr P. J. Witteman Minister van Binnenlandse Zaken. Internationale brigade onderweg? Het werkprogram van Minister Witteman Prins Bernhard riep op tot steun aan de N. I. W. I. N. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Onlangs had „De Waarheid", het communistische orgaan, op Zondag te Birkhoven een Zo merfeest georganiseerd, dat naar schatting door 90.000 com munisten werd bijgewoond. „Toen we eindelijk, aldus het sen naar de kerk gingen, rolden de colonnes autobussen met ro de vlaggen langs de wegen en daverde de omgeving van het zingen van de internationale. Toen we eindelijk, aldus het communistische orgaan, het ter rein opmarcheerden was het een sensatie op zichzelf om te zien, hoe duizenden en duizen den, een onafzienbare mensen menigte, zich daar reeds verza meld had. Toen moet wel een grote pessimist een gevoel van trots en vreugde gekregen heb ben, want daar was te zien, on weerlegbaar, duidelijk hoe groot hoe talrijk onze Waarheidsiami- lie wel is!" Wij kunnen een demonstratie als deze van verschillende kan ten bezien. Wij kunnen ons bedroeven over net feit, dat een zo groot deel' van ons volk gegrepen blijkt te zijn door het commu nistische ideaal. We kunnen het afkeuren, dat de Rijksverkeersinspectie door het beschikbaar stenen van ben zine en de Nederi. Spoorwegen door het laten rijden van extra treinen aan dit ontheiligen van de Dag des Heren, medewerking verlenen. Wij kunnen de vraag stellen of het niet op de weg van de regering ligt om deze anti-natio nale beweging op het terrein waren tientanen grote geschil derde koppen van Lenin, Stalin e.a. aangebracht zonder meer te laten voortwoekeren, tot we een herhaling krijgen van wat we in 1940 bij de inval van de Duitsers hebben beleefd. En zo meer. Maar dat alles is goed be schouwd toch eigenlijk wel wat al te goedkoop en al te gemak kelijk. Onder de aanhangers van 't communisme heerst een gewel dige geestdrift. Er wordt daar met veel elan een zeer inten sieve propaganda gevoerd. Blij kens de voor de communisti sche partij geldende contribu tieregeling worden worden voor het versterken van de partij ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 746 Abonnementsprijs 8.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG IS SEPT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds VV. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op -6.14 u., onder 18.55 u. Maan op 8.03 u., onder 19.51 u. Hoogwater te Vlissingen. Dindag 16 September: 2.41 u. 2.49 m., 14.54 u. 2~38 m. Marshall, heeft ter gelegenheid van de opening van de „Week der V:N." in de V.S. Zondag in het Waldorf-Atoria hotel te New York een rede uitgesproken. Marshall drong aan op snelle be handeling van „ernstige aangelegenheden op het gebied van politiek en veiligheid" door de Alge mene Vergadering der V.N., welke Dinsdag wordt geopend. Marshall, die de Amerikaanse delegatie zal leiden, legde er de nadruk op, dat zijn delegatie de pogingen om het dode punt in de Griekse crisis te overwinnen geheel zal steunen. „Wij zijn in het bijzonder bezorgd over de hulp van Albanië, Joego-Slavië en Bul garije aan de Griekse guerllla-strijders een directe bedreiging van de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van dat land". „Wij hebben geen andere interesse dan het herstel van de vrede in het gebied, waar de strijd thans woedt". Marshall kondigde aan, dat de meenschappelijke inspanning van Amerikaanse delegatie met een de leden der V.N. zal worden aantal voorstellen voor de dag zal komen, waarvan"hij echter, geen bijzonderheden gaf. Hij zeide slechts het volgende: Aangaande Palestina, dat het grootste belang is, dat in deze kwestie een zo groot mogelijke mate van over eenstemming in de Algemene Vergadering bereikt wordt en dat de betrokken volken de aanbeve lingen als een grondslag om de problemen op te lossen zullen aanvaarden. Over het Veto-recht zeide Marshall, dat Amerika niet on- verandelijk afwijzend staat tegen over voorstellen tot herziening van het Handvest. Hij geloofde ecliter niet, dat er op het ogenblik behoefte bestaat aan belangrijke herzieningen* of aan een wijziging in het algemene karakter der V.N. Verwijzend naar de jongste houding der Sow- jet-delegatie in de Veiligheids raad zeide Marshall, dat hij moei lijk kon geloven, dat leden dpr V.N. opzettelijk de structuur der V.N. proberen te vernietigen door te volharden in daden van agres sie of door een obstructie, welke de belangrijke organen der V.N. verlamt. Marshall verklaarde, dat de aanstaande zitting der Algemene Vergadering wellicht het begin betekent van een nieuwe phase in het leven der V.N. Gedurende de twee jaren van haar bestaan heb ben de regeringen en volken een prijzenswaardige sympathie be- toonw. Deze beginperiode loopt thans ten einde. Ons werk zal aan ontzaglijke sommen bijeen ge- een critisch onderzoek worden on- bracht. Hoe staat het, wat dit be treft, bij de aanhangers van de christelijke partijen, bij de be lijders van de Christus? Als 't goed is dan gaat het bij deze partijen niet om eigen eer of grootheid, maar dan be lijden ze't Is U w e zaak waar voor wij staan, Here Jezus, de Uwe alleen Ja, zo moet het zijn. Maar blijkt dit ook metter daad uit onze belangstelling? Uit ons meeleven? Of is 't zo, dat de commu nisten hier een beschamend voorbeeld geven! Amerikaanse congres leden bezoeken Walcheren. Naar wij vernemen zullen »>p Vrijdag 19 Sept. a.s. 10 leden van het Amerikaanse congres, die gedurende enige dagen een reis door ons land maken om zich op de hoogte te stellen van de economische situatie ten einde het Congres hieromtrent voor te lichten, een bezoek brengen aan Walcheren. Verwacht wordt, dat zij des middags met een extra trein ar riveren. Zij zullen vergezeld worden van hoofdambtenaren van diverse Departementen. Een korte tocht over Walche ren staat op het programma en een bezoek aan Middelburg, als mede aan Vlissingen indien de tijd dit toelaat. Om circa half 8 des avonds zullen de congresleden weer vertrekken. derworpen. De vrees en onzekerheid over de toekomst der V.N. zijn een weerspiegeling van de onzeker heid omtrent het doel en bedoe lingen van de leden zelf. Marshall zei vervolgens, dat de V.S. de V.N. niet zien als een ge makkelijk hanteerbaar middel om tijdelijke nationale voordelen te verkrijgen en dat zij niet opnieuw in internationale anarchie weg wensen te glijden. Marshall gaf in acht punten een uiteenzetting overwat de steun der V.S. aan de V.N. be tekent. 1. „Wij moeten zelf onze ver plichtingen op grond van het Handvest trouw nakomen". 2. „Onze openbare handelingen moeten in overeenstemming zijn met het Handvest hetzij deze wor den uitgevoerd door middel van de V.N. hetzij op andere wijze". 3. „Wij moeten de problemen, die door andere vreedzame midde len nog niet konden worden op gelost en krachtens het Handvest een oplossing behoeven, naar de V.N. verwijzen". 4. „Wij moeten volhardend en trouw binnen het kader van de verschillende organen en bureaux van de V.N. werken opdat deze hun opgelegde taken met succes kunnen vervullen". 5. „Wij moeten de procedures en machinerie van de V.N. zelf, trachten te verbeteren en met de anderen de middelen verschaffen welke voor haar doelmatigheid noodzakelijk zijn". 6. „Wij moeten met de andere leden duidelijk maken, dat agres sie tegen de territoriale onschend baarheid of politieke onafhanke lijkheid van andere door de ge- weerstaan". 7. .»Wy moeten onze krach ten inspannen om ae rest der vre desverdragen tot stand te bren gen, waardoor de normale voor waarden worden geschapen waar onder de V.N., zoals oorspronke lijk was bedoeld, kunnen functi- onneren. De V.N. zijn bedoeld om de vrede te handhaven en niet om de vrede tot stand te brengen". 8. ,,Wij zullen met de anderen trachten de economische toestand van de wereld te verbeteren en economische voorwaarden te scheppen, welke voor de interna tionale stabiliteit noodzakelijk zijn". Marshall verklaarde tenslotte dat de V.S. uitzien naar een spoe dige toelating tot de V.N. van de landen, die thans hiervoor in aan merking komen. ,,De Amerikaan se delegatie bij deze Algemene Vergadering zoekt niet het succes der V.S. maar het succes der V.N.", Mohammed All Djinnah gou verneur-generaal van Pakistan, heeft in een telegram aan de Moefti van Jeruzalem verklaard, dat de Mohammedanen van India en Pakistan de Palestijnse Ara bieren zullen steunen. By K.B. is benoemd tot minis ter van Binenlandse Zaken met ingang van 16 September 1947 Mr Dr P. J. Witteman te Over- Mr Dr P. J. Witteman werd op 26 Februari 1902 te Nieuwendam geboren. Na zijn voorbereidende studiën bezocht hij de Amster damse Universiteit, waar hij in 1918 in de rechtswetenschappen promoveerde op stellingen en in 1921 tot doctor In rechts- en staatwetenschappen op proef schrift. Hij vestigde zich als ad vocaat en procureur in de hoofd stad, alwaar hij van April 1923 tot September 1946 waarnemend Kantonrechter werd. Van 1925 tot 1926 was hij lid van de Provinci ale Staten van Noord-Holland. De heer Witteman bekleedde ver schillende functies in het open bare leven, o.a. als voorzitter van het liefdewerk voor kinderbe scherming, rechtskundig adviseur van de K.R.O., commissaris van het dagblad ,,De Tijd" enz. Sedert Mei 1929 woont Mr W. te Bloe- mendaal waar. hij o.m. lid van de gemeenteraad ls geweest. Hij is voorzitter van de kring Haarlem der K.V.P. en lid van het partij bestuur en het dagelijks bestuur. Na de oorlog bekleedde hij ook de functie van waarnemend voor zitter der partij. „Abnormale gebeurtenissen" aan Griekse grens. Uit kringen te Athene, die in nauw contact staan ia t de Britse Intelligence Service en de Griekse generale staf, wórdt gemeld, dat er de laatste dagen „abnormale gebeurtenissen" plaats vinden In de buurt van het Doiran-meer op Joego-Slaviseh grondgebied, dicht bij de grens van Griekenland. landse Zaken, Marshall aan de Amerikaanse delegatie zal mede delen. Beroep van generaal Markos op V.N. Volgens radio Moskou heeft de leider der Griekse guerillastrij- ders, generaal Markos, een me morandum gepubliceerd, waarin hij een beroep doet op de V.N. Hij dringt er op aan, dat de Alge mene Vergadering der V.N. zijn vertegenwoordigers zal horen. Naar zijn mening heeft de „royalistische fascistische Tége- ring te Athene" de Griekse onaf hankelijkheid afgeschaft. De 16-landen bespreking te Parijs. Nadat de besprekingen tussen de vertegenwoordigers van de 16 Europese landen in Parijs ter behandeling van 't Marshall plan bijeen en Clayton, de Amerikaanse plaatsvervangende minister van economische za ken, vorige week niet tot resul taten leidden, vonden Vrijdag opnieuw besprekingen plaats. Naar wij vernemen is de cri sis na deze laatste besprekingen vrijwel van dé baan. De toe stand is thans deze, dat het ont- werp-rapport, zoals het door de 16 landen is opgesteld, inder daad herzien zal worden. Winkeliersstaking in België. De Belgische bond van levens middelenwinkeliers heeft beslo ten op 23 en 24 September de winkels'te sluiten uit protest te gen de wijze, waarop de controle op de prijzen wordt uitgevoerd en tegen de winkelsluitingen door de overheid. De bond heeft de winkeliers van andere bran ches uitgenodigd eveneens te slui ten. Nader meldt Aneta uit New, York, dat de vertegenwoordigers van Australië en België hopen ln het verloop van deze week het derde lid van de commissie van drie uit de Veiligheidsraad, welke goede diensten zal aanbieden om het Nederlands-republikeinse ge schil op te lossen, te kunnen bekend maken, nadat de Belgische minister Spaak in New York zal zijn aangekomen. Naar verluidt zou de benoeming van China of de Verenigde Staten ln overweging zijn. De algemene vergadering der V. N. Dinsdag a.s. zal de tweede zit ting van de Algemene Vergade- ring der V. N. worden geopend. De agenda is bijzonder uitge breid, zij omvat niet minder dan 62 uiterst gevarieerde onderwer pen. De vier grote problemen, die de vergadering te behandelen krijgt, zijn: de Balkan-kwestie, Palestina, Spanje en het recht van veto. Voorts moeten drie niet-per- manente leden van de Veilig heidsraad worden gekozen ter vervanging van Australië, Polen en Brazilië. Zaterdagochtend zijn de con suls-generaal Eaton en Lambert van hun waarnemingen in de Nederlandse sector van het ge bied van Malang te Batavia te ruggekeerd. Zij reisden met een vliegtuig van de Australische luchtmacht, dat in verband met de waarnemingen betreffende uitvoering van de order tot sta ken van het vuren voor het con sulair comité is beschikbaar ge steld. j Het toestel vloog van Malang door naar Australië, waar het j vier Australische hoofdofficieren opnam. Deze officieren, die de West-Java een Nederlandse rodekruis auto beschoten in het gebied van Cheribon. Op Java en Sumatra kwamen wederom vele beschietingen voor. Het Nederlandse legercommu niqué van gisteren meldt, dat volgens voorlopige berichten uit Medan een convooi van vier jeeps, waarin de Britseconsuls reisden, beschoten is. Sluipschut ters beschoten het convooi op de weg van Brastagi naar Medan. Er wordt geen melding gemaakt van gewonden. Een woordvoerder van het Britse consulaat te Batavia deel- consuls zullen assisteren bij hun de mede, dat te Medan de hono- taak tot het opmaken van een rapport, zijn thans te Batavia aangekomen. Reeds eerder in de ochtend waren de Belgische consul-gene raal van der Stichelen en zijn Chinese college Tsiang van waar nemingen bij Soekaboemi, Garoet en Tasikmalaja teruggekeerd. Nederlands communique. Het Nederlandse communique van Zaterdag meldt, dat Neder landse troepen 50 Chinezen be vrijd hebben in een plaatsje hal verwege Tegal en Tasikmalaja gelegen. De Nederlandse verlie zen bedroegen 2 gesneuvelden en 14 gewonden. Wederom werd op Zitting door Minister Beel gesloten. Volgens verdere persberichten uit Saloniki hebben welingelichte militaire kringen verklaard, dat er reeds gedurende veertien da gen hevige botsingen tussen het Jego-Slavisphe leger en de „kruis vaarders" een ondergrondse Ka tholieke organisatie hebben plaats gevonden in de bergen van Grandina-Platina ten Zuidwesten van Berof. Ook andere gevechten tussen Joego-Slavische disidenten en het geregelde leger werden onlangs gemeld. Griekse posten hoorden Zater dagavond kanonschoten en zagen grote rookkolommen opstijgen. Actie van V.S. inzake Griekenland Een correspondent van Reuter verneemt te New York, dat de V.S. een plan overwegen om hun gewapende macht ter beschikking van de V.N. te stellen „voor het herstel van vrede en veiligheid" in Noord-Griekenland. Het plan is een onderdeel van de algemene strategie tydens de Algemene Vergadering der V.N., welke de minister van Buiten- Dc minister hoopt veel bezoeken af te leggen. In een 5 minuten-interview met een A.N.P.-verslaggever zeide de zo juist benoemde nieuwe minister van Binnen landse Zaken, mr dr Witteman, dat hij zich uiteraard met de politiek van het kabinet in het algemeen zeer goed kan vereni gen, 'omdat hij anders niet zou zijn toegetreden. „Zoals u weet kan de minis ter-president zich in verband met de ziekte van minister Jonkman niet langer belasten met het ministerie van Binnen landse Zaken, aldus minister Witteman. „Het beheer van dit ministerie trok mij ten zeerste aan, omdat ik door mijn werk zaamheden als Gedeputeerde van Noord-Holland met vele za ken van dit departement ver trouwd ben geraakt." Van de belangrijkste zaken, die hij na zijn installatie in l et kabinet spoedig in behandeling hoopt te nemen, noemde de nieuwe minister in de eerste plaats de financiële verhouding tussen rijk, provincie en ge meente. In de tweede plaats hoopt de minister de wettelijke regeling van rfjks- en gemeente-politie ter hand te nemen. Ook deze het leven. regeling is reeds in een verge vorderd stadium. Mr Witteman stelt zich voor een nauw contact te houden met provincie- en gemeentebe sturen, o.a. door het afleggen van zoveel mogelijk bezoeken. Over de eveneens tot zijn de partement behorende taak tot benoeming van hogere binnen landse bestuurs-ambtenaren uitte de nieuwe bewindsman zich ten slotte als volgt: „De moeilijk heid ligt naar mijn mening niet zo zeer in het vinden van de daartoe geschikte functionaris sen, dan wel in de noodzaak zo- velen te moeten teleurstellen." Ongeveer 45.000 personen in Pendjaab omgekomen. Pandit Nehroe, gouverneur- generaal van India, heeft mede gedeeld, dat ongeveer 45.000 Hin does, Mohammedanen en Sikhs in de afgelopen maand in Oost en West-Pendjaab tengevolge van de onlusten om het leven zijn gekomen. Naar schatting kwa men in de afgelopen week te New-Dehli duizend personen om Grote verkeersopstopping bij het Thoolse veer. Vele processen-verbaal opgemaakt. Tengevolge van het te water rijden van de vrachtauto van J. v. Poortvliet, weigerden de chauf feurs der aan weerszijden van het veer staande auto's zich met de pont over te laten zetten, zodat een grote verkeersopstopping ontstond. In het bijzonder aan de Bergen op Zoomse zijde had men de weg zodanig versperd, dat geen fietsrijder kon passeren. 2 uur ls de politie bezig geweest het verkeer vrij te makern waar bij harde woorden vielen en pro cessen-verbaal werden opge maakt. Intussen demonstreerden verschillende auto's op de ver keersweg voor de brug teneinde doorgang te krijgen over het brugdek, dat evenwel niet vrij kon worden gemaakt, voor de massa's grint, betonmolen en machlneriën van het wegdek waren verwij derd. Noodgedwongen moesten zij zich des avonds toch per pont la ten overzetten. Een deputatie van de stakende chauffeurs heeft zich in verbin ding gesteld met Tholens burge meester, die heeft toegezegd alles wat mogelijk is te zuilen probe ren ln Den Haag, om de brug voor 10 Oct. open te stellen voor het verkeer. Intussen heeft men met de bij de brug liggende bok van Kloos, de gezonken vracht auto, welke op zijn wielen op de bodem der rivier rustte en bij laag water te zien was, op de wal gebracht. Minister Huysmans. Zaterdagmorgen heeft de mi nister van Economische Zaken, Dr G. W. M. Huysmans een ope ratie ondergaan. Naar wij verne men is de operatie goed geslaaga. Daartoe gemachtigd door H.M. de Koningin heeft de minister van Binnenlandse Zaken, dr Beel, Zaterdagmiddag de zitting van de Staten-Generaal gesloten De beide Kamers zijn daartoe te kwart voor drie in het ge bouw der Tweede Kamer in verenigde vergadering bijeen gekomen onder voorzitterschap van de president der Eerste Kamer, prof. mr R. Kranenburg. Na opening der vergadering benoemde de voorzitter tot le den van de commissie van in- en uitgeleide de heren van Voorst tot Voorst, tevens voor zitter der commissie, Romme, mej. mr Tjeenk Willink, jkvr. Wittewaal van Stoetwegen, Vor- rink en Verkerk. Nadat dr Beel de vergaderzaal was binnengeleid hield hij de volgende toespraak „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zit ting der Staten-Generaal te slui ten. In het afgelopen zittingstijd vak heeft het gemeen overleg tussen volksvertegenwoordiging en regering wederom goede Onze Jongens hebben recht op waardering. Ter gelegenheid van het 1-ja- rig bestaan van de N.I.W.I.N. heeft Prins Bernhard Zondag avond een radiorede gehouden. Hij zeide o.m.: Nederlanders, Op deze dag, waarop de Na tionale Inspanning Welzijnver- zorging Indië, kortweg, de „N.I. W.I.]^.", het feit varr haar 1-ja- rig bestaan herdenkt, is het mij, als voorzitter van het N.I.W.I.N.- comité, een voorrecht met u een terugblik te werpen op datgene, wat in het afgelopen jaar voor onze militairen overzee en bur gers die daar onder ongeveer ge lijke omstandigheden leven, is gedaan. Er is in het eerste jaar veel tot stand gekomen. Het is nu een jaar geleden, dat de min.-president, Dr Beel, de N.I.W.I.N. bij het Ned. volk in troduceerde, waarbij hij als grondgedachte van het N.I.W.I. N.-werk aangaf, geen liefdadig heid, maar een daad van begrij pen. Voldaan zijn we allerminst en Het vertrek van Dr van Mook uit de Verenigde Staten is enige dagen uitgesteld. Mr Dr J. Ozlnga, hoofd R.V.D. Batavia, die gisteren uit New York ln ons land te rugkeerde, deelde mede, dat de Landvoogd voor zijn vertrek eerst nog een onderhoud wilde hebben met de Australische minister van Buitenlandse Za ken der Evatt. Reeds bij zijn vertrek naar New York vorige week heeft Dr van Mook ver klaard, dat hij een samen komst met nog enkele V.N.- figuren niet onmogelijk achtte. Naar alle waarschijnlijkheid zal Dr van Mook Dinsdag uit New York afreizen. Hij wordt dan Woensdagochtend terug verwacht. kunnen dit ook niet zijn, zolang er nog een gerechtvaardigde wens bij onze jongens in Indië onver vuld blijft. Ik zal u niet vermoeien met een opsomming van wat er tot dusverre aan 'materialen paar Indië verzonden werd. Evenmin wil ik te veel zeggen over de morele steun, die aan de militai ren overzee kon worden gegeven. Laat onze jongens, als zij daarvoor reden hebben, zelf be ter getuigen. Spr. stond vervol gens stil bij de vele acties door de N.I.W.I.N. ondernomen, o.a. de Kerstpakketten-actie. Hij be sloot met te zeggen, dat het be stuur van de N.I.W.I.N het vaste vertrouwen heeft, dat de Kerst pakketten-actie van dit jaar het succes van de vorige actie zal overtreffen, omdat meer nog dan een jaar geleden, de overtuiging levend is, dat het Kerstfeest, ook voor overzee, een feest moet wor den waarbij zij de band met thuis als iets tastbaars ervaren. Maar er is meer nodig, veel meer dan Kerstpakketten alleen. Vooral nu. En wij willen meer doen. Nog dit jaar. Maar dan moeten de Kerstpakketten zo snel mogelijk ondergebracht wor den. Laat er daarom geen enkele echte Nederlander zijn, die de gelegenheid verzuimd om mor gen, 15 September, bij te dragen aan deze actie. Onze militairen en burgers in de overzeese ge westen volbrengen hun moeilijke taak in voorbeeldige plichtsbe trachting. Het is aan u allen, om hen in deze plichtsvervulling naar beste vermogen bij te staan. vruchten afgeworpen. In samen werking met u konden tal van wettelijke regelingen op be stuurlijk, sociaal, economisch en fiscaal terrein tot standkomen. Ook op het gebied van de in ternationale samenwerking zijn verheugende resultaten geboekt. In het bijzonder valt hierbij te denken aan de totstandkoming van de Belgiseh-Nèderlands- Luxemburgse tolunie. Helaas mag daarnaast niet worden verheeld, dat m de af gesloten periode de internatio nale toestand reden tot bezorgd heid gaf. Dit was in ernstige mate evenzeer het geval met de ontwikkeling van zaken in In donesië. Veelvuldig en breed voerig was als gevolg hiervan het overleg dienaangaande tus sen volksvertegenwoordiging en regering. Hare Majesteit heeft mij ver zocht u haar erkentelijkheid te betuigen voor uw ijver en toe wijding in het behartigen van de zaken van het koninkrijk. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd verklaar ik de zitting der Staten- Generaal voor gesloten." De commissie heeft daarop de minister uitgeleide gedaan, waarna de voorzitter de verga dering sloot. rair fungerend vice-consul de heer J. Roberts is. Van enige be schieting was hem niets bekend. De Nederlandse verliezen van Zaterdag bedroegen één gesneu velde en twee gewonden. Van West-Java worden weer beschietingen van patrouilles ge meld. Op Midden-Java werden republikeinse aanvallen afgesla gen. Het werk der consuls. Radio Djogja heeft Zaterdag medegedeeld, dat de consuls Eaton en Lambert een bespre king hebben gehad met het repu blikeinse districtshoofd in Mod- jokerto, waarbij zij vele vragen stelden betreffende de uitvoering van de order tot het staken van de vijandelijkheden. De Neder landse assistent-resident Menke werd op verzoek van de consuls niet bij het onderhoud toegela ten. Thans zijn ook vier Britse of ficieren te Batavia aangekomen om de commissie te assisteren. Inmiddels heeft Antara ge meld, dat de republikeinse rege ring een commissie zal vormen, die de commissie van drie ter zijde, zal moeten staan. Het heeft er aan toe gevoegd, dat het werk van de commissie vermoedelijk enige maanden zal duren. Internationale Malelse Brigade. Volgens berichten uit Malakka hebben Donderdag 600 leden Indiërs, Chinezen en Maleiers van de internationale Maleise brigade in het geheim Johore verlaten met Indonesië als doel van de reis. Volgens beweringen is deze brigade getraind door een vroegere guerillagroep en naar verwacht wordt zullen zij in con tact treden met de geregelde In donesische troepen op Sumatra. Vier vrouwen zouden als ver pleegster zijn meegegaan. 8000 Italiaanse metaalarbeiders zullen Dinsdag en Woensdag in staking gaan. De onderhandelin gen tussen werkgevers en werk nemers zijn afgebroken. Bonnen rijwielbanden. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen A 01, A 06, A 16, A 21 (voor een buitenband) en B 01, B 06, B 16 en B 21 (voor een bin nenband) van de inschrijvlngsbe- wijzen voor eerste verstrekking van rijwielbanden geldig zijn t.m. 31 October. Een slag voor onze export. Het besluit van de Engelse regering om met ingang van 12 Sept. de invoer van groenten en fruit stop te zetten als gevolg van een algehele herziening van de exportregelingen in dat land, betekent zo deelt men ons van bevoegde zijde mede een on verwachte slag voor de toch reeds moeilijke afzet van onze tuinbouwproducten. Voor de groenten is hij be trekkelijk gering, daar sedert 1 Augustus alleen nog maar kom kommers naar Engeland konden worden uitgevoerd. Ook voor meloenen en perziken, voor welke vruchten het seizoen bij na ten einde is, betekent de stopzetting niet zo grote terug slag. In de uitvoer van drui ven en perziken ligt de situatie echter geheel anders. Het vorig jaar nam Engeland in totaal. 540 ton druiven van Nederland af. Nu Zijn er dit jaar weliswaar reeds 120 ton verscheept, maar wij staan nog maar aan hetrtie- gin van een goed oogstsseizoen en de verwachtingen waren dit jaar aanzielijk hoger. Van de grote perenoogst zijn tot nu toe 1200 ton naar Engeland ver voerd (in 1946 5600 ton). De overvloed van peren dit jaar maakt een ruimere export zeer gewenst. Voor een aantal lan den, waaronder Nederland, is de mogelijkheid opengesteld voor een individuele export van fruit ra 3 October a.s. Hoeden, mutsen en petten vrij van distributie. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 15 Sept. 1947 alle soorten hoeden, mutsen en petten zonder inlevering van textielpunten mogen worden verkocht en afgeleverd. DE BILT ZEGT: Vrjj veel bewolking. Weersverwachting, geldig tot vanavond. Matige, aan de kust vrij krach tige wind tussen Zuid- en Zuid- West. Vrij veel bewolking, met hier en daar enige lichte regen. Weinig verandering van tempe ratuur. Nagekomen Advertentie, De Heer en Mevrouw DRUKKER—BON geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter NELLIE. Goes, 13 September 1947. D. D. v. d. Boutstraat 3. Heden behaagde het den Here van onze zijde weg te nemen onze in nig geliefde Dochter en Zuster MARIA CORNELIA, in de bloeiende leeftijd van 18 jaar en 5 maan den, na een zeer lang durig, doch geduldig ge dragen lijden, in het ziekenhuis te Utrecht. Allen die haar ken den beseffen de zwaar te van dit verlies. De Here doe ons in Zijn ondoorgrondelijke wil berusten. Haar diepbedroefde Ouders en Broeders: M. VADER. J. VADER—VAN MOOLENBROEK. KEES. - WIM. Breskens, 11 Sept. 1947. Grote Kade 6a. De begrafenis zal plaats hebben op Maan dag "15 September 1947, des namiddags om 3 u. te Breskens.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1