Scherpe critiek van Amerikaans onder minister Clayton op eindrapport van Parjjse conferentie. Troepenconcentraties aan Perzisch' Russische grens. Op één dag 52 maal de order „Staakt het vuren" geschonden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND saterdag ts SEXT. wmh Inhoud van het rapport onbevredigend geacht Slotzitting enkele dagen uitgesteld. Rapport lijkt op een boodschappenlijst. JUcké vto>t tets Uvtet. Rusland bedreigt Perziscue zelfstandigheid. Balkan-kwestie van Agenda 7 Austr&lische en Britse consul generaal beschoten. Massa-demonstraties in Frankrijk. Valse tabakskaartendrukkerij in Den Haag ontdekt. Wordt de Atoom-energie aan banden gelegd? v OTgave BBehting „Eeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *tr. 70, Tel 2438, Giro 274289. Xantoren: Vlissingen, Walstraat tt, Tel 168; Middelburi Korte Moordetraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, VTooswykstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Je JAARGANti No. 744 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds K. SLOFSTRA te Vlissingen. en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.11 u., onder 39.01 u. Maan op 5.33 u., onder 19.21 u. Nieuwe Maan 20.28 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 14 September: 1.16 u. 2.34 m., 13.29 u. 2.32 m. Er zijn velen ook onder de be ladende Christenen, die van het gebruik van het woord Christe lijk niet willen weten. Zij moeten niets hebben van Christelijke politiek, Christelijk onderwijs, Christelijke vak- en standsorganisaties en een Chris telijke pers. Hun bezwaar daartegen is o.m. dat op die wijze de bevolking onnodig verdeeld wordt in een Christelijk en niet-Christelijk deel, met als gevolg, dat de eendracht geschaad wordt en de saamhorigheid verbroken. Bovendien, zo meent men, wordt door het gebruik van het woord Christelijk de greep op de massa verloren en kunnen de belijders niet hun profeti sche roeping, mee te werken aan de uitbreiding van het Evange lie, vervullen. Inplaats van zich te begeven midden onder het volk en te trachten heel het le ven van de beginselen van het Evangelie te doordringen, trekt men zich terug; isoleert men «ich. Het isolement wordt dan gebruikt om het zelf zo goed en zo knus mogelijk te hebben, maar intussen verzaakt men zijn profetische roeping tegen over de massa. En het gevolg Is verdorring en verstarring. En dat niet alleen. Het gevaar is zo groot dat men zichzelf op een voetstuk stelt en zich ver heven gaat gevoelen boven de schare die de wet niet kent. Dat men optreedt in de houding van de Farizeër ea zich beter en voortreffelijker gaat achten, dan anderen. Zeker, men ontkent niet, dat er in het op deze wijze afwij zen van het woord Christelijk zekere gevaren schuilen. Wie zijn kinderen stuurt naai de openbare school waar be halve dan in het uurtje waarin godsdienstonderwijs wordt ge geven, de naam van Christus niet wordt genoemd, waar de Bijbel niet de eerste plaats heeft en bij opvoeding en on derwijs met het Woord van God niet wordt gerekend, stelt ze aan"*grote gevaren bloot. Wie in het politieke leven de Christelijke actie afwijst, moet al de .gevaren van het lidmaat schap van een politieke partij die het gezag van Gods Woord Verwerpt op de koop toe nemen. Wie weigert lid te worden van een Christelijke vak- af standsorganisatie en zich aan sluit brj een organisatie van al gemene aard, moet zo tolerant zijn daar van zijn diepere be ginselen te zwijgen, omdat het niet aangaat de „neutraliteit" in gevaar te brengen. Wie meehelpt de Christelijke pers af te breken en de z.g. neutrale- of beslist Gode vijan dige pers te steunen, moet het lijdelijk toezien, dat er veel in zijn gezin gebracht wordt wat m een Christelijk gezin niet thuishoort en zal vaak met ruwe hand zien afbreken, wat bij als Christelijk huisvader tracht op te bouwen, maar dat De zestien-mogendheden-conferen- tie voor econcu-nische samenwerking van Europa is op het laatste ogen blik gestuit op een moeilijkheid, die haar waarschijnlijk zal noodzaken haar eindrapport te herzien. Naar verluidt heeft de Amerikaan se onderminister van economische zaken, William Clayton, die tot taak Een officiële woordvoerder van de Europese conferentie te Parys heeft verklaard, dat de conferentie na 15 September, oor spronkelijk als datum vastgesteld voor het beëindigen van de conferentie, nog enkele dagen zal voortduren. Hy zeide voorts, dat een officiële bekendmaking, waarin zal worden aangekondigd, dat de laatste plenaire zitting van de conferentie zal worden uit gesteld, later door het Britse ministerie van buitenlandse zaken zou worden gedaan. Clayton heeft voorgesteld, dat dit rapport slechts als een voor lopig ontwerp wordt beschouwd en dat de conferentie opnieuw aan het werk zal gaan en de gehele situatie opnieuw in ogen- schouw .zal nemen in het licht van zijn bemerkingen. Voorts heeft hij voorgesteld, dat een Amerikaanse deskundige aan het opnieuw opstellen van het rapport zal medewerken. Naar hij zeide zou het rapport in zijn huidige vorm onaanvaard baar blijken te zijn en geen over tuigingskracht bezitten voor het Amerikaanse publiek en meer in het bijzonder het congres, daar het meer weg heeft van een „boodschappenlijst" dan van een voor de eerstvolgende 4 jaar op 22.499 millioen dollar, verdeeld als volgt: 1948 8049 millioen dol lar, 1949 6350 millioen dollar, 1950 4650 millioen dollar en 1951 3450 millioen dollar. Deze progressieve verminde ring van het deficit hangt vol- heeft de werkzaamheden der confe rentie te volgen en door het verstrek ken van „vriendschappelijke advie zen" te steunen, scherpe critiek uit geoefend op dit eindrapport, dat de voorstellen bevatte voor economische samenwerking van Europa, in het kader van het plan-Marshall. de wereld kunnen worden ver kocht. 6. Progressieve verlaging van de prijzen voor de in Euro pa in te voeren goederen in ver houding tot de Europese export prijzen en (7.) betaling door de landen van Oost-Europa voor de Europese export-goederen in dol lars, voor zover nodig. Het ontwerp-rapport eindigt met cïe nadruk te leggen op de afhankelijkheid van het herstel van West-Europa van Amerika, Oost-Europa en de rest van de wereld. ïïet wysl op het belang voor de betrokken 16 landen en West-Duitslaiul om in staat te worden gesteld niet alleen dol lars te verdienen door hun ex port naar het Amerikaanse con tinent, doch ook door hun ex port naar andere landen. VOOR DE ZONDAG. Wanneer ge u zet om deze meditatie te lezen, staan er misschien wel op deze zelf de pagina allerlei sombere berichten. We raken er al een beetje aan gewend, dat de nieuwsberichten meest van sombere aard zijn. Be richten over de gevolgen van droogte, berichten over ge sneuvelden in Irtdië, berich ten over vermoorden etc. zijn dag op dag aan de orde. En we lezen het met meer of minder ontroering. Toch iedere keer worden we zo weer gesteld voor de gebro kenheid en de ellende van het leven. Als ge het u eens een ogenblik tracht in te denken, wat een ellende heerst er dan eigenlijk niet. Maar ook de Bijbel spreekt ons in het boek Job over zulk een getroffen leven. We kunnen het ons haast niet indenken, wat dat voor een man als Job betekent heeft. Is het wonder, dat die man zijn geboortedag ver vloekt T Dat hij roept uit de diepte van de worsteling Zie maar eens aan het begin van dit hoofdstuk. Maar temidden van die klachten staat ineens deze geloofsbelijdenis. Hoe is het mogelijk Dat is nu juist de kracht van Gods evangelie. Dat heeft Job langzaam maar zeker geleerd. Telkens dringt weer zulk een belij denis door tussen de jam merklachten heen. En nu komt de volle be lijdenis. En zouden wij het dan niet veel' meer zo kun- Want ik weet: mijn Verlosser leeft. Job 19 25a. nen belijden? Want wie heeft er op de wereld meer geleden dan Jezus Christus? Hij kent onze strijd, Laten we dan op Hem vertrouwen. Laten al de moeilijke omstandigheden meer tot Hem drijven. Ik weet: mijn Verlosser leeft. Dan alleen is er licht voor ons leven, als we het belij- 9 den in al onze moeilijkhe den, zo heel verschillend van aard: Jezus, XJw ver zoenend sterven blijft het rustpunt van mijn hart. Dat alleen geeft houvast en blijdschap in een sombere wereld zonder idealen en uitkomst. Mijn Verlosser leeft! O.W.-S. J. v. d. B. Het 4000ste schip in Rotterdam. Ruim 80 dagen eerder dan ver leden jaar is gistermorgen in de Rotterdamse haven het 4000ste schip binnengelopen. Het bleek 't Italiaanse 2715 ton metende s.s. „Fortunata" te zijn. Met dit feit is wederom bewezen, hoe de be drijvigheid in de Rotterdamse ha ven toeneemt. - Te Nice is een conferentie van de International air Trans port Association beëindigd. In principe werd het metrieke stel sel voor navigatie-instrumenten aangenomen. king. Clayton's critiek op het rap port kan als volgt worden sa mengevat 1. Het voorziet niet in voldoen de mate in wederzijdse hulp tus sen de zestien Europese landen. 2. De cijfers voor de behoeften van Europa zijn slechts in globale vorm gegeven en maken geen onderscheid tussen de behoeften der afzonderlijke landen. 3. Het ontbreekt de voorstellen inzake het herstel van de inwis selbaarheid der Europese geiden- heden als eerste stap in de rich ting naar wisselbaarheid van alle geldenheden over de gehele wereld aan nauwkeurigheid. Voorts werd en*van Amerikaan se zijde op gewezen, dat het rap port geen voorzieningen bevat voor het aanwenden van over tollige arbeidskrachten of over tollige productie in het ene Euro pese land ten behoeve van een ander Europees land, dat aan ar beidskrachten of aan bepaalde goederen tekorten heeft. Een ander punt, waarop Clay tons' critiek zich richtte, was het risico zal hij hebben te dragen. feit, dat het rapport de invoer Dat kan nu eenmaal niet anders. van Amerikaans fruit noemde ais Hier zijn zoo verklaarde een der behoeften van Europa, ©ns een warm voorstander van 1 terwijl zowel Frankrijk als Ita- ©e zlg. doorbraakgedachte in- jjg grote fruitoverschotten bezit- plan voor Europese samenwer-1 gens het rapport af van de vol- j gende, builen de controle van de betrokken landen vallende, fac toren: 1. Aanzienlijke productie toename in de Europese landen. 2. Het beschikbaar zijn van de voor deze productie toename be nodigde Amerikaanse goederen. 3. Voortdurende „ful employ ment" en volledige benutting van de productie-capaciteit van Euro pa in genoemde vier jaren. 4. Toenemende voorziening in de behoeften van de 16 landen en West-Duitsland door Oost-Euro pa. 5. Een waarborg, dat de goe deren, die de 16 landen voor de export produceren, aan het Ame- rikaansg_cpntinent^ en_<je. rest. van De Zuid-Afrikaanse maat schappij IJsky Taxis Limited heeft de London air and Mo tor Services geasimuleerd. De maatschappij heeft plannen om in Afrika, het Midden-Oosten en Australië te opereren. Uit een haven van de V.S. is een schip met munitie voor de Griekse regering vertrokken. Over de hoeveelheden is niets bekend. Naar verluidt, zouden drie bataljons gemechaniseerde troepen naar de Perzische noordgrens met de Sowjet-Unie gezonden zijn, nadat van Amerikaanse zijde steun beloofd is aan Perzië bij de verdediging van zijn eigen hulpbronnen. De belofte tot steun is gedaan door de Amerikaanse ambassadeur te Teheran. George Allen. Volgens reizigers, die uit het Noorden komen, zou er aan de Sowjet-Russische zijde van de grens intense militaire bedrijvig heid heersen. Er zou geoefend worden met tanks, machine-ge weren en zoeklichten." De „Prawila" heeft verklaard, dat afwijzing van de Sowjet-Rus- sisch-Perzisohe olie-overeenkomst gevaarlijk zou zijn voor Perzië. De ambassadeur der V. S. in Perzië, George Allenn, heeft de Perzische regering de verzeke ring gegeven, dat „de V. S. haar zouden steunen, indien Perzië op haar eigen manier over haar be zit wenst te beschikken". De V. S. mengt zich niet in onderhandelingen van commer ciële of andere aard, doch als deze onder bedreiging plaats hebben, dan wil Amerika zich niet afzijdig houden. „De V. S. geven al hun energie aan de be vrijding der wereld van de vrees voor agressie". Aanleiding tot bovenstaande verklaring is het feit, dat een door de premier Gliavam es Soeitaneh met de Sowjet-Unie gesloten overeenkomst aangaan- De beruchte Enschede-er S.S.-man J. J. Voerman, die nog steeds in Duitsland vertoeft en niet door de Engelsen wordt uitgeleverd moest als getuige optreden tegen de schilder A. Th. van C. uit Lonneker wegens het neerschieten van een Duitse grenskommies. Daar Voerman niet op Nederlands grondgebied wenste te komen, waren de leden van de Nederlandse rechtbank genoodzaakt deze getuige aan de grens te verhoren. Op de ene helft (Nederlandse) de rechtbank. Op de Duitse helft (rechts vooraan) getuige Voerman. derdaad ernstige gevaren, maar alles is beter dan, zooals Groen van Prinsterer dat deed, kracht le zoeken in een Christelijk iso lement. Er zou over dit standpunt veel te zeggen zijn, zoals wij dat ook reeds meermalen hebben gedaan. Dat willen we nu echter niet doen. Er dreigen hier ook gararen van de andere kant en het is goed ook daarbij stil te staan. Terecht werd onlangs door prof. Berkouwer de opmerking gemaakt dat we met het woord „Christe lijk" ook te gemakkelijk kunnen omspringen. „Als we niet meer voelen, dat „Christelijk" onlosmakelijk ver bonden is met „Christus". Het woord hangt maar niet met „Christenen" samen (die dan dit ©f dat organiseren), maar met de Heiland zelf. Daarom is het een ernstig woord, dat grote verant woordelijkheid geeft". We zullen dit terdege in het ©og hebben te houden. Het gevaar Is niet denkbeeldig dat we maar zonder meer, uit sleur of gewoonte het woord „Christelijk" gebruiken zonder er b\j te denken wat dit eigenlijk In houdt en welke grote verant woordelijkheid het met zich mee brengt. ten. Clayton verklaarde voorts, dat de uitnodiging aan de 16 Europe se landen om een gemeenschap pelijk rapport uit te brengen aan de V.S., niet betekent, dat ieder land niet afzonderlijk zijn behoef ten met de V.S. behoeft te be spreken. De V.S. zijn bereid bi laterale overeenkomsten aan te gaan met ieder land dat daaraan behoefte gevoeld. Het rapport der conferentie, dat gedateerd is op 8 September, raamt het deficit der betalings balansen der 16 Europese landen met het Amerikaanse continent Naar verluidt zijn de V.S. van plan de Veiligheidsraad te vragen de Balkankwestie van zijn agen da af te voeren, opdat de Alge mene Vergadering een aanbeve ling kan doen. (De Algemene Vergadering kan in geen enkel geschil een actie ondernemen, zolang dit op de agenda van de Raad staat). Er is thans een mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie naar voren I zal brengen, dat door het afvoe- j ren van dit punt van de agenda I de subcommissie voor onderzoek Djt geldt over heel de linie. Van ,vvan de kwestie, die thans te Salo- onderwijs en organisatieleven en *nlki werkzaam ls, automatisch ook van de pers. ontbonden wordt. Nog kort geleden heeft ds. j £>e y.S. zijn van mening, dat Veldkamp daarop de aandacht ge- i de subcommissie blijft bestaan, vestigd, toen hij in een van zijn zolang d<* Raad geen definitief altijd lezenswaardige artikelen in b^iuit heeft genomen ten aan- de „Zeeuwsche Kerkbode" schreef: j zien van het rapport van de Bal- „Het christelijke dagblad wordt kan-commissie zelf. niet christelijk door een wekelijk-1 M^n verwacht een hevige strijd fle meditatie in het Zaterdagnum-wanneer de kwestie in de Raad mer. Zelfs niet door een dage- j sprake komt. lijks hoofdartikel, waarin de chris- - telyke beginselen van staat- en dat we niet een lading voeren die maatschappg uiteengezet worden, i door de vlag niet wordt gedekt. Maar die christelijke geest moet Maar het zal tevens prikkelen te proeven zyn in alles. Niet stlch- tot meerdere activiteit, telijk en melig, maar gezond chris- Wanneer op al de genoemde telijk. Dat moet uitkomen in de terreinen het woord „Christelijk" wyze van berichtgeving, in het ^onlosmakelijk verbonden is met feuilleton. In de advertenties„Christus", dan is het ook de Dergelijke waarschuwingen zijn moeite waard daarvoor te &rbei- n*et ongepast. j den, te strijden als het moet. Als we er oog voor hebben, dat Dan mogen we ons ook, om „Christelijk" onlosmakelijk ver- i Christus' wil, niet afzijdig hou- bonden is met „Christus" en den en zullen we, wat nu vaak zo is het toch! -dan wordt ons beschouwd wordt als een liefheb loven er niet gemakkelijker op. I berij, gaan zien als een roeping, Dan zullen we er altijd weerwaaraan we ons niet mogen ont- en altijd meer op moeten letten,trekken. Volgens het Nederlandse legercommuniqué heb ben de republikeinen in de loop van 10 September 52 maal de order tot staking van het vuren ge schonden. Verschillende malen zijn Nederlandse posten aangevallen. Op verschillende punten op Java en Sumatra vinden zuiveringsacties plaats. Een aanvulling op het Nederlands legercommuniqué maakt melding van talrijke saboteringen van bruggen en van onder nemingen, vooral in de gebieden rondom Madjalengka (West- Java), Salatiga, Banjoemas en Tegal (Midden-Java) en by Djember, Pasoeroean en Malang (Oost-Java). De Nederlandse verliezen bedroegen Donderdag 2 gesneuvel den en 19 gewonden. Vier nieuwe militaire ge bieden op Sumatra. „Antara", meldt dat officieel nog vier gebieden op Sumatra tot militaire gewesten zijn ver klaard, n.l. de districten Beng- kalis en Siak (in de residentie Riouw), en de regentschappen Koeala en Djambi. Hulp aan Soendanese bevolking. Te Batavia is men overgegaan tot oprichting van een sub-eomi- te „Selamet Balik Deui" (veilig weer thuis), als een tak van het hoofdcomite te Bandoeng, hetwelk ten doel heeft de berooide Soen danese bevolking, destijds ver jaagd van haar haardsteden door de terroriserende Pemoeda's, thans weer in haar vroegere kampongs teruggekeerd, in de voorziening van haar levensbe hoeften te helpen. Pandhuizen heropend. De pandhuizen in Batavia zijn heropend en werken weer als vroeger. De oude ambtenaren zijn nog niet alle teruggekeerd, doch de voornaamste werkzaamheden kunnen reeds worden verricht. In deze maand zal de pandhuis- dienst een administratieve reor ganisatie doorvoeren in de pand huizen om de gang van zaken in overeenstemming te brengen met de huidige tijdsomstandighe den. Omdat het moeilijk valt de vooroorlogse werkwijze toe te passen. Consuls-generaal beschoten. Zoals we gisteren reeds meldden zijn de Australische en Britse consuls-generaal door een republikeinse bende beschoten. Nader verneemt Reuter, dat de heren Eaton en Lam bert met hun stafwagen in een Nederlands convooi re den van vier jeeps op weg van Malang naar Soerabaja toen nabij Singosari ma chinegeweervuur op hen werd geopend van een af stand van naar men schat, ruim 400 meter. licht en waterleiding, een rijst- pellerij, een melkbedrijf, een we verij, een machinefabriekje, een scheepswerf, een sleephelling, meubelmakerijen en verder nog verschillende kleinbedrijven. Een groep van 198 Joodse emi granten zijn van Cyprus naar Haifa vertrokken. Zwarte handel complot in Duitsland. Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft me degedeeld, dat men een wijd verbreid zwarte-handelcomplot ontdekt heeft, waarvan de lei ding berust zou hebben bij mrs Ann Bachman, een Amerikaan se, die in 1939 naar Duitsland emigreerde. Bij dit complot zou den sommige vooraanstaande personen betrokken zijn. De bende hield zich o.a. bezig met verhandelen van auto's, onder delen, diamanten en optische instumenten, waarvan veel af komstig uit legervoorraden. Weg met Ramadier. In geheel Frankrijk werd gis- Tteren wederom gedemonstreerd tegen de verlaging van het broodrantsoen, de voedselsitua tie in het algemeen en de duurte van het levensonderhoud. In Cherbourg hielden meel dan 10.000 arbeiders een staking van enige uren, tijdens welke zij deelnamen aan een massa-de monstratie. Te Bordeaux werd het tramverkeer stopgezet en de zaken gesloten om de employees gelegenheid te geven aan een betoging van 25.000 mensen deel te nemen. Ook in Lille en Tou lon werd gedemonstreerd. Te Limoges kwamen ongeregeldhe den voor tijdens een opmars van 15.000 arbeiders naar de prefec tuur, onder kreten als: „Weg met de prefect, weg met Rama dier". Meer dan 6000 valse tabakskaarten in beslag genomen. Donderdag deed het distributiekantoor aan de Pretoriastraat te 's-Gravenhage bij de economische recherche aangifte van het feit, dat verschillende opplakvellen met valse tabaksbonnen door enige detaillisten war eningeleverd. De politie stelde bij deze detaillisten een onderzoek in. Een sigarenwinkelier had van 2 mannen een party bonnen ontvangen. Hp kende deze twee wel van gezicht en meende, dat zp'van een grote instelling waren, waarvoor zij sigaretten kwamen halen. Hij leverde op deze wijze wel meer aan grote bedrijven. Opleving handel en ver keer in CheHbon. Daar langzamerhand de ver schillende beperkingen In Cheri- bon worden opgeheven, nemen handel en verkeer daar geleide lijk toe. In Augustus was reeds duidelijke opleving waar te ne men en toonden de prijzen een dalende tendentie. Met ingang van 24 Augustus werd ook het vrachtvervoer naar Batavia her vat, zij het ook voorlopig slechts beperkt tot overheidsgoederen. Ook de nijverheid ontwikkelt zich gunstig. Behalve de Haven zijn nog verder in bedrijf de drukkerij j bakskaarten alsmede 1 hutkoffer van Kolff, de British Americanen een rugzak vol sigaretten. De- Tobacco Company Ltd., de ijs-1 ze hele voorraad werd inbeslag- f abri eken van Petodjo, gas- en genomen. De beide mannen konden wor den aangehouden en aan de hand van hun verklaringen werd een derde eveneens gearresteerd. Het bleken te zün de 42-jarige W. V. E., de 24-jarige J. F. de Z. en de 25-jarige P. H. J. Een tweede detailliste verklaar de een hoeveelheid bonnen te hebben ontvangen van een man, die vermoedelijk in Delft een si garenwinkel had. In totaal betrof het hier 420 bonnen. Bij een an der verhoor verklaarde zij de bon nen van een zekere „Streef" te hebben gekregen. Zij had daarop sigaretten en shag geleverd. „Streef" kon worden aangehou den. Het bleek de 19-jarige S. M. te 7.ijn. By zijn aanhouding, die geschiedde in het" gebouw van de Raad van Arbeid, werden 50 valse tabaksbonnen op hem gevonden, die inbeslaggenomen werden. M. verklaarde de bonnen van een mi litair, die veel bp hem thuis kwam, .doch waarvan hp de naam niet wist, te hebben ge kocht. Deze militair werd in bur ger aangehouden. Het bleek de 21-jarige W. J. B. M. te zijn. Bij zijn aanhouding had hij geen bonnen bij zich en hq ontkende iets van «leze zaak af te weten. Bij een onderzoek in zijn woning vond «le recherche 1000 valse ta- Aanvankelijk verklaarde de mi litair een hele party kaarten voor* f 400 te hebben gekocht van een onbekende op een gracht in Amsterdam. Dit kwam de po litie nogal onwaarschijnlijk voor. Een brigadier van politie herin nerde zich van een vorige zaak, dat er in de Oudemansstraat een man woonde, die vermoedelijk meer van een en ander zou af weten. Het verder onderzoek der politie leidde tot de aanhouding van een relatie van de soldaat, de 25-jarige bankwerker J.J.G.H. Hij bekende een drukkerij van «1e de oprh-htfng van een Per- zisoh-Sowjetisohe oliemaatschap pij nimmer door de volksverte genwoordiging is bekrachtigd. Men zegt, dat Ghavam Es Soel- tanen vreest, dat niet de gehele volksvertegenwoordiging «leoe overeenkomst haar steun zal ge ven. Sobere prinsjesdag. In overeenstemming met de ernst van de tqd zal de opening van de Staten-Generaal op a.s. Dinsdag, evenals de laatste ja ren gebruikeiyk was, met alle soberheid geschieden. Zoals reeds is gebleken zal de Ko ninklijke stoet uit louter hof- auto's bestaan en ook de minis ters en de kamerleden en ver dere genodigden zullen in bur gerkleding verschijnen. Voorstel inzake Ruhrgebied. De premier van Luxemburg, Dupong, heeft tijdens een inter view met Reuter controle van dt zes landen, die dirert belang hebben bij de toekomst van het Ruhrgebied, op de steenkolen mijnen voorgesteld. Genoemde landen zqn: Engeland, de V.S., Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. Zij moeten een ge meenschappelijk besluit ten aan zien van deze toekomstige con trole nemen. bonnen te hebben aait de Seho- deldoekshaven. Hp bekende ver der in totaal ongeveer 5000 ta baksbonnen te hebben gedrukt. De militair had ongeveer 1000 kaarten van H. gestolen. In het perceel Schedeldoekshaven 120 vond de politie een volledige drukkerij van valse tabakskaar ten, een pers, cliché's en een fo toinstallatie, alsmede een zeer grote hoeveelheid tabakskaarten en een bedrag van f 800.De 6 aangehoudenen zullen voor de justitie worden geleid. De Atoom-commissie der V. N. heeft Donderdag met een over grote meerderheid het tweede rap port aangenomen over 't gebruik van atoom-energie. Slechts de de Sowjet-Unie stemde tegen en Polen onthield zich. Het rapport zal nu aan de Veiligheidsraad voorgelegd worden. De hoofdpun ten zijn: Het internationale bu reau voor atoomenergie behoeft de uraniummijnen niet te bezitten doch moet de absolute controle hebben en het recht te quoteren. De fabrieken welke „atoom-me talen" verwerken moeten 't eigen- reau zal alle voorraden atoom kernbrandstoffen bezitten en de gebruikers daarvan vergunning mogen geven bepaalde hoeveelhe den voor vreedzame doeleinden te produceren. Alleen het bureau zal het ontwikkelen van atoomwape nen ter .hand mogen nemen. De verschillende landen zullen geen atoomkernbrandstoffen mogen produceren in gevaarlijke hoe veelheden. Het bureau zal 't recht hebben om alle plaatsen te onder zoeken, waar vermoed wordt dat atoom-energie wordt geprodu ceerd. Het zal te laqd en in de dom zijn van en geëxploiteerd lucht toezicht mogen houden zon- worden door het bureau. Het bu- der gehinderd te worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1