Ook Marshall wenst Europa nog dit jaar te helpen. Qromyko wil de Indische kwestie op nieuw aan de orde stellen Voor de Egyptische kwestie schijnt men geen oplossing te kunnen vinden Europa moet beschermd worden tegen honger en koude. Binnenkort rapport van de Partjse conferentie. Onafhankelijkheid voor Frans-Indo-China. Leiding van de Ruhrsteenkool-productie moet aan Duits lichaam worden overgedragen. Amerikaanse arheiders-federatïe uit ernstige beschuldiging tegen Sowjet-Unie. Spanning tussen Chr. Dein. Unie en Sowjet-hezetting. Samenwerking tussen Nederland, OosMndonesië en West-Borneo. Als de Raad de rapporten niet binnenkort ontvangt. Poging tot aanslag op Tsjecho-Slowaakse ministers. U ilg/Ve ,.i g „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstr- Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 743 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 12 SEPT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.09 u., ondei 19.02 u. Maan op 3.43 u., ondet 19.04 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 13 September: 0.25 u. 2.14 m., 12.44 u. 2.13 m. Bij de opening van de Utrechtse Jaarbeurs, heeft de directeur, de heer J. Miliers, ge sproken over wat hij noemde het euvel der streekbeurzen. Deze streekbeurzen, o.a. dia te Bergen op Zoom, danken hun ontstaan aan de gebrekkige communicatie-middelen in de eerste tijd na de bevrijding. Zjj bleken in een bestaande be hoefte te voorzien en werden ook na dien op geregelde tijden gehouden. De heer Miliers had voor deze beurzen geen goed woord. Hij zag hierin een uiting van een zeker locaal patriottisme en een onnodig opvoeren van de concurrentiekosten. Verder meende hij, dat hierbij een stre ven tot uiting komt om de jaarbeurs min of meer te ver vangen, waarom hij de wens uitsprak, dat van overheidswege stringente beperkingen zullen worden opgelegd, een wens, waarvan de uitvoering naar het schijnt reeds in voorbereiding is. Hiertegen wordt in de „Ne derlander" bezwaar gemaakt. „Ongetwijfeld, aldus dit or gaan, is het voor de gehele Ne derlandse industrie en handel, in het bijzonder tegenover het buitenland, van ongemeen be lang, dat op één centraal punt, in een representatieve stad als Utrecht deze „wapenschouw" wordt gehouden. De streekbeur zen en tentoonstellingen, waar tegen de Kon. Jaarbeurs zich zou willen verzetten, kunnen dit nimmer vervangen. Doch wel vragen we ons af, of deze streekbeurzen, mits met zorg en kunde georganiseerd, niet beschouwd kunnen wor den als een aanvulling van de Jaarbeurs. Wanneer we ons de vele min der representatieve stands van de vorige Jaarbeurs herinneren en deze ook thans weer met enorme hoeveelheden materiaal zien verschijnen, zoals in de parfumerieën, lampekappen, tea- cosy's e.d., dan is het o.i. niet moeilijk te constateren, dat de selectering een taak is die vrij wel nimmer werkelijk recht vaardig en verantwoord kan vervuld worden. Een deel van de groothandel zal op de streekbeurzen voldoen de relaties kunnen maken, ter wijl hun afwezigheid op de Jaarbeurs te' Utrecht niet als een gemis doch als een selec tering gevoeld kan worden. Het lijkt ons een verwerpe lijk standpunt om uit over dreven zucht naar zelfbehoud de kleinere doch verdienstelijke streekexposities kunstmatig te beknotten. De Kon. Jaarbeurs te Utrecht heeft recht op steun en medewerking, dit is een on omstreden standpunt, doch ver der dient zij door eigen .voor treffelijke organisatie en door eert helder onderscheidingsver mogen zichzelve de belangrijke plaats te blijven verzekeren, welke zij thans ongetwijfeld in de internationale rij der jaar beurzen inneemt." Deze opvatting schijnt ons juist. De Kon. Nederl. Jaarbeurs te Utrecht, een belangrijke schakel met name ook in de handel met het buitenland, kan niet gemist worden. Maar daarnaast is er toch ook voor de streekbeurzen, die een geheel ander karakter hebben, nog wel een plaats. En er is geen enkele reden waarom de Overheid zou moe ten ingrijpen om deze beurzen voorzover ze zich een eigen plaats hebben veroverd, het be staan onmogelijk te maken. Marshall heeft Woensdag verklaard, dat hij tegen het eind van October de gegevens over de Europese behoefte aan tussentijdse hulp gereed zal hebben ter voorlegging aan de Congres commissie. Marshall zeide, dat het departement van buitenlandse zaken enige vorm van tussentijdse hulp verlening dringend in overweging heeft „om de nabij zijnde dreiging van onduldbare honger en koude" tegen te gaan. Hoewel hg zeer beslist een speciale zitting van het congres voorspelde, weigerde Marshall zich te binden en verklaarde, dat de „kwestie, hoe de goedkeuring van het congres moet worden verkregen, de ontwikkeling van de eerstkomende weken moet afwachten." Marshall zeide de behoeften van de Europese landen in twee categorieën van het zelfde plan te zien, n.l. de behoefte aan een of andere vorm van hulpverle ning om de dreigende honger en koude te weren en de behoefte aan een algemeen program voor het herstel der economie. Marshall wees er op, dat tegen het eind van October de meeste congrescommissies, die thans Europa bezoeken, terug zullen zijn. Hij weigerde te zeggen, of de hulp in goederen of dollars zal worden verleend en hoeveel er nodig zal zijn. Radiorede van William Clayton. William Clayton, de minister van handel der V. S., heeft voor de radio verklaard, dat de han delsbarrières in de gehele we reld omlaag moesten, daar an ders productie en consumptie in de wereldniet vergroot zouden kunnen worden en dientenge volge hulp door middel van het plan Marshall haar betekenis zou verliezen. Het wereldhandels verdrag, dat te Havana Novem ber a.s. door vyftig- tot zestig naties bestudeerd" zal worden, noemde hij eenr compromis. De werkzaamheden van de commissie. In een belangrijke zittinè heeft de commissie voor economische samenwerking van Europa de rapporten goedgekeurd van de technische commissies voor de landbouw, de energie en de scheepvaart. Thans moeten nog behandeld worden de rapporten van de commissies voor de staal industrie, de houtnijverheid en de betalingsbalansen. Men be vestigt, dat de commissie voor economische samenwerking haar werkzaamheden deze week zal beëindigen, doch het lijkt niet waarschijnlijk, dat haar eindrap port beschikbaar zal zijn bij de opening van de volledige slotzit ting der conferentie, welke Maandag a.s. zal plaats vinden. Verdeling van arbeiders. Te Parijs verluidde, dat de commissie van de Europese con ferentie over het plan-Marshall, welke speciaal is belast met be studering van de kwestie der ar beidskrachten, in haar rappobt aan Washington zal aandringen Minister Mansholt naar Geneve. Donderdag is van Schiphol naar Geneve vertrokken de minis ter van Landbouw, S L.. Mans- holt. De minister zal daar de op richtingsvergadering bijwonen van de Wereldvoedselraad als af sluiting van de conferentie der F.A.O. Op deze vergadering zul len 18 landen vertegenwoordigd zijn. op geregelde emigratie uit lan den niet een surplus aan arbeids krachten naar landen met een tekort daaraan. Over dit onder werp zou tussen de belangheb bende landen een nadere bespre king plaats moeten hebben te Rome, in Januari aanstaande. Onder de landen met een tekort aan arbeidskrachten worden ge rekend Oostenrijk (18.000), Bel gië (61.500), Frankrijk (290.000), Luxemburg (5400), Nederland (120.000), Zweden (100.000) en Zwitserland (73.000). Italië heeft een surplus en voorts zouden verplaatste personen, voorname lijk in Duitsland en Oostenrijk, in aanmerking komen voor aan vulling van tekorten. '"Commissie van Harri- man ontvangt rapport. De uit 19 leden bestaande Amerikaanse commissie, waarvan Averell Harriman, minister van beslissen in hoeverre de V.S. in het kader van het plan-Marshall een bijdrage kunnen leveren, heeft een rapport over de vorderingen van de conferentie te Parijs ont vangen. De bijeenkomst van de commissie is de eerste poging om het werk van de conferentie van Parijs met de plannen, die in de V.S. gemaakt worden met elkaar in verband te brengen. Verwacht wordt, dat het eind-rapport van de commissie van Harriman op 15 October zal worden over handigd. Hongaarse Kleine Boeren blijven waarschijnlijk in coalitie. De Hongaarse voormalige mi nister van buitenlandse zaken, Gyöngyösy, heeft de afgevaardig den van de Hongaarse partg der Kleine Boeren geadviseerd de co alitie met de communisten, so cialisten en nationale boeren-par- tij te handhaven. Dezelfde mening bleek de Hongaarse minister van financiën, Nyaradi, toegedaan. Men neemt aan, dat de Kleine Boeren deel zullen blijven uit maken van de coalitie, mits de communistische minister van bin nenlandse zaken, Rajk, aftreedt en zij, die zich hebben schuldig gemaakt aan zwendel bij de ver kiezingen gestraft worden. De Hongaarse staatspresident Zoltan Tildy heeft zich aangeslo- bij een reeks politieke plannen van de communisten, inzonderheid wat betreft vriendschap met de Sowjet-Unie. Het onderzoek naar de inkomsten van politici en de nationalisatie van een reeks ban ken, waaronder de „Hongaarse Nationale Bank". Ex-keizer van Annam weer op de troon? Gromyko, voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft verklaard, dat indien de Veiligheidsraad niet binnenkort de rapporten over de Indonesische kwestie ontvangt, tot het opstellen waarvan zij de consuls der vreemde mogendheden te Batavia op dracht heeft gegeven, de Raad de Indonesische kwestie opnieuw aan de orde van de dag zal stellen. Inmiddels verneemt A.F.P. dat de Consuls-Generaal van België en Australië de besprekingen met elkander hebben geopend, welke moeten leiden tot de keuze van een derde lid in de commissie van 3. Volgens sommige kringen maken de V. S„ die reeds bij herhaling goede diensten hebben aangeboden, een kans, maar ook het onpartijdige Brazilië of het onpartijdige Columbia zouden sterk in aanmerking komen. Ook met de mogelijke keuze van Groot-Brittannië wordt ernstig rekening gehouden. Weer drie doden te betreuren. De Franse Hoge Commissaris in Indo-China, Emüe Bollaert, heeft by zijn terugkeer uit Frank- ryk een rede uitgesproken, waar in aan Indo-China volledige onaf hankelijkheid wordt beloofd bin nen het kader van het Franse Imperium. Hij verklaarde voorts, dat Frank rijk zich niet wilde uitspreken over de mogelijkheid van een eventuele vereniging van de pro- handel, voorzitter is en die moet vincies Annam, Tongking en Co- Wordt de Raad het beraadslagen moe? Bij de hervatting van het debat over de Egyptische kwestie In de Veiligheidsraad heeft de Chinese gedelegeerde een resolutie ingediend, waarin wordt aanbevolen, dat Engeland en Egypte de onderhandelingen hervatten en de Veiligheidsraad van het verloop dezer onderhandelingen op de hoogte houden. Het eerste rapport over deze onderhandelingen zou niet later dan 1 Januari a.s. moeten worden ingediend. De Egyptische gedelegeerde, Nokrasji Pasja, wilde de resolutie noch verwerpen, noch aanvaarden, doch de Britse afgevaardigde noemde haar onbevredigend. De resolutie werd verworpen met 2 stemmen voor en 8 ont houdingen. Wie wordt Gouverneur van Triest? Nokrasji Pasja zeide, geen mo- de kwestie van het gouverneur- Ruhrkolen-conferentie adviseert: Nog steeds meningsverschil over nationalisatie. De leiding der conferentie te Washington over de Ruhrkolen heeft gelyktydig te Washington en Londen een verklaring doen publiceren, waarin gezegd wordt, dat de gedelegeerden het erover eens zijn hun regeringen de volgende punten inzake de Ruhrkolen voor te leggen. a. De leiding voor de «productie van steenkool zbu aan een Duits lichaam overgedragen moeten worden, dat verantwoording ver schuldigd is aan een Brits-Ame rikaans lichaam van het militaire bestuur. (*Dit Brits-Amerikaans lichaam zou in de plaats komen van een orgaan, dat nu bestaat uit Britse functionnarissen) b. De Bizonale Economische Raad zou een afdeling moeten op richten welke zich verantwoorde lijk stelt voor het juiste functio neren der bij de steenkoolproduc tie betrokken instellingen, zoals transport, voedselvoorziening en huisvesting. c. Er zouden maatregeelen ge troffen moeten worden om het niet-Duitse bezit te waarborgen. d. Voorlopig zou de eigendom der mijnen niet aangetast worden. Het advies van de conferentie was, dat de overeenkomst in wer king gesteld diende te worden zo dra de besprekingen hierover met Frankrijk,België, Nederland en Luxemburg ten einde waren. De conferentie raadde een invoer van staal aan ter waarde van 25 mil- lioen dollar, voor herstel der uit rusting der mijnen en het trans port. Voortaan zal meer dan vroe- ger gebruik van de waterwegen worden gemaakt by het vervoer. Frankryk en de Benelux-landen zullen verzocht worden via nor male diplomatieke wegen hun oordeel te kennen te geven. De uiteindelijke beslissing echter ligt bij de twee landen dit het Ruhrgebied besturen, namelijk Engeland en Amerika, hoewel Belgic en Nederland belang heb ben bij een intensiever gebruik van de havens van Antwerpen en Rotterdam bfl de handel op Duits land. De Britse en Amerikaanse lei ders van de conferentie hebben op een persconferentie verklaard, dat er nog steeds verschil van mening bestaat t.a.v. de nationa lisatie van de steenkoolmijnen van het Ruhrgebied. Besprekin gen over deze kwestie zouden „te eniger tyd" plaatsvinden. Zij voorspelden, dat indien hun aanbevelingen uitgevoerd zouden worden, de Duitse productie vóór het einde van dit jaar 300.000 ton per dag zou moeten bedragen - voor de oorlog was dit cijfer 440.000 ton. Tenslotte spraken zij de hoop uit, dat tegen het eind van 1948 het dagelyks productie cijfer van 400.000 ton zou kunnen worden bereikt. gelijkheid voor vruchtbare onder handelingen te zien, zolang Bris- se strijdkracht op Egyptisch grondgebied worden gehandhaafd Sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaardigde, herinnerde de Veiligheidsraad eraan, dat de onderhandelingen tussen Enge land en Egypte waren afgebro ken „wegens de unilaterale inter pretatie door Egypte van 't Soe- danese protocol". Engeland wil het gehele geschil ineens behandelen. Faris El Choery (Syrië) deed een beroep op Engeland om bij wijze van „vriendelijke geste" zyn troepen uit- Egypte terug te trek ken, zodat de onderhandelingen in een nieuwe atmosfeer konden worden hervat. Na de stemming verklaarde Gromyko in zijn functie als voor zitter, dat de .Egyptische kwestie op de agenda zou blijven. Na af loop van het debat over de Egyp tische kwestie sprong iemand op, die: „Vrijheid voor Egypte! Lang leve Egypte!" uitriep. Bij het ver laten der zaal riep hij nogmaals: „Weg met Engeland en het impe rialisme. Lang leve Egypte!" De man bleek een Egyptische stu dent te zijn, die aan de universi- schap van Triest de aandacht van de Veiligheidsraad op. Het gouverneurschap van Triest. Van betrouwbare zijde meent men te weten, dat de nieuwste candidaat voor het gouverneur schap van Triest het Noorse so cialistische parlementslid Theo- door Broch is. Hij was ten tijde van de Duitse invasie van Noor- schin-Chlna, daar dit een „inter ne kwestie van Vietnam" betrof, waarover de belanghebbende be volkingen zelf moeten beslissen. Bollaert zeide echter met na druk, dat Frankrijk zou optreden wanneer enige betrokken partij 't nemen van een vrije beslissing zou tegenwerken. In de toekomst willen wij allen zien, zo vervolg de hij, als burgers van de Franse Unie, zich verheugend in de volle gelijkheid van voordelen, zoals aan deze leden van een grote vol keren-familie worden geboden. Do voormalige heerser van de Indo-Chinese staat Annam Bao Dai die sedert zyn toonsafstand twee jaar geleden ais balling in Hongkong heeft vertoefd, heeft 't verzoek van een deputatie om de regering in Indo-China in handen te nemen en met de Franse rege ring te onderhandelen, aanvaard. De Franse regering zal de voor malige keizer van Annam erken nen, onder voorwaarde, „dat hij door de meerderheid vah het volk als leider wordt aanvaard". Rusland bedreigt de vrede. De bestuurscommissie van de American Federation of Labour heeft een in krachtige bewoor dingen gestelde verklaring afge legd, waarin de Sowjet-Unie er van beschuldigd wordt een be dreiging van de vrede te vormen, waarin voorts geconstateerd wordt, dat de Verenigde Naties wegen burgemeester van Narvik, gefaald hebben en waarin ten- Hij staat hoger aangeschreven slotte wordt aangedrongen op het onmiddellijk beleggen van een bij eenkomst van de grote vier, ten einde een nieuwe oorlog te voor komen. dan welke candidaat ok. Een an dere candidaat, die nog in aan merking zou komen is de Belg, Buisseret. Russisch overste hield brallende redevoering. Uit Christelijk-democratische bron wordt vernomen, dat de spanning tussen CDU en Sowjet- bezetting is toegenomen, nadat de partijleiders Kaiser en Lem mer de kwestie van de. Oder- Neisse-grens nogmaals met de Sowjet-overste Toelpanof hadden C4CUL /H TX f rr -i besproken. De spanning is aan de telt van Oregon studeert. Terwijlgetreden bg een incident in het Huls der Sowjet-cultuur, hij door bewakers naar de hoofd uitgang werd geëscorteerd, ver klaarde hij tegenover een oorres pondent van Reuter, dat hg per vliegtuig uit Oregon was geko men om de vergadering ln de Vei ligheidsraad bij te wonen en zijn mening, die ook de Egyptische was, kenbaar te maken. Na het debat over Egypte eiste waar overste Toelpanof, chef van de Informatiedienst, de deelne mers aan de partijdag der C.D.U. heeft ontvangen. Hy heeft toen met klem verze kerd, dat de Sowjet-Unie als de overwinnaar uit de tweede wereld oorlog is te voorschijn getreden ken. en de grens verlegd heeft en dat dit overeenkomstig het verdrag van Potsdam was geschied, wes halve geen herziening meer mo gelijk was. „Wie deze grens aantast, lokt een nieuwe oorlog uit en daarbij moet Duitsland te gronde gaan", meende Toelpanof. Een aantal v—tegemvoordigers uit Zuid- en West-Duitsland heeft bij Toelpanof's rede demonstra tief do zaal verlaten. Aanwezige Sowjet-officieren zouden, naar men de correspondent van het A. N. P. ïaeeft medegedeeld, ont stemd zijn geweest over de toon, waarop de rede werd uitgespro- Het Nederlands communique van gisteren meldt, dat de Ne derlandse verliezen van Woens dag 17 gewonden en 3 doden bedroegen. Op vele plaatsen m bevrijd gebied werden Neder landse patrouilledetachementen beschoten. Vuurgevechten had den plaats bij Manondjaja bij Cheribon, een punt ten westen van Tasikmalaja. Een Neder lands Rode Kruiscolonne werd in het gebied van Tasikmalaja beschoten. Ook op Midden-Java werden Nederlandse patrouilles herhaaldelijk beschoten. Laboeranroekoe in het gebied van Medan kreeg een vaste be zetting voor de beveiliging van de omgeving en van de plaats in verband met de berichten over ontvoerde Chinezen Na- moe Oengas. Een Nederlandse patrouille, welke werd uitge zonden, slaagde er in 280 Chine zen uit handen van republikein se benden te bevrijden. In een kampong bij Pasoe- roean op Oost-Java viel een ge wapende bende een huis aan, waarin zich twee Chinezen be vonden. De Chinezen verdedig den zich met revolvers, maar toen de weinige munitie was verschoten stak de bende het huis in brand en verminkte de verbrande lijken. Installatie raad van Bangka. De autonome raad van Bangka is dezer dagen onder grote be- t langstelling geïnstalleerd. Van 1 zuiver adviserend lichaam is deze raad thans een besturende raad geworden aan welke, be- houdens enkele uitzonderingen, de bevoegdheden van de resident j zijn overgedragen. De taak van l de resident is er thans een van 1 steun en van toezicht, j Aan de raad wordt hiermede j de grootst mogelijke mate van autonomie verleend, welke het Nederlands-Indisch staatsrecht j kent. De zuiver- ambtelijke be stuursvorm is hiermede verla ten en de medezeggenschap van de bevolking in het bestuur daarvoor in de plaats gekomen, i Bij de plechtigheid zeide de voorzitter van de Bangkaraad, Masjarif, dat binnenkort aan de raad de begroting zou worden voorgelegd, terwijl voorts een over 5 jaar lopend ontwikke lingsplan aan de raad ter bespre king zal worden aangeboden Spreker releveerde, dat het on derwijs reeds verrijkt was met het herstel van de Muloschool, terwijl de instelling van mid delbaar-technische en vakscho- j len op de programma, staan als- mede modernisering van land bouwmethoden. De voorzitter deed een beroep op de leden om bij de uitoefe ning van hun taak zich slechts I te laten leiden door zakelijkheid en realiteitsbesef. Maatregelen tegen corruptie. De correspondent van Aneta te Makassar meldt nog naar aan leiding van de jongste arresta ties in verband met de fraude bij de distributie, dat men ia Oost-Indonesische kringen ervan overtuigd is, dat het drastisch ingrijpen van de jonge staat een goede indruk maakt. De justi tiële organen van de Negara zijn van plan dit kwaad met wor tel en tak uit te roeien. Massa-arrestaties^ in Indië? Fantasiën van Russisch persbureau. Ijet Sowjet persagentschap „Tass" meldt uit Batavia, dat de Nederlands-Indische regering massa-arrestaties van Indonesiërs doet verrichten zonder officiële aanklacht of bewijzen. Vervolgens staan de Indonesiërs terecht voor een militair of bur gerlijk gerechtshof. „Hoewel de Nederlandse autoriteiten de krijgswet slechts voor de front gebieden geldend hebben ver klaard, zo vervolgt Tass w.ordt in vele steden in het gebied waar de orde hersteld is, de staat van beleg afgekondigd, en verhindert men op deze wijze vreedzame bij eenkomsten van burgers". Nieuwe conferenties met Dr van Mook. Dr van Mook en mr van Klef- fens hebben Woensdagochtend nogmaals een bezoek gebracht aan de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, Ro bert Lovett. Na afloop van het onderhoud, dat ruim een uur ge duurd heeft, verklaarde Dr van Mook tegenover een correspon dent van Aneta, dat gesproken was over „het vaststellen der fei ten", die het Nederlandse stand punt in de Indonesische kwestie verduidelijkten. Direct na de con ferentie vertrok Dr van Mook naar New York. Het Griekse parlement heeft zijn vertrouwen uitgesproken in de regering van Themistocles Sophoelis. 279 van de 281 leden waren fegenwoordig. In „Hotel de Indes" te 's-Gra- venhage werd Woensdagavond namens de Nederlandse regering door minister-president Beel en de minister van Buitenlandse Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout een diner aangeboden aan de delegaties van Oost-Indo- neslë en West-Borneo. Rede Dr Beel. Bjj die gelegenheid hield Dr Beel een rede, waarin hg, na een overzicht te hebben gegeven, van de gebeurtenissen van de laatste tijd, tot uitdrukking bracht het vaste voornemen van de Neder landse regering, dat zij zich niet zal en wil onttrekken aan de op haar rustende uiteindelijke ver antwoordelijkheid in de over- gangsstijd om de onderscheidene volkeren van Indonesië bescher ming te verlenen van haar rech ten en vrijheden. Het Is haar streven er toe bij te dragen, dat deze volkeren bin nen de kortst mogelijke tijd ko men tot een vrij en onafhankelijk staatsverband op federatieve grondslag in een Koninklijke unie met Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen verenigd. Zij spreekt de hoop en verwach ting uit, gezien de recente ont wikkelingen aldaar, de staat Bor neo binnenkort in de rjj der deel staten van de federatie te kunnen begroeten en dat de overige nog niet georganiseerde gebiedsdelen buiten het de facto gezagsgebled der republiek en alle bevolkings groepen bevrijd van terreur en in timidatie, een aanvang zullen kunnen maken met hun staat kundige opbouw teneinde de hun toekomende plaats in het geheel op te nemen. Soekawati antwoordt. Deze rede werd door de heer Soekawati beantwoord. Deze sprak er zijn blijdschap over uit, dat er gelegenheid is er tegenover het Nederlandse volk van te kunnen getuigen, dat de staat Oost-Indonesië en de staat kundige organisaties, welke op Borneo ontstonden, realiteiten zijn en geen krachteloze en bloed- arme bedenksels van de regerin gen te Batavia of te 's-Graven- hage zijn. Het verheugt ons, zo zeide hg, dat de Nederlandse regering zo geheel doordrongen is van het feit, dat de gebieden, welke wij vertegenwoordigen, hebben wil len 'koersen op het vertrouwen in de eerlijke bedoelingen van de Ne derlandse regering ten aanzien van de ontwikkeling van deze ge bieden tot zelfstandige staatkun dige organisaties, die tezamen ge koppeld zullen worden tot de sou- vereine staten van Indonesië. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de Verenigde Staten van Indonesië Slechts vorm en Inhoud kunnen krijgen, wanneer de sa menstellende delen de gelegenheid krijgen zich ten volle te ontwik kelen naar eigen aard en behoef ten. Daarbij moet als conditio sine qua non gesteld worden, dat het principe van gelijkwaardigheid en gelijkgerechtigheid der samen stellende delen onverzwakt ge handhaafd blijft wat ook het drij ven moge zijn van onverantwoor delijke extreme elementen in Djokja. Elementen, die ons land en volk vernietigen in plaats van te helpen opbouwen. Elementen die en dat zeg ik als Indone sisch nationalist het vrijheids- streven van het volk, ons gezond nationalisme bedreigen. Het verheugt ons dan ook te mogen vernemen, dat de Neder landse regering zich nog steeds niet kan en wil onttrekken aan haar verantwoordelijkheid, om er toe bij te dragen, dat een vrij en onafhankelijk staatsverband op federatieve grondslag zal ont staan. Tot zoover de heer Soekawati. Laten we hopen, dat dit ver trouwen van de Indische volken niet al te zeer wordt beschaamd. Communistisch complot? Aan drie leden van de Tsjecho- slowaakse regering zijn postpak ketten gezonden met een helse machine, welke bij opening van het pakket fot ontploffing zou zÜn gekomen. De politie heeft tijdig op deze postzendingen be slag kunnen leggen. De pakketten, afgezonden on der de naam van een niet be staand parfumerie-magazijn, wa ren geadresseerd aan Prokop Drtina, minister van justitie en lid van de nationale socialistische partij. Petr Zenkl, vice-voorzitter van de ministerraad en leider van de internationaal-socialistische partij, en aan Masarijk, de par tijloze minister van buitenlandse zaken. Zenkl en Drtina hebben sedert enige tijd heftige aanvallen van communistische zijde te ver duren gehad. Zenkl is geduren de de oorlog geïnterneerd geweest j in het kamp Buchenwald. Drtina was chef van het politieke Huis van president Benesj te Londen. Masarijk heeft voor kort stelling genomen tegen de communisten vanwege hun campagne tegen de niet-communistische leden van de regering in verband met het wetsontwerp tot heffing van een buitengewone belasting op onroerende goederen. Nemen V.S. bezettings- kosten over? Welingelichte kringen voorzeg gen dat de V.S. erin zullen toe stemmen de volledige bezettings- kosten van dé' Brits-Amerikaanse zone van Duitsland op zich te nemen en Groot-Brittannië dan naar vermogen in ponden sterling zou kunnen betalen. Uitbreiding van de staking in de Povlakte. Ongeveer 300.000 Italiaanse ar beiders in het landbouwbedrijf, die in het kader van een actie voor vergroting van de oogstpro- ductie werkzaam zijn, en tech nische en administratieve amb tenaren van grote landbouwon dernemingen hebben zich aange sloten bij de staking van 1 mil- lioen arbeiders in de Po-vlakte. Naar verluidt geven de stakenden in de provincies van Piemont blijk van revolutionaire bedoelin gen. De toestand in de Pensjaab. Militairen en gewapende poli tie hebben overeenkomstig liet plan van de regering van het dominion India om de orde te handhaven na vier dagen van moord, brandstichting en plunde ring, waarbij naar schatting 1000 personen werden gedood, met de opdracht om desnoods met de kogel te doden een razzia gehou den te Old Delhi. Het aantal Mohammedaanse vluchtelingen uit de Oost-Pend- sjaab, die zich thans in Pakistan bevinden, bedraagt 1.200.000. Dc staking in het Luikse. De staking in de Luikse me taalnijverheid, waaraan thans reeds meer dan 16.000 arbeiders deelnemen, breidt zich nog steeds uit en er zijn geen tekenen, die wijzen op een spoedig einde van dit belangrijke arbeidsconflict. De nationale Belgische economie lijdt door de staking grote verliezen. In bevoegde kringen raamt men deze op 11 millioen fres. per dag. DE BILT ZEGT: Mooi weer. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Zwakke tot matige wind, over wegend tussen Zuid-Oost en Z.- West. Tijdelijk toenemende be wolking met hier en daar een enkele bui. Iets minder warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1