Irovintiftiw» ü'ORT LAATSTE BERICHTEN. WAT OP DE BON? Amerikaan helpt Oostbiirg. Engelse ziekte. DE GROTE REIS vtJJfa MIDDELBURG. Stationsrijwielstalling heropend. Dinsdag j.l. is de nieuwe rij wielstalling bij het station ge-1 opend. Het gebouwtje, dat plaats 1 biedt aan 144 rijwielen, is geheel j van steen opgetrokken, in tegen- j stelling tot de vroegere houten bewaarplaats, die in de oorlogs dagen geheel werd vernield. De stalling die geopend is van des morgens kwart over vyf tot des avonds kwart voor twaalf, zal in een grote behoefte van het j reizend publiek, speciaal van de dorpen, voorzien* daar men nu hier de fiets in bewaring kan ge- ven. Ook de rijwielen, die per trein in Middelburg arriveren, worden hierin bewaard. GOES. Uitreiking Bovag-diploma's. In het Ambachtsschoolgebouw sprak Dinsdagavond de voorzitter Ir M. J. Stoel Feuerstein, van de Vereniging de Ambachtsschool, de leerlingen van de Bovag-cursus toe, die bijeengekomen waren om hun diploma in ontvangst te ne me7' voo" het examen leerling monteur. De heer Stoel Feuer stein wees hierbij op de belang rijkheid van de monteurstaak, om de auto's te herstellen en wel zo dat de automobilist er tenvolle op kan vertrouwen. De heer Louisse vertegenwoordiger van de Bovag achtte het voor de jongens raad zaam verder te gaan leren en dankte voor de medewerking van het bestuur en de directeur der A.B.S. de heer J. H. B. Buthfer, ondervonden. Na de uitreiking der diploma's aan de geslaagden vestigde de heer Euthfer de aandacht op de cursus voor hulp-monteur, die de jongens kunnen volgen en waar voor zij na 3 jaar praktijk exa men kunnen doen. De geslaagden zijn: A. v. Dam- j me, Wissenkerke; C. Corstanje, I 's-H. Hendrikskinderen; C. Dron- i kers, Goes; D. W. C. Gebraad en i C. L. Geluk te Kattendijke; W. W. van Giersbergen, Souburg; H. Hollestelle, Colijnsplaat; J. Joos- sen, Krabbendijke; P. Leendertse en J. C. Nelis, Hansweert; A. W. v. d. Linde en P. J. Markusse, Korlgene; M. A. Pieterse en H. Schipper, Wemeldinge; C. Sinke en J. P. Walrave te Kapelle; P. M. Sonke Kloetlnge; S. M. van Steveninck, Yerseke; L. van 't Veer, Hansweert; D. H. van der Velde, Wilhelminadorp; A. Zuid- weg, Heinkenszand; G. Kempe, Kwadendamrne en H. Minderhoud Hansweert. 2 candidaten werden afgewezen, terwijl 4 cand. nog her-examen voor het theoretisch gedeelte moeten doen. OVEZANDE. Eerste-steen-legging, Maandag j.l. werd door burge meester Eikhuizen de eerste steen gelegd van de 8 te bouwen arbei derswoningen. Deze korte plech tigheid werd bijgewoond door de wethouders, raadsleden, gemeen tesecretaris, de districtsopzichter D.O.B., de aannemer en zrjn per soneel. In een korte toespraak sprak burgemeester Eikhuizen de hoop uit, dat deze eerste steen niet enkel het begin van deze acht woningen zou betekenen, maar het begin van een nieuw tijdperk van wederopbouw en op bloei der gemeente Ovezande. Met een dronk werd de steenlegging besloten. Gemeenteraad. OVEZANDE. Aan de gymnastiekvereniging S.S.S. zal het gymnastieklokaal voor een avond per week worden verhuurd. Aan de Muziekclub „Village Tunes" zal vermindering van huur voor het gymnastieklo kaal toegestaan worden. De ver eniging van Brandweer Comman danten werd een subsidie toege kend van f25 per jaar. De voor zitter deed mededelingen omtrent de nieuwe Woonruimtewet. B. ën W. zijn bevoegd tot vorderen van woonruimte. Zij zullen daarin worden geadviseerd door een commissie onder voorzitterschap van wethouder de Jonge. Aan F. Koens werd het ophalen van het huisvuil gegund voor de tijd van één jaar. Aan het besluit van de raad der gemeente Kortgene tot toekenning van een opbouwtoe- lage aan de burgemeesters werd adheasie betuigd. Besloten werd B. en W. te machtigen tot het aankopen van een nieuwe toren klok. De kosten worden geraamd op ruim f2000. Het ligt in de bedoeling het schoolplein achter de Chr. school te laten betegelen ten behoeve van het gymnastiekonderwijs. In verband met de bouw van de ar beiderswoningen moet het Achter wegje opgehoogd en verhard wor den. P.Z.E.M. en Waterleiding Mij. zullen hier ook hun leidingen aanleggen. De raad ging accoord met de demping van het Weeltje" en de sloot in het dorp bij de R.K.-kerk. De vleeskeuringsrekening 1946 werd voorlopig vastgesteld op f 4633.84 in ontvang en uitgaaf, de brandweerrekening op f 1497.60 in ontvang en uitgaaf voor de gewone dienst en op f 2500.in ontvang en uitgaaf voor de kapitaaldienst. De rekening van het B.A. 1944 werd voor de gewone dienst vast gesteld op f 7729.41 in ontvang en op f 5696.99 in uitgaaf, alzo met een goed slot van f2032.42, en voor de kapitaaldienst op f 745.14 in ontvang en uitgaaf. De reke ning B.A. 1945 werd voor de ge wone dienst vastgesteld op f 6755.33 in ontvang en f 6740.53 in uitgaaf, alzo-met een goed slot van f 14.80, en voor de kapitaal- dienst op f 817.14 in ontvang en uitgaaf. Voor de wegverbetering Ovezande's-Heerenhoek, welke eerstdaags zal aanvangen zal een kasgeldlening worden aangegaan. De kasgeldlening met de provin cie ad f 14300.zal worden ver lengd. KRABBENDIJKE. Zaterdagmiddag werd alhier op het sportterrein door de ringrijde- rijvereniging T.D.G. een jaarlijkse wedstrijd gehouden met de vol gende uitslagen: T. Kervinck, 17 punten; J. Be- nou Jzn. 15 p.; C. Meyer, 14 p.; W. Lagendijk 14 p.; W. Kaat 12 p.; J. Lagendijk Wzn 12 p.; A. Schrier Pzn 11 p.; J. Krijger Hzn 11 p.; A. v. d. Dorpel 10 p.; A. Curiël 10 p.M.Schrijver 6 p. J. Kuzee 5 p.; Joh. Tolhoek 5 p.; A. Sentse 4 p.; F. Koster 2 p. Onder zeer grote belangstel ling vierde het echtpaar G. J. SlabbekoornMeloen, temidden van hun dankbare kinderen, kleinkinderen en verdere familie zijn 50-jarige echtvereniging. In de buurt werd druk gevlagd en de woning van het jubilerende echtpaar was door de buurtver eniging prachtig versierd. De heer Slabbekoorn is jaren voorzitter van de buurtvereniging geweest en werd zodoende op waardige wijze gehuldigd. 's Avonds bracht de muziekver. „Concordia", het jubilerende echt paar een serenade, waarvoor gro te belangstelling was. souburg. Door de muziekveren. «Vlijt krijgen we deze week 14 t.m. 37 September. Bonkaarten KA, KB, KC 709 (serie M): M-01 brood: 800 gr. brood. M-02 brood: 400 gr. brood. M-01 boter: 250 gr. boter. M-02 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. M-01 vlees: 100 gr. vlees. M-02 vlees: 300 gr. vlees. M-01 melk: 4 liter melk. M-03, M-05 melk: 7 liter melk. M-01 diversen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. M-02 diversen: 125 gr. koffie. M-03 diversen: 50 gr. thee. M-04 diversen 250 gr. waspoe- der (geen soda). M-03 reserve: 1600 gr. brood. M-06 reserve: 800 gr. brood. Bonkaarten KD, KE 709 (serie M): M-ll brood: 800 gr. brood. M-ll boter: 250 gr. boter. M12 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. M-ll, M-12 vlees: 100 gr. vlees. M-13, M-15 melk: 12 liter melk. M-ll diversen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. M-12 diversen: 250 gr. waspoe- der (geen soda). M-13 reserve: 800 gr. brood. M-16 reserve: 250 gr. waspoe- der (geen soda). Bonkaarten MA, MB, MC, MD ME, MF, MG, >111,710 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken) (serie M): M-21 brood: 800 gr. brood. M-21 boter: 250 gr. boter. M-' 2 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. m-21 melk: 5 liter melk. m-21 vlees: 300 gr. vlees. m-22 vlees: 100 gr. vlees. m-21 kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. M-21 eieren: 5 eieren, Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 September worden gebruikt, met uitzonde- ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 15 September mag worden gekocht, Op de vleesbonnen voor per sonen, geboren in 1942 en vroe ger, is deze veertien dagen 400 gram vlees beschikbaar, dus 100 gram extra. DE „SJLOTERDIJK" NAAR INDIË VERTROKKEN. Met 1400 militairen aan boord is gistermiddag de „Slo- terdijk" vertrokken, om' koers te zetten naar Indië. Het zijn voornamelijk contingenten mari niers, marinemannen en lucht- I strijdkrachten, die zich in de loop van de dag hebben inge scheept. Op de wal stond de mari nierskapel opgesteld, die met tussenpozen voor vrolijke mar sen de aandacht vroeg. Bij het vertrek liet zij ons volkslied ho ren. Hoewel er op de „Sloterdijk" plaats is voor 1600 man, wer den er slechts 1400 meegeno men, teneinde de manschappen wat meer bewegingsmogelijk heid te bieden. DE IMMIGRANTEN VAN DE „EXODUS". Uit gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs wordt verno men, dat aan de 4350 Joodse immigranten van de „Exodus", die deze week in Hamburg aan land gegaan zijn, een voorlopig verblijf in Frankrjjk zal worden aangeboden en zij later in de gelegenheid gesteld zullen wor den op wettige wijze naar Pale stina te gaan. Deze beloften zouden zijn vervat in een Frans- Brits plan, dat wordt uitge werkt. NIEUWE TURKSE REGERING GEVORMD. Radio Ankara maakt bekend, dat de nieuwe Turkse minister president, Hassan Saka, gereed is gekomen met de vorming van jeen nieuw kabinet. DREIGBRIEF AAN NEDER LANDSE LEGATIE TE CAIRO. Na de Braziliaanse en Chine se legatie heeft thans ook de Nederlandse legatie te Cairo een dergelijke dreigbrief ont vangen. en Volharding" zal hedenavond van 7.309 uur het laatste con-t cert in dit seizoen op het Oranjeplein worden gegeven. AARDENBURG. Aanbesteding stichting: „Aardenburg herbouwt". De bouw van de tweede groep te herbouwen panden van de Stichting ..Aardenburg herbouwt" is gegund aan de N.V. „Panagro" te Warmond voor f 120.500. Deze groep bestaat uit negen woonhuizen en een landbouw- schuur. De te Souburg gehouden col lecte ten bate van het T.B.C.- fonds „Draagt Elkanders Las ten" (C.N.V.) heeft f 110,05 op gebracht. Zaterdagavond 7 uur zal voor de laatste maal in dit seizoen de muziekvereniging Euterpe" te Heinkenszand concerteren. Goederenzending van 3300 dollar. Een inwoner van Chicago, mr Victor de Bont, Nederlander van origine, heeft de zorg voor Oost burg op zich genomen en dat dit geen gebaar zonder meer is be wijzen de zendingen, die inmiddels te Oostburg zijn gearriveerd. Enige lijd geleden, zo meldt „De Stem", heeft de heer de Bont een bezoek aan ons land gebracht, maar zijn latere „pleeggemeente" niet bezocht. Dat het bezoek niet zonder indruk gebleven is, blijkt uit de 25 kisten met goederen, welke sedert Juli van dit jaar reeds zijn binnengekomen. Tien van die kisten bevatten onder meer 1642 stuks kleding en schoeisel, merendeels nieuw en voor het overige nog zeer goed bruikbaar. Er waren 200 dozen met voedsel bij. o.a. babyvoedsel, blikjes melk en havermout. Het behoeft geen betoog, dat deze hulp goed gewerkt heeft. Ook thans heeft het (vroegere) Hark- comité ter plaatse zich met de verdeling belast en deze verloopt vlot. Burgemeester Hoekzema on der wiens leiding een en ander heeft plaats gevonden, toonde zich enthousiast over de vorste lijke geschenken, die reeds een waarde van 3300 dollar belopen. Als dank van de gemeente is aan mr de Bont de medaille der gemeente aangeboden, terwijl hem daarenboven een album met de handtekeningen van allen, die van zijn gift profiteerden, zal worden geschonken. Hare Majes teit de Koningin erkende zijn ver diensten door hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Als een curiositeit kan lüerbij gemeld worden dat de ver sierselen daarvan nog niet konden worden verzonden, omdat daar voor een exportvergunning nodig is en die is nog niet verleend Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Koekange, A. J. van Rennes te Strijen; te Briell,e J. J. Janzen te Ijlst; te Oude Tonge, N. Kleermaker te Veen; te Nes en Wierum (behoudens dispensatie van het verplicht hulppredikerschap), C. A. v. d. Straaten, cand. te Dordrecht. Bedankt voor Nieuwe Pekela, J. Colijn te Oosterwijtwerd; voor Leeuwarden, buurtgem. Huizum, (4e pr.pl.), J. H. Boerlijst te Goes. Geref. Kerken. Beroepen te Vreeswijk, te Diever en te Westzaan, Th. Struys, cand. te Rotterdam; te Lekkerkerk, E. Verburg te Per nis; te Vianen, W. P. J. Zwer ver te Hijken; te Terneuzen, M. Ros te Sleeuwijk. Aangenomen naar Dokkum, W. Feenstra te Hijum, die be dankte voor Joure, Marum en Zwagerveen. Bedankt voor Doornspijk, W. v. d. Bos te O. en N. Wetering. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Zwijndrecht, O. W. Bouwsma te Breukelen; te Utrecht, Doorn-Driebergen, Aalten-Winterswijk en Pieter- buren, H. v. Tongeren, cand. te Katwijk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Groningen, H. W. Eerhard te Dokkum. Bedankt voor Barendrecht, J. C. v. Ravenswaay te Zaam- slag. Ds B. v. d. Werff. Op 75-jarige leeftijd is te Den Helder overleden ds B. v. Werff, em.-pred. van de Geref. Kerk te Amsterdam-West. Daar voor diende hij de kerken te Kruiningen, Grotegast, Harlingen, Dokkum, Den Hel der en Doorn. Beroepbaar. Door het Provinciaal Kerk bestuur van Gelderland is toe gelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk de heer P. M. van Waarde te Drie wegen, candidaat in de Godge leerdheid aan de Rijks-Univer siteit te Utrecht. Generale Synode Chr. Geref. Kerk Ds J. Hovius opvolger van Prof. Geels. Dinsdagochtend werd te Utrecht, de Generale Synode der Chr. Ger. Kerk geopend door Ds D. J. Oos- terhoff, die in zijn openingswoord op het grote voorrecht wees, dat de kerk thans voor de eerste maal sedert de bevrijding weer in Ge nerale Synode bijeen kan komen. Staande werden Prof. de Bruin en Ds H. Janssen herdacht, die bijna een halve eeuw aan de Sy nodale arbeid der kerk een actief aandeel hebben gehad. Als leden van het moderamen werden gekozen Ds W. Kremer te Apeldoorn (praeses), Ds J. Tamminga te Rotterdam (asses sor) Ds J. Hovius te Zwolle 1ste chriba) en Ds P. J. de Bruin te Veenendaal (2de scriba). Ds P. J. de Bruin rapporteerde namens het curatorium der Theo logisch school over de ontslagaan vrage van Prof. Geels, welke werd ingewilligd. De scheldende hoogeraar werd door de praeses hartelijk toegesproken. Ook het ontslag van Ds J. Prins als lector ln verband met diens vertrek naar Amsterdam werd goedgekeurd. Ds Prins, wie dank werd ge bracht voor zijn arbeid aan de Theologische School, gaf een uit eenzetting over de motleven tot zijn vertrek. Het curatorium werd gemachtigd l.p.v. Ds Prins enige lectoren te benoemen. Tot hoogleraar in de historische vakken werd benoemd Ds J. Ha- vius te Zwolle. Nieuwe toewijzingen voor textiel. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat met ingang van 15 September a.s. nieuwe toewijzingen voor textiel ln ge bruik zullen worden genomen. In verband hiermede zullen detaillis ten voor het laatst oude toewij zingen ontvangen in de week van 1 t.m. 6 September, terwijl gros siers in deze week voor 't laatst oude toewijzingen kunnen inwis selen tegen verzameltoewijztngen. Van 7 t.m. 13 September zal het niet mogelijk zijn textielpun ten bij de distributiediensten ln te wisselen tegen toewijzingen, of toewijzingen tegen verzameltoe- wijzingen. Detaillisten en gros siers dienen in deze week zoveel i doenlijk de nog in hun bezit zijn de oude coupures bij hun leveran ciers onder te brengen. Na 14 September zullen de de taillisten weer textielpunten kun nen inleveren ter verkrijging van nieuwe toewijzingen welke zullen worden aangeduid als „handels coupures". Detaillisten moeten deze han delscoupures toezenden aan htm leverancier. Grossiers, die han delscoupures van hun afnemers ontvangen, kunnen deze niet meer bij de distributiedienst Inwisselen tegen verzameltoewijzingen. Zij moeten de handelscoupures op hun beurt doorzenden aan hun leverancier. Confectiebedrijven dienen de nieuwe handelscoupures ln te le veren bij de distributiedienst, welke hen daarvoor z.g. ,,confe(:- tieeoupures" uitreikt. De confec- tiecoupures moeten aan een we verij worden gezonden. De weverijen moeten zowel de handelscoupures als de confectie- coupures Inleveren bij de distri butiedienst ter verkrijging van 'n ontvangstbewijs. Tenslotte wordt medegedeeld, dat detaillisten en grossiers oude toewijzingen, welke zij voor 14 September niet bij een grossier of de Industrie hebben kunnen on derbrengen tot uiterlijk 20 Sept. a.s. bij de distributiedienst kun nen ruilen tegen nieuwe handels coupures. Distributiedienst Goes. Uitreiking inschrjjvingsbewijzen voor rijwielbanden BI 610 tot en met EI 701. Op Woensdag en Donderdag 17 en 18 Sept a.s., worden personen en instellingen, die in één der maanden October 1946 tot en met Januari 1947 voor de laat ste maal 1 of 2 bonnen voor één toerbuitenband hebben ontvan gen, in de gelegenheid gesteld Bewijzen van Inschrijving in ontvangst te nemen. De aanvraag hiertoe moet in dividueel worden ingediend oer formulier MD 33330. Personen en instellingen, die tussen 1 Januari 1945 en 30 Sep tember 1946 voor de laatste maal reeds één of meer bonnen voor één buitenband hebben ontvangen, doch nog niet in het bezit zijn gesteld van één der inschrijvingsbewijzen BI 606 t.m. BI 607 worden op bovengenoem de data voor de laatste maal in de gelegenheid gesteld een aan vrage per formulier MD 333—30 in te dienen. Aan deze personen worden uitsluitend inschrijs vingsbewjjzen BI 610 ver strekt. De formulieren MD 33330 zijn Maandag 15 September 1947 ten Distributiekantore, Ravelijn de Groene Jager 2a, verkrijg baar en moeten worden inge diend volgens het stamkaart nummer van betrokkene en wel: "Woensdag 17 Sept. T.D.nrs 07000; Donderdag 18 Sept. nrs 7001 en hoger. Instellingen kunnen de for mulieren op beide dagen inle veren. Omwisseling restant oude Textieltoewijzingen door Detail listen en Grossier. De Directeur van de Distri butiekring Middelburg maakt bekend, dat voor zoover de de tailhandelaren en grossiers in textielwaren vóór 14 September 1997 niet in staat zijn geweest, de in hun bezit zijnde toewij zingen van oud model bij de grossiers, resp. bij de industrie "onder te brengen, in de gele genheid worden gesteld deze toewijzingen op Dinsdag 16 Sep tember a.s. om te wisselen te gen nieuwe handelscoupures. Na deze datum zal hiervoor geen gelegenheid meer worden gege ven. Distributiedienst Krabbendijke. Omwisseling Oude Textiel- coupures. Detaillisten en Grossiers in Textiel kunnen de in hun be zit zijnde toewijzingen voor tex tiel van oud model (uitgereikt vóór 6 September 1947) in de week van 15 tot en 20 Septem ber 1947, op de bekende zit tingsuren, bij de .distributie dienst omwisselen tegen toewij zingen van nieuw model. Na 20 September kunnen deze toewij - zingen in geen enkel geval meer geaccepteerd worden. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 9 Sept. Pruimen: Reine Victoria 14 - 68, Abrikoospruimen 1556, Burbank Giant 1937, Gele pruimen 3578, alles p. 100 kg. Appels: Cox Oranje Pippin 1856, Ellisons Oranje 24—64, Transp. de Cronsel 1030, Glo rie van Holland 11-28, Jacq. Lebel 814. Lanes Prince Al bert 816, Codlin Keswick 12 15, Appels (fabriek) 58.50, al les per 100 kg. Peren: Triumph de Vienne 17—51.JVU1. Duchesse 12—41,10, Br. Hardy 1549.20, Maagden peren 1027,30, Foppeperen 12 18, Herzogin Elsa 1233.40, Conference 1547,30, Souvenir du Congres 17, Schellebellen 1416, Br. d'Amanlis 1925, Peren zonder zaadhuis 12, Mar- sepijnperen 1117, alles per 100 kg. Peren voor export: Herzogm Elza 33,40, Bonne Louisse 53,10, Br. Hardy 49,20, Maagdeperen 26,2027,30 Spaanse Wijn peer 30.05, Br. Lebrun f 41,30, al les per 100 kg. Blauwe Druivejj: Franken- thaler 102119, Black Alicante 123, alles per 100 kg. Perziken 2236 p. 100 stuks. KRABBENDIJKE. Veiling van 9 .Sept.: Transparante de Cron- cels 3659, Cox Orange Pippin 30—59, Jacq. Lebel 13—15, Bonne Louise d'Avranches 37 45, Beurré Hardy 3948, Con férence 3035, William Duches se 25—27, Reine Victoria 42 67, Bramen 1.191.22, Druiven 1.141.20, Dubbele Princessen 8389, alles per kg. Export: Bonne Louise d'Avranchès 51, Beurré Hardy 51, Conférence 48.10, Beurré Lebrun 40, alles per 100 kg. Uitspraken Goese Tribunaal van 10 September. Jan W. S c h r ij v e r, aanne mer te Goes: beschuldiging ver vallen verklaard. Wllhelraina J. de Vlie ger, echtgen. van N. M. Kooman te Goes: beschuldiging vervallen verklaard. Gerard A. Verburg, poll- tie-inspecteur te Middelburg: ontz. van het recht om openbare functies te bekleden of mede te werken aan het landsbestuur, geen verdere internering. Jacob Dagevos, commls- sionnair te Krabbendijke: ver- beurdverkl. van het vermogen tot een bedrag van f 6000.alsmede radiotoestel; ontz. rechten. Johanna Mol, echtg. van M. J. Tolhoek te Wilhelmina- dorp: verbeurdverkl. van het ver mogen tot een bedrag van f 3000 en ontz. rechten. Onder dit opschrift schreef de heer AalberSe in de „Maasbode" een artikel dat we met instem ming overnemen. Het luidt als volgt Wie prjjsstellen op het onver anderd behoud van onze eigen Nederlandse staatkundige opvat tingen, zullen met klimmende zorg bemerkt hebben, dat er sinds het optreden van het ministerie Schermerhorn een steeds verder gaande infiltratie van Engelse op vattingen heeft plaats gevonden. Daar is allereerst de invoering van het Prime-Ministerschap. Te gen een minister-president, men weet het uit onze vroegere be schouwingen, hebben wij op zich zelf geen bezwaar. Maar een mi nister-president- in Nederland kan niet zijn, wat in Engeland de Pri me-Minister is. Deze is in wezen de tot hoofd der regering gewor den leider van de meerderheid in het Lagerhuis. Daarom is ook de positie van de Speaker in het Lagerhuis een andere dan die van onze Tweede Kamervoorzit ter. De eerste is slechts een or debewaarder daar de leiding van het Lagerhuis berust bij de Pri me-Minister. Het ministerie is bij ons, hoewel verantwoordelijk, niet afhankelijk van zijn meerderheid in de volksvertegenwoordiging. In Engeland is het een comité, door de leider der meerderheid uit de ze gekozen. Daarom is een tweede veront rustend verschijnsel in onze na oorlogse staatkunde, dat althans de ministers, die tot de Partij van de Arbeid behoren, blijkbaar voortdurend overleg plegen met hun partijbestuur en de vergade ringen der Kamerfractie vaak bij wonen. Erger nog is het, dat het Partij bestuur, ja zelfs het Partijcon gres zich herhaaldelijk openlijk uitspreekt over aanhangige be langrijke zaken, en dat de minis ters zich dan blijkbaar aan die uitspraken gebonden voelen. Dit is alles typisch Engels, maar on-Nederlands. Toen, enige jaren voor de wereldoorlog, in Amsterdam de S.D.A.P. aan een wethouder wilde voorschrijven, hoe in een bepaald geval te han delen, nam deze zijn ontslag, en de gehele niet-socialistische pers kwam tegen dit ingrijpen door een partijbestuur in verzet. Er is nog een punt, waaruit de Engelse infiltratie duidelijk blijkt. De heer Schermerhorn sprak steeds over de regering, als hij bedoelde te zeggen: het ministe rie. Ook dit is typisch-Engels. Maar even typisch on-Nederlands. Bij ons is de regering niet het ministerie, maar de Koningin, omringd door de zowel aan Haar als aan de volksvertegenwoordi ging verantwoordelijke ministers. In dit alles zien wij gevolgen van een Engelse ziekte, waardoor ons eigen Nederlands staatkundig leven geleidelijk wordt onder mijnd. De historische groei van het constitutioneel-parlementaire stel sel is nu eenmaal in Engeland een andere geweest dan bij ons. De grond, waaruit het in Enge land opkwam, was de strijd van de Commons tegen de koninklijke macht. De ministers, tenslotte als de regering beschouwd, heb ben zich meester gemaakt van de prerogatieven van de Kroon. Ten onzent heeft Thorbecke ten onrechte in zijn tijd door sommigen als anti-monarchaal uitgekreten zich steeds met kracht tegen de imitatie van het Engelse staatsrecht uitgespro ken. Stevig kwam hij op voor de positie van de Kroon in ons staatsbestel, en keurde hij alle na-aperij van Engelse opvattin gen af. En hoe fel kon mr Th. Heems kerk in de Tweede Kamer uit varen tegen elke slip of the pen, waardoor in een of ander Ver slag van het ministerie gespro ken werd als van de regering. Het ergste maakte dit inder tijd minister Kalff, die bij een gelegenheid de opening van 'n grote sluis of van een tentoon stelling H. M. de Koningin het welkom toeriep „uit naam van de regering"! Maar thans schijnt men voor deze dingen geen gevoel meer te hebben, en ze als juri dische haarkloverijen te be schouwen. En men ziet niet in, dat wij met al deze schijnbaar slechts formalistische dingen,, hard bezig zijn, de grondslagen van ons gegroeide Nederlandse staatsbestel principieel te wijzi gen. Men bemerkt niet, dat wij bezig zijn, de positie van de Kroon te ondermijnen, en de vrijheid van de minister aan ongrondwettelijke banden te leggen. Caveant consules! Rechtszaken. Zitting Politierechter van 9 Sept. P. J. B. ijscoventer te Breskeus nam in Mei 1947 een ijzeren wa gentje weg, toebehorende aan de Coöperatieve Overslag U.A. Hij werd veroordeeld tot 3 w. gev. De 34-jarige landarbeider C. B. uit 's-Heer Arendskerke wilde 's avonds wel een dansje maken, daarom gaf hij in Mei 1947 aan P. de Wit opdracht voor hem een gramofoon te 'huren ad f 5 per week. In plaats van de gramofoon terug te brengen en de kosten te betalen verkocht B. het instru ment voor f 95.50. Wegens ver duistering werd hij veroordeeld tot f100 of 25 d. M. J. L. echtg. van A. J.D„ 34 jaar, te Baarland, leende in Juli 1946 te Goes van mevr. K. f 30, omdat zij, zoals zij voorgaf, haar portemonnaie had vergeten en nu niets kon kopen. In werke lijkheid was dit niet zo, maar ver zon zij dit verhaal om op die ma nier geld los te krijgen. Verd. werd wegens oplichting veroor deeld tot 1 maand gev. straf. Op 16 April 1947 werd bij de politie te Breskens aangifte ge daan dat vermoedelijk een hond was doodgeschoten. Bij onderzoek bleek, dat ook nog 2 andere hon den waren verdwenen, zodat ver moed werd dat inwoners van Breskens in het bezit waren van vuurwapens. Bij huiszoeking wer den in de schuur in gebruik bij de melkventer J. O., verborgen on der stro 2 Duitse geweren en 600 geweerpatronen gevonden, terwijl ln de woning van verdachte een automatisch pistool met 23 patro nen werd aangetroffen. Verd. gaf toe de 3 honden te hebben dood geschoten en begraven. Hij werd veroordeeld tot f 50 of 30 d. De 48-jarlge P. v. d. H. en de 34-jarige T. v. T. beiden te Nieuw-Vossemeer namen in April 1947 te Oosterland een 400-tal musterds weg, toebehorende aan A. J. Rotte. Zij werden beide ver oordeeld tot f100 of 20 d. De 57-jarige F. J. J. G. en de 51-jarige D. S., beiden los werk man te Kortgene sneden op 19 Mei 1947 op de schorren bij Kats zeekraal op een plaats waar dit verboden was. Zij werden veroor deeld tot f 1 of 1 dag. De 51-jarige werkman D. M. S. te Colijnsplaat had zich te ver antwoorden wegens valsheid ln geschrifte. Verd. had op verschil lende tijdstippen op hem door de gemeente verstrekte formulieren telkens vermeld, dat zijn gezins inkomen f 28 per week bedroeg, terwijl dit in werkelijkheid f 59 was. Hij deed dit om in aanmer king te komen voor kostwinners vergoeding voor zijn in werkelijke dienst zijnde zoon. Verd. werd veroordeeld tot f 40 of 20 d. en 1 maand gev. voorw. proeftijd 3 jaar. scheepvaartberichten. 9 Sept.: Van Vlissingen ver trokken: Grieks tankschip Ni- colaou Maria, na lossing van lading melasse, naar Amster dam; slb. Maas naar Rotterdam. Gepass. naar Antwerpen: m.s. Twee Gebroeders van Londen; m.s. Que Vadis idem. Gepass. van Antwerpen: s.s. Zeehond naar Amsterdam; m.s. Leuveha- Ven naar zee. 10 Sept.: Gepass. van Antwer pen: s.s. Algorab naar St. Vin cent. nederl. passagiers- Edam, New-YorkAntwer pen, pass. 9/9 Landsend. Gerard Dou, 9/9 van Beirouth naar Rotterdam. Kota Baroe, RotterdarmBala- via, 9/9 9 uur van Suez. Maaskerk, pass. 10/9 Las Pal- mas naar Dakar. Nieuw Holland, BataviaAm sterdam, 9/9 in Suezkanaal. Geestelijke liederen; 19.45 C.N.V, kwartier; 20.00 Nieuws; 20.15 Philh. orkest', 20.35 Kerkelijk le ven op Curagao; 20.55 Philh. or kest; 21.35 Vrij en blij; 22.05 Pia no duo; 22.30 Nieuws; 22.45 Over denking; 23.00 Avondklanken. HILVERSUM II, 218 en 415 M. 8.18 Gram.; 9.00 Orkestwerken; 9.35 Kamermuziek; 10.00 Morgen wijding ds Zuurdeeg N.P.B. te Hilversum-, 10.20 De regenboog; 10.45 Mozart; 11.30 Orkest; 12.00 Frans muzikaal progr.; 12.38 The Skymasters; 13.00 Nieuws; 14.00 Kookkunst; 14.20 B.B.C, orkest; 15.10 Dichters; 15.30 Pianocon cert; 16.00 Orgelspel; 16.30 Tus sen 12 en 16; 18.20 Accordeon-" orkest; 21.00 Men vraagt; 21.45 Overijsels halfuurtje22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.25 Concert. Wat brengt de radio Vrijdag 12 September. HILVERSUM I, 301,5 M.: 7.15 Gymn.; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Eerst een lied; 8.30 Symphonic, 9.15 Voor jonge zieken; 9.30 Opgewekte klanken; 10.30 Morgendienst ds v. d. Lin den, Geref. pred. te Utrecht; 11.00 Fluitrecital; 11.45 Zangopnamen; 12.15 Sextet; 12.30 Weerover- zicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensem ble; 14.00 Orgelspel; 14.20 Oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Hobo en orgel; 16.00 Declamatie; 16.20 Zangduetten; 16.50 Kwartet; 17.00 Concert; 17.45 Ensemble; 18.30 Nederl. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Het vloeken; 19.30 Amsterdamse Effectenbeurs. Slotkoersen op 10 Sept. 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. V.K. L.K. 3—3% Ned. '38 100% 100% 3—3% Ned. '47 99»/,, 99% 2% Ned. N.W.S. 82'/,, 82% A.K.U. 180% 189% Bergh Jurgens 313 314 v. Berkel Patent 127% 127 Calvé Delft 180% 181% Centrale Suiker 204 204 Fokker 212 210 Gelder Zonen 154 155% Kon. Hoogovens 169 170% Unilever 302% 304% Ned. Ford 415 417 Ned. Kabelfabr. 317 319% Philips Gloeilampen 379% 378% Billiton lie rubriek 369 368 Dordsche Olie 410 413% Kon. Olie 427% 428 Amsterdam Rubber 142% 141 Bandar Rubber 100 98% Deli-Bat. Rubber 103% 102 Oost Java Rubber 83% 81% jperbadjadt 74 73 Holl. Amerika Lijn 210% 210% Java-GJiina-Japanl. 151 150% Kon. Ned. Boot 173 171% Ned. Scheepv. Unie 188% 187% Rotterd. Lloyd 166 165 St. Mij, Nederland 172 170 H.V.A. 229 229% Java Cultuur 119 118 N.I.S.U. 123% 123% Vorstenlanden 61% 61% Dell Batavia Mjj. 130 131 Deli Maatschappij 154 154% Senembah 138 138% Muller Ie Serie 174'% 172% Amsterd. Bank 157 157 Holl. Bank Unie 188 190 Incasso-Bank 151% 152 Rotterd. Bank 159% 161 Twentsche Bank 170 169 "V DOOR TON JOOP SCHELTENS 69. De volgende morgen vindt de schipper de bedden van Free en de jongens leeg. Hij ls zenuw achtig. Wat moet hij doen? De boot moet terug. Maar de jon gens...... Er zit niets anders op dan dat hij naar de politie gaat en alles vertelt. Alles?De schipper weet bijna niets. 70. Hij komt hij de politie. Hij kent een beetje Engels en maakt zich, zo goed en zo kwaad als hij 't kan, verstaanbaar. Hij vertelt dat hij de jongens mist. Hij noemt hun namen. De politie, belooft haar best te zullen doen. Dadelijk zullen de agenten er op uitgaan. „Ik moet terug. Ik kan onmo gelijk langer wachten. Maar over een week ben Ik er weer. Houdt de jongens vast, als u ze vindt". Een uur later vaart de „Bea trix" weer naar Holland

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3