De toestand in de republiek vrijwel onhoudbaar. Agrarische afdeling Jaar< beurs te Utrecht Herverkavelingswet Walcheren. Republikeinse strijdkrachten blijven aanvallen Correspondentie- schakers in het nauw. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG tl SEPT. 1947 De Memorie van antwoord. Gedwongen sanering onvermijdelijk. De reis van Dr van Mook naar Amerika. Vergadering Tweede Kamer Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347r Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 743 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 Vent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr \V. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds \V. VROEG1NDEVVEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.08 u., onder 19.04 u. Maan op 2.13 u., onder 18.41 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 12 September: 11.50 u. 1.90 m., u. m. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betref fende het wetsontwerp Herverkaveling Walcheren, is het volgen de ontleend: Het stemt de regering tot voldoening dat de indiening van een wetsontwerp tot herverkaveling van het geinundeerde gebied op Walcheren bij het afdelingsonderzoek algemene instemming heeft mogen verwerven. Dat het echter noodzakelijk ware geweest de Herverkavelings wet te- doen voorafgaan door een speciale regeling van de mate riële oorlogsschade voor Walcheren, kunnen de ministers van Landbouw, Verkeer, Justitie en Financiën niet onderschrijven. Geen speciale financiële en de omgeving. Integendeel: de regeling. Met volledige erkenning van de zwaarte der offeiS, welke van de Walcherse bevolking zijn ge- eist, zien zjj hier in wezen slechts een gradueel verschil met andere gebieden, die zeer zwaar door oorlogsgeweld werden getroffen of waar door inundaties met zout water zeer grote schade werd ge leden. Weliswaar zijn in Walcheren in feite gehele oogsten verloren gegaan, doch de hiervoor door de boeren gemaakte kosten worden geheel vergoed, waartoe het be sluit op de materiële oorlogsscha den 1945 de mogelijkheid opent. Nog belangrijker is misschien dat de schade aan de grond van over heidswege ook op Walcheren in het algemeen in natura wordt hersteld, terwijl, voorzover de boeren zelf aan dit herstel van de grond hebben meegewerkt door het toepassen van tevoren aangegeven cultuur maatregelen en de hiervoor gemaakte kosten niet uit de opbrengsten worden gedekt, ook dit nadelig verschil wordt vergoed. De vertraging van het herstel van de grond als gevolg van de voor dit gebied in dit jaar ongun stige weersomstandigheden, mag dan ook een grote teleurstelling zijn, waarvan de ministers de weerslag op de Walcherse bevol king niet willen ontkennen, de directe geldelijke verliezen die hieruit voortvloeien drukken niet op de bevolking doch worden door de staat gedragen. Van eed financiële noodtoe stand in het algemeen is als ge volg hiervan naar het oordeel van de ministers dan ook geen spra ke te minder, waar aan de ge troffenen bereids aanzienlijke geldelijke voorschotten werden uitgekeerd, zodat de Walcherse bevolking dooreengenomen finan cieel niet in ongunstiger positie verkeert dan elders in de getrof fen gebieden het geval is. Aan een overbruggingsregeling bestaat naar de mening van de ministers in het algemeen thans geen dringende behoefte. Op grond van het voorgaande delen de ministers mede, dat het niet in hun voornemen ligt on voorziene calamiteiten voorbe houden, de totstandkoming van een aparte regeling voor Walche ren langs de weg van artikel 13 van het besluit op de materiële oorlogsschaden 1945 te bevorde ren. Wei willen zij de mogelijkheid open houden in individuële geval len, waarin een noodtoestand mocht ontstaan, nadere voorzie ning te treffen. Een fait accompli Inderdaad zijn er op Walcheren reeds werkzaamheden uitgevoerd en nog in uitvoering welke ver band houden met de voorgestelde herverkaveling. Het is geenszins de bedoeling geweest daardoor de Staten-Generaal voor een fait- accompli te stellen. In de aller eerste plaats dienden deze werk zaamheden trouwens om een spoe dige ontzilting van de bodem te bevorderen, een werk, dat niet snel genoeg ter hand kon wor den genomen. Waar dit nodig was, is daarbij echter mede re kening gehouden met een herver kaveling. Gedwongen sanering. Wat de voorgestelde sanering betreft is er door verscheidene leden op aangedrongen, dat deze beperkt dient te blijven tot het vrijwillige vertrek en dat de be palingen, welke de „gedwongen sanering" regelen, uit het wets ontwerp worden teruggenomen. De ministers kunnen zich met deze oJSfcatting niet verenigen. Zij zouden de zienswijze van die lie den, die deze gedwongen sane ring een onrecht noemen, kunnen respecteren, in zoverre deze qua- lificatie, als een uiting van recht vaardigheidszin mag worden be schouwd. Maar "het meest heeft de ministers pijnlijk getroffen, dat diezelfde lieden tevens uit spreken, dat de regering voor het doorvoeren van haar plannen mis bruik maakt van de ramp, die Walcheren heeft getroffen. Deze- qualificatie toch veronderstelt de afwezigheid van goede trouw en dat gaat toch waarlijk te ver. De ministers willen dan ook gaarne uiteenzetten waarom de regering nu juist aan - deze her verkaveling 'n sanering heeft wil len koppelen. Inderdaad: ook op andere plaatsen in ons land vraagt het probleem der kleine onrendabele bedrijfjes om voor ziening. Het is bekend dat dit vraagstuk in andere streken soms nog dringender is dan op Walcheren. Maar daaruit mag niet de conclusie worden getrokken, dat een oplossing van dit pro bleem op Walcheren niet nood zakelijk .zou zijn. Het is niet juist, dat de rege ring te weinig aandacht zou heb ben geschonken aan de gehecht heid van de boer aan zijn grond regering heeft deze factor wel degelijk onder het oog gezien en er ernstig naar gestreefd bij de uitwerking van haar plannen daaraan zoveel mogelijk recht te doen wedervaren. Geen doel op zichzelf. De „gedwongen sanering" is dan ook allerminst doel op zich zelf. Maar de regering mocht ook niet voorbijzien, dat het herstel en de noodzakelijke herverkave ling van Walcheren zeer hoge uit gaven van het rijk vergt, en zij heeft overwogen, dat het ontzien van persoonlijke gevoeligheden, zoals bijv. de gehechtheid aan de grond, tenslotte niet zover mag gaan, dat daardoor het welslagen van haar plannen illusoir zou worden en de daaraan bestede gelden zouden blijken grotendeels tevergeefs te zijn uitgegeven. En dat doet men, wanneer men van de regering verlangt, dat zij af stand zal doen van de middelen, om, zo dit in het uiterste geval noodzakelijk zou blijken, een be hoorlijke uitvoering van haar plannen en daarmede de terug keer van een zekere mate van welstand voor alle Walcherse boe ren, te verzekeren. Dit zou de regering niet kun nen verantwoorden, noch met het oog op de belangen van de Wal cherse bevolking in het algemeen, noch uit een oogpunt van rijks middelen. Het alternatief ener behoorlijke sanering zou ongetwijfeld zijn, dat wederom een aantal onren dabele bedrijven zou worden ge vormd. De regering kan daarme de geen genoegen nemen. Zij is van oordeel, dat er naar moet worden gestreefd, dat het land bouwbedrijf in Nederland zich zelf geheel kan bedruipen. Gezondmaking landbouw. Maatregelen tot gezondmaking van onze landbouw zijn in over weging en in voorbereiding. De regering meent evenwel, dat daar op met de gezondmaking van Walcheren niet behoeft te worden gewacht. Er doet zich hier een gelegenheid voor om in een der belangrijkste landbouwgebieden van ons land met de beoogde sa nering een begin te maken. Ja, zij meent zelfs, zoals hierboven reeds betoogd, dat deze sanering in verband met de hoge kosten, welke voor het herstel van Wal cheren door het rijk moeten wor den gemaakt, niet achterwege mag blijven. Zij ziet deze sanering dan ook als onverbrekelijk aan de herverkaveling verbonden. Dat een herstel van Walcheren in de oude toestand het doel zou moeten zijn, kunnen de ministers dus, blijkens het bovenstaande, niet aanvaarden. Dat zij echter bij hun saneringsplannen willen aansturen op een minimumbe- drijfsgrootte van 10 ha, is een veronderstelling, welke wat te ver gaat. Deze minimumbedrijfs- grootte is slechts een zeer alge mene richtlijn, geen absoluut doel. Ook bedrijven van minder dan 10 ha kunnen zeer wel rendabel zijn. Dat hangt geheel af van de qua- liteit van de grond en de aard van het bedrijf. De beplanting. Wal de beplanting van het eiland betreft, zoals bekend is daartoe door particulier initiatief de Stichting „Nieuw Walcheren" in het leven geroepen, welke gel den tot dat doel verzamelt. Reeds is een bedrag van plusminus f 200.000, alsmede enige schenkin gen in natura uit het binnen- en buitenland ontvangen, maar dit alles is nog zeer onvoldoende om de totale behoeften te kunnen dekken. Tulnderjjen. Het ligt niet in de bedoeling tuinderijen te doen verdwijnen. Deze hadden overigens als regel niet de beschikking over waren huizen, serres, platglas. Indien bij oude grondcultuur een opper vlakte van 13 ha voldoende is om een bestaan op te leveren, zullen die bedrijven uiteraard niet worden gewijzigd. Wat het kost. Omtrent de kosten van het ge hele object kan het volgende worden medegedeeld: Het herstel van de djjken heeft een bedrag gevergd van f 33.000.000. Door de polder Wal cheren uitgevoerde en nog uit te voeren herstelwerkzaamheden aan de zeeweringen en binnendijken kosten f 8.700.000. Het voorlopig wegenherstel heeft voor de pro vinciale wegon f 230.000, voor de polderwegen f 360.000 en voor de gemeentewegen f 175.000 gekost. (Vervolg-op pag. 2). Nederland zal geduld moeten betrachten. Aldus het oordeel van president Soekawati. Een redacteur van het A.N.P. heeft te Amsterdam een onder houd gehad met Soekawati, de president van Oost-Indonesië. In dit onderhoud zeide de heer Soekawati: „Het is goed dat de Nederland se regering besloten heeft op te treden tegen de republiek. De toestand daar was vrijwel onhoudbaar. U moet bedenken, dat de republikeinse militie niet schroomde de eigen langenoten te vermoorden of te ontvberen: Om een juist oordeel te vellen over de daar heersende verhoudingen moet men in het gebied van de republiek zelve geweest zijn. De republiek heeft de basis-overeen komst Linggadjati getekend met de bedoeling deze niet ten uit voer te brengen". Op de vraag naar zijn oordeel over de leiding van de republiek antwoordde hij: „Over de figuren van Soekar- no en Sjahrir kan ik u niet veel zeggen. Ik heb nooit persoonlijk contact met hen gehad en ken De besprekingen welke Dr van Mook, vergezeld door mr Van Kleffens met Marshall, de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken en Lovett, de onder minister van Buitenlandse Zaken heeft gevoerd, hebben, naar de correspondent van de R. Crt„ van gezaghebbende zijde vernam, geen wijziging gebracht in het tot dus ver door de V.S. ingenomen standpunt, dat reeds door de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad ls omlijnd en ook in de jongste besprekingen tussen Lovett en Van Kleffens werd verduidelijkt. Dit komt hier op neer, dat waar de Veiligheidsraad zich een maal met de Indonesische kwes tie heeft Ingelaten, stappen die nen te worden afgeraden, welke tegen de door de Veiligheidsraad kenbaar gemaakte en door de Ver. Staten ondersteunde wens tot onmiddellijke staking der vij andelijkheden zouden indruisen of wel zouden vooruitlopen op con clusies van het rapport, hetwelk de consulaire commissie, die thans 'n onderzoek naar de huidige toe stand instelt, zal uitbrengen. De ernstige moeilijkheden, door de thans heersende toestand op Java geschapen, worden in Ame rikaanse kringen niet ontkend en wat deze betreft zullen Van Mooks uiteenzettingen ongetwij feld het realistisch inzicht hier hebben versterkt. Nochtans zijn de leiders der Amerikaanse buitenlandse poli tiek niet geneigd hieraan andere conclusies te verbinden dan dat alles in het werk gesteld dient te worden om het consulaire rap port zoveel mogelijk te verhaas ten. Opneiuw werd er de nadruk op gelegd, dat de Ver. Staten geen gedragslijn kunnen volgen, welke niet in overeenstemming is met de door de Veiligheidsraad genomen besluiten. Uiteraard erkent men, dat de Nederlandse regering meester blijft over eigen beslissingen, maar er werd niet verheeld, dat, gezien de heersende stemming onder de leden van de Veilig heidsraad en de houding door de Raad aangenomen, elke Neder landse stap, welke hiermee on voldoende rekening houdt, reac- ties in de boezem van de Veilig- iheidsraad zal opwekken, welke tot maatregelen kunnen leiden, aan welker deelneming de Ver. Staten zich niet kunnen onttrek ken. Hieronder kan de mogelijkheid van sancties niet worden uitge schakeld. Het resultaat van de huidige besprekingen samenvattend, kan worden gezegd, dat het Ameri kaanse inzicht onveranderd is ge handhaafd, dat naar het Ameri kaanse oordeel de zaken thans hun beloop moeten hebben vol gens de richtsnoeren door de Veiligheidsraad vastgesteld, dat het onderzoek nopens de opvol ging door beide partijen van de order staakt het vuren met de meeste spoed dient te worden voortgezet en dat het streven bevorderd moet worden om door verlening van goede diensten door de commissie van drieher nieuwd overleg tussen de partij en mogelijk te maken. Op het ministerie van buitenlandse zaken hoopt men, dat uiteindelijke re sultaten niet zullen uitblijven. Middelerwijl zou Nederland ge duld dienen te betrachten, hoe moeilijk dat ook is onder de ge geven omstandigheden. Hindoes te Pesjawar uitgemoord? Volgens onbevestigde en met grote reserve behandelde berich ten uit New Delhi zou de gehele Hindoe-bevolking van de stad Pesjawar, bij de N.-W. grens van Voor-Indië, ten getale van meer dan tienduizend zielen door Mo hammedanen zijn uitgemoord. hen slechts uit hetgeen ik over hen gelezen of gehoord heb. Ik ben er van overtuigd, dat zij zes maanden geleden in elk opzicht het goede voor hadden en de on derhandelingen met Nederland werkelijk tot een goed einde wensten te leiden. Het is echter gebleken, dat zij niet genoeg ge zag en macht hebben om tegen de extremisten, die tegen hun streven zijn, op te treden. Het is mijn overtuiging, dat het optreden van de Nederlandse re gering niet gericht is tegen de republiek als zodanig doch tegen die elementen, welke zich richten tegen een behoorlijke uitvoering van de basisovereenkomst Ling gadjati. Ten aanzien van de geruchten als zouden de Nederlandse mili tairen in Indië vaak eigenmachtig optreden en in een geest, die niet overeenstemt met die van de Ne derlandse regering, kan ik u zeg gen, dat het misschien in enkele individuële gevallen juist mag zijn, doch zeker niet als algemene regel mag worden opgevat". In het teken der mechanisatie. Zes-jarenplan voor de Landbouw. Het Nederlandse communiqué van gisteren meldt, dat de Ne derlandse verliezen op 8 en 9 September bedragen 4 gesneu velden en 83 gewonden. Thans 5 weken na de order tot staken van het vuren en van de vijan delijkheden, is het aantal in breuken, door de republikeinse strijdkrachten op deze order gepleegd, gestegen tot boven de 1000, waarvan ruim 400 in de grensstreken plaats vonden. Over de laatste week is het da gelijks gemiddelde gestegen van 34 tot 43. In het gebied ten zuiden van Krawang en ten westen van Poerwakarta op West-Java vormde Pankalan een broeinest van republikeinse agressie en terreur. Om hieraan een einde te maken is hier een Nederland se troepenbezetting geplaatst. Op Midden-Java bij Loembir werd een republikepinse strijdgroep van 500 man verdreven. Het communiqué meldt beschietin gen van patrouilleposten en botsingen met republikeinse groepen. Het aanvullend communiqué meldt brandstichtingen door de T.N.I. in plaatsen op West-Java. Nabij Poerwaredja op Midden- Java is ongeveer 30 ton muni tie van buitenlandse herkomst aangetroffen. Op Sumatra's Oostkust zijn boven bevrijd gebied pamflet ten verspreid die als volgt lui den: „TJw namen worden opge tekend en wanneer straks op nieuw het volk rechter zal zijn, zult u allen ter helle worden gezonden om daar uit te rusten. Daar staan reeds vele villa's ge reed". Het Nederlandse communi que tekent hierbij aan, dat de republiek een bloedbad aankon digt, hetwelk zij hoopt te kun nen aanrichten. Eden beschuldigt Britse regering* De plaatsvervangende leider der conservatieve oppositie in het Britse Lagerhuis, Anthony Eden, heeft de Britse regering er van beschuldigd, dat zij bij het be strijden van de economische crisis faalt. Eden verklaarde, dat de rege ring volkomen in gebreke is ge bleven om de crisis te voorzien en dat zij degenen, die haar wel voorzagen en ervoor waarschuw den, heeft genegeerd. In een gehouden persconferen tie heeft Mr J. Milius, directeur van de Koninkl. Nederi. Jaar beurs te Utrecht, een rede gehou den, waarin hij o.m. de aandacht vestigde op de agrarische afde ling, die mede in verband met on ze exportbelangen van bijzondere betekenis moet worden geacht. Deze afdeling, aldus Dr M„ staat momenteel in het teken der mechanisatie, welke een uitvloei sel vormt van economische ten denties, die zowel binnen onze grenzen als vanuit andere landen hun invloed doen gevoelen. Zoals elke bedrijfstak hier te lande, staat ook het land- en tuin bouwbedrijf tegenover een schaars aanbod van arbeidskrach ten. Deze situatie wordt voor het agrarische bedrijf nog verscherpt doordat de jonge landarbeider zich meer en meer afkeert van het handwerk en in sterke mate de voorkeur geeft aan het werken met de machine. De boer of tuin der kan daardoor veel gemakke lijker een tractorchauffeur in dienst nemen dan een arbeider, die graafwerk moet verrichten. Op deze wijze wordt het aan schaffen van mechanische hulp middelen steeds meer een. punt van overweging voor de boer. Doch ook van oVer onze gren zen komen invloeden, welke steeds meer de vraagstukken der mechanische bedrijfsvoering acuut maken. In tal van landen immers heeft men gedurende de laatste jaren in steeds ruimer om vang van mechanische hulpmid delen gebruik gemaakt. Dat men op deze wijze tot een lagere kostprijs komt, staat vast, evenals het feit, dat een normali sering der internationale voedsel voorziening niet zal kunnen na laten, een druk uit te oefenen op de wereldmarktprijs van agrari sche producten. En opdat Nederland zichzelf niet zal kunnen verwijten, dat het niet intijds alles heeft gedaan om een dergelijke schok op te vangen, is het dringend gewenst, dat het zonder dralen de maatregelen treft, die onze agrarische sector de zo noodzakelijke weerstands kracht zullen geven. Thans draagt zij bijna 50 van onze totale export bij; de ver houding van onze im- en exporten maakt het voor ons land tot een levenskwestie, dat deze bijdrage niet vermindert. Een opvoering der efficiency is hiertoe de aangewezen weg en één van de belangrijkste middelen om deze weg te begaan is de me chanisatie van het agrarische be drijf, wéér dit mogelijk is. En het is zeker geen toeval, dat met de Rijksbegroting 1948, tevens aan de Volksvertegenwoordiging zal worden voorgèlegd een nota van de Minister van Landbouw, bevat tende een zesjarenplan voor de Landbouw. Daarin wordt, behalve aan kwesties van ruilverkaveling, re- searcharbeld en onderwijs ten be hoeve van de landbouw, zeer uit gebreide aandacht besteed aan de mechanisatie van ons agrarisch bedrijfsleven, waarvoor de aan schaffing van tienduizenden land- over de toekomst der ontscheepte Joden zou hebben gevoerd. Amerikaanse hulp aan Engeland. Harold Stassen, republikeins candidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, heeft op een persconferentie verklaard, dat de V.S. in de toekomst slechts hulp aan Groot Brittannië moes ten verlenen op voorwaarde, dat de Britse regering niet zou voort gaan met de socialisatieplannen. Stassen zeide, dat de V.S. geen steun kunnen geven aan landen, die voort gaan met het systeem der geleide economie, dat „zoals is bewezen, de productie belem mert en de levensstandaard doet dalen". Prinselijk paar naar Schotland. Prins Bernhard is gister morgen per vliegtuig naar Schotland vertrokken, waar hij enkele dagen de gast zal zijn van het Engelse Konings paar. Prinses Juliana was'he laas door een zware verkoud heid genoodzaakt de reis uit te stellen, doch zij hoopt tegen het einde dezer week weer vol doende hersteld te zijn om de Prins te kunen volgen. houwmachines wordt voorgesteld. Welnu, het is tegen de achter- gjond van deze feiten, dat de Agrarische Jaarbeurs haar duide lijk relief verkrijgt. Zij vormt als het ware het practisehe verleng stuk der progressieve Regerings plannen, die straks in hun defini tieve vorm worden bekend ge maakt. Het centrum van de Agrarische Jaarbeurs wordt dan ook ge vormd door tal van inzendingen, bestaande uit de meest moderne mechanische hulpmiddelen voor landbouw, tuinbouw en zuivelbe reiding. Nieuwe typen en vormen, welke in Nederland nog niet in het openbaar werden geëxposeerd, of die enkele dagen geleden nog naar Nederland onderweg waren, zullen in grote verscheidenheid de belangstelling van onze agrari sche bedrijven tot zich trekken en zij zullen boer en tuinder weder om de vraagstukken voor ogen brengen, van welker juiste oplos sing een belangrijk deel van het herstel en de wederopbouw des lands zal afhangen. Men kan daar nog aan toevoe gen, dat enige belangrijke agra rische voorlichtingsinstituten o.m. de buitenlandse bezoeker op aan schouwelijke wijze herinneren aan hetgeen hier van officiële en semi-offlciële zijde wordt gedaan om de kwaliteit van onze agra rische exportproducten op peil te houden of te verbeteren. Men mag dus zonder enige twij fel ook van onze Agrarische Af deling getuigen, dat zij een on misbare schakel vormt in de ver groting van de Nederlandse afzet op de buitenlandse markt. Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee. Bljjft zelfs na ondertekening vredesverdrag. Admiraal Bernard Bieri, opper bevelhebber van de Amerikaanse marine in de Middellandse Zee, heeft tegenover een correspon dent van het Italiaanse blad „Momento Sera" verklaard, dat „de Amerikaanse vloot in de Mid dellandse Zee hier zal blijven". Zij zal ten nauwste blijven sa menwerken met de Britse vloot en de Italiaanse wateren en an dere zones van de Middellandse Zee zelfs na de ondertekening van het vredesverdrag met Duits land blijven bevaren. Op het ogenblik bevinden er zich vijf Amerikaanse kruisers, zeven torpedo-jagers, een vlieg tuigmoederschip en ongeveer zes hulpschepen in de Middellandse Zee, zo verklaarde Bieri. Frankrijk en Indo-China. De Franse hoge commissaris voor Indo-China, Bollaert, heeft te Haiduong verklaard: „Frank rijk voert geen politiek van ver overing of her-overing. Wij zijn bereid de openbare functies over te dragen aan een competent be stuur en voorzover vereist, de hulp van onze ambtenaren en deskundigen aan te bieden". Prinses Margriet gaat naar school. Het secretariaat van H.K.H. Prinses Juliana deelt ons mede, dat Prinses Margriet leerlinge is geworden van de groep voor voorbereidend lager onderwijs van de Werkplaats Kinderge meenschap te Bilthoven. abnormale winsten te nemen? 5. Acht de minister het in overeenstemming met het streven der regering om het prijspeil in Nederland zoveel mogelijk te sta biliseren, wanneer dergelijke dure vruchten in de handel worden gebracht De te Hamburg ontscheepte Joden. Arrestanten voor Duitse rechtbank De Berlijnse correspondent van het A.N.P. meldt: Het aantal ar restaties van Joden, die ernstig verzet gepleegd hebben, bedraagt vijftig. Zij zijn gebracht naar de Duitse gevangenis te Altona. On der hen is de Zionistische leider M. Rossmann. Bovendien zijn twintig vrouwen, die tot de lei ders van het verzet behoorden, in het kamp Poppendorf in ver zekerde bewaring gesteld. Bij de ontruiming der treinen en het betrekken der kampen zijn geen incidenten van enige bete kenis voorgekomen. De verwach ting wordt hier geuit dat de I.R.O., aangezien de Joden door geweld van het schip zijn ge bracht, zal weigeren de gearres teerden volgens bestaande wette lijke procedure voor displaced persons te berechten. In sommi ge kringen wordt de verwachting geuit, dat hierna berechting door een Duitse rechtbank zal worden overwogén, aangezien verzet is gepleegd in Duitse territoriale wateren. De Zweedse prof. Gunner Myr- dal, directeur van de Europese commissie van de V.N. te Gene ve vertoeft thans te Berlijn, waar hij namens de V.S. met de bezet tende mogendheden besprekingen Formulieren mogen niet meer als drukwerk verzonden worden. Naar de N. Haagsche Crt. ver nam, heeft de hoofddirecteur van de Posterijen een beslissing geno men inzake het niet meer toela ten van formulieren van de Kon. Ned. Schaakbond als drukwerk, welke voor de honderden deelne mers aan de correspondentiewed strijden van deze Bond een grote schadepost betekent. Inplaats van drukwerk, zal men nu voortaan deze formulie ren als briefkaart moeten verzen den, hetgeen wil zeggen, dat het port van 2 cent op 714 cent per keer wordt gebracht. Dit is voor de deelnemers dezer correspon dentiewedstrijden met kleine beurzen, die het grootste deel vor men, een ernstige bezwaring van hun budget. Immers, een schaak partij bestaat gemiddeld uit 40 zetten, hetgeen voor 1 partij dus minstens f 2 meer gaat kosten. Waar men gewoonlijk 68 par tijen tegelijk speelt, wordt dit voor de meeste deelnemers veel te duur. Tot heden werden deze formulieren door de Posterijen, sinds jaren, als drukwerk toege laten. Men hoopt, dat nader overleg van de KNSB met de Hoofddi recteur der Posterijen alsnog tot een oplossing zal leiden. Volgende week regerings-verklaring. In de gistermiddag gehouden openbare vergadering der Twee de Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de minister president hem heeft bericht, dat de regering in de loop van de vol gende week een verklaring inzake Indonesië zal afleggen. De heer Schouten (A.R.), wij zende op het lange uitstel, merkte op, dat deze gang van zaken in hoge mate teleurstellend is en dat er uit mag worden afgeleid, dat de regering niet die prijs stelt op gemeen overleg, hetwelk van de regering gevorderd mag worden. Bedrjjfsuitkomsten in do landbouw. De heer Vondeling (P. v. d. A.) vroeg verlof vragen te mo gen richten tot de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening naar aanleiding van het feit, dat ernstige ongerustheid be staat in landbouwkringen omdat de bedrijfsuitkomsten verre ach ter blijven bij de verwachtingen ten tijde van de prijsvaststelling. Besloten werd aan het einde der vergadering op dit verzoek te beslissen. Geblokkeerde markenbelasting. Aan de orde werd gesteld het ontwerp tot afwikkeling van de geblokkeerde-markenbelasting. De bedoeling is voorzieningen te treffen, welke het mogelijk maken heffing van de geblok keerde-markenbelasting alsnog te doen plaats hebben in de geval len, waarin deze ten tijde van de bevrijding van het Nederlandse grondgebied verschuldigd was. De minister heeft het ontwerp in zijn memorie van toelichting aangeduid als een vertraagde overgangsbepaling. Het werd zonder bespreking of stemming goedgekeurd. Het Nederlandse sanatorium te Davos heeft in het afgelopen weekend zijn vijftigjarig bestaan gevierd. De Nederlandse gezant Mr J. J. B. Bosch ridder van Ro senthal, was bij de viering aanwe zig. Een Duitse V 2 raket is in volle zee afgevuurd van het dek vanaf een vliegtuigmoederschip der Amerikaanse marine. Het is voor het eerst dat een derge lijk projectiel vanaf een schip is afgeschoten. Dinsdag zijn te Berlijn be sprekingen over de uitvoer van steenkool en cokes uit het Roer gebied begonnen tussen verte genwoordigers van de Britse en Amerikaanse militaire besturen en een Franse afvaardiging. Dr Paul, de verdwenen mi nister-president van Thüringen, zou zich schuilhouden in de Westelijke sector van Berlijn, zo heeft het Duitse persbureau in de Britse bezettingszone ver nomen. De prijs der Surinaamse sinaasappelen. Ongeveer 400 pet. winst? Het lid van de Tweede Kamer de heer Stapelkamp heeft aan de minister van Overzeese Ge biedsdelen de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Surinaam se sinaasappelen, die in Neder land in de winkels 60 tot 80 cent per stuk kosten, in Suriname met cent zijn betaald? 2. Is het de minister bekend, dat in het blad „Nieuw Suriname" van 30 Augustus 1947 wordt be weerd, dat de importeurs van de ze sinaasappelen 400 winst hebben gemaakt 3. Indien dit juist is, wil de minister dan mededelen, of dit als een normale winst moet wor den aangemerkt? 4. Indien vraag 3 door de mi nister ontkennend wordt beant woord, is hij dan van plan be paalde maatregelen tegen deze Berucht smokkelaar gearresteerd. Zoals men zich zal herinneren, vond enkele maanden geleden een overval plaats van smokkelaars op smokkelaars in de z.g. Smok- kelhoek bij Kapelle. Hierbij was ook betrokken de beruchte Goessenaar J. Boutens, die enige tijd in arrest gesteld werd. Bij gebrek aan bewijs werd hij, naar wij vernemen, vrijgelaten mede ook door het feit, dat twee belangrijke getuigen, handlan gers bij de overval, naar Frank rijk gevlucht waren. Dezer dagen is Boutens weer gepakt en ditmaal op de Schel de, waar hij in een roeiboot 500 knotten wol en een hoeveelheid sigaretten vervoerde van Graauw naar Zuid-Beveland. De waterpolitie ontdekte hem .11 tevens hield zij een visserschuit aan waar de vrouw van Boutens op een bed van ook 500 knotten lag te slapen. Met de eigenaar van de schuit was ze overeenge komen, dat hij haar en de wol zou overbrengen voor f 180. Verder zijn, naar wij verne men, ook gearresteerd de beide aanvankelijk naar Frankrijk gevluchte handlangers. Ditmaal is wel aan te nemen, dat de bewijzen tegen de smok kelaar zo overtuigend zijn, dat hij met zijn handlangers er niet meer tussen uit komt. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Donderdagavond. Aanvankelijk nog verder af nemende, maar later weer toe nemende en geleidelijk naar Zuid-West of Zuid krimpende wind. Wisselende bewolking.- Bijna overal droog weer. Mor gen overdag warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1