De belijdenis van Christus is in wezen een politieke belijdenis. VL/m Concentratie van krachten is noodzakelijk. Het liberalisme nog steeds een grootmacht. Istzufy ioi (foei Uitvoering van nieuw Engels oratorium ter herdenking van de slag om Arnhem. Reonie oud-gevangenen Oranje-Hotel. Het betalingsverkeer tussen Nederland en de Brits-Amerikaanse zóne in Duitsland. De sportontmoetlng Middellrarg-Ainersfoort een succes voor de gasten. GEMEENTERADEN Prof. Dr van Niftrik „Blgven of doorbreken?" was de vraag, die Prof. Dr G. C. van Niftrik Zaterdagmiddag stelde aan meer dan 300 Zeeuwse C.H.U.-leden, die in provinciale vergadering in de „Prins van Oranje" te Goes bijeen waren. Ondubbelzinnig gaf hij aan het einde van zijn boeiend en interessant betoog het antwoord: Blyven! De belijdenis van Christus is in wezen een politieke belijdenis en het ge loof daarom een politieke beslissing. Christus moet erkend worden op alle terreinen van het leven. Ook op het politieke terrein. „Het is bij onze tegenstanders vaak zo", aldus Prof. v. Niftrik, „dat zij halve waarheden hebben maar hele mensen. Bij ons ls dat jammer genoeg heel dikwijls pre cies andersom. Wij hebben hele waarheden (ge loven die tenminste te hebben), doch vaak halve mensen! Met veel gedaver praten we over onze beginselen, maar, wat de daad be treft, blijven we dikwijls ln ge breke. Is het niet doorbreken, misschien een resultaat van gees telijke luiheid, een geen lust heb ben andere beginselen te bestu deren en rustig te blijven, waar we zjjn? Spr. constateerde vier motie ven, die de „doorbrekers" tot hun daad hebben gebracht, n.L: Ie. Gerechtigheid en naasten liefde ls els van Gods woord. Sa men, naast elkaar en met elkaar strijden tegen de excessen in de maatschappij en voor een betere wereld. 2e. Velen beweren, dat politiek een zuivere zakelijke aangelegen heid is, die niets met het geloof te maken heeft. 3e. Anderen letten op de „ken tering der tijden", waarvan het begin reeds in de dagen der refor matie te vinden was. Het ls dwaasheid, zo zegt men, nu nog te willen strijden voor een chris telijke staat. Het tijdperk van het socialisme komt. Daaraan hebben we mede te werken. 4e. Velen willen geen isolatie meer. Zijn wij niet het zout der aarde enz. Wat zullen we dan van deze dingen zeggen? aldus spr. Ons antwoord moet gefundeerd zijn. En daarom moet de C.H.U. voor de dag komen met een duidelijk sociaal program. In ieder geval wensen we geen socialisme, omdat dit leidt tot staatstotaliteit. Geleide economie ls een noodzakelijk kwaad en zal door ons nimmer als doel mogen worden nagestreefd. De Chr. partijen zyn echter geen reactionnaire partijen. Wij zweren niet bij de bestaande toe standen. Ook by ons wordt pro gressiviteit gevonden. In de pers worden we onophoudelijk reacti on na i r genoemd. Men zegt niet, waarom. Men beweert het alleen, en zolang, tot het in het volk ge hamerd is. Christelijk in nu een maal reactionnair. Door deze pers-propaganda zullen velen het tenslotte gaan geloven. Dat politiek een zuiver zake lijke aangelegenheid is, ontkende spr. ten. stelligste. „Politiek is godsdienst. Politiek is een heilige zaak. De eerste Christenen heb ben dat reeds gemerkt, toen ze in conflict met de keizer kwamen. Ze zaten midden ln de politiek, omdat ze Christenen waren, want de belijdenis van Christus, als Koning der Koningen, is ln wezen een politieke belijdenis. Politiek betekent: erkenning van Christus, de Zoon van God de Schepper, Zelf God. De beslissingen, die ln de verschillende bestuursorganen genomen worden zijn niet slechts zakelijk, maar hebben dikwijls een achtergrond, die de beginselen raakt. Wat betreft die „kentering der t\jden", stelde Prof. v. Niftrik vast, dat we onze politieke be slissing niet kunnen bouwen op een historische hypotheze.Ons geloof bljjft voor ons de enige ba sis. We zjjn niet gebonden aan een bepaalde tydsvisie. We zijn slechts gebonden aan een theocra tische levensordening. „Wat betreft het argument van isolatie", aldus spr., „wij hebben nimmer het isolement gezocht, 't Gaat om héél de kerk en héél het volk! Heeft Hoedemaker dat niet eens gezegd? We willen ons niet opsluiten in' eigen organisaties. Isolement is voor ons geen dogma. Maar wel weten we, dat er een antithese van beginselen Is. En die antithese aanvaarden we. Er zit ln het christelijke geloof als zodanig reeds een zekere re serve". CalvijnErasmus. Spr. constateerde, dat ln ons land het Calvinisme steeds samen met het liberalisme had gewerkt. door CARLA BERGENTHAL 23) o— In het gesticht bereidde men zich voor op het Kerstfeest, dat wil zeggen: de huismoeder bakte krentebrood en de kleine ronde kerstkoekjes, want dat was toch altijd het meest geliefde gebak. Het bleef zo lang vers en weken daarna rook het nog zo heerlijk naar Kerstfeest. De huisvader zat ook niet stil; hij maakte de grote kerstboom klaar, die hij ai maanden tevoren ln de tuin uit gezocht had en versierde samen met de tuinman de kapel met dennetakken en klimopranken. En de vrouwen verheugden zich als kinderen op het komende feest. Hun enig verdriet was, dat ze met lege handen bij de boom zouden staarr. Dat ze niets, helemaal niets hadden om hun geliefde huismoeder te geven. Als ze maar een beetje geld hadden om iets voor haar te kunnen kopen. Maar ze waren nu eenmaal arme gestichts vrouwtjes. Verena had zich steeds meer in de stilte en eenzaamheid van .haar kamertje teruggetrokken. Ze voelde zich altijd maar moe, zonder eigenlijk ziek te zijn eu Calvijn en Erasmus hebben bij ons steeds naast elkaar gestaan. De overgang wordt ln ons volk ge-1 makkelijk. Heel vaak zijn Calvi nisme en liberalisme doorheen vermengd en daarom was de doorbraak in wezen reeds aan wezig. Spr. constateerde, dat het Ne derlandse volk in wezen een libe ra: volk is en dat het liberalisme nog steeds een grootmacht moet worden genoemd, en de sleutel posities bezet houdt. Ons geloof moet in eigen boezem een strijd voeren op leven en dood tegen het ingeboren liberalisme. Tenslotte merkte spr. op, dat de doorbraak geen versterking van het evangelie betekent. De neutrale en niet-chr. pers houdt geen rekening met ons. Het kerk bezoek loopt terug. Daarom is isolement ntet compromiterend. I Concentratie van krachten is dringend noodzakelijk. Wijziging en aanvulling hoger-onderwijswet. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp „Wijzi ging en aanvulling van de hoger onderwijswet". Het ontwerp van wet beoogt wettelijk een regeling te treffen voor een redelijke tegemoetko ming uit 's Rijks kas in de kos ten'van de bijzondere universi teiten en economische hogescho-j len. De voorgestelde tegemoetko- j ming is gekoppeld aan de in dej hoger onderwijswet bedoelde universiteiten en hogescholen. Al naar gelang er geen, een! of meer „dure" faculteiten zijn,1 dient het percentage der kosten, I dat uit 's Rijks kas zal worden bijgedragen, hoger te worden. Deze percentages meent dej minister te mogen stellen op 30,1 50 of 60 ten honderd van de ge- j middelde overeenkomstige kos- ten van een rijksuniversiteit ofi ten hoogste 65, 80 of 85 ten hon derd van de eigen kosten der bijzondere universiteiten. Hier bij moge worden opgemerkt, dat bij het hoger onderwijs objec tieve normen niet aanwezig zijn, zoals b.v. bij het lager on derwijs. Personeelsbezetting e.d. zijn hierbij niet vast te stellen. Het regerings-beleid. Alvorens Prof. Dr v. Niftrik zijn rede uitsprak, gaf Mr W. F. E. Baron van der Feltz een uiteenzetting betreffende het regeringsbeleid. Spr. constateer de, dat de regering zich in vele gevallen, vooral inzake Indië had laten lelden door de partij-poli tieke beginselen van de P. v. d. A. Meerdere malen bleek, dat het Kabinet niet voldoende rekening hield met de Volksvertegenwoor diging zodat vaak een fascisti sche situatie ontstond. Wat be treft de financiële politiek volgt' de regering een bijzondere ge dragslijn, die vele gevaren in zich houdt. Minister Lleftinck heeft grote bevoegdheden. Hij lijkt op een financiële dictator. Het moet, maar het ls zeer te betreuren. Spr. constateerde bij de P. v. d. A. angst voor de oppositie, wat uitkomt in disputen en ln de Ka mers gestelde vragen. Van een werkelijke democratie, aldus spr. vindt men bij deze regering geen spoor. Zij volgt de politiek van de minste weerstand. Tenslotte stelde spr. voor een actie te be ginnen tot het bijeenbrengen van f 100.000 voor de C.H.U. Met ap plaus werd dit voorstel begroet. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de kieskring Goes, de heer C. F. v. d. Peijl. Besloten werd zo spoedig mogelijk een provinciale toogdag te houden. Vier en dertig jubilarissen bij Bensdorp. Zaterdag heeft de Bensdorp N.V. te Bussum op grootse wijze het feit gevierd, dat de algeme ne directeur, de heer L. F. M. Bensdorp, 25 jaar het directo raat heeft vervuld. Daarnaast herdacht men het feit, dat 34 jubilarissen 50, 40 of 25 jaar aan de fabriek verbon den waren. Vele gasten uit Italië, Wenen en de Amerikaanse directie woonden de viering bij. Na hartelijke toespraken bood het personeel de jubilerende di recteur een fraai gedenkraam aan, uitbeeldende het geïdeali seerd verleden en de hoopvolle toekomst van het bedrijf. De directeur sprak hierna de 33 jubilarissen toe en bood ieder van hen een fraaie oorkonde en een gratificatie aan. Belangrijke uitvoering op 17 September. Op 17 en 18 September a.s. zal In Musis Sacrum te Arnhem de premiere voor Nederland plaas vinden van het Engels orato rium „A child of our time" van Michael Tippett. Het werk zal worden uitgevoerd door het Beethovenkoor etr de Arnhemse orkestvereniging met als solisten: Dora van Doorn Lindeman, sopraan: Annie Hermes, alt; Frans Vroons, tenor en Laurens Bogtman, bas. De dirigent is Jan Out. Deze uitvoeringen, welke met steun van het ministerie van O. K. en W. en onder auspiciën van de British Council en Airborne- comlte gegeven zullen worden, dragen het karakter van muzika le- herdenking van de „slag om Arnhem" en de 500 Engelsen, die op 17 September het oorlogskerk hof te Oosterbeek bezoeken, zul len 's avonds deze uitvoering aan geboden krijgen. De uitvoering op 17 September zal door de N.C.R.V. voor Neder land, door de B.B.C. voor Enge land en door de I.N.R. voor Bel gië worden uitgezonden. De componist zal beide uitvoe ringen bjjvvonen. Michael Tippett, die in ons land nog vrijwel onbe kend is, behoort tot de belang rijkste hedendaagse componisten. Hij componeerde verschillende werken voor orkest, o.a. concert voor dubbel strijkorkest, een sym- phonie en enkele strijkkwartetten Ook vocale werken versche nen van zijn hand, waarvoor hij evenals voor „A child of our time" zelf de tekst schreef. De muziek bij het oratorium is dramatisch van allure, doch zeer absoluut behandeld. De orkest partij heeft een zelfstandige func- had er behoefte aan alleen en ongestoord te zijn. Met een warme plaid over haar knieën zat ze bij haar kacheltje en las in de bijbel. „Komt allen tot my, die vermoeid en belast zijt en ik zal u rust geven"„Ik zal U niet verlaten, noch ver geten". „Hoop op de Here, Hij zal het wel maken". In haar kinderlijk vertrouwen klemde ze zich aan zulke troostwoorden vast en licht en vrede daalden in haar ziel. Op Verena's ver schrompeld gezichtje lag een blijde glans en allen ln 't ge sticht verwonderden zich, dat haar zwakke lichaam de moei lijke wintertijd nog doorstaan kon. Maar Verena glimlachte fijntjes, als wist ze een zoet ge heim. Kerstfeest, Kerstfeest. Ook dit moederhart wilde het vredes feest vieren en wel door het al lerlaatste waar het aan hing te offeren. Ze wilde zich losmaken van al het aardse, want had -Je zus voor haar niet alles, ja, Zijn leven geofferd? Kerstfeest, Kerstfeest! Verena sloot zich dikwijls urenlang in haar kamertje op en was dan ijverig bezig. En al werden haar handen dan ook zwaar en moe, de gedachte anderen er mee een vreugde te bereiden maakte*iaar toch gelukkig. tie. De partij van de solo-bas (de verhaler) is geheel recitatlvisch gecomponeerd en kan het best vergeleken worden met de partij van de Evangelist uit de „Mat- theus Passion" van Bach. Merkwaardig zijn de 5 negro spirituals, welke in hpt oratorium verwerkt zijn zoals het koraal ln het passieverhaal. De oud-gevangenen van het Oranjehotel hebben Zaterdag te 's-Gravenhage andermaal een reünie gehouden. Er was een zeer grote belangstelling voor deze jaarlijkse bijeenkomst. In de ochtenduren verzamelden honderden en honderden zich op het terrein van de cellenbarakken aan de Van Alkemadelaan. Op de ruimte tussen deze barakken en de oude strafgevangenis had een korte plechtigheid plaats voor de stille gang langs de verleden jaar ingewijde cel 601 aanving. Ds G. Bosch hield een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat men thans voor de tweede maal bijeen was op een plek, die Eindelijk was de Kerstmorgen aangebroken. De klokken beier den feestelijk. En alle vrouwtjes gingen naar de kerk, niet één ontbrak. In hun dikke doeken gewikkeld gingen ze de korte weg door de glinsterende sneeuw naar het Godshuis. Verena aan de arm van de huismoeder. Dr Peter had het haar wel afgera den, maar ze liet zich deze kerk gang niet nemen. Ze voelde met zekerheid, dat het haar laatste Kerstfeest hier op aarde zou zijn. In de volle kerk zaten de oudjes dicht tegen elkaar ge drukt in hun bank. En allen voelden ze iets van de wijding van deze stonde. Met hun dunne gebroken stemmen zongen ze blijde mee: „Ere zij God in de hoge en vrede op aarde!" Op deze morgen waren ze allen één in het geloof aan de Verlosser, wiens geboorte zij vierden. Na een mooie preek gingen de vrouwen met een dankbaar hart naar huis. Rustig en stil verliep de dag. Oude herinne ringen ophalend wachtten ze op de avond, dan werd in het ge sticht Kerstfeest gevierd. Geruis loos dwarrelden dichte sneeuw vlokken neer, als wilden ze al het harde en ruwe op aarde be dekken met hun zuiver wit. Verena stond voor het ven voor tienduizenden In hun leven van de allergrootste betekenis is geweest. Het is de plaats, waar duizenden zijn teruggeworpen op de allereerste dingen, die in een mensenleven aan de orde kunnen zijn. Hier heeft men geleerd, dat het allerbeste waard is geofferd te worden voor Hem, die ons het leven schonk. Majoor Weber sprak een kort welkomstwoord, waarin hij eraan herinnerde, dat ln deze dagen ook viel de dolle Dinsdag, terwijl toen tevens de gevangenen uit het kamp te Vught werden overge bracht naar Sachsenhausen. Onder algemene instemming deed hij voorlezing van een tele gram aan H. M. de Koningin, waarin de reünisten hun onwan kelbare trouw aan Hare Majes teit en het Huis van Oranje aan bieden. Prof. Mr R. P. Cleveringa heeft vervolgens een rede uitge sproken, waarin hij allerlei herin neringen aan het verblijf in het Oranje-hotel ophaalde. Tot slot werd een historisch spel van mevr. B. Boonvan der Starp, „De geboorte van ons Volkslied" ten tonele gevoerd door Leldse studenten. Het ma- trozenkoor onder leiding van Theo van Elferen verleende daar bij zijn medewerking. Internationale bakkerij tentoonstelling. In aanwezigheid van talrijke autoriteiten, o.w. de burgemees ter van Arnhem, de heer C. G. Matser, enige wethouders, de ge deputeerden IJsselmulden en Bos houwers en talrijke vertegen woordigers van organisaties op 't gebied van het brood- en banket bakkersbedrijf, is Vrijdag de in ternationale tentoonstelling op bakkerijgebied, t' „Itoba" die van 5 tot 14 September in Musis Sa crum te Arnhem gehoyden wordt, officieel geopend. De voorzitter van de tentoon- stellingscom—<ssle, de heer C. G. Blankert uit Arnhem, heette in de foyer van „Musls Sacrum" de genodigden welkom. De burgemeester van Arnhem opende hierop de tentoonstelling. Spr. loofde het initiatief en het doorzettingsvermogen van het bestuur. Hij noemde deze expo sitie een symptoom van de gang van zaken in ons land. Aller wegen is men doende aan opbouw en herstel en nergens heeft men de moed laten zinken. In Noord-Italië hebben 600.000 landbouwarbeiders besloten in staking te gaan, daar de ge vraagde salarisverhogingen door de vertegenwoordigers van de werkgevers zijn verworpen. De Bulgaarse afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft aan de secretaris-generaal der V.N. Trygve Lie, een brief gezonden, waarin hij verklaart, dat de Griekse militaire voorbereidin gen aan de Bulgaarse grens een bedreiging van de veiligheid van zijn land betekenen. Gebleken ls, dat inzake het be talingsverkeer tussen Nederland en de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland enig misverstand bestaat. Derhalve moge nogmaals worden medegedeeld, dat dit be talingsverkeer ls geregeld tijdens de besprekingen, welke te 's-Gra venhage van 2(125 Januari van dit jaar plaats gehad hebben tus sen vertegenwoordigers van de Brits-Amerikaanse zóne en Ne- Anti-semitisme in Duitsland. Volgens een artikel in de „Frankfurter Rundschau", ge schreven door de Beierse staats- commissaris voor slachtoffers van rassenvervolging en vervol ging om politieke en religieuze reden, zijn de enkele overgeble ven Joden in Duitsland de zon debokken geworden voor de na oorlogse toestanden in Duits land. „Er is niet het geringste schuldbesef bij de Duitse bevol king". Nieiiwe Turkse regering. De zes nieuwe ministers in het Turkse kabinet zijn in func tie getreden na goedkeuring van hun benoeming door de Natio nale Vergadering. Brits-Frans alliantie verdrag gesloten. Het Brits-Franse verdrag van alliantie en wederzijdse bijstand is gisteren op het departement van Buitenlandse zaken te Lon den geratificeerd. Het verdrag, dat voor vijftig jaar is aangegaan, treedt onmid dellijk in werking. De voornaam ste strekking er van is om her nieuwde Duitse agressie te voor komen, terwijl het tevens ont wikkeling van de Anglo-Franse economische betrekkingen tot doel heeft. 40-urige werkweek in Australië. Het Federale Hof van Arbi trage in Australië heeft zijn goedkeuring gehecht aan het in stellen van een 40-urige werk week voor de Australische indu strie, ingaande 1 Jan. 1948. Het Hof dringt er op aan, dat zo nodig in redelijke mate over werk zal worden verricht. (Het Australische vakverenigingscon gres besloot verleden week om op 20 October een 24 uur sta king te organiseren, indien de 40- urige werkweek niet werd toe gestaan. Na die datum zou door de leden der vakverenigingen niet meer dan 40 uur per week gewekt worden.) Apeldoorn zal de Vorstin toezingen. H.M. de Koningin heeft doen weten, dat zij bereid is, Woens dag 10 November, de zanghulde welke Aperdoorn in andere ja ren op haar verjaringsfeest pleegt te brengen, in ontvangst te nemen. Het uur daarvan zal nog na der worden bepaald. ster en keek ze na. Een onein dig verlangen naar haar kind had haar bevangen. Achter haar op de tafel lagen de laatste te kenen van haar valse gods dienst; de kleren, in papier ver pakt, de boeken op een stapel bij elkaar gebonden. De kleren waren voor de huisvader en de tuinman. En de boeken ja, de boeken kreeg Dr Peter, haar helper in alle nood. Zulk een dokter zou Gerhard 09k gewor den zijn. Daarom kwamen de boeken hem toe, hij zou er ple zier van hebben en ze tot heil van de mensheid gebruiken. Ze ging naar de tafel en streelde zacht haar kostbaar bezit. Dit was haar laatste offer. Maar de huismoeder en de ge stichtsvrouwtjes waren ook niet vergeten. Op de tafel lag nog een hele rij zakjes, die ze in de lange, eenzame uren zelf gebreid had. Blauwe, groene, gele, rode, 't zag er zo echt fees telijk uit en in elk was Verena's kerstgeschenk een tienfran- kenstuk, een gouden muntje. Het was van haar laatste spaar geld, meer zelf had ze het toch niet meer nodig en die arme oudjes zouden er vast blij mee zijn. (Wordt vervolgd.) derlandse autoriteiten. Tijdens deze besprekingen is voorzien in een „offset account" door middel waarvan over en weer betalingen kunnen plaats hebben Ln guldens. De gulden is hier echter louter als rekeningseenheid te beschou wen. Periodiek wordt het saldo van deze „offset account" naar keuze van de crediteur afgere kend in dollars of ponden, hetgeen onder de huidige omstandigheden betekent, dat steeds in dollars wordt afgerekend. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor leverin gen uit de Brits-Amerikaanse zóne van kolen, hout en potas, waarvoor steeds onmiddellijke be taling in dollars wordt gevraagd. Tenslotte mag worden opge merkt, dat deze ln Den Haag op gestelde betalingsovereenkomst het prototype is van alle beta lingsovereenkomsten, welke de autoriteiten van de Brits-Ameri kaanse zóne met andere landen hebben afgesloten. OUD-BURGEMEESTER VAN AARDENBURG VOOR HET TRIBUNAAL. Voor het Tribunaal te Terneu- zen werd Zaterdag voorgezet de behandeling van de zaak tegen de oud-burgemeester van Aarden burg, de 55-jarige F. M. Over maat beschuldigd van hulpver lening aan de vijand, o.m. door het vorderen van werkkrachten en goederen ten behoeve van de Duitse weermacht. Een drietal getuigen politie ambtenaren, die destijds het pro- ces-verbaal opmaakten beves tigden de daarin opgenomen ver klaringen en spraken als hun mening uit, dat besch. ruim schoots in de gelegenheid is ge weest onder te duiken en zich daardoor aan de uitvoering der Paperassen. Voor ditmaal een aanhaling uit het „Fr. Dagbl.". Als wat hier wordt verteld juist is, dan blijkt daaruit opnieuw, dat het hoog tijd wordt, dat aan de paperas- serij waaronder we hier gebukt gaan, snel een einde wordt ge maakt. Een kennis van ons wij hebben onze kennissen ook in zakenkringen maakte een reis naar Londen, werkelijk voor zaken. Hij ontmoette er oude en nieuwe zakenvrienden. Daar was Duitse voorschriften te onttrek-1 een man uit Zuid-Afrika. Geen ken. Ook verklaarden zij, dat O. meermalen tevergeefs trachtte1 het oproepen van personen en het vorderen van goederen op de politie af te schuiven. Boer met breedgeranden hoed en bandelier. Maar de man van Amerikaanse snit, en uilenbriL Hij kwam namens een groot inkoopconcern. Van alles moest Na het horen van een tweetalhij hebben: bedrukte katoentjes, getuigen a decharge, verklaarde fijne kaassoorten, visconcerven, de verdediger, Mr Kuipers, dat I prikkeldraad, enz, enz. z.i. zijn cliënt het slachtoffer is Hij deed inkopen in Engeland, geworden van een politieke kliek Hij had al veel ingekocht bij de die tegen hem gekant is. Pleiter Fransen en de Belgen. Dat zijn kon in besch., die zeker niet meer vlotte lui. heeft gedaan dan andere West-1 Nee, naar Nederland kwam Zeeuws Vlaamse burgemeesters,hij niet. Dat was nu uitgezocht dié na de bevrijding gehandhaafd het énige land in West-Europa, bleven, geen politiek „fout" per- waar hy géén inkopen zou soon zien. Tenslotte verzocht Mr Kuipers vervallen verklaring der beschuldiging, mede daar zijn cliënt in opdracht van de Com missaris der Koningin die on dergedoken was tot het laat ste toe is aangebleven. De uitspraak werd bepaald op 20 September a.s. Denk om het slipgevaar. A.N.W.B. schrijft ons: Tenge volge van de zeer langdurige droogte zijn straten en wegen stoffiger en vuiler dan gewoonlijk zoals reeds hier en daar ls geble ken, het wegdek plotseling zeer glad maken, daar de dunne laag stof en rubberslijpsel bij geringe regenval niet wegspoelt, doch als een modderig laagje blijft liggen. De A.N.W.B. wijst er dan ook op, dat een en ander bij plotseling krachtig remmen zeer gevaarlijk kan zijn en fatale gevolgen kan hebben. Men zij dus bij regenbui en op zijn hoede voor slipgevaar. doen. De reden? „Daar moet ik zoveel paperas sen invullen, dat ik er gek van word." Door een prairie-brand bij Peirre, de hoofdstad van Zuid- Dakota (V. S.) zijn minstens 3000 stuks vee omgekomen. De brand woedde over een gebied sprak dhr Konraad zijn dank uit de des middags in de R.H.B.S. ge houden gymnastiekwedstrijden. In het begin van deze kamp waren de Middelburgers steeds de mindere, doch deze avond ging het enigszins beter. Wisten de Amerfoortse dames met de ringoefenlngen, de paard- sprong en de vrije oefening te winnen, de Middelburgse dames waren de meerder- bij de brug- oefeningen. Met slechts 5(4 punt voor sprong eindigde Amersfoort als eerste. Bij de heren was het ver schil nog kleiner. Paardensprong en rek waren voor Amersfoort, doch ook hier bleken de Middelburgse heren niet voor hun damescollega's onder te doen door hier de meeste punten te verzamelen. De eindstand werd hier: Amers foort 251% punt, Middelburg 250(4 punt. De totaal uitslag van deze oefeningen warenAmersfoort 687(4 punt, Middelburg 680% p. Aan het begin van deze avond van meer dan 750 km. „Swift" hield Middelburgs eer hoog. Tijdens de autotocht, die Za terdagmorgen de Amersfoortse bezoekers over Walcheren maak ten, werd een collecte gehou den, die f 75,46 opbracht. Des middags en des avonds werden tal van wedstrijden tus sen clubs der beide steden ge houden. Begonnen werd met een ont moeting der zwemmers (sters) aan de Havendijk. Hierbij toon den de Amersfoorters een ver bluffende superioriteit. Op alle nummers waren het steeds weel de gasten, die het eerst aantik ten. Met de waterpolowedstrijd was het al precies eender; de Middelburgers konden niet te gen hen op en de gasten deden het kalmpjes aan, zodat de eind stand 05 zeker niet de juiste krachtsverhouding aangeeft. In de zaal van „Mercurius" ontmoetten de tafeltennissers elkaar in een A- en een B-groep. De Middelburgse A-ploeg ver loor met 162, terwijl de B- ploeg het er beter afbracht door met 108 te verliezep. Op het Gem. Sportterrein be gonnen om 4 uur de wedstrijden Handbal en Korfbal. De damesploeg van E.M.M. kwam het eerst in het veld te gen het elftal der gasten. Door slecht en veel te kort spel was er van de zijde van E.M.M. heel weinig tegenstand, terwijl de voorhoede weinig schotvaardig was. Met de regel maat van een klok werd de score opgevoerd, zodat de rust kwam met een stand van 36 in het voordeel der Amersfoortse da mes. Na de rust speelde E.M.M. een tijdje met tien dames en hiervan ging het merendeel in de verdediging. De aanvallen der andere partij strandden hierop steeds, zodat de rust stand ook de eindstand werd. Een heel andere aanblik gaf de eerste helft van de wedstrijd tussen het heren elftal van E. M. M. tegen de Amersfoortse le klassers. Snel en vlot spelend leek het alsof het zou uitlopen op een prachtig gelijk opgaande wedstrijd. Jac. Heystek benutte na 20 min. spelen een kans en daarmee werd het strijdvuur nog meer aangewakkerd. De Middelburgers hadden echter met hun worpen nogal wat pech, doch eindelijk kreeg Vreke zijn kans en maakte er 20 van. Nog voor de rust wist het er steeds beter inkomende Amers foortse team het eerste tegen- punt te maken (21). Na de pauze tapten de Amers foorters uit een heel ander vaatje. Middelburg ging aan het afzakken met als gevolg, dat de kansen keerden. In snelle 'aan vallen kregen de gasten kanS- op kans, waarvan ze er 5 wisten te benutten. Het einde kwam zodoende met een Middelburgs nederlaag van (26). Swift hield de eer hoog! Het enige winstpunt van deze wedstrijdenserie was voor Swift. In een gelrjkopgaande strijd tegen het Amerfoortse team, die alles zins de moeite waard was, bleek de Middelburgse club de meerdere der gasten te zrjn. In* de eerste helft doelpuntte Swift door Fr. Schouten en P. Eiff, terwijl ook de tegenstanders een tegenpunt wisten te scoren. De rust kwam met een 21 voorsprong. He duurde tot 5 min. voor het einde voor de spanning werd ver broken door een goede worp van mej, Jacobs, die daarmede de eindstand op 31 bracht. In de middaguren maakten het pijperscorps „Juliana" en de Mu ziekvereniging „Excelsior" rond wandelingen door de stad. Des avonds had in het Schut tershof de voortzetting plaats van voor het welslagen van deze dagen, terwijl hij namens de V.V.V. een legpenning overhan digde aan de secr. van de Bond voor Llch. Opv. te Amersfoort dhr W. ter Wolbeek. Deze dankte met enkele woor den en zei nog meer te zullen doen voor de Zeeuwse sportvrien den. Tussen de oefeningen door ga ven de verschillende Middelburgse verenigingen rythmische oefenin gen en dansen te zien. Vooral de boerendansen vielen bij de gasten zeer in de smaak. De Amersfoortse sportmensen zullen dit bezoek aan Middelburg niet licht vergeten en wederzijds zijn thans goede betrekkingen aangeknoopt voor een jaarlijkse sportuitwlssellng tussen belde steden. KRABBENDHKE. Vrijdagavond j.l. vergaderde de raad dezer gemeente. Afwe zig waren de heren D. Waverijn en L. Th. Vogelaar. Tot leden van de commissie voor de behandeling woongele genheid werden benoemd de heren W. P. Gebraad, J. Zan- dijk, A. Wabeke, zr de Raad en D. Waverijn-. Medegedeeld werd, dat de goed keuring voor verbetering vaij de weg naar Oostdijk is ontvan gen. Bij de rondvraag vroeg dhr de Jonge of de snelheidsborden nog geplaatst worden, waarop de voorzitter, antwoordde, dat dit niet nodig is, aangezien de snelheid in ons dorp overal 40 km is. Vervolgens informeerde dhr Zandijk of er al particuliere aan vragen zijn voor het bouwen van huizen. De voorz. deelde mede, dat enige aanvragen in behandeling zijn. Daarna sluiting. WOL VH AARTSDIJK. Bij de ingekomen stukken was o.m. een brief van de spoorweg mij. Zuid-Beveland, dat tot haar spijt ten aanzien van het weder in exploitatie brengen van de spoorweg Go»s-Wolphaartsdijkse- veer thans nog geen definitieve beslissing kan worden genomen. Aan het adres van de raad van Kortgene Inzake opbouwtoelage aan de burgemeesters zal adhae- sie betuigd worden. Besloten werd de rentevoet van de lening met de rijkspostspaar bank ten behoeve van de water leidingmaatschappij van 3% tot 3(4 te verlagen. De raad verleende op zijn ver- verzoek eervol ontslag aan dhr F. van der Vlis wegens vertrek als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Aan J. Katsman Pz. werd een bijdrage in het te betalen school geld wegens plaatsing van zijn zoontje ln een doofstommeninstl- tuut verleend. De gemeenteambtenaren zullen een vacantietoeslag van 2 pet. van hun wedde over 1947 ontvan gen. Tot leden van de commissie van advies inzake de woonruimtewet 1947 werden benoemd de heren F. Caan, P. Hoek van Dijke, J. Kakebeeke, j. Hannewijk en J. Schipper. De rekening 1946 en begroting 1948 van het B. A, werden aan geboden. De rekening voor de ge wone dienst sluit ln ontvang en uitgaaf op f 10.068 en voor de ka- pitaaldienst op f720, terwijl de begroting voor de gewone dienst aanwyst een eindbedrag ln ont vangst en uitgaaf van f 8165 en de kapitaaldienst van f 240. Een 3e en 4e wijziging van de gemeentebegroting voor '47 wer den vastgesteld, terwijl nog werd besloten aan de Nëd. vereniging van brandweercommandant een subsidie te verlenen van f25. Bij de rondvraag kwamen op merkingen en verlangens naar voren, omtrent het verkeer in de Lepelstraat,'' omtrent uitbreiding van het electrisch net in de pol ders, de wederinvoering van de onbeperkte straatverlichting en klachten inzakte het teren van de gemeentewegen. BIGGEKERKE. In de Commissie van Advies ingevolge de woonruimtewet werden benoemd de heren J. Meijers, A. de Voogd, J. Córbijn, L. de Pagter en P. Wijkhuijs. Na enige disussie werd beslo ten tot toetreding tot het borg stellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden. Er werd besloten deel te ne men aan de gemeenschappelijke regeling inzake het Buitenge woon L. O., alsmede medewer king te verlenen ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur der Vereniging voor Chr. Volksonderwijs voor de aanschaffing van leefmidde len. Na een korte bespreking waar bij de voorzitter het doel vai\ de Stichting Nieuw Walcher.n uiteenzette, werd besloten aan het verzoek van de Stichting, om een subsidie van f 25, te vol doen. Besloten werd aan het ge- meentepersoneel een gratificatie voor het jaar 1947 toe te ken nen van 2 pet. Besloten werd over te gaan tot aankoop van een gedeelte sprink van de heren P. Verhage, P. Leijnse en J. Vlieger en tot verkoop van een gedeelte grond aan A. W. Reijnhoudt. Twee kasgeldleningen respec tievelijk met de gemeente Scha- gen en met de provincie Zee land werden verlengd. Bij de vaststelling van de wij ziging van de begroting 1947 werden de bedragen waar tegen de gemeente-eigendom men bij brand verzekerd zijn verhoogd. Bij de rondvraag informeerde de heer Lampert naar de voor gevelrooilijn van het nieuwe pand voor de smederij, z.i. is deze niet genoeg achterwaarts geprojecteerd. De voorzitter zeg de toe dit nader te zullen on derzoeken. De heer Polderman informeer de naar de vorderingen voor het op te richten monument

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2