Opening van het Christelijk Lyceum voor Zeeland- Engeland niet meer opgewassen tegen taak als lid van de Grote Drie? Nederlands militair overzicht in Indië. Republikeinen zetten desorganiserend werk voort. Staking in de Belgische Metaalindustrie. V&iuleJtiyend PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moskou bestaat 800 jaar. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelhui- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 740 Abonnementsprys 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 9 SEPT. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.04 u., onder 19.09 u. Maan op u., onder 17.29 u. Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BABON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAKELDE te Goes, Ds K. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds IV. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Dr van Mook heeft ln een tot de V.S. gerichte radiorede een vernietigend requisitoir geleverd. In de eerste plaats tegen de re publiek, maar tevens tegen zich zelf en de Nederlandse regering. Tegen de republiek. Dr van Mook begon met te wij zen op de pogingen van de rege ring om de nog jonge onstabile nationale organisatie op de been te helpen. „Wij hebben rustig gewacht, totdat de hevige en hysterische uitbarstingen welke op de oorlog en de capitulatie volgden, tot be daren kwamen en intussen heb ben wij getracht een wederop- bouwprogramma uit te voeren (in samenwerking met onze republi keinse vrienden), een programma, dat het land waarlijk in staat zou stellen om met recht een lid van de volkerenfamllie te worden. In die delen van Indonesië, wel ke bulten de republiek liggen, is dit proces gedurende het jaar 1946 gunstig verlopen. Maar in de republiek, op Java en Sumatra, zijn andere krachten aan het werk geweest, die tenslotte te sterk bleken voor de republikeinse re gering en de overweldigende meerderheid der bewoners". „Spr. stelde in het licht, hoe het door de te zwakke geallieerde strijdkrachten voor het in ont vangst nemen na de capitulatie, de Japanners gelukt is hun wa pens af te geven aan de Indone siërs en hoe deze dikwijls in han den vielen van onverantwoorde lijke en soms misdadige groepen en benden en hoe zich smokkelben den vormden, die de belangrijke voorraden producten met een gro te vloot van kleine kustvaarders hoofdzakelijk afkomstig uit Sin gapore en Malakka, deden weg voeren. Indonesië heeft bij deze trans actie grote verliezen geleden, tot een waarde van honderden mil- lioenen guldens. De republiek heeft slechts twintig procent van de waarde terugontvangen. Maar niettemin bleef er nog een aar dige duit over voor alle grote en kleine autoriteiten, die licenties verstrekten of deze handel be schermden. Tenslotte liepen de zaken zo in de war en Averden de regerings dienaren zo corrupt, dat deze si tuatie op zichzelf reeds een on overwinnelijke hinderpaal vormde voor degenen, die een fatsoenlijk en efficiënt bestuur wensten op te bouwen. Zelfs na de wapenstilstand, die op 14 October 1946 gesloten werd, ging dit op dezelfde voet voort. De republikeinse generaals Igno reerden eenvoudig de bevelen hunner regering om het vuren te staken. Wederom betoonden wij het grootst mogelijke geduld. Wij za gen er van af al deze misdaden bekend te maken. Wij dreigden niet, maar trachtten te overtui gen. Binnen de republiek ontwikkel de zieh een stelsel van terreur, waarbij gebruik gemaakt werd van alle welbekende methoden van ontvoering, gijzeling, brand stichting en moord, teneinde de machtspositie van deze elementen te beveiligen. Er bestond voor de republikein se regering geen mogelijkheid Iets op te bouwen, dat leek op gere geld bestuur, geregelde economie en geregelde financiën. Kortom, indien de republiek aan zichzelf werd overgelaten, viel niet te ver wachten, dat zij ooit een staat in de normale betekenis van het woord zou worden en op deze wij ze werkelijke afhankelijkheid ver werven". Elke onpartijdige waarnemer moet hebben opgemerkt, dat de republiek alle wezenlijke eigen schappen op- het gebied van be stuur, economie en financiën mis te, die de minimum voorwaarden vormen voor een werkelijk onaf hankelijke staat. Een meer scherpe veroordeling van de republiek is nauwelijks denkbaar. Maar daardoor werd de rede van Dr van Mook tevens een aan klacht tegen Dr van Mook en de Nederlandse regering. Immers deze z.g. republiek waar-,-an geen goed woord kan worden gezegd, werd voortdurend de hand boven het hoofd gehou den. Er werden overeenkomsten ge sloten waarvan men wist dat ze niet zouden worden gehandhaafd. Opzettelijk werd geweigerd aan de terreur een einde te maken. Tegen beter weten in deed men het voorkomen alsof de bende die daar het bewind voerde, als een fatsoenlijk gezelschap kon worden erkend en behandeld. Misschien aldus Dr van Mook zyn wtf te toegeeflijk ge weest en hebben wij daarbij een indruk van zwakheid gewekt, die de gewelddadige elementen slechts stouter maakte. Ongetwijfeld. Het is aan Dr van Mook en de Nederlandse regering te danken, dat de republikeinse regering wier gezag de facto werd erkend, de uiterlijke tooi van een staat kon handhaven en naar buiten er kenning vond. Een uiterst scherp requisitoir. Maar helaas, niet te scherp! Feestrede van Mr J. Terpstra. Slotwoord van Dr Cazemier. Na de openingsrede van de voorzitter werd het woord gegeven aan Mr J. Terpstra voor het uitspreken van de feestrede. Mr Terpstra wees er op, dat door de opening van dit Lyceum een langgekoesterde wens in ver vulling gaat. De blijdschap over wat hier tot stand kwam, wordt door velen in den lande ge deeld. Voor Zeeland, aldus Spr. gevoelen we bijzondere sympathie en we leven van harte met u mee. Zeeland heeft onder de verschillende ge westen van ons land een bijzondere plaats inge nomen. Dit was reeds het geval in de middel eeuwen toen het tot grote bloei en welvaart is gekomen en toen het in de strijd west met recht een der mooiste voor de vrijheid van godsdienst een vooraanstaande plaats Innam. Hier en in Holland concentreerde zich het verzet tegen Spanje. Met het oog op de geschiedenis heeft Zeeland bijzondere aan spraak op de liefde van alle Ne derlanders, maar ook om de bij zondere schoonheid van dit ge- 14 landen zouden hulp nodig hebben ter bestrijding van communistische overheersing. „Engeland is niet meer opgewassen tegen zyn taak als lid van de grote drie", aldus zou volgens de „Washington Post" in een „uiterst geheim rapport van het Amerikaanse ministerie van bui- tenTandse zaken" zijn verklaard. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zon dagavond geweigerd commentaar te leveren op dit bericht. Het rapport zou in handen zijn gesteld van de leden van het congres, die de programma's voor hulp aan het buitenland bestuderen. De „Washington Post" oppert de mogelijkheid, dat het rapport is opgesteld door de commissie van het ministerie van Buiten landse Zaken, die met de politieke planning belast is en onder lei ding staat van George Kennan, die zo juist uit Europa is terugge keerd om rapport uit te brengen aan Marshall. „14 landen van Europa Neder land, Frank ryk, Duitsland, Por tugal, Oostenrijk, Italië, Grieken land, Turkije, Denemarken Zwe den, Finland, ""Tsjecho-Slowakye en Polen moeten meer econo mische hulp uit het buitenland krijgen, indien zij er bovenop wil len komen en de bedreiging van communistische overheersing wil len bestryden", aldus zon in het rapport verklaard worden. Naar aanleiding van de crisis in Engeland schrijft het blad: ,,De grootste moeilijkheid voor Enge- Hongaarse communisten maken plannen. De secretaris-generaal van de Hongaarse communistische partij, Rakosi, heeft voor een talrijk ge hoor een uiteenzetting gegeven van een communistisch regerings plan, zonder evenwel nader aan te duiden, of zijn partij al dan niet het minister-presidentschap zal opeisen. Punten uit het uit eengezette program zyn: vermin dering van het aantal ministers van 16 tot 12; afschaffing van de helft van het aantal functies van staatssecretaris; een politiek van goede verstandhouding met de kerk; beperking van administra tieve uitgaven; nationalisatie van de Nationale Bank en de grote Hongaarse bankbedrijven; ge meenteraadsverkiezingen na her vorming van de kieswetgeving; sluiten van vredesverdragen met democratische nabuurstaten en onderhandelingen met Tsjecho- Slowakije over regeling van de kwestie der minderheden. Rakosi kondigde een onverbid delijke strijd aan tegen de oppo sitiepartij van Pfeiffer, als „erf genaam van de partij van Su- lyok". Het bestuur van de sociaal-de mocratische party had de leden op straffe van uitsluiting ver boden aan de Communistische bijeenkomst deel te nemen. land bij het verhinderen van bui tenlandse toewijzingen Is, deze vermindering ordelijk te doen ge schieden en op een zodanige wij ze, dat de macht van de Sowjet- Unie niet groter wordt". In Frankrijk, aldus het blad, wacht een machtige pro-Russi sche communistische partij haar gelegenheid af om zich weer te doen gelden. Zij rekent op het mislukken van het plan tot Euro pees herstel en de gevolgen daar van: Verlies van het Amerikaanse prestige in Frankrijk. West-Europa en zijn intellec tuele en economische spil Frank rijk staan op een kruispunt". provinciën van ons land genoemd. De oorlog heeft hier grote ver woestingen aangericht. Gij hebt aldus Spr. de zwaarste sto ten opgevangen voor de bevrij ding van ons land en daarom is het ook de schuldige plicht van geheel ons volk u de behulpzame hand te bieden. Met name het eiland Walcheren ls zwaar ge troffen. Maar al schijnt het soms haast hopeloos, gij hebt u niet la ten ontmoedigen. Als teken hier van ziet Spr. ook de opening van dit Lyceum. Jarenlang is er om gestreden. En nu treedt aan de dag de vrucht van uw moedig en volhardend werk. Zeker, hier ls reden om aller eerst God te danken voor wat Hij heeft geschonken. Maar daar naast is er toch ook iets anders. De waarheid van de aloude wa penspreuk: „Eendracht maakt macht", ls hier in practijk ge bracht en wel in dubbele zin. Een negental groepen der bevolking werken hier eendrachtig samen. Deze eenheid ls verblijdend, voor al in deze tijd nu er zoveel ver deeldheid is en zo bitter weinig eendracht te bespeuren valt. En dat temeer omdat de vroegere tweedracht over de plaats van vestiging overwonnen werd. De eendracht bleek sterker dan dé tweedracht en het resultaat is, dat thans deze Inrichting tot stand kwam, die naar Spr. hoopt spoedig door een tweede zal wor den gevolgd. Er dient wat dit betreft, aan Zeeland iets goedgemaakt te wor den. Hoewel de. Prot. Chr. groep In Zeeland ongeveer 40 der be volking uitmaakt bezat deze groep tot nu toe geen enkele school voor M.O. Zeeland was wat dit betreft een tnicum en daarom Zondag 7 gesneuvelden en 12 gewonden. Grootste en kostbaarste feestelijkheden sinds de oorlog. Milltoenen hebben Zondag de 800ste verjaardag" van Moskou gevierd met de grootste en kost baarste feestelijkheden sinds het eind van de oorlog. De feest vreugde begon Zaterdagavond met het dansen van honderddui zenden paren op pleinen en ln parken, totdat het naderen van de dageraad hen naar de restau rants dreef om te ontbijten, al vorens het programma voort te zetten, dat eerst gisteren beëin digd werd. 100 mlllioen electri- sche gloeilampjes verlichten de gebouwen, pleinen, parken en de schepen op de Moskwa. Alleen al 100.000 daarvan omzomen de to rens en spitsen van het Kremlin. Aan de gevel van het Bolsjoi- theater zyn geweldige afbeeldin gen van Lenin en Stalln door schijnwerpers verlicht. De totale kosten van de festi viteiten worden algemeen op 100 mlllioen roebels geschat. 200 orkesten spelen in verschil lende delen van de stad, 10 daar van zyn rijdende orkesten, die zich op een open auto of ln boten langs de Moskwa van wijk tot wijk begeven. Rondtrekkende bands, schrijvers, dichters, trouba dour» en vertellers van volksver halen houden hun gehoor door de gehele stad bezig De belangrijkste gebeurtenis van Zondagmiddag was de sport en gymnastiekdemonstratie van 20.000 leden van vele Moskouse sportclubs ln het Dynamossta dium te Moskou. Zankoff door Amerikanen gearresteerd. Het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken heeft beves tiging gegeven van berichten, dat Ferdinand Zankoff, voormalig minister-president van Bulgarije, zich in een Amerikaanse gevan genis te Salzburg bevindt. Te Aleppo zijn 37 personen gewond geraakt tijdens demon straties tegen de duurte van het levensonderhoud en de schaarste aan levensmiddelen. Negen personen werden ge dood en zestien gewond bij de ontploffing, die in een kruitma gazijn in de buurt van Alcada de Henrares ten Oosten van Ma drid plaats had. Volgens het Nederlands militair communiqué van gisteren bedroe gen de Nederlandse verliezen Zondag 7 gesneuvelden en 12 ge wonden. In het gebied van Kedoengdjati op Midden-Java stootte een Ne derlandse patrouille op een repu blikeinse groep, bestaande uit 150 man, die werden verjaagd. Het communiqué maakt verder mel ding van een aantal botsingen met republikeinen, waarbij laatst genoemden verliezen leden. Te vens vonden beschietingen op-Ne derlandse patrouilles plaats. Van officiële zijde wordt uit Batavia gemeld, dat op verschil lende plaatsen door leden van de communistische partij een anti- Nederlandse propaganda wordt gevoerd. Desondanks werden de gevaarlijke elementen door de be woners van verschillende kam pongs aangewezen en uitgeleverd. In Krawang, in de sector van Cherlbon, zijn 6 deserteurs van het voormalige Brits-Indische le ger gearresteerd. Op 5 September viel een groep van de T.N.I. de pasar van Rand ja Salak op West-Java aan, waar bij ln het wilde weg werd gescho ten. De pasar werd leeggeroofd. Op Zuid-Sumatra pleegde een sterke groep van de T.N.I. een overval op de kampong Melatse- gara. De bewoners vluchtten en vonden bij terugkeer alle levens middelen geroofd. Landbouw en de voedselvoorziening. Over het algemeen ls het kli maat voor het op het veld staan de rijstgewas gunstig. Het af- oogsten was bevredigend. In en kele gebieden was de productie zelfs goed. Eind Augustus stond nog ongeveer 97.000 H.A. sawah- rijst op'het veld. De voorlopige raming van het rijstsurplus op Zuid-Celebes over het paid-selzoen 19461947 wijst Een millioen trouwringen. Goud, zilver, diamanten, juwe len en edelstenen, die door de nazi's geroofd zijn van hun slachtoffers in de concentratie kampen, zijn door het Amerikaan se militaire bestuur ter hand ga- steld aan de Internationale Vluch- lingenorganisatie. Zij liggen op geslagen in de kluizen van de Rijksbank te Frankfort en zullen worden gebruikt voor de steun aan statenlozen en Joodse vluch telingen. Er bevindt zich onge veer een millioen trouwringen onder, door de bewakers afgeno men van de slachtoffers van het Hitler-régime. Alle kostbaarheden zijn afkomstig van personen, van wie men geen spoor meer heeft. (U,P.) een kwantum uit van circa 15.000 ton gepelde rijst. Dit betrekkelijk lage cijfer is te wijten aan het terugvallen van de oogst-resulta- ten van de afdeling Makassar. Plaatselijk monden de rijstprijzen een dalende tendentie. Een be langrijke prijsdaling kan eerst worden verwacht als de rijstprij zen van Oost-Borneo op de vrije markt worden gedrukt. De clan destiene uitvoer van Zuid-Celebes naa» Oost-Borneo kan onder de huidige omstandigheden niet wor den tegengegaan. Burgemeester van Medan. Zaterdag heeft de Installatie plaats gevonden van de nieuw be noemde burgemeester van Medan, de heet Djaidin Poerba. In zijn redevoering zeide de nieuwe bur gemeester, dat deze benoeming een bewijs was van de grote ernst van de regering om Indonesië zelfbestuur te geven op grond van de Koninklijke reden van 7 De cember 1942. Joden van „Ocean Vigour" aan land gegaan. Nieuwe phase van het Joodse drama. De Joden aan boord van de „Ocean Vigour" weigerden gis termorgen gehoor te geven aan het eerste, per luidsprekers ver breide verzoek om het schip snel te verlaten. Na in het ruim van het schip een bespreking gehouden te heb ben begonnen zij echter toch rus tig van boord te gaan. Zij stegen in de gereed staande trein, waar van de raampjes van traliewerk voorzien waren. Volgens berichten uit Ham burg worden zij ondergebracht in het interneringskamp Pappen- drof bij Lubeck, dat naar ver slaggevers meedeelden, nog vol strekt niet bewoonbaar is. Soekawafi onderscheiden. Tijdens een audiëntie, welke de minister-president, dr L. J. M. Beel, gistermorgen aan Soe- kawati heeft verleend, heeft hij met een kort woord van hulde de versierselen overhandigd, be horende bij de onderscheiding van Groot-Officier orde Oranje-Nas- sau, welke onderscheiding Soe- kawati onlangs heeft ontvangen. De president van Oost-Indone- sië beantwoordde de toespraak van Dr Beel door te zeggen, dat hij gaarne de verleende onder scheiding aanvaardde en dat hij daarin tevens wilde zien een huldiging van zijn trouwe mede werkers, zonder welke hij in de afgelopen tijd zijn zware taak niet zou hebben kunnen vervul len. is het verblijdend dat thans het eerste Chr. Lyceum geopend kan worden. Al ls er op dit gebied nog geen financiële gelijkstelling als bij het L.O., toch zullen naar Spr. ver wacht de financiën wel niet de grootste zorg opleveren. De grootste zorg zal zrjn ln de toe komst de vrijheid en zelfstandig heid te bewaren. Er is, vooral als gevolg van de algemene afval van God en zijn dienst, een krachtig streven om aan de staat een over wegende Invloed toe te kennen op elk gebied. Hier ligt de grote be dreiging van de ware Chr. vrij heid ook op het gebied van het onderwijs. Daarom is het nodig het -particuliere initiatief en de belangstelling van de ouders te versterken. Echter niet alleen door een hechte organisatie of door de strijd in de Staten-Generaal kan de vrijheid zeker worden gesteld. Daarom is in de allereerste plaats nodig terugkeer tot de dienst des Heren ook op dit terrein. Spr. stond vervolgens stil by het karakter van een Lyceum en de eigenaardige plaats, die deze tak van onderwijs ln de wetge ving inneemt en wees tenslotte op de verantwoordelijkheid die het hebben van een Chr. inrichting met zieh brengt. De ouders ver trouwen hun kinderen aan deze school toe op een leeftijd die voor de geestelijke en zedelijke ont wikkeling van de grootste bete kenis is. Het gaat er bij onderwijs en opvoeding om, te wijzen op Hem die hemel en aarde gescha pen heeft en die zijn eigen Zoon, ln wie Hij ons alles wil schenken, niet gespaard heeft. Spr. sprak de wens uit, dat God kracht en wijsheid zal geven om deze tedere arbeid naar Zijn wil te volbrengen. Tenslotte wees hij op het grote voorrecht van de leerlingen voor wie deze school is gesticht en hij eindigde met de wens, dat de vrucht zal zyn, dat zij straks gereed zuilen staan om de taak der ouderen over te nemen. Nadat vervolgens de installatie van rector en leraren had plaats 'gehad, was het woord aan de rec- jtor Drs Barends, die mede na- I mens de leraren dankte voor het vertrouwen door bestuur en ouders in hen gesteld. Van hun grote verantwoordelijkheid zijn zij zich bewust. Van hen wordt ge vraagd uit de kracht van hun ge loof Christelijk onderwijs te ge ven aan de leerlingen. Zij aan vaarden deze taak met vreugde, omdat zij weten, dat God Zijn werk volbrengt in zwakke men sen als zy 't met Hem wagen. Spr. bracht dank aan zijn ouders, zijn leermeesters, aan be stuur en curatoren en ln 't bijzon der aan de voorzitter. Voorts aan de inspecteur Dr de Boer, aan Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 10 September:' 9.04 u. 1.48 m„ 21.55 u. 1.60 m. De „Sloterdijk" naar Indië. Woensdag 10 September a.s. vertrekt het s.s. Sloterdijk met 1400 opvarenden van Rotterdam naar Ned.-Indië. verschillende collega's, aan Dr v. d. Pol, rector van het Goese Ly- I ceum, aan de administrateur de I heer Bakker e.a. voor de ver- leende medewerking bij de voor- bereiding. Hij eindigde met uit te spreken dat rector en leraren ho pen ln Gods kracht hun arbeid te volbrengen, waarbij het vertrou- wen werd uitgesproken, dat de gebeden der ouders hun arbeid zullen vergezellen. Vervolgens sprak de lnspécteur Dr de Boer, die mede namens de minister van O. K. en W. het be stuur gelukwenste met deze grote dag ln de geschiedenis van het Lyceum. Het vertrouwen op God, dat hier openbaar wordt, wettigt het menselijk vertrouwen, dat deze arbeid door God zal worden gezegend. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer A. Schout namens Ged. Staten, de burge meester van Goes Mr ten Kate namens het gemeentebestuur, Dr Het lerarencorps van het Christelijk Lyceum voor Zeeland, V.l.n.r. zittend: Dr A. H. Oussoren, A. Beeftink, Drs D. Barends, Drs C. Stam, Drs W. G. Meyer, M. Dekker. Staand: Ir. J. Pouwer, J. Goedee, Drs A. P. Cornet, P. J. Maas, Mr J. G. v. d. Burgt, J. Visser, B. Meijers, Dr K. Huizenga. H. J. Haantjes. te Terreurgroepen nog steeds in actie. Van officiële zijde wordt ge meld, dat de republikeinen hun desorganiserend werk voortzei- ten. Hiertegen wordt door de Nederlandse troepen opgetre den. Bezuiden Leuwiliang is een republikeinse troep betrapt op het aanbrengen van een vlieg tuigbom, terwijl ten westen van Leuwiliang nabij Sadeng een Nederlandse patrouille werd be schoten. De bevolking in de omgeving van Djatibarag werd door ter reurgroepen gedwongen om versperringen aan te leggen. Op Midden-Java werd een Nederlands bivak nabij Bedono beschoten, terwijl bezuiden Te- gal zuiveringsacties plaats von den, waarbij tegenstand van 200 man Alritroepen werd onder vonden, die zware verliezen leden. Op verschillende plaatsen in de sector van Semarang werden Nederlandse posten beschoten; bij Demak en Dempot werd ge vochten, waarbij de republikei nen gevoelige verliezen leden. In Oost-Java zijn vernieling van wegen en bruggen aan de orde van de dag, waartegen krachtig wordt opgetreden. In het gebied van Soerabaja zijn subversieve elementen gearres teerd. Verschillende Nederlandse pa trouilles werden bjj Malang en Batoe beschoten. Op Madoera, ten oosten van Bankalan, wer den 130 Chinezen bevrijd. Chinese protest demonstratie. Donderdagmorgen trokken om streeks 12.000 Chinezen door Medan als protestbetoging tegen de wandaden van de republi keinse, strijdkrachten tegen de Chinese burgerbevolking van Sumatra's oostkust. Er werden spandoeken mee gedragen met suggestieve op schriften, terwijl nabestaanden van de slachtoffers in de stoet meeliepen. Aan de resident werd een voor de landvoogd bestemde petitie ter hand gesteld, terwijl een andere petitie aan de Chi nese consul werd overhandigd met verzoek deze naar de Chi nese regering te Nanking door te zenden. Republikeinse oproep om te vechten. Op 31 Aug. riep Djokja om: „Vecht- door in de bezette ge bieden. Voor ons bestaan geen recombagebieden. Alles moet uit het volk worden gehaald voor het bevechten der Neder landse imperialisten. Het Neder landse imperialisme moet wor den gebroken. Weest gerust, wij zullen overwinnen." De strijd om de loonstop en de prijsverlaging. De in hartstochtelijke woorden gestelde oproep, om aan het werk te blijven, die de Belgische eerste minister, Spaak, Zaterdag j.l. tot de metaalarbeiders in het Luikse heeft gericht, heeft niet mogen baten. Enkele uren nadat Spaak zijn radiorede had uitgesloten be sloten de arbeiders met een meer derheid van 80 procent dergenen, die bi] een vakbond zijn aange sloten, de werkzaamheden niet te hervatten. Hierdoor is een arbeidsconflict in het leven geroepen, dat waar schijnlijk een ernstige weerslag zal hebben op de andere indu striegebieden van het land. Zo als bekend eisen de arbeiders de uitkering van een dertiende maand loon, die zij als aandeel beschouwen in de belangrijke winsten, die de metaalindustrie in het afgelopen jaar heeft ge maakt. De werkgevers, die door loonstop verhinderd worden hun personeel hogere lonen te beta len, zijn bereid deze premie van een extra maand loon uit te ke ren, doch de Belgische regering is van mening, dat een dergelijke premie een verkapte loonsverho ging is, dat de toekenning daar van onmiddellijk tot een soort gelijke eis in andere takken van industrie zou leiden en de door de regering ingevoerde prijzen- en loonpolitiek ilusoir zou maken. Zij wijst de uitbetaling van een dergelijke premie dan ook cate gorisch van de hand, waarbij zij zieh in het bijzonder beroept op de conclusies, waartoe men op de nationale arbeidersconferentie tussen vertegenwoordigers van vakbonden, werkgevers en rege ring ls gekomen, namelijk, dat de loonstop in ieder geval gehand haafd moet blijven, wil het land niet in een economische crisis ge raken. -Opmerkelijk is intussen, dat de werkgevers in de metaalnijver heid zich bereid hebben ver- Hekman namens de Bond van verenigingen voor Chr. M.O. en door Drs Stam, die namens het bestuur en curatoren zijn grote waardering uitsprak voor alle am beid door de heer Laport in het belang van liet Lyceum verricht en die als blijk van waardering aan mevr. Laport een bloemstuk aanbood. Het slotwoord werd gesproken door de president-curator, Drk J. Cazemier, Ned. Herv. pre dikant te Terneuzen. Wij hopen, aldus spr., op een goede vaart. Er kunnen en zullen wel stornjen kc—en en de kans bestaat, dat er ook wel eens klip pen zullen zijn. Maar we zijn over tuigd, dat een goede vaart moge lijk is als God ons daarbij helpt. Er zijn ook ouders en anderen, die met gemengde gevoelens het te water laten van dit schip zien omdat ze bang zijn, dat het hun vaart zal kruisen, maar dat is niet het vooropgezet plan of de ondergrondse bedoeling. Als we dit schip hebben losgemaakt, dan is dat gedaan, omdat we daartoe gedreven werden, omdat we ons bewust waren: dit werk moet geschieden, terwllle van ons Chr. onderwijs, wat niet wil zeggen, dat het openb. onderwijs' slecht gemaakt zou moeten wor den. Ook daar ligt naar Spreker meent een taak. Spr. wees verder op dé grote verantwoordelijkheid van bestuur, curatoren, reetor en leraren van dit Chr. Lyceum, omdat het niet gaat om een vlag die de lading moet dekken, maar omdat we ons gedreven moeten weten door de Geest des Heeren in Wiens kracht dit werk moge worden voortgezet. Dan zal het zijn: „niet ons, o Heer, niet ons, maar Uw Naam geef ere, om Uwer goeder tierenheid. om Uwer waarheid wil". De vergadering werd, nadat nog gezongen was Ps. 72 6 en 11, door Dr Stam met dankzegging gesloten. Van de daarna geboden gele genheid het schoolgebouw te be zichtigen werd door zeer velen gebruik gemaakt. Aardappelsmokkel naar België. De douane te'Nispen (grens post nabij Roosendaal) wist dezer dagen beslag te leggen op eeD voorraad van enige duizenden kilo's aardappelen, welke nabij de grens lagen opgeslagen. Juist 's avonds voor de partij naar Bel gië zou verhuizen werd ze door de commiezen in beslag geno men. De Londense Newschronicle meent, dat de Europese lucht lijnen in de komende winter de keus hebben tussen het riskeren van mensenlevens en het op grote schaal sluiten van lucht lijnen, daar de grondnavigatie- signalen in slechte staat zouden verkeren. klaard, indien het dan niet mo gelijk is de lonen te verhogen, in ieder geval bij te dragen tot eèn verlaging van de kosten van het levensonderhoud door verminde ring van de prijs van staal, dat bestemd is voor de binnenlandse markt, met frs. 100 per ton. De heer Spaak verklaarde in zijn betoog van mening te zijn, dat deze geste navolging zou vinden en hij legde er de nadruk op, dat de frs 80 millioen winst, die de metaalindustrie op deze wijze derft, tezamen met de frs. 120.000.000, die deze op de uit voer betaalt en welke opbrengst zal worden aangewend voor so ciale doeleinden, meer bedraagt dan het bedrag dat de uitkering van een 13de maand loon zou vertegenwoordigen. Intussen duurt de strijd tegen de levensduurte in België voort. Een scherpe controle wordt uit geoefend op de prijzen en in de afgelopen drie weken werden tij dens 35.000 bezoeken, die amb tenaren aan verschillende winkels brachten, niet minder dan 7.000 processen-verbaal opgemaakt. Be halve het opleggen van een flin ke boete kan een dergelijk proces verbaal de sluiting voor twee of zes maanden van de betreffende zaak betekenen. De middenstand protesteert hevig tegen de wille keurige en onredelijke wijze waar op de controleurs te werk zouden gaan en het verbond voor de middenstand te Antwerpen heeft reeds doen weten, dat, indien de ze controlemaatregelen niet wor den verzacht, de winkeliers op 11 September hun zaak zullen sluiten. - De regering schijnt echter voet bij stuk te zullen houden. Minister Moens de Fernig ver klaarde niet te zullen zwichten voor de actie van de middenstand en geen amnestie op grote schaal te zullen toestaan voor de meer dan 850 winkeliers, die in ern stige overtreding zijn bevonden en wier winkels gesloten zyn. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien, matige, tijde lijk vrij krachtige wind uit wes telijke richtingen, iets koeler.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1