opende haar poorten. Wilden de Joden Londen bombarderen Centra van republikeinse onrust stokers bezet. Zal de uitvoering van °t plan-Marshall verhaast worden De conservatieven uitgedaagd. Te Parijs werden bommen gevonden. Oost-Duitsland bij RusM? Frankrijk verkeert in groot gevaar, zegt De Gaulle. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Installatie van Rector en Leraren. lijnen gehandhaafd. |Het Christelijk Lyceum voor Zeeland Een grote dag in Zeelands geschiedenis. Vandaag ontscheping der emigranten te Hamburg. Uitgave inch ting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur' Korte Woordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redaetie 3347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 739 Abonnementsprijs 8.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek^Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 8 SEPT. 1947 Op- nt ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.03 u. 19.1 u. Maanop 23.34 u., 16.32 u. ondei ondei Hoofdredacteur: R. Zl'IDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W'. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 9 September: 7.43 u. 1.45 m., 20.26 u. 1.48 m. Het was Zaterdag van Zeeland een belangrijke dag. Het Christelijk Lyceum, de eerste inrichting van deze aard in onze provincie, werd officieel geopend. Er was voor deze plechtigheid grote belangstelling. De grote zaal van dhr Krijger te Goes, was voor een groot deel gevuld met ouders, leden en belangstellenden. Onder de aanwezigen werd o.m. opgemerkt dr de Boer, inspecteur van het M. O. en voorbereidend H. O., de heer Schout, lid van G. S. ende burgemeester en de secreta rie der Gemeente Goes. heid, macht en liefde, ons ge schonken in den Heere Jezus Christus, ook in het hier te ge ven onderwijs moet worden be leden, opdat ook hier de lof des Heeren wordt gehoord. Nadat vervolgens gezongen was Ps 68 2, werd door M r J. Terpstra de feestrede uitge sproken. (Wij hopen hierop na der terug te komen.) Daarop volgde de plechtige in stallatie van rector en leraren. De heer Laport sprak er zijn vreugde over uit dat thans de installatie kan plaats hebben. Hij wees er verder op, dat op rector en leraren een zware en verant woordelijke taak rust, niet alleen omdat aan de oprichting van de school en de leermiddelen nog heel wat ontbreekt, en omdat zij een groot aantal kinderen in kennis en wetenschap moeten onderwijzen, maar vooral omdat het onderwijs moet worden ge geven naar de eis van Gods Woord, opdat de kinderen in het onderwijs dat zij zullen-ontvan gen, zullen zien de majesteit en de liefde Gods in' Christus Jezus. Spr. eindigde met de wens dat God aller arbeid mag zegenen. Op zijn verzoek werd daarna staande gezongen: „Halleluja, eeuwig dank en ere", met wijzi ging van de 5e en 6e regel. In het volgend nummer hopen wij op deze samenkomst nader terug te komen. Nu reeds vermelden wij, dat door het Kerkkoor van de Vrije Evang. Gemeente, onder leiding van de heer C. Duvekot Lz., zeer gewaardeerde medewerking werd verleend. Dr van Mook in New- York aangekomen. Dr van Mook is te New York York aangekomen waar hij een onderhoud zal hebben met Mr van Kleffens en de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Marshall. In welinge lichte kringen verwacht men, dat ook bepaalde economische kwesties zullen worden aange roerd. In een onderhoud, dat hij bij zijn vertrek op Schiphol met de pers had, verklaarde hij, dat hij slechts enkele dagen in de V. S. blijft. Dr van Mook ontkende ten stelligste, dat er plannen zou den zijn tot vervanging van de overeenkomst van Linggadfcjii door een nieuwe overeenkomst, die dan onder de ogen van een door de Veiligheidsraad aange wezen commissie zou worden getekend. „In grote lijnen", zo zeide hij, „blijft Linggadjati de basis, op welke de regering haar politie ke gedragslijn bouwt". Hij geloofde niet in direct contact met de UNO te zullen komen. Wel was hij van plan het Amerikaanse publiek via Ie pers en door persoonlijke rede voeringen voor Amerikaanse ra dio-stations op de hoogte te stel len van de huidige stand van r„ken. Over hel onderzoek der con suls, dat thans in Indië wordt ingesteld, kon hij weinig zeg gen. Verwacht wordt, dat zij 30 September a.s. hun rapport zul len indienen, „Wij zijn er zeer op gesteld, dat het zo vlug mogelijk ge schiedt," zo besloot dr v. Mook het interview. Gevechten in Brits-Indië duren voort. In de Pendsjaab werden op het station te Beas bij gevech ten tussen troepen en vluchte lingen 200 personen gedood. Mohammedaanse manschappen, die per speciale trein op weg waren naar Pakistan, vielen te Beas vluchtelingen der Hindoes en Sikhs aan, die in een andere trein op weg waren naar Hos- jiapoer.in het gedeelte van de Pendsjaab, dat bij het dominion De heer J. Laport, voorzitter van het bestuur, opende de vergadering met gebed, het lezen van Ps. 147 en het laten zingen van twee verzen van het Te Deum. De heer Laport begon zijn openings woord met dank te brengen aan de minister van O., K. en W. dr Gielen en aan de chef yan het dept. drs C. Kok. door ziekte verhinderd aanwezig te zijn, voor de betoonde medewer king. Aan beide heren werd op zijn voorstel een telegram gezonden, waar in de vergadering hiervoor haar dank baarheid uitsprak. Dank werd voorts gebracht aan Mr Terpstra, die reeds vanaf de oprich ting der Vereniging in 1930 hulpen steun heeft geboden, en een woord van welkom gericht tot de inspecteur dr de Boer, op wiens medewerking een beroep werd gedaan. Verder bracht spr. een woord van dank aan het B. A. van Goes dat het Weeshuis en de gelden voor de verbouwing beschikbaar stelde en aan de architecten, de heren Rothuizen en Hooft en aannemers, voor de wijze waar op de verbouwing werd uitge voerd. Vervolgens richtte spr. zich tot de vertegenwoordiger van G. S. aan wie de verzekering werd gegeven, dat er naar gestreefd zal worden, mannen en vrouwen te vormen die in gehoorzaamheid aan de aloude Calvinistische be ginselen straks mede leiding zul len geven aan de ontwikkeling van het Zeeuwse leven. Op B. en W. van Goes: voor wie de vestiging van het Lyceum in verband met het woningvraag stuk nieuwe zorgen met zich brengt, werd een beroep gedaan om in voorkomende gevallen me dewerking te verlenen, waarbij werd toegezegd, dat gedaan zal worden wat mogelijk is om het India is ingelijfd. Bij nieuwe troebelen te New Lyceum in deze gemeente een Delhi werden J2 personen ge- eervolle plaats te doen innemen. dood en 50 gewond. De autori teiten te New Delhi hebben on middellijk voor 48 uur een uit gaansverbod afgekondigd. Te Calcutta bleef het de ge hele dag rustig. Gandhi is Zondag naar de gebieden van de opstand in de Pendsjaab vertrokken om voor vrede te pleiten. Volgens de artsen is Gandhi's gezondheid nog zwak na zijn 73 uur vasten. Aan de kerkeraden der ver schillende kerken werd dank ge bracht voor de verleende steun, terwijl van hen gevraagd werd deze inrichting in de dienst der gebeden te herdenken. Een hartelijk woord van wel kom richtte spr. tot de heren dr Hekman en Folmer, als verte genwoordigers van de Bond van Verenigingen voor Chr. M. O. en tot besturen en personeel van de Consuls-generaal zullen vermoedelijk deze maand rapport uitbrengen. Het Nederlandse communique van Zaterdag meldt, dat republi keinse strijdgroepen door het opwerpen van wegversperringen en de beschieting van Nederlandse patrouilles trachten de pacificatie van de bevrijde gebieden te bemoeilijken. In West-Java leed een gewapende sabotage-groep, die bij Ram- betan betrapt werd bij het vernielen van een brug, gevoelige ver liezen. 12 km. ten Noord-Oosten van Bogmiajoe (Midden-Java) werd heftige tegenstand van een groep van 200 republikeinen gebroken. In verband met deze actie worden aanzienlijke verliezen van de republikeinen gerappor teerd. Het communiqué meldt wederom tal van beschietingen, waartegen door de Nederlandse troepen is opgetreden en waar bij de republikeinen veelal ver liezen leden. In het communiqué van 3 Sep tember worden als Nederlandse verliezen nog opgegeven: 5 ge sneuvelden en 28 gewonden. Het communique van Zon dag maakt melding van de ar restatie van 6 Indonesiërs te bezocht, die een goede behan deling genieten. Eaton had geen document bij zich voor de Au stralische regering met het ver zoek om de republiek te verte genwoordigen in de commissie van drie. Nog dezelfde middag zijn de consuls-generaal te Batavia, die belastzijn met het rapport van wege de Veiligheidsraad, in ver gadering bijeen geweest. Na af loop verklaarde het hoofd van het consulaire comité, Walter Foote. dat goede vorderingen ge maakt waren met de plannen om de zaak te behandelen. Het Batavia wegens poging totwachten is echter op de instruc- brandstlchting. De Nederlandse verliezen bedroegen 1 gesneu velde en 10 gewonen. Ten westen van Madjalengka (West-Java) werd een vijande lijke formatie met verliezen ver dreven. Een Nederlands bivak ties van de resp. regeringen Foote verklaarde verder, dat alle partijen overtuigd waren van de belangrijkheid ener snel le en spoedige afwikkeling van de opgelegde taak. Vermoedelijk zal nog deze Chr. U.L.O. en bijz. lagere scho len. Eveneens werden verwelkomd de leden en begunstigers der Vereniging, waarbij de verblijden de mededeling kon worden ge daan, dat het aantal leden de 800 nadert. Tenslotte wendde spr. zich tot de ouders, die de hoeksteen vormen waarop het gebouw is opgetrokken, en die hun kinde ren zonden in zo groten getale, dat het als een wonder is in onze ogen. Met nadruk werd er in dit ver band op gewezen, dat deze school niet is gesticht om de openbare lycea en het gymnasium af te breken, maar omdat wij over tuigd zijn, dat het onderwijs voor onze kinderen moet gefundeerd zijn op het Woord van God. Spr. eindigde met lof en dank te brengen aan God, Wiens groot- Na dit plan zal geen verdere hulp ver leend worden. Paul Nitze, fungerend directeur van het bureau voor internatio nale handelspolitiek van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken heeft voor de radio verklaard: „Wij geloven, dat ons rooster van behandeling van het Plan-Marshall drastisch versneld zal moeten worden, ten einde nog voor het einde van dit jaar Europa ter hulp te kunnen komen". Deze verklaring, aldus tekent Reuter aan, betekent een onder steuning van het pleidooi voor bespoediging van het Plan-Marshall, hetwelk Robert Lovett, de onderminister van buitenlandse zaken, in de afgelopen week heeft doen horen. "Nitze zeide, dat „vele Europese landen, waaronder Frankrijk, Ita lië en Groot Brittannië, reeds met het hoofd in de strop hingen". Hij zeide niet, of voor bespoe diging van de hulpverlening een speciale zitting van het congres nodig zou zijn, doch wel wees hij erop dat het huidige congres niet voor Januari weer bijeen zou ko men, en dat aldüs de wetgeving betreffende het plan-Marshall niet voor de komende lente ver wacht kon worden. „Doch de toestand zal ernstig worden, wanneer de getroffen landen gedurende de aanstaande winter niet in staat zullen zijn voedsel en steenkool In te voeren" aldus voegde hij er aan toe. Refererende aan het bezoek aan Parijs van George Kennan, gaf Nitze een opsomming in zes punten van wat de Amerikaanse regering verwacht van het uitein delijk rapport van de zestien Europese landen, die over het plan-Marshall beraadslaagd heb ben, als volgt: Uit economisch oogpunt is het niet zakelijk, een reusachtig pro ductie-apparaat ten gronde te la ten gaan alleen vanwege gebrek aan her-uitrusting. Uit politiek oogpunt kunnen wij niet dulden dat een dictatuur van rechts of links de wereld zal teisteren door gebrek aan hulp, die wy zouden kunnen verstrekken. Per slot van rekening zou het voor ons wel eens veel duurder kunnen uitko men hulp te weigeren, dan te geven. Herbert Morrison, de Lord President of the Council, heelt op een bijeenkomst van een af deling; van de Labourpartij te Londen de conservatieve oppo sitie uitgedaagd, voor de dag te komen met een tegenplan van het vierjarenplan, dat voor het economisch herstel van Groot- ™.'J uV„TWa±^. ®"r°Pa Brittannië wordt opgesteld. Morrison verklaarde, dat de regering dit plan aan het wijzi gen was, n.l. dat men alle bij komstigheden zou afsnijden en zich concentreren op het essen tiële. Het herziene plan zou ge publiceerd worden wanneer 't voltooid was. bij Bedono op Midden-Java maand rapport voor de Veilig heidsraad- worden uitgebracht. Uitbreiding handels- werd met artillerie en mitrail leurs beschoten. Bij een zuive ringsactie ten zuiden van Tegal werd tegenstand ondervonden van een troep van 200 man Al-1 verdraq met Denemarken ri-troepen (rep. marine). Zij 3 werden verdreven en leden Toen enkele maand engeleden zware verliezen. Twee centpa het tussen Nederland en Dene van republikeinse onruststokers marken bestaande handelsverdrag in het Malangse, n.l. Nongkod tot 31 Maart 1948 werd verlengd, Jadjar en Asembagoes, werdenis in het bij deze overeenkomst bezet voor permanente beveili-gevoegde protocol de mogelijk- ging. Hierbij werd vrijwel geen heid open gelaten tot een latere tegenstand geboden Consul-generaal te Batavia. De Australische consul-gene raal E. Eaton, en de Franse con sul-generaal E. Raux, zijn Zon dag uit Djogja te Batavia te rug gekeerd. Raux verklaarde bij aankomst: „Wij hebben veel gezien en ons bezoek was zeer interessant en naar ik hoop ook - Een legeropslagplaats van VrS„ i springstoffen in de nabijheid Eaton verklaarde: „Alles is van Alcala de Benares (Spanje) rustig en kalm in Djogja. Wij is ontploft. Een fabriek werd neppen xn een hospitaal twee verwoest en ongeveer 20 perso- iMeaertanclse krijgsgevangenen nen raakten gewond. verhoging van de Deense leve ringen van slachtvee. Denemarken zal aan Nederland nog 10.000 runderen en enkele andere producten van minder es sentieel karakter leveren, terwijl Nederland naar Denemarken o.a. 5.000 ton copra en een contin gent bloembollen zal uitvoeren. alles in het werk zal stellen om de productie van voedsel, steen- koot en grondstoffen op te voe ren. 2. Wij verwachten, dat de be troffen landen ons niet alleen zul len mededelen, wat elk land voor zichzelf kan produceren, doch ook wat het kan produceren om andere Europese landen te helpen. 3. Wij verwachten, dat zij een plan zullen opmaken ter stabili sering van hun geldwezen. 4. Wij verwachten dat zij een plan zullen opstellen ter verde ling van hun surplus-productle onder elkaar, alvorens zij om hulp verzoeken. Dit betekent, onder meer, dat er opgetreden moet worden tegen de zwarte handel. 5. Wij wensen een zo vrij mo gelijke uitwisseling van goederen tussen de landen van Europa te zien. 6. Wij verwachten een plan, dat na enkele jaren Europa zich zelf bedruipend kan maken. Na het plan-Marshall zal men van ons geen verdere buitenge wone hulpverlening kunnen ver wachten. De Europese landen zul len van dan af aan tegen beta ling van ons kopen wat zij nodig hebben. Nitze legde er de nadruk op, dat de V.S. zich niet konden per mitteren niet alles te doen wat men kon voor Europa. „Uit mo reel gezichtspunt kunnen wij niet toelaten, dat de mensen verhon geren of dat landen wegzinken In anarchie, alleen omdat zij niet voldoende dollars hebben om de materialen voor de wederopbouw te betalen", aldus zeide hij. Witboek over Indië. De regeringsvoorlichtingsdienst heeft een boekwerk uitgegeven, dat een overzicht biedt van de ontwikkelingen in Indonesië se dert de Japanse overgave. Het eerste deel behandelt de repu bliek in theorie en practijk, ter wijl het tweede deel handelt over de Nederlandse politiek ten op zichte van Indonesië. Het laatste Het proces te Tirana. De proc.-generaal bij het volks gerechtshof te Tirana (Albanië) heeft de doodstraf geëist tegen 24 personen, die terechtstaan on der beschuldiging van samen zwering tegen de staat. Zij zou den van plan zijn geweest met hulp van het buitenland het hui dige regiem in Albanië omver te werpen. Gandhi heeft opgehouden met vasten. Groepen van jonge mannen ver schenen Vrijdag voor Gandhi's huis te Calcutta en leverden wa pens in die bij de onlusten te Calcutta gebruikt waren. De eer ste inleveringen vonden Donder dagavond plaats, nadat Gandhi zijn vasten - dat hij gedurende drie dagen had volgehouden gestaakt had. Volgens een radio bericht uit New Delhi zouden de laatste 36 uur geen ongeregeld heden meer plaatsgevonden-heb ben. Degrelle in Indo-China? De „Nouvelle Gazette de Char leroi" bericht, dat in sommige Franse kringen het gerucht de ronde doet, dat Leon Degrelle zich op het ogenblik in Indo- China bevindt, als soldaat 2e klasse van het vreemdelingen legioen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van binnenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de leiders van de groep-Stern, een der Joodse verzetsbewegingen in Palestina, plannen hadden ont worpen om Londen, van privé-vliegtuigen uit, die in Frankrijk hun basis hebben, te bombarderen. De politie heeft een overval gedaan op een clandestiene drukkerij in een voorstad van Parijs. Er werd beslag gelegd op een grote hoeveelheid anti-Britse pamfletten en zes eigengemaakte vliegtuigbommen. Aan het congres van leiders der Duitse socialistische een heidspartij (ontstaan door fusie van communisten en socialis ten) is een resolutievoorgelegd, waarin wordt voorgesteld, dat de Sovjet-zone van Duitsland onmiddellijk met de Sovjet-Unie zal worden verenigd. Het congres heeft plaats te Sondershausen in Thuringen en is yan regionale aard. Het Berlijnse blad Der Abend meldt, dat de resolutie met gro te meerderheid werd aangeno men. Voor het eerst wordt thans offi cieel medegedeeld, dat de Irgoen Zwai Leoemi en de groep-Stern vele agenten in Frankrijk hebben. Na de ontdekking van het plan om Londen te bombarderen uit wraak voor het terugzenden van de Joodse illegale immigranten naar Hamburg, zijn tot dusver 17 personen gearresteerd. In Engeland zijn speciale voor zorgsmaatregelen genomen. Joodse immigranten voor de Elbe. De drie Britse schepen met de Joodse immigranten van de ..Exo dus 1947" aan boord hebben voor de monding van de Elbe het an ker uitgeworpen. Het debarkeren van de Joden moet heden begin nen. Aan de Joden van de „Exodus" zal na het voor de debarkatie vastgestelde tijdstip een uur wor den gegeven, waarin zy kunnen beslissen, of zij vrywillig aan land zullen gaan. Indien de Joden niet A.F.P. meldt, dat in verband met de debarkatie alle Joden in* Palestina vandaag gedurende twee uur een algemene staking zullen houden. In alle synagogen zullen gebeden voor de immigran ten worden gezegd. De Palestynse kwestie. Lord Strabolgi, een lid van de Labourpartij, heeft, pleitende voor een vergaande vermindering van de Britse troepen overzee, het voorstel gedaan, Palestina over te dragen aan de^ illegale Joodse ver zetsorganisatie Haganah, welke dan, met de morele steun van de V.N. de orde in Palestina zou moeten handhaven. Ernstig auto-ongeluk. Vier personen zwaar gewond. Zaterdagavond is een ernstig auto-ongeluk gebeurd op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag onder de gemeente Oegstgeest. aan land willen gaan, zullen zij Een uit de richting Amsterdam hiertoe met geweld worden ge- komende personenauto, waarin dwongen. zich bevonden de heer E. Bergs- ma, arts te Wassenaar, zijn echt- genote, de heer M. Brevet uit en zijn vrouw, XT- genoie. ae nee Nieuwe organisatie vans-Gravenhage Relletjes in Londen. In Londen hebben gisteravond weer ongeregeldheden plaats ge had tussen communisten en de bond van oud-militairen, waarvan naar men zegt leden van de vroe gere Britse unie van fascisten deel uitmaken. De ene partij riep „Wij willen Mosley" en de andere ..Weg met het fascisme". Hier en daar kwam het tot vechtpartijen, waaraan de politie spoedig een einde maakte. Ten minste zes personen zijn gearresteerd. Weer een nieuwe regering in Griekenland. De onlangs gevormde Griekse regering is weer afgetreden. Thans is een twee partijenrege ring gevormd onder voorzitter schap van de 87-jarige liberaal Themistoches Sophoelis. Het ka binet bestaat uit 24 ministers, Tsaldaris is viee-premier. Naar een V. S. van Europa. Vandaag komen parlementsle den uit een twaalftal Europese landen te Gstaad in Zwitserland bijeen, om de grondslag te leggen van wat, naar zij hopen, het par lement van Europa zalworden. Deze bijeenkomst, welke drie da gen zal duren, is belegd door de onlangs door graaf Richard Cou- denhove-Kalergi opgerichte Euro pese parlementaire Unie. Ook Nederland zal op deze bijeenkomst vertegenwoordigd zijn, evenals België, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Grie kenland, Italië, Luxemburg, Zwe den en Zwitserland. Sowjet-Unie verwerpt voorstellen voor Korea. Molotof heeft in een nota aan - Volgens een bericht uit New Marshall, de Amerikaanse voor- Delhi zou India ongeveer 12 mil- stellen betreffende onafhanke- lioen hl tarwe van de oogst van lijkheid van Korea verworpen. 1947 uit Australië ontvangen. Indonesiërs. Op het ogenblik is de oprich ting van een organisatie van In donesiërs in voorbereiding, welke tot doel heeft de belangen der inheemse bevolking te behartigen en te voorzien in de sociale noT den. Zij wenst verbetering van onderwijs, verbetering van de po sitie van de werknemer en ver betering van de kosten voor le vensonderhoud. De organisatie wordt voorgestaan door Mr Mas 'Slamet. Officieel bezoek van Soekawati c.s. De delegaties voor Oost-Indo- nesië en West-Borneo vertoeven menmenteel in ons land. Mor gen zullen de leden van de de legaties een officieel bezoek aan Amsterdam brengen. Ontploffing in kruitmagazijn in Spanje. Tengevolge van een ontplof fing in een kruitmagazijn nabij Alcale de Henares, 30 km ten O. van Madrid, zijn volgens de eerste berichten 17 personen om het leven gekomen. Er zijn 38 gewonden, terwijl 20 man van het bewakingspersoneel nog ver mist wordt. Russisch protest tegen Nederlands optreden. Het Sovjet-Russische Rode Kruis heeft bij de secretaris generaal van het internationale Rode Kruis te Geneve geprotes teerd tegen de confiscatie door Nederlanders van een hoeveel heid medicijnen welke door het Australische Rode Kruis naar de republiek Indonesië waren gezon den. Volgens het Sovjet-Russi sche Rode Kruis zou het Neder landse Rode Kruis deze medicij nen onderweg onderschept heb ben. Generaal de Gaulle heeft Zon dagmiddag aan de vooravond van de bijeenkomst der Amerikaanse Britse en Franse deskundigen te Berlijn, waar gepoogd zal worden een oplossing te vinden voor de Franse eisen ten aanzien van de Duitse cokes en steenkool, te Bayonne voor een grote menigte een rede uitgesproken. De Gaulle drong aan op ondubbelzinnige sa menwerking van Frankrijk met de Westerse mogendheden en pleitte er voor, dat de V.S. de Franse belangen bij de regeling van de Duitse problemen niet in deel bevat 66 foto's, die een in- druk geven van de Japanse in-k de weg. ^uden staan. Hij waar- vlrton rvr» rto vatm i rwl i blz schuwde zyn landgenoten weder- vloed op de republiek. Ongeval te Milaan. Volgens radio Rome is Vrijdag te Milaan een gebouw van 7 ver diepingen, dat zijn voltooiing na derde, ingestort. Talrijke bouw lieden werd lévend bedolven. Tot nog toe zjjn 6 doden en vele ge wonden uit de puinhopen te voor schijn gehaald, doch uit de kel ders klinken nog kreten om hulp en gesteuen. De reddingswerk zaamheden worden bemoeilijkt door de ennorme hoeveelheid puin en door het water, dat uit gesprongen reservoirs stroomt. Het gebouw was geschikt ver klaard om binnen een maand te worden bewoond. Er zouden enige honderden bewoners in onder ge bracht zijn. om tegen„zelfzuchtlge ambities". Indien de V.S. de vitale Franse belangen bjj de regeling van het Duitse probleem ln de weg staan, zullen zij de eenheid van de Wes terse wereld ln gevaar brengen. Frankrijk moet en kan op het hoogste niveau deelnemen aan de organisatie van West-Europa, waaraan de V.S. thans hun hulp aanbieden. De Fransen moeten kiezen aan welke zijde zij willen staan. Onder de ijzeren zweep van het Sowjet-bestuur worden beetje bij beetje de vrijheid der ^mensen en onafhankelijkheid der 'volkeren ln twee derden van Europa verstikt. Een hevige be dreiging van Frankrijk neemt thans vorm aan. De Gaulle wees stand, waarin Frankrijk verkeert. Daar komt bij, dat er van buiten af niet veel hulp kan worden ge boden, afgezien van de V.S. En ook van die zijde mogen geen wonderen worden verwacht. De Gaulle deed wederom een aanval op de Franse communisten. Tot slot deed De Gaulle een beroep op alle Fransen zich rond zijn partij te verenigen. „Om weer op te staan, moeten wij ons aan een harde en lange nationale diclpllne onderwerpen. Wij hebben een staat nodig met een hoofd, dat werkelijk hoofd is". Staking in Engelse steenkolenmijnen duurt voort. De mijnwerkers te Grimet- horpe (Yorkshire) hebben een plan om het werk te hervatten verworpen. Hierdoor duurt de ernstigste Engelse mijnstaking sedert de oorlog voort. 54 mij nen hebben zich in de loop van de tijd bij deze staking aange sloten. vloog waarschijnlijk door grote snelheid uit de bocht m de weg tegen een uit de rich ting Den Haag komende vracht auto. De inzittenden uit de per sonenauto werden uit de wagen geslingerd. Zij werden ernstig gewond en buiten bewustzijn naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. Twee kinderen in brand omgekomen. Twee jongetjes van resp. 3 en 4 jaar oud, zijn Zondagmiddag bfl een brand, die om 4 uur in een schuurtje vlak naast een grote hooimijt aan de Zwarte weg te Naarden uitbrak, jammerlijk om het leven gekomen. De kinderen hebben vermoedelijk met lucifers gespeeld. Het schuurtje raakte althans in brand en onmiddellijk vatte ook het er naast liggende losse hooi vlam, waarop het vuur zich verspreide over de gehele hooimijt. Een half uur later was liet schuurtje afgebrand en slaagde men er in de verkoolde lijkjes te bergen. Politieke delinquenten mijnwerkers staakten. Van officiële zijde deelt men ons het volgende mede: Woensdag j.l. hebben ongeveer negen honderd vijftig politieke delinquenten, gedetineerd in het kamj te Valkenburg, hun arbeid in de steenkolenmijnen voor vier en twintig uur neergelegd. Tot dezen mijnarbeid hadden ze zich vrijwillig verbonden en zij genoten daardoor voor zich en hunne gezinnen belangrijke voordelen, welke niet door an dere politieke delinquenten wer den genoten. Zij waren zich bewust, dat z$ een belangrijk aandeel leverden in de steenkolenvoorziening van ons land en meenden daarom een aantal eisen te kunnen stellen. Een en ander was voor de Directeur-Generaal voor Bijzon dere rechtspleging aanleiding het kamp te Valkenburg te doen ont ruimen en de gedetineerden, die aan de eendagsstaking hadden deelgenomen over andere kam pen buiten de mijnstreek te ver spreiden. Ook bloem op de rijstbon verkrijgbaar. - Het C.D.K. deelt mede, dat op de reeds aangewezen bon L- 6 reserve voor 250 gram rijst, kin dermeel (uit rijst bereid) of kin derbiscuits naar keuze ook '50 gram bloem of niet uit rijst be reid kindermeel of zelfrijzend bakmeel kan worden gekocht. Brand op Amerikaanse vlootbasis. Op de Amerikaanse vlootba sis te Argentia (New Found- land) is een hevige brand uit gebroken, welke slechts na veel moeite geblust kon worden. De schade is nog niet vastgesteld, doch wordt aanzienlijk geacht. Zaterdag verzamelden zich duizenden demonstranten te Pa rijs om te protesteren tegen de verlaging van het broodrantsoen en het stijgen van de kosten van op de critieke economische toe-1 het levensonderhoud. Te Saint Nazaire is een proef vlucht gemaakt met het gewel dige watervliegtuig „Latecoere". Het vliegtuig weegt 72 ton. Oostenrijk zal ten bate van Oostenrijkse krijgsgevangenen een postzegel uitgeven. V DE BILT ZEGT: Weinig afkoeling. Weersverwachting, geldig tot vanavond In de loop van de dag tijdelijk wat toenemende bewolking met enkele verspreide buien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1