Maakt llw kleding zalf! iot fyad Melkgift op Walcheren slechts 40 - 45% van die in Mei. Dictatoriaal gezag van de vakgroepen. Nieuwe puntenwaar dering textiel. Geen revolutie, wel concurrentie, zegt Professor Sizoo. Slavenhandel in Afrika 'UDEBAK1 Garage I. WILLEBOER Ringbijeenkorast C.J.V.F. Donderdagmiddag werd een ringbijeenkomst gehouden van de Hervormde Vrouwengroep van de Christelijke Jonge Vrouwen Fede ratie uit de Ring Zuid- en Noord- Beveland en Schouwen, die door ongeveer 350 vrouwen werd bijge woond In het ruime N. H. kerkgebouw sprak de presidente mevrouw Van der WaaHoeken van 's-Heer Arendskerke een openingswoord. Zij wees op het grote voorrecht om te behoren tot het grote ver band van de Hervormde Christe lijke Jonge Vrouwen Federatie. Na samenzang sprak mevrouw Zwart—Posthumus Meyjes over het onderwerp ..Het gezin ln de Mijnstreek" waarmede ze haar toehoorders op een bijzondere wij ze wist te boelen. Mevrouw Elderenbosch sloot deze bijeenkomst naar aanleiding van de gelijkenis ,.De vrouw en de verloren Penning", uit Lucas 15 8. Hierna vertrok men van het kerkgebouw naar de fruitboom gaard van mevrCde wed. D. Wisse Nrjssen, waar men nog geruime tijd gezellig bijeen was. MIDDELBURG. Bijeenkomst pluimveevereniging. De Sportpluimveehouders van Middelburg en omgeving kwamen Woensdagavond bijeen onder voorzitterschap van de heer C. v. Nlmwegen. Tot bestuursleden werden gekozen de H.H. P. J. Brakman te N.- en St. Joosland en Mr A. Tieleman te Middelburg. Eerstgenoemde zal nu ln den ver volge als secretaris der vereni ging optreden. Er werd besloten tot stichting van een pluimvee- geneesmiddelen-depöt over te gaan en zal dit worden gevestigd bij de heer L. A. C. Janse de Jonge te Middelburg. Er werden enige voorstellen aangenomen ter behandeling bij de Nederlandse Hoenderbond. Ereprijzen werden beschikbaar gesteld voor de ten toonstellingen te Breskens, Vlls- slngen en Terneuzen. 562 dieren der leden waren tegen diphterie en pokken ingeënt, terwijl ter vergadering nog een honderdtal dieren voor inenting werden op gegeven. Getracht zal worden de bekende pluimveefilm van de Al-j gemene Nederlandse Pluimvee- teelt-vereniging ook in Middel- burg te laten vertonen. V.U.-samenkomst. De in de Hofpleinkerk op Donderdagavond gehouden prg- pagandavergadering voor de V.U. stond onder- leiding van ds H. Scholing te Kam- perland. Prof. d r W. H. Gis pen hield een rede over „De V.U., wat zij - was, is en zijn zal". Begonnen in 1880 met drie stu-j denten, drie faculteiten en vijf' professoren is zij gegroeid tot i een nationaal en internationaall bekende en hooggeschatte uni-1 versiteit met thans 33 professo- j ren, 3 lectoren, 3 privaat-docen ten en 4 andere leraren; voor het nieuwe cursusjaar zyn 1005 studenten ingeschreven. Deze instelling, die voor de terreinen van kerk, van politiek, van on derwijs enz. wan zeer grote be tekenis is geweest, heeft ook thans nog een belangrijke func- tie te vervullen. Zo spoedig mo- gelijk zal moeten worden over- i gegaan tot stichting van een j economische faculteit. In de cul-| tuurstrijd van deze dagen kan de V.U. een voorname rol spe- ien. Het paedologisch instituut aan de Vossiusstraat mag met ere worden genoemd. De toe- komst van de V.U. hangt af van I Gods bestel over Europa, aan de onverkorte handhaving van de doelstelling, n.l. de vrijma king der wetenschap in Jezus Christus en tenslotte aan de Steun van het volk, dat deze instelling onder Gods zegen mocht stichten. Ds' Scholing, die daar na sprak, gaf een uiteenzetting van wat de acties voor de V.U., te houden in October en No vember ter dekking van het te kort van 2 ton en ter verhoging van de contributie, inhouden. Tenslotte sprak mevr. Huizing aB ij 1 e n g a over de grote taak der vrouwen bij het werk voor de V.U., een werk, dat slaat in het teken van de macht van het kleine. Door de heer I. v. Nop pen werden, ter afwisseling van het gesprokene, enkele orgel- soli gegeven. BIGGEKERKE. Opening Chr. Kleuterschool. Dinsdagmorgen werd der Chr. Kleuterschool officieel geopend met aanvankelijk 34 leerlingen. De voorz. der vereniging voor Chr. Kleuterschoolonderwijs, dhr J. Goedbloed, gewaagde in zijn openingswoord van de vele moei lijkheden aan het oprichten van de school verbonden en sprak zijn waardering uit over de grote me dewerking van vele zijden. Tot hoofd der school werd be noemd mej. J. A. Stuy, die met een korte toespraak door de voorz. werd geïnstalleerd. Daarna sprak burgemeester Dregmans die de moed en het ver trouwen van het bestuur roemde. Namens de ver. voor Ger. school onderwijs sprak dhr C. Polderman en namens de ver. voor C.V.O. Ds Witteveen, Ned. Herv. predikant. Daarna dankte de voorzitter voor de goede woorden en eindig de Ds Witteveen de samenkomst. MELISKERKE. De in deze gemeente gehouden collecte ter verzending van N.I.W.I.N.-kerstpakketten naar onze jongens overzee bracht f 424.op. Wanneer men bedenkt, dat de gemeente momenteel nog slechts ong. 725 inwoners telt, mag dit zeer zeker een groot suc ces worden genoemd. BRUINISSE. Rijwieldiefstal. Een logé, die even wilde kijken bij een ongeval en zijn fiets tegen de Geref. Kerk had gezet, trof het dat bij zijn terugkeer de, fiets verdwenen bleek te zijn. THOLEN. Veerpont mag max. 12.000 kg. laden. In verband met slijtage en de daardoor minder wordende draag kracht der veerpont, zullen over het Thoolse veer geen vrachten worden overgezet zwaarder dan 12.000 kg., vrachtauto of voertuig inbegrepen. ZIERIKZEE. V.U.-propaganda-avond. Woensdagavond werd o.l.v. Ds Greving een propaganda-avond van de Vrije Universiteit gehou den. Sprekers van deze avond waren Prof. Dr A. Slzoo, Ds v. Swichem van Haamstede en mej. A. Joppe. Prof. Slzoo tekende het leven en werken aan de V.U. en zette het doel der V.U. uiteen. De V.U. is niet alleen voor het Geref.'volksdeel van belang maar voor heel het volk. Werd door Prof. Sizoo de gees telijke zijde van het V.U.-werk be sproken, Ds v. Schwichem be handelde meer de financiële zijde, daarbij uitgaande van de geschie denis in Hand. 19 19 vermeld, waar de Christenen te Efeze uit het heidendom bekeerd, al hun boeken der ijdele kunsten en ge wijd aan de afgodendienst ver branden. De waarde daarvam be droeg vijftig duizend zilveren pen ningen, thans zou men kunnen zeggen f200.0000; het bedrag dat de V.U. nodig heeft. Late men de schouders onder het werk zetten en zorgen dat de ze 2 ton, hetwelk neerkomt op een bedrag van 30 cent per kerk lid er komt. Mej. A. Joppe bepleitte hierna deelname aan de V.U. vrouwen hulpactie. Het Chr. Gem. Zangkoor „Looft den Heer", direct, de heer Joh. Schouts Jz., zorgde op zeer ver dienstelijke wijze voor de muzi kale omlijsting van deze avond. Ds Bremmer die wegens ver trek van Ds Greving het presi dium had overgenomen, sloot de samenkomst. De gehouden collecte bracht ruim f 110 op. Gemeenteraad. ELLEWOUTSDIJK. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd op 'n ver zoek om ontheffing van honden belasting voor het 2e halfjaar '47 van J. Zoeter en J. de Dreu wel willend beschikt. Aan een verzoek van de gemeen te Kortgene om toekenning van een opbouwtoelage aan de burge meesters werd adhaesie betuigd. Van G.S. werd machtiging ont vangen voor de uitgaaf voor de bouw van de openbare lagere school. Daarna werd een begrotings wijziging voor het dienstjaar '47 goedgekeurd. door CARLA BERGENTHAL 21) Ja de blinde had gelijk, haar zoon was haar afgod geweest. Nu had Verena dik wijls het gevoel, dat niets haar meer van haar God zou kunnen scheiden en dan vouwde ze de handen en knikte voor zich heen. Dan was ze ge lukkig, ondanks haar verlies. Op een vroege morgen werd Verena in haar slaap gewekt. In de grimmige kou stond de huismoeder half aangekleed voor haar bed en zei opgewonden en angstig; „Och, lieve juffrouw Halier, neemt u me niet kwa lijk, dat ik u zo vroeg kom sto ren, maar zegt u me toch, wat betekent; Tabes dorsalis?" Zonder begrijpen staarde Ve rena haar aan. „Tabes dorsalis" herhaalde ze dan hoofdschud dend, „dat gekke woord heb ik zo lang ik leef nog niet ge hoord!" „Ik ook niet", klaagde de huis moeder, „maar daar ligt die Jammergreet in haar bed te kermen en te schreeuwen, dat ze „tabes dorsalis" heeft en er aan sterven moet. Wees toch zo goed, juffrouw Haller, en kom naar de slaapzaal, misschien kunt u haar tot bedaren bren gen. De vrouwen zijn allemaal van streek, behalve Suzanne." De huismoeder was meteen Vetgehalte hoger dan voor de oorlog. Veel melk moet worden aangevoerd. Overal in het land geven de streeks Juli-Augustus het 'vet- koeien, als gevolg van de lang durige droogte, die oorzaak is van gebrek aan vers voedsel voor het vee, veel minder melk. Uit som mige landsdelen, vanwaar gere geld melk naar de grote centra wordt afgevoerd, komen berich ten, dat de levering moest wor den stopgezet. Het is bekend, dat Walcheren nog lang niet voor zichzelf kan zorgen wat de melkvoorziening betreft. Het is wel interessant te weten, hoe hier de zaken staan. De cijfers omtrent de levering van melk, die ons verstrekt wer den door de directeur der Coöp.- Stoomzuivelfabriek en Melkin richting „Walcheren" te Middel burg (welke coöperatie 90 pet. van de Walcherse melk verwerkt) spreken een duidelijke taal. De tot nu toe hoogste melk- leverantie na de bevrijding werd bereikt in de week van 18 tof 24 Mei en bedroeg 173227 1. In die week kon Walcheren zichzelf verzorgen; er behoefde niets te worden aangevoerd. Daarna is de productie lang zaam gaan zakken en in de week van 24 tot 30 Augustus j.l. was ze gedaald tot 92800 1. In die zelfde week moest niet minder dan 88799 1. worden aangevoerd. Hierbij moet nog rekening gehou den worden met het feit, dat se dert genoemd week ln Mei on geveer 400 melkkoeien naar Wal- gehalte te stijgen, doch dit jaar ging het op Walcheren in Augus tus nog aardig wat naar bene den. De melkdrlnkers op Walcheren behoeven zich echter in het ge heel niet ongerust te maken, want wij kunnen meedelen, dat het vetgehalte der melk nog al tijd aanmerkelijk hoger is dan voor de oorlog. Dat komt, omdat de laatste tijden veel Friese koei en zijn aangevoerd, die bekend staan om hun vette melk. Wij zeiden reeds, dat er nog veel melk op Walcheren moet worden aangevoerd. Het vervoer is goed geregeld en klachten worden zelden of nooit gehoord. De melk wordt uit vele streken van ons land aangevoerd; de ver ste zending melk tot heden was afkomstig uit de omgeving van Staphorst; transporten uit de Gelderse Achterhoek komen meermalen voor. De melk wordt diepgekoeld aangevoerd. Door mijnontploffing gedood. Bij het opruimen van mijnen op een weiland in Eist is Donderdag middag een mijn ontploft. De zestig-jarige van de Ven, afkom stig uit Eindhoven en werkzaam bij de hulpverleningsdienst Arn hem werd direct gedood. De 43- jarlge Bouwhuis uit Arnhem is Ingezonden Stukken, cheren zijn teruggekeerd. Wan- zeer zwaar gewond naar .het ge neer men dit in aanmerking meenteziekenhuis te Arnhem neemt, blijkt dat de melkgift momenteel slechts 40-45 pet. be draagt van die in Mei. Nu loopt deze in normale jaren toch steeds terug gedurende zomermaanden, doch deze is nooit lager dan 70- 75 pel. van de productie in de Meimaand. Ook het vetgehalte van de melk is lager dan in normale jaren, al scheelt dit niet zo heel veel. In de normale jaren begint om- overgebracht. Dr van Mook in audiëntie ontvangen. Naar wij vernemen is de Lt. Gouverneur-Generaal Dr van Mook Donderdagmorgen door Hare Majesteit de Koningin in audiëntie ontvangen. Het onder houd duurde ongeveer ander half uur. CULTUUR EN FILM. II. U bent over dit onderwerp gaan schrijven, doch bent be gonnen met een grote fout te maken. Althans naar mijn be scheiden mening. Met een grote gemakkelijkheid spreekt U over opdracht, probleem en strijd ten aanzien van de cultuur. Maar U vergeet, ons eerst eens duidelijk te maken, wat U on der cultuur verstaat. En eerst dan kunnen we met vrucht spreken over onze opdracht. Aan de probleemstelling komt U helemaal niet toe. Maar dat is toch eigenlijk Wel een eerste vereiste, als U ons met zulke geweldige zaken confronteert. En als U mij oproept om te strijden, moet ik toch weten waarvoor ik ga strijden. Wat U schreef over de Chris telijke filmactie en de cultuur strijd en de oplossing van het cultuurprobleem is er echt helemaal naast. Zo is dat nimmer gezegd. En dat kan ook niet. Zoveel schrijvers, zoveel de finities, riep iemand eens in wanhoop uit bij de bestudering van het cultuurvraagstuk. Ook bij de Christelijke schrijvers is er een rijke variatie (Kuyper, Bavinck, Grosheide, Aalders, Groningen, Schilder) Als ik dan nog wijs op de on derscheiding van materiële en ideële cultuur, dan begint het bij mij ook echt een beetje te duizelen. Voor mijzelf wil ik het dan tot eenvoudiger proporties te rugbrengen. Op deze manier. De Christen staat in de door God geschapen en geregeerde wereld, die vol is van Gods grote ga ven (cultuur). In de wereld werkt met een ontzettende kracht de macht der zonde. Dat brengt de grote spanning in het leven van de Christen. Die span ning brengt hem in activiteit. Ook hij maakt daarom gebruik van de cultuurschatten, de ma teriële zowel als de ideële. Hij Vervolgens werd besloten aan het gemeentepersoneel een grati ficatie van 2 te verlenen, zulks overeenkomstig de te verwachten gratificatieregeling 1947. Voorts deelde de voorzitter me de, dat met betrekking tot de bouw van 8 woningwetwoningen nog geen overeenstemming mee de Wederopbouw over de aanne mingssom, welke boven de maxi mum grens ligt, is verkregen. Een spoedige voorziening is ech ter te wachten. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1946 werd door de raad goedgekeurd. Hierna werd de commissie van advies als bedoeld in de Woon- ruimtewet 1947 benoemd. Deze is samengesteld uit de heren: P. Dleleman, J. Platschorre, J. San- dee, L. Paulusse en J. Stoutha- mer. Bij de rondvraag vroeg dhr Oele naar de bestratingswerk zaamheden en dhr Platschorre om meer lichtpunten voor de straat verlichting aan te brengen, ter wijl dhr Paulusse vroeg, de stei ger op de haven te doen herstel len. Zaterdag zal de Chr. Zangver. „Sursum Corda" te Tholen en de plaatselijke zangveren. „Nieuw Leven", te Stavenisse een zang avond geven, waarvan de baten ten goede komen aan de N.I.W.I.N. De collecte ten bate van de T.B.S.-bestrijding D.E.L. „Draagt Elkanders Lasten" heeft te Brui- nisse f 137.52 opgebracht. Tot opzichter bij de bouw van 75 gemeentewoningen te Dinterl- oord, is de heer M. Lindhout te Tholen aangesteld. Overgeplaatst bij de recherche dienst der accijnzen enz. te Thoien de hoofd-asslstent der belastingen de heer Drogers te Bruinisse. Scherpe critiek uit het bedrijfsleven. Tsjecho-Slowaakse manschap pen hebben na lange achtervol ging de leider Boeriaz en zijn staf van de „zeer gevaarlijke Bender- bende" gearresteerd. Deze bende ls een overblijfsel van een groep van ongeveer 20.000 goed uitge ruste Polen, Oekraieners en ont snapte S.S.-lleden, die sinds het einde van de oorlog in de grens gebieden van Polen en Tsjecho- Slowakije terreur hebben uitge oefend. weer verdwenen en Verena kleedde zicli zo vlug mogelijk aan, rillend van kou en zwakte. Toen ze in de slaapzaal kwam zag ze daar een wonderlijk schouwspel. Met wijd openge sperde ogen 2at Jammergreet in haar bed, ze wrong haar handen en riep maar steeds; „Ik ga dood, ik ga dood." Even later schreeuwde ze: „Daar komt het weer, die tabes dorsalis. 't Is of er duizend mieren door mijn rug en m'n benen kruipen ik word zo koudo, mijn ogenik kan haast niets meer zienHelp me toch! Die tabes dorsalis wil me do den!" En ze wierp zich in haar bed heen en weer. De andere vrouwtjes zaten er om heen, wit van schrik. De waarzegster bladerde met sidderende handen in een oud kapot gelezen dromenboek, de vredesapostel zwaaide met haar bijbeltje. Radeloos keken de huismoe der en Verena elkaar aan. Ze gingen naar het bed en probeer den haar te kalmeren. Suzanne verzekerde telkens: „Dats>is na tuurlijk weer een nieuwe ziekte, de hemel weet waar ze dat vreemde woord vandaan heeft. Maar Jammergreet liet zich niet geruststellen. Op alles wat ze zeiden, riepen ze weer: „Het is tabes dorsalis, ik weet het heel zeker, ik moet er aan sterven". Er bleef de huismoeder niets anders over dan de tuinman naar Dr Peter te sturen. Dan maakte ze zelf in de grote slaap kamer de kachel aan en de vrouwtjes begonnen zich haas tig aan te kleden en hun haar op te maken, telkens angstig en opgewonden naar de deur kij kend. Het duurde niet lang of Dr Peter stond in de deur, vriendelijk en tot hulp bereid, als altijd. Rustig liet hij de huismoeder vertellen, wat er aan de hand was. Maar toen hij het woord tabes dorsalis hoorde, had hij grote moeite zijn lachen te verbijten, en de huismoeder zag met verwondering, dat zijn donkere ogen fonkelden van in gehouden plezier, „Laat mij nu als 't u blieft alleen met de zieke", zei hij dan, en de vrouwtjes slopen schuw de ka mer uit. De huismoeder ging aan het werk en Verena trok zich graag weer in haar ka mertje terug. Ze voelde zich aangegrepen en in de war door het gebeurde. Peinzend staarde ze door het raam in de dikbe- sneeuwde tuin. Het gesticht leek haar nu weer enkel een oord van armoede en ellende. Het was zeker een uur later toen er gekloptwerd. Dr Peter kwam de kamer binnen en gaf haar, glimlachend een hand. „Zo, juffrouw Haller, nu heb ben wij nog een woordje sa men te praten", zei hij met zijn warme stem en zette zich zon der meer midden op de canapé. (Wordt vervolgd.) In de te Arnhem gehouden ver gadering van de Chr. Bond van Patroons in het meubileringsbe- drijf is in de brede gehandeld over de winstmargeverlaging voor meubelen en behangselpapier. Door de secretaris werd in zijn verslag gememoreerd hoezeer de middenstand gebukt gaat onder de vergaande overheidsbemoei ing. De organisatie van het bedrijfs leven berust niet meer in handen van de vrye organisaties, doch is in de eerste plaats gebonden aan de van boven af opgelegde organen: de vakgroep, waarbo ven de bedrijfsgroepen en vervol gens de hoofdgroep staat. De vakgroep eist een bijdrage, welke door haar contributie wordt genoemd, doch gevoeld wordt als een heffing en heeft voorts semi-publiekrechterlijke bevoegdheid, welke de vrije or ganisatie mist. Door de financiële last van de vakgroep worden de vrije orga nisaties belemmerd, daar velen een dubbele bijdrage niet willen of kunnen missen. De vakgroep is ontstaan uit het rapport Woltersom, dat voor de oorlog gereed kwam als de mocratische instelling. De bezetter nam als het ware het raam van het rapport over, doch vvijzigde de inhoud dusdanig, dat een zuiver nationaal-socialis- tisch begrip werd verkregen. Met deze erfenis is men blijven zitten, want hoewel getracht werd na de bevrijding de democratische doel stelling te verwezenlijken, bleef er een instituut bestaan, dat de vrije organisaties ondermijnt en een dictatoriaal gezag op het par ticulier initiatief uitoefent. Een voorbeeld hiervan hebben thans degenen, werkzaam in het meubileringsbedrijf, ondervonden. In de Staatscourant van 13 Aug. 'is een prijzenbeschikking verschenen, welke een verlaging van de meUbelprijzen inhoudt, door verlaging van de winstmar ge- Voor het kopend publiek ogen schijnlijk een bemoedigend be richt, doch in wezen is het slechts blijmaken met een dode mus. De regeling is n.l. zo geworden, werkt voor een eigen Christe lyke cultuur. Dat doet hij zelfs met plezier. Nu vindt hij in het openbare leven ook de ontspan ning. Van dit openbare ontspan ningsleven moet hij veel ver werpen. Voor hem onaanvaard baar. Om Gods wille. Maar daarom verwerpt hij Gods goede gaven niet. Ook niet als ze door anderen worden misbruikt. En daarom hebben we in Nederland een eigen ra diovereniging, een eigen Chris telijke vakbeweging, en helaas pas 40 jaar te laat een eigen tilmactie. Dat deze filmactie de oplos sing van het cultuurprobleem moet brengen, laat ik voor re kening van anderen. In de film hebben we te maken met een cultuur-activiteit. Zowel voor het terrein der ontspanning als dat der ontwikkeling. Ik mag dat niet ongebruikt of mis bruikt laten passeren. Op deze basis, meen ik, zou den wij samen kunnen werken aan het gebouw van de Chr. filmactie. Debatteren over be paalde films, laat Uw plaats ruimte niet toe. Met heel velen ben ik van mening, dat de film „Pastor Hall" als voorbeeld kan dienen voor het maken van een Christel, film. In een laatste artikel nog iets over de Christelijke filmactie. DE BRUIN. Burgemeester van Delft. De burgemeester van Delft, de heer G. van Baren, zal in ver band met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eer lang zijn ambt neerleggen. Donderdag deed de Arrondis sementsrechtbank te Zwolle uit spraak in de_ zaak tegen de Zwolse vrouw L., die in het be gin van dit jaar op aanraden van haar «zuster uit Wierden, poogde haar man door middel van rodent om het leven te brengen. Conform de eis werd zij veroordeeld tot een gevan genisstraf van 10 jaar met af trek. Donderdagmorgen geraakte het ongeveer 3-jarig zoontje, enig kind, van de familie M. Veen uit Uithuizen bij het spe len met een driewielig kinder fietsje onder een met een paard keiier op de goedkopere dus het grootste winstprocent heeft. Wat zal dus gebeuren? Een overvloed van goedkopere bespannen wagen. De kleine meubelen wordt aangeprezen; de werd zo ernstig gewond dat hij mindere kwaliteiten gaan van de enk^e ogenblikken na het on- hand en de schijnvoldoening van Seluk overleed, de mindere prgs wordt na enige jaren duur betaald omdat het product dan versleten is. Men is tot dit besluit gekomen Uit een stal aan de Schedel- doekshaven te Den Haag werd een 14-jarig bruin paard ont vreemd. zonder de vrije organisatie er in in een boekwinkel aan het te kennen. i Buitenhof werd een boodschap- Uit de vergadering en van pentas met f 80, een cheque van w™ AA-n i 750 pond en distributiebeschei- achter de bestuurstafel kwam één pertinente mening naar voren: „Laat het meubileringsbedrijf vrij, dan is publiek en handel het meest gebaat". Voor de kleine beurs kan dan gewerkt worden, terwijl voor wie het betalen wil het luxe meubel er is, dat billijk heidshalve de fabrikant en de winkeliers 'n grotere winst levert dan de goedkopere klasse. Men hoopt thans, dat in de ko mende dagen de minister zich dusdanig zal willen oriënteren, dat hij de onbillijkheid en het on logische van zijn besluit zal kun nen inzien en er naar handelen. De vrije organisaties, welke naast hun economische betekenis aan hun soéiale taak arbeiden, hebben het recht om in beschik kingen van zulke ingrijpende aard gehoord te worden. Naar „De Stem" vernam zal op zeer korte termijn een nieuwe regeling voor de textieldistributie ingevoerd worden. In tegenstelling met de tot nu toe gevolgde regeling zullen de textielpunten, die het publiek bij de winkeliers inlevert en via de grossiers naar de fabrikanten worden doorgezonden, door deze fabrikanten voortaan bij de distri butiediensten moeten worden in geleverd ter verkrijging van nieuwe voorraden. Ogenschijnlijk is het publiek hierbij maar zijdelings betrokken doch door deze nieuwe regeling zullen de puntenwaarderingen meer dan voorheen op de voor- dat" de winst'" op" de "duurdere ra<»en der grondstoffen worden soorten even groot is als op de £r ase - goedkopere, m.a.w. dat de win- Benut de komende winteravon den om geheel zelfstandig Uw eigen kleding te leren maken. Deze maand begint wederom een schriftelijke cursus PA TROONTEKENEN, KNIPPEN EN NAAIEN voor de abonné's van dit blad. 't Is heus niet moeilijk. De wekelijkse lessen zijn met talrijke voorbeelden rijk ge ïllustreerd. Bovendien helpen wij U steeds voort wanneer een naai werkje, dat U onderhanden hebt, niet wil lukken. Het lesgeld bedraagt 75 cent per les, zonder verdere kosten. U kunt zich schriftelijk aan melden, .door duidelijk Uw naam en volledig adres op te geven en op de enveloppe te vermelden „NAAICURSUS ILMO". Bureau van dit Blad te Goes. (Ingêz. Med.). Kreeften voor Yerseke. Gistermorgen landde op het vliegveld bij Woensdrecht een speciale K.L.M.-machine met 2500 kg kreeften aan boord. De zending is afkomstig uit Stavan- ger en bestemd voor de kweke rijen te Yerseke. De kreeften, die in kratten verpakt waren, kwa men in uitstekende toestand aan. Canada heeft de grootste voor raad door water opgewekte atoomelementen ter wereld in de gebaseerd. Hierdoor zullen verscnillende textielgoederen verhoogd en an dere verlaagd worden ln punten waardering. Het doel dezer regeling is in de eerste plaats een strengere con trole op de fabrikanten en daar naast een beter verbruik van de grondstoffen. den ontvreemd. Door de recherche te Den Haag werd in samenwerking met de fiscale recherche, in een perceel aan de De Ruyterstraat op vermoeden van hazardspel een inval gedaan. Aangetroffen werden 17 spelers, van wie 14 personen na verhoor heengezon den werden, terwijl de bank houder, de 44-jarige H. C. uit Leiden en de hoofdbewoners, de 45-jarige P. G. en de 37-ja rige H. H. P. ingesloten wer den. Inbeslaggenomen werd f 1000. De Friese landbouwtentoon stelling, die in de week van 22 tot en met 27 Sept. te Leeuwar den in het Beursgebouw gehou den wordt, staat in veler be langstelling. Op het secretariaat, dat in het Landbouwhuis ge vestigd is, komt men handen tekort om de organisatie vlot te doen verlopen. Niet minder dan 24 organisaties zijn vertegen woordigd in het tentoonstel- lingsbestuur. Door onbekende oorzaak is gistermorgen de vrouw van schipper Kloosterman, schip „Ster der Zee" in het Maas- en Waalkanaal onder Weurt bij Nijmegen over boord geslagen en verdronken. De voorlopige commissie van de wereldgezondheidsorganisa tie heeft de oprichting van een centraal laboratorium voor de strijd tegen de griep in het vooruitzicht gesteld. Inspecteurs van het bureau voor voedselvoorziening van de Britse Bestuursraad in Duitsland hebben bij een onderzoek in de gehele Britse zone duizenden stuks niet-aangegeven vee bij de boeren ontdekt. De geallieerde en Oostenrijkse politie heeft te Wenen een ge heime wapenvoorraad ontdekt die 40 kisten wapenen en munitie be vatte. Heeft de atoomenergie toekomst? „De productie van atoomener gie in haar tegenwoordige sta dium maakt de verdere ontwikke ling van de klassieke krachtbron nen allerminst overbodig. Een nieuwe krachtbron is evenwel aan de bestaande toegevoegd en deze mag te gelegener tijd een concur rerende energiebron blijken te overdreven optimistische specula ties. Als alle uranium (tot de nog toe voornaamste leverancier van atoomenergie) ln de aardkorst tot een een diepte van 1 km. in ener gie omgezet zou kunnen worden, zou dit gelijkwaardig zijn aan zeven mlllioen maal het jaarlijks wereldkrachtverbruik. Een Ame- zijn". Dit was de conclusie van rlkaans rapport, dat volgens de het betoo dat de Amsterdamse hoogleraar van de Vrije Universi teit Prof. Dr ,G. J. Sizoo. hield bij de opening van het Internationale Brandstoffen-economie Congres, dat op het ogenblik te Schevenin- gen wordt gehouden. Deze bekende atoomspeciallst wees met grote nadruk op de grote verantwoordelijkheid die bij de vrijmaking van de atoom kracht op de mensheid is komen te rusten en riep geleerden en in genieurs dringend op, to zoeken naar constructieve toepassingen. Ten aanzien van de economische en industriële toepassing, waar- fabriek aan de Chalk (Ontario), schuwde Prof. Slzoo tegen de hoogleraar te pessimistisch is, spreekt echter van 50 maal. Een vergelijking tussen de kilowatt- prijs van electriclteit verkregen door kolen en atoomsplitsing valt vooralsnog ten nadele van de laatste uit. Kolen leveren eiee- trlciteit voor 0.6 dollarcent per kilowatt, terwijl de prq's van „atoom-electrlciteit" nog o.8 dol larcent zou bedragen. „Het ge bruik van atoomenergie zal geen revolutie op het gebied van krachtbronnen teweeg brengen", aldus Prof. Sizoo, „wel zal de atoomkracht mettertijd een be langrijke concurrent worden". Blok aan het 'been. In een artikel van B. W. Scha per in „Vrij Nederland" wordt be toogd, dat de moeilijkheden, die zich thans om de P. v. d. A. in verband met de Indische kwestie voordoen, ten dele te wijten zijn aan een onwillige coalitie-partner. Het politieke katholicisme, zo zegt hij, is ten onzent van uitge sproken conservatieve signatuur. De partij van Romme en Beel was In het Nederland van herstel en vernieuwing weinig anders dan een blok aan het been. Dat klinkt niet bepaald vrien delijk tegenover de bevriende par tij. waaraan de P. v. d. A. haar leidende positie dankt. Toch bevat wat de heer Scha per zegt een element van waar heid. Het ls tenslotje de P. v. d. A. die de pas aangeeft en de richting bepaalt; terwijl de K.V.P. mee- hobbelt als een blok, dat wel de pas kan vertragen soms, doch dat niet in staat is de koers te wij zigen. De neergeschoten Arend. De Nederlandse Vereniging tot bescherming van vogels te Am sterdam deelt ons mede: In vele couranten verscheen deze dagen het bericht, dat een jachtopziener te Philippine een adelaar geschoten heeft met een ring van het museum te Stock holm. Afgaande op de vermelde vleugelbreedte is er vermoedelijk van het schieten van een vis arend sprake. Wij willen er de aandacht op vestigen, dat alle grote roofvogels in Nederland wettelijk beschermd zijn en indien de bedoelde jacht opziener niet in het bezit was van een officiële vergunning tot het schieten van een dergelijke vogel is hier een ernstige overtre ding van de vogelwet begaan. De vereniging heeft gemeend aan de politieautoriteiten te moeten verzoeken een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. De vereniging dringt er met klem op aan dergelijke vogels, die in geheel Noord- en West- Europa schaars zijn geworden, ongemoeid te laten, overeenkom stig de bepalingen van de vogel- wet. Naar de correspondent van „Belga" te Durban mededeelt, zou volgens officieren van de koopvaardijvloot, die te Dur ban uit de havens van Middel landse Zee en Rode Zee zijn aangekomen, de slavenhandel door de Arabieren tussen Afrika en Arable vla de Rode Zee hervat zijn. Als gevolg van het terugtrekken der Britse militaire patrouilles na 't einde van <le oorlog zouden de slavenjagers stoutmoediger ge worden zijn. Rijke Arabieren zouden voor een mooie slavin 30 tot 40 pond moeten beta len, terwijl een sterke jonge man 80 pond kost. De Arabie ren beklagen er zich over, dat deze prijzen het dubbele zijn van de vooroorlogse. Het merendeel der slaven zou afkomstig zijn van de Ivoorkust, de Goudkust en Ka meroen. De verzamelplaats zou zich in de Soedan bevin den. Dr van Mook gehuldigd. Voor het begin van de Kabi netszitting van gistermiddag heeft een kleine plechtigheid plaats gehad. In tegenwoordig heid van de volledige minister raad, de leden van de Commissie- Generaal, mevrouw van Mook en dochtertje ls door de minister president Dr L. Beel, de onder- schelding van het Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau aan Dr van Mook uitgereikt. De minister-president hield hierbij een korte toespraak. Autobusverbinding PutteAntwerpen. De Antwerpse autobusonder neming „Lux", welke tot 1940 o.m. diensten had naar de Neder landse grens te Putte en Wern- hout zal binnenkort haar bussen opnieuw op beide lijnen in gebruik stellen. Binnen enkele weken zal men van Wernhout en Putte uit Antwerpen behalve per tram ook per bus kunnen bereiken. Vast en zeker/ KLEINE KADE 1, GOES, Agent der Studebaker voor Zuid- en Noord-Beveland. (Ingez. Med.) Onderwijs. Het diploma kraamverzorgster werd te Goes behaald door dè dames: A. v. Balen, Goes; Y. Kootstra, Ellemeet; S. de Korae, 's-Gravenpolder; J. Leune, Sta venisse; L. Padmos, Renesse, C. Priester, Ellewoutsdijk; N. de Vroe, Borssele. Geslaagd voor het diploma typen mej. H. v. d. Berge te Tho len. Vandaag zal het document voor de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag door president De Nicola en de minister van Bui tenlandse Zaken Sforza worden ondertekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2