De Republiek schond reeds meer dan 800 maal de order „Staakt het vuren". BjetanqAAjk (^ekeWieJK. UeAinrieAiriq, acun 1851 7*t fywL wilt U PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 12000 Chinezen betoogden tegen republikeinse wandaden. Een Zwitserse familie uitgemoord. Een korte aanvulling op de reeks Yan gruwelen. V.8. zetten spoed achter besprekingen over hnlp aan Europa. Ramadier biedt ont slag aan. Droogteperiode duurt voort. Reconstructie van het Kabinet. Conferentie van Rio enige positieve international ontwikkeling zegt Marshall Ik heb altijd vertrouwen gesteld in Japan! Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbur' Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Er gaat wat groots gebeuren. Vandaag wordt het Christe lijk Lyceum voor Zeeland offi cieel geopend. Onze provincie krijgt daarmee haar eerste in richting voor M.O. en voorbe reidend H.O. Een feit van betekenis. Het is nauwelijks een jaar geleden, dat we een artikel schreven waarin de vraag aar. de orde werd gesteld of het niet tijd werd om de voor de oorlog' mislukte poging om te komen tot de stichting van een Chris telijk Lyceum, te hervatten. Kort daarop werd een verga dering gehouden met het ver rassend resultaat, dat wat voor 1940 niet mogelijk bleek thans de nodige samenwerking ver kregen werd. Er is nadien ontzaglijk veel werk verricht. Tal van moeilijk heden moesten worden over wonnen. Er was openlijke en bedekte tegenwerking. Maar God heeft de arbeid in Zijn Naam begonnen, willen ze genen en thans staat deze on derwijsinrichting geopend te worden, 't Is als een wonder in onze ogen. Nog geen eeuw geleden, toen in Goes gevraagd werd een school met de Bijbel te stichten, werd de toen nog nodige auto risatie door het gemeentebestuur geweigerd. Men kreeg geen ver gunning om geheel voor eigen rekening een Christelijke school te stichten. Deze kléinzielige tegenwer king heeft echter geen stand ge houden. Zeeland is thans overdekt met een dicht net van Christelijke scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs, terwijl ook een Christelijke Kweekschool niet ontbreekt. En nu wordt daaraan toege voegd een Christelijk Lyceum. Het behoeft geen betoog, dat met de opening van deze inrich ting het ideaal nog niet is be reikt. Veel, we kunnen wel zeg gen alles, zal voor de toe komst afhangen van de vraag of het daar te geven onderwijs op hoog peil staat; van de vraag ook of het onderwijs een waar lijk Christelijke geest zal ade men, of het geheel doordrenkt zal zijn van het Woord van God, Niet het etiket, maar, de in houd i« beslissend. Er zijn waartoe het te ontkennen op dit gebied zekere teleurstellen de ervaringen. Meerdere inrich tingen van dergelijke aard heb ben wat dit betreft en dat is toch het voornaamste! niet geheel aan de verwachtingen voldaan. Op het bestuur, het curato rium en vooral op de leraren rust hier een grote verantwoor delijkheid. Moge God allen die aan deze school een taak hebben te ver vullen, zijn onmisbare zegen schenken. Moge het vandaag te openen Christelijk Lyceum groeien en bloeien. Zij het tot in lengte van da gen een waarlijk Christe- 1 ij k Lyceum, waar in en door het daar te geven onderwijs de Naam des Heren wordt groot gemaakt. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 738 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 13 cent per m.m. Rubriek Kabonters 5 cent per woord ZATERDAG 6 SEPT. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissir.gen en Ds W. VROEGINDEWEY te Foortvliet- Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.59 u., onder 19.16 u. Maan op 21.59 u., onder 13.59 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 7 September: 5.54 u. 1.73 m., 18.18 u. 1.66 m. Het Nederlandse actie-cmmunique van gisteren meldt, dat de republikeinen zich sedert uit vaardiging van de order tot staken van de vijandelijkheden meer dan 800 maal hebben schul dig gemaakt aan inbreuk op dit bevel. 347 van deze gevallen werden gepleegd in de grens streken van het door de Nederlandse troepen bevrijd gebied. Gemiddeld werden in de laatste dagen 34 inbreuken per dag gepleegd. Het Christelijk onderwijs in al zijn vertakkingen heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen. Geheel anders dan men een eeuw geleden had durven hopen en verwachten. Van financiële gelijkstelling was toen nog geen sprake. Zelfs het recht om voor eigen rekening Christelijke scholen te stichten, was toen nog niet ver kregen. Dat bleek in 1851 te Goes, toen door het Gemeentebestuur de vergunning voor de stichting van een school met de Bijbel werd geweigerd. Mr Groen van Prinsterer schreef daaromtrent in „Neder- landsche Gedachten" van 27 September 1871: „Eenige huisvaders wien de gemengde school niet bevalt, wenschten, op eigen kosten, hunne kinderen te doen opvoe den, overeenkomstig het geloof der Hervormde gezindheid, in de waarheden welke aan alle protestantsche gezindheden vol gens de aangenomen kerkleer, gemeen zijn. Dit was herhaalde lijk geweigerd. De openbare school was, volgens burgemees ter en wethouders, christelijk genoeg. In die dagen waren deze en de Gedeputeerde Staten de keurmeesters der christelijkheid. Voor onze geloofsgenooten te Goes kwam ik in de Tweede Kamer op. Het wekte hilariteit. Een uitstekend redenaar voerde mij tegemoet: „gij verstaat de kunst de faire mousser les cho- ses, dat ia, om aan hetgeen niets beduidt een schijn van veelbe duidendheid te hechten". „De geachte spreker vergeet", zeide ik, „dat dikwijls in een schijnbaar kleine zaak zich een geheel systema concentreert. Zo is het te Goes. Daar komt «et systeem van on verdraagzaamheid, waarover ons beklag loopt, aan Het communique maakt voorts melding van gebruikelijke be- j schietingen van Nederlandse posten en patrouilles en aanvallen op bivaks, waarbij enkele malen van artillerie gebruik werd ge maakt. Ten Zuiden van Gombong in Midden-Java stuitten de Ne derlandse troepen herhaaldelijk op groepen van de T.N.I., die hardnekkige tegenstand boden en gevoelige verliezen leden. Ook ten Noordwesten van Gombong ontstond een vuurgevecht met ge- infiltreerde republikeinen. In het gebied werden Wates, Getasan en Kopeng gezuiverd, waarbij krachtige tegenstand van vooruit geschoven troepen van de T.N.I. werd ondervonden. Uit de om geving van Leodadjan in Oost-Java werden herhaaldelijk schiet partijen gerapporteerd. Bij zuiveringsacties in het gebied van Tandjoengpoera in Noord-Sumatra werd in een vuurgevecht een aantal republikeinen gedood en gewond. Een aanvullend communique taire politie arresteerde een In- meldt, dat in Medan 12.000 Chi nezen een protestbetoging heb ben gehouden tegen de wandaden van republikeinse strijdkrachten tegenover de Chinese bevolking aan de Oostkust. Talrijke slacht-' offers van de wandaden, wedu wen, wezen, gewonden en mis handelden, namen deel aan de betoging. Een voor de landvoogd bestemde petitie werd de resi dent ter hand gesteld. De Chine se consul werd een petitie voor doorzending aan de regering te Nanking overhandigd. De mili- donesiër, die schuldig is aan de moord op de Zwitserse familie Kunzle. De arrestant bekende de moord bedreven te hebben. Schul dige verklaard gehandeld te heb ben op bevel van de politie tevens Pemoedaconftnandant. Hij had zich juwelen en geld, tot een bedrag van f 15.000 gulden, van de Zwitserse familie toegeëigend. Het bedrag is thans door de po litie achterhaald. Op aanwijzing van de moordenaar is het lichaam van de zoon van genoemde fa milie opgegraven. Gebleken is dat op 11 October 1945 1ie Djatibarang nabij Peka- longan zeventien personen wer den vermoord, voornamelijk Oost-Indonesiërs. De dader was de gewezen Heiho (benaming voor Indonesische soldaten in het Japanse leger) Soepeno. Na de moord moest de bevol king de lijken aanschouwen, waarna zij op een kar werden weggevoerd, terwijl Soepeno met een mes in de hand boven op de lijken stond, terwijl schoolkinde ren voor de wagen moesten lo pen, zingeifde, dat een overwin ning was behaald. De vrouwen der vermoorden werden in gevangenis te Brebes opgesloten en hun huizen werden gerampokt. Soepeno kwam regel matig verteilen, dat zij binnen enkele .uren vermoord zouden worden, dat de kuilen reeds ge graven waren enz. Ook nam hij een jong meisje mee, waarmee hij wilde trouwen, wat echter onmiddellijk door de bevolking werd verhinderd, die het meisje wilde vermoorden, omdat haar vader een Nederlander was. In de verwarring slaagde het meis je er in te vluchten. De assis- tent-wedana, die de gevangenen wilde beschermen, werd met moord bedreigd, waarna hij vluchtte en Soepeno assistent- wedana werd. Na zeven dagen werden de ge vangenen overgebracht naar een kamp in Tegal, waar de bewa kers regelmatig sloegen. De voe ding bestond uit drie kopjes rjjst per dag. Dagelijks stierven twee a drie personen aan dysenterie. De Indonesische arts werd ver boden hnlp te verlenen. Na vijf dagen werden zij over gebracht naar Pekalongan, waar zij per dag een kopje rijst ont vingen. Dit werd na Maart '47 stopgezet, waarop hen enig geld werd gezonden door Indonesische doktoren. De republikeinse regering ver leende nimmer enige steun, ook niet na schriftelijke verzoeken. Aan het Nederlandse actie- communique wordt nog het vol gende ontleend: In verband met het massagraf, het volle licht. Niet alleen is en blijft de wederpartij in het openbaar onderwijs meesteres, ook in het bijzonder onderwijs wordt, bij .voortduring, een waarborg zelfs tegen vexatoire toepassing van bestaande ver ordeningen ontzegd; en na den strijd, jaren achtereen gevoerd, na al hetgeen er, van gouverne- mentswege, en ook in deze Ka mer, omtrent vrijheid van on derwijs gezegd is, zal in 1851, het genoegzaam-christelijke eener voor alle gezindheden zoo het heet, ingerigte openbare school, bij resolutie van burge meester en wethouders of van Gedeputeerde Staten worden ge decreteerd". VC^jj brengen dit in herinne ring om te laten uitkomen hoe grote zegeningen ons deel wer den. Dank zij mede" het optreden van* mannen als Groen van Prin sterer is het recht en de vrij heid van het Christelijk onder wijs erkend. Goes waar in 1851 geen Chris telijke school mocht worden ge sticht, telt thans drie Prot. Christelijke lagere scholen en bovendien een Chr. school voor M.U.L.O. De financiële gelijkstelling werd althans wat betreft het lager onderwijs een feit. En er is goede hoop, dat straks ook het Christelijk M.O. en voor bereidend H.O. als volkomen gelijkwaardig zal worden er kend en behandeld. dat te Slawi, circa 15 km. ten Zuiden van Tegal gevonden is, deelt de civiele politie mede, dat 17 volwassen Nederlanders en 5 kinderen na een ophitsende Tede van een republikeins leider op 1 October vorig jaar zijn vermoord. De slachtoffers moesten buigen voor het rood-wit en „Merdeka" roepen, waarna zij met hamers en spiesen vermoord werden. De slachtoffers, die nog niet allen dood waren, werden in het graf geworpen. Consuls te Batavia Maandag bijeen? Waarschijnlijk zal Maandag wederom een vergadering van consuls te Batavia plaats vin den, indien de consuls, die thans het republikeinse gebied bezoe ken, zijn teruggekeerd. Aneta verneemt^ dat het niet uitgesloten is, dat enkele con sulaten zullen worden uitge breid met een militaire attaché, in verband met de taak vanwege de Veiligheidsraad. Aan het Britse consulaat-generaal zijn reeds verbindingsofficieren van landmacht, marine en lucht macht toegevoegd. Vrees voor de N.I.C.A. Van officiële zijde wordt me degedeeld, dat de kampongbe volking der onder Nederlandse bescherming staande gebieden nog steeds bevreesd blijkt voor de mogelijke komst der N.I.C.A., die immer door de republikeinse propaganda als een soort sadis tische beest menjan wordt voor gesteld. De Nederlandse pa trouilles ontvangen dagelijks verzoeken om de komst der N.I.C.A. te verhoeden, aange zien in de gedachtengang van deze eenvoudige mensen het uiteraard niet opkomt om de vriendelijke en correcte Neder landse soldaten met de door Djokja beschreven monsters te vereenzelvigen. Verbetering in Oosthoek. Het aantal moord- en rampok- gevallen in de Oosthoek van Java schijnt belangrijk af te nemen. In Bondowoso en omge ving zijn duidelijke tekenen re bespeuren, dat de bevolking het bende-wezen moe wordt. In het Djemberse worden belangrijke vorderingen gemaakt door het contact met republikeinse be stuurders en leiders van de Masjoemi. Daardoor konden kampongwachten worden geor ganiseerd voor het beteugelen van het rampokgevaar. Aldus ontstaan kringen waarbinnen ae rust terugkeert Roei de haard van misdaad uit. Handhaving Rijkseenheid doet beroep op Regering. Het Nationale Comité Hand having Rijkseenheid heeft gis teren het volgende telegram aan de ministerraad gezonden: Nu eindelijk door de Rege ring hier en in Indië openlijk zijn erkend de verschrikkelijke 'misstanden en gruwelen, wel ke de z.g.n. republiek van Djocja op haar geweten heeft, verwacht het Nationaal Comi té Handhaving Rijki.eenheid, hetwelk op deze feiten reeds maandenlang heeft gewezen, dat de regering thans onmid dellijk order zal geven deze haard van misdaad uit te roei en, ^eziqn het feit, dat het hier gaat om het leven en de veiligheid van millioenen on zer Rijksgenoten en de zede lijke verplichtingen van het Koninkrijk als rechtstaat op christelijke grondslag. Dit telegram was getekend door Prof. Gerbrandy, oud minister Weiter en generaal Winkelman. VOOR DE ZONDAG. Zal niet een volk zijn God vragen Jes. 9 19b. Voor het volk Israël is de politieke horizon donker. Het zit bekneld tussen de grote wereldmachten. Rondom gist het in de bewogen volkeren wereld. Het ducht grote gevaren voor zijn bloot nationaal be staan. Donkere wolken doe- men op. Het stille, vaste Godsvertrouwen, dat rustig doet zijn temidden der woe dende baren, ontbreekt nage noeg bij de toonaangevende leidslieden des volks. Zij steu nen op de gebroken rietstaf ener politiek, die het niét zoekt in het verbond met de Here der Heirscharen. De rietstaf, die hen straks de hand doorboren zal, die het vólk voert naar de onder gang. Het volk zelf leeft in zon de en ongerechtigheid. De sarnerdeving is corrupt. De geboden Gods worden vertre den. Het oor wordt geleend aan de guichelaarsdie op hun manier de toekomst we ten te vertellen, die doorgaan voor de mannen van formaat met de wijde en ruime poli tieke blik. Maar zijn God, Wiens machtige had het zo menigmaal heeft gered, heeft het verlaten. Jesaja, de Godsman, door de Geest des Heren gedre ven, toornt tegen deze Gods- verlating, hij weet er in hei lige verontwaardiging bijna geen woorden voor, dat zijn volk, in deze donkere tijd zich niet wendt tot zijn God, tot Zijn geopenbaarde, wil, tot Zijn geboden. Zal een volk zijn God niet vragen? Dit woord beeft van heilige smart over de smaad, de Here aangedaan. Het trilt van fel verwijt, maar tevens van een brandende, zoeken de liefde. Het volk, dat zich op zijn weg tiaar de toekomst niet leiden laat door des He ren Woord, dat Zijn geboden verwerpt, dat zijn verwach ting niet stelt op Hem, moet ondergaan. En als een bazuinstoot laat hij waarschuwend vol gen: Tot de Wet en de Ge tuigenis. Zo zij niet spreken naar dit woord, het zal zijn, dat ze geen dageraad zulten hebben. Geen dageraad. Dat is wat een volk wacht, dat zich niet met zijn nationale zorgen en problemen geborgen weet in Gods hand, dat het buiten Hem om wel meent te zullen redden. Zou een volk zijn God niet vragen? Zal Truman zijn reis bekorten? Welingelichte kringen te kaanse pers veel aandacht heeft Washington verklaren, dat Tru man misschien zijn huidig ver blijf in Latjjns Amerika zal be korten om te Washington plan nen, die thans worden uitge werkt, goed te keuren. Deze be treffen dringende hulp aan Europa. Zij zullen waarschijnlijk aan een speciale bijeenkomst „Van armenhuis tot ziekenhuis". Hans Schlange-Schoeningen, de Duitse leider van het bureau voor Voedsel en Landbouw in de En gelse en Amerikaanse zone van Duitsland heeft in de Economi sche Raad dezer beide zones ver klaard, dat Duitsland thans het armenhuis der wereld, spoedig het ziekenhuis zal worden. be Franse minister-president, Paul Ramadier, heeft, naar in gewoonlijk welingelichte krin gen verluidt, aan president Auriol zjjn ontslag aangeboden, nadat hij een motie van ver trouwen van de Franse Natio nale Vergadering verworven had met 292 stemmen voor en 243 stemmen tegen. getrokken is te vinden ii een uitspraak van George Bender, republikeins congreslid van Ohio, die president Trumans re gering er van beschuldigde een „synthetische" internationale crisis te verwekken. John Taber, voorzitter van de toewijzingscommïssie van het van het congres in NovemberHuis van Afgevaardigden, die Culturele overeenkomst tussen scholen in België, Nederland en de V.S. Dr Paul Saintong, voorzitter van de Amerikaanse vereniging „Save the Children" en van de Franse afdeling van het Mount Holyocollege te Massachusetts, is te New York teruggekeerd van een reis, tijdens welke hij zich bezig heeft gehouden met het leggen van een basis voor een culturele overeenkomst tussen scholen in België, Nederland en de V.S. Deze overeenkomst is met België practisch gesloten. j Voor het sluiten van een soort gelijke overeenkomst met Neder land moeten nog slechts enkele formaliteiten worden vervuld. Met Frankrijk is de overeenkomst reeds gesloten. Volgens Dr Sain- tong hebben de scholen in Euro pa gebrek aan uitrusting en ma- teriaal. Er zal een poging wordenj gedaan de vereniging „Save the Children" voor de verbetering I hiervan in te schakelen. worden voorgelegd. George Marshall, de minister van buitenlandse zaken, is een serie conferenties met zijn voor naamste deskundigen begonnen, teneinde binnen de volgende 14 dagen een definitief schema uit te werken voordat hij de alge mene vergadering der V.N. bij woont. Dit schema is gebaseerd op het feit, dat de V.S. zich reali seren, dat de moeilijkheden van Europa met de dag groeien en aan het eind van het jaar mis schien niet meer op te lossen zijn. Welingelichte kringen zijn van mening, dat dit uit te wer ken rooster een zuiver voorlo pig is. Een eerste aanwijzing van j isolationistische reactie op de crisis welke in de Ameri- van vele belangrijke fondsen de draden in handen houdt, ver klaarde, dat hij „zeer veront rust was door het feit, dat de meeste Europese landen niet zichzelf kunnen helpen". Hij zou aandringen op een „gede gen rapport over onze eigen hulpmiddelen, voordat er tot verdere hulp aan Europa zou worden overgegaan". Het eerste vliegveld voor atoomoorlog. Volgens het Sowjetrussische nieuwsbureau Tass heeft het on afhankelijke dagblad „Oberoester- reichse Nachrichten", dat te Wenen verschijnt, een bericht ge publiceerd van zijn correspon dent te New York, dat te Fair banks in Alaska de aanleg van het eerste vliegveld ten gebruike bij een atoomoorlog zijn voltooi ing nadert." Voor de oorlog had den alleen pelsjagers, vissers en goudzoekers belangstelling voor dit gebied. Op het ogenblik heeft dit deel van de Nodl-d-Amerikaan se wereld, 'dat slechts door de Beringstraat van het Sowjetrus- sisch gebied is gescheiden, bui tengewone strategische betekenis gekregen. Vermeldenswaard is het feit, dat men er niet minder dan 40 millioen dollar aan ten koste legt om Fairbanks tot een strategisch centrum van een mogelijke oorlog in de Noordpool te maken, aldus het door Tass. geciteerde bericht Ministcr-presitjent van Thuringen verdwenen. De minister-president van Thu ringen, Dr Rudolf Paul, is plot seling verdwenen. Nadat aanvankelijk geruchten gingen over een aanslag wordt thans in krantenberichten gezegd, dat Dr Paul op de vlucht zou zijn gegaan, daar zijn positie on houdbaar zou zijn geworden in verband met onthullingen over pro-nazistische antecedenten. Dr Paul zou ook in finaciële moei lijkheden verkeren tengevolge van een leven op grote voet. Het bericht heeft grote op schudding in Thuringen veroor zaakt. De regering Is In perma nente zitting bijeen. Verandering was niet stabiel. Hoewel er in de laatste paar dagen een langzame wijziging in de luchtdrukverdeling is ge komen, heeft het toch niet ten gevolge gehad, dat een zo lang verwachte periode van regen val is ingeluid. Wel zijn er op sommige plaatsen enkele zwa re buien gevallen, doch deze waren zeer plaatselijk en zij brachten slechts een geringe verbetering in de toestand der uitgedroogde gronden, omdat er onmiddellijk enkele dagen met felle zonneschijn op volg den. Het Scandinavische hoge- drukgebied, dat wekenlang 't weer ln geheel West-Europa beheerste, nam geleidelijk flink ln betekenis af, terwijl tegelijkertijd een oceaande pressie de brug van hoge lucht druk over Ierland en Schot land aantastte. De activiteit van deze oceaandepressie is echter nu zo sterk .afgenomen, dat een verdere uitbreiding van zijn invloed ln oostelijke richting nog slechts heel lang zaam gaat en over Engeland vrijwel geen regen meer brengt doch alleen nog wat toenemen de bewolking. De kans op vorming van ver spreide buien in de namiddag is gering geworden, terwijl op zee ontstane buien ln de rich ting van Engeland moeten af drijven. De droogteperiode zal dan ook nog wel minstens tot begin volgende week aanhou den, waarbij het weer overdag over het algemeen zonnig zal zijn met in de namiddag ge leidelijk weer Iets hogere tem peraturen, doch met vrij koele nachten met slechts op enkele plaatsen mistvorming. De Zuidelijke vleugel van Sun- ninghill Park, de toekomstige woning van Prinses Elizabeth van Engeland en Lt. Philip Mountbatten werd door brand verwoest. Ass. Press. P. Nieuwe minister van Binnenlandse Zaken? Naar het „Vrije Volk" mee deelt, is minister Beel, die thans tijdelijk de leiding van „Overzee se Gebiedsdelen" op zich geno men heeft, voornemens, de porte feuille van Binnenl. Zaken neer te leggen om zich geheel te wij den aan het algemeen beleid. Voor Binnenl. Zaken zou zjji» aangezocht de heer C. G. Matzer, burgemeester van Arnhem, die echter voor de eer bedankte. Ook is er sprake van dat de taak van minister Jonkman zal worden verlicht door naast hem voor de Overzeese Gebiedsdelen een andere functionaris te be noemen. Veel zal hierbij waarschijnlijK afhangen van de besprekingen met Dr van Mook. Het meest gewenste zou wel zijn dat het gehele kabinet ver dween om plaats te maken voor een ministerie, bereid en jn staat in Indië orde op zaken te stellen. Conferentie der vereniging voor internationaal recht. In de ochtendzitting van 4 Sep tember is ter conferentie van de Vereniging voor Internationaal Recht Wet woord gevoerd over de problemen der rechtspraak met betrekking tot de echtscheiding. Rapporteur was de Britse afge vaardigde William Latey. Verte genwoordigers van verschillende landen gaven een uiteenzetting over de nationale wetgeving op dit gebied. Een Brits voorstal werd met een enkele wijziging opgenomen ln een resolutie van de conferentie te dezer zake. 's Middags ls onder leiding van de Deense rechter Boeg de kwes tie van colisie van wetten, betrek king hebbend op de (internatio nale) verkoop van roerend goed met uitzondering van geregi streerde schepen en vliegtuigen in discussie gebracht. Rappor teur was de Zweed Bagge. Alleen snelle herbewapening kan oorlog voorkomen. Marshall heeft Donderdag in een te Washington gehouden radio rede verklaard, dat het pan-Amerikaans verdedigingsverdrag, dat deze week te Rio de Janeiro is gesloten, de enige positieve inter nationale ontwikkeling is in een wereld, die een dergelijke aan moediging zo zeer van node heeft. „Ik geloof niet, dat ik overdrijf, wanneer ik zeg, dat deze uiting van vertrouwen en samenwer- Zó proclameerde Soekarno de republiek. Op 8 September '44 werd een proclamatie van Soekarno gepu bliceerd, die in rood-witte kleuren gedrukt was. Exemplaren van deze proclamatie zijn thans gevonden. De inhoud luidt: „Volk van Indonesië, de dageraad breekt aan. Op 7 September heeft Japan openlijk beloofd, dat Indonesië iiaar vrijheid zou krijgen. Dit is een van de vele zegeningen, die de Japanse keizer over ons volk uitstrooit. Ik heb altijd vertrouwen gesteld in Japan. Door deze belofte ben ik nog meer in dit ver trouwen gesterkt. De vrijheidsgodin wuift ons toe, maar er zijn boze geesten, die ons dë weg versperren. Vernietig ze. Verdraag alle ontberingen. Vecht met doodsverachting Amerika, Engeland en Nederland doen hun uiterste best hier terug te komen. Vecht tot aan uw dood om dit te verhinderen. Het is een leugen, wanneer gezegd wordt dat deze terugkeer voor spoed betekent. Omgekeerd is het thans klaar en duidelijk, dat Japan Indonesia Merdeka erkent. Hebt vertrouwen. Blijft stand vastig. Strijdt. Op leven en dood tesamen met Japan op naar de overwinning en de onafhankelijkheid. Maar ook daarna zullen wij met Japan blijven samenwerken". Oud-strijders heeft daarop ver klaard, dat alleen een snelle her bewapening een oorlog met de Sowjet-Unie, de enig mogelijke vijand van de V. S., kan voorko men. 4.5 graad nachtvorst in Duitsland. Volgens radio Koblenz heeft de vroegste nachtvorst sinds 1902 zware schade aangericht aan groenten en andere pro ducten in de Franse zone van Duitsland. Te Donaueschingen (Baden) daalde de tempera tuur tot 4.5 graden Fahrenheit onder nul; te Freiburg tot 1.8 gr. onder nul. king, dit bewijs van bereidheid om vele verschillende nationale ziens wijzen samen te bundelen, opdat algemene overeenstemming voor het welzijn van allen mogeijk wordt, de meest bemoedigende en meest stimulerende internationale actie sinds het sluiten der vijan delijkheden is. De resultaten van de conferen tie bewijzen, dimkt mjj, zonder twijfel, dat waar staten de vrede en het welzijn van de wereld op recht willen bevorderen, dit mo gelijk is en dat dit mogelijk is zonder onrust scheppende propa ganda, die onze pogingen van de laatste twee jaren heeft bege leid". Marshall legde er de nadruk op dat geen staat bij deze confe rentie zijn wil aan andere wilde opleggen. „Dit was geen wed strijd tussen de staten, maar een „handen-in-een-slaan" en toch had dit ggen verwaterde formule, geen kleinste gemene veelvoud van compromissen inzake belang rijke beginselen ten gevolge". Boodschap voor Truman. In een schriftelijke boodschap aan het congres van oud-strijders dat te Cleveland wordt gehouden, verklaart Truman dat de onmo- gelijSheid om tot een overeen stemming tussen de verschillende landen te geraken de in de oor log behaalde overwinning heeft ondermijnd. De president verzekert, in de ze boodschap opnieuw, dat de V. S. militair sterk moet blijven. Hij Heldere, vrij koele nacht, spreekt de waarschuwing uit, overdag droog. Zonnig en dat er op dit gebied nog veel ge- warm weer met slechts enkele daan moet worden. overdrijvende wolkenvelden. De voorzitter van de bond van Zwakke wind. Engeland heeft Amerika niet om een nieuwe lening verzoent. Een woordvoerder van de En gelse ambassade heeft een be richt dat in de Amerikaanse pers verscheen en volgens hetwelk Sir Wilfrid Eady Amerika om een nieuwe lening van 1 milliard dollar zou hebben verzocht, tegen gesproken. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Zater dagavond:

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1