Voorbesprekingen over Indië gisteren begonnen. Republikeinse aanvallen op grote scbaal. De oude wereld is uitgeput en haar beschaving is in gevaar. Ontevredenheid in de kringen van de P.v.d.A. N.S.B.-imrgemeester van Oostkapelle een idealist. OndeAuMjA- tiaden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 4 SEPT. 1947 wvinmnim Stichting Uitgave „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L„ (Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro.. 74289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. De vacantles zijn voorbij en de lagere scholen weer begonnen. Een nieuwe lichting kinderen heeft voor het eerst met een po pelend hartje de klas betreden, waar „juf" hun de eerste begin selen van lezen, schrijven en re kenen zal bijbrengen. Het onderwijs is niet alleen een zaak van de leerkrachteh en de leerlingen, maar evenzeer van de ouders. Daarom 's het nodig, dat die ouders weten, hoe het er materi eel met de scholen voorstaat. Want het materiële en het prin cipiële, het stoffelijke en het gees telijke zijn ook hier niet van el kaar te scheiden. Er Is nood bij ons lager onder wijs. Gebrek aan scholen, aan leerkrachten, aan leermiddelen. De Minister van Onderwijs, de heer ~'elen, heeft kortgeleden eni ge cijfers gegevens, die algemeen bekendheid verdienen. Door de oorlog zijn ln ons land 293 lagere scholen geheel ver woest en 359 gedeeltelijk. Voorts ls er dringend behoefte aan 496 nieuwe scholen, terwijl 720 school gebouwen vergroot moeten wor den. Telt men deze cijfers op, dan komt men tot 1868 scholen, die nieuw gebouwd of verbouwd moe ten worden. Ziedaar het tekort. Nu heeft men in 1947 het her stel ter hand genomen. Dit jaar zullen, als de plannen volledig worden uitgevoerd, 113 scholen nieuw gebouwd, hèrsteld of ver groot worden. 1868 113. Verge lijk deze getallen maar eens Overigens ls er thans een groots plan van wederopbouw. Een tienjarenplan, opgesteld door het Centraal Planbureau. Kosten ƒ700 millioen. Volgens de lijnen van dit plan zal de herbouw der verwoeste scholen eind 1949 zijn voltooid. De normale uitbreiding die jarenlang stilstond zal eerf' omstreeks 1954 in voldoende mate door nieuwbouw kunnen worden opgevangen. Aan de ver vanging van oude en bouwvallige scholen zal men in 't algemeen eerst in 1955 kunnen beginnen. In de loop van dat jaar hoopt men de huidige achterstand ge heel te hebben ingehaald. Indien dit plan wordt uitge voerd '"""ils het is opgezet wat vaak met plannen niet 't geval is dan nóg zitten we bijna 10 ja ren met grote moeilijkheden. Dit jaar waren er 11066 leer lingen, die, wegens gebrek aan schoolruimte, geen of geen gere geld onderwijs ontvingen. Op vele scholen, o.a. te Amsterdam, werd een rouleersysteem ingevoerd, zo dat twee ploegen kinderen dezelf de school bezochten. Men zal be grijpen, dat zulks voor het onder wijs grote moeilijkheden mee brengt. Toch overweegt men, door de nood gedropgen, nog uit breiding van dit systeem. Tevens wordt gesproken over de Inrichting van noodbarakken of paviljoens en allerlei andere lapmiddelen óm tijdelijk in de erg ste nood te voorzien. Dan is er het gebrek aan leer middelen. Er zijn te weinig pen nen, schriften en boeken, en het nog schaars aanwezige is van mindere kwaliteit dan vóór de oorlog. Door het ontbreken van textiel kunnen vaak de brei- en handwerklessen geen regelmatige voortgang hebben. Emmers, boen- ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 736 Abonnementsprijs 3.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per tn.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HITZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.56 u., onder 19.21 u. Maan op 21.11 u„ onder 1.15 u. (Van onze parlementaire redacteur). Hoewel het aanvankelijk in het voornemen lag reeds gisteren een buitengewone vergadering van de ministerraad te houden, is dit niet geschied. Maandag hebben minister Beel en Dr van Mook elkaar ontmoet, terwijl gistermiddag de heer Abdulkadir, de met Dr van Mook mee gekomen recomba van West-Java door de minister-president werd ontvangen. Gisteren hadden allerlei voor-besprekingen plaats, teneinde ln de vandaag te houden buitengewone ministerraad een duidelijk In zicht te hebben in het Indische, het internationale en het binnen landse politieke aspect van de Indische kwestie, drie aspecten die meespreken in het bepalen van de te volgen koers. Het staat vast, dat Dr van Mook, daarbij krachtig gesteund door de Indonesiër Abdulkadir om redenen, zowel gelegen op het Indische als op het politieke terrein krachtig zal aandringen op het bezetten van Djocja en op het in het leven doen roepen van een volkomen gezuiverde, de bevolking van Java werkelijk represen terende republikeinse regering. Ernstiger dan tot dusver gebruikelijk* te Het Nederlandse actie-com muniqué meldt, dat de T.N.I. op grote schaal aanvallen heeft ge daan op verschillende plaatsen in de bevrijde gebieden, daarbij op steeds driestere wijze het be roep van de Veiligheidsraad tot staking van de vijandelijkheden negerend. Deze aanvallen droegen we derom een georganiseerd karak ter, maar waren veel ernstiger in omvang dan tot dusverre ge bruikelijk was. De Nederlandse verliezen bedroegen Dinsdag 3 gesneuvelden en 7 gewonden. Ten westen van Batavia verdre ven Nederlandse troepen een formatie van de T.N.I., welke circa 40 man sterk was. Bij een gevecht ten oosten van Garoet werd onder de gesneuvelden ook het lichaam van een Japan ner aangetroffen. In Midden- Java verdreven Nederlandse troepen strijdgroepen in de om geving van Soekaradja, waarbij vier tegenstanders sneuvelden. In Oost-Java hebben republi keinse troepen een aanval ge daan op een suikerfabriek te Wonoasik in het Probolinggose. Vrij sterke troepen van de T.N.I. vielen Pasoeroean, Bangil en Wonoiedjo aan. Deze aanvallen werden afge slagen, waarbij de T.N.I. zware verliezen leed. Republikeinse rege ringsverklaring. Het republikeinse persbureau Antara haalt een verklaring aan van de republikeinse regering, waarin deze categorisch tegen spreekt, dat de Nederlanders het gehele en uiteindelijke gezag uitoefenen in de defacto repu blikeinse gebieden, welke zij hebben bezet. De verklaring zegt, dat aankondigingen dien aangaande" bewust een verkeer de indruk geven van de draag wijdte en het karakter van de Nederlandse penetraties op Java, Sumatra en Madoera", „Tot op heden zijn de Neder landse troepen er slechts in ge slaagd enkele steden en verbin dingswegen en enkele geïsoleer de plaatsen te bezetten". ders, dweilen voor het schoonhou den van de schoolgebouwen ont breken veelal. Zijn we wel ingelicht, dan komt er enige verbetering in dit alles, maar afdoende is ze niet. Ernstiger en gevaarlijker nog dan al deze dingen is het gebrek aan mannen en vrouwen, die be voegd zijn öm les ie geven. Het tekort aan leerkrachten wordt op ongeveer 3000 geschat, terwijl, door het hogere geboortecijfer, omstreeks 1952 er nóg eens 3000 onderwijzers bij moeten komen. De kweekscholen leveren wei nig leerlingen af en velen hebben de laatste jaren het onderwijs verlaten, daar de salarissen bijna óveral elders veel hoger waren. Dit laatste is nu gelukkig ver anderd. De onderwijzerssalarissen zijn niet onbelangrijk verhoogd en dit begint reeds een gunstige invloed uit te oefenen. Hier en daar zijn acte-bezitters naar de school teruggekeerd, de aanmel dingen voor de kweekscholen zijn ten spoedigste een einde komen, talrijker dan voorheen en onge veer 800 bezitters van een eind diploma H.B.S., Gymnasium of Lyceum hebben zich aangemeld Truman De na-oorlogse periode bracht teleurstelling en zorg. President Truman heeft Dinsdag op de inter-Amerikaanse con ferentie te Petropolis verklaard, dat de na-oorlogse periode in de V. S. teleurstelling en zorg heeft gebracht. Mijn land, aldus de presidente zal met niet minder vasthoudendheid de wereldvrede nastreven als het gedaan heeft om de militaire overwinning te behalen. Amerika zal zijn militaire sterkte echter handhaven, als bewijs voor de ernst waarmee het zijn verplichtingen krachtens het handvest der V. N. opvat. Een aantal landen staat nog steeds aan die buitenlandse over heersing bloot die wij getracht hebben te overwinnen. Vele van de volken van Europa en Azië leven in de schaduw van gewa pende agressie. Daar nog geen overeenstem ming tussen de geallieerden ls bereikt over de hoofdlijnen van de regelingen van de vrede ziet Amerika zich voor langdurige militaire bezetting geplaatst van de vijandelijke gebieden. Het economisch herstel is ten achter gebleven en grote indu striële gebieden zijn afhankelijk van de Amerikaanse economie ge bleven. Hetgeen even pijnlijk voor Amerika als voor de betrokken gebieden is. Veel van deze eco nomische depressie is een gevolg van politieke vrees en onzeker heid en niet alleen van de ver nieling en door de oorlog. Met betrekking tot de I'aryse conferentie zeide de president, dat het zonder twijfel in het be lang der V.S. en het Westelijk halfrond in het algemeen is, dat het beroep van Europa op de V.S. met sympathie en welwillendheid tegemoet getreden wordt. Ame rika is bereid alles te doen, bin nen veilige grenzen, om Europa te helpen. De moeilijkheden der V.S. noemde de president klein in te genstelling tot de strijd om het bestaan, waarin de volken van Europa zijn betrokken. De vrije landen in Europa zullen spoedig hun behoeften bekend maken. Hopelijk zullen de vrije staten van het werelddeel Amerika be reid zijn zoveel mogelijk bij te dragen tot een durende vrede tot heil van de mensheid. De president vervolgde: „Onze tegenzin om geweld te gebruiken moet niet gezien worden als be sluiteloosheid wat betreft nako ming van het handvest der V.N. Noch als een uitnodiging aan an deren om volgens eigen inzicht met de grondslagen van de inter nationale vrede om te springen. Amerika schaart zich achter de V.N., die zich voor grote moei lijkheden geplaatst zien. Sedert haar ontstaan is de organisatie bjj een welhaast ononderbroken conflict betrokken. Men moet zich hierdoor echter niet tot een on rechtvaardig oordeel over de V.N. als zodanig laten verleiden. voor het volgen van een éénjarige opleiding tot onderwijzer of on derwijzeres. Dat is tenminste een moedgevende factor. Aan wantoe standen als onlangs in de Tweede Kamer werden geconstateerd, dat op sommige scholen per 85 leer lingen één leerkracht disponibel is en dat gepensionneerde grijs aards van over de 70 jaar weer voor de klas zijn gehaald, moei" Het zijn vooral de plattelands- scholen, die aan dit euvel der on der bezetting lijden. Want de trek van de onderwijzers naar de stad is groot. Het tegenwoordige systeem van salariëring werkt deze trek in de hand. In de grote steden krijgt de onderwijzer (es) het volle sa laris uitbetaald, in de zgn. tweede klas-plaatsen wordt hem 4 pCt gekort, in de derde klas-plaatsen zelfs 8 pCt. Alles met het motief dat het leven op het platteland zoveel goedkoper is. Deze standplaatsenaftrek is onrechtvaardig. De plattelands onderwijzers hebben voor reiskos ten, voor de opleiding hunner kin deren die in de stad naar School moeten en voor vele andere dingen veel meer uit te geven dan de stedelingen. Daar staan wel en kele voordelen tegenover, maar zeer zeker is daarmee de korting van 4 a 8 pCt niet gerechtvaar digd. Op deze wijze wordt het platteland, dat toch al sterk in het nadeel is, steeds meer afge roomd. Het verlangen dat de stand plaatsenaftrek die trouwens ook in 't algemeen voor ambtena ren geldt moet vervallen, is dan ook volkomen billijk. Moge de Overheid een open oog krijgen voor de nood waarin het onderwijs verkeert. Laat men ge rust allerlei dure vernieuwings plannen een paar jaar opbergen: eerst moeten deze dingen in orde! Niet alleen de Regering, ook de Volksvertegenwoordiging en voor al de ouders moeten dit alles we ten en middelen beramen om ln de ergste nood te voorzien. Het gaat om onze kinderen, om de toekomst van ons volk. De president gaf de verzeke ring, dat de V.S. de nauwere eco nomische samenwerking tussen de landen van Noord- en Zuid- Amerika niet uit het oog zouden verliezen. Hij riep de Amerikaan se landen op om de V.S. te hel pen bij het handhaven van de we reldvrede. Het samengaan dezer naties zou de grootste kracht in de wereld vormen ter bescher ming van de mensheid. De oude wereld is uitgeput, haar beschaving in gevaar. Haar volkeren leven in verwarring en zijn vervuld van vrees voor de toekomst. Hun hoop moet geves tigd zijn op onze nieuwe wereld" zo besloot de president. Het Sociaal-Democratisch Cen trum (SDC) in de P. v. d. A., dat een radicaal-socialistische politiek voorstaat en in het algemeen ge vormd wordt door de orthodox- marxistische zowel als religieuze sqciaal-democraten, heeft met af gevaardigden uit het hele land vergaderd, ter bespreking van de situatie, die door het congres van de P. v. d. A. is ontstaan. Uit de discussie bleek opnieuw de algemene ontevredenheid on der deze P. V. d. A.-leden met de Indonesische politiek van de re gering en de partijleiding, die naar hun mening voor de K.V.P. gebukt is. Verscheidene sociaal-democra ten achten zich door de politio nele actie en wat daarop gevlogd is zozeer bezwaard, dat zij niet langer deel van de P. v. d. A. wil len uitmaken een geluid, dat ook enige afgevaardigden ln de vergadering van de CSD lieten horen. Men stelde er toch prijs op met deze personen te blijven sa menwerken. Daarom besloot de vergadering de bepaling op te heffen, dat slechts ieden van de P. v. d. A. tot het Centrum kun nen toetreden. De consuls-generaal Djokja. De consuls-generaal van Frankrijk'en Australië, de heren Raux en Eaton, zijn gisteroch tend te Djokjakarta aangeko men, waar zij direct een onder houd hadden met Soekarno, Sjarifoeddin en Setiadjlt. De eerste sneeuw. Terwijl wij hier zuchten onder drukkende warmte en snakken naar een buitje regen, is er langs de Pools-Tsjechische grens reeds een laag sneeuw gevallen van 10 tot 25 cm. hoog. Regering van Ecuador weer omvergeworpen. De regering van kolonel Carlos Mancheno, die negen dagen ge leden zonder bloedvergieten de regering van Doctor Ibarra om ver wierp, is thans zelf verdre ven. Atoomkracht bij de scheepvaart? Vice-admiraal Edward L. Co chrane, tijdens de oorlog hoofd van het Amerikaanse scheepsbu- reau, heeft te Washington voor speld, dat misschien over 5 jaar, doch waarschijnlijker over 10 jaar bij de scheepvaart atoomkracht i.p.v. stookolie zal worden ge bruikt. Engeland als grote mogendheid. Ernest Bevin, de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op een diner van de bond van transport- en algemene ar beiders verklaard, dat hij vertrou wen heeft dat Engeland als gro te mogendheid niet heeft afge daan en dat dit niet de genera tie van Engelands ondergang is. „De enige manier om dictatuur die ik haat, te vermijden", aldus Bevin, „is door eensgezindheid en niet door geweld te slagen. Ik geloof, dat het overgrote deel der vakverenigingsleden van dit land bereid is tot eensgezindheid/Veel andere landen denken telkens weer, dat wij geen grote natie meer zijn. Laten zij deze dwaze T Ipvertuiging maar „koesteren", al- .fjdus Bevin, „wij zijn groot, wij hebben gestreden en wij hebben zuiver gestreden". Britse regering doet beroep op Vakverbond. Bij monde van haar minister van arbeid, George Isaacs, heeft de Britse labourregering een be roep gedaan op de 836 gedele geerden van het Britse vakver bond, die thans als een „arbei- dersparlement" te Lancashire bij een zijn, om de regering te steu nen bij haar plannen om arbeids krachten naar industrieën te di rigeren, die fnet personeeltekort kampen. Isaacs vroeg het vakverbond om zijn invloed aan te wenden ten einde meer mannen en vrou wen voor de industrieën te wer ven, oudere arbeiders te overre den om te blijven werken en het de Poolse en andere buitenlandse arbeiders niet moeilijk te maken. Frankrijk op weg naar inflatie. Strijd tegen de stijging der prijzen. Wij zijn thans bezig een strijd te voeren. Wij zullen deze ver liezen indien wij door de prijs van de steenkool omhoog te la ten gaan de deur openen voor verhoging der industriële prijzen. Aldus verklaarde Ramadier, de Franse minister-president voor de nationale vergadering, die bij een was geroepen om zich uit te spreken over het door de regering geformuleerde verzoek om een buitengewoon crediet van een mil liard francs voor de steenkool-in dustrie. Ramadier constateerde 'n zeer sterke tendenz tot inflatie, vooral met betrekking tot de prij zen der landbouwproducten. Na een spoedzitting van het ka binet, waarin Ramadier gemach tigd werd de voorgestelde subsi die voor steenkool en staal als vertrouwenskwesties in de natio nale vergadering te stellen, deelde hij mee, dat de regering het plan om subsidie voor staal te vragen heeft laten varen. Zij heeft haar verzoek beperkt tot een voorstel tot subsidie voor steenkool tot een bedrag van iets minder dan 5 milliard francs voor de periode tot 15 Sep tember. pen of vliegdekschepen. Volgens de Britsche schatting zouden 8 tot 12 divisies nodig zijn, 1200 vliegtuigen, twee slagsche pen en 6 kruisers, 4 vliegdeksche pen en 24 torpedobootjagers. De Ver. Staten hebben een aanzien lijk grotere strijdmacht voorge steld. Directeur-generaal van politie benoemd. Bij K.B. is met ingang van 1 September 1947 de advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad der Ne derlanden, Jhr Mr Dr L. H. K. C. van Asch van Wijck, tijdelijk belast met de leiding van de af deling politie van het ministerie van justitie, onder toekenning van de titel van Directeur-Ge neraal van Politie bij genoemd ministerie. Internationale gewapende macht. o Een Russisch voorstel. De „New York Times" meldt, on der aanhaling van een „betrouw bare inlichting", dat de Sovjet delegatie bij de militaire staf commissie van de V.N. een voor lopige schatting heeft ingediend van de gewenste omvang van een internationale gewapende macht van de V.N. Volgens het blad zijn de Sow jet- Russische -voorstellen gelijk aan die, welke eerder door Groot-Brit tannië werden ingediend, met dit belangrijk verschil, dat de Sow- jets niet voorstellen de strijd macht uit te rusten met slagsche Autobusdiensten op Zondag. Antwoord op vragen van heer Van Dis. Op vragen van het Tweede Ka merlid van Dis, betreffende het bevel der Rijksverkeersinspectie aan de Veluwse autobusdienst om zijn bussen op Zondag te laten rijden, heeft de minister van Ver keer geantwoord, dat de Veluwse autobusdienst, op aanwijzing van de Rijksinspecteur van het ver» keer te Arnhem op 8 Juni 1947 is overgegaan tot het verrichten van diensten op Zondag. Het is de minister bekend, dat dit rijden der autobussen op Zon dag bij een zeer groot deel der Veluwse bevolking, alsmede bij gemeentebesturen uit dit gebied en ook onder het personeel, zeer grote ontstemming lieeft gewekt. Autobusdiensten, welke 't ver voer van personen in een bepaal de streek bewerkstelligen, zijn aan te merken als openbare ver voersdiensten. Daar ook op Zon dag de gel-70-heid tot openbaar vervoer moet worden opengesteld en de onderhavige dienst vooral in de zomermaanden aan een gro te behoefte voldoet, worden geen termen aanwezig geacht, de des betreffende Zondagsdiensten te doen staken. Joodse emigratie naar Zuid-Amerika. Gisteren vertrok met het s.s. „Johan de Witt" een groep van 32 Joden via Curaqao naar ver schillende landen in Zuid- en Mid- den-Amerika. Deze emigratie staat onder auspiciën van de Hias de Hebrew Immegrant Aid So ciety, een organisatie, die reeds meer dan 60 jaren hulp verleent bij emigratie van Joodse per sonen naar alle landen der aarde. De Hias heeft als primaire doel stelling het herstel van het fami lieverband door gezinsvorming. Herstellingsoord Het Loo in liquidatie. Het moet voor onze Koningin, die na de bevrijding een groot deel van het paleis Het Loo be schikbaar stelde als rustoord voor oud-illegale werkers, een grote voldoening zijn, dat van de enke le honderden, die hier werden op genomen, het merendeel het ver hoopte herstel heeft gevonden. Daarmede heeft het herstel lingsoord zijn bestaansrecht be wezen, maar ook voleindigd. Dezer dagen zijn de weinige, nog overgebleven patiënten naar de oudere herstellingsoorden van de stichting overgebracht, waar na met de liquidatie is begonnen. Binnenkort hoopt men de in ge bruik zijnde vleugelgëdeelten ge heel te hebben ontruimd, waarna zij aan hun eigenlijke bestemming terug gegeven zullen worden. Tribunaal Middelburg. Vendel vormingsleider der W.A. Hij bracht predikant aan. Het Tribunaal behandelde Woensdagmorgen de zaak tegen de 31-jarige Henri v. d. Wel, die in 1943 tot burgemeester van Oostkapelle werd benoemd. In die functie verleende hij hulp aan de vijand, doordat hij de D. politie ln kennis stelde van het feit, dat zekere Wondergem en Wattel niet voor de Duitsers wilden werken, tengevolge waarvan deze 14 da gen in een strafkamp doorbrach ten. Dit feit werd toegegeven; de D. hadden hem gezegd, dat het verblijf maar 14 dagen zou duren en dat had hij geloofd. Een zeer ernstige beschuldiging was het schrijven van een brief aau ijliinzer, waarin hij zich be klaagde over de houding van Ds F. Don en zekere J. Roos, die hem geen „burgemeester" wilden noemen. Besch. gaf als verklaring op, dat het hem pijn deed, dat hij niet met „burgemeester" werd aangesproken, terwijl hij dag en nacht voor zijn gemeente in de weer was. Wonder boven wonder was de arrestatie, waartoe de S.D. reeds opdracht had gekre gen niet doorgegaan. Ds Don, als getuige gehoord, legde een gun stige verklaring t.a.v. besch. af. Van der Wel is naar zijn mening de bevolking zoveel mogelijk ter wille geweest. De verhouding tus sen hem en besch. was formeel goed. Het schrijven aan Münzer kon hij alleen maar zien als een gevolg van zijn gekwetst eerge voel. Z.l. is de besch. idealist. Dat laatste klopte met de ver klaring van besch. zelf, dat hij uit idealisme lid der N.S.B. was geworden. Hij had dit gedaan „om geheel in dienst van de mensen te staan en opdat men niets op zijn houding zou kunnen aanmerken". Juist, omdat hij wist, dat de Ne derlanders de Duitsers als vijan den beschouwden, had hij het bur gemeesterschap (ongevraagd) ge accepteerd, teneinde nog iets voor de mensen te hereiken. Thans heeft hij ingezien, dat het hele systeem fout was, vooral wat be treft de gezagsuitoefening en dat de democratische idee de juiste is. Te Zaandam was hij vendelvor- mingsleider der W.A. geweest. Hij had zich ook aangemeld voor het Oostfront, doch werd afgekeurd. Mr Kuipers wees erop, dat de bevolking van Oostkapelle be vreesd was voor de komst van deze man, doch zich opgelucht voelde, toen men hem eenmaal kende. Besch. heeft de maatrege len der D. op velerlei wijzen ge saboteerd. Op het verzoek van verd., de besch. uit de internering te onslaan, ging het Tribunaal niet in. Uitspraak op 17 September a.s. MIDDELBURG. Ernstige straatverzakking. Op het Noordplein, vlak voor de ingang van Klein-Vlaande ren, vond in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. een ernstige straatverzakking plaats. Het was een geluk, dat dit des nachts geschiedde, zodat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De oorzaak was gelegen in het breken van een gewelf in een oude kelder, die onder de ge hele straatbreedte en tot aan de vest loopt, welke kelder vroeger als riool gebruikt schijnt te zijn, doch sedert ja ren buiten dienst is. De gehele kelder wordt thans blootgelegd. Nadat men de ge welven stuk geslagen heeft, zal de kelder met zand worden vol gestort. Verbetering Singels niet vóór lente 1948. Zeker niet voor het voorjaar 1948 zal een begin kunnen wor- den gemaakt met de verbete ring der Singels. Een crediet voor dit doel van f 450.000 werd reeds geruime tijd geleden door de gemeenteraad verleend. Het Streekbureau Walcheren zegde de medewerking toe. Het wach ten is echter nog steeds op de beslissing van hogerhand. Nog 300 zwaarbescliadigde woningen. Momenteel wachten nog circa 300 zwaarbeschadtgde woningen in de gemeente Middelburg op herstel. Puin. Aan de Punt ligt reeds vanaf 1940 een stortplaats van puin, die tegenwoordig gebruikt wordt door het Streekbureau. Men heeft het puin, dat metershoog hier lag opgetast, nu met vracht auto's weggehaald en het is te hopen, dat dit stadsgedeelte, toch al niet uitmuntend door schoonheid, straks niet opnieuw nog meer ontsierd zal worden door bergen puin. Een nog veel hogere „puin berg" ligt achter de Griffioen, ook reeds van kort na de Mei dagen van 1940. Hier wordt nog geregeld puin aangevoerd. Het is de bedoeling een gedeelte van dit puin te bestemmen voor verharding van het Molenwater terrein, met welke karwei men nig dit jaar hoopt te beginnen. VLISSINGEN. Concert „Ons Genoegen". Hedenavond om 8 uur zal door de Harmonie „Ons Genoegen" een concert gegeven worden in het Bellamypark. De Niwin-actie. De ten bate van de Niwin op 23 Aug. j.l. gehouden collecte te Vlissingen heeft f 1316 opge bracht. Zij die nog een bijdrage wil len verlenen, kunnen deze af dragen bij dhr R. Sorgedrager, Coosje Buskenstraat 59, of stor ten op postgirorekening No. 185283 van de Nederl. Handel- Mij. GOES. Propagandavergadering V. U. Maandagavond werd in de Geref. Kerk een vergadering gehouden ter voorbereiding van de in October te houden V. U.- actie. Deze vergadering stond on der leiding van d s Scho ling te Kamperland, voorz. van het Prov. Comité, die na gebed en Schriftlezing een ope ningswoord sprak waarin hij al len verwelkomde en enkele me dedelingen deed. Dr J. J. C. van Dijk, die als eerste spreker was aangekor. digd, was verhinderd aanwezig te zijn en werd vervangen door as B. Timmer te 's-Gravenhage. 1 Zowel door d s Timmer als Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 5 September: 4.37 u. 1.97 m., 16.53 u. 1.88 m. door d s Stam, die na hem het woord voerde, werd de grote betekenis en de noodzakelijk heid van het voortbestaan der Vrije Universiteit in het licht gesteld en er met kracht op aangedrongen de schouders on der het werk te zetten om het bestaande tekort van ongeveer 2 ton te dekken en voor de toe komst een sluitende exploitatie mogelijk te maken. Mevr. K u i p e r—-W 0 1 z a k, die namens „Vrouwen V. U.- hulp" zou spreken kon door on gesteldheid niet aanwezig zijn. Wat zij had willen zeggen /erd voorgelezen door Mej. J. Noordhoe k. Aangetoond werd, dat hier ook voor de vrouwen, die door de busjes- actie reeds belangrijke resulta ten hebben bereikt, een schone taak ligt. De sprekers werden afgewis seld door zang van Mej. C. Flinter man te 's-Gra venhage, op de piano begeleid door Mevr. P o u w e rd e n Herder. Op verdienstelijke wijze werden door de zangeres een aantal liederen ten gehore gebracht. Dat het gebodene in de smaak viel bleek uit het har telijke applaus dat na elk num mer opklonk. Nadat ds Scholing een kort slotwoord had gespro ken, werd de vergadering, die hoewel niet druk bezocht, toch zeker als geslaagd mag worden beschouwd, door d s Stam met dankzegging gesloten. Politie: arresteerde Belg. Een Belg F. van G. uit Kemze- ke, wien de toegang tot de grens was ontzet, werd door de Goese politie gearresteerd als verdacht van smokkelhandel. Hij is voor geleid aan de officier van Justitie. ltORSSELE. Gemeenteraad. Donderdagavond kwam de raad ln spoedeisende vergadering bij een. Op een verzoek van de raad om de autobusdienst naar Borssele op Zondag stop te zetten, was be richt ingekomen van G.S., dat hieraan niet kon worden voldaan. De bus blijft Zondag de gemeen te iiandoen, maar zal alleen de halte bij het station als staan plaats gebruiken. - Op een verzoek van de Ned. veren, van Brandweercomman danten om een subsidie van f 25, werd afwijzend beschikt. Het in een vorige vergadering genomen besluit, tot verbetering van de weg naar 's-Heerenhoek en van singels, het dorpsplein en het Zuiderwegje, kon de goedkeu ring van G.S. niet wegdragen. B. en W. kwamen nu met een ander voorstel, dat door de raad werd aanvaard. Dhr Smit informeerde nog naar de delfwerkzaamheden en het schoonmaken van een korte riole ring. Wegens gebrek aan materiaal zal voorlopig geen begraaftoestel kunnen worden aangeschaft. NISSE. Muziekfeest. Zaterdag 30 Aug. werd ter ge legenheid van het 25-jarlg be staan van het Muziekgezelschap „Ons Genoegen" feest gevierd waaraan mede werkten de Mu ziekverenigingen uit Kwadendam- me en Heinkenszand. Om 4 uur opende de ere-voorzitter dhr A. d. Poest Clement het feest en sprak met enkele woorden over het harde bestaan gedurende de bezetting en ook daarna wegens gebrek aan jonge krachten. Hjj sprak de wens uit, dat vele oud leden weer lid zullen worden, om zodoende alle beschikbare ln stru- menten bezet te krijgen. Verder verwelkomde hij de beide vereni gingen die aan dit feest hun me dewerking wilden geven. De wethouder Iz. Janse felici teerde namens de burgemeester, (die niet aanwezig kon zijn) en de burgerij, de jubilerende vereni ging- Vervolgens spraken nog de bei de voorzitters van de medewer kende verenigingen hun geluk wensen uit. Daarna werd een rondgang door het dorp gemaakt. Na de rond gang werd gezamenlijk een mars gespeeld onder leiding van de di recteur van „Ons Genoegen", ge volgd door een concert van de drie verentgingen. Door elke ver eniging werd een concert gege ven, zodat de burgerij en belang stellenden uit andere gemeenten tot laat avond hebben ge noten van de muziek. HEINKENSZAND. De viering van Koninginnedag. Op feestelijke wijze is de ver jaardag van H. M, de Koningin gevierd. Des morgens maakte het muziekcorps vergezeld van de schoolkinderen een rondgang door het dorp, waarna des mid dags de muziekveren. en de gymnastiekvereniging naar de weide van de heer A. Rijk mar cheerden. Hier werden door de gymnastiekveren. talrijke gym nastische toeren vertoond. De dag werd besloten met volks spelen, die zeer in de smaak vielen en waarvoor veel belang stelling bestond. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreide regenbuien. Zwakke wind. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1