PROOENT Na-oorlogse handelsbalans heeft sterk passief karakter Onverantwoordelijke verhoudingen onder de Amerikaanse jeugd. tot Qod Jacht op de „belhamel" van de bankbiliei- vervalsers. N.IW.I.M.-dag te Middelburg. i -maJit fja/udoHtte tonde*.! Ministers tekenden het nieuwe sociale verzekerings-verdrag. Prinses Juliana en Prinsesjes toeken vuurwerk. Regeling aanvoer slachtvee. Ergerlijke gevolgen van een verrotte cultuur. woorden, volkomen ingeburgerd en „netjes", die min of meer in tiemere betrekkingen tussen jongens en meisjes aangeven. Men wist dat alles, maar wilde het niet weten en wilde het ge vaar in deze verhouding, voor de Amerikaanse jeugd een soort Van kust tot kust brengen honderden Amerikaanse couranten sport, niet zien. dagelijks op hun frontpagina berichten over ,,'t geval Overell". I Vaders en moeders vonden In de salons, winkels, clubs, scholen, ja tot in de slaapkamers het heel gewoon, dat 16-jarige toe wordt er over gediscusseerd of Louise en Bud veroordeeld zullen worden. En net als in de beruchte Dreyfus-affaire spreekt ieder persoonlijk het schuldig of onschuldig uit en sinds Maart reedes houdt deze zaak de aandacht van alle Amerikanen ge spannen. Om dit te begrijpen moet men de feiten kennen. Zeven weken reeds zitten de 21-jarige George (Bud) Gollum en de 18-jarige Louise Overell in de beklaagdebank en het pro ces zal nog wel vijf tot zes we ken duren. De zaak. Het jacht van de bankier W. Overell uit New York lag op 15 Maart in de haven van New Port. De bankier en zijn vrouw waren alleen aan boord en hun 17-jarige dochter Louise was met haar „Boyfriend" naar het stadje New Port Harbor gegaan, waar ze in een cafetaria wat aten. Toen de jongelui wilden betalen, klonk er uit de richting van de haven een explosie en toen zij naar de haven renden, merkten ze, dat het jacht van Louise's ouders de lucht in was gevlogen. De bankier en zijn vrouw waren dood en de oor zaken van de ramp schenen on bekend. Het onderzoek door de politie bracht voor Louise en Bud ech ter zeer bezwarende dingen aan het licht. Het bleek, dat de ban kier en zijn vrouw niet bij de explosie, doch ongeveer een uur daarvoor reeds door moord om het leven kwamen. De detecti ves stelden verder vast, dat er haat tussen de beide vrouwen bestond, die steeds sterker werd sinds Louise haar boyfriend had leren kennen, met wie zij, tegen de uitdrukkelijke wens van ouders in, wilde trouwen. Ver der bleek nog, dat de rijke ouders hun dochter vrij kort hielden met geld, maar dat haar erfenis ver over het half mil- lioen dollar bedroeg. Tenslotte ontdekten springstoffenexperts, dat het jacht door middel van dynamiet tot zinken werd ge bracht en dat de tijdbom niet kon exploderen- voor Bud en Louise het schip verlieten. Het proces. Toch ontkennen Bud en Louise, onder zeer bezwarende omstan digheden gearresteerd, van be gin af alle schuld. Geen enkel ogenblik, noch tijdens het voor onderzoek, noch tijdens de be handeling van de zaak, zijn ze beiden -terwijl ze elkaar sinds hun arrestatie niet meer spra ken van hun bewering, dat ze onschuldig zijn, afgeweken. Louise ontvangt regelmatig de kapster en manicure in haar cel en Bud schijnt zich meer te interesseren voor de Baseball- verslagen in de couranten, dan in het verloop van zijn proces. Dat Louise, omdat ze op de dag der moord nog niet meerderja rig was, niet ter dood veroor deeld kan worden' is maar een zwakke verklaring voor deze eigenaardige houding, 'n men geling van infantiliteit en raffi nement, die zelfs de meest ge wiekste psychologen met stom heid slaat. Of zij zijn totaal, maar dan ook totaal onschul dig, of het zijn doortrapte cy nici, die zelfs het meest over tuigende corpus delicti zoals uitgetrokken haren der slacht offers niet zeggen. De achtergrond. Dit zijn de feiten, maar er is een speciale reden waarom deze zaak de aandacht van alle Ame rikanen gespannen houdt. De opmerking, dat dit een princi piële kwestie betreft, verklaart dit nog maar gedeeltelijk. Het is natuurlijk zo, dat het in dit proces niet meer om de aange klaagden gaat, maar om de vraag of aanwijzingen alleen voldoende zijn om iemand tot de electrische stoel of levens lange gevangenisstraf te ver oordelen. Vooral in de V.S., waar alle jury-leden het „schul dig" moeten uitspreken, is de vraag op de spits gedre ven. Maar het gaat, schrijft Hans Habe in „Die Weltwoche" om meer. Dagelijks zwermen er drie honderd reporters rond de plaats waar dit proces gevoerd wordt. Waarom? Omdat hier een levensader van het Ameri kaanse volk wordt geraakt. Het gaat in dit proces om de verhouding van jonge mensen, high school-kids en college- girls, tot elkaar en de maat- jongens en 17-jarige meisjes hele rissen „dates" op na hiei- den en sloten de ogen voor de mogelijkheid, dat deze avond lijke rendez-vous meer zouden zijn dan onschuldige ontmoetin- schappij waarin zij leven, op gen hun speciale Amerikaanse ma- jr)e zaak Overell heeft reeds nier dan. Nu is in dit puriteinse een 2eer duidelijk gevolg. On land openlijk bekend geworden, voeders, geleerden, vrouwenver- wat tot nu toe een publiek ge- enigingen en sportclubs houden heim was. zich nu eindelijk! bezig Men wist wel, dat in de lange met de vraag, of het niet meer rijen auto's des avonds op het dan tijd is om ook in Amerika strand en langs de wegen, Ame- de sexuele problemen met de rika's jeugd niet alleen wachtte j jeugd in huiselijke kring te be- op het opkomen van de maan, i spreken. men 'vist dat de hotels (motor- In duizenden Amerikaanse hotels) heus niet alleen uit de gezinnen heeft de kinderlijke grond rezen om aan de toene- naïviteit en het zonnig en on- mende vraag van het vreemde- j verantwoord optimisme een be- iingen-verkeer te voldoen en hoorlijke klap gekregen. Louise men wist ook wel, dat de in- en Bud zijn typisch voor de teresse van Amerika's studeren- Amerikaanse jeugd van heden, j de jeugd zich werkelijk niet al-Duizenden vaders en moeders leen tot de wetenschap beperkte, zien in, dat hun zoons en doch- Sinds jaren spraken de Ameri- ters ook mannen en vrouwen1 kaanse couranten, typerend voor zijn. En voor de Amerikaanse hun tijd en cultuur, min of meer cultuurgeschiedenis kan dit toegevend over „Necking" en gelukkig een nieuw hoofd- „Betting", twee onvertaalbare stuk betekenen. Besluiten Griekse verdedigingsraad. De Griekse raad voor de Na tionale Verdediging heeft in te genwoordigheid van de hoofden der Engelse en Amerikaanse mis sies de militaire toestand bestu deerd. De volgende besluiten wer den genomen: 1. Ten aanzien van een meer doelmatige strijd tegen de guerilla-strijders; 2. ten aan zien van een betere verdeling van het door de geallieerden verschaf te oorlogsmateriaal; 3. een ver sterking van het effectieve leger door middel van de onlangs op geleide recruten; 4. verbod van de publicatie in de kranten van nieuws en critiek betrekking heb bend op de strijd tegen de par- tisanen en op het beleid van het opperbevel. door CARLA BERGENTHAL 18) —o— Het was een zonnige herfst dag en Verena ging de stad in. Ze was er in lang niet geweest, maar vandaag moest het gebeu ren. Langzaam en voorzichtig liep ze de steile weg op. Een gelukkig lachje lag op haar smal gezicht, want ze had een plan, een prachtig plan. De uit voering ervan was niet zo ge makkelijk, maar daardoor juist scheen het haar zo gelukkig en blij te maken. Morgen was het de verjaardag van haar zoon en nu wilde ze eens niet klagen en jammeren zoals anders, maar die dag zo vieren, dat hij als hij het had kunnen zien er zelf plezier in gehad zou hebben. Ze wilde de gestichtsvrouwtjes, die arme, oude lcii^eren, een pret tige middag bereiden. Een echte koffievisite moest het zijn met koffie van de allerbeste soort en tulband. Verena lachte stil voor zich heen, als ze aan de vreugde van de oudjes dacht en begon sneller te lopen. Gewichtig deed ze haar inko pen; wel tienmaal vroeg ze of de koffie wel goed gebrand of de tulband heus vers was. Ein delijk stapte ze met twee grote pakketten waar naar huis, Politie uit zeven landen slaat de handen ineen. In 7 landen van Europa Engeland, Frankrijk, België Neder land, Zweden, Denemarken en Eire heeft de politie Maandag de handen ineengeslagen, op zoek naar de mysterieuze Fransman die men voor de organisator houdt van de bankbiljettenvervalsing, welke een geweldige bedreiging vormt voor 'het evenwicht van de geldsituatie. Het signalement luidt als volgt: leeftijd tussen 35 en 45 jaar, ge golfd bruin haar, lichtblauwe ogen, zeer beschaafd voorkomen en optreden, speekt Engels zo vloeiend, dat men hem gemakke lijk voor een Engelsman kan hou den. De man is gewoonlijk ver gezeld van een knap, donkerharig meisje van omstreekt 25 jaar. Sinds énkele maanden zijn ln Hoge Arabische commissie in Palestina over aanbevelingen. De Hoge Arabische commissie in Palestina heeft gewaarschuwd tegen pogingen om voorstellen, vervat in het rapport der V.N. over Palestina, in practijk te brengen. „Palestina en het Ara bische Oosten zullen in vuur en vlam geraken". Zowel het plan. dat verdeling van Palestina inhoudt, als het plan, dat een federale Arabisch- Joodse staat voorschrijft, acht de Hoge commissie in strijd met de Arabische aspiraties. Zij boycot de commissie der V.N. en is van mening, dat ia het bijzonder het verdelingsplan „alle vroegere aan vallen op de rechten der Pales tijnse Arabieren" in de schaduw stelt. Franse spoorwegmannen tegen Franco. De Franse federatie van spoor wegarbeiders heeft naar alle af delingen een circulaire gestuurd, waarin verklaard wordt, dat „de treinwagons van Franco niet op Frans gebied moeten komen". De circulaire bevatte nogmaals in structies, die communicatie per trein via de Frans-Spaanse grens verbieden. (Zoals bekend is de Frans-Spaanse grens volgens een door de Franse en Spaanse rege ringen gesloten overeenkomst voor het door-reizen van personen opengesteld. De on!'.'sten in de Pendsjaab. Pandit Nehroe, de minister president van India heeft ver klaard, dat hij in het aan Paki stan behorende deel van de Pend sjaab zal blijven tot de vrede in dit gebied zal zijn teruggekeerd. De minister-president van Pa kistan, die met Pandit Nehroe een rondreis door het geteisterde gebied maakt, heeft bevel gege ven om met de grootste gestreng heid tegen rustverstoorders op te treden. De troepen van Pakistan, die MMaandag de controle van het Pakistaanse gebied van de Pend sjaab overnamen, hebben van hun opperbevelhebber opdracht gerkegen om weerbarstige orde verstoorders neer te schieten. glimlachend, gelukkig en tevre den. In de tuin vlak bij het poortje, verstopte ze ze meteen achter de struiken. Anders zou den de vrouwen als ze in huis kwam, de koffie misschien rui ken en dan was het geen ver rassing meer. Snel ging ze op zoek naar de huismoeder. Die was met boze Suzanne in de keuken aan het groente schoonmaken. Verena groette lachend en zei dan ge heimzinnig tegen Suzanne: „Wil je tegen de anderen zeggen, dat ik ze morgenmiddag om 3 uur in de torenkamer verwacht, er is een grote verrassing." Langzaam en onwillig stond Suzanne op, een ongelovige ver bazing tekende zich af op haar breed gezicht. Maar het woord „verrassing" was zo'n zeldzaam heid in het gesticht, dat het haar toch naar de deur dreef. Daar keerde ze zich nog eens om en zei aarzelend: „En ik. moet ik morgen ook komen?" „Natuurlijk", lachtte Verena, „de verrassing is ook voor jou." Toen eindelijk verdween Su zanne, en de beide vrouwen hoorden haar zware stappen vlug over de gang gaan. Verena vertelde nu uitvoe rig aan de huismoeder wat ze van plan was, en even later gin gen ze samen naar de tuin z.g. om groente te halen. Maar on- verschlllende delen van het con tinent grote hoeveelheden valse bankbiljetten ln circulatie. Maan dag doken zij voor het eerst op te Dublin, de hoofdstad van Eire. Men -vermoedt, dat de valse bil jetten afkomstig zijn van door Himmler tijdens de oorlog te Sachsenhausen opgerichte munte- rijen. Scotland Yard heeft thans bewijzen in handen, dat de nazi's ln dit „luxe" concentratiekamp ongeveer 400 deskundige verval sers in dienst hadden. Dit waren alle doorgewinterde misdadigers, uit verschillende landen ln Cen traal Europa en Duitsland bijeen- gehaald. Omdat zij na de oorlog hun be kwaamheid evengoed tegen Hitier zouden kunnen gebruiken, hadden zrj door de Gestapo vermoord moeten worden. Zij wisten echter te ontkomen, toen de Amerikaan se troepen het kamp veroverden. Volgens de laatste gegevens tflïjken andere benden, die tijdens de oorlog ln de bezette gebieden bij de ondergrondse beweging werkten, zich bij hen te hebben gevoegd. Hoewel deze mensen deel namen aan sabotage en roof, gebruiken zij thans in hun eigen belang muntmaehlnes, die zij tij dens de oorlog -m verschillende regeringen hebben ontstolen. Scotland Yard laat Duitsland door speciale deskundigen afzoe ken om een bepaalde plek te vin den, waar de water- y mineraal situatie dezelfde ls als op een plaats ln Engeland, waar het pa pier voor de Engelse bankbiljet ten wordt gemaakt. Hitte richt voor 5 milliard schade aan Belgische landbouw aan. Naar het Belgische landbouw blad „Sillon Beige" mededeelt, wordt de schade, die door de aan houdende droogte aan de Belgi sche landbouw is aangericht, op 5 milliard francs geraamd. In dit bedrag is 705 miilioen francs be grepen voor schade aan de Bel gische melkproductie. De opstand in Ecuador. Gemechaniseerde strijdkrachten van het leger van Ecuador heb ben zich aangesloten bij de op stand, die Zondag te Riobamba tussen Guayaquil en de hoofd stad Quito is uitgebroken. De regering van kolonel Carlos Mencheno, die verleden week die van president Ibarra heeft om vergeworpen, heeft in geheel Ecu ador de staat van beleg afgekon digd. Ook de militaire basis San Antonia, waar gemechaniseerde troepen liggen, het garnizoen van Toelcan, ten Noordoosten van Quito en de burgerwacht hebben zich bij de opstandelingen aange sloten. Tengevolge van de oen? suur en het verbrekingen der ver bindingen beschikt men niet over betrouwbaar nieuws uit de centra van de opstand. De voornaamste regeringsauto riteiten te Guayaquil hebben de wijk genomen. De opstandelingen weigesen de regering van kolonel Manchenos te rekennen en willen Dr Ibarra terug. De wetgevende vergadering is bijeengeroepen. Berlijnse besprekingen over het Ruhrgebied uitgesteld. De besprekingen, die in het be gin van deze week te Berlijn zou- d enworden gehouden tussen Brit se, Amerikaanse en Franse eco nomische deskundigen over op de laatste conferentie te Londen op geworpen vraagstukken betreffen de steenkool en cokes uit het Ruhrgebied, zijn tot 8 September uitgesteld. Verlenging van Amerikaanse in- en uitvoercontrole? Tijdens de besprekingen over wereldvoedselproblemen, deelde de Amerikaanse onderminister van landbouw aan de voedsel- en landbouworganisatie der V.N. me de, dat Amerika de in- en uit voercontrole waarschijnlijk na Maart 1948 zal handhaven. Zeer vele Middelburgers waren Maandagmorgen op de Markt ge. komen, naar de bijeenkomst, be legd ter inzetting van de grote N.I.W.I.N.-actie. Na het zingen van het Wilhelmus opende de bur gemeester, Jhr M. W. C. S a n d- berg tot Essenburg, de samenkomst met een hartelijke aanbeveling der actie voor aan koop van muziekinstrumenten voor de jongens in Indië. Hij wil de dit beschouwen als een ge schenk aan H. M. de Koningin voor onze militairen. Na hem kwam Ds H. Veld kamp aan het woord, die het eigeniijk'moeilijk vond de beteke nis van de N.I.W.I.N. aan te ge ven. Eerst wilde hij eronder ver staan; Niet Indutten Waar Indië Nood lijdt, maar bij nadere be schouwing achtte hij: Natuurlijk Ik Wil Indië Nuttig zijn, toch be ter, in leder geval te verkiezen boven: Niets Idioter Welzijn In dië te Negeren. Opent uw hart en uw portemonnale voor de steun aan het Thuisfront voor Indië, zo besloot spr. Pastoor H. Snel vergeleek de bevrijding van Middelburg met die van Indië e wees erop, dat het geldelijk offer, dat wij bren gen voor deze actie, niet verge leken kan worden met het grote offer van onze Indische militai ren. Nu grote-feestelijkheden ach terwege moeten blijven, achtte spr. de beste bestemming van de gelden te offeren voor de N.I.W. I.N. Laatste spreker was Ds F. D o n, die op de grote waarde der vrij heid, ontvangen ln dankbaarheid aan God, wees. Dit brengt mede, dat wij ook, pro- of anti-Llnggad- jati, de vrijheid ln Indië moeten brengen. Hij riep op tot steun aan de N.I.W.I.N., die onze voor vrij heid, orde en recht strijdende jon gens, van het nodige voor ont spanning wil voorzien. Tussen de toespraken was er samenzang, die werd begeleid door de Chr. Muzlekver. „Oefe ning na den Arbeid". De middag stond in het teken van de sport. Nadat op het ge meentelijk sportterrein aan de Nadorstweg de meisjes van .Achilles" gymnastlekdemonstra- ties hadden gegeven vond een korfbalwedstrijd plaats tussen der in de grote hengselmand wer den de pakjes van achter de struiken gestopt. In de keuken moest de huismoeder telkens weer de koffie ruiken en verze keren, dat hij absoluut van de beste kwaliteit was. „En niet waar, moeder" dat woord kwam nu vanzelfsprekend en gemakkelijk over haar lippen „u kookt hem precies 2 minuten, niet langer en niet korter, dan wordt het het lekkerst". Met lachende ogen beloofde de huis moeder het; ze had geen mens kunnen zeggen hoe gelukkig ze was, dat eindelijk ook dit kind de weg des vredes gevonden had. „Het leek Verena, of er geen eind aan de dag kwam. En de andere vrouwen verging het evenzo, want de plechtige, bij zondere uitnodiging had hun hevig opgewonden. Ze zochten in dozen en laden, of ze nog niet een nettere schort, een witge- steven muts en een witte zak doek met een kantje hadden om zich op te sieren voor het feest. Zelfs bij de avonddienst dwaal den hun gedachten steeds af naar de dingen, die komen zou den. Het duurde lang die avond eer het stil werd op de slaap zaal. Telkens weer moest Su zanne dfe uitnodiging van „me vrouw" herhalen en woordelijk, zoals ze het gezegd had. Su zanne deed het gewillig en voegde er steeds nadrukkelijk aan toe: „En ik mag ook ko men". Ze waren er vol van, zelfs Jammergreet vergat haar kwalen. Het woord verrassing leefde voor hun en toverde hun allerlei mogelijkheden voor de ogen. Zelfs toen ze eindelijk in slaap waren, lag er een trek van blij verwachten op de ver welkte gezichten. De volgende middag, precies om 3 uur, kwamen ze aangestapt, de gestichtsvrouwtjes, plechtig, twee aan Wee, als gingen ze naar de kerk. Verena stond al in de deur van haar kamer om ze te ontvangen. Schuw en lang zaam trippelden ze naar bin nen, 't leek wel of ze er voor 'teerst kwamen. Zo had de uitnodiging van mevrouw hen opgewonden en verlegen ge maakt. Midden in de kamer stond de gedekte koffietafel. Een bouquet bloemen stond vro lijk op het blinkend witte .tafel laken en daarnaast prijkte de reusachtige met suiker bestrooi de goudgele tulband. De oudjes stonden met ge vouwen handen om de tafel met glanzende ogen voor de heer lijkheden. Verena genoot van hun stille vreugde en een warm gevoel van geluk kwam in haar hart. Als haar jongen dat eens Flinke tube 30 ct., iew groote tube 45 ct. (Ingez. Med.) een twaalftal van Swlft en een Zuid-Bevelands twaalftal. Swift behaalde een verdiende overwin ning met 51. De wedstrijd ken merkte zich door zeer snel spel, vooral van Swift, met een sterke, prima op elkaar ingespeelde groep. De hoofdschotel van deze mid dag was de voetbalwedstrijd tus sen Middelburg I en de. Engelse Club' Scarborough I. De burge meester van Middelburg, die de gehele sportmiddag bijwoonde, verrichtte de aftrap, nadat hij zich de spelers had doen voorstel len. Reeds tien minuten na het be gin van de wedstrijd nam Scar borough de leiding. De Middel burgers, die vanaf de aanvang op volle kracht speelden maakten een kwartier daarna de stand ge lijk door een keurig schot van Jongepier. Nauwelijks twee minu ten later schoot Jongepier op nieuw de bal in het Engelse doel, nu net op het nippertje (21). Ook na de pauze bleef Middel burg geruime tijd aan de winnen de hand, hoewel zij toen met een straffe tegenwind, die de bal zeer vaak deed afglijden, moest spelen. Uit een duel voor het Engelse doel ontstond, eigenlijk geheel on verwacht, opnieuw een doelpunt voor Middelburg, toen de Engelse back tot grote verbazing van de keeper en zichzelf, de bal ln het eigen net kopte, een vergissing, die hem duur te staan kwam! (311. Met een keihard schot bracht even daarna Carol de stand op 41 voor Middelburg. Het leek daarna, of de Middel burgse spelers over hun hoogte punt heen waren, terwijl de En gelse gasten hard bijkwamen, want twee minuten later brach ten zrj de stand met een scherpe bal vlak voor het doel op 42. Vijf minuten voor het einde kwam het laatste doelpunt van Engelse zgde, zodat def eindstand 43 was, een stand, die ó.i. niet ge heel de juiste kractsverhoudmgen weergeeft, daar de Engelse voet ballers zeer sterk speelden en dik wijls verbluffende staaltjes van solied samenspel te zien gaven. De Middelburgers daarentegen speelden vaak improviserend maar waren, wellicht juist daar door, bewegelijker en gebleken is, dat hun speltechniek in dit geval hun de overwinning bezorgde. Aanmerkelijk beter was het „kop- werk" der Engelse spelers. De baten van deze middag wa ren voor de Zeeuwse N.I.W.I.N., evenals de opbrengst van allemo- gelijke consumptie-artikelen, die door een groot aantal N.Ï.W.I.N.- en U.V.V.-medewerksters en -werkers werden verkocht, zowel op het sportterrein als des avonds op de Markt, waar het Middel burgs Muziekcorps van 89.15 concerteerde. Daarna was er een fakkeloptocht en vanaf half elf werden er op de markt diverse films over het werk der Nlca ln Indië vertoond, alsmede enige amusementsfilms. In de pauze iwerd nogmaals een collecte voor de N.I.W.I.N. gehouden. Op uitnodiging van de buurt vereniging 't Zand maakte des morgens het tamboers- en pijpers corps „Juliana" en des avonds de Chr. Muziekver. „O.N.D.A." een muzikale rondwandeling. Nederlands-Belgische samenwerking. In de werkkamer van minister Drees, op het ministerie van Sociale Zaken is Vrijdagavond het verdrag tussen België en Ne derland, inzake de sociale verzekering getekend door de ministers van Sociale Zaken van beide landen. Een hartelijke handdruk bevestigde dit bewijs van innige samenwerking tussen beide nabuurstaten. Het gezelschap verenigde zich schap tussenBelglë en Nederland, daarna aan een gemeenschappe— - Hij wees op de nieuwe proble- lijke maaltijd ln kasteel Oud-Was- men en moeilijkheden, waarvoor senaar, waaraan ook de Belgische beide landen zich na deze laatste ambassadeur, de heer L. C. Nem- ry, aanzat. Tijdens deze maaltijd- heeft minister Drees een rede uit gesproken, waarbij hij ln het bij zonder zijn Belgische collega, mi nister Troclet een hartelijk wel kom toeriep en er zijn vreugde over uitsprak, dat het technisch accoord inzake de wederkerigheid op het gebied van de kinderbijsla gen en het verdrag betreffende de sociale verzekering kon worden getekend. De wederkerigheid In zake de kinderbijslag is ln wer king getreden met ingang van 1 Juli j.l. Dit betekent, dat vanaf die datum Belgische arbeiders die ln Nederland werken en in Bel gië wonen, voortaan op grond van de Nederlandse Kinderbijslagwet voor kinderbijslag ln aanmerking kunnen komen. Omgekeerd kun nen vanaf genoemde datum Ne derlandse arbeiders, die ln België werken en hier te lande wonen, aan de Belgische wetgeving aan spraak op kinderbijslag ontlenen. Een dergelijk verdrag, zei mi nister Drees, kan alleen tot stand komen tussen landen, waarvan 't welvaartspeil niet al te zeer ver schilt en wier sociaal welvaarts- streven door dezelfde idee wordt beheerst. Zowel België als Ne derland hebben de roep om soci ale zekerheid verstaan. Dit verdrag legt ons verplich ting op ook ln de "toekomst bij dit streven te volharden. Bij de ver dere ontplooiing van onze sociale voorzieningen zal het oog gericht moeten zijn op de totaliteit van de lage landen, die Immers ook sociaal-economisch in de toe komst ln vele opzichten op elkaar aangewezen zullen zijn. Vandaag staan wij bij een mijlpaal op deze weg. Het ls niet een begin, maar veel meer een consolidatie met wijde perspectieven, een consoli datie met wijde perspectieven, een consolidatie van een hechte vriendschap en lotsverbondenheid tussen twee vrije volken, belde gehavend door de vreselijkste al ler oorlogen, maar ook beide be zield door de ongebroken wil tot herstel en vernieuwing. Minister Troclet sprak zijn blijd schap uit over het tot stand ko- nleuw een bewijs is van de vriend had kunnen beleven, Gerhard, die er altijd op uit was armen en hulpelozen te helpen, wat zou dit gezicht hem goed doen. „Maar ga toch zitten, ga toch zitten!" zei Verena en ze schoof de verrukte vrouwtjes op de ca napé en de stoelen. Toen dan eindelijk allen gezeten waren, begon Verena zacht, als in zoete herinneringen verzonken, van haar zoon te vertellen. Het duurde niet lang of ze was haar hele om geving, de vrouwen, het toren kamertje vergeten en leefde weer helemaal thuis, daar waar haar jongen gespeeld had, waar ze lange nachten doorgewerkt had, dat hij dokter worden kon. Ze vertelde van haar geluk, van haar verwachtingen, van het grote verdriet, dat later kwam. Ze wist zelf niet hoe het kwam, maar ze opende haar hele hart voor die oude vrouwen en gun de hun een lange blik daarbin nen. Ze waren voor haar niet meer maar die gestichtsoudjes, die men verachtte en meed, maar mensen, mensen, die als zij geleden, geleefd en gehoopt hadden, die, evenals zij, door 't leven teleurgesteld en verarmd waren. En het deed goed eens één keer alles te kunnen uiten wat in je leefde en je bedrukte, fe dag en nacht niet losliet. (Wordt vervolgd.) wereldoorlog geplaatst zien. Het tot stand komen van „Benelux" en van dit nie iwe verdrag zijn, aldus minister Troclet, zeer ge lukkige gebeurtenissen in een on heilsvolle wereld. Zij leggen er ge tuigenis van "f, hoe door innige samenwerking alle moeilijkheden te overwinnen zijn. Heel stilletjes zijn Prinses Juliana en haar drie oudste dochtertjes Maandagavond naar het Scheveningse vuurwerk ge komen. Vlak voor het begin van dit laatste vuurwerkfestijn van dit seizoen reed een hofauto voor het Kurhaus en vrijwel ongemerkt gingen de Prinses en de Prinsesjes door het hotel naar het terras vanwaar zij het kleurige vuurspattende feest goed konden volgen. Slechts enkele van de vele duizenden, die zich in het overvolle Schc- veningen bevonden hebben iets van dit Prinselijk bezoek ge merkt. Het behoeft nauwelijks verteld te worden, dat de Prin sesjes Irene, Beatrix en Mar griet zeer genoten hebben. Een wit olifantje, dat oranjevuur uit zijn bewegende slurf spoot en vrolijk met zijn staart wap perde, bleek een der grootste attracties tussen' de vele fraai gekleurde stukken. Het sluit stuk, een portret van H. M. de Koningin in wit vuur met een oranjeversiering aan weerszij den werd door de Prinsesjes di rect als beeltenis van haar Grootmoeder herkend. Het pu bliek gaf met luid applaus uiting aan zijn waardering voor dit slotstuk. Snelen vrijwel ongemerkt zijn Prinses Juliana en haar drie oudsten na afloop v van het vuurwerk weer uit Scheveningen verdwenen. Tengevolge van de langdu rige droogte heeft de aanvoer van slachtvee een dergelijke omvang aangenomen, dat een behoorlijke afvoer en verwer king niet mogelijk is. Het Be drijfschap voor Vee en /lees heeft daarom de maximale grootte van de aanvoer per v eek vastgesteld. Veehouders, die zekerheid willen hebben, dat door hen aangevoerd vee inder daad zal worden overgenomen, dienen tot nader bericht bij hun P.B.H. leveringskaarten af te halen, welke kaarten tot een voor elk district wekelijks vast gesteld maximum zullen wor den uitgegeven. Onze in- en uitvoer. i Nog geen compensatie voor verloren afzetgebieden. i. Dr H. J. Keuning, chef van de Afdeling In-, Uit en Doorvoer van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, schreef voor ons blad enkele beschouwingen over onze buitenlandse handel in het eerste halfjaar van 1947. Met een bijgaand artikel openen wij deze korte serie artikelen, waarin de lezer een duidt >«k beeld i gegeven wordt van de situatie op dit gebied. Weinigen zullen ontkennen, dat i genoodzaakt als wij daartoe wor- wij in velerlei opzicht ontgoocheld den door de sterke toename van of teleurgesteld zijn geworden ten aanzien van de ontwikkeling, welke de reconstructie van het door de tweede wereldoorlog ge havende Europa heeft genomen. Ondanks de eensgezindheid en ge lijkgerechtigdheid, welke er tij dens de oorlog onder de geallieer den heeft bestaan, zullen de lan den van West-Europa thans toch niet de ogen kunnen sluiten voor het feit, dat het in de toekomst heel wat moeilijker zal zijn aan hun ruim 300 miilioen zielen tel lende bevolking een redelijk wel vaartspeil te verzekeren dan voor heen het geval was. In naam tot de overwinnaars behorende, zijn zij in wezen met zoveel wonden uit de strijd gekomen, dat zij zich tegenover de beide grote overwin naars Rusland ven de Verenigde Staten, niet anders kunnen voelen dan als verliezers, waarbij dan nog het tragische geval zich voor- onze bevoilring, welke naar ra ming op dit moment reeds 9.5 miilioen zielen bedraagt, tegen 3.8 miilioen bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Verhoogde inspanning om de vóór de oorlog in het buitenland bereikte goodwill te behouden, verhoogde inspanning ook om de ze te bereiken in verband met deze bevolkingsaanwas, soberheid en zuinigheid om het herstel van ons zwaar gehavende productie apparaat te kunnen bekostigen, zijn de enige middelen, die ons ten dienste staan om het beoogde doel te bereiken. Het is in deze sfeer, dat wij de buitenlandse handel van ons land gedurende het eerste halfjaar van 1947 moe ten bezien. Een vergelijking met de voor oorlogse toestand is in dit ver band betrekkelijk zinloos, omdat de voorwaarden, waaronder het doet, dat hun herstel zich alleen economische leven van Nederland kan voltrekken in een economi sche belangensfeer, tegengesteld aan die hunner machtige bond genoten uit de oorlog. Wat voor West-Europa als ge heel geldt, geldt voor een land als Nederland wel in bijzonder sterke mate. Reeds vóór het uit breken van de 'tweede wereld oorlog was Nederland een land, dat zijn diehtgezaaide bevolking thans moet functionneren geheel anders zijn dan voorheen. Indo nesië droeg vóór de oorlog f 2 pet. aan onze buitenlandse han del bij. Het Duitse achterland, waarop 18.6 pet. van onze buitenlandse handel was georiënteerd, is zo wel in stoffelijk als in geestelijk opzicht nog een puinhoop, waar mede practisch nog geen handels alleen kon voeden en op een re-jverkeer mogelijk is. Daartegen- delijk welvaartspeil kon in stand; over staat, dat het stieven om houden, door zich met alle kracht voor deze verloren gegane mark- te werpen op vormen van wel-i ten een compensatie te vinden vaartstreven, die met de algemene nog in gene dele is gelukt Wanneer wij daarenboven nog in aanmerking nemen, dat ook term „dienstverlening aan het buitenland" kunnen worden ge kenschetst, ongeacht of deze op het gebied van landbouw en indu strie dan wel op dat van handel en scheepvaart of dat van finan ciering van het buitenlandse eco nomische leven waren gelegen. Het stemt tot troost, dat de Nederlandse Regering zich deze het materiële herstel yan ons land nog geenszins is voltooid en aan het inhalen van tijdens de jaren van bezetting ontstane achterstanden nog in de verste verte niet kan worden gedacht, dan kan het nauwelijks verwon dering wekken, dat onze na-oor situatie ter dege bewust is, en er j logse handelsbalans wel een zeer 1 sterk passief karakter moet ver tonen, vooral wel door het feit, dat wij voor deze herstelwerk zaamheden in hoofdzaak op im porten zijè aangewezen. (Nadruk verboden.) naar streeft, deze vormen van welvaartstreven, die evenvele bronnen van ons nationale, inko men zijn, weder op te bouwen, ondanks bet feit, dat bet buiten land elk ogenblik blijk geeft op deze diensten minder prijs te stel len dan voorheen. Sterke bevolkingstoename. Niettemin wordt op de inge slagen weg voortgegaan en moet daarop ook vrorden voortgegaan, Het Franse benzine-rantsoen van 20 1. wordt voorlopig niet meer verstrekt. Het systeem van vergunningen voor reizen, zal weer worden ingevoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2