De Republiek wil krasse maatregelen nemen tegen met Nederland samen werkende Indonesiërs. Communisten in Hongarije behaalden een grote overwinning. weer StidLi. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG S SEPT. 1947 Staan de V. S. voor een ernstige crisis Sinds het „staken der vuren" 103 gesneuvelden, 283 gewonden en 6 vermisten. Consuls-generaal te Batavia naar Djogiakarta. Zo spoedig mogelijk zelfbestuur in Japan. Tito acht voor het ogenblik geen oorlog mogelijk. Spanning in Peru. Blijven Britse troepen in Griekenland Het is zeker, dat een communist premier wordt. Buitenlands Overzicht Beze zomer een van de warmste en zonnigste van de laatste eeuwen. Temperaturen, die nog nimmer voorkwamen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijksti'aat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 735 Abonnementsprijs 3.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Op- en ondergang van Zon on Maan. Donderdag: Zon op 5.54 u., ondee 19.23 u. Maan op 20.54 u., ondec 9.57. u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, J>s J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Missingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet Na een afwezigheid geduren de enkele weken, moeten wij lot ons leedwezen constateren, dat ten opzichte van Indië alles bij het oude is gebleven. De republiek gaat ongestoord door, met het uitoefenen van terreur. Verdragschendingen zijn aan de orde van de dag. De Soe karnoknechten denken er niet aan het vuren te staken en het moorden en plunderen te. beëin digen. Dit alles is een gevolg van het feit, dat onze regering niet doet wat zij als draagster van het hoogste gezag verplicht is te doen: aan het wanbeheer van de republiek een einde te ma ken en met krachtige hand orde er. rust te herstellen. De regering weigert, zelfs on danks de dringende vertogen van Dr van Mook, die tenslotte ook tot het inzicht is gekomen, dat op deze wijze niet kan wor den voortgegaan, om deze weg in te slaan, omdat zij ingevolge een afspraak met de Partij v. d. Arbeid, aan handen en voeten gebonden is. Gebleken is n.l., dat het niet oprukken naar Djokja teneinde de onverantwoordelijke elemen ten die daar de leiding heten te hebben, terzijde te stellen niet een gevolg is van 't optreden van de Veiligheidsraad, maar van de door de regering ingewilligde eisen van de P. v. d. A. om ten koste van alles de republiek te sparen. Men zou dus kunnen zeggen, dat de schuld ligt bij de P. v. d. A., maar dat is toch niet juist. In de verklaring van de re gering, dat zij de uitspraken van de Veiligheidsraad aanvaardt, verklaart zij tevens, dat zij de bevoegdheid van dit college ont kent, en dat zij verant woordelijk blijft voor de orde en rust in Indië. En zo is het ook inderdaad. De regering en niemand an ders draagt de verantwoorde lijkheid voor wat in Indië ge daan wordt en voor wat daar wordt nagelaten. Voor de finan ciële en economische schade die daar wordt aangericht, voor het Nederlandse en Indische bloed dat daar wordt vergoten. Wel drukt op de P. v. d. A. die de regering aan banden legt een ontzaglijk zware schuld, maar de regering geroepen het gezag hoog te houden, blijft niettemin de volle verantwoor delijkheid dragen. Als hier van schuld sprake is, dan denken wij ook aan de K.V.P. In een onlangs gehouden ver gadering van het comité „Hand having Rijkseenheid" werd zeer terecht de opmerking gemaakt, dat de K.V.P. het in haar hand heeft aan de ellende een einde te maken. Wanneer zij weigert nog langer te dansen naar de pijpen van de P. v. d. A. dan is het met dit machteloze Kabi net, dat reeds zoveel ellende over Indië en Nederland heeft gebracht, gedaan. Afgewacht dient nu te wor den welke de gevolgen zullen zijn van het bezoek dat dr var. Mook aan ons land brengt en of het hem gelukken zal de re gering tot andere gedachten te brengen. Wij zijn wat dit betreft weinig optimistisch gestemd, gedachtig aan het woord: „Wee het land, welks koning een kind is." Het land, welks regering niet staat in de overtuiging, dat zij het gezag door God haar verleend, heeft te handhaven. Prijsstijging vermindert koopkracht. Philip Murray, de voorzitter van het C.I.O., een der grootste Amerikaanse vakverbonden, heeft verk»aard: „De V.S. worden be dreigd door een economische cri sis, oneindig» ernstiger dan de vorige". Volgens Murray kan die otiais alleen vermeden worden door „uitroeiing van de huidige tendentie naar winstvermeerde ring, welke de koopkracht doet verminderen". William Green, voorzitter van de A.F.L., een der twee grootste Amerikaanse vakverenigingen, heeft op een door 125.000 perso nen bezochte vergadering te Chi cago ter gelegenheid van de „Dag van de Arbeid" verklaard, dat de Amerikaanse arbeidswereld zich ondanks de afwezigheid van werkloosheid en de hoge lonen voor een zeer ernstige situatie ziet gesteld .welke wordt veroor zaakt door de voortdurende prijs stijging, waardoor de koopkracht tot de helft is verminderd. Green kondigde een program ma aan van vijf punten, voor de uitvoering waarvan de A. F. L. toestemming zal vragen aan het Congresn 1. Prijsdaling tot een redelijk niveau en opheffing van mono polies. 2. Strijd tegen werkloosheid. 3. Bouw van nieuwe huizen om aan de woningnood tegemoet te komen. 4. Herziening der lonen. 5. Verbetering der sociale voor zieningen. Gandhi is Maandagavond we derom in hongerstaking gegaan. Hy is van plan te vasten, „tot dat het verstand in Calcutta te rugkeert". Te Calcutta xijn Maandag relletjes uitgebroken. Het Nederlands actie-communique van gisteren meldt, dat sedert het hevel tot staken van de vijandelijkheden de Nederlandse verliezen bedragen: 103 gesneuvelden, 283 gewonden en 6 ver misten. De hierbij Inbegrepen verliezen van de laatste twee dagen bedragen 5 gesneuvelden en 11 gewonden. In het gebied van Medan werd Pematang Siantar tot tweemaal toe door republikeinen aan gevallen, terwijl een poging tot brandstichting werd geconstateerd. De vijand richtte mortier en geweervuur op Poerwokerto in Midden-Java. Verder meldt het communique, dat wederom Nederlandse patrouilles, posten en kampementen onder vnur genomen werden. Volgens een aanvullend communique hebben Nederlandse troe pen 47 Chinezen aan de Zuidkust van West-Java bij Pasir Dalang bevrijd. Uit Tjibeurcum bij Tasikmalaya werden drie Chinezen door republikeinen ontvoerd. In een kampong ten Zuiden van Garoet (West-Java) werd een pamflet gevonden, waarin de be volking wordt meegedeeld, dat de geheime dienst van de repu bliek reeds een lijst bezit, waarop de namen van personen voor- konten, die zaken doen met de Nederlanders. In het pamflet wordt gewaarschuwd, dat krasse maatregelen tegen die personen zullen worden genomen. Thans officieel uitgenodigd. Volgens het republikeinse pers bureau Antara heeft de republi keinse regering thans de consuls- generaal van Amerika, Engeland, Australië, China, Frankrijk en België te Batavia officieel uitge nodigd zo spoedig mogelijk een bezoek aan Djogjakarta te bren gen om ingevolge het besluit van de Veiligheidsraad een onderzoek in te stellen naar de toestand in Indonesië na de afkondiging van het besluit staakt het vuren. De republikeinse regering zegt voorts overtuigd te zijn, dat het bezoek van de consuls-generaal bij zal dragen tot het dienen van de waarheid en het recht, alsme de van het gewone fatsoen. Dit in verband met de afbraakcam pagne, die tegen de republiek wordt gevoerd. Tenslotte vraagt de republikeinse regering aan de consuls-generaal datum en tijd stip van hun aankomst te Djogja te willen opgeven. Uit Batavia wordt nader ge meld, dat de consuls-generaal die Maandag bijeengekomen zijn, de heer Etienne Raux, consul-gene raal van Frankrijk en Charles Saton, de nieuwe consul-generaal van Australië, hebben aangewe zen om zich naar Djogjakarta te begeven. Hoe lang hun verblijf daar zal zijn, is niet bekend. De republi keinse regering heeft genoemde twee consuls doen weten, dat hun alle faciliteiten zullen worden verleend om zich naar elk deel van het republikeinse gebied, dat zij zouden wensen te bezoeken, te begeven. Samenstelling commissie van drie. Een lid van het werkcomité van het K.N.I.P., dr A. Halim, schrijft in het republikeinse dagblad „Nasional", dat de com missie van drie landen, die zul len bemiddelen in het Neder lands-Indonesisch geschil, logi scherwijze zal bestaan uit Australië, Amerika en Enge land. Volgens Halim zou de re publiek Australië kiezen, terwijl Nederland Amerika zou aan wijzen. Halim merkte op, dat het nog te bezien staat of deze samenstelling voor Indonesië voordelig zal blijken. Zoals wij gisteren onder laat ste berichten hebben gemeld, heeft Nederland aan België verzocht een lid aan te wijzen. De Belgische regering heeft besloten dit verzoek in te willi gen. Viering verjaardag H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van de ver jaardag van de Koningin is Maandag te Batavia een défilé gehouden, dat bij afwezigheid van dr van Mook werd afgeno men door dr P. J. A. Idenburg. Na afloop hiervan vond ten pa- leize Rijswijk het openbaar ge hoor plaats, waarbij velen het register tekenden. Te Makassar werden volks feesten, o.m. roeiwedstrijden met prauwen, een défilé en een vlaggenparade, gehouden. Op merkelijk was, dat het aantal deelnemers veel groter was dan het vorig jaar. De correspondent van' Aneta merkt hierbij op, dat hieruit blijkt, dat orde en rust zijn weergekeerd. Het Britse gemene best wenst: Vredesconferentie moet zonder verwijl bijeen geroepen worden. De afgevaardigden van de con ferentie van het Britse gemene best over Japan, die Maandag ge ëindigd is, zijn van mening, dat de conferentie een groot succes is geweest. Men is tot de slotsom gekomen, dat Japan onmiddellijk na de vredesregeling zelfbestuur 'moet krijgen. De afgevaardigden waren alge meen van oordeel, dat In Japan een bestuurscommissie moet wor den gevormd ter opvolging van het opperbevel der geallieerde strijdkrachten in hetgebied van de Stille Oceaan. Deze commissie zou slechts dienen in te grijpen, Betrekkingen met de V.S. „onloochenbaar slecht". Maarschalk Tito heeft in een intervieuw met Miss Winter, een Amerikaanse journaliste, ontkend, dal Joego-SIavië enige hulp verleende aan de Grieksë guerillastryders of dat een „illegale Griekse radio-omroep" op Joego-Slavisch grondgebied zou ope reren. „Wij gevoelen sympathie voor de aspiraties van het Griek se volk in zjjn strijd tegen de reaetie, doch het is absoluut niet waar, dat wjj hulp verlenen in de vorm van wapenen of troepen". Tito verklaarde verder, dat verklaarde verder, hij, ondanks een aantal „oor logsdreigingen" in het buiten land, „voor het ogenblik" een oorlog niet mogelijk achtte. Tito, dat de Joego-Slavische op positie het niet alleen maar on eens was, zoals de oppositie in de westelijke landen, doch dat zij spionnage en economisch ter- „Elke aanvaller moet verliezen,1 rorisme als wagens gebruikte, zeide hij, en wij zullen nimmer I Ten aanzien van de handels als aanvallers optreden". „Wij zullen wel vechten tot onze ver dediging, in het bijzonder wan neer ons land wordt aangeval len". Joego-SIavië's enige geheime wapen is zijn moreel, aldus Tito. „Men kan een volk niet vernietigen met atoombommen", voegde hij er aan toe, met be trekking tot een recente verkla ring van het Amerikaanse de partement van buitenlandse za ken, dat de V. S. genoopt zou den kunnen worden tot een „drastische actie", wanneer de toestand in Griekenland zou verslechteren. Tito toonde zich erkentelijk voor de door Groot-Brittannië in 1944 aan Joego-SIavië ver leende hulp en stelde de over het algemeen goede betrekkin gen tussen Joego-SIavië en Groot-Brittannië tegenover de onloochenbaar slechte betrek kingen" met de V. S., aldus zegt Miss Winter. - Tito verklaarde voorts, dat hij en zijn strijdkrachten geduren de de oorlog in het geheel geen wapenen hadden ontvangen van Amerika. Gevraagd, waarom zijn rege ring zulke strenge maatregelen trof tegen de oppositie, zeide besprekingen met Groot-Brittan nië verklaarde Tito, dat deze bevredigende voortgang von den. „Groot-Brittannië wint er bij en wij ook", aldus voegde hij er aan toe. De president van Peru heeft Maandagavond ln een radio-toe spraak medegedeeld, dat hij de Individuele en constitutionele waarborgen heeft opgeschort. Hij noemde de huidige stakingen in Peru „louter politiek" en verklaar de, dat hij vastbesloten was de economische toestand van 't land niet te laten aantasten door on geregeldheden. AFP meldt, dat de president Dinsdag ter nauwernood aan een aanslag ontkomen is. In een ver- Zet Groot-Brittannië de invoer van fruit en groenten stop? Groot-Brittannië, welk land dit jaar een der grootste fruit- en groentenoogsten uit zijn geschie denis heeft, zal volgens een woordvoerder van het Britse mi nisterie van voedselvoorziening, waarschijnlijk als gevolg van een protest van de zijde van de bin nenlandse kwekers de invoer van buitenlandse vruchten en groenten stopzetten. wanneer de Japannezen de nel- ging zouden vertonen zich niet aan het vredesverdrag te houden. Op bepaalde gebieden zou con trole moeten worden uitgeoefend, zoals op de Invoer van benzine. De landen van het gemenebest hebben nog geen standpunt inge nomen wat betreft de samenstel ling van de bestuurscommissie. Zij willen eerst de mening van de V.S. horen. Men is voorts van oordeel, dat van Japan weinig schadevergoeding kan worden ge ëist en dat alle leden der V.N., die rechtstreeks tot de overwin ning in het gebied van de Stille Oceaan hebben bijgedragen, als ook Pakistan, moeten zjjn verte genwoordigd op de vredereonfe- rentie die zonder verwijl moet worden bijeengeroepen. Men is het er over eens, dat Japan al het geroofde moet vergoeden of aan de eigenaren teruggeven. De bezettingskosten zullen door Japan zelf moeten worden gedra gen. Sleutelindustrieën voor oor logsdoeleinden moeten worden verboden en de productie-capaci teit van industrieën, die een deel van het oorlogspotentieel zouden kunnen vormen, moet beperkt zijn. In een verklaring wordt erop gewezen, dat de te Canberra ge poneerde Inzichten in grote mate overeenstemmen met die van de V.S. en andere direct bij de vre desregeling betrokken mogend heden. De gestolen diamanten terug! De door de Duitsers in 1944 in beslag genomen diamanten zijn weer in Nederland, al is het nog niet alles. Onder zwaar escorte zijn zij vanuit Duitsland naar Amsterdam gebracht, waar zij in de kluizen van de Amsterdam- sche Bank zijn opgeborgen. De kistjes met kostbare inhoud wor den in de kluis opgeborgen. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 4 September: 4.04 u. 2.04 m., 16.12 u. 1.95 m. Amerika dringt erop aan» Van gezaghebbende diplomatie ke zijde wordt vernomen, dat Amerika Engeland heeft verzocht liet terugtrekken van de Britee troepen uit Griekenland voor on bepaalde tijd uit te stellen. Te Washington worden thans terzake besprekingen gevoerd. De Britse vertegenwoordiger zou heb ben aangevoerd, dat de aanwezig heid van Britse troepen in Grie kenland voor Engeland uit eco nomisch en financieel oogpunt schadelijk is. De V.S. zouden daarentegen met het argument zijn gekomen, dat de kwestie En geland geen 'dollars kost en dat het nuttiger voor Engeland zou zijn, wanneer uit minder belang rijke gebieden op grotere schaal militairen zouden worden terug getrokken. In politieke kringen te Londen verwacht men, dat de Britse troe pen deze herfst nog niet uit Grie kenland zullen worden geëvacu eerd. Ondanks het feit, dat de Communistische partij in Hongarije een minderheidspartij was, hebben de communisten bij de verkiezingen een grote over winning behaald. Zij bezetten niet minder dan 97 zetels in het nieuwe parlement. Doch van ver schillende zijden zijn stemmen opgegaan over on eerlijke praktijken, die de communisten bij de ver kiezingen zouden hebben uitgeoefend en er is geen twijfel aan of de V.S. en Engeland zullen hun protest tegen deze verkiezingen laten horen. Bevrijdingsvuur wordt overgebracht. Naar wij vernemen, zal op Za terdag 20 September het bevrij dingsvuur, dat indertijd van de Normandische kust door wielrij ders naar Eindhoven werd over gebracht, door estafettelopers opnieuw naar Nijmegen worden gedragen. Het ligt in het voornemen dit vuur op 5 Mei, de herinnerings- dag aan de bevrijding van het Westen over te dragen naar de hoofdstad. Reuter's correspondent meldt uit Boedapest enigszins afwijken de getallen, die door waarnemers worden gegeven: 93 zetels voor de communisten, 65 voor de Ijgei- ne boeren, 62 voor de sociaalde mocraten en 38 voor de nationale boeren. Een woordvoerder van de rege ring heeft verklaard, dat twee nieuwe partijen de democrati sche Volkspartij en die der onaf- hankelijken ruim een millioen stemmen op zich hebben vere nigd, hoewel zij geen organisatie en geen hoofdkwartier bezitten, hetgeen, naar zijn mening de eer lijkheid der verkiezingen in het licht stelt. De woordvoerder er kende, dat op kleine schaal be driegerijen hadden plaats gehad, b.v. meermallen stemmen door één persoon. Hij voegde er aan toe, dat in het geheel 80.000 blau we kaarten (recht ■®evende op stemmen buiten de eigen woon plaats) waren gebruikt en dat er 60.000 daarvan op legale wijze be nut waren door hen, die mede werkten aan de organisatie der verkiezingen en dientengevolge buiten hun woonplaats hun stem moesten uitbrengen, zodat er ten hoogste 20.000 kaarten een moge lijkheid tot zwendel kunnen heb ben geschapen. Hierdoor kunnen, aldus de woordvoerder, de eind resultaten niet beïnvloed zijn. Men neemt aan, dat er een com- Het is bekend, dat er 500.000 van deze blauwe formulieren zijn gedrukt, waarvan er 200.000 op wettige wijze over de kiescom missies zijn verdeeld, doch 280.000 zijn „verdwenen". Het schijnt thans duidelijk te zijn, dat het schrappen van kie zers op grote schaal aan de voor avond van de verkiezingen nodig was om het stemmen door de „vliegende brigades" mogelijk l« maken, zonder dat het aantal uit gebracht stemmen boven het aan tal kiesgerechtigde burgers zoo stijgen. Officieel werd Zaterdag ont kend, dat men ter elfder ure een groot aantal kiezers had ge schrapt, doch in vele districten heeft men vaststaande bewijzen gevonden, dat dit inderdaad ge beurd is, aldus de waarnemers. In verschillende distrieten zou den kiescommissies aan het mini sterie van Binnenlandse Zahen hebben verzocht om toe te staan, dat de houders van de blauw© kaarten eerst na 17 uur mochten stemmen, daar zij anders geen stembiljetten zouden overhouden voor de plaatselijke kiezers, doch in alle gevallen kregen zjj bevel de houders der blauwe kaarten onmiddellijk te laten stemmen. bedroeg tot nu toe 19.7 in 1842. Wanneer men echter de maand Mei, die dit jaar een gemiddelde temperatuur heeft gehad, die nor maal is voor de zomermaand Juli, mede in de berekeningen opneemt dan verkrijgt men een gemiddel de temperatuur over vier maan- munistische premier zal worden den van 17.8, waarde, die nog aangewezen, daar de communis- 1 ten de meeste stemmen hebben gekregen, vergeleken met andere partijen. Engelse en Amerikaanse waar nemers bij de verkiezingen in Hongarije zijn tot de volgende, voorlopige, conclusies gekomen. De stemming is overal strikt geheim geweest en in of bij de stemlokalen is geen presise op de kiezers uitgeoefend, doch 't staat vast, dat „vliegende brigades" in vele stemdistricten in meerdere stembureaux hebben gestemd en zij bestonden voor de meerderheid uit communisten. De blauwe formulieren, welke door deze personen werden ge bruikt en die recht gaven om bui ten de plaats van inwoning te stemmen, waren geen vervalsin gen. Binnenkort komt de Algeme ne Vergadering van de V.N. bijeen. Er is voor deze verga dering veel en belangrijk werk aan de winkel. In de eerste plaats is er de kwestie „Fran- co-Spanje". Deze kwestie is reeds op de vorige Algemene Vergadering behandeld. Toen werd aan de leden het advies gegeven hun ambassadeurs uit Madrid terug te roepen. Neder land heeft dit advies opgevolgd. Doch ondanks dit verzoek en de maatregelen, die daarvan het gevolg waren, zit Franco vaster dan ooit in het zadel. Merkwaardig is, dat de Vei ligheidsraad zich met deze kwes tie niet heeft bezig gehouden. Wat de Algemene Vergadering ervan terecht zal brengen is niet bij benadering te zeggen. Vast staat, dat het merendeel der leden terugschrikt voor een nieuwe burgeroorlog in Spanje, terwijl men bovendien in geen geval een extremistisch-links bewind in dit land wenst. De tegenstelling Rusland-Amerika bemoeilijkt een oplossing ten is de Palestijnse kwestie, waar voor de Algemene Vergadering ook een oplossing heeft te zoe ken. Dezer dagen heeft de „Pa- lestina-commissie" rapport uit gebracht en aanbevelingen ge daan. Men acht de verdeling van Palestina in drie delen de trek, gelegen naast een biblio theek, waarin hjj zich bevond,zeerste, ontplote nameiyk een bom. Een zeer brandend, vraagstuk beste oplossing. Het zal er ech ter om spannen, daar de Arabi sche Hoge Commissie zich scherp tegen een oplossing in deze zin verzet. Een derde netelige kwestie, die op de Algemene Vergade ring zal worden behandeld, is die van het Veto-rechtIn de afgelopen periode is gebleken, dat het veto-recht een zeer ern stige belemmering vormt voor een doelmatig en energiek op treden van de Veiligheidsraad. Men wil thans trachten Rus land de kans te ontnemen be langrijke besluitendie niet in haar kraam te pas komen, te torpederen. Ook Nederland wenst een beperking van het veto-recht. De organisatie van de Ver enigde Naties, is nog steeds geen werkelijke organisatie van Verenigde Naties, daar nog tal van landen om politieke re denen geen deel uitmaken van deze „vriendschapskring De toelating van betrokken landen mankt ook een punt van de om vangrijke agenda uit. De kwes tie van de atoom-energie en de wapenbeperking komen natuur lijk ook weer aan de orde. De Algemene Vergadering heeft dus wel een en ander te doen. Het is te hopen, dat de V. N. macht zal kunnen paren aan gezag, anders is de vrees, dat het met deze organisatie dezelfde kant zal opgaan als met de Volkengond. Wanneer het haar echter gehikt, werke lijk te zijn, wat ze bedoelt te zijn, n.l. een lichaam, dat boven de partijen staat en deze partij en weet te beïnvloeden mét ge zag en macht, dan zal ze be langrijk werk kunnen verrich ten. Verandering op komst. Nu de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus zijn ver streken, kan een balans opgemaakt worden van de voor vacan- tiegangers zo fraaie maar voor verschillende boeren en tuinders zo catastrofale weersomstandigheden. De gemiddelde temperatuur berekend over uurwaarnemingen bedroeg in De Bdt in Juni 17.5, in Juli 18.9 en in Augustus 19.8 graden. De gemiddelde temper atuur van de zomermaanden bedroeg dus 18.7, hetgeen eenmaal sinds 1706 namelijk 1826 is geëvenaard. De maand Augustus is echter nog nooit zo warm geweest: Het hoogste maandgemiddelde gebied nabij Schotland en Ierland tot over de Azoren. Aan de zuid kant van dit maximum bevinden zich over Zuid-Frankrijk en W.- Rusland enkele ondiepe, in be langrijkheid afnemende depressies die geen invloed op het weer in ons land meer zullen kunnen uit oefenen. Op de oceaan blijft de depres sie activiteit op zeer grote af stand. De kernen der storingen trekken nog steeds langs de Zuid kust van Groenland ln de rich ting van IJsland. Verwachkan dan ook worden, dat de droogteperiode nog wei ten minste tot het einde van de week zal kunnen aanhouden. Wel kunnen hier en daar en kele verspreide buitjes vallen, doch de neerslaghoeveelheden zul len van te weinig betekenis zijn, om enige verbetering te kunnen brengen in de toestand der uitge droogde gronden. De nachten blij ven aantrekkelijk koel met op ve le plaatsen nevel- of mistvorming Overdag zal er over het algemeen weinig bewolking zijn en de tem peratuur zal een neiging verto nen om weer iets hoger te wor den. nooit eerder is voorgekomen. Niet alleen de temperatuur was abnormaal hoog, ook het aantal uren zonneschijn was buitenge woon groot. Dit bedroeg in de drie zomermaanden resp. 247, 280 en 316, dit is 49 procent. 56 pet. en 70 pet. van het maximaal mo gelijke aantal uren zonneschijn. De eveneens beruchte zomer van 1911 leverde 767 uur zonne schijn op. Een zonneschijn per centage van 70 pet. in een maand is tot dusver nog nooit in enige maand voorgekomen. De schade lijke gevolgen van deze abnorma le weersomstandigheden moeten dan ook in hoofdzaak geweten worden aan het buitengewoon aantal uren zonneschijn, waar door de op vele plaatsen nu en dan nog vrij grote hoeveelheden gevallen neerslag zeer spoedig weer konden verdampen. De bijzondere constandheid van de windri ïhting werd veroorzaakt doordat de luchtdruk over Scan dinavië en het zeegebied nabij Schotland voortdurend hoog was. Ook in de Britse eilanden, Zwe den, Noorwegen, Denemarken, Duitsland, België en Frankrijk kwamen dezelfde abnormale weerstoestanden voor als in ons land. De totale hoeveelheid neerslag bedroeg in De Bilt in Juni 53 mm, op 10 dagen viel meer dan 1 mm. Voor Juli zijn deze cijfers resp. 76 mm en 7 dagen met meer dan 1 mm en voor Augustus 45 mm en slechts 2 dagen met meer dan 1 mm. In totaal viel dus 174 mm en op 19 dagen meer dan 1 mm. Normaal valt in de drie maanden te De Bilt 220 mm en op 32 da gen meer dan 1 mm. De regenhoeveelheden waren dus beneden normaal, vooral in Augustus, doch hog^j dan in 1911 toen vooral in Juli en Augustus zeer weinig regen viel. Wanneer men ten slotte de laatste weerkaarten bestudeert, dan ziet men, dat er nog steeds een langgerekt hogedrukgebied bestaat, dat zich uitstrekt van Noord-Scandinavië over het zee- Oost. Schorsing van communis tische bladen in de Amerikaanse zone. De uitgeversvergunning van de communistische uitgever Emil Carlebach voor het blad de „Frankfurter Rundschau" is in getrokken. Deze maatregel heeft van de Duitse communistische zij de doen beweren, dat de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten trachten de communitische partij in hun bezettingszone uit te ban nen. Van de 80 vergunninghou ders behoren ei nu slechts twee tot de communistische partij. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Woes- dagavond Overdag vrij zonnig en droog weer. Geleidelijk iets oplopende temperaturen. Zwakke, tijdelijk matige wind tussen Noord ett

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1