VLIDO VLIEGENVANGER Nieuw plan voor de Duitse industrie. Ons Binnenlandslournaal Zware bosbrand ten zuiden van Tegelen. Goede wil en goede trouw aan beide zijden eerste vereiste! De behandeling van de Egyptische kwestie o]i dood spoor. SchoeiMhon op No. *6. .Handhaving Rykseenheid" stelt zich achter de verklaring van Jan Schouten. Aantal typhusgevallen te Bergen op Zoom breidt zich uit. Voor Oostburg wordt geen andere gedragslijn gevolgd als eiders. Nieuwe party in Duitsland. N.S.K.K.er leed aan geheugenstoornissen. VANGT VLIJTIG VLIEGEN Tecug. tot (fö-d Brand in bioscoop veroorzaakt grote paniek. Wat Djokja betreft van goede wil en goede trouw nog niet gebleken. 'n Erdal-productdus goed in het Engels-Amerikaanse plan voor het productiepeil der Duitse industrie, dat gisteren door beide landen gezamenlijk is gepubliceerd, wordt de staalproductie vastgesteld op 10 7 mil- lioen ton per jaar. Twee jaar geleden waren Engeland, de Sowjet- Unie en de V.S. te Potsdam overeengekomen, dat de capaciteit der staalindustrie zou worden vastgesteld op 7.5 mtllioen ton voor geheel Duitsland, waarbij de werkelijke productie in een bepaald jaar beperkt werd tot 5.8 millioen ton. Verhoging van het peil met 25 tot 30 pCt. Het plan stelt in het alge meen een verhoging van het peil met 25 tot 30 pet. voor tot het cijfer van 1936. Dit jaar is gekojen, omdat de bedrijvigheid noch buitengewoon groot noch' buitengewoon klein was. Volgens de préambule kunnen noch het gebied der Engelse en Amerikaanse zone, noch geheel Duitsland in hej kader van het plan van 1946 economisch ge zond worden, daar dit plan ge baseerd was Op bepaalde ver onderstellingen, die niet verwe zenlijkt zijn. Onder de huidige omstandigheden kan Duitsland niet zijn onmisbaar aandeel bij dragen tot het economisch her stel van Europa in zijn geheel. In de préambule wordt de uit nodiging aan de andere, zones herhaald om toe te treden tot de Engels-Amerikaanse over eenkomst der fusie en wordt verklaard, dat het herziene pian zodanig is opgesteld, dat het aangepast kan worden aan het plan voor Duitsland in zijn ge heel. Het verschil tussen het oude en het nieuwe peil dei- productie zou gelegen zijn in de metaal-, de machine- en de chemische industrie, van welke het grootste deel der herstelbe talingen verkregen moeten wor den, omdat het oorspronkelijke - plan reeds voorzag in een ma ximaal peil en in sommige ge vallen een zeer onrealistisch peil voor de niet voor herstel betalingen in aanmerking ko mende industrieën Volgens de leiders der gemeenschappelijke zone is het vrijwel onmogelijk een „selfsustaining" economie in de beide zones tot stand te brengen, zonder het peil der herstelbetalingsindustrieën aan merkelijk te verhogen. Het her ziene plan beoogt ze te brengen op een productie van gemiddeld 5 tot 10 pet. beneden de norm van 1936. Men wijst er daarbij op dat dit 55 tot 60 pet. minder is, dan hetgeen deze industrieën gedurende de oorlog produceer den. Een tweede belangrijke fac tor bij de herziening is de kwes tie der bëvolking. De gemeen schappelijke zone heeft reeds een bevolking van ten minste zes millioen meer dan in 1936 en tegen 1952 worden er nog twee tot vier millioen meer ver wacht. De bevolking zou dan over vijf jar 40 tot 44 millioen zielen' tellen. In de mededeling wordt gezegd, dat aangezien het allereerste vereiste was de ge meenschappelijke zone .„selfsup porting" te maken, men reke ning heeft gehouden met de eisen, gesteld door5 de export, de interne behoeften van het ge bied en de handel met de rest van Duitsland. Om „self-supporting'' te kunnen zijn, moet de gemeen schappelijke zone wat zij tekort komt verkrijgen door invoer uit het biiitenland of door han del met de rest van Duitsland. Behalve dat de voor-oorlogse buitenlandse handel moet her vat worden, moet de zone oojc boven de interne behoeften pro duceren datgene wat bestemd is voor de handel met het ove rige Duitsland. Het meest vitaal op dit punt is de industriële ca paciteit voor staal en staalpro ducten. Als andere reden voor de verhoging van het productie- peil der industrie wordt ge noemd de wijziging der wereld- prijzen voor voedsel en grond stoffen met betrekking tot die der fabrikaten. Daar laatstge noemde langzamer in prijs ge stegen zijn dan de eerste, moot de zone ook meer industriële producten uitwisselen voor de zelfde hoeveelheid voedsel en grondstoffen. De kosten van in- Onderscheiding Dr H. J. van Mook. Bij K.B. is de luitenant gouver neur-generaal van Nederlandse^ Indië, Dr H. J. van Mook, be vorderd tot grootkruis in de orde van Oranje Nassau. Nederlands eerste weerschip gereed. De „Cirrus" Nederlands eerste weerschip is gereed om op 14 September een van de dertien over de gehele Atlantische Oce aan verspreide weerkundige waarnemingsstations te gaan be zetten, een post 'die Nederland met België beurtelings zal waar nemen, steeds voor een periode van dj-le weken. Deze post be vindt zich op de breedte van Ouessant aan de Ingang van de Golf van Blskaye. door CARLA BERGENTNAL 17) o— Toen de heren vertrokken waren, zocht Verena dadelijk de huismoeder op. Ze vond haar troosteloos aan de grote keu kentafel zittend. „Ik heb het wel gezegd, ze moesten haar in haar waan laten", riep ze opge wonden, „nu heeft die dokter het op een andere manier tot haar laten doordringen, dat ze een oude vrouw is. Nu is het ongeluk daar, ik weet het. Hebt u die schreeuw gehoord? O, het was ontzettend. Ik voorzie niets goeds, dat verdraagt ze niet meer." De huismoeder wiste zich het zweet van het voor hoofd, ze was 'helemaal van streek. Ook Verena vond die dag geen rust fmeer. Telkens wijlden haar gedachten in het isoleerkamertje. Zelfs 's nachts wachtte ze op het gewone zin gen; het was haar of ieder ogenblik de woorden „Komt gij niet meer, komt gij niet meer?" moesten opklinken. voer van voedsel, zaad en mest stoffen worden geraamd op 1 a -V\ milliard dollar, wil men tus sen het tijdstip, dat de zone „self-supporting" wordt, en thans het noodzakelijke rant soen kunnen handhaven. De deskundige ramen de kosten van de invoer uit het buitenland te gen de huidige prijzen op on geveer 2,5 milliard dollar, tot het tijdstip, dat de zone weder om „self-supporting" zal zijn. Daar de export der beide zones in 1936 geraamd werd op onge veer IK milliard dollar, acht men het noodzakelijk, dat de ex port uit deze gebieden 15 pet. groter in omvang zal zijn dan in dat jaar, hetwelk men ,als norm heeft aangenomen. Vergadering geallieerde bestuursra.ad voor Duitsland. Op de vergadering van de ge- Op Duits gebied in de nabyheid allieerde bestuursraad voor Duits- j van Tegelen is een zware bos- land heeft Maarschalk Sokojofsky brand uitgebroken. Het vuur is geprotesteerd tegen het nieuwe ter hoogte van Maalbeek onder plan voor de Brits-Amerikaanse Belfeld op Nederlands gebied zone en dit in strijd met de over- J overgeslagen en heeft ook in de eenkomst van Potsdam genoemd. I gemeente Tegelen gewoed. De Franse bevelhebber, generaal j De brand ls ontstaan in de bos- Koenig, heeft protest doen horen sen van Kaldenkirchen. In aller- tegen de verhoogde exportprijs van de Ruhrkolen. ijl werd al het nodige gedaan om boerderijen te ontruimen en de oogst te beschermen. Dit is gelukt, althans op Neder lands gebied. Dank zij de mede werking van de bevolking en de brandv/eereorpsen uit Venlo, Ble- 'Tick, Tegelen en Belfeld. In een I arijse bioscoop brak Voor Tegelen is het gevaar mo- Zaterdagavond brand uit, waar-menteel voorbij> In Belfeid ls bij 89 personen om het leven zijn brand beperkt gebleven tot de gekomen en ongeveer vijftig ge- uitgestrekte bossen aan de grens- wond zijn geraakt. kant. Door de Noordelijke wind De brand, die bij het begin van aangewakkerd, slaat de vlam de voorstelling door kortsluiting menzee over naar Bracht op uitbrak, veroorzaakte een grote Duits ^ebied paniek, waardoor velen onder de Momenteel' brandt het in' Tege- voet werden gelopen. Naar verluidt verwacht men nog 33 sterfgevallen. De bioscoop brandde geheel uit. Dr van Mook: Zaterdagmiddag heeft de luit.-gouverneur-generaal wederom een radiorede gehouden. Hij herinnerde aan de internationale bemoeienis, zeggende dat wij niets te verbergen hebben. Critiek oefende hij op de houding van de republikeinse regering en met nadruk wees hij op onze plicht om het recht te doen zegevieren. lijk zijn, dat deze niet alleen te gen ons, maar ook tegen het eigen volk van Indonesië zijn gericht. Ten slotte is het onze hoogste plicht te zorgen, dat het recht zegeviert. Aan de vooravond van de jaardag van H.M. Koningin Wil- helmina zijn wij Nederlanders ons'in het bijzonder onze een heid bewust en het is ondenk baar, dat de Nederlandse re gering of het Nederlandse volk, onder welke druk ook, zijn plicht zou verzaken. Dr van Mook, wiens rede niet al te best doorkwam, sprak on geveer als volgt: Sinds de vorige keer, dat ik voor de radio sprak, hébben de toestanden in Indonesië zich verscherpt. Nederland, dat eeuwenlang een vooraanstaan de plaats in het volkenrecht heeft ingenomen, streeft inder daad naar een rechtvaardige op lossing der moeilijkheden. Het is dan ook zo, dat wij niets te verbergen hebben en geen be zwaren kunnen hebben tegen internationale belangstelling, mits deze een onpartijdig karak ter heeft. De houding van de republi keinse regering is van die aard. •lat zij dit land naar de afgrond voert. Dr van Mook besprak vervol gens de terreur en verdacht makingen, geïnspireerd door Djokja, om daarna stil te staan bij de behandeling van de Indo nesische kwestie in de Veilig heidsraad. Hij verklaarde, dat de Nederlandse regering zich niet van haar weg wil laten af brengen, on», als het kan, ge zamenlijk met Indonesië het op bouwwerk te verrichten. De internationale belangstel ling voor het moeilijke en tra gische probleem kunnen wij be grijpen en waarderen. Maar wij mogen verwachten, dat die be langstelling zich in de eerste plaats richt op de werkelijkheid en het oordeel gevormd wordt naar de feiten en in de tweede plaats, dat men duidelijk er kent, dat ónze verantwoordelijk heid door geen resoluties of commissies kan worden beperkt of overgenomen. Intussen is die werkelijkheid, blijkens de re sultaten, ook te Lake Succes ge leidelijk meer doorgedrongen. De rechtstreekse aantasting van ons gezag bleef achterwege en de resolutie beperkte zich tot een onderzoek naar de feiten. Wij willen alles in het werk stellen de bedreiging weg te ne men die ons thans belet aan het werk te gaan. Men zal kunnen blijven rekenen op de woorden van de Nederlandse regering, dat de overeenkomst van Ling- gadjati, die als programma is aanvaard, onder alle omstandig heden zal worden uitgevoerd. De internationale belangstel ling heeft een nader overleg tussen Batavia en Den Haag no dig gemaakt, waardoor ik gedu rende een zeer korte periode afwezig zal zijn. Enige dingen staan wel vast, vooreerst, dat wij niets te ver bergen hebben en een ieder, die onpartijdig en zonder bijbedoe ling is, kunnen wij zonder be zwaren van de feiten doen ken nis nemen. Het bevel tot staken der vij andelijkheden en het aanbod van goede diensten en wat dies meer zij, kunnen alleen resul taten opleveren, wanneer aan beide zijden- de goede wil en goede trouw voorop staan. Tot dusver is daarvan, wat Djokja betreft, niets gebleken; ck vijandelijkheden gaan onver minderd voort. Omdat de feiten duidelijke taal spreken, moet het begrijpe- len nog alleen maar langs de grens. De brandende oppervlakte bedraagt volgens een schatting 8 tot 10 vierkante kilometer. Ver der woedde de brand nog steeds meer zuidelijk in de buurt van Bracht. In Belfeld heeft men kun nen verhoeden, dat enkele huizen en grote hoeven een prooi der vlammen werden. Scandinavische tolunie op komst? De president van de Deense Na tionale Bank en vroegere minister van Financiën, heeft in een radio rede verklaard, dat de Scandina vische economische deskundigen hun steun hebben gegeven aan het denkbeeld van den Scandina vische toïunie, die echter geen blokvorming zal betekenen en niet tegen de rest van de wereld is gericht. Nieuwe Belgische scheepvaartlijn op Zuid-Amerika. De Compagnie Maritime Beige en de rederij Deppe te Antwerpen gaan een nieuwe lijn op Brazilië en de La Plata openen. Vele Oostenrijkse fabrieken gesloten. Een ernstig tekort aan energie tengevolge van de droogte heeft ertoe geleld, dat 25 percent v'an alle Oostenrijkse fabrieken ls gesloten. Berlijnse conferentie over Duitse steenkool. De Amerikaans-Brits-Franse conferentie over de Franse voor stellen betreffende de verdeling van steenkool uit het Ruhrgebled zal 2 September te Berlijn wor den geopend. Cycloon in Michigan. In het zuidelijk deel van de staat Michigan (V.S.) heeft een cycloon gewoed, welke ln een ge bied van oPageveer 1000 K.M.s ver woestingen heeft aangericht. De troit en omgeving staan onder water, 'terwijl de bliksem ver scheidene branden heeft veroor zaakt, welke echter niet ernstig zijn. Ruiten zijn verbrijzeld, bo men ontworteld en gewassen ver nietigd. Tot nu toe is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. China stelt nieuwe resolutie voor. Vrijdagavond ls het debat ln de i worpen, bij tien onthoudingen, de Veiligheidsraad over de Egypti sche kwestie, en in het bijzonder over de Donderdag onverwachts ingediende Columbiaanse resolu tie voortgezet, Gromyko verklaarde zich tegen de resolutie en Sir Alexander Ca- dogan verzette zich tegen aparte stemming over de onderdelen van de resolutie en sprak zijn voor keur uit over de oorspronkelijke Braziliaanse resolutie. Ook de Franse, Belgische, Poolse en Au stralische afgevaardigden spraken zich u'* tegen de resolutie van Columbia. De preambule van de Columbi aanse resolutie werd verworpen met vijf stemmen voor, nul tegen en vijf onthoudingen. Het gedeel te betreffende de Soedan werd verworpen metvier stemmen voor en zes onthoudingen. Het gedeelte betreffende het Suez-kanaal werd eveneens ver- Maar alles bleef stil, angst wekkend stil, alleen de nacht- jvind ruiste zacht door de bo men. Vroeg in de morgen wankel de de huismoeder asgrauw bij Verena binnen. Ze hadden Lotte Teulings dood gevonden. Geen van de gestichtsvrouwtjes heeft ooit vernomen, wat er met de „Bruid", 'zoals ze Lotte Teu lings noemden, gebeurd was. Men zei hun, dat ze in het zie kenhuis gekomen was, wat m zoverre waar was, dat men het lijk nog diezelfde nacht daar heen gebracht had. In bijzijn van doktoren en studenten zou het daar onderzocht worden. Zo zag Verena, Lotte Teu lings niet meer. Maar de huis moeder vertelde, dat ze zo ver anderd was, plotseling oud en niet meer te herkennen. Van haar illusie beroofd was ze in enkele uren totaal vervallen. „Die arme, 1 arme vrouwen hier", had de huismoeder die vreselijke morgen gefluisterd, „je zou honderd harten willen hebben om te helpen, te ver lichten en te troosten! De meeste Opnieuw fascistische ongeregeldheden te Londen. Voor de derde opeenvolgende Zondag hebben zich Zondagavond te Londen onlusten voorgedaan in verband met de Britse Liga van oud-gedienden, die, naar men zegt, oud-leden van Mosley's „Britse Unie van Fascisten" on der haar leden telt. De politie, die zich gereed had gehouden om on middellijk ln te grijpen, slaagde er na 15 minuten ln de menigte te verdiljven. Een groot aantal jongelui mar cheerden arm ln arm voorbij een anti-fascistische vergadering en zong luid het Horst Wessellied. Zij werden echter door de politie opgevartgeil. 8 personen werden gearresteerd en drie, onder wie een politie agent werdeh licht gewond. mensen denken: het is maar zo'n oudje uit 't gesticht. Wer kelijk, hier leven en*" sterven zoveel ongelukkigen en veria-- tenen en de levensloop van de meesten van hun is zo onein dig treurig en dikwijls zo on begrijpelijk. Ze zijn geheel op het medelijden van vreemden aangewezen. Och, als* het in mijn macht stond, zou ik hun levensavond hier nog veel lich ter willen maken." Verena troostte: „Maar ai kunt toch' niet nog meer voor die ar men doen, dan u al doet? U bent voor ons allemaal als een moeder." En ze begon te begrijpen, dat niemand dwe°lloos in deze we reld mag leven en zeker niet voor zichzelf alleen, maar dat wij allen, allen elkander nodig hebben en elkander moeten liefhebben. Ze schaamde zich nu, dat ze in haar eigen ver driet aan» niemand anders meer gedacht had. En langzaam, lang zaam begon in haar hart de be tekenis van de woorden: „Je hebt je zoon tot een God ge maakt", door te dringen. Voor geheie resolutie is aldus van de hand gewezen. De Veiligheidsraad zag zich met het verwerpen van de Colum biaanse resolutie op een dood spoor geplaatst. De afgevaardig de van China bracht daarop in het midden dat het Indienen van een nlenvve resolutie welke uit sluitend betrekking zou hebben op het terugtrekken der Britse troepen, wellicht tot een oplos sing zou kunnen leiden. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag 9 September. Het C.D.K. deelt mede, dat op plaatselijk door de distributie- dienst bekend te maken dagen in het tijdvak van 2 t,m. 27 Sep tember een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer zes, voor zover de bon 612 zich nog aan hun in legvel bevindt. De Tweede Distri butiestamkaart moet worden overgelegd evenals het inlegvel, waarvan bon 612 zal worden ver wijderd. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen geboren ln de maand September van een der jaren 1932 tot en met 1945, als mede aan kinderen geboren in de maand November van het jaar 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bij laatst genoemde uitreiking zal bon 604 van het Inlegvel worden verwij derd. Van de te repatriëren Duit sers, die in Kaapstad aan boord van de „Winchester Castle" ge bracht zouden worden, worden er 51 vermist. het eerst sinds vele jaren vouw de zij weer voor het slapen gaan haar handen en bad: „Uw wil geschiede!" „Onze mevrouw is helemaal veranderd", zeiden de gestichts vrouwtjes, en hun ogen straal den. Nu was het toch zo gewor den als ze bij haar komst ge hoopt en gedroomd hadden. Ze mochten in het kamertje komen, waar de mooie meubels stonden, op de zachte canapé zitten om gezellig een uurtje te praten. De waarzegster jubelde, de vre desapostel hief haar ogen ten hemel en boze Suzanne bromde. Maar Verena glimlachte zacht, alsof ze zeggen wou: „Allemaal zijn 'we door leed en ellende gedreven, onder dit dak geko men, laten we nu ook met elkaar tevreden leven tot het einde. Wat ze zelf niet voor mogelijk gehouden had, was gebeurd, de diepe smart om haar zoon was in weemoed veranderd, haar opstandigheid en koppig verzet hadden plaats gemaakt voor een stille deemoed. (Wordt vervolgd.) Fn brengt België en Frankrijk dank voor hun vriendschap. Het comité Handhaving- Rijks- eenheid" heeft tegenover het A.N.P. zgn mening ten aanzien van de resoluties van de Veilig heidsraad als volgt geformuleerd: „Het comité Handhaving Rtjks- eenheid sluit zich geheel aan brj de uitspraak van de heer Schou ten over de resoluties van Lake- Success. Er kan zijns Inziens geen twijfel over zijn, dat de Veilig heidsraad, onder communistische invloed, de weg van het recht heeft .verlaten. Nederland behoort daar tegenover de houding aan te nemen, dat het vasthoudt aan het recht en kan zich dus niet door de Veiligheidsraad laten binden in de vervulling van zijn souve- reine verplichtingen. Het verheugt het comité, dat zowel de voorzitter van de K.V.P. als de voorzitter der A.R. Kamer fractie in beginsel hetzelfde standpunt innemen als de leider der A.R.-Partij, evenals de P. v. d. Vrijheid blijkens de verklaring van de heer Vonk. Het comité weet zich de tolk van de grote meerderheid des volks als het België en Frankrijk dank. betuigt voor hun ridderlijke en vriendschappelijke houding je gens Nederland en Frankrijk bo vendien voor het feit, dat het, door toepassing van het vetorecht de Veiligheidsraad heeft belet een onduldbare aanslag op de Neder landse souvereiniteit te plegen. Het comité betreurt ten diep- •- Woensdagochtend vond op het ereveld te Soerabaja de herbe grafenis plaats van 11 opvaren den van de „Tromp", die op 20 Februari tijdens een zeeslag ge sneuveld zijn. ste, dat de order om het vuren te staken heeft geleid tot het ver gieten van stromen bloed, hetgeen voorkomen had kunnen worden, imjien zonder aarzeling aanstonds ware besloten Djokja te bezetten. De oppositie daartegen van de P. v. d. A. en de beslissing van de Veiligheidsraad, die voorgeeft de humaniteit te dienen, hebben in tegendeel ontzaglijk leed en ellen de veroorzaakt, gezwegen nog van de materiële schade en ont wrichting de economie van In donesië". Deze verklaring, werd afgelegd door de heren Prof. P. S. Ger- brandy, Ch J. I. M. Weiter en generaal H. G. Winkelman. V. S. willen viermogend- hedenconferentie over Korea. De V.S. hebben verzocht om een viermogendheden-conferentie ter bespoediging van de onafhan kelijkheid van Korea. Het aantal typhusgevallen té Bergen op Zoom heeft zich de laatste dagen uitgebreid. Weer moesten een aantal patiënten, zes in getal, in de barakken van het Algemeen Burger Gasthuis opge nomen worden. Zij behoren allen tot het gezelschap dat aan de kampeertocht heeft deelgenomen, waaruit ook de eerste patiënten zijn voortgekomen. Minister beantwoordt de vragen over de toren- en winkelbouw. Op vragen van het Eerste Ka merlid Hommes betreffende het verbod tot de herbouw van kerktorens en van een winkel pand te Oostburg, waarvan vraag 3 luidde: 3. Is het den minister bekend, dat deze beide beslissingen niet alleen te Oostburg, doch ook ver daarbuiten een zeer eigenaardi- gen indruk hebben gemaakt, pn dat een der Zeeuwse bladen daarvan bijv. mededeling deed onder het opschrift: „Oostburg mag geen torens bouwen" en „winkelier mag niet bouwen omdat zijn zaak „te groot" is?" heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting a.i. het volgende geantwoord: 1. Aan de kerkelijke gemeen ten in het land, die momenteel bouwplannen in uitvoering wil len nemen, waarin torens voor komen, wordt medegedeeld, dat de bouw van deze torens moet l g de f.A.O. worden uitgesteld tot over ma- p teriaal en arbeiders in ruimer De financiële commissie van de mate kan worden beschikt dan voedsel- en landbouworganisatie thans het geval is. Dit geldt der- der V.N. heeft de 5.000.000 dollar halve ook voor de genoemde omvattende begroting voor het kerken in Zeeuws-Vlaanderen. komende jaar goedgekeurd. 2. Aannemende, dat deze vraag In een aanvullend overzicht betrekking heeft op de herbouw van de F.A.O. wordt verkaard, van een woon-winkelhuis met' dat de wereldgraanoogst van 1947 meubelfabriek, dat gestaan heeft „aanzienlijk beneden" die van aan de Markt te Oostburg, kan 1946 ligt. Frankrijk, Italië, Voor- daaromtrent' het volgende wor de bedrijven, waarvoor de Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel N.V. de extra overheidssteun behan delt. Belanghebbende -is' hier mede in kennis gesteld, doch wil kennelijk van de betere voorwaarden voor de z.g. kleine bedrijfspanden gebruik maken. Dit is alleen mogelijk, indien hij kleiner bouwt. Ondergetekende treedt daarbij dus niet in de be oordeling van de vraag, of de zaak, indien volgens het plan van belanghebbende gebouwd, ,voor Oostburg te groot geacht moet worden. 3. Deze vraag wordt ontken nend beantwoord. Mocht er eer, stemming zijn als wordt mede gedeeld, dan blijkt uit de beant woording van de vcS'ige vragen voldoende, dat daarvoor geen reden is. den opgemerkt. De grootte van de opzet van dit plan over schrijdt verre de grens, welke geldt voor de categorie „kleine bedrijfspanden al dan niet met woning", waarvoor boven de rijksbijdrage volgens het besluit op de materiële oorlogsschaden door de dienst van de wederop bouw volgens bepaalde normen overheidssteun in uitzicht kan worden gesteld. Door de over schrijding van die grens komt het geval te ressorteren onder Het nieuwe Griekse kabinet. Zaterdag zijn te Athene de na men van de nieuwe Griekse mi nisters bekend gemaakt. Behalve Sakelarloe, die onaf hankelijk Royalist Is, behoren alle ministers tot de Volkspartij. Naar verluidt, draagt dit kabinet ech ter een voorlopig karakter en laat Tsaldaris de deur open voor de andere partijen om eraan deel te nemen. De Griekse minister-president, Tsaldaris, heeft in een commu niqué verklaard, ilat zijn regering besloten heeft een militaire cen suur in te stellen. Op grond van een wet, welke sinds 1945 van kracht is, zal het aan de pers verboden worden artikelen te pu bliceren over militaire acties. Tevens heeft het kabinet beslo ten tot een zuivering van het ambtenarencorps en tot onder drukken van ambtenarenstakin- gen. Tien millioen te veel in Engeland? Volgens Engelse persberichten, heeft de Australische minister van Immigratie en voorlichting, Calwell, Donderdag op een, pres conferentie te Ottawa verklaard, dat Groot-Brittannië tien millioen mensen moet doen emigreren of verhongeren en ten onder gaan. De Britse economie kan niet meer dan vjjf en dertig millioen men sen onderhouden, aldus voegde h(j er aan toe. Hij zelde verder, in Europk, met Inbegrip van Groot- Brittannië, niets dan wanhoop en opschudding gevonden te hebben, Indië en Polen hebben een groot tekort, terwijl de hitte en de droogte ernstige gevolgen hebben gehad voor de tarweoogst ln Ca nada en de mals ln de V.S. Opnieuw revolutie in Ecuador. In Ecuador is tegen de» regering van kolonel Carlos Mancheno, die verleden week de regering van president Dr Ibarra omverwierp, in de steden Riobamba en Qua- randa een militaire revolutie uit gebroken. In een officieel commu niqué heeft de regering van Ecu ador verklaard, dat in de rest van het land alles rustig is. Rechtszaken. TUCHTRECHTER THOLEN. Prijsbeheersing. Zitting van Donderdag 28 Aug. Een groot aantal overtreders vescheen voor de groene tafel, die te goeder trouw voor te hoge prijs zaden aan Firma Zwaan hadden verkocht. M. J. G. ontving voor stam- bonen f3128,21; A. A. G. voor driedubbele stamsnij bonen f 3322,48: A. H. voor witkooi- zaad f 507; A. G. T. voor sla- bonen f 980.50: C. A. A. voor spinaziezaad f 764,80 en voor koolzaad f 395,30; J. V. voor sla- bonen f 256.80; A. C. W. yoor spinaziezaad f 703,07; D. dq ft. voor wit koolzaad en erwten f 533; M. C. G. voor spinazie zaad i' 670,20: D. A. P. voor sla- bonen f 740.80; J. v. H. voor slabonen f 412; J. H. voor stam- bonen f 396,65: J. A. voor stam- bonen f 412; J. W. H. voor stambonen f 3805.20; H. v. G. voor stambonen f 1945,75; V. T. voor stambonen f 1260; V. G. voor spinazie f 979,17. De controleur der C.C.D., die het onderzoek heeft geleid bij de firma Zwaan zette daarna de situatie uiteen. Daar 'de prijs niet vastgesteld was kon men voor te hoge prijzen verkopen. De controleur zeide, dat de fir ma de .prijs te hoog had gesteld en achtte de leveranciers te goeder trouw. Vervolgens werd gehoord de 1 vertegenwoordiger van de Firma Zwaan. Uitspraak in deze zaak zal op een nader te bepalen datum ge daan worden. Vervolgens kwam voor J. A. J., die zonder daartoe gerech tigd te zijn, te Scherpenisse zijn turf had verkocht. Hij moest hiervoor f 25 boete betalen: J. S. te Poortvliet kreeg voor het zelfde feit f. 25. J. v. V. te St. Annaland voor het te duur verkopen van een fles „snaps" f 15 met verbeurd verklaring. J. V. V. te St. Annaland was als tussenpersoon opgetreden bij de verkoop van een radiotoestel aan M. te St. Annaland. dat hij gekocht had van J. V. te St.- Philipsland voor f 260. J. J. V. mocht f 10 betalen en de verko per J. V. f 75. Het gouden erekruis „pro ec clesia et pontlfice" werd door de paus toegekend aan mevr. Louise Ma'nnaertsPessers te Tilburg, wegens haar veelzijdige verdiens ten op charitatief gebied. De 61-jarige betonwerker S. Breure, afkomstig van Poortvliet, is in de Rijnhaven "Le Rotterdam bij werkzaamheden over boord geslagen en verdronken. De 30-jarige G. van der H. te Amsterdam, die op zijn rij wiel over de Leliegracht reed, is door een slippende auto het trottoir opgeduwd en door een spiegelruit gedrukt. Hij bekwam hierbij zodanige verwondingen, dat hij tijdens het vervoer naar het Binnengasthuis overleed. In het kamp te Vught is Don derdagmiddag brand uitgebro ken in een der grote barakken. Snel baiiflde het vuur zich uit. De BosSche en Vughtse brand weer werden gealarmeerd. Na ongeveer een uur was het vuur bedwongen, maar de barak ging geheel verloren. Hilversums burgerij heeft thans een bedrag van omstreeks f 20.000 bijeengebracht, waar voor, een monument yoor de in de oorlog en bezettingstijd ge vallenen verrijzen zal in het Ro sarium aan de Boomberglaan. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben erkenning ver leend aan de „Republikeinse Unie van Duitsland" als nieuwe Duitse partij. Deze partij staat een twee partijen-systeem voor en de alge hele oriëntatie op het Westen. Zij is Van plan afdelingen te vormen in de Britse en de Franse zönes. Tribunaal Middelburg. Carrière als sprookjesverteller! De-31-jarige Vlissingse stoker Leendert Spaander- m a' n, die Vrijdagmorgen te rechtstond, was reeds vóór Mei '40 lid der N.S.B. geworden, om, naar hij verklaarde, een nieuwe toekomst op te bouwen. Omstreeks Febr. '41 nam hij dienst bij de Waffen S.S. en deed,'nadat hij een militaire op-' leiding had ontvangen, dienst in de keuken .tot Aug. '41. Hij was kort na zijn opleiding voor frontdiensten afgekeurd. Tot Aug. '42 werkte hij te Vlissingen bij het bouwen van bunkers. Daarna ging hij vrij willig in Bremen op een marine werf werken. Besch. beweerde „clandestien" naar Nederland te zijn teruggekeerd en daar 14 dagen te Den Haag ondergedo ken te zijn geweest. Naam en adres aldaar wist hij zich niet te herinneren, want hij heeft zëer veel last van geheugen stoornissen. In Den Haag was hij opgepakt en weer naar D'l. vervoerd. Hij werd daar in een bunker zó geslagen, dat hij (Maart '44) toetrad tot de N.S.K.K., waarbij hij dienst deed in België en DTand. Vanaf de capitulatie tot medio 1946 was h(j opnieuw ondergedoken geweest. Nog onwaarschijnlijker werd het verhaal, toen besch. vertel de, voor zijn aanmelding bij de, N.S.K.K. speciaal naar Don Haag, opnieuw clandestien, te zijn gereisd, hetgeen de pres., mr Nieuwenhiiijzen, de opmer king ontlokte: u kunt carrière maken als schrijver van sproökjes! Mr J. F. v. Deinse noemde in zijn verdediging besch. iemand, die geestelijk niet volwaardig is. Hij heeft in de bezetting een on betekenende rol gespeeld. Oostiandboer, Johannes L. Fase, landbouwer te St. Annaland, was, nadat hij in 1941 in D'land een opleiding bij de - Waffen S.S. had gevolgd, in November van dat jaar als Oostiandboer naar Rusland vertrokken, waar hij, gewapend met een geweer, tot Juli 1944 o.m. op een land bouwbedrijf van 3500 II.A. het toezicht had over circa 950 op het bedrijf werkende Russen. Ruim een jaar is hij in Russi sche krijgsgevangenschap ge weest. Mede i.v.m. al hetgeen besch. in die tijd medemaakte, ver zocht de verd., mr Kuijpers, geen verdere internering op te leggen. Uitspraak over 14 dagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2