ZEEUWSCH DAGBLAD Republikeinen pan voort met het uiten van bedreigingen en het aanvallen van; Nederlandse troepen. Onze Vorstin het belangrijkste rust- - pnnt in ons nationale leven. Indonesische Christenen spreken zich uit tegen Nederlandse actie. Nel-Indische regering nam maatregelen voor bezette gebieden. Nederland dankt generaal Eissenhouwer met Ronden zwaard. Order tot uitmoorden. Zal Palestina in drie onafhankelijke delen verdeeld worden? Grote onregelmatigheden hjj de Hongaarse verkiezingen. Rapport over niet zelf- besturende geMeden. De viering van H. M.'s verjaardag in Den Haag ging gepaard met aubade s en een dankdienst. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND fóaiAeniuacm. Hongaarse sociaal-democra tische ministère treden af. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelbw Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 734 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 2 SEPT. 1947 HoofdredacteurR. ZUIDEMA Directeur: JAC'Q. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W.' F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HLTZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLÖFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.53 u., onder 19.25 u. Maan op 20.41 u., onder 8.42 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag. 3 September: 3.35 u. 2.11 ïn., 15.40 u. 2.04 m. Het is in de geschiedenis nog steeds zo geweest, dat, wanneer het in de wereld slecht gaat, de Joden daar wel erg onder moe ten lijden. Er is geen volk, dat op een vreselijker wijze her- en derwaarts wordt gedreven als dit volk. De drie Britse schepen, die thans over de zee zwalken zijn hiervan wel een zeer droe vig beeld. Onze verliezen op 30 Augustus: 6 doden en 13 gewonden. Er wordt graag beweerd, dat de - laatste wereldoorlog voor vrijheid en recht en tegen ras senhaat en rassenwaan was. Hoe geheel anders is echter de wer kelijkheid. Ondanks de overwin ning heeft het Joodse volk z'n vrijheid en recht nog niether kregen, leven de negers in Ame rika nog steeds in een bekla genswaardige toestand en is er over de gehele wereld bij de blanken een zekere minachting voor de gekleurde rassen te con stateren. En wij Nederlanders maken daarop geen uitzondering. Laten we niet denken, dat we het beter doen dan önze blanke broedervolken. Wanneer we de hand in eigen boezem steken en eerlijk tegenover onszelf en te- mZInwbteklnen, dat er ook fen' welke tegenstand bood en gebruik maakte van bij ons veel minachting voor de; mortieren. Het republikeinse omroepstation Boekit- wordtUrdDeze ^nTchtinfTordt ^991 (Fort de Koek) gaat voort met het uitzenden dan dikwijls met mooie woorden van bedreigingen tegen de ordelievende bevolking m,ngme°nUzf!eerd' ZOalS: beSCher" van het bevrijde gebied. De Nederlandse verliezen in werkelijkheid zijn we er op 30 Augustus bedroegen 6 gesneuvelden en 13 gewonden. Het officiële communipué meldt de gebruikelijke beschietingen van Nederlandse posten," patrouil les en bivaks. Ten Oosten van Gombong stuiten Nederlandse troepen op een T.N.L-formatie van circa tweehonderd man, die hevige tegenstand bood. Na aanzienlijke verliezen vluchtte de T.N.Ï. Nederlandse troepen by Salatiga werden beschoten. Evenzo patrouilles in 't district Ambarawa. Een republikeinse eenheid ter sterkte van circa tweehonderd deed een aanval op Pematang Siantar op Noord-Sumatra. De aanval werd afgeslagen. In de grensstreken van de bevrijde gebieden oefenen republikeinse strijdkrachten onverminderde druk uit op de bevolking. Door intensie* patrouillegang wordt hiertegen opgetreden. In sommige gebieden melden de de T.N.L en A.L.RX (Rep. Marine) 'zich vrijwillig by de Nederlandse auto riteiten. Een Nederlandse patrouille nabij Tangerang in West-Java werd aangevallen door een groep van de T.N.I. Deze groep werd met verliezen verdreven. Nog meer beschietingen van Nederlandse patrouil les en posten vonden plaats. Ten Zuiden van Am barawa werd een formatie van de T.N.I. aangetrof- van overtuigd, dat we hoger staan dan onze gekleurde broe ders en zusters en deze niet kun nen leven zonder hulp en onze bescherming. (Och, die armen). Doch, wanneer we menen, dat we in de eerste plaats de taak hebben de volkeren van Indone sië te beschermen en onder onze hoede te houden, dan bezien we de problemen van. de Indone sische kwestie wel uit een ge heel verkeerde gezichtshoek. De Indonesische kwestie is immers in de eerste plaats een kwestie van recht en gezag! Dat de Azi atische volkeren ontwaken en meer zelfbewustzijn krijgen is een niet te loochenen feit. Hier over moeten we ons verheugen. Het is ook God, die deze volke ren tot bewustzijn roept. Vaak krijgt men echter de indruk, dat het betreurd wordt en zelfs ont kend, dat deze volkeren ontwa ken. Hier komt de rassenwaan ontegenzeggelijk om de hoek kijken. Wanneer God ons ,een taak in Indonesië geeft, (en we geloven dat Hij ons die gegeven heeft), dan is dat in de eerste plaats om dat ontwaken van deze vol keren in de banen van recht en vrijheid te leiden. Bij deze taak mogen we gebruik maken van het ons door God gegeven gezag. Die groeperingen onder de Azia tische volkeren, \Velke de vrij heid en het recht van deze vol ken in de weg staan, moeten worden opgeruimd. Zij zijn in de kern revolutionair, alleen reeds, omdat ze onrecht recht noemen en terreur vrijheid Willen we in de Indonesische kwestie eerlijk handelen, dan moeten we alle .rassenvooroor delen, dienet zo goed als in andere volkeren ook in ons volk leven, opzij zetten en tegenover onze gekleurde broeders als man tegenover man gaan staan, ge lijkwaardige zonen van een door de geschiedenis gevormd Neder lands volk. Alleen dan kunnen we komen tot een bevredigende oplossing. Alleen dan kunnen we tezamen met onze gekleurde broeders, .schouder aan schouder strijden tegen hen, die in naam der vrijheid despotisme over de Indonesische volkeren trachten te brengen. Ad Interim. Javaanse vorsten door repu- zijn aan hun Hoofd en Heer Jezus blikeinen gearresteerd. Op 9 Augustus 4 uur 's mid dags Javatijd vond .naar thans bekend wordt de arrestatie plaats van Mangkoenegoro VIII, zijn zuster en acht andere fami lieleden. Ook de Soesoehoenan Pakoeboewono XII is met zijn moeder en zuster gearresteerd. Verklaring van de Indo- nesische Christenen in het buitenland. De organisatie van Indonesische Christenen in Nederland deelt het volgende mede: „De Indonesische Christenen in het buitenland, zien in de door Nederland op 21 Juli 1947 begonnen actie tegen de re publiek van Indonesië een kolo niale oorlog in moderne gedaante tot herstel van voor-oorlogse eco nomische belangen en andere voorrechten. Het Nederlandse oorlogsgeweld zal als resultaten opleveren, be halve de verschroeide aarde en Ned. successen van tijdelijke aard, verschroeide harten en de vernie tiging van de kansen voor een sa menwerking op de basis van vrij heid en vrijwilligheid. De aanwezigheid van Ned. sol daten in de archipel alsmede hun actie is fataal voor het -vertrou wen van de volkeren van Azië en Afrika in de doelstellingen van de westerse machten. De Ned. Kerken en hun zending (missie) Christus gehoorzaamheid ver schuldigd om zich duidelijk uit te spreken, omtrent het wezen en de al- of niet rechtvaardigheid van deze actie. Zulk een uitspraak zal verhelderend zijn voor het In donesische volk alsmede voor de Ind. Kerken. De Bataviase ver klaring van 1 Augustus 1947 van 14 kerkelijke en zendingsarbei ders, waarschuwt wel voor de rampzalige gevolgen van deze actie, doch onthoudt zich,van een oordeel omtrent de rechtvaardig heid van deze oorlog. De oproe pen van Ned. Christenen aan het adres van Ind. Christenen tot de eenheid en gemeenschap in Chris tus; zoals geschied zijn, in de ver klaring van de directie van de Ver. Ned. Zendingscorporaties van 7 Aug. 1947 en in de boodschap moeten door de Ind. Kerken en Christenen worden afgewezen. Zolang in die oproepen de on rechtvaardigheid van deze oorlog niet wordt aangewezen, -zolang is een eventuele coöperatie «tussen Nederlandse en Indonesische Christenen onwerkelijk, en onaan vaardbaar. Wij, Indonesische Christenen in het buitenland willen de Heilige Drie-enige God bidden, dat de Ned. Kerken en hun zending (missie) het rechte woord en de rechte daad vinden om het hart van het Indonesische volk te ver troosten". Vrijdag is een bekendmaking van de landvoogd gepubliceerd, waarin de exacte begrenzing van de gebieden wordt opgesomd, welke op 4 Augustus door de Ne derlanders waren bezet. Verder werd een aantal maatregelen uit eengezet, welke genomen zijn voor het herstel van een ordelijk bestuur. a. in de bezette gebieden wordt niet langer het republikeins gezag erkend; b. alle ingezetenen dezer gebie den wordt verboden de bevelen van dit gezag op te volgen; c. de republikeinse ambtenaren kunnen hun vroegere functies voortzetten, behoudens onge- De republikeinse regering heeft schlktheld of laakbaar gedrag na het staken van het vuren door agitatie en Intimidatie der repu blikeinse ambtenaren verboden functies in het bezette gebied uit te oefenen, weshalve de Neder lands-Indische regering heeft be paald: d. onwillige ambtenaren wor den ontslagen en kunnen naar het republikeinse gebied worden ge zonden; e. maatregelen zullen genomen worden - voor de duurzame veilig heid van de. ingezetenen der be zette gebieden tegen terreur en intimidatie. Voor het herstel van recht en orde zullen alle gewapende orga nisaties, welke het gezag van de bestaande overheidsorganen niet erkennen, ontwapend en ontbon den worden. De Ned.-Indisehé re gering stelt zich verder ten doel herstel van het onderwijs, ver keerswezen en arbeidsgelegenheid waarbij rechtsherstel voor allen, die in hun beroep bedreigd wor den of die daaruit verdreven zijn, zal plaats vinden. Door systema tische verzorging van arbeidsge legenheid zal voor leder passend werk gevonden worden, waarbij door sociale maatregelen gewaar borgd wordt, dat de belangen van de werkgevers en werknemers In harmonie zijn. Het toekomstig re geringsbeleid houdt ook in vrij heid van godsdienst, systemati sche opbouw van de Indonesische middenstand in samenwerking met de politieke en maatschappe lijke organisaties, welker begin selen hiermede stroken, en spoe dig herstel van de monetaire en economische toestand, door uit gebreide samenwerking op ieder gebied. De Ned.-Indische rege ring beoogt tenslotte spoedige samenwerking in aile delen van Indonesië, waar orde heerst, in het kader van de opbouw, der Ver. Staten van Indonesië. Als bewijs, van dankbaarheid voor ue uevrijuing van ons vader land zal namens H.M. de Koningin en 't gehele Nederlandse volk san generaal Eisenhower een gouden herinneringszwaard wor den aangeboden. Het is vervaardigd door cjp edelsmeden Jan-EIoy Brom en Leo Brom te Utrecht. Het is weelderig uitgevoerd en doet denken aan een Oosters kromzwaard. Het staalsmeedwerk is uitgevoerd op de Artillerie-inrichting Hembrug. Beschuldiging van Ibn Saoed. Koning1 Ibn Saoed van Saoedi- Arabië heeft Koning Abdoelah van Transjordanië in een commu niqué beschuldigd van ,,het schep pen van tweedracht tussen de Arabische staten op een kritiek ogenbh1'" en van een poging om inbreuk te maken op de onafhan kelijkheid van Syrië. Op 17 Augustus heeft, naar het A.N.P. verneemt, gene- raal-majoor Moestöpo het vol gende telegram aan de front commandant van de zevende republikeinse divisie gezonden; Aangezien de Nedelanders by voortduring bestandsschendin gen plegen moeten wij het uit moorden der Nederlanders op alle wijzen intensiveren". Volgensonderschepte tele grammen wordt voortdurend door verantwoordelijke T.N.I.- commandanten aangedrongen op het doen van guerilla-aan- vallen op de Nederlandse troepen te Tebing Tinggien elders. Von Paulus te Berlijn? Radi Hamburg meldt, dat ex- veldmaarschalk Frledrlch von Paulus, voormalig bevelhebber van het Duitse zesde leger, ciie bij Stalingrad door de Sovjets ge vangen werd genomen, te Berlijn is aangekomen om met de leider- van d: politieke partijen in ae oostelijke zone besprekingen te voeren over het stichten van een „nieuwe gematigde partij" in de Oostelijke zone. Volgens berichten gedurende 't afgflppen jaar zou von Paulus, die na zijn gevangenneming naar Moskou werd gebracht, een be langrijk adviseur in het kader van het Sovjetleger zijn gewor den, en zouden hij en andere Duitse generaals posities in de Sovjet-zone van Duitsland over nemen. Arabisch leger in Palestina? Volgens de speciale correspon dent van de „News of the World" wordt ln de heuvels van Palestina een Illegaal Arabisch leger opge leid. Het wordt geschat op 20.000 man. Stopzetting van Amerikaanse hulp? Everett Dirksen.-afgevaardigde van de Amerikaanse staat Ilinois die belast ls met het onderzoek naar de situatie in Europa en de weerslag ervan op het Ameri kaanse budget, heeft bij zijn verT trek uit Washington verklaard, dat de mogelijkheid bestond, dat de V. S. hun program van hulp verlening aan de Europese lan den zouden moeten "stopzetten. Laat een belofte en een bede op onze lippen komen De speciale commissie der V.N. heeft Zondagavond haar rapport en aanbevelingen inzake de Palestijnse kwestie aan de algemene vergadering der V.N. gezonden. In dit rapport wordt door de meer derheid der commissie Canada, Tsjecho-Slowakije, Guatemala, Nederland, Peru, Zweden en Uruguay voorgesteld om Palestina te verdelen in een Joodse en Arabische staat en de stad Jeruzalem, welke delen echter een economische eenheid moeten vormen. Na een overgangstijdperk van 2 jaar, dat 1 September 1947 moet be glnnen, dienen de Joodse en Arabische staat onafhankelijk te worden. Alvorens deze staten onafhan kelijk zullen worden verklaard, zullen zij een grondwet moeten aannemen, een verklaring betref fende een aantal waarborgen aan de V.N. moeten overleggen eh een verdrag tekenen, waarbij zij een economische eenheid zullen vor men. Drie leden van de commis sie India, Perzië en Joego-Sla- vië stelden eëa onafhankelijke federale staat voor met als hoofd stad Jeruzalem. Australië onthield zich van stemming ten. aanzien van beide ontwerpen. Tien andere aanbevelingen van de commissie zijn: 1. de noodzakelijke overgangs periode moet zo kort mogelijk zijn; 2. de organisatie der V.N. moet verantwoordelijk zijn voor de handhaving van de orde in Palestina gedurende de over gangspériode; 3. de heilige plaatsen moeten bewaard blijven; 4. de Algemene Vergadering moet internationale regelingen -treffen en ten uitvoer leggen, waarbij over het lot van 250.000 Joden, die zich momenteel in verzamelcentra bevinden, ten spoedigste moet worden beslist; 5. bij de verlening van onaf hankelijkheid moet in de eerste plaats gedacht worden aan het ingang verlenen aan democrati sche beginselen en bescherming van minderheden; 6. de staat moet stappen doen om alle internationale geschil len zodanig te regelen, dat de internationale vrede en veilig heid niet in gevaar gebracht worden; 7. afschaffing van privileges en immuniteiten van vreemde lingen, met inbegtip van de voorrechten van coiïsujaire ju risdictie en bescherming als omschreven in overeenkomsten met het oude Turkse rijk, waar toe ook Palestina behoorde; 8. de V.N. moeten er op aan- 1 dringen, dat tijdens de over gangsperiode geen geweld ge bruikt wordt; 9. de economische eenheid is onontbeerlijk voor het leven en de ontwikkeling van het land; 10. de oplossing van het Joodse vraagstuk kan niet in Palestina gevonden worden. Tegen deze laatste aanbeve ling werd door Quatemala en Uruguay bezwaar gemaakt, ter wijl de overige aanbevelingen eenstemmig' werden goedge keurd. De min.-pres. Dr L. J. M. Beel heeft gistermiddag, ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina een radio rede uitgesproken. De min.-pres. zeide o.m.: Gelijk ieder jaar maken ook thans gevoelens van oprechte vreugde zich bij deze gelegen heid meester van ons volk. Ons volk immers ziet haar met een onbeperkt vertrouwen aan de lei ding van 's lands regering en heeft redenen te over om dank baar te zijn voor ieder jaar, dat het Gode behaagt haar wederom tot geluk van ons vaderland te laten in haar regiment. Dankbaar, dat het Huis van Oranje, door deze sterke vrouw bijkans een halve eeuw ge schraagd, nog altjjd het belang rijkste rustpunt vormt, waarom heen zich een vredige, gestaag voortschrijdende ontwikkeling van ons maatschappelijk leven met zijn zo- verwarde en beangstigen de problemen voltrekt. In de rij der levensjaren, die onze geëerbiedigde vorstin -ge schonken zijn, leende een te groot aantal zich helaas tot geen uit bundig vreugdebetoon. Geesels, die de wereld teisterden, troffen ook ons vaderland. Crisis en werkloosheid, oorlog en bezet ting bleven ons niet gespaard. Telkens gingen onder zulke omstandigheden de gedachten van de Koningin op haar ver jaardag meer naar hen, die door zulke geesels werden geslagen, dan naar enige feestelijkheid. Zij zelf was de eerste, die in zulke jaren tot soberheid maande. Zij heeft thans wederom tot soberheid gemaand. Helaas,' met reden. Wederom imjners doorleeft ons volk en daarbij denk ik niet alleen aan ons Nederlandse volk, maar ook onze Indonesische rijks genoten een zware tijd. Een tijd, die vele gezinnen zowel hier als in Indonesië in leed heeft gedom peld. Een tijd, waarin ieder van ons in zijn dagelijkse leven de terugslag voelt van de roof en de plundering, waaraan wij vijf jaren lang bloot stoftden. Een tijd, waarin het voor iedere huis vrouw moeilijker ^wordt om de eindjes aan elkaar te knopen, waarin de schaarste en het ruimtegebrek ons nog altijd dwin gen tot pijnlijke beperkingen. Een tijd bovendien, waarin het de schijn heeft alsof de wereld aan de normen van gerechtigheid en naastenliefde geen gelding meer toekent. Op het laatste ogenblik nog velen van de lijst geschrapt. Zondag zijn in Hongarije de algemene verkiezingen gehouden. Tien partijen hebben een verkiezingslijst opgesteld vier, die de regering steunen en zes oppositie-partijen. Op het laatste ogenblik werden nog tal van kiezers van de lijst geschrapt. Laat dus uw vreugde geen kwetsend-uitbundige zijn. Ik noemde onze Koningin het vaste punt, waaromheen zich een rustige, gestadig-voortschrijdende ontwikkeling voltrekt. Meer nog: Zij was het, die tot zodanige ontwikkeling ook ten aanzien van Indonesië de rich ting heeft gewezen. Zij was het, die in haar be kende, diep-indrukwekkende Lon- dense radio-rede het begin aan kondigde van een nieuw tijdperk in onze betrekkingen tot Indone sië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Een tijdperk van samen werking op basis van vrijwillig heid en zelfstandigheid. Het moge haar gegeven /.ijn hiervan de vervulling té aan schouwen en in deze nieuwe ver houding tussen de gebiedsdelen nog vele jaren de waarborg hun ner eenheid te vormen. Eerdaags gaat het vijftigste jaar van Koningin Wilhelmina's regering in. Moge dit jaar beslissend zijn voor de opbouw van een nieuwe, vredelievende gemeenschap van Nederland met Indonesië en de gebiedsdelen in het verre Wes ten. Laat ons op deze dag niet ai- leen over vreugde spreken. Laat ook een belofte en een bede over onze lippen komen. De belofte, dat wij allen, voor wie de jaren van oorlog en "bezetting een tijd van bezinning en loute ring zijn geweest, thans, nu ver ruwing en vervlakking, egoïsme en gezags-ondermijning ons volk. wederom bedreigen, ons zullen inzetten voor het behoud onzer hoogste levenswaarden, zo, als onze Koningin ons is voorgegaan en ons nog steeds voorgaat. De bede tot de Allerhoogste, dat in deze moeilijke ure voor ons Koninklijk, Hij onze vorstin ne moge sparen voor de volken, waarover zij is gesteld en welke zij zozeer ten zegen is. Het voorstel, de „Koloniale mo gendheden" jaarlijks aan de V.N. een rapport te doen uitbrengen over de „politieke vooruitgang" van gebieden zonder zelfbestuur is Vrijdagavond in de betroffen commissie van de V.N. van de hand gewezen, gezien de krach tige tegenkanting van GrObt-Brit- tannië, Frankrijk en Australië. Aanvaard werd tenslotte een amendement van de V.S., volgens hetwelk „een dergelijk verslag zal worden uitgebracht over de deel neming van de inlandse bevolking ln bestuursorganen". De Philippij- neu, ondersteund door de Sowjet- Unie, stelde voor, dat de bestu rende landen politieke gegevens ln de rapporten zouden verwer ken. De Indische afgevaardigde ondersteunde eveneens dit voor stel, opmerkende, dat de commis sie zeer wel zou kunnen proberen kwesties als de Indonesische na der tot een oplossing te brengen door politieke aangelegenheden meye in beschouwing te nemen. Een Sowjet-Russisch voorstel om petities van de bevolkingen van gebieden zonder zelfbestuur te bestuderen werd verworpen. In de oude wijk van War schau is een niet gedemonteer de Duitse bom ontploft. Een 100-tal personen werd gewond, partij is Zondagavond reeds be De Partij der Kleine Boeren heeft officieel geprotesteerd tegen de „systematische en grove kui perijen ln verband met de verkie zingen" en de leider der partij, Dinnyes, heeft de communistische minister van Binnenlandse Zaken onj. 'n onderzoek en onmiddellijke actie verzocht. Naar gemeld, zijn de verkiezingen rustig verlopen, doch uit het gehele land komen klachten over onregelmatigheden, zoals het schrappen van kiezers, op grote schaal en het uitbrengen van meerdere stemmen door de zelfde personen. "Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de po litieke commissie van de Sociaal Democratische partij overweegt, of zij de uitslag van de verkie zingen af of niet zal aanvaarden. Het ministerie van Binnelandse Zaken kwalificeerde de berichten over vechtpartijen en moorden ln verband met de verkiezingen als „leugens" en verklaarde, dat de dag rustig en ordelijk verlopen was. Het verloop der Hongaarse verkiezingen. Een correspondent van het En gelse persbureau Reuter heeft een tocht van acht uur door Boeda pest en door de streek ten Noor den en Westen van de stad ge maakt. In de geMeden, die hij bulten Boedapest 'bezocht, klaagden de Sociaal-Democraten overal, dat de communisten zich van oneer lijke practijken bedienden. In het mijnstadje Forog waren 1200 van de in totaal 4070 kiezers van de lijsten geschrapt. Te 'Szent Endre bij Boedapest verklaarde een Sociaal-Democra tische partijsecretaris, dat 300 personen, die het communistische partijinsigne droegen, in vracht wagens van een staatsfabriek naar verschillende plaatsen waren vervoerd, waar zij meerdere ma len stemden. Zij waren allen ln het bezit van blauwe formulieren, ■waarmee men het recht had bul ten zijn woonplaats te stemmen. Zij werden door Sociaal-Democra ten nagegaan en bleken elders een derde en vierde keer te stem men, aldus de secretaris Andere correspondenten, die andere stre ken bereisden, meldden dergelijke incidenten. Uitslagen der verkiezingen. De Hongaarse communistische gonnen methet .publiceren van enkele uitslagen. Zij verklaarde, dat zij in bijna elk district, waar de uitslag reeds bekend is, een overweldigende meerderheid heeft behaald. In een speciaal stembureau voor politieagenten, te Boedapest verkregen de Communisten 63 stemmen, de Socialisten 59, de Nationale Boerenpartij 10 en de oppositiepartij van Zoltan Pfeif fer 15 stemmen. Naar gisteren is bekend ge maakt, zullen alïe Sociaal-Demo cratische ministers in het Hon gaarse coaïitie-kabinet aftreden op grond van „systematische fraHde" bij de verkiezingen. Dit besluit is genomen nadat de Sociaal-Democratische minister van Justitie, 1st van Ris, tijdeaa een heftige nachtelijke zitting van de politieke commissie der partij zijn ontslag had ingediend. Daar, zoals hij verklaarde, de po litie het door hem bevolen onder zoek naai- de waarheid van be richten over verkiezingsfraude, heeft belet. Naar wordt verklaard, hebben „Noekgende Brigaden" zich van het ene stemlokaal naar het an dere begeven om telkenmale hun stem uit te brengen. De afgetreden ministers gaven echter te kennen, dat zij de uit spraak van de nieuwgekozen par lementsleden zullen aanvaarden. Het Hongaarse volksgerechts hof maakt bekend, dat Ernest Peter, een dergenen, die er van verdacht waren de „tegen Hon garije gerichte „Hongaarse ge meenschap" nieuw leven te wil len inblazen", tot 5 jaar gevan genisstraf veroordeeld is. 60 van zijn 74 medewerkers kregen ge vangenisstraffen, variërend van 3 maanden tot 10 jaar. De ove rigen werden vrijgesproken. Het gehele Koninklijke gezin verscheen op het bordes. De feestelijkheden ter viering „Wilt heden nu Treden", wérd van de 67e verjaardag van H.M. onder vrolijke marsmuziek een de Koningin, onder auspiciën défilé gehouden, waarin tal van van het Haags comité voor volksfeesten zijn begonnen met een aubade van de ring 's-Gra- venhage van de Koninklijke bond van Christelijke zang- en oratoriumverenigingen. Om streeks 1500 zangers en zan geressen verenigden zich daar toe tegen 10 uur op het voor plein van het paleis „Huis ten Bosch" te zamen met een aantal muziekkorpsen. Deze feestelijke zanghulde trok grote belangstel-' ling. - Te tien uur verscheen de ja rige Vorstin, met H.K.H. Prin ses Juliana, Prins Bernhard en .de vier Prinsesjes op het bor des van het paleis, hartelijk toegejuicht door de duizenden deelnemers en belangstellenden. Het was een verrassing voor allen, dat ook het kleine Prin sesje Marijke even naar buiten werd gedragen. H. M. en de le den van het Prinselijk gezin hadden de gelukwensen van een aantal delegaties in ontvangst te nemen, welke gepaard gingen met de aanbieding van vele bloemstukken. De aubade ving aan met het Wilhelmus. Toen de vorstelijke personen daarna hadden plaats genomen op het bordes, werd onder leiding van de heer Willem Hubert een aantal va derlandse liederen uitgevoerd. H. M. gaf telkenmale het sein voor het applaus. Na de aubade welke besloten vlaggen en banieren werden meegedragen. H. M. de Koningin sloeg dit défilé, vriendelijk wui vend naar de voorbijtrekkende zangeressen, zangers en muzi kanten, staande gade. Toen da deelnemers aan de aubade het voorplein verlaten hadden, heb ben de saamgestroomde belang stellenden H. M. nog een har telijke hulde bereid. Tegen 11 uur trok het Koninklijk gezin zich in het paleis terug. Onder grote belangstelling van de zijde der burgerij mar cheerde de stoet met vrolijke muziek daarop naar de binnen stad. De zangers en zangeres sen begaven zich naar.de Grote Kerk, waar een dankdienst werd gehouden, waarin Ds H. J. Drost en Ds. B. Timmer voorgingen. Het Christelijk gemengde koor „Pro Rege", onder leiding van A. Smink verleende zijn mede werking. Andr. Engelse bespeel de het orgel en het polilie- muziekkorps „Onderling Kunst genot", onder leiding van Joh. P. Koch, bracht koralen ten gehore. D E BILT ZEGT: Bewolkt. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met hiel- en daar een enkel licht buitje, normale temperatuur voor de tijd van het jaar. Meest zwak ke wind uit Noordelijke richtin- werd'met het'gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1