De Nederlandse Regering aanvaardt de resoluties van de Veiligheidsraad. Egypte in de weegschaal. Bevolking van West-Java voelt zich door Republiek bedrogen. „Twee grote kampen". Geslaagd Ringrjjdersfestjjn te Middelburg. 31 Auquktuó. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vijftig jaar Ut Dcwte. Het regent voorlopig nog niet. De- eeesie Uefde. MEDEDELING Dr Van Mook naar Nederland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Morgen is H.M. Koningin Wil- helmina jarig. Zij wordt dan 67 jaar. Voor dit grote voorrecht past oprechte dankbaarheid. Ons Vaderland bevindt zich vandaag in grote zorg, zo niet in de grootste zorg. De eenheid van het Rijk is in 't geding. Ja, meer nog dan die eenheid. Nederland's recht is in het geding. De strijd om de handhaving van dat recht, vooral ten aanzien van Nederland's Overzeese Gebieds delen, is zwaar en fel. En dan is het een verkwikking te weten, dat aan het hoofd van een volk een Vorstin staat, die draagster is van de Oranje-naam. V Oranje, bij die naam denken wij aan recht en vrijheid. Welk een grootse strijd hebben de Oranjes gevoerd voor Neerland's j recht en vrijheid. In die worsteling hebben de Oranjes het gewonnen. Gewonnen in de mogendheid des Heren. 'V Wij danken de Heer, Die het leven van onze Vorstin spaarde. Zij er onder ons volk een har telijke vreugde voor deze wel daad. Een vreugde, waarbij ook ge dacht wordt aan Nederland's zo nen, die ver van de hunnen, en veelal op eenzame posten, een strijd voeren voor Nederland's recht. Denken wij daarbij ook aan die trouwe zonen van ons volk, die in deze strijd reeds gevallen zijn. En moge onze Vorstin, bij de vervulling van Haar zware taak eel wflsheid geschonken worden. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 733 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprys 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 30 AUG. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDJEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en wtafuf TM Zon en Hwn. Zondag: Zon op M6 u., ondei 19.32 u. Maan op 30.01 u., onder 5ÏE h. Volle Maan 17.34 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 31 Augustus: 1.54 u. 1.96 m., 14.07 u. 1.89 m. De Nederlandse regering heeft aan de hand van de berichtgeving van haar vertegenwoordiger bij de Veilig' heidsraad de door dit lichaam ten aanzien der Indonesische guaestie aanvaarde resoluties in studie geno' men. Haar standpunt over de onbe voegdheid van de Veiligheidsraad onverkort handhavend, is de regering van oordeel, dat nochtans de alge mene strekking van deze resoluties voor haar aanvaardbaar is. Aan de beroepsconsulaire ambte naren van de betreffende mogend- Q4> Veiligheidsraad. Egyptische premier: „Verlos ons van de Britse troepen". Bij de opening van de debatten over de Egyptische kwestie ver klaarde de Sowjet-afgevaardigde Gromyko, dat de Braziliaanse re solutie „zeer gebrekkig" was en de Sowjet-Unie haar niet kon aanvaarden. Hij vergeleek de Egyptische kwestie met de Indo nesische, waarbij volgens zijn zeg gen het beginsel van de souverei- ne gelijkwaardigheid genegeerd was. De afgevaardigde van Colum bia steunde de Braziliaanse reso lutie. Hij achtte het juist, dat de Egyptische regering de aanwezig heid van buitenlandse troepen als een inbreuk op de Egyptische souvereinlteit beschouwde maar voegde er aan toe, dat hervatting der onderhandelingen tussen Gr.- Brittannlë en Egypte de aange wezen weg. was. Hij behield zich het recht voor, een nieuwe reso-> lutie in te dienen, nadat over de Braziliaanse gestemd was. De Franse afgevaardigde ver klaarde, dat Frankrijk zijn stem voor de Braziliaanse resolutie zou uitbrengen. Volgens hem had Egypte de geldigheid van het ver drag van 1936 niet erkend. „Wij hebben dergelijke argumenten reeds eerder gehoord. Aan iedere agressie van Hitier ging een ver klaring vopraf, dat het verdrag met het voorbestemde slachtoffer waardeloos was en niet meer aan zijn doel beantwoordde. De ge rechtvaardigde eisen van het Soe- danese volk moeten worden inge willigd". Hierna nam de Egyptische pre mier, Nokrasjy Pasja het woord. },Ik verzoek u", aldus Nokrasjy, „de els van een kleine natie te steunen en er voor te zorgen, dat haar souvereinlteit en gelijkwaar digheid door een machtige mo gendheid wordt gerespecteerd. Ik verzoek u, Egypte te verlossen van de aanwezigheid van Britse troepen op zijn grondgebied en ons onze rechtmatige plaats vol gens het handvest te verzekeren". De Amerikaanse afgevaardigde zeide, dat belde partijen naar het hem toescheen, zich aan zekere punten vastklampten, die zij als prestige-kwesties beschouwden. „Ik begrijp niet, waarom Gr.- Brittannië het zo belangrijk vindt om de kwestie van de agenda af te voeren". De Britse afgevaardigde wenste de rede van Nokrashy Pasja niet te beantwoorden, daar er geen nieuwe gezichtspunten waren ge opperd. Hij betreurde het, dat de door Nokrashy's rede geschapen sfeer de "kans op succes bij even tuele voortgezette onderhandelin gen tot een minimum beperkte. Dat Gr.-Brlttannië aandrong om de kwestie van de agenda af te voeren was begrijpelijk. Het handhaven van de kwestie op de agenda zou betekenen, dat de Egyptische eis In zekere zin ge rechtvaardigd was en de Britse regering in zekere zin ongelijk had. Het Belgische amendement, waarbij wordt voorgesteld het Internationaal Hof te raadplegen werd met 4 tegen 9 stemmen en 6 onthoudingen verworpen. Een Australisch amendement, dat voorstelde, de Soedanezen aan de onderhandelingen te laten deelnemen, werd ook verworpen met 2 stemmen voor en 6 ont houdingen. Ook de Braziliaanse resolutie, werd met 6 stemmen tegen 1 (Polen) en 3 onthoudingen (de Sowjet-Unie, Columbia en Syrië) verworpen. De nieuwe Colombiaanse resolutie. De onverwachte indiening van een nieuwe resolutie door de Co- lumbiaanse delegatie in de Vei ligheidsraad bij de behandeling van de Egyptische kwestie heeft verwarring gesticht onder de ge delegeerden. De tekst van de Co- lumbiaanse resolutie luidt als volgt: „De Veiligheidsraad, het geschil tussen Gr.-Brittannië en Egypte bestudeerd hebbende, doet op beide regeringen een beroep om a. de rechtstreekse onder handelingen te hervatten teneinde 1. zo spoedig mogelijk te komen tot voltooiing van de evacuatie van alle Britse troepen uit Egyp tisch grondgebied, terwijl voor zien wordt in wederzijdse hulp teneinde in tijd van oorlog of dreiging van oorlog de vrijheid van scheepvaart in het Suez- kanaal te waarborgen; 2. het gemeenschappelijk be stuur van de Soedan te beëindi-, gen, eerbiedigend het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht van het volk en het recht op autonomie; b. de Veiligheidsraad, op de hoogte te houden van de voort gang der onderhandelingen". In kringen van de V.N. ver heelde men de bezorgdheid over deze onverwachte wending van zaken niet. De Coiumbiaanse ge delegeerde, scheen zich de ernst van de door zijn resolutie ontsta ne verwikkeling niet bewust en gedroeg zich volkomen opgewekt. Hij noemde zijn resolutie „betrek kelijk eenvoudig". Bij de hervatting van het debat verklaarde de Egyptische pre mier, dat hij de Coiumbiaanse re solutie verwierp. Dit voorstel, maakt de terugtrekking der Brit se troepen afhankelijk van een nieuw verdrag. De vrijheid van vaart in en de veiligheid van het Suez-kanaai raken de Egyptische regering, en haar alleen. De Braziliaansegedelegeerde verklaarde, voor de Coiumbiaanse resolutie te zullen stemmen. Herschel Johnson, de Ameri kaanse afgevaardigde, zeide, dat hij de resolutie kon aanvaarden, wanneer de voorzieningen ten aanzien van wederzijdse bijstand voor het Suez-kanaal er uit ge schrapt werd. Gromyko, de Sowjetrussische gedelegeerde verklaarde, dat hij tijd nodig had om de resolutie te bestuderen en verzocht om ver daging van het debat. De Chinese afgevaardigde stel de voor, terug te keren tot- de oorspronkelijke Braziliaanse reso lutie onder toevoeging van de vol zin: „de Veiligheidsraad erkent de gewettigdheid van Egypte's verlangen naar spoedige en alge hele terugtrekking der Britse troepen uit Egypte". De raad verdaagde hierna het debat tot Vrijdagavond. heden te Batavia zullen door de Nederlands-Indische regering alle nodige faciliteiten worden verleend voor de uitvoering hunner opdracht. De regering hoopt binnen zeer korte tijd de Veiligheidsraad te kun nen mededelen, welk land zij bereid heeft gevonden gevolg te geven aan haar uitnodiging om deel uit te maken van de commissie, bedoeld in het 2e lid van de resolutie, voorgesteld door de Amerikaanse delegatie. De Nederlandse regering gaat bij haar bereidverklaring er van uit, dat de republiek elke vijandige actie in woord en daad staakt. Zij hand haaft haar standpunt, dat zij uit eindelijk verantwoordelijk blijft voor orde en rust in Indonesië. Rondom Malang werden aan republikeinse troepen verliezen toegebracht. Ver binnen de oude demarcatielijnen vond een gevecht plaats met een sterkte formatie van de T.N.I. De Nederlandse verliezen bedroegen 2 ge sneuvelden en 6 gewonden. 4 km. ten Noordwesten van Modjokerto vond ver binnen de oude demarcatielijnen een gevechtsaanraking plaats met een 300 man sterke formatie van de T.N.I. Nederlandse troepen raakten met republikeinse troepen in gevecht in de gebieden ten Oosten van Pema- tang Siantar (Noord-Sumatra), ten Noord westen van Tandjong Balai, ten Noordoosten van Loeboek Pakan en jh Tandjong Poera. Een aantal tegenstanders sneuvelde, terwijl tevens een aantal gevangen genomen werd. West-Java heeft vertrouwen in Republiek verloren. Uit gesprekken met Indonesische intellec tuelen in West-Java blijkt, dat het verlangen naar een zelfstandig, staatkundig bestaan weliswaar onverminderd voortleeft, maar dat men het vertrouwen in de tegenwoordige regeerders te Djogja ten eenen- male heeft verloren. Zowel intellectuelen en hoog geplaatste personen, als ook een voudige kampongbewoners ver klaren, dat zij zich volkomen be drogen gevoelen door de republi keinse propaganda. Zonder uit zondering wordt het woord „be drogen" gebruikt. Men ziet als enige reële mogelijkheid voor het bereiken van zelfstandigheid de samenwerking met de Nederlan ders. Een hooggeplaatst republikeins ambtenaar in het bevrijde gebied heeft verklaard, dat de Indone sische bevolking in de omgeving van Bandoeng had geweigerd de tactiek van de „verschroeide aarde" toe te passen. Op last van de „defensieraad" zijn door troepen van het „plaatselijk mili tair commando" vernielingen aangebracht. Als gevolg van de aanhoudende activiteit vanwege de T.N.I. en agitatie door de „inlichtingendienst" van de T. N. I. is het in de omgeving van Malang nog onrustig. De rust op Madoera wordt door patrouille gang gehandhaafd. Resident uit functie ont heven. De Recomba van Oost-Java heeft zich genoodzaakt gezien de Republikeinse Resident van Be- soeki, Soerjadi, uit zijn functie te ontheffen. In diens plaats is thans benoemd Mr W. A. Schols, hoofd tijdelijk bestuur. VOOR DE ZONDAG. Dezer dagen is het vijftig jaar geleden, dat in Davos het Ne derlands sanatorium werd opgericht. Na de fcproep van wijlen Koningin Emma om de longlijders de helpende hand toe te steken, verrezen overal in den lande sanatoria. De vereniging tot behartiging der belangen van de Nederl. longlijders ver richtte een groot pionierswerk door op 1 Sept. 1897 in Davos een Nederl. sanatorium te openen. Dat vele landgenoten aan de gevreesde T.B.C. ziekte lijden, blijkt wel uit het feit, dat mo menteel in Nederland 2000 pa- tienten op opname wachten. De sanatoria zijn lang niet bij machte om te beantwoorden aan de vragen voor opname en bo vendien worstelt men met een te kort aan verpleegsters en ruimte De verpleegprijs van het Ne derlandse sanatorium te Davos is gelijk aan de kostprijs of ligt zelfs lager, wat meebrengt, dat jaarlijks verliezen moeten wor den bijgepast. Hiervoor de nodi ge middelen te vinden, alsmede voor het verlenen van reducties op de verpleegprijs, is een eerste taak. In het gebouw, dat 31 Aug. 1943, dus gedurende de oorlog, in gebruik werd genomen, k u n - nen thans 130 patiënten worden verpleegd. Direct na de bevrijding maak te de Zwitserse actie „Don derlandse regering, gebruik van het bestaande sanatorium, toen zij het plan opvatte op haar kos ten san 600 Nederlandse t.b.c.- patienten de mogelijkheid van een gratis kuur in de Zwitserse bergen te geven. In verband met het gebrek aan verpleegruimte, dat alsnog in Nederland heerst, zullen ruim 3000 bedden worden aangehou den tot het voorjaar van 1951. om een zo groot aantal patiën ten in de verpleegprijs tegemoet te kunnen komen, is de „hulp actie verpleging Nederlandse t.b.c.-lijders Davos" in het leven geroepen, waarvan H.K.H. prin ses Juliana beschermvrouwe is. Deze hulpactie roept overal in den lande plaatselijke comité's in het leven. Daar door de devaluatie de verplegingskosten in Zwitserland hoger zijn dan in Nederland, moet dit verschil worden bijge- past. Een bedrag van f 1 millioen Suisse op verzoek van de Ne- is nodig en voor dit doel mogen Het merkwaardige van de zomer, die wij thans beleven, aldus De Bilt, is wel hierin gelegen, dat het de gebieden van hoge luchtdruk zijn, die het weer bepalen, terwijl van invloeden door depressies niets valt waar te nemen. Over de oceaan zijn zeker wel depressies, maar ze bewe gen zich alle ongeveer langs de 60ste breedtegraad in Wes telijke richting. Dus van Cana da via de Zuidpunt van Groen land om daarna in de richting van IJsland en Spitsbergen te ■yerdwijnen. Het laat zich aanzien, clat het Scandinavische maximum voorlopig nog stand zal hou den, waardoor in ons land het weertype slechts geringe ver anderingen zal ondergaan. Het is niet uitgesloten, dat de be wolking over het algemeen wat zal toenemen. Des nachts en in de vroege ochtend zal tengevolge van de uitstraling dikwijls mist of la ge bewolking ontstaan, die meestal snel oplost. Het vrij zonnige karakter van het weer blijft evenwel behouden en de zo zeer ver langde regen zal niet vallen. Er kan wel eens hier en daar een enkel regenbuitje -«allen, maar de. neerslaghoeveelheden zullen daarbij van zo weinig betekenis zijn, dat van een einde van de droogteperiode geen sprake is. Jezus Christus heeft, als opperste Kerkvisitator, een onderzoek ingesteld naar het geestelijk leven van Zijn kerk te Efeze. Hij vindt in deze gemeenteveel te prijzen. Kloek staat zij op de bres voor de waarheid; zij be proeft de geesten of zij uit God zijn; de wolven worden uit de schaapskooi van Christus geweerd. Wij zou den zeggen: een gunstig rap port'. Zulke gemeenten be llaren tot de uitzonderingen. Ja, maar Christus is nog niet uitgesproken. Zijn blik speurt verder en dieper dan die van zijn ambtsdragers op aarde, Hij ziet het hart aan. En wat Hij dan moet constateren, is voor deze „beste" gemeente wel uiter mate bezwarend: ,Jk heb te gen u, dat gij uw eerste lief de hebt verlaten". Er was nog wel een zekere binding Maar Ik heb tegen u, verlaten dat gij uw eerste liefde hebt Openb. S j. aan het Evangelie en aan de Kerk, men leefde zelfs trouw mee, daar in Efeze, maar.... de eerste liefde was er niet meer; de fleur, de gloed was er af. Zo zijn er van die hu welijken, die absoluut geen reden tot bedenken geven: men is elkander trouw en men kan wel wat van elkan der hebben, maar toch het wonder is er uit weg, met de bruidsbloemen is de eer ste liefde verwelkt. Het is nog wel een huwelijk, maar die totale overgave van het begindat in-elkaar opgaan, dat wordt niet meer gevon den. De eerste liefde, de liefde der jeugdook wij heb ben ze verlaten. Daar hebt u dan de oorzaak van onze kwalen. Daardoor zijn we in het moeras geraakt. En nu kunnen we gaan „herstellen en vernieuwenwe kunnen onze Christelijke organisa ties weer gaan opbouwen, prachtig, dat het gebeurt! maar als de liefde, de eer ste liefde er niet in brandt, dan valt op de duur alles in duigen. We moeten vooruit in de ze na-oorlogse tijd! Maar eerst moeten we te rug.' Terug naar onze eerste liefde! Wij moeten terug naar de eenvoudige, hartelijke, kin derlijke liefde tot Hem, die ons eerst zo uitnemend heeft liefgehad. Dam krijgt ons leven gloed en vaart, dan is het één en al dienst aan God en aan de naaste Dan geurt het als een bloemenhof in de lente voor zijn Schepper en Verlosser. G. R. A. F. Oost-Indonesische gatie zit niet stil. De waarnemend minister-pre sident van Oost-lndonesië, Dr Warouw, heeft een telegram van de president, Soekawati, ontvan gen, waarin deze o.m. zeide, dat de Oost-Indonesische delegatie niet stil zit na de uitspraak van de Veiligheidsraad, waarbij toela ting tot de raad werd geweigerd. De Oost-Indonesische delegatie vond andere kanalen waarlangs zij haar visie omtrent het werke lijk staatkundig belang van Oost- lndonesië kenbaar maakt. Op een persconferentie heeft de minister van voorlichting van Oost-lndonesië, Tahya, verklaard, dat het in Oost-Java met de voed seltoestand en de kleinhandel tij dens het republikeins bestuur gunstig, doch met de veiligheid slecht gesteld was. De Oost-Indo nesiërs aldaar vormden een apar te groep, die ln veel slechtere le vensomstandigheden verkeerde dan de republikeinen. Tahya zeide dat het geen wonder was, dat ne gentig procent van hen naar hun land wenst terug te keren. Radiorede Dr van Mook. Dr van Mook zal vandaag te 13.15 uur (Ned. tijd) een radiorede houden, welke over belde zenders zal worden ge- relayeerd. Eisenhower zegt Generaal Dwight Eisenhower, de Amerikaanse stafchef, heeft gisteren tijdens een bijeenkomst van het Amerikaanse legioen te New-York kortweg verklaard, dat de wereld reeds in „twee grote kampen" verdeeld is. Hij drong er bij de vergade ring op aan haar steun te ver lenen aan de algemene militaire opleiding, welke de enige weg is om zich door een sterk Amerika van de wereldvrede te verzeke ren. In de twee jaar na de be ëindiging der vijandelijkheden heeft de geest van samenwerking terrein verloren. Aan de ene kant staan de dictaturen, aan de an dere de democraten. Eisenhower wilde niet,' dat men zijn woorden zou opvatten als zou hij van me ning zijn, dat een wereldoorlog een onmiddellijke dreiging vormt. dele- Nog geen land door Re publiek aangewezen. Volgens het republikeinsajpers- I bureau Antara heeft een woord voerder van de republikeinse re gering verklaard, dat nog geen tot de Veiligheidsraad behorend land is gekozen tot lid van de commissie van drie landen. Er zijn drie mogelijkheden: Austra lië, Syrië en Polen. Volgens repu blikeinse kringen zou de regering Australië gekozen hebben. De inhoud van het telegram van de Veiligheidsraad aan Djog ja is gisteren in een kabinetszit ting besproken. Hoe de Republiek het vuren staakte! Op 24 Augustus verklaarde Matulessy voor radio Djogja: „En toch knetteren de tommyguns van de republikeinse infiltratie- groepen bfj Tegal, Semarang, Pe- kalongan en Pasoeroean. Neder landers in Indonesië: de dood loert op jullie aan alle kanten. Het ls een feit, dat na de order „Staakt het vuren" meer Neder landers zijn gesneuveld dan bij de politionele actie. Eveneens op 24 Augustus ver klaarde de woordvoerder van de „Partahanan Rajat": „Wij zetten de strijd steeds voort: denk maar aan de laatste brand te Priok. De Indonesiërs vechten voor hun vrij heid". De chef van de staf, generaal Oerip, verklaarde: „Broeders, die thans de Nederlanders helpen, staat op; strijdt niet tegen de eigen landgenoten! Beseft dat wjj niet meer wensen te worden over heerst". Op 26 Augustus sprak een woordvoerder van de Pesindo, die o.a. zeide: „Tanl (landbouwer) geeft geen voedsel aan de Neder landers. Elke hoek en elk gebouw zal door het volk verdedigd wor den, de Republiek zal guerilla blijven voeren",-. Op dezelfde dag zeide radio Djogja; „Indonesische meisjes in de door Nederlanders bezette gebieden; Ontwaakt! Staat op! Neemt een mes of een golok (slagwapen) om tegen de Neder landers op te staan. Thans is daarvoor de tijd gekomen. En tot de bevolking zeg ik: geeft geen stukje voedsel aan de Nederland se troepen; geen vis; geen vlees en geen rijst. Niets! Niets! Weet, dat je levensdagen geteld zrjn, wanneer je met de Nederlanders samenwerkt". In verband met de. ver jaar dag van H.M. de Koningin, die Maandag 1 September gevierd wordt, zal op deze dag het „Zeeuwsch Dagblad" niet ver schijnen. Officieel wordt medegedeeld, dat Dr van Mook Zondag a.s. per vliegtuig naar Nederland zal vertrekken voor persoonlek con tact met de Nederlandse rege ring. Met hetzelfde toestel zal ook minister Neher naar Neder land terugkeren. Dit bezoek vindt plaats op uit nodiging van de Nederl. regering. Massagraf ontdekt. In Duitsland, even over de grens ter hoogte van Roermond, is een massagraf ontdekt, waarin zich de stoffelijke overschotten moeten bevinden van dertien mannelijke personen uit Roer mond, die op de tweede Kerst dag van 1944 door de Duitsers werden gefusilleerd, omdat zij schuldig zouden zijn bevonden aan ondergrondse activiteit. Kerstbomen in de rimboe. De N.I.W.I.N. heeft duizend grote dozen kerstboomver sierselen aangekocht, waar mee een paar duizend bomen van flinke afmetingen naar goede traditie kunnen wor den „opgetuigd". Met de „Su matra" zullen de dozen wor den verscheept. L. Huiszoon van Serooskerke won de beker van H. M. de Koningin. geblokkeerde saldi worden benut Het sanatorium te Davos' staat open voor elke Nederlander, on geacht rang, stand, religie of po litiek. Onder zeer grote belangstelling van de Waleherse bevolking en van vreemdelingen ls Woensdag op drie banen op het Molenwater te Middelburg weer voor het eerst na de bevrijding de traditionele ringrijderij gehouden. 92 personen allen in het Waleherse costuum hebben elkaar in een sportieve wedstrijd, waarin vele spannende momenten voorkwamen, bekampt en de 51 prijzen, alsmede de vier wisselbekers, hebben ongetwijfeld stimulerend gewerkt op de activi teit van de deelnemers, van wie enigen tot strijdkreet gekozen hadden de niet geheel onbekende roep ,,he-baberiba" .Het opdwarre lende stof der banen was voor het publiek geen belemmering om het rijden gade te slaan en de rijders tot steeds hogere prestaties aan te vuren. Vanaf half negen des morgens tot ruim half acht des avonds zijn de mannen in de weer geweest. Omstreeks zes uur kon tot uit reiking van de wisselbekers wor den overgegaan. Er waren er vier; de wisselbeker van H.M. de Koningin, die driemaal achter el kaar of viermaal ln het geheel gewonnen moet worden, ging naar L. Huiszoon te Serooskerke. Deze beker werd uitgereikt door de Commissaris der Koningin, die geruime tijd de wedstrijd had ge volgd; hij sprak een woord van hulde aan het adres der Ringrij- derijcommlssie en verzocht een driewerf hoera op H.M. de Konin gin uit te brengen. De wisselbe ker van het gemeentebestuur van Middelburg, die drie maal achter elkaar of vijf maal in het geheel gewonnen moet worden, werd met een korte toespraak door de burgemeester overhandigd aan P. Peper te Aagtekerke. Mr P. C. Adriaanse, voorzitter der Ringrij- derijcommlssle, reikte daarna de door hem geschonken wisselbeker die drie maal achter elkaar of vier maal in het geheel gewonnen moet worden, uit aan A. Maljers te Veere en het was Mr J. A. Du- mon Tak, voorzitter der Middel burgse V.V.V., die de wisselbeker van wijlen de juwelier Jacq. Frank, welke beker juist dezer dagen weer terecht was gekomen en die driemaal achter elkaar of vier maal in het geheel gewonnen moet worden, overhandigde aan C. v. Sorgen te Oostkapelle. De vier rlngrijders dankten met en kele woorden voor de bekers en wezen er allen op, dat aan dit al oude Waleherse festijn nog door veel meer, vooral jonge, boeren deelgenomen kan worden. Er wa ren 21 bekerrijders. Wij laten hieronder de namen volgen van de 51 prijswinnaars. Allen hebben 25 ronden gereden. 1. Jac. de Klerk, 2. J. Reijnierse Pzn., 3. A. Maljers, 4. S. de Pag- ter, 5. P. Peper, 6. P. Duvekot, 7. L. de Voogd, 8. P. Simpelaar, 9. C. v. Sorgen, 10. <3. A. Polder dijk, II. A. Rooze, 12. J. C. Reij nierse, 13. D. Lampert, 14. S. T. Brouwer, 15. A. Reijnierse Wzn., 16. A. de Visser, 17. D. v. d. Voor de, 18. P. Dingemanse, 19. L. de Pagter, 20 L. Huiszoon, 21. J. A. Louws, 22. F. Moens, 23. A. Krij ger, 24. J. Rlemens, 25. J. Koole Jzn. 26. W. Maljaars, 27. P. de Visser, 28. Jac. Wisse, 29. A. Kluijfhout, 30. D. de Bree, 31. J. P. Reijnierse Jzn., 32. L. de Looff, 33. C. Kodde Jzn., 34. F. de Bree, 35. B. Arendse, 36. W. Bosschaart 37. A. P. de Witte, 38. P. Pleijte, 39. K. Poppe, 40. J. Buijs, 41. J. Louwerse, 42. L. P. Polderdijk, 43. F. Vos, 44. P. Rooze, 45. P. De toestand op de „Volendam". Aan boord van de „Volendam" hebben zich ziekteverschijnselen voorgedaan, die doen denken aan paratyphus. Teneinde deze ziekte met zekerheid te kunnen bepa len zijn Zaterdag een bacterio loog en internist van de genees kundige' dienst tezamen met hulppersoneel naar Sabang ver- trokken. Zij zullen zich aan boord persoonlijk kunnen oriënteren en de verdere reis meemaken voor het verlenen van assistentie de verpleging. Het eerste ziekte geval trad zeven dagen na het vertrek uit Nederland op. In totaal hebben zich tot nu toe 10 van deze ziektegevallen voorgedaan, waarvan 2 als' ern stig gekwalificeerd zijn. Eén pa tiënt is inmiddels overleden. Te Batavia zijn alle maatregelen genomen voor het opnemen van patiënten in het militair hospi taal. Het schip zelf zal een gron dige desinfectie ondergaan, zodat de terugreis waarschijnlijk enige tijd zal moeten worden uitge steld. Jongepler, 46. J. Brouwer, 47. A. Cevaal, 48. W. Koole Jzn., 49. P. Kluijfhout, 50. F. Dekker Fzn., 51. G. Wattei. Na het uitreiken der wisselbe- kerB werd om de pollepel gere den. Deze werd gewonnen door A. Rooze te Oostkapelle. Tenslotte volgen hier de namen van de zes rijders, die voor Wal cheren zullen mededingen om het Zeeuwse kampioenschap ringrfl- den bij de op 13 September a.s. eveneens te Middelburg te orga niseren wedstrijden: Jac. de Klerk, Nw. en St. Joösland; J. Reijnierse Pzn., Koudekerke; S. de Pagter, Koudekerke; A. Mal jers, Veere; P. Simpelaar, Bigge- kerke; P. Duvekot, Vrouwenpol der. DE BILT ZEGT: In de na-nhcht opnieuw vor ming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Vandaag overdag overdrijvende wolkenvelden, maar vrijwel over al droog. Weinig verandering van temperatuur. Matige wind tussen Noord en Oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1