Ons Binnenlaiitls Journaal De Amerikaanse elite zwendelde. itfcaifi/fZENDii# GEMEENTERADEN Bezwarende verklaringen voor Middelburgse poiitie-mspeeieur. Middelburgs' dislribntiedienst is verhuisd. Ut fod Meningen over de resoluties van de Veiligheidsraad. Roosevelt Jr. borrelde op kosten der regering. r. Gelijk Nederland als na-oor- logse wee de zuivering kent, heeft Amerika zyn War-Investi- gating Committee, dat tot taak heeft na te gaan of gedurende de oorlog onregelmatigheden heb- Een van de meest schilder achtige „public-relations-men" in dienst van een Amerikaanse industrieel is zonder twijfel John Meyer, in dienst van Ho ward Hughes. Meyer gaf toe bij %Op 1 September geen Zondagsdienst. De Nederlandse Spoorwegen zullen op lag 1 September de dienst uitvoeren als op werk dagen. Vüerwa Tdeiijk builen vertoifling stelling De officieren fiscaal bij het bijz. I de. onderzoekingen, dat hij in de gerechtshof te den Bosch voor ben plaats gehad met betrekkingooriogsjaren meer dan 5 150.OOO Zeeland hebben de volgende per tot regeringsorders voor de be- besteedde aan dinertjes borrels isonen voorwaardelijk bulten ver- wapeningsindiLstrie. 'en gezellige avonden voor hose1volging gesteld: Vorige week werd het onder- zmbtenaren en militairen. Een IA. SchoutVelthuis, St. Lau- zoek "geopend tegen Howard bijzonder pikant tintje kreeg rens, met verplichting tot arbei- Hughes (zijn belangen; petro-';Un verklaring toen hij zei, dat1 den en ontz. rechten; Dora v. leum, de Hughes Tool Comp., een van de hoge militairen die Hest geb. Jacobse, Vlissingen, Lockheed Airchraft, Trans I bet meest geteerd had op de zak ontz. rechten. World Airlines, £ilms; zijn ver-|va.n Meyer-Hughes niemand Onvoorwaardelijk werden bui mogen: 150 millioen dillar) en mmder was dan Elliott R°(>^'-'ten vervolging gesteld: Henry Kaiser, wiens veelzijdigev elt. zoon van de president, ge-1 industriële helam.en wü reeds durende de oorlog kolonel en f van nest, J. v. a. industriële belangen wjj reeds eerder beschreven. Hoewel het werk van het Committee zakelijk verantwoord is schuilt er een addertje in het gpas in de vorm van het drij ven van bepaalde republikeinen, om de Roosovelt-regeringen post- huum in de schoenen te kunnen schuiven dat er op onbetame lijke wijze is omgesprongen met het geld van de Amerikaanse belastingbetaler, schrijft „De Arnh. Crt." De voornaamste punten waren de contracten voor een tweetal vliegtuigmodellen, door het Hug hes Tool Committee te vervaar digen, het ene de beroemde zes- motorige vliegboot van Hughes, waaraan intussen 18.000.000 besteed is, maar die nog altijd verlaten in het speciaal gegra ven vijvertje op eindmontage ligt te wachten en het tweede het snelle verkenningsvliegtuig voor foto-doeleinden, dat tot op heden 22.000.000 heeft gekost, waarvan een model vorig jaar door Hughes zelf werd proefge- vlogen, neerstortte en totaal vernield werd, waarbij Hughes als door éen wonder aan de dood ontsnapte. Meester-hengelaar naar vette kluiven. Het spreekt vanzelf, dat de Amerikaanse industrieën gedu rende de oorlog voortdurend op de loer lagen naar zulke vette kluifjes als deze S 40.000.000- contractanten waarmee naar hartelijk geëxperimenteerd kon worden. Om deze in de wacht te slepen hadden zij „public- relations-men" in hun dienst, die met borrels en dinertjes en dan vervolgens met wat pressie op hoge ambtenaren en hoge militairen moesten trachten om voor hun baas de orders los fe krijgen. Dit aantonen van „pres sie" en het begunstigen van vriendjes nu is het werk van het Committee". oorlog kolonel en tenslotte brigadier-generaal in de Amerikaanse luchtmacht bij de afdeling luchtverkenning. Een voormalig generaal van ae Amerikaanse luchtmacht ver klaarde, dat, toen in 1943 de A.A.F.-experts besloten om het contract met Hughes voor het foto-vliegtuig niet te verlengen, Elliott op het toneel versche nen en deze beslissing ongedaan wist te maken. Juist in die tijd vielen de zware declaraties van Meyer voor „vertier van be vriende relaties", declaraties die weer werden gerekend bij de productiekosten en zodoende door de belastingbetaler werden gefourneerd! Hout, Wii- helmina M. E. Paardekoper, allen Vlissingen; W. I. Lahr, Souburg; Cornelia Wondergem, Arnemui- den; C. van Luijk, Middelburg; Christina Brandenburg, Kwaden- damme; E. Rosmald, Hulst en Chatarina A. Wondergem, 's-Gra- venhage, allen omdat de verden king niet ongegrond zijn, maar de schuld niet van zodanige aard, dat oplegging van straf of maat regel gerechtvaardigd ls te ach ten. C. R. A. Desitter, F. W. Hart man en P. L. E. Wijbo, allen Vlis singen; H. de Bliek, Breskens en J. Haas, 's-Gravenhage, omdat de verdenkingen bngegrond zijn gebleken. Tribunaal te Goes. Ditmaal verscheen de Middel burgse Politieinspecteur G. A. V e r b u r g, wiens zaak reeds tweemaal gediend beeft, voor de Goesse Kamer van het Tribunaal. Verburg wordt er van beschul digd lid te zijn geweest van de Ned. Duitse Kultuurgemeensehap en vriendschappelijk met de Duit sers te hebben omgegaan. Ook zou hij een aandeel hebben gehad hebben in het zoeken naar Illega le lectuur bij een van Beusekom te Middelburg en verder een on dergeschikte Klaasse gelast heb ben mee te gaan naar een N.S.B. vergadering. Een twaalftal getuigen legden, op enkelen na, zeer bezwarende getuigenissen af die door beschul digde echter werden tegengespro ken. Zo wisten verschillende ge tuigen te vertellen dat Verburg doelende op de toenmalige Com missaris van politie de heer Fon- tijne, gezegd had: ,,Die zal het ook niet lang meer maken als 7843 aanvragen voor fietsbanden. Sedert Maandag j.l. Is de distrl- butledienst van Middelburg ge vestigd ln het pand Dam 43 dat door de gemeente ten behoeve van deze dienst is aangekoc..l en dat een grondige inwendige res tauratie moest ondergaan, om het voor kantoorruimte geschikt te maken. Wij werden door de directeur van de distrlbutiedienst, dhr L. A. Bouman, in de gelegenheid ge steld een rondgang door het ge bouw te maken en konden daarbij constateren, dat men kans heeft gezien, van het oude, allesbehalve economisch gebouwde pand, een voor het doel goed geschikt huls te maken, al is het in vergelijking met het ruime, frisse kantoor aan het Molenwater wel een achter uitgang. Op de benedenverdieping is.o.m gevestigd de afd. voorlichting en de centrale kas. In de serre, die een flink stuk werd vergroot en waarop juist Maandag het dak werd aangebracht, is de afd. Han del ondergebracht. Deze zal, zo dra het bijgebouw in de Molstraat waarin thans nog een gezin woont, is ontruimd, hierheen ver huizen. De serre komt dan beschikbaar De distrlbutiedienst Middelburg die behalve de stad M'burg ook een aantal dorpen op Walcheren omvat, tesamen met een zielental van 34.000, is gedurende de laat ste maanden wat het aantal in dienst zijnde ambtenaren betreft, ingekrompen van 110 tot 43 per sonen, van wie er 9 steeds in de buitendienst zijn. De administratie ls geheel „bij" op dit ogenblik. Interessant is het te weten, dat in de distributie kring Middelburg 7.843 aanvra gen voor rijwielbanden zijn inge diend door personen, die een fiets bezitten en nog niet eerder bon nen voor rijwielbanden kregen. Er zijn steekproeven genomen naar de juistheid van de aanvragen en daarbij zijn 20 processen-verbaal opgemaakt tegen personen, die geen rijwiel bezaten en toch bon nen aanvroegen. Ruim ,2.000 aanvragen kwamen binnen voor rijwielbanden van personen, die eens eerder bonnen voor rijwielbanden ontvingen. Nog 3 a 400 aanvragen voor een rijwiel wachten op behande ling. Over Augustus kreeg de dis trlbutiedienst geen enkel rijwiel toegewezen en de toewijzing voor September ligt nog vèr beneden commissaris". En toen de com missaris was gearresteerd zou hij hebben gezegd; „Die komt nooit weer terug". Tijdens de huiszoeking bij van Beusekom zou, volgens meerdere getuigen beschuldigde aan een N.S.B.-politieinspecteur die met een Duitser aanwezig was, enkele illegale blaadjes overhandigd heb ben die hij gevonden had. Be schuldigde zeide een foto te heb ben overhandigd aan Kerkhove. Deze hield echter pertinent vol niets te hebben ontvangen. Kerkhove, die zelf nog voor het Tribunaal moet verschijnen en niets wilde zeggen wat ook maar enigszins bezwarend voor hem kon zijn, zou volgens een getuige Verburg bevolen hebben mede te helpen aan de huiszoeking. Na al deze getuigen met bezwarende verklaringen verschenen het echt paar van Beusekom en de oud burgemeester van Middelburg, Mr Meerkamp van Embden. Laatstgenoemde behandelde speciaal de tefr laste legging het aanbrengen van een agent, die geweigerd had met besch. mede te gaan naar een nazi-bijeen komst. De verdediger Mr Roeloffs be paalde er zich thans toe enkele verklaringen van politiemannen die getuigden te bestrijden, het geen hem een waarschuwing van de zijde van het tribunaal kostte. Op 10 September zal uitspraak In deze zaak worden gedaan. duld moeten oefenen, voordat ze het vurig begeerde rijwiel kunnen aanschaffen! voor de uitreiking van de bon- de 100. De aanvragers van rijwie- kaarten aan het publiek, dat door len zullen dus nog flink wat ge de tutn deze plaats zal kunnen bereiken. Voorlopig vindt de uit reiking nog in de Bogardzaal plaats. Teneinde het geloop naar de eerste etage te voorkomen, is een Geen Soda Op rantsoen- SWÜÖSSJStStj' b°™e» waspoeder. de eerste "-"ge is ook de afd. In-Het cXi.K. c;eeit mee, dat op terne Controle gevestigd en frantsoenbonnen voor waspte- voorts bevinden zich hier de di- der van j september af uitslui recteurs- en de typistenkamer. tend 250 gram waspoeder ver- Het archief, dat ruim genoeg is voor de dienst, Is op de zolder gevestigd. door CARLA BERGENTHAL 15) —O— Maar op zekere dag kwam de slag. Hij verloor have en goed aan de speeltafel. En zijn ar beiders zagen zich van werk en verdienste, van hun verzeke ring en spaargeld beroofd. Heer vluchtte naar het buitenland. Nooit heeft men meer iets van hem gehoord. Maar alles, waar zijn dochter Regina van hield was het eigendom van een an der geworden. Ze was arm als een bedelares en moest het aan zien, dat al haar vroegere vrienden zich van haar terug trokken? Zelf werd ze nu dat, wat ze altijd gevreesd en ver acht had: een arme, een verla tene. Jaren later zat Regina Heer nog te beven, als ze me van de vreselijke tijd vertelde, dié toen kwam. Arbeiders, vrou wen en kinderen hadden da genlang voor de grote fabrieks- poort gestaan, ze konden het niet vatten, dat ze zo in hun geld en in hun geloof bedrogen waren. Vuisten werden drei gend gebald en stenen gesme ten naar de ramen van het woonhuis. Overal, waar Regina zich vertoonde hoorde ze vloe ken en scheldwoorden. Ze oogst- krijgbaar is. Soda wordt op deze rantsoenbonnen niet meer be schikbaar gesteld. te nu, wat ze in hoogmoed ge zaaid had. Onzegbaar groot was i haar ellende en wat het gekost heeft eer haar trots brak, kan I wel niemand begrijpen. Nac'n- I ten en dagenlang heeft zij zich verzet tegen dat alles, haar va der aangeklaagd. God gehoond, maar alles tevergeefs. Regina zag het rijk, dat de onrecht vaardige Mammon haar ge bouwd had, vervallen, tot de grond toe afgebroken. En toén gebeurde het wondere. Haar va der had haar niets achtergela- I ten, nu aanvaardde ze de erfe- nis van haar vrome, vroegge- storven moeder: ze begon naar verlossing te zoeken. Ze streed in het gebed en vond tenslotte 1 de vrede. Nu restte haar nog een plicht; ze wilde ook vrede met die arme bedrogen men sen. Ze sprak met hen en zocht hun op, ze bad en smeekte, maar zij vond slechts haat en verachting, ze was en bleef voor hun de dochter van een eerloze. En geen van haar vroegere be- 1 kenden ontfermde zich over haar. Zo moest zij de zonden van haar vader boeten. I Alles, wat zij zich tot een god had gemaakt, had zij verloren, maar daarvoor de enige ware God gevonden. Stil sloeg zij een nieuwe weg in; die weg was: goedmaken. Goedmaken, wat haar vader misdaan lïad. Het ministerie van voorlich ting heeft bevestigd, dat Sulyok uit Hongarije vertrokken is en verklaard, dat hij thans in Oos tenrijk vertoeft. Radio Wenen heeft gemeld, dat Sulyok, in ge zelschap van zijn vrouw, naar Zwitserland is vertrokken, waar hij vijf weken vacantie zou willen doorbrengen. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Op de zitting van Woensdag 27 Aug. werden de volgende vonnis sen uitgesproken: J. v. d. H., ambtenaar Inv. en Acc. te Nieuw-Namen, wegens het aannemen van Ch. L. F. K. om hém te bewegen, te zwijgen over en geen proces verbaal op te maken wegens door K. verrichte uitvoer van landbouwwerktuigen naar België, 5 maanden gev.straf met aftrek van voorarrest. Ch. L. F. K„ smid te Nieuw- Namen, wegens het aan een amb tenaar afgeven van geld om deze te laten zwijgen over een smok- kelzaak, 4 maanden gev.straf met aftrek voorarrest. J. D„ landarbeider te Westdor- pe, wegens diefstal van een koe, toebehorende aan Pr. Rousie, 1 jaar en 3 mnd. gev.straf met af trek voorarrest. M. J. M. van Z„ bakker te Til burg, wegens diefstal van een rij wiel, toebehorende aan G. J. Bo de, gepleegd te Koudekerke, 1 j. gev.straf met aftrek voorarrest. Ze kwam als verpleegster in een groot stadsziekenhuis. La ter werkte ze, op haar speciaal verzoek jarenlang in de barak ken. Over die tijd heeft ze nooit veel gesproken, maar van de dominé weet ik, dat ze daar als een engel was voor de armen, dat er zelden een zuster met zoveel zelfopoffering gewerkt heeft. Toen ze al niet zo sterk meer was, werd ze door een roodvonkpatiëntje, dat ze ver pleegde, besmet. Ze werd ern stig ziek en verloor daardoor het licht van haar ogen; 't laatste offer, dat ze te brengen had. Ook dat "heeft zij met lijdzaam heid gedragen. Met een blijde glimlach heeft ze ons later meer dan eens gezegd, dat zij met haar innerlijk oog heel wat meer ziet dan wij met onze open ogen. Regina mocht, als dank, in het ziekenhuis blijven wo nen, maar ze verlangde terug naar haar vaderstad. Daar, tus sen de armsten, wilde ze haar leven eindigen en zo kwam ze hier in het gesticht. Ik was toen nog niet hier, maar ik heb ge hoord, dat ze van het eerste uur aan voor allen een zegen ge weest is. Toen ik dan jaren la ter hier huismoeder werd, werd Regina Heer mijn grootste en trouwste steun en hulp. Veel meer dan ik kan zeggen. "Zij was de goede geest hier in huis WEMELDINGE. Medegedeeld werd, dat de heer A. Kosten benoemd is tot gene» rale brandmeester. Met de eigenares van een per ceel bouwgrond aan de Zuidelijke Achterweg werd een accoord aan gegaan tot aankoop van een strook van dit perceel, terwijl met de aanliggende eigenaar nog onderhandelingen lopende zijn. Omtrent de aan Mevr. de wed. Noussen toegekende uitkering was men van mening, dat deze uitkering te gering is. B. en W. zullen pogingen aanwe- den om deze uitkering aangevuld te krij gen. Besloten werd adhaesle te be tuigen aan het besluit van de Raad van Kortgene om toeken ning van een opbouwtoelage ook aan burgemeesters. Aan de commissie voor huis houdelijke voorlichting ten platte- lande werd een bijdrage van f 12.50 toegezegd voor het hou den van een kookcursus in deze gemeente. B. en W. stelden voor, het ver plichte meegeven van huishoud- vuil met de ophaalwagen op te nemen in de algemene politiever ordening. De heer D. M. de Jonge merkte hierbij op, de heffing van rechten voor het ophalen (f5) te hoog te vinden. De heer Dekker achtte f 2.50 voldoende. Daar de andere leden het hiermede eens waren en B. en W. hun voorstel in die zin wijzigden, werden bel de voorstellen aangenomen. Voorts werd besloten tot ver lenging der met de Provincie aan gegane renteloze geldlening ten bedrage van f 25.000 en tot ver huring der gemeentewoning, Wil- helminastraat 7, aan de heer C. F. Phernambueq. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van een strook bouwgrond van 5 m breed te achter het reeds voor woning bouw aan de Blerweg aangekocht bouwterrein voor f 3.50 per m2 en tot aankoop van een strookje bouwgrond van het B.X.. aan de Bierweg voor de prijs van f4. per m2, een en ander met steun uit 's Rijks kas. Besloten werd de daarvoor ln aanmerking komende gemeente ambtenaren een gratificatie van 2 pet. der jaarwedde te verlenen overeenkomstig de te verwach ten rijksregeling, tot een mini mum van f 50. Daarna werd door B. en W. voorgesteld de voor burgemees- terswomng bestemde woning aan de Dorpsstraat te verbouwen, waarvan de kosten worden ge raamd op f 11.000.—, terwijl voor het aanbrengen van centrale ver warming f 4000 wordt geraamd. Met het plan tot verbouwing betuigt de vergadering instem ming. Het voorstel tot het aanbren gen ener centrale verwarming ontmoet bezwaren, Het ligt echter in de bedoeling dit werk slechts te gunnen na ver kregen accoord volgens prijsop gaaf, waarmede de raad zich na breedvoerige gedachtenwisseling verenigt. Verder zal opdracht gegeven worden tot het maken van een tekening voor het aanbrengen ener centrale verwarming, indien dit noodzakelijk mocht blijken. Met algemene stemmen werden vervolgens benoemd mej. M. de Hamer tot hoofd der gemeente- bewaarschool, mej. A. van Stel Ad. tot helpster aan de gemeen te-bewaarschool en de heer C. P. Phernambueq tot lid van de com missie tot wering van schoolver zuim. Bij de rondvraag besprak de heer D. M. de Jonge de aange brachte straatkolken en de ge vaarlijke bochten aan straten en wegen, waarop de voorzitter ant woordde, dat spreker met de be stelling en de uitvoering daarvan niet op de hoogte schijnt te zijn en dat B. en W. steeds diligent zijn. De heer Dekker informeerde naar de aan te brengen straat naambordjes. De heer D. M. de Jonge wenste voorts ingelicht te worden om trent de vordering der plannen tot het uit te voeren straatwerk en aangaande de wijze van aan besteding, waarbij hij de plaatse lijke aannemers wenst in te scha kelen. De heer Schipper informeerde naar de torenklokken en de te treffen maatregelen tot het aan schaffen van nieuwe, terwijl de heer J. de Jongè wees op het feit dat in de Daniëlstraat de beloof de vangput nog steeds niet is aan gebracht. ARNEMUIDEN. Van de heer C. de Nooijer die benoemd is tot lid van de Raad, werd de geloofsbrief onderzocht, waarna tot toelating besloten werd. en menige verdoolde ziel heeft aan haar haar vrede te dan ken Dat is het verhaal van het leven van de blinde. Haar sterven hebt u zelf meege maakt." De huismoeder zweeg. Verena zat onbeweeglijk met de handen voor het gezicht. Reeds lang was het gaan donkeren, een fijne regen ruiste in de tuin op bladeren en bloemen. Stil stond de huismoeder op en ging met een zacht „welterusten" weg. Zij begreep, dat Verena nu al leen zijn moest, dat haar ziel tijd en eenzaamheid nodig had, om iets van dit verhaal in zich op te nemen en te verwerken. En zo was het ook. Verena was innerlijk diep geschokt. Duidelijk, o zo duidelijk hoorde ze weer de woorden; „Je hebt je zoon tot een God gemaakt, daarom moest je hem verlie zen. Ze kreunde zacht. Ook haar ziel zocht een weg uit de ellende naar de vrede. „Ik staar in droeve duisternis Daar waar uw stap verklon- [ken is" klonk het plotseling weer hart verscheurend uit de toren boven haar. En het bleef klinken in eindeloze herhaling. Maar Ve rena hield een gouden weeg schaal in haar sidderende han- Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, werd benoemd de heer W. M. Hageman. Op voorstel van B. en W. tot deelneming aan de gemeenschap pelijke regeling voor Buitenge woon Lager Onderwijs, werd be sloten hieraan deel te nemen. De Stichtingskosten bedragen 17 (a cent per Inwoner hetgeen neer komt op een bedrag van f 505.75 per jaar. Het voorstel van B. en W. om een geldlening aan te gaan van f 9500.- voor het herstellen van de Kaaibeschoeiïng en 't haventer rein, voor zover geen oorlogsscha de zijnde werd aangenomen. Op een verzoek van J. Meerman om vermindering van hondenbelasting werd afwijzend beschikt. Tevens werd afwijzend beschikt op een verzoek van K- Marijs om ontheffing van schoolgeld over 1945. Aan J. Marteijn werd voor 50 jaar in erfpacht uitgegeven een strook gemeentegrond van circa 7 ca, gelegen aan de Zuid- wal. om op bedoelde grond een bergplaats te bouwen. Voorts werd besloten om aan het gemeentepersoneel een grati ficatie van 2 pet. toe te kennen overeenkomstig de Rijksgratifica tie. Op het verzoek van Ged. Staten tot deelneming in de borgstelling fondsen werd besloten hieraan niet deel te nemen. Voorts werden B. en W. ge machtigd om de herstelwerkzaam heden aan gemeente-gebouwen te gunnen en te doen uitvoeren. Voor de onderwijzers werden ln verband met de nieuwe salaris regeling de pensioensgrondslagen vastgesteld. In verband met de stichting van een Oostenrijkse woning door de Nederl. Spoorwegen werd de bouwverordening gewijzigd. In ingekomen bod om de oude handbrandspuit te kopen werd door de Raad te laag bevonden. De firma Polak werd opnieuw aangeschreven om haar erfpachts terrein te omheinen. Bij niet-na- koming hiervan zal overwogen worden om het bedoelde terrein van de firma te ontnemen. Bij de rondvraag spreekt dhr Krijger er zijn afkeuring over uit dat' de onderwijzerswoning van de Bijz. school niet hersteld kan wor den, daar er een gezin in woont, dat er zonder toestemming ver blijf houdt. De heer Marijs verzocht de voorzitter maatregelen te willen nemen tegen het haast zonder kleding op straat rond lopen van vrouwen en kinderen en dit des noods met een verordening tegen Bonnen, welke ver nietigd kunnen worden. Van de strook K van de bon kaarten 709 kunnen de volgende bonnen, welke niet zijn aange wezen, worden vernietigd: Bonkaart KA 709 (Serie K) K—02 Alg.; K—03 Alg.; K—01 Reserve; K—02 Reserve; K02 Melk. Bonkaart KB 709 (Serie K) K—02 Alg.; K—03 Alg.; K—04 Reserve; K05 Reserve; K04 Melk. Bonkaart KC 709 (Serie K) K—02 Alg.; K—03 Alg.; K—07 Reserve; K08 Reserve; K06 Melk. Bonkaart KD 709 (Serie K) K—02 Alg.; K—03 Alg.; K—18 Diversen; K15-Reserve; K12 Brood; K—13 Boter; K13 Vlees; K—14 Melk. Bonkaart KE 709 (Serie K) K—02 Alg.; K—03 Alg.; K—18 Diversen; K18 Reserve; K12 Brood; K13 Boter; K13 Vlees; K16 Melk. De bonnen in strook Serie K der toeslagkaarten MA 709, MB 709. MC 709, MD 709, ME 709, MF 709 en MG 709 zijn alle aan gewezen. Deze bonnen zijn na 30 Augustus a.s. ongeldig. te gaan. De politie zal verzocht worden hierop te letten. Dhr Van Horssen verzoekt om uitbreiding van de electrtsche straatverlichting. KOUDEKERKE. Verschillende ingekomen stuk ken werden door de -aadsleclen voor kennisgeving aangenomen. Op zijn verzoek werd aan J. Aarnoutse eervol ontslag verleend als lid van de commissie tot we ring van het schoolverzuim, ter wijl in zijn plaats werd benoemd de heer L. Boone. Tot wederop zegging zal aan de Stichting Nieuw Walcheren een jaarlijkse subsidie worden gegeven van f 50.—. De gemeente zal toetreden tot de gemeenschappelijke regeling welke getroffen wordt voor de instandhouding van het Buiten gewoon L. O. De raad besloot in principe over te gaan tot het doen bou wen van een drietal woningen aan de Duinstraat. De heer de Kroo zou gaarne zien dat de eenheidsbouw tegen gegaan werd en dat er ook wo ningen gebouwd werden voor kleine gezinnen. Bij de rondvraag vroeg de heer Ovaa naar de wa tervoorziening. De heer Fouw merkte op dat een sportterrein in de gemeente noodzakelijk is en de heer Flipse drong aan op ver betering van de Keiweg. Partij van de Arbeid. Naar de heer Vorrink ver klaarde, is het de mening van de partij, dat Nederland thans volledig moet medewerken om deze resoluties uit te voeren. „De kwestie van het al dan niet oprukken naar Djogja is voor lopig geheel van de baan". Gevraagd naar zijn oordeel over de door mr Van Kleffens in de Veiligheidsraad aangehaal de ontzetting der Chinezen te Pangkalan Brandan, verklaarde de heer Vorrink: „Voor het aan nemen der resoluties, was ik in derdaad van mening, dat Ne derland het recht en de plicht had, deze mensen, ook op repu blikeins gebied, te helpen, thans, nu ingevolge de beslissing van de Veiligheidsraad internatio nale rapporteurs aanwezig zijn, dient men dergelijke situaties aan hen voor te leggen om door middel van deze rappor teurs de Veiligheidsraad te la ten beslissen of wjj deze men sen al dan niet moeten helpen. Kath. Volkspartij. De voorzitter der K.V.P., de heer Andriéssen, gaf zijn me ning als volgt weer: „Nu de Veiligheidsraad, on danks het voortreffelijk optre den van onze ambassadeur, mr Van Kleffens, blijkbaar niet zonder moeilijkheden tot een besluit inzake Indonesië geko men is, heeft het weinig zin zich met beschouwingen bezig te houden. Nu de beide bekende resolu ties met betrekking tot de Vei ligheidsraad zijn aangenomen, kan niet anders dan de vurige hoop worden uitgesproken, dat zij tot het beoogde doel: de "vei ligheid en de orde in de Archi pel, zullen kunnen leiden en dat zij er aan mee zullen werken het staatkundig beginselprogram van Linggadjati te verwezenlij ken. Het gebruik van het militaire den: In de ene schaal haar eigen grote leed, in de tweede dat van de anderen. Welke van de beide schalen zonk, wiens lijden was het zwaarst? Die nacht sliep Verena nog geen uur. Voortdurend draaiden haar gedachten om het lot van de blinde en dat van de huis moeder. En er was een grote verwondering in haar, dat iemand, die zo'n kruis te dragen had, nog leven, werken en lachen ja waarlijk, lachen kon. Daar doorheen hoorde ze bijna zonder ophouden het zin gen boven haar. Op het laatst hield ze het niet. meer uit in bed, ze trok haar kleren aan en liep in haar kamer heen en weer. Telkens weer boog ze zich uit het raam, als om rust te vin den bij het zien van de sla pende natuur, maar alles was vergeefs. Ze hoordg van de kerktoren het ene kwartier na het andere slaan en zag het langzame ontwaken van de nieuwe dag. Eindelijk zat ze als een hoopje ellende in. haar stoel, te moe om naar beneden te gaan voor het ontbijt. Zo vond de huismoeder haar later, en nu kon Verena de vraag wie daar toch 's nachts zo zong niet meer voor zich houden. (Wordt vervolgd.) gezagsapparaat moet achter wege blijven, tenzij het hand haven-van rust, orde en veilig heid tot een politioneel optre den noopt. Nederland heeft voor deze rust, orde en veiligheid de ver antwoordelijkheid. Een verant woordelijkheid, waaraan het zich op straffe van grof plichts verzuim niet mag onttrekken. Vanuit deze gezichtshoek moet ook worden bezien het bevrij den van personen door Neder landse militairen, wanneer de levens van deze mensen gevaar lopen of zij worden op een wijze behandeld, welke in strijd is met de meest elementaire men selijke rechten. Dan is optreden geboden, ook wanneer dit ach ter de demarcatielijnen zou moeten geschieden. Communistische Partij Nederland. Geweld tegen de Republiek moet altijd veroordeeld worden en moet als een ramp voor Ne derland en Indonesië worden beschouwd, aldus dhr A. J. Koejemans. Elke hinderpaal te gen voortzetting van dit geweld kan de toekoms| van beide lan den dus slechts ten goede ko men. De vraag blijft of de ge nomen resoluties de meest juiste oplossing bieden. Hij opperde o.m. het bezwaar, dat de auto riteit van de consuls, die het rapport zullen uitbrengen, nood zakelijk geringer zal zijn dan van de Veiligheidsraad zelf. De argumenten van mr Van Kleffens voor plaatselijke her vatting van de militaire actie indien dit ter voorkoming van „republikeinse terreur" op on gewapende burgers noodzakelijk mocht blijken, noemde de heer Koejemans „wel heel slecht". Wij hebben immers de kranten foto's gezien van door de Ne derlanders gevangen genomen Indonesiërs, die kettingen om de nek droegen. Partij van de Vrijheid. De heer Vonk verklaarde, dat de innerlijke beoordeling der door de Veiligheidsraad aange nomen resoluties zeer moeilijk is. Onze regering staat hier tus sen twee vuren. Van de ene kant de beslissing van de Vei ligheidsraad (welke, dat staat boven alle twijfel, volgens de regering' geen competentie heeft in deze zaak) en van de andere kant de hachelijke situatie in Indonesië. Op dit ogenblik, aldus de heer Vonk, is het moeilijk een oor deel uit te spreken, aangezien hierover door de regering thans nog beraadslaagd wordt en wij volgens goed Nederlands ge bruik de beslissing van de regering niet mogen trachten te beïnvlqeden. De heer H. W. Tilanus meen de zich voorlopig van een oor deel over deze resoluties te ont houden. Het kwam hem gewenst voor hiermede te wachten tot er een uitspraak van de Nederl. regering op tafel ligt. Anti-Rev. Partij. De heer Schouten formuleerde zijn mening als volgt: „Met de regering ben ik van gevoelen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is tot hetgeen hij terzake van Indië heeft gedaan. Het is diep te betreuren, dat deze Raad zich niet gehouden heeft aan wat rechtens voor hem geldt. Wie het pad van het recht verlaat, wordt betrokken bij willekeur en machtsmisbruik. De Veiligheids raad heeft zich thans niet in dienst gesteld van het volken recht maar van machtspolitiek in de ongunstige zin van het woord. De stopzetting der politionele maatregelen in Indië was en wordt steeds meer noodlottig, zeer in het bijzonder voor de volken en de verdere bewoners van Indië. De Veiligheidsraad draagt voor deze gang van zaken een grote verantwoordelijkheid, welke te zwaarder is, omdat hij zich niet ernstig heeft afgevraagd, welke gevolgen uit zijn bemoeiingen konden, om niet te zeggen moes ten voortvloeien. De regering had aan de wens van de Veiligheidsraad om de politionele maatregelen te sta ken, gelet op haar rechtsplicht en hare verantwoordelijkheid, geen gevolg mogen geven. Op de buitenplaats van het Ne derlands Legermuseum te Leiden zijn Dinsdagmorgen zes vaandels van de voormalige regimenten 13, 14, 17, 18, 21 en 22 R.I. aan dit museum overgedragen. De 18-jarige Mej. C. van de B. uit Zeist, die met haar verloof-e Dinsdag per fiets een uitstapje naar Tiei maakte, is tijdens het zwemmen in de Waal verdronken. Dinsdag is te Utrecht opgericht de vereniging van instellings technici. Dit is uitsluitend een vak-technische vereniging, die zich niet zal bewegen op het ter rein van de vakorganisaties, en ten doel heeft het belang van zie kenhuizen en patiënten te dienen. Dinsdagmiddag* om kwart voor zes is in de Maastunnel een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij een dode te betreuren valt. Een motor met twee militairen reed namelijk met zo'n vaart tegen de achter zijde van een vooruit rijdende autobus van de R.E.T., dat de be rijder ervan de macht over het stuur verloor en achtereenvolgens tegen de linker en rechter wand van de tunnel botste. Een doua-passagier, de 43-jari- ge sergeant-majoor-telegrafist HU Zweistra uit Schiedam werd van de motor geslingerd en was op slag dood. De bestuurder, de 40-jarige A. Bauw van de duikbootbasis Waal haven werd ernstig gewond en moest in het havenziekenhuis worden opgenomen. Het maar al te bekende en ge vreesde gelufd van gierende gra naten verschrikte Maandag j.l. de inwoners van het gehucht Dub- broek bij Maasbree. De projectie len kwamen uit de richting Reu- ger-Besel en waren vermoedelijk afkomstig van de munitie-oprui ming, die bij laatstgenoemde ge meente geregeld aan de Duitse grens en op Duits grondgebied onder Engels toezicht geschiedt. Toen de landbouwer G. de B. te Empel (N.-B.) Dinsdagmiddag met een tractor het land beploeg de, is hij met een der wielen in aanraking gekomen met een land mijn. Met een geweldige slag werd de tractor uiteengeslagen. Tientallen meters verder trof men de stukken aan. De landbouwer zelf werd zwaar gewond. Hij werd naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterhaule, L. Luteijn te Peize; te Koudeker ke (2e pred. pi.), J. C. V. Nieu- kerken te Vuren en Dalem; te Weidum Beers-Jellum, C. v. 'tRiet te Bourtange (Gr.); te Langweer, toez., Th. Hettinga te Barendrecht. I Aangenomen naar Halle (Gld.), J. Veen te Huizinge (Gr.). Aangenomen naar Rotterdam, G. van Veldhuizen, perspredikant in algemene dienst. Bedankt voor Oostermeer, Th. Hettinga te Barendrecht; voor Pesse, toez., Joh. de Boer, res. legerpred., te 's-Hertogenbosch. Geref. Kerken. Tweetal te Dokkum (vae. dr J H. Kroeze), S. G. Bloem te Hoogkerk en W. Feenstra te Hij um. Beroepen te Dokkum (vac. dr J. H. Kroeze), W. Feenstra te Hijum; te Pesse, E. Verburg te Pernis. Nog niet beroepen. Naar wij vernemen is door de kerkeraad te Ooltgensplaat nog geen beroep uitgebracht; L richten dienaangaande zijn niet juist. Geref. Gemeente. Beroepen te Bruinisse, M. Blok te Zeist. Beroepbaar. Cand. Th. Struys, hulppred. bij de Geref. Kerk van Weesp., hoopt 5 Sept. a.s. zijn werk zaamheden aldaar te beëindigen. Met ingang #an die datum is hij beroepbaar en zijn adres is dan: Allard Piersonstr. 17 D te Rot terdam-West. Rondom het Indië-vraagstuk. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van Dieren zich naar aanleiding van' de verklaring die in de pers is verschenen inzake de Indische kwestie gewend met een schrij ven tot de daarin genoemde predikanten van de Geref. Ker- ken n.l. dr F. L. Bakker, ds A. Pos, ds J. M. Vlijm en ds W. Fijn van Draat. Ds H. Visser gaat heen. Ds H. Visser, pred. van de Ned. Herv. Zendingsgemeente te Doe- tinchem, en directeur van de in richtingen aldaar, zal a.s. Zondag 31 Aug. afscheid nemen wegens emeritaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2