Nederlandse troepen worden nog steeds beschoten. weer Nederlandse diamanten uit Duitsland terug. De Sultan van Pontianah spralt tot de Pers. Noors vliegtuig neer gestort. Vragen aan Ministers. aenide. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 82 jaar „Uit het VolkVoor het Volk". 2# icec Cs kei al Buitenlands Overzicht Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ,tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburr Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Om misverstand te voorkomen, willen we, terugkomend op ons artikel van gisteren, vaststellen, dat we niets nebben tegen de C. F. A. als zodanig. Waar we ons tegen verzetten is de geest, die de stoot gaf tot de oprichting van deze actie. Niemand zal kun nen beweren, dat de eerste ge dachte bij de plannen tot oprich ting van een Chr. Filmactie, was om inderdaad de cultuurstrijd te beginnen. Talloze jongeren voel den na de oorlog de behoefte om filmen te gaan zien. Deze be hoefte sproot ontegenzeggelijk voort uit een zekere geestelijke armoede. Men had niet meer ge noeg aan zijn jeugdvereniging. Men ging niet meer op in het werk van het Koninkrijk Gods, dat, wil men het naar eer en ge weten en naar Gods eis doen, al onze tijd in beslag zou nemen. Velen trachten aan te tonen, dat ook een Christen recht op ontspanning heeft. Niemand zal dat ontkennen! Maar dit argu ment werd door velen alleen maar gebruikt om hun bioscoop bezoek te rechtvaardigen. Dit getuigt van een zekere geeste lijke armoede. Uit de drang om deze jongeren toch in eigen kring te houden, heeft men, om aan hun behoef ten te voldoen, de christelijke filmactie opgericht. Niet dus voor de enkeling, die van filmkunst wil genieten, maar voor de mas sa, die de bekoring van de film wii ondergaan. Niemand kan weerleggen, dat de C.F.A. dus een lapmiddel is, wanneer ze gebruikt wordt om de massa in een christelijk milieu te houden. Om de cultuurstrijd op de juiste wijze te kunnen vechten, moet men voorop stel len dat deze «jongeren tot „Gods gewijde tempel" teruggebracht moeten worden. Te zijner tijd hopen we hierop nog nader te kunnen terugkomen. Een correctie. In ons eerste artikel stond o.m. „doch èn recensies èn de uitlatin gen der toeschouwers geven blijk van een onvoldoend georiënteerd zijn op filmgebied", enz. Het was echter niet onze bedoeling in dit oordeel ook récensies te betrek ken, waarom wij onze lezers ver zoeken genoemde zin dienover eenkomstig, te veranderen. Ad Interim. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 732 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 29 AUG. 1947 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HTJIZENGA, Middelburg, Ds 3. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft heden bekend gemaakt, dat een hoeveelheid diamant, ter waarde van 17.096 karaat, die door de Duitsers in 1944 uit de kluis van de Amsterdamsche Bank te Arnhem is geroofd, geïdentificeerd is en aan de Nederlandse regering wordt teruggegeven. De diamanten, waarvan de waarde millioenen guldens be- daagt, zijn onder een militair ge leide samengesteld uit Ameri kaans en Nederlands personeel, naar Nederland teruggezonden. Op verzoek van de commissaris- generaal voor het economisch herstel van Nederland zijn drie Amerikaanse officieren in Neder land aanwezig om bij de officiële overdracht van de diamanten, Het veto-recht in de V eiligheidsraad. Aan het begin der debatten van de Veiligheidsraad over het veto-recht heeft de Amerikaanse afgevaardigde een ontwerp proce dure voorgelegd. Dit ontwerp stelt een beperking voor van het veto-recht in enkele minder be langrijke procedure-aangelegen heden, zonder de grote mogend heden aan te tasten in hun recht om gevallen van inbreuk op de vrede te behandelen. De Sowjet- delegatie waarschuwde, dat elke poging om met het veto-recht te schipperen tot een schipbreuk der Verenigde Naties zou kunnen lel den. De raad besloot het Ameri kaanse voorstel ter bestudering te verwijzen naar de commissie van deskundigen. Mooyman weer achter de tralies. Naar wij vernemen*is de „dra ger van het ridderkruis van het ijzeren kruis", „drager van het ijzeren kruis eerste en tweede klas", „voormalige Rottenführer der SS", Gerardus Leonardus Mooyman, Donderdagnacht te Milhngen, ten Zuiden van de Rijn op de grens van Nederland en Duitsland gearresteerd. Mooy man was in de nacht van 20 op 21 Februari 1947 uit het inter neringskamp te Delft ontvlucht. Hij heeft zich, naar is gebleken, toen naar Duitsland begeven. Daar heeft hij in de mijnen ge werkt. Naar hij voorgaf liet het eten er te wensen over en daar om keerde hij - naar Nederland terug. Donderdagmorgen arri veerde hij te 's-Gravenhage, waar hij is opgesloten in de .strafge vangenis. 240.000 broden dreigen verloren te gaan. De tarwe, die in de molens van de meelfabriek „Holland" ligt te wachten om gemalen te worden en tengevolge van de Maandag geproclameerde staking niet in bewerking is genomen dreigt verloren te gaan. Het be treft hier een hoeveelheid van 160 ton graan, waaruit 240.000 broden kunnen worden gebakken, d.w.z. voldoende om tweederde van de dagelijkse Amsterdamse behoefte te dekken. Deze tarwe is gewassen en dus in -vochtige toestand, hetgeen bij de voort durende hoge temperaturen een begin van broei heeft veroor zaakt. Indien niet zeer snel wordt ingegrepen, zal op een totaal verlies van dit graan moeten worden gerekend. De stakers hebben gisterochtend een aantal leden van het kantoorpersoneel aanvankelijk de toegang tot de fabriek belet uit vrees, dat deze voor het maalproces zouden wor den ingeschakeld. De directie heeft zich gewend tot het hoofdbedrijfschap in Den Haag met het verzoek ten spoe digste arbeiders ter beschikking te stellen, opdat haar bedrijf, dat een zeer groot gedeelte van het Amsterdamse meel voor de bak kerijen levert, weer zal kunnen draaien. Reeds thans zijn de voorraden van enkele bakkerijen zodanig geslonken, dat te vrezen is, dat zij morgen hun klanten niet kunnen bedienen. Kans op olie in de Schelde? Op de zandplaten in de Schelde ter hoogte van Yerseke werken deskundigen van de B. P. M. om te onderzoeken of er olie aanwezig is. Woensdagmiddag hebben ze gebruik gemaakt van een motorsloep van de Waterstaat om de Schelde op te varen en hun proeven te nemen. Eerbiedwaardige staat van dienst. Nu de in het Middelburgse le ven zo'n grote plaats innemende veeniglng „Uit het Volk-Voor het Volk" op het punt staat een be langrijke wijziging te ondergaan, wat betreft haar verhouding tot de buurtverenigingen, heeft het veel aantrekkelijks enige belang rijke gebeurtenissen sedert haar oprichting op 31 Juni 1865 ln de herinnering terug te roepen. Bij de oprichting Werd de doel stelling als volgt geformuleerd. „Middelburgs Ingezetenen door muziekuitvoeringen, tentoonstel lingen, voorlezingen als anders zins nu en dan aangenaam bezig te houden en daardoor de smaak voor al wat schoon en edel ls aan te wakkeren". Nu, de vereniging ls daaraan trouw gebleven, al zijn dan ook vele werkzaamheden door de veranderingen, die de tij den met zich medebrachten, op gegeven en bepaalde zij zich de laatste jaren uitsluitend tot de organisatie der Oranjefeesten. Waarschijnlijk weet niet iedere Middelburger, dat ook de z.g. Volkszangschool, opgericht ln 1883, een onderdeel van de vereni ging ls. Hoevele ouders hebben niet één of meer genoegelijke avonden medegemaakt, waneer de kinderén optmden en door de kundige, bezielende leiding van de directeuren Kuiler, Bommeljé en Bosdijk werd deze zangschool een ook buiten de Zeeuwse grenzen bekende en graag gehoorde groep. Na de bevrijding ls de Volks zangschool nog niet heropgericht, maar er bestaan plannen om hier toe te komen. Het eerste optreden der vereni ging viel op 13 Augustus 1865, toen een door 1500 personen be zocht concert ln de Schuttershof- tuin werd gegeven. In de volgen de jaren komen regelmatig con certen, ontwikkelingsavondenflet- terkunde) en tentoonstellingen van schilderijen voor. Met een 'allegorische optocht, muziekuitvoeringen en een vuur werk t.g.v. de aanvang van de spoorweg en kanaalwerken op eerst op het terrein der openbare feesten. En in de volgende jaren komt bij feestelijkheden te Mid delburg steeds weer de naam „Uit het Volk-Voor het Volk" naar vo ren, zoals bij de aankomst van de eerste trein te Middelburg op 29 Februari 1872, bij de opening der havenwerken en het kanaal door Walcheren door Koning Willem HI op 8 September 1873 en meer dere belangrijke gebeurtenissen. Niet onvermeld mag blijven, dat op initiatief van het bestuur der vereniging in 1886 de Ver. Het Kunstmuseum werd opge richt en dat de vereniging bij het oprichten van de V.V.V. een werkzaam aandeel heeft gehad. In de loop der jaren organiseer de „Uit bet Volk-Voor het volk" vele vliegerwedstrijden en even eens wedstrijden in gevelversie ring. Mei 1889 werd aan het Hof plein de Kinderspeeltuin geopend, die vele Middelburgers zich nog wel zullen herinneren. Helaas bleek in 1922 de belangstelling zo te zijn afgenomen, dat de tuin aan het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen moest worden verkocht. Dat'de vereniging t.g.v. de verjaardagen der leden van de Koninklijke familie op voortreffe lijke wijze feestelijkheden organi seerde, behoeft niet nader te wor den vermeld. Tijdens de bezetting moest het werk noodgedwongen blijven lig gen, maar direct na de bevrijding trad de vereniging weer voor het voetlicht en zij heeft thans haar oude plaats, waarop zij krachtens haar historie recht heeft, weer ingenomen. Ook al ls haar inter ne organisatie ln de huidige ver houdingen veranderd, de vereni ging zelf blijft bestaan en in nog nauwer samenwerking met de be volking van de Zeeuwse hoofd stad blijft zij haar krachten geven aan de practische uiting van wat allen samenbindt: de liefde Voor het Oranjehuis. waarvan het bezit voor Nederland van groot belang is, tegenwoordig te zijn. De Amerikaanse officieren zijn Kol. J. H. AJlen, chef van de „res titution branch" te Berlijn, Kol. W. G. Brey, directeur van het „foreign exchange depository" te Frankfort, alwaar de diamanten door de Amerikanen zijn bewaard en Kol. W, L. Kluss van de „res titution control branch" te Karls- ruhe. I De diamanten ziir. in Mei 1945 j ontdekt in een zoutmijn te Stass- furt, waarheen zij uit Berlijn wer den overgebracht. De officiële overdracht heeft gisterenmiddag te vijf uur plaats gehad ten kantore van de Am sterdamsche Bank, Herengracht, te Amsterdam. Volgens radio Warschau zal Polen een dezer dagen van Ame rika 185 kleine schepen ontvan gen, waaronder sleepboten, mij nenvegers en kotters. De schepen bevinden zich thans in Britse ha vens en zijn door Polen gekocht krachtens de Amerikaanse le ning voor de aankoop van over tollige legergoederen. Donderdag bedroegen de Nederlandse verliezen 2 gesneuvelden en 8 gewonden. Indonesië: De bevolking, waaronder vele Chinezen, overtuigd dat met de aankomst van onze troepen, ook rust en orde zullen wederkeren, zoekt, na gedwongen evacuatie door de Republi keinse strijdkrachten vol vertrouwen opnieuw haar woningen op Nederlandse patrouilles zijn in de bevrijde gebieden wederom herhaaldelijk beschoten. Op enke le plaatsen voerde de T.N.I. ge organiseerde aanvallen uit. De Nederlandse verliezen bedroegen gisteren twee gesneuvelden en acht gewonden. In West-Java na bij de Wijnkoopsbaai traden Ne derlandse troepen tegen T.N.I, troepen op, die in dat gebied ope reerden. Ten Oosten van Cheribon viel een groep van 30 Lasjkars in de nacht een Nederlands bivak in Sindang Laoet aan. Hierbij werd gebruik gemaakt van auto matische wapenen en mortieren. De aanval werd afgeslagen. Ten Westen en ten Noordwesten vein Tasikmalaya werden opererende formaties van de T.N.I. door Ne derlandse troepen verrast en met zware verliezen verdreven. Ook ten Zuiden van Soemedang en Kadipaten werden aan republi keinse troepen verliezen toege bracht. Ten Zuiden van Singapar- na in West-Java heeft een 75 man sterke T.N.I. groep een Ne derlands detachement aangeval len. De aanval werd afgeslagen. Ten Zuiden van Tjomal in Mid- den-Java werd een Nederlandse patrouille door een groep van 30 man aangevallen. De aanvallers werden verjaagd. Hadji Agoes Salim naar Djogja. Volgens het republikeinse pers bureau Antara ls Hadji Agoes Salim door de republikeinse rege ring uit New York teruggeroepen voor het uitbrengen van verslag. De republikeinse regering s nog niet besloten of zij Australië, Polen of Syrië zou benoemen voor de commissie van drie tot oplos sing van het Indonesisch conflict. Zij wacht het advies van Sjahrir af. Het republikeinse kabinet drukte zijn erkentelijkheid uit over de resolutie van Polen, waar in wederom een beroep op de Ne derlanders en Indonesiërs wordt gedaan om het vuren te staken. Singaparna door republi keinen gebombardeerd. Het republikeinse communique van Woensdagavond meldde on der meer luchtverkenningen bo ven Madioen. Singaparna, ten Z.-W. van Tasikmalaja, werd ge bombardeerd. Volgens het com munique heeft Laboehan, op de kust.van Bantam, bezoek.gehad van tien Nederlandse duikboten. De Nederlandse troepen trekken terug uit Wonomerto. De Nederlanders hebben Soe- roen, vijftien km ten Zuidwesten van Salatiga bezet. Gaan de Joodse immi granten naar Frankrijk? Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat de Franse regering met zeker voorbehoud het Britse verzoek om de 4.350 Joodse land verhuizers, die nu op weg zijn naar Duitsland, in Frankrijk toe te laten in gunstige zin beant- te laten, in gunstige zin beant- Dit Franse antwoord ging ver gezeld van een drieledig voorbe houd: 1. De immigranten moeten vrij willig de wens uitspreken naar Frankrijk te willen gaan. 2. Hun toelating mag geen pre cedent scheppen voor verdere toe lating van andere „verplaatste personen" uit Duitsland. 3. De toelating van de betref fende immigranten, mag het to taal aantal refugie's in Frankrijk niet hoger doen zijn dan 8.000. - De Sowjet-Unie heeft besloten - t aantal Stalin-prijzen, dat jaar- j?eren op 9 en 10 Juli 1867 i l'jks voor proza-werken wordt treedt de vereniging voor het toegekend, tot 12 te verhogen. Nieuw Spaans kabinet in ballingschap. Er is een nieuwe Republikein se Spaanse regering in balling schap gevormd onder leiding van Alvaro de Albornoz. Met Albornoz telt dit kabinet zeven ministers. Albornoz is 68 jaar. Als advocaat was hij de eerste, die een proces tegen het Spaanse koningshuis begon. Hij was lid van het revolutionnair comité, dat in 1931 de republiek uitriep. Kleuters staken. Op een particuliere kleuter school te Almelo zijn de kleu ters, in opdracht van hun „vak-organisatie", in staking gegaan. De ouders, die het school geld te hoog vinden, stuurden Woensdag hun peuters niet naar school. In afwachting van een herziening van het schoolgeld zijn zij van plan de kleinen thuis te houden. Moge lijk slaan de kleuters uit deze staking een extra'tje, door van hun ouders, die nu geen school geld betalen, verhoging van de snoepcenten te eisen. Griekse kabinetscrisis is geëindigd. De Griekse kabinetscrisis kan als geëindigd worden beschouwd. De volkspartij, waarvan Tsaldaris leider is, heeft zich accoord ver klaard met de vorming van een coalitieregering op brede basis, met aan het hoofd een president van buiten het parlementaire ka der, die het vertrouwen van allen geniet. Na een bezoek van Tsaldaris aan de koning en een van Gris- wold, de leider der Amerikaanse missie in Griekenland, aan Tsal daris, hebben alle leiders der poli tieke partijen, met uitzondering van Sophoelis (liberaal), verga derd. Beurssluiting in verband met Koninginnedag. Met goedkeuring van de minis ter van financiën is Maandag 1 September 1947 als beursvacan- tiedag vastgesteld, zodat op die dag de prijscourant niet zal wor den uitgegeven en er op de Bank kantoren niet zal worden ont vangen of geleverd. Telegrafische geluk wensen aan H. M. de Koningin. Nu wederom telegrafische ge lukwensen kunnen worden gezon den aan H.M. de Koningin en de leden van het vorstelijk huis, wordt het publiek aangeraden, de telegrammen voor de verjaardag van H.M. de Koningin vroegtijdig liefst voor 30 Augustus, aan te bieden. Dit houdt verband met de beperkte dienstuitvoering van de telegraafinrichtingen op die dag. De aflevering zal geschieden op de dag der viering. 1 September. Broodrantsoen in Frank rijk wordt verminderd. Het Franse kabinet heeft gis teren besloten, het dagelijks broodrantsoen in Frankrijk met ingang van 1 September van 250 gram tot 200 gram te verlagen met het oog op „de betreurens waardige stand" van de gewas sen te velde en het weergaloos hiaat, dat verwacht wordt te zul len ontstaan tussen de behoeften en de beschikbare potentiële voor raden, aldus een officiële mede deling. Frankrijk gaat bezuinigen op dollars. Volgens gewoonlijk welinge lichte en betrouwbare bronnen te Parijs zou Frankrijk van plan zijn het Britse voorbeeld te volgen door zijn invoer uit dollar-landen drastisch te gaan beperken. Het importprogram voor 1947 ad 450 millioen dollar vertoont, volgens de aangehaalde bronnen, een te kort van 210 millioen. Bescheiden illuminatie op Koninginnedag. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina is op Maandag 1 September een bescheiden illu minatie geoorloofd. Deze feest verlichting mag, voor zover gas of eiectriciteit wordt gebruikt, uitsluitend buitenshuis worden aangebracht. Etalageverlichting is niet toegestaan. Matig feestbetoon op 1 September. Op vragen van het Tweede Ka merlid Verkerk betreffende mati ging van uiterlijk feestvertoon met h£t oog op de toestand in Indië heeft de minister van bin nenlandse zaken geantwoord, dat de regering, in aansluiting aan de wens van H.M. de Koningin, de burgemeesters heeft aanbevolen, het uiterlijk feestbetoon bij de viering van Hare doorluchtigheids verjaardag te matigen. Chr. Overheidspersoneel, Met ingang van 1 Oct. a.s. is benoemd tot gesalarieerd be stuurder van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel de heer C. Baatenburg de Jong te Am sterdam. De heer Baatenburg de Jong zal de plaats innemen van de heer H. 't Lam, die zal wor den belast met de behartiging van de belangen van de afd. Utrecht en met de propaganda en het algemene bondswerk in het land. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.46 u., onder 19.34 u. Maan op 19.45 u„ onder 3.48 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 30 Augustus 1.21 u. 1.81 m„ 13.34 u. 1.78 m. Post voor militairen op weg naar Indië. Militairen aan boord van de „Kota Inten" kunnen in Port-Sald nog post krijgen, mits deze uiter lijk op 2 September a.s. gepost wordt. Wil men de brieven bij aankomst in Batavia bezorgd hebben, dan moeten de stukken zich uiterlijk 16 September a.s. In de brievenbus bevinden. Luchtpostpakketten goedkoper. Met ingang van 1 September a.s. zullen de tarieven voor lucht postpakketten aanmerkelijk wor den verlaagd. De P.T.T.-kantoren verstrekken alle nadere Inlichtin gen. Goedkopere „Volksher- stel"-sigaretten. Binnenkort zullen opnieuw zgn. „Volksherstel"-sigaretten in de handel worden gebracht, waarop een toeslag van f 1.00 per pakje zal worden geheven, in tegenstel ling tot de huidige toeslag, die f 3.per pakje bedraagt. Geen rijst en rijstkinder- meel meer voor de jongste leeftijdsgroep. De wereldschaarste aan voe- dlngsgranen doet zich in ver scherpte mate gevoelen bij rijst. Rekening houdend met deze si tuatie is besloten de nog in Ne derland aanwezige kleine voorra den rijst te reserveren voor een zeer sobere verzorging van de daarvoor in aanmerking komende ziekenhuispatiënten. Dit heeft tot gevolg, dat de beschikbaarstelling van rijst voor kinderen zal wor den ingetrokken 'or. vervangen door de distributie van kinder meel, niet uit rijst bereid, resp. van tarwebloem, zelfrijzend bak meel en kinderbiscuits, terwijl ook de verstrekking aan oriënta- len tegelijkertijd zal worden be ëindigd. De bon voor rijst, die gisteren in de bonnenlijst voor de E-groep is bekend gemaakt, is voorlopig de laatste en geeft recht op een rantsoen van 250 gram. De Amerikaans-Engels-Fran se conferentie, die Vrijdag jl. te Londen is begonnen, en die zich met het Duitse industrie- potentiëel en vooral met de ver deling van de Ruhrkolen zal bezig houden, zal op de indu striële toekomst van geheel Europa van invloed zijn, aldus is de mening van toonaange vende kringen in Parijs. De deskundigen zullen een oordeel moeten vellen over de wederopbouw der diverse lan den. Het gaat in hoofdzaak om de cokes; die specialiteit van het Ruhrgebied waarop de staalindustrie berust. Het pro bleem spitst zich toe op de 1 /raag, of de Ruhr-cokes in Duitsland moet blijven, waar mee een stijgende productie van de Duitse zware industrie verzekerd zou zijn, of dat die tenminste voor 'een groot deel naar Frankrijk, Nederland en België uitgevoerd zal worden. Wat Frankrijk betreft mo menteel ligt de helft van zijn hoogovens stil, niet vanwege beschadigingmaar tengevolge van gebrek aan cokes. Volgens het Monnet-plan zou de staal- productie in Frankrijk tot uiter- De Sultan van Pontianak heeft Woensdag tegenover de pers verklaard, dat hij en zijn drie medereizigers bitter teleurgesteld waren over het feit, dat „wettige argumenten bezwaren opwierpen, waardoor ons creiecht om in de Veiligheidsraad gehoord te wor den is ontkend." De Sultan, die onberispelijk Europees gekleed ging en tot verbazing van de journalisten perfect Engels sprak, trad op als woordvoerder. Hij zeide o.m.:/ „Wij zijn spe ciaal naar de Ver. Staten geko men om onze positie in het Ne derlands-Indonesische geschil uit te leggen. Wij zijn gekomen om de Verenigde Naties- zowel als het volk van de Verenigde Sta ten mede te delen, dat de Indo nesische Republiek geen souve- reine staat is in Indonesië. Wij vertegenwoordigen twintig mil lioen mensen, terwijl het twijfel achtig is of meer dan een derde gedeelte van de bevolking onder het defactogezag der Republiek wil staan." Toen hem gevraagd werd of hij de politionele actie gerechtigd achtte, antwoordde de Sultan met een nadrukkelijk ja. Naar zijn bezwaren tegen de huidige leiders gevraagd, zeide hij: „Zij zijn niet bereid samen te werken tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati. Zo spoedig zij een regering heb ben, die rust en orde kan hand haven, zal geen politionele actie nodig zijn. De Indonesische Re publiek was zeer beslist de eer ste, die de orde tot staken van het vuren schond. Zij gaat daar mee voort. Wij hadden bezwaar tegen ieder geweld, zowel van Indonesische als van Nederland se zijde. Wij zijn voor een vreed zame uitvoering van Linggadjati en wensen de Verenigde Staten van Indonesië te vormen. Onze lange reis naar de Ver enigde Staten werd gemaakt in het belang van vrede en veilig heid. Wij zijn van mening, dat geheel Indonesië zijn onafhanke lijkheid zal verliezen, indien het geweld voortgaat". Toen hem gevraagd werd om een reactie op de groep in de Veiligheidsraad, welke hem niet wenste toe te laten, antwoordde de Sultan: „Dit zou onbeleefd zijn". Hij voegde wel toe: „Wij geloven dat, wanneer de consuls te Batavia aan de Veiligheids raad verslag hebben uitgebracht, de raad gedwongen zal zijn ons te horen." lijk 1951 meer dan verdubbeld moeten worden. Van Franse zijde zal er in Londen hoogst waarschijnlijk op worden gewe zen, dat, óm deze productie verhoging te kunnen bereiken, men geen nieuwe installaties behoeft aan te leggen, en dat ook voor het probleem der ar beidskrachten een oplossing ge vonden kan worden; alleen de cokes afhandig te maken. Overigens wil men Duitsland niet alle cokes afhandig maken. Alleen voor het geval de vraag naar voren komt en die komt ongetwijfeld.' wie het eerste een greep uit de Duitse lcolen zal mogen doen, wil Frankrijk voorrang hebben, maar de an dere landen uiteraard ook. Men weet dat de Amerikanen en Engelsen het probleem an ders beschouwen, n.l. met het oog op de mogelijkheid, of men door de uitvoer pan Duitse in dustrieproducten de Duitse in voer van voedsel zal kunnen betalen. Daarentegen voeren evenwel de Fransen aan, dat de hele Duitse uitvoer naar Amerika slechts één procent bedraagt van de vandaar inge voerde waren, en dat dit door de inschakeling van de staal industrie wel niet ingrijpend veranderd zal kunnen worden; overigens menen de Fransen te weten, dat de Ruhrcokes mo menteel helemaal niet gebruikt wordt voor staalproductie, maar voor verwarmings- en andere doeleinden. Aan het Quai d' Orsay acht men het niet uitgesloten, dat een uiteindelijke beslissing over de Ruhrproductie tot op de Vier-ministerconferentie in No vember zal moeten worden uit gesteld; hierin ligt zeer zeker 'een concessie aan de Russen, en in dit verband is het wel op merkelijk, dat de Russen een protest tegen de conferentie van-drie over de Duitse indu strie naar Washington en Lon den hebben verzonden, maar niet naar Parijs. Overigens lo gisch, dat Moskou een slag om de arm wü houden. 17.000 textielpunten verdwenen. Bij een puntencontrole bleek in een textielmagazijn te Hilversum dat 17.000 punten verdwenen wa ren. Na onderzoek arresteerde de recherche vijf jeugdige verkoop sters, die tenslotte bekenden klei ne hoeveelheden punten te hebben ontvreemd. Echter niet meer dan duizend in totaal. Het verdwijnen der overige 16.000 vormt nog een raadsel. 34 personen omgekomen. De Noorse vliegboot Sandring- ham is met 27 passagiers en be manning aan boord ten zuiden van Harstad neergestort. Bij dit vliegongeluk zijn 34 personen, onder wie de 27 pas sagiers, om het leven gekomen. Het toestel, dat de dienst Oslo- Tromsoe onderhield, is tegen een berg opgevlogen, waarna het in brand vloog. Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart heeft aan de minister van Financiën de vol gende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het de minister bekend, dat mr A. Hazelhoff Roelfsema, die in Sept. 1946 door de mi nister van Buitenlandse Zaken ontslagen werd als directeur van dc Nederlandse Voorlichtings dienst in Canada en die sinds dien als propagandist werkzaam is voor het comité „Rijkseen- heid", in opdracht van de lei ders van dit comité naar Ame rika vertrokken is, ten einde daar een campagne op touw te zetten tegen het Indonesische beleid van de Nederlandse re gering? 2. Kan de minister medede len of voor deze onderneming van overheidswege deviezen be schikbaar zijn gesteld en, in dien dit het geval is, op wiens advies en op welke gronden dit dan gedaan werd? Hetzelfde Kamerlid heeft aan de minister van Overzeesehe Gebiedsdelen gevraagd: 1. Heeft de minister kennis genomen van een persgesprek met Generaal Spoor, waarin deze op suggestieve wijze blijk geeft van zijn politieke inzich ten over het regeringsbeleid, dat naar zijn oordeel ten aan zien van Indonesië gevolgd zou dienen te worden? 2. Is de minister niet van oordeel, dat een in werkelijke dienst zijnde Generaal zich dient te beperken tot het ten uitvoer brengen van de hem door zijn superieuren opgedra gen taak en dat hij zich voor het overige heeft te onthouden van inmenging in staatkundige zaken, die niet tot het terrein der militaire competentie be horen? 3. Kan de minister medede len, welke stappen hij heeft ge daan om de betrokken gene raal duidelijk te maken, dat zijn pogingen tot beïnvloeding van de openbare mening niet ge waardeerd worden? Prins Ferdinand von Schoe- naick Carolath," die verdacht wordt van nazi-activiteit gedu rende de oorlog en onlangs is ge arresteerd, is tegen borgstelling van 5000 mark in vrijheid ge steld. Hij moet zich elke dag bij de politie melden. DE BILT ZEGT: In de na-nacht hier en daar vorming van nevel. Vandaag over dag enkele overdrijvende wolken velden, voornamelijk in het Noorden van het land. Over het algemeen droog en zonnig met weinig verandering van tempe ratuur en matige wind uit Noor- delijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1