Satanische wreedheden van de republi keinen aan het licht gekomen. Republikeinse benden overschreden de wapenstilstand reeds 500 maai. Veiligheidsraad zegt nogmaals: Staakt het vuren! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 28 AUG. 1947 Zeer ernstige voedsel- crisis op komst! Tal van mensen levend verbrand en begraven. Nederlanders, Indonesiërs en Chinezen door woedende menigten vermoord. Ongeregeldheden in Hongarije, Kinderen voor de ogen der ouders afgeslacht. De Brits-Amerikaans-Franse conferentie over het peil der Dnitse industrie een volledig succes. Twee Arabische „kwajongens" brengen veel opschudding in Veiligheidsraad teweeg. Nieuw massagraf gevonden. Ook de Egyptische kwestie baart de Raad veel zorg. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburr Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 731 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTEA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.45 u., onder 19.36 u. Maan op 19.24 u., onder 2.37 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 29 Augustus: 0.42 u. 1.63 m., 12.57 u. 1.64-m. Het critieke stadium in Februari en Maart. Grote tekorten in Amerika. Internationale Voedselautori- teiten te Washington hebben voorspeld, dat de winter van 1947-'48 in Europa de ernstigste voedselerisis sedert het einde van de oorlog zal brengen. Hoe wel deze voorspelling gebaseerd te op de nog steeds onvolledige oogst-gegevens, Is er weinig hoop dat zij onjuist is. De crisis zal beginnen i* Jan. a.s. en zal in Februari en Maart in een eritiek stadium treden. De grote Amerikaanse tarwe oogst zal potentiëel aanzienlijk worden verminderd door de slechte maisoogst en de prijs situatie. Men is van mening, dat de maisoogst dit jaar 1 millioen bushels kleiner zal zijn dan het vorige jaar. Hierdoor zal een ern stig tekort aan veevoeder ont staan. De voortdurende stijgen de vleesprijzen, alsmede het feit, dat de maisprijzen reeds gelijk zijn aan de tarweprijzen, zal er toe leiden, dat tarwe, welke oor spronkelijk voor de export be stemd was, aan het vee zal wor den gevoerd. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: Tengevolge van de Nederlandse politionele actie, is het volgende aan het licht gekomen: Te Koeningan, ten zuiden van Cheribon, werden in die periode 23 Europeanen gearresteerd en door gepeupel, voornamelijk be horende tot Masjoemi en Pesindo, vermoord. De politie was daarbij eveneens medeplichtig. De moord geschiedde in twee groepen. De eerste groep werd op de passar ten toon gesteld, waarbij de Mas- joemi-leden het volk aanspoorden tot geweld. In de namiddag werd door de politie aan het volk medegedeeld, dat om 9 uur 's avonds de Europeanen naar de gevangenis zouden worden over gebracht. Het volk, dat hierin een bevel zag om aanwezig te zijn, kwam met slag- en steekwapens en zodra de gevangenen uit het politiebureau werden gehaald, werden zij onmiddellijk aangevallen. Slechts enkelen bereikten levend de gevangenis waar zij tezamen met de lijken der anderen zonder medische verzorging in eèn cel werden gezet. De Hongaarse minister van voorlichting heeft de leider van de onafhankelijkheidspartij, Zol- tan Pfeiffer, zelf de schuld ge geven van de ongeregeldheden, welke Maandag bij gelegenheid van een verkiezingsvergadering in Csongrad zijn voorgevallen en waarbij Pfeiffer en nog een an der verwondingen hebben opge lopen. Volgens de officiële verklaring zou Pfeiffer geweigerd hebben te antwoorden op vragen van rege ring-supporters en een arbeider geslagen hebben. De Amerikaan se legatie te Boedapest heeft Dinsdag haar verwondering uit gedrukt over de ongeregeldheden De volgende dag haalde de po litie de tweede groep van elf per sonen, en het thans nog beter bewapende gepeupel slachtte de meesten op beestachtige wijze af. Ook ditmaal werden de weinige overlevenden met de doden tesa- men in dez-""e cel gebracht. Nog dezelfde nacht gaf de di recteur der gevangenis opdracht beide groepen in een kuil te be graven. Zij die nog leefden wer den met stenen en schoppen be werkt. Maar niettemin leefden enigen hunner nog toen zy begra ven werden. De eigendommen de zer ongelnkkigen werden, gecon- fiskeerd en door de T.R.I. en de politie onderling verdeeld. In een kampong bq Brastagi (boven Medan) werd een kuil ge vonden waarin de lijken van 38 op onmenselijke wijze vermoorde personen. Dit waren merendeels Indonesiërs die in Medan voor Nederlanders hadden gewerkt of van pro-Nederlandse gevoelens werden verdacht, partijmensen die door de naijver van collega's verdacht werden gemaakt, kleine republikeinse ambtenaren enz. Bij Balapoelang, 25 km ten Zui den van Tegal werd in een put achter het voormalige hotel een massagraf gevonden. Op 17 Au gustus 1946 waren daar een aan- te Cso/igrad, verklarende, dat zij Europeanen bijeengedreven „de onmacht of de onwil van de Hongaarse regering om de fun damentele rechten van vrijheid van woord en vergadering te waarborgen, niet anders dan ernstig kan opnemen". In het bijzonder waar deze rechten door het vredesverdrag worden gegarandeerd. Sowjet-Russischc parachutisten dalen uit de stratosfeer. Naar radio Moskou meldt, hebben drie Sowjet-Russische parachutisten het wereldhoogte- record voor parachutespringen gebroken. De grootste sprong 13.400 meter werd door kolonel Ro- manioek gemaakt, die onmiddel lijk na te hebben gesprongen zijn parachute opende en in 21 minu ten de grond bereikte. Het was zijn 1578ste sprong. tervvql het volk werd aangespoord om hun einde bij te wonen. De slachtoffers werden een voor een naar de put gesleept en aldaar gedwongen drie keer een buiging voor de republikeinse vlag te ma ken en vervolgens met speren doorstoken om daarna in de put te worden geworpen. Niet allen waren dadelijk dood. Zo wisten o.a. twee kinderen later nog te ontsnappen. Wat de moord te Banjoewangi op de Indo-Europeanen betreft, kan het volgende worden mede gedeeld. Op 24 Juli j.l. vertrok een patrouille naar de onderne mingen Kali Bondo, waar volgens inlichtingen Europeanen in ver waarloosde toestand verkeerden. Zeven personen werden nog be vrijd en van hen werden inlich tingen verkregen dat te Litjin nog meerdere aanwezig waren. Aldaar werden, verscholen in ravqnen en nagenoeg uitgehon- De Benelux van de besprekingen op de hoogte gehouden# Ofschoon ten aanzien van de Brits-Frans-Amerikaanse bespre kingen over het peil der Duitse industrie te Londen een strikte geheimhouding in acht wordt genomen, is volgens berichten van welingelichte zijde de conferentie in hoge mate een succes gewor den. In pojitieke kringen heeft men sterk de indruk, dat een compromis is gevonden, opdat aan de Franse eisen kan worden tegemoet gekomen, wanneer tot een verhoging van het toegestane peil der industrie in de Brits-Amerikaanse zone wordt besloten. Volgens een woordvoerder vande bizonale fusie-overeenkomst teneinde een levensvatbare econo mie in de gecombineerde zones te scheppen, waardoor Amerika en Groot-Brittannië van enkele zware verplichtingen ontheven en Duitsland in staat gesteld wordt bij te dragen tot een economisch herstel van Europa over de ge hele linie. het Britse ministerie van buiten landse zaken is de Benelux van het verloop der conferentie op de hoogte gehouden. Van de verga deringen krijgt deze groep een volledig verslag. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de besprekingen over het peil der industrie in de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland een principiële overeen komst hebben opgeleverd t.a.v. de voornaamste kwesties, die be sproken zijn. De resultaten kunnen globaal als volgt worden samengevat: 1. Frankrijk zal accoord gaan met een onmiddellijke bekendma king van een aanzienlijke verho ging van het peil der industrie voor de Brits-Amerikaanse zone, daar zulks een belangrijke stap Is op de weg naar het herstel van Europa. 2. Frankrijk zal daarentegen de algemene verzekering krijgen, dat het vaststellen van het nieuwe in dustriële peil niet tot gevolg zal hebben, dat het herstel van de industrie van het Ruhrgebied de voorrang zal krijgen boven de Franse herstelplannen of die van andere geallieerde land.*n in Europa. Men acht het nodig er de druk op te leggen, dat aan Frank rijk niet is verzocht formeel toe te stemmen in de vaststelling van een nieuw industrieel peil voor geheel Duitsland, daar dit alleen kan worden besproken op de aan staande conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der grote vier te Londen. Het cijfer voor de Brits-Ame- gerd veertien personen aangetrof fen. By verder zoeken werd een zwaar gewonde vrouw aangetrof fen die met man en v$f kinderen uit huis was gelokt en door de republikeinen naar dit ravijn w meegenomen. Daar werden de kinderen voor de ogen der ouders afgemaakt, terwyi vervolgens de man hetzelfde lot onderging. De vrouw zelf kreeg met een kapwapen een slag In de nek waardoor zq bewusteloos geraak te en onder de indruk dat zq dood was verder met rust gelaten werd. Bij verder zoeken werden twee kinderen van zes en vier jaar aangetroffen die vertelden dat hun vader en zuster vermoord waren. Drie kilometer verder vond men een vrouw en twee kinderen die vertelden dat hun echtgenoot en vader en twee andere kinderen reeds vermoord waren. Op 25 Juli werden in Kampong Pakis drie Europeanen bevrijd. Bij Kalibondo werd voorts het verminkte lijk van een Europeaan gevonden dat door de moorde naars in een latrine was gewor pen. Op 26 Juli werden in Kam pong Djamboe drie Europeanen bevrijd die reeds twee dagen zon der eten in een ravijn leefden. Zij vertelden dat 17 Europeanen reeds waren vermoord, en de pa trouille trof inderdaad hun gru welijk verminkte lijken in een ra vijn aan. Talloze vernielingen. Een voorlopige opgave van de slachtoffers der terreur in Oost- Java toont dat daar vermoord werden 91 Chinezen, 17 Europea nen en 17 anderen. Zwaar gewond werden 26 Chinezen en 15 ande ren. Ontvoerd werden 187 Chine zen en 10 anderen. Vermist wor den 515 Chinezen en 15 anderen. Java toont, dat daar vermoord 6 Chinezen en 6 Indonesiërs, doch alle gegevens zijn nog lang niet binnen. De cijfers zijn, wat ontvoerden en vermisten betreft, nog onzeker. Zo bevinden zich in Tasikraalaja byvoorbeeld 6000 Chinese evacué's waarvan identiteit en herkomst nog niet vaststaat. Het aantal personen dat gedwongen naar het binnenland is geëvacueerd is evenmin geheel bekend. Te Medan werden 1700 Chine se huizen en 300 andere wonin gen vernield. Te Palembang wer den 200 huizen vernield. In de om geving van Bandoeng werden zeer zwaar beschadigd de navol gende plaatsen: Soekaboeml, Tjitjalengka, Mad- jalaja, Tasikmalaja, Soebang, Tji- Ahmed Kamel Kotb, leider van de Egyptische socialistische Fe- lah-partij, die onlangs tijdens een vergadering van de Veiligheids raad opschudding teweegbracht, werd Dinsdag uit de gedelegeer denhal, grenzend aan de verga derzaal van de Veiligheidsraad verwijderd. Kotb sprak Nokrasjy Pasja, de Egyptische premier, in de hall aan en begon tegen hem in het Arabisch uit te varen, waarop hij luide protesterende door het hoofd van de Veiligheids dienst bij de arm gepakt en de hall uitgezet werd. Tegenover verslaggevers ver klaarde Kotb, dat Nokrashy Pas ja hem onlangs bij een ontmoe- ting op straat had berispt voor zijn misdadig gedrag in de Veilig heidsraad. Nog geen twintig minuten later verschenen Kotb en Momen op de persgalerij van de raadskamer der Veiligheidsraad. Toen hun verzocht werd zich te verwijderen begonnen zij luidkeels te roepen: „Weg met het Impéfialisme. Wij zijn hier om voor de vrijheid van rikaanse zone is goedgekeurd als ons land te vechten". Zaalwach- maatregel binnen het kader van ters verwijderden het tweetal, dat later weer, tijdens een rede van 5e Braziliaanse afgevaardigde over het Brits-Egyptisch geschil, onopgemerkt binnensloop. Toen zij gezien werden, begonnen zij fluisterend te discussleren. Zaal wachters omstrengelden hen met hun armen"" en poogden hen van hun zetels te lichten, terwijl Kotb zich hevig verzette, rolden zij, twee zaalwachters en de plaats vervangende leider van de Veilig heidsdienst de trappen af tot zij tenslotte beneden in de zaal be landden. Er vielen slagen en Kotb kreunde toen een voltreffer op zijn maag werd geplaatst. De be togers werden naar het wachthuis geleid. Kotb en Momen werden hierop uitgenodigd in een auto te stap pen. De hen vergezellende geüni formeerde bewaker kreeg op dracht, de twee rustverstoorders In het centrum van New Tork af te zetten. kampek, Tjiiimoes en zwaar be schadigd Tjibadak, Leuwillang, Soreang, Bandjran, Rantjaekek, Djatiwangi, Koeningan, Kawali, Tjiamis, Garoet, Leles, Djatitoed- joeh, Parappatan, Ardjawinagon, Bekasi, Krawang en Rengkasden- gok. Wat de moord op de Chinezen te Malang betreft kan het vol gende worden medegedeeld. Op 31 Juli kregen de Chinezen in de dichtbevolkte wijk Kota Lama aanzegging te evaeuëren daar an ders huizen en winkels zouden worden vernield. Rekenende op spoedige bevrijding gaven velen daaraan geen gevolg. Een eenentwintigtal echter w.o. vrouwen, begaf zich op straat en werd gegrepen. Allen werden toe getakeld met wonden die niet dodelijk waren en daarna opge sloten in een conservenfabriek, met touwen vastgebonden en met lappen en zakken bedekt. Daar werd benzine over uitgegoten en daarin werd de brand gestoken. Gromyko a.s. weck voorzitter. Andrei Gromyko, de voornaam ste Russische vertegenwoordiger bij de V. N. en de man, die tot nu toe 18-maal van zijn recht van veto gebruik heeft gemaakt, wordt Maandag 1 September voorzitter van de Veiligheids raad. De Belgische eisen jegens Duitsland. De onlangs bekend gemaakte Belgische eisen jegens Duitsland, die ondermeer de jaarlijkse leve rantie van 750 millioen kilowatt electrische stroom omvatten, hebben in Duitsland een zekere beroering verwekt. Naar aanlei ding daarvan wordt in welinge lichte Belgische kringen ver klaard, dat België er naar streeft de normale handelsbetrekkingen met Duitsland te herstellen. Ter waarborging van de herstelleve ranties echter vraagt België ze kere regelingen, die, wat de elec- triciteit betreft, neerkomen op de overdracht in volle eigendom van bepaalde westelijk van de Rijn gelegen electrische centrales. Het zou evenwel over de produc ties dezer centrales alleen be schikken, als de Duitse stroom- leverantie zou staken. Vele slachtoffers onder de Indonesische bevolking. Nederlandse verliezen: 85 gesneuvelden, 234 gewonden, 2 vermisten. Het Nederlandse leger-communique meldt o.m., dat T.N.I.-benden van de republikeinse strijdorgani satie sedert de oproep op 4 Augustus tot staken van de vijandelijkheden dit bevel vijfhonderd maal overschreden hebben. Deze opzettelijke schendingen veroorzaakten vele slachtoffers onder de Indone sische bevolking, terwijl sedert 2 Aug. 85 Neder landse militairen zijn gesneuveld, 234 zijn gewond en 2 militairen worden vermist. Te Domburg wordt een begin gemaakt met de aanleg \an een nieuwe kabel voor de telefoonverbinding met Engeland. De kabel voor het versterkersstation te Domburg is uit Engeland gearriveerd De verliezen bedroegen giste ren acht gesneuvelden en veertien gewonden. De Nederlandse verliezen tij dens de veertiendaagse politio nele actie waren 74 gesneuvel den, 178 gewonden en 16 vermis ten. De totale verliezen aan Ne derlandse zijde sedert de aan vang der actie bedragen 159 ge sneuvelden, 412 gewonden en 18 vermisten. Te Pematang Siantar in Noord- Sumatra is een fabriekscomplex in brand gestoken. Nederlandse troepen hebben 72 Chinezen bevrijd, die door ram- pokkers van de T.N.I, bij Garoet in West-Java werden vastgehou den. 8 K.M. ten Noorden van Bata via vonden gevechten plaats, waarbij Nederlandse troepen een Republikeinse formatie met zwa re verliezen terugdreven. In het gebied van Banjoemas in Midden-Java werd een Neder landse post te Klampol met fles sen, waarin zich petroleum be vond, bekogeld. In Oost-Java werden weer ge vechten gemeld 18 K.M. ten Oos ten van Djember. In het gebied van Bandoeng werd in de nacht een aanval gedaan op een post 5 K.M. ten Noordwesten van Mod- jokerto. Van de oliegebieden te Pendo- po (Zuid-Sumatra) en in Noord- Sumatra worden nog enige ge vechten gemeld. Eerste fase van Indonesische kwestie afgehandeld. De Republiek Indonesië heeft in de Veiligheids raad niet bereikt, wat zij er van verwachtte. De Republiek hoopte op arbitrage van de Veiligheids raad en op bevel tot terugtrekking van de Neder landse troepen naar de demarcatielijnen van 15 Oc tober 1946. Zoals wij reeds in ons blad van mers niet steeds waakzaam zijn.' gisteren onder „Laatste berich ten" hebben vermeld, heeft de Veiligheidsraad in zijn zitting van Dinsdag de Belgische resolutie verworpen en de Poolse resolutie aangenomen. In deze resolutie worden de Nederlandse en Repu- De republikeinse minister-pre sident verklaarde voor de radio: „Alles te doen wat de vijand kan benadelen". Dit zijn slechts enige korte aanhalingen. Ik geloof, dat het duidelijk is, dat indien dit door- blikeinse autoriteiten herinnerd gaat, wij zullen hebben te be- aan het wapenstilstandsbevel van 1 Augustus. Beide partijen wor den verzocht daaraan zeer be slist de hand te houden. Rede Mr van Kleffens. Naar aanleiding van deze be slissing heeft Mr van Kleffens de Raad medegedeeld, dat de Ned. regering thans deze resoluties bestudeerd. Ten aanzien van de Poolse resolutie merkte hij o.m. op: Tien dagen geleden bereikten onze troepen in Noord-Sumatra het bericht, dat republikeinse elementen 4000 Chinezen bijeen hadden gebracht op een begraaf plaats in de nabijheid van de plaats Pankalan Brandan zonder voedsel, water of enige bescher- palen, hoe wij deze situatie het hoofd kunnen bieden. Ik zou u in overweging willen geven, dat indien de Poolse re solutie wordt aangenomen, dit in de eerste plaats en voornamelijk betekent, dat uw verzoek de re publiek zal afhouden van derge lijke subversieve acties als wjj zoeven vermeldden. Ik zal in het vervolg, zonder te letten op de vraag aangaande de jurisdictie, de Veiligheidsraad inlichten over eventuele verdere aansporingen door de republikeinse autoritei ten tot bovengewraakte hande lingen. Dit is werkelijkheid, al het andere is theorie. Op deze rede kon de Poolse rnïng tegen de zon. Deze Chine-1 afgevaardigde schijnbaar niet zen gingen dus een zekere dood anders antwoorden, dan dat hij AT y T7«a n I*T i offonc rlonl- Het Deense Rode Kruis be reidt een hulpactie voor in ver band met de aankomst te Ham burg van de immigranten van de Exodus. tegemoet. Wij besloten deze on- gelukkigen te bevrijden, ofschoon wij wisten, dat wij ons hierdoor blootstelden aan republikeins vuur, hetgeen inderdaad ook ge beurde. Mijn vraag is nu: Is het al dan niet de bedoeling van het Poolse voorste], dat wij voortaan ons onthouden van dergelijke ac ties? Ik haast mij hieraan toe te voegen, dat ik zeer goed weet, dat Poolse soldaten evenmin als de onze zich van een dergelijke daad zouden onthouden. Ik kan het Poolse voorstel om de vijandelijkheden te staken al leen maar zo begrijpen, dat de republikeinse troepen en de ro vende benden dienen op te hou den met moord en vernielingen van publieke en particuliere eigendommen. Er ontstaat een zeer moeilijke situatie, wanneer deze centrale republikeinse rege ring of de centrale leiding van de republikeinse troepen, die via radio aansporen tot wreedheden, sabotage, vernietiging en sub versieve daden acties niet nala ten. Ik heb hier voor me enkele van deze radiotoespraken. De re publikeinse generaal Soetomo verklaarde op 17 Augustus: „Verbrand ieder huis der Ne derlanders. Verbrand alles. Een Nederlander vermoorden is ge makkelijk genoeg. Mr van Kleffens dank bracht voor de goede woorden met be trekking tot de Poolse soldaat gesproken, doch dat nog nimmer één Poolse soldaat zich heeft ge leend voor een koloniale oorlog voering. „Ik bewonder de Neder landse soldaat, doch betreur datvan de raad de Republiek heeft hij voor een dergelijk doel wordt uitgekozen als haar vertegen- gebruikt." I woordiger. Republiek aanvaardt beslis singen van de Raad. Sjahrir deelde in deze zitting mede, dat zijn regering de beslis singen van de Raad volledig zal aanvaarden. Hij verklaarde: „Namens de republiek Indone sië wenst de Indonesische dele gatie de Veiligheidsraad dank te brengen voor zijn arbeid in ver- bahd met de Indonesische kwes tie. Mijn delegatie herhaalt op nieuw de belofte van mijn rege ring om alle verplichtingen, wel ke de Republiek door de beslis singen van deze Raad zijn opge legd, getrouw ten uitvoer te brengen. Betreffende de resolu tie, strekkende tot instelling van een commissie, welke rapport over de situatie in de Republiek zal uitbrengen, geeft mijn dele gatie aan de vertegenwoordigers van de Veiligheidsraad in deze commissie de verzekering, dat zij alle faciliteiten, nodig voor een effectieve vervulling van hun taak, zullen verkrijgen. Met be trekking tot de tweede resolutie aanvaardt myn delegatie de goe de diensten van de Veiligheids raad en verzoekt deze de Raad be hulpzaam te zijn bij de oplossing vifri het geschil tussen de Repu bliek Indonesië en de Nederland se regering door middel van een comité uit de Raad, bestaande uit drie leden, waarvan elke partij een lid kiest en het derde lid door deze twee aldus gekozen leden wordt aangewezen. Zodra het overleg met de Re publikeinse regering te Djogja- karta is beëindigd, zal de Indo nesische delegatie terstond aan de Raad bekendmaken, welk lid Een beslissing werd weer uitgesteld. Dinsdagavond heeft de Veiligheidsraad de behandeling van de Egyptische kwestie voortgezet. De voorzitter zeide, dat Egypte terecht de aanwezigheid der Britse troepen beschouwde als mogelijke aanleiding tot botsin gen, zoals er inderdaad reeds voorgevallen zijn, en die de inter nationale veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen. Hij zeide verder, dat Egypte er gelijk in had, te menen, dat de inbreuk op zijn souvereiniteit, volgens het handvest, het recht gaf zijn toevlucht te nemen tot zelfverdediging. Sprekende als gedelegeerde van Syrië zeide de voorzitter, dat Egypte het volste recht had de zaak voor de raad te brengen. Hij kan im- Hij waarschuwde de raad, dat, indien niet in een terugtrekking der troepen voorzien werd, ern stige onlusten in Egypte dreig den. Australië gaf zijn steun aan de Braziliaanse resolutie, waarin directe onderhandelingen tussen de beide landen aanbevolen werd De voorzitter sprak zich tegen het Belgische amendement uit, dat de kwestie naar het inter nationale Gerechtshof voor de Een order van generaal Soedirman Een onderschepte order van generaal Soedirman, gedateerd 19 Augustus en gericht aan alle republikeinse territoriale com mandanten op Java vervat de uitwerking van de rede van Sja- rifoeddin van 15 Augustus j.l. Uit deze order blijkt, dat de Chi nezen nu beter moeten worden behandeld. In de order komt de volgende zin voor: „De veiligheid hunner levens moet voortaan worden gegarandeerd" en „be richten die in verband met de Nederlandse operaties in staat zijn wederzijds wantrouwen te wekken en waarbij Chinezen als lokmiddel worden gebruikt, moe ten worden voorkomen en de ver spreiding. daarvan is streng ver boden". Nieuw massagraf gevonden- Op 16 Augustus werd een mas sagraf onderzocht, dat gelegen was 15 meter ten Zuiden van de moskee van Wanasari (Pekalon- gan) en waarin tussen 20 en 30 lijken van Chinezen werden ge vonden. Tot nog toe werden zes dezer lijken onderzocht: het wa ren alle jonge, volwassen Chine zen en alle lijken toonden de sporen van ernstige mishande lingen. De Chinese consul-generaal te Djogja. Volgens een woordvoerder van de republikeinse regering zou tij dens een onderhoud tussen presi dent Soekarno, Mr Sjarifoeddin en de Chinese consul-generaal Tsjiang Tsjia Tsoeng, verklaard zijn, dat de formatie van Chinese verdedigingscorpsen „niet nood zakelijk" is. Na dit onderhoud vertrok de consul met een spe ciale trein naar Soerakarta om aldaar de toestand onder de Chi nese uitgewekenen te onderzoe ken. Verbetering situatie bezette gebieden. In de door de Nederl. troepen bezette gebieden begint de ont wikkeling een tamelijk gunstig aspect te verkrijgen, welke op Sumatra nog wel het gunstigst is. Merkwaardig was vooral de hartelijke ontvangst door de ar beiders op _de olieterreinen op Palembang. De Amerikanen van de Standard Pol- raakten daar zeer onder de indruk van het enthousiasme hunner arbeiders en de uitstekende houding en het optreden van het „Gadjah Me- rali" bataljon (een bataljon van het K.N.I.L.). Waar het evenwicht tussen de goederencirculatie en de geldcir culatie enigermate is hersteld verdwijnt de onrust zienderogen. In het Palembangse en het Oostelijke deel van Java's Oost hoek is de 'situatie na een be langrijke injectie van goederen vooral textiel onmiddellijk verbeterd. geldigheid van de verdragen wil de verwijzen. De Australische af gevaardigde, Hodgson, zeide, dat de Raad nooit een instrument mocht worden voor - landen, wel ke zich van hun verplichtingen wilden ontdoen. De Egyptische eerste minister verzette» zich te gen 't Australische amendement, dat een gelijktijdige bespreking van de Soedanse kwestie bij alle verdere onderhandelingen voor staat. Hij meende, dat dit slechts een zaak tussen Egypte en de Soedan was. Hij handhaafde zijn bezwaren tegen de Braziliaanse ontwerpresolutie. De Poolse af gevaardigde verklaarde zich voor, het onmiddellijke terugtrekken der Britse troepen en tegen de Braziliaanse resolutie. Hij zeide dat geen enkele beslissing van de raad de vooruitgang naar onaf hankelijkheid van de vroegere koloniën kon tegenhouden. Cado- gan steunde het Belgische en 't Australische amendement. Hij verweet de voorzitter, gesproken te hebben zonder antwoorden in acht te nemen. Hij herhaalde de Britse eis, dat het verdrag van waarde zou blijven. De vergadering werd tot Don derdag verdaagd. DE BILT ZEGT: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist met wei' nig wind. Warm en overwegend zonnig weer met alleen in het Zuidelijke gedeelte van het land een vrij krachtige wind tussen Noord en Oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1