De „Noodwet Ouderdomsvoorziening OiisBinnefllandslwn! Een practische uiteenzettieg. 7'Zcucf tot fyod Het wereldgeweten vergast met de 6.000.000 Joden? Dejaaiiy kse conferentie der F. A. 9. De tactiek der verschroeide aarde richt onnoemlijk veel schade aan. Opbrengst in buitenlands geldsoort mag in guldens afgerekend worden. kantoren en wel voor he», die in/II i het bezit zijn van een rente K&UtS-t Ut t it&Ct* Klasse X Klasse II Klasse III Klasse IV Klasse V 528.— 504.— 480.— 456. 432.— 936.— 900.— 864.— 828.— 792.— Dit zijn de maximum-uitkerin gen, d.w.z. dat pertsonen, die geen inkomen of een inkomen van niet meer dan f 50 per jaar ontvan gen, recht hebben op boven staande uitkeringen. Een onge huwde in klasse IV zonder inko men, ontvangt dus een nooduit- kering van f 456, een gehuwde zonder inkomen in klasse V een uitkering van f 792 per jaar. Vart inkomens boven f 50 per jaar wordt de helft in mindering ge bracht van de uitkering, mei dien verstande, dat de inkomens naar beneden worden afgerond tot een veelvoud van 50. Bijv. bij een inkomen van f 480 wordt de helft van f 450 is f 225 op de uit kering gekort. Verder dient er rekening mee gehouden te worden, dat het eigen inkomen, vermeerderd met de nooduitkering, nimmer mag uitgaan boven de maximum-in komengrens. Een ongehuwde in klasse III mag dus aan eigen in komen plus nooduitkering nooit meer ontvangen van f775. Komt het totale bedrag daarboven uit, dan wordt de uitkering met dat meerdere verminderd. Tenslotte wordt de uitkering naar boven afgerond tot een veelvoud van 12. Een paar voorbeelden. Ter oriëntering volgen hier een paar voorbeelden, waarbij ge makshalve is aangenomen, dat betrokkenen in klasse I wonen. a. X is gehuwd. Hij ontvangt f2.56 invaliditeitsrente (zonder toeslag) en zijn vrouw een V. O. V.-pensioen van f 156 per jaar. Totaal inkomsten f 412 afgerond f400. Van de uitkering ad f 936 wordt f 200 afgetrokken. Deze wordt dus f736, afgerond tot een veelvoud van 12 is f 744. Hun inkomen wordt dus f412 ■j- f 744 f 1156. door CARLA BERGENTHAL 13) —er- De klok zweeg, ze waren op 't kerkhof. De wagen knarste over de grintweg en bleef ein delijk bij een open groeve staan. De doodgravers stonden al te wachten. Snel en geoefend hie ven ze de lichte kist van de wa gen en lieten hem langzaam langs de touwen in de kuil glij den. Mét luider stem bad de do- miné het „Onze Vader", het snikken der vrouwen klonk er tussen door. Dan wierp hij een handvol aarde in de kuil: „Tct stof zult gij wederkeren"! De anderen volgden. Dof ploften de doorweekte aardkluiten op de kist. Haastig verlieten dan do heren het kerkhof. De vrou wen volgden in hun bespatte, modderige schoenen en rokken. Zwaar en dof viel de hoge, ijze ren poort achter "hen dicht. Op het stille verlaten kerkhof schoffelden twee knechts het graf verder dicht. „Wie hebben ze daar ge bracht?" vroeg de een, terwijl hij met zijn spa een grote aard kluit kapot sloeg. „Een oudje uit 't gesticht", was 't onverschil lige antwoord. „Dan niet ge treurd, die was toch niet meer gegroeid", 'echte de eerste grof. ui. Huisraad, polissen, geld-1 middelen. Verder worden niet tot het vermogen gerekend o.a. huisraad, kleren etc., welke strekken tot eigen gebruik en polissen van levensverzekering, rechtgevende op een uitkering ineens van in to taal niet meer dan f 2000 .Ais de beschikbare geldmiddelen (sal di bfj banken, spaarbanken, giro, contant geld) in totaal niet meer bedragen dan f500, worden deze gelden ook niet onder vermogen begrepen, evenmin de waarde van goud- en zilverwerk, indien deze niet meer bedraagt dan f 2000. Blijkt echter, dat de spaarduitjes méér bedragen dan f 500, bijv. f 600, en de waarde van het goud en zilverwerk niet f 2000 maar 12500 is, dan worden deze be dragen van f 600 en f 2500 tot het vermogen gerekend. Men mag dus geen aftrek van f 500 en 2000 toepassen. Waardebepaling huizen. Een eigenaardige bepaling geldt ten aanzien van de waardering van een huis, hetwelk de eige naar zelf bewoont. Betreft het een gehuwd persoon, dan wordt het eigenbewoonde huis geacht een waarde te hebben van I00/,i x de geldswaarde voor vrije woning. Bij een ongehuwd persoon x die waarde. Het lijkt ingewikkel der dan het is. Luistert u maar. In een gemeente 3e klas is de geldswaarde van een vrije woning (wij deelden dit reeds eerder mee) f 150. Wanneer nu een gehuwde man in deze gemeenteklas een eigen huis bewoont, dan geldt als vermogensbestanddeel daar voor 10®/a x f150 f2500 (ook al ia dit hpis misschien f6000 waard). Wanneer nu de inkom sten uit dat vermogen moeten worden berekend, zal van dit be drag f 2500 6 pet. moeten worden genomen. Dit levert weer op een bedrag van f 150. Uiteindelijk komt het dus hierop neer, dat het wonen in een eigen huis en het hebben van een vrije woning als inkomen hetzelfde resultaat opleveren. Berekening van de uit' kering. Wij willen thans nagaan hoe veel de uitkering bedraagt. Even als de grenzen voor de inkomens, zijn ook de bedragen der nood- uitkeringen afhankelijk van de gemeenteklasse. Het schema ziet er als volgt uit. Jaarlijkse uitkering in guldens. Gem.klasse Ongeh. Gehuwden b. IJ. is gehuwd. Hij heeft een krachtens de sociale verzekering heL bf'T dea Riiksrerze- Met ingang van vandaag wordt kenngsbank. Voor de oyengen in de zaal v^or tijdelgke tentoon- door de Raad van Arbeid. Of- steUingen van heJt mJuseum Boy. schoon de hetalmg maandelijks mans |en herdenkingstentoonstel- f sc.hiedt- kaf niet verwaentling gehouden van Kathe Koll- bedrijfspensioen van f 800 en een vor<3Gn- n(\oaui^eringGn witz. Deze kunstenares, die in '67 ouderdomsrente van f234. Totaa] °P G0J1 J~ag. eerste der Koeningsberg geboren werd. inkomsten f 1034, afgerond f 1000. - maan.-£'.?a zul.en wordeiv overleed 22 April 1945 op het ka- Van de uitkering ad f 936gesteld. Dit zou uiteraard voo^ steel Moritzburg bij Dresden, al- wordt f500 afgetrokken. Dezej postkantoren met mogelijk waar zy de ia.atste drie jaar va.i wordt dus f436, afgerond f 444.zun. maar wel mag or £ere~1 haar leven een toevluchtsoord ge- De totaal inkomsten zoudenkena worden (uitgezonderd na- vonden \ja det aan de macht dus zijn f 1034 f 444 f 1478,ttiurlsjk de eerste maanden, komen van het nationaal-socia- doch dit is f103 meer dan hetwaann 0e grote stroom van aan- iisme jn 1933 had zjj verbannen maximum bedrag. De uitkering vragen verwerkt moet worden1 u:j het openbare kunstleven, ver- ondergaat dus nogmaals een ver- datoen "''kering over een be- der in teruggetrokkenheid ge- mindering van f103 en wordtP8»1?* "E™*,™ maand j leefd. f444 f103 f341, weer af gerond is f 348. De totaal-inkomsten zijn der halve f1034 f348 f1382. wordt uitbetaald. 1 j),, tentoonstelling omvat teke- Ingangsdatum. j "in§en "n grafiek, benevens enke- I le reproducties van haar beeld- Zoals reeds bij de aanvang houwwerk, waaraan zij zich in haar laatste levensjaren geheel had gewijd. werd opgemerkt, gaat de uitke- De organisatie. rjng voor de nu reeds 65-jarigen De uitkeringen worden vastge- in op 1 Oct. 1947 (mits de aan- stelcf en toegekend door de Raad j vraag tijdig is gedaan, d.w.z. in van Arbeid, aan wie ook het aan- geen geval later dan eind No-pianist George van Renesse een Frits Schuurman zal met de vraagformulier moet worden toe gezonden. Voor de controle op de in 't aanvraagformulier ge stelde gegevens zijn voor iedere gemeente commissies van onder zoek ingesteld. Deze commissies, waarvan de voorzitter en de le- vember). tournee door Noorwegen en Fin- Verder gaat zij in op de eerste 1 land maken, waar het publiek ter dag der maand, waarin de aan-1 kennismaking werken fan Neder landse componisten worden ge presenteerd. Op 5 October treden vrager 65 jaar wordt. Zij kan echter nooit vroeger ingaan dan een maand voor de beiden op voor de Noorse radio eerste dag der kalendermaand,te Oslo, waarbij van Renesse het den worden benoemd door Bur- J waarin de aanvraag bij de Raad 1 pianoconcert van Willem Pijper gemeester en Wethouders der van Arbeid werd ingediend. Dusten gehore zal brengen. 7 Octo- gemeente, hebben tot taak de als iemand 3 Dec. 1947 65 jaarber geeft Van Renesse samen met Raden van Arbeid van advies te 1 wordt, doch de aanvraag pas 15 dienen ten aanzien van de toe- Februari 1948 indient, zal de uit- kenning der ouderdomsuitkering.kering niet vroeger dan 1 Jan. De betaalbaarstelling heeft 1948 kunnen ingaan, maandelijks plaats via de post-1 (Wordt vervolgd.) De Joden maken zich gereed tot de daad. Protest-samenkomst te Amsterdam. „En God zal u naar Egypte doen wederkeren ln schepen, door de weg waarvan ik u gezegd heb: Gij zult die niet meer zien, en aldaar zult gij u aan uw vijanden willen verkopen tot dienst knechten en tot dienstmaagden maar daar zal geen koper zijn". Deze woorden uit Deuteronomium 28 vormden de inleiding tot de rede, die rabbijn A. Prins Zondagavond in de synagoge aan de Lekstraat te Amsterdam uitsprak. Een extra dienst besloot in Amsterdam de vastendag, die het Palestijnse opperrabbinaat had uitgeschreven voor alle Joden over de gehele wereld in verband met het lot van de opvarenden der 3 schepen met Joodse immi granten, die hebben getracht ille gaal het Beloofde Land te berei ken en die thans naar de Engel se zone van Duitsland worden overgebracht, nadat zij hadden geweigerd aan land te gaan. Rabbya Prins zeide, dat alle Joden thans diepe smart voelen over het lot van hun broeders en zusters, die op weg zijn gedepor teerd te worden naar een grond, nog nat van de tranen en het bloed der Joodse kinderen, die daar werden vermoord. Er zijn geen woorden om deze verschrikkingen te beschrijven, Bij de opening van de jaar lijkse conferentie der F.A.O. te Genève werd eenstemmig tot voorzitter gekozen: Doctor Fritz Wahlen, een Zwitserse land bouwkundige, die tijdens de oorlog een belangrijke rol in de organisatie der Zwitserse voed selvoorziening gespeeld heeft. De hoofden der delegaties van Canada, Chili, Tsjecho-Slowa- kije, Frankrijk, Mexico, Groot- Brittannië en Amerika, werden gekozen om samen met de voor- zittei; en de onder-voorzitters de generale commissie te vor men. De eerste taak dezer commis sie was een beslissing 'te nemen omtrent het al dan niet toelaten tot de F.A.O. van Oostenrijk, Finland, Siam en Pakistan. Toen Dr Wahlen zijn voor zittersplaats innam, bracht hij met klem de noodzakelijkheid tot internationale samenwerking naar voren „nu het peil der agrarische productie met recht onrustbarend genoemd kan worden". Hij deed een beroep op de gedelegeerden om zich ge heel achter het werk te stelLen om te vermijden, dat het een kwestie van „routine" zou wor den. Reuter meldt nader, dat 49 landen de kwestie van de per manente wereld-voedselraad ter conferentie zullen behandelen. Bij de eerste bijeenkomst ont brak de Sowjet-Unie, die echter wel een uitnodiging heeft ont vangen. aldus spr., die verklaarde zich niet te kunnen voorstellen, dat het. mensen zijn, die dit mensen kunnen aan-'-en. Het ls de climax van de vloekreeks, die Mozes over Israël uitsprak. Israël, dat geroe pen is het bestaan van de enige God te verkondigen en de waar heid te verbreiden, moet, vervolg de spr., steeds lijden als de we- tot September, wanneer, naar wij reld ln moeilijkheden verkeert, hopen. de burgerij gekalmeerd zal Het bewijst, wat gerechtigheid zÜn eigenlijk is en hoe verdorven onze de zangeres Desl Halban een huisconcert ten huize van de Ne derlandse gezant te Oslo, terwijl op 9 October deze beide solisten een openbaar recital geven. Op 8 en 10 October treedt Ge orge van Renesse op als solist bij door Frits Schuurman gedirigeer de concerten met de Oslose Phll- harmonie, waarbij werken van Otterloo, Orthei en Wagenaar worden uitgevoerd. Frits Schuurman dirigeert op 26 en 28 September een 2-tal con certen in de Finse hoofdstad Hel sinki en op 30 September een con cert in Abo. Het Parrjse café-hoofdkwartier van de ln Frankrijk furore ma kende Existentialisten-beweging onder leiding van Jean Paul Sar tre, genaamd „Le Tabou", werd Zondagmorgen belegerd door met emmers water gewapende buren, die zich beklaagden over de „luid ruchtige bijeenkomsten" van deze filosofische groep. Men had reeds de politie ge waarschuwd, en nadat deze ter plaatse verschenen was werd op de deur van „Le Tabou" de me dedeling aangeplakt: „Gesloten drukte het houten plankje waarop de naam Regina Heer en haar geboorte- en sterfjaar stonden in de aardheuveL Vier weken later gingen de huismoeder en Verena naar het graf van de blinde. Zonder veel woorden hadden beide vrouwen elkaar gevonden. Ook nu ge noten ze stilzwijgend van het on gestoorde samenzijn. Langzaam wandelden ze de van ouds be kende weg. Ze hadden een schepje, een gieter en een mandje asterplantjes bij" zich, want het plekje grond, waar onder de blinde lag, moest er van getuigen, dat men haar nog niet vqrgeten was. Op de lege grafheuvel stond nu een .een voudig zwart-houten kruis. Dat was steeds de laatste gift van de stad aan zo'n arm gestorven gestichtsvrouwtje. Ijverig begon de huismoeder de grond te bewerken. Verena zette de tere plantjes netjes in rijen er in. Niet ver van hen vandaan was de tuinman bezig een rijkversierd graf te begie ten, waarop een kostbare blin kend witte marmeren steen pronkte. Toen hij klaar was, kwam hij met een volle gieter naar de beide vrouwen toe. Laat mij dat graf maar even voor u gieten, met dat kleine gietertje komt u aan geen eind." Vriendelijk keek hij ze aan en generatie. Rabbijn Prins stelde aan het wereldgeweten de vraag: „Waar zijt gij? Kunt gjj aanzien, dat dit volk teruggevoerd wordt naar het land van de grootste wreedhe den? Of zyt gij vergast met de 6.000.000 Joden V' De vernedering, die thans de mensheid wordt aangedaan, zeide spreker, is feller en dieper dan wat tijdens de oorlog is geschied, omdat het nu geschiedt en omdat het wordt uitgevoerd door de overwinnaars van Duitsland, door de brengers van beschaving. Maar, riep spreker uit, het „wee Assyrië" geldt voor ajle imperia, die hun hand naar Israël uitstrek ken. „God bescherme onze broe ders en zusters, die thans nog op de schepen zijn en geve hun een toekomst. Voer hen uit de duis ternis in het licht en late het spoedig zijn". Met het blazen van de sjoufer (hoorn) als oproep tot het Joden dom zich tot de daad gereed te maken, eindigde deze plechtig heid. In het kader van de culturele uitwisseling met de Scandinavi sche landen zal de dirigent van de Oslose Philharmonie Odd Gru- ner Hegge, in het midden van No vember een bezoek aan ons land brengen, samen met de pianist Jan Wolner. Het eerste concert wordt gegeven op 1 November voor de K.R.O.-microfoon. Zaterdag is Limburg weer een dorp rijker geworden. Na jaren van pioniersarbeid heeft zich in dit voorjaar een zestigtal perso nen gevestigd in het Looise ven, een moerassig gebied in de ge meente Wel aan de Limburgs- Duitse grens, dat thans als tuin- dersgrond productief is gemaakt. Dit is mede mogelijk geworden door de medewerking van de Limb. Land- en Tuinbouwbond, de Venlose veiling, het gemeen tebestuur, wederopbouw en ver schillende andere instanties. Za terdag is het nieuwe tuinbouw centrum officieel geopend. De Duizenden tonnen en hectaren moedwillig vernield. Hier volgt een opgave van ver nielde ondernemingen en bedrij ven, voor zover tot op de. datuin van afzending beschikbaar. De Goedangruimte te Cheribon is onbeschadigd, en daarmee op vooroorlogse capaciteit aangetrof fen, n.l. 65.000 m2. De opslag ruimte te Tegal is het zwaarst beschadigd en van de, capaciteit van 34.000 m2 is slechts een der de min of meer bruikbaar. Te Tjilatjap is omstreeks twee der de deel van een totaal van 60000 m2 totaal vernield. Te Pasaeroe- an zijn van een totaal van 20.000 een heldere straal over de plantjes ruisen. De vrouwen waren hartelijk blij. De hitte van deze late zo merdag had hen loom en moe gemaakt. „Zo", zei de tuinman tevreden, toen de laatste drup pel uitgesproeid was, „dat is ge noeg voor vandaag en de vol gende dagen zal ik er een van de jongens voor laten zorgen, 'k Moet nog ergens wat latten hebben liggen, daarvan kan hij mooi een rand er omheen ma- m2 twee grote Goedangs vernield Te Probolinggo resteert slechts een opslagruimte voor 2500 ton van een ruimte van 12.000 ton. Te Panaroekan is de oorspronke lijke ruimte (20.000 tons) geheel intact, evenals te Banjoewangl (3500 ton). Wat de landbouw-ondernemin- gen van 500 ha en groter op Ja va, en van 1000 ha en groter op Sumatra betreft, zijn op West- Java in het Bandoengse vier thee ondernemingen vernield, op de hoogvlakte van Pengalengan 14, bij Tjibadak 8, bij Soekaboeml 13, Looise venners hadden hun ne derzetting feestelijk getooid en <#itvingen tweehonderd genodig den. om het feest mee te vieren. Maandagavond is te Kostvlies (gem. Gasselte) bij het koren- dorsen brand ontstaan door wrij ving van de drijfriemen ener dorsmachine. Veertien koren- mijten en het dorsgarnituur gin gen verloren. Ruim 550 hectoliter rogge ging in vlammen op. Maandagmiddag is een veertig tal manscliappen van de hulpver lening luchtbescherming uit Ven- lo naar de Peel getogen ten ein de deel te nemen aan het blus- singswerk. De mannen hebben zeer hard gewerkt. Door hun toedoen ble ven een- tiental arbeiderswonin gen alsmede een turfstrooiselfa- briek, gelegen in de Moost onder Nederweert, van brand gevrij waard. Maandagmiddag omstreeks 12 uur brak brand uit in het land goed „Vinkeloord", gelegen on der Nuland en toebehorend aan de familie Sopers uit 's-Herto- genbosch. De brand ontstond in het landhuis, bewoond door de familie Huybregts. Het landhuis brandde totaal uit. De boerderij alsmede de bei de woningen mochten gespaard blijven. De boerderij liep veel waterschade op. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Tijdens het zwemmen in het toevocrkanaal van de Stuw te Belfeld is de 28-jarige Th. H. uit Baarlo vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming plotse ling overleden. H. verkeerde in gezelschap van drie zijner broers. Bij K.B. is J. L. Prijs benoemd tot consul der Nederlanden te Abidjan (Ivoorkust). Verder is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw Prof. Mr H. Bregstein, deskundige bij het intergeallieer- de agentschap voor herstelbeta lingen. Maandagmorgen is het on geveer vierjarig kindje van de fa milie Z. te Gieten door een vrachtauto aangereden en ge dood. Bij een familie in de Louwse Poort te 's-Hertogenbosch is Maandag een baby van 5 maan den in de wieg gestikt. H. M. torpedobootjager „Piet Hein" is uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. De Skymaster „Bathany" van de Panamerican World Airways is Dinsdag te Batavia geland met een groep luchtvaartdeskundigen van de civilaeronautics associa tion, die een wereldinspectie- vlucht naar vliegvelden maakt. Het toestel vertrok na twee uur weer naar Singapore. vermeld; bij Djombaag 4, waarbij nog komt de zinloze vernieling van het suikerproefstation te Pas- soeran. Op Sumatra's oostkust zijn ver brand of vernield van de Mij. „Arendsburg" de Tabaksonderne- ming: Soenget Metjirin. Voorts de rubber-onderneming „Sarang Gi- tang" en de ollepalm-ondernemlng „Bangoeng Bandar". Twee grote rubber-ondernemingen van de De- li-maatschappij alsmede een grote palmolie-fabriek van hetzelfde concern. Voorts de rubber-onderneming „Chlnakasi" en de Zwitserse rub beronderneming „Tjlnaradja". Modern Onlangs ontmoette ik plotse ling oude kennissen, die ik sinds de bevrijding niet meer gezien had. Ze waren op de fiets „Zeeland aan het verken nen'. Hij droeg een heel kort broekje, waaruit dunne, witte bo nen staken. Zijn lichte sporthemd Was tot bjjna op het midden van zijn bovenlichaam geopend. Zijn vrouw was gekleed-in een lange, lichte broek en een Schots blousje, vanwege de warmte, zei den ze. In. de tijd, waarin we even met elkaar praatten, stak Geldigheid militaire retourkaarten. In verband met dc verjaardag ZÜ e8n Si+garet °P' Hjj S'0pte zijn j M ,_J woordenstroom en keek begerig naar de „Fifty-Fifty", die geen Fifty-Fifty" bleek te zijn, want hü kroeg niets. Sinds m'n vrouw rookt, kom van H. M. de Koningin zullen de militaire retourkaarten (plaatsbewijzen enkele reis, voor militairen geldig voor heen en terugreis) van Vrijdag 29 Augus- ikTte^ tekort"'-"ze'i^^'zCch- tiic Int or. mol rSniH» Cor._ 1K sieeus ICKOrL zei Illj ZULU tus tot en met Dinsdag 2 Sep tember geldig zijn. De Nederlandse en Belgische meelaankopen in de V. S. België en Nederland hebben in het afgelopen weekend belangrij ke hoeveelheden meel in de V.S. aangekocht. België heeft opnieuw 80.000 cwts tarwemeel aange kocht en aan de fabrieken offer te gevraagd voor nogmaals 40000 cwts. Wanneer deze hoeveelheden zullen zijn afgeleverd, zal België j modern. Over een tijdje lopen we zijn gehele Octobertoewijzlng, naakt! Wie zal zich daaraan sto- groot 240.000 cwts hebben opge- ten? Alles is immers betrekke- tend. Ik moest lachen, of ik wilde-of niet. Zo moeten jullie kennissen je ooit niet zien! Waarom niet? vroeg hij, kennelijk een beetje geërgerd, modern is modern! De tijden veranderen en wij moeten ons aanpassen! Niemand stoot zich er- meer aan, of je moet natuurlijk „con servatieve denkbeelden" hebben. „Tja", zei ik, „tja, de tijden veranderen en de normen met hen. Je hebt gelijk: modern is nomen. Nederland heeft 120.000 cwts aangekocht en offerte gevraagd voor nogmaals 120.000 cwts. De Nederlandse toewijzing voor Oc tober bedraagt eveneens 240.000 cwts. lijk! Ook de norm van de zede! Ofheb ik misschien onge lijk? Zijn wij slachtoffers van de tijd of mensen met karakter? Ad Interim. De tuinman ging verder met zijn grote gieter. De vrouwen zetten zich op een bank daar vlak bij, overschaduwd door een machtige treurwilg. Een hele poos bleef het stil tussen hun beiden. Verena vond, dat de huismoeder er opeens zo oud en moe uitzag. En geen nieuws gierigheid, maar een eerlijk meeleven bracht haar tot de schuwe vraag: „Wie bedoelde de tuinman toch met die Hans, die zo'n goede hulp voor u had ken. Ik denk, dat u in het ge-kunnen zijn? Was die vroeger sticht wel genoeg te doen hebt ook in het gesticht?" en blij bent, als er niets extra's bijkomt." „Dat is waar", zei de huismoe der, „maar voor dit graf -zou ik me toch tijd gemaakt heb ben. ,,'k Geloof het graag", bromde Lang bleef de huismoeder stil voor zich uit staren en haar blauwe ogen werden sombei', alsof een groot verdriet er zijn schaduw over wierp. In de hoogste top van een den floot een merel, vrolijk en schel. De Hü spuwde in zijn handen en het dan meteen het water la waardeerden, de tuinman, „u offert u daar he- bloemen op de graven geurden lemaal op. Ja, ja, een jonge j zoet en zwaar. Toen begon ze flinke hulp zou u er goed bijspreken, zacht en weemoe- kunnen gebruiken. Zonde toch djS> alsof ze het aan de doden van uw Hans, doodzonde! Maar bier vertelde: „Hij was niet 'tis nu eenmaal zo. Dus laatslecht, mijn Hans, mijn enige dat graf nu maar rustig aan1 jongen, maar luchthartig, een mij over, ik doe het graag. Je waaghals en vol avontuurlijke bent een dappere vrouw, deP'an"cn- En opvliegend was hij, stad moest het alleen wat be- vreselijk opvliegend. Zijn va- ter betalen." I der was streng, veel te streng. „We zijn ermee tevreden,1 °ch- bij meende het goed en mijn man en ik, antwoordde dc wou een flinke man van de jon- huismoeder haast verlegen. Dan gen maken. Maar Hans haatte stak ze dankbaar hem haar I iedére dwang, zowel van zijn werkhand toe. Het gebeurde zo 'onderwijzers als van zijn vader, zelden dat anderen haar -werk Hij wou vrij zijn, de wereld ver bij Krawang 4 en bij Tjiandjoer 1. Bij Soebang zijn van de „An- glo-Dutch plantations company" (geheel Brits kapitaal) bij de Rub ber- en theefabrieken plus drie krachtstations vernield. In het Patoeha-district zijn er voorts 7, en bij Soemedang 1 on derneming vernield. Wat de kina-ondernemingen be treft zijn bij Pengalenga 2 on dernemingen vernield. Rubber- en suiker ondernemingen. Wat de rubber-ondernemingen betreft bij Tjibadak 3, bij Soeka boeml 5, bij Krawang 4, bij Ban doeng 2, bij Tamboen 1, bij Bui tenzorg 2, en in de Patoeha-com- binatie met Soebang 1 en te Band- jar 2 ondernemingen vernield. Betreffende de suikeronderne mingen kan worden gemeld, dat er bij Cheribon 7 licht en 3 zwaar werden beschadigd. Bij Krawang werd voorts een sisal- en tapioca-onderneming ver nield. In Midden-Java zijn bij Peka- longa een theefabriek vernield en 9 suikerfabrieken vernield of verbrand. Bij Semarang zijn drié rubber- en koffie-ondernemingen afgebrand, alsmede een suikerfa briek en 2 koffie-ondernemingen. Bij Kendal is een rubber-, een thee- en kina-onderneming afge brand. Bij Salatiga een koffie-on- derneming. In Oost-Java zijn %an de rub ber- en koffie-ondernemingen in het Malangse 21 vernield (vol gens radio-Djocja werden in die streek 30 ondernemingen en zes fabrieken door de extremisten in as gelegd). In Besoeki zijn 8 en in Banjoewangl 2 ondernemingen Ook coupons, dividendbewijzen en effecten vallen onder deze regeling. overen, zoals hy dikwijls zei. En dan vonkten zijn ogen en zijn bruine wangen kleurden zich. En hij maakte zich vrij. Op zekeren dag is hij er van door gegaan. Hij is naar Frank rijk gevlucht als blinde passa gier in een goederentrein. Half verhongerd en zonder geld kwam hij daar aan, en toen heeft hij zich in het Vreemde lingenlegioen laten aanwerven. Een paar weken later is hij met honderd anderen naar Afrika verscheept. Hij was nog niet eens achttien.... O, de tijd, die toen kwam, was vreselijk Briaven heeft hij naar huis ge schreven, om een steen te doen vermurwen. Hij vroeg om geld, hij smeekte, hij bedelde. Het le ven in het Vreemdelingenle gioen was een hel, hij wou naar huis, het kon hem niet schelen, wat hij zou moeten doen, werken wou hij als een paard, als hij maar weer thuis was. Maar zijn vader bleef hard. De jongen moest nu de gevolgen maar dragen, zo alleen zou hij wijzer worden. En ik, ik had geen cent om hem te sturen. Toen hij dat leven niet langer uithouden kon, vluchtte hij, toen hij wacht had. Maar op zijn vlucht hebben ze hem neergeschoten, mijn arme enige jongen doodgeschoten. En hij was nog niet eens 18 jaar! In de woestijn is hij ergens begra ven." (Wordt vervolgd.) Algemene vergunning A 900408. De Ned. Bank N.V., kantoor deviezenvergunningen heeft op grond van het deviezenbesluit 1945 een algemene vergunning verleend: Ten eerste: aan inleveringskan toren in de zin van art. 39 sub 11 van het besluit herstel rechtsver keer (K. B. E 100, zoals gewij zigd bij K. B. F 272) om de op brengst in buitenlandse geldsoort verkregen handelingen in het bui tenland öiiuer vigueur van het bepaalde onder 8 (rom.) van de- viezenbekendmaking 5/47 ten aanzien van als aanvaard bezit aan te merken buitenlandse effec ten, toebehorende aan niet-inge- zetenen van Ned. nationaliteit, desverlangd aan zodanige niet-in- gezetenen in guldens af te reke nen door credttering van de te genwaarde op een niet-transfera- bele guidensrekening (geen ac- coordrekening) ten name van de betrokken niet-tngezetene van Ned. nationaliteit bij een inleve ringskantoor, met dien verstande, dat indien door inning bankdevie- zen zijn verkregen, een inleve ringskantoor, dat zelf geen devie- zenbank is, die bankdeviezen aan de Ned. Bank N.V. of aan een deviezenbank tegen guldens dient te verkopen. Ten tweede: aan gemachtigden in de zin van deviezenbekendma- king 5/47, om betaalbaar gestel de coupons en dividendbewijzen van buitenlandse effecten, zome de aflosbaar gestelde buitenland se effecten, welke toebehoren aan niet-ingezetenen van Ned. natio naliteit en als aanvaard bezit zijn aan te merken in hun gemelde hoedanigheid van die niet-ingeze- tenen tegen guldens te kopen en de tegenwaarde af te rekenen door creditering op een niet- transferabele guldens-rekening (geen aecoordrekenlng) bij een inleveringskantoor ten name van de betrokken niet-ingezetene van Ned. nationaliteit, met dien ver stande, dat de aankoop geschiedt op basis van de koers van de Ned. Bank N.V., waarin echter usan- tiele en economisch gerechtvaar digde provisies en kosten mogen worden verwerkt (zoals de ge machtigden geoorloofd ls bij aan koop van ingezetenen krachtcu3 het bepaalde onder 5 (Rom.) sun A, lid 1 A van deviezenbeken 1- making 5/47) en de daarop te j ui- gen uitvoer en inning in het bui tenland door de gemachtigde wordt bewerkstelligd onder over eenkomstige toepassing van het bepaalde in deviezenbekendma- king 5/47 onder 5 (Rom.) sub A lid 2. Deze vergunning is voor onbe paalde tijd van kracht, doch kan te allen tijde worden ingetrokken. Voor de invoer uit het buiten land van krachtens deze vei gun ning te Innen waarden dient van geval tot geval vergunning te worden aangevraagd. Algemene vergunning A 900418. De Ned. Bank N.V., kantoor deviezenvergunningen heeft op grond van het deviezenbesluit 1945 'n algemene vergunning ver leend aan inleveringskantoren in de zin van art. 39 sub 11 /au het besluit herstel rechtsverkeer (K. B. E 100, zoals gewijzigd bij K. B. F 272), om, mits het be trokken effectenbezit als aan vaard bezit is aan te merken, voor rekening van niet-ingezete- nen van Ned. nationaliteit, die niet woonachtig of gevestigd Zijn in de Ned. overzeese gebiedsde len. Ten aanzien van n!et. uitslui tend in guldens luidende en met uitsluitend in het binnenland be taalbare buitenlandse effectén: In Nederland betaalbaar ge stelde coupons, dividenden, los singen, gedeeltelijke kapitaalte rugbetalingen en liquidatie-uitke ringen hier te lande ln binnen landse geldsoorten te innen. Voor zover dit geschiedt bij een ge machtigd betaalkantoor voor de desbetreffende buitenlandse effec ten en vervolgens de opbrengst af te rekenen door creditering op een niet-transferabele guldens rekening (geen aecoordrekenlng) bij een inleveringskantoor ten na me van de betrokken niet-ingeze tene van Ned. nationaliteit. Deze vergunning is voor onbepaalde tijd van kracht, doch kan te allen tijde worden ingetrokken. Voor de invoer uit het buiten land van krachtens deze vergun ning te innen waarden dient van geval tot geval vergunning te worden aangevraagd. Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank. U kent dat. Door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wen telen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed snel ler doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker 'of Drogist. (Ingez. Med.) Het Ned. Rode Kruis helpt slachtoffers van branden. Op initiatief van het Neder landse Rode Kruis is op korte ter mijn een gemeenschappelijke hulpverïeningsactie voor de door boerderijbranden getroffen Bra bantse bevolking georganiseerd door: het Rode Kruis, het lande lijk Interkerkelijk Bureau voor Noodvoorzieningen, het Neder lands Verbond van Vakverenigin gen en het comité „Ruiten troef". Reeds werden verschillende vrachtauto's kleding en bedde- goed naar Asten verzonden. Ned. gezantschap te Sofia. 1 Bij K. B. is te Sofia (Bulgarije) een gezantschap der Nederlanden opgericht. Voorts is Ir Ch. M. Dozy, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Zuld-Siavië, tevens benoemd tot Harer Majesteits buitengewoon minister in Bulgarije. Rehabilitatie hoofd- commissaris van politie D. Schuitemaker. De heer D. Schuitemaker, dis van 1921 tot Mei 1942, toen hij door de Duitsers ontslagen werd, hoofdcommissaris te Utrecht wasj is ln een gezamenlijk schrijven van de ministers van justitie en binnenlandse zaken rechtsherstel verleend. Zijn ontslag is hiermede ongedaan gemaakt en daar er in Utrecht reeds een andere hoofd commissaris was benoemd, is hij met ingang van 1 Augustus j.l. ter beschikking gesteld van de minister van binnenlandse zaken. 20 jaar geëist tegen Jodenverraadster. De procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, Mr M. H. Gellnck, eiste Maandagmiddag 20 jaar gevange nisstraf tegen de 46-jarlge Baren- dina Zeilstra uit Amsterdam, wie ten laste werd gelegd, dat zij ln 1943 (en 1944) 8 Joden aan de S.D. heeft verraden, waarvan er 6 nooit meer teruggekeerd zijn. In zijn requisitoir zeide Mr Ge- linck, dat verdachte van harte aan de arrestatie van de Joden ln Hulshorst heeft medegewerkt. Deze vrouw, aldus de Advocaat- Fiscaal, heeft gehandeld met zelf zuchtige motieven, zonder mede lijden of medegevoel met haar slachtoffers. Uitspraak op 8 September. _j

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2