De beslissing van de Veiligheidsraad door beide partijen zonder enthousiasme ontvangen. .ojweer Mr Van Kleffens: Aan Nederland is de beslissing! Staking in Alexandria Wordt Koning Leopold Wordt Petkofs party verhoden? De T.N.l. op alle fronten in de aanval. De conferentie over de steenkolenprodnctie in Ruhrgebied had een bevredigend verloop. Waarheen met 10 millioen Nederlanders? Niet minder dan één millioen Hongaren mogen niet stemmen. De rol der V. S. bü Europa's herstel. SÊXe 6. 3Ë. A. en de. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zal Nederland Frankrijk om „goede diensten" verzoeken? Vrouwen en kinderen vermoord en een Ned. oorlogsschip beschoten. De droogte periode blijft aanhouden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middclbur- Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Er bestaat in ons land sinds enige tijd een Christelijke Film actie, welke werd opgericht om mede te werken aan een oplos sing voor het hedendaagse z.g. cultuurprobleem. Ook binnen de grenzen van onze provincie be staat een tak van deze actie, n.l. te Middelburg. Het lijkt ons daarom niet overbodig aan deze actie een ogenblik de aandacht te wijden. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 730 Abonnementsprijs 3.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 13 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 27 AUG. 1947 Op- en ondergang nut Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.43 u., onden 19.39 u. Maan op 18.58 u„ onde* 1.31 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HU1ZENGA, Middelburg, Ds 3. KARELSE te Goes, Ds B. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te PoortvBet. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 28 Augustus: 12.14 u. 1.48 m., u. nfc Het is ons eigenlijk nog steeds niet duidelijk of het nu in de be doeling van de C.F.A. ligt om de film tot ons christelijk volksdeel te brengen, dan wel om dat volksdeel met de film Vertrouwd te maken. Ook de lijst van de reeds vertoonde films geeft ons óp deze vraag geen antwoord. In Middelburg werden de laat ste tijd enkele rolprenten te zien gegeven, die blijkens de recensies en de uitlatingen van de bezoe kers van deze filmavonden, nog al in de smaak gevallen zijn. Doch, èn de recensies èn de uit latingen der toeschouwers geven blijk van een onvoldoende ge oriënteerd zijn op filmgebied en ëen, jammer genoeg, zeer gering onderscheidingsvermogen. Daar is b.v. „Pastor Hall", een film, die christelijk genoemd wordt, maar in werkelijkheid vol zit met valse romantiek, sentiment, en op oen wijze vervaardigd werd, dat ze de hartstochten van de mens prikkelt. Een tekst en een dominee maken een boek nog niet christelijk, doch even min een film. Verder is daar de onlangs ver toonde Franse film „De burcht der stilte". Wie enigermate is ingelicht, weet, dat de Franse film beheerst wordt door het noodlots-elementDit ligt er meestal niet dik op. Maar niet de grote dingen zijn het gevaar lijkst. Het zijn meestal juist de kléine dingen, de adders onder het gras, die voor altijd in de ziel blijven haken en onbewust een ontzaglijke invloed uitoefe nen. De C.F.A. laadt een grote verantwoordelijkheid op zich door films ais boven genoemd, te ver tonen. De C.F.A. is opgericht om mede te werken aan een oplos sing van het cultuurprobleem. Eigenlijk moet ze, wil -ze aan haar doel beantwoorden, een op lossing zijn. Het komt ons ech ter voor, dat ze èfi niet mee werkt aan een oplossing, èn zelfs het tegendeel van een oplossing is. Want wat is de drijfveer van haar oprichting? Door de tijds omstandigheden zijn vele chris tenen, vooral jonge christenen tot de ontdekking gekomen, dat we iets missen. (Hoe bestaat het! Is Christus niet alles?) We missen, zo zeggen die christenen, ook de film. Waarom mogen wij niet naar de film? Daar steekt toch eigenlijk niets in? Een goe de film mag je ais christen toch ook wel gaan zien? En ontelbaren voegden de daad bij het woord. Om deze ontelba ren vast te houden, en in hun behoeften te voorzien, werd de C.F.A. opgericht, onder de leuze, dat wij ons eindelijk ook eens met de cultuur moeten bezig houden. Doch, de massa, ook de christelijke massa heeft zich nog nimmer met de cultuur bezig gehouden. Ze doet dat ook nu nog niet. Daarom is in de strik- ste zin van het woord van een cultuurstrijd, op dit terrein en gestreden door de christelijke filmenthousiasten geen sprake! De oprichting van de C.F.A. kan goed bedoeld zijn; gezien de drijfveer tot haar oprichting is zij in de cultuurstrijd van de Christen een stap achteruit, een marchanderen met onze cultuur opdracht. Wij hebben de dure roeping ons met de cultuur bezig te hou den. Reeds in het paradijs werd ons die roeping gegeven. We heb ben daarmee ernst te maken. Doch onze cultuurbeoefening mag nimmer zijn een voldoen aan on ze behoeften, een -denken: God zal er niets tegen hebben! Onze cultuurbeoefening moet in de eerste plaats in de strikte zin van het woord Godsdienst zijn. Ook op het cultuurterrein hebben we in de eerste plaats te vragen: Wat wil God, dat we doen zullen! Niet ons, maar U w naam ter eer! Het uitgangspunt van de op lossing van het cultuurvraagstuk is dus in de eerste plaats: ons leven in Gods handen leggen. Hij zegt ook van het cultuurterrein: Mijn!! En dan, ja dan hebben we ook op het terrein van de film een roeping, n.l. dit terrein op te eisen voor de eer van God. Ad Interim. Staking in Alexandrië uit protest tegen Anglo- Egyptisch verdrag. De arbeiders in alle grote indu strieën te Alexandrië zijn gisteren in staking gegaan. Grote groepen stakers trokken door de hoofd straten van Alexandrië en werden na een uur door de politie ver spreid maar er hadden geen inci denten plaats, De stakers waren niet op de hoogte van het beroep van de plaatsvervangende Egyp tische premier, die via de radio had geadviseerd geen demonstra- we te houden tegen vhet Anglo- Egyptisch verdrag van 1936. De beslissing van de Veiligheidsraad inzake het conflict in Indonesië wordt door de betreffende partijen zonder enthousiasme beschouwd. Mr van Kleffens noemde het voorstel van de V. S. tot het aan bieden van goede diensten „gelukkig geformuleerd". HU voegde er aan toe „het moge een uitstekend besluit zjjn aan de Neder landse regering is de beslissing". Sjahrir verklaarde tegenover Reuter: „Wij hebben Maandag aangegeven, wat ons inziens de beste oplossing van het probleem is. Wij handhaven deze kijk. Sjahrir gaf toe, dat de republiek een kleine overwinning behaald heeft door het feit, dat de Veiligheidsraad Indonesië op gelijke voet ais Nederland heeft behandeld bij de benoeming van een arbitrage-commissie van drie man. De republiek is nog steeds uitdrukkelijk van oordeel, dat de Veiligheidsraad in zijn geheel de zaak had moeten behandelen. De vertegenwoordiger van India deelde na de zitting aan Reuter mede, „Ik ben van mening, dat het besluit niet helemaal een goede oplossing voor de republiek is. Het is te betreuren, dat door veto van het socialistische Frankrijk de stap tot democra tische vooruitgang in Azië moest worden verhinderd". De correspondent van A.F.P. In officiële dringen in Den te Batavia schrijft, dat officiële Haag verklaarde men tegenover Nederlandse kringen te Batavia het A.N.P., dat de Nederlandse zich tevreden tonen over de re- regering niet ontevreden is over sultaten van de in de Veilig- het resultaat der in de Veilig heidsraad gehouden debatten, heidsraad gehouden besprekin- die, zo verklaren zij, in hun geheel overeenkomen met de voorstellen van de Nederlandse afgevaardigde. Het Veto van Frankrijk, aldus deze kringen, wekt geen enkele verrassing, daar de Franse autoriteiten de Nederlandse autoriteiten reeds „beloofd" hadden, dat Frankrijk Nederland zou steunen. In dezelfde kringen deelt men mede, dat Nederland waar schijnlijk Frankrijk, België of de V. S. om hun goede diensten zal verzoeken om het geschil tussen Nederland en Indonesië tot oplossing te brengen, terwijl de republiek zich zal wenden tot Australië of Rusiand. In ieder geval, zo verklaarde men met nadruk, is het zeer waarschijnlijk, dat Engeland de derde mogendheid zal zijn, welke gekozen wordt door de twee landen, 'die zelf door de Ne derlandse en republikeinse re gering zijn aangewezen. Van republikeinse zijde toont' men zich zeer gereserveerd. gen. Welk land Nederland even tueel in het kader van de China- Australische resolutie, zal aan wijzen, kon vooralsnog niet worden medegedeeld. Zou in de komende weken reèds geschieden! De voormalige Belgische minis ter van koloniën, Albert de Vleeschauer, die zijn land zal vertegenwoordigen In de commis sie voor de niet autonome gebie den, heeft b(j het betreden van het vHegveld La Guardla ver klaard, dat In de aanstaande we ken Koning Leopold naar België teruggeroepen zou worden. „Zo het nodig is, zal een ple bisciet plaats hebben, maar wij denken niet, dat het noodzake lijk is hiertoe onze toevlucht te nemen. De Vleeschauer meende, dat de terugkeer van de koning kon plaats hebben door de wet van 1945 in te trekken en door te verklaren, dat de redenen, die de koning in de onmogelijkheid plaatsen te regeren, niet langer bestaan. Naar zijn mening heeft België; een koning „broodnodig". De president van Paraguay heeft bij decreet een uitgebreide amnestie voor allé opstandelin gen afgekondigd. it*i (jMSMMXit b&z&M tcifH familie. Ut Ant&cilta. Onlangs bracht de heer Guïl- jaam Bruel uit Goes, lid van een bekende bloemistenfamilie in Zeeland, een bezoek aan zijn zuster en zwager, de heer en mevrouw Marion Korstanje te Chesapeake (O.) in de Verenig de Staten. ,JJij had geen ogen genoeg!" Dat was de uitdrukkingdie Marion Korstanje, eigenaar van een prachtig gebouwde bloemkwekerij in Huntington, bezigde om de reacties van zijn zwager uit Goes bij diens eerste bezoek aan de V. S. te beschrij ven. De heer Bruel arriveerde 9 Juli j.l. op het La Guardia vliegveld bij New-York. Zijn zwager verwelkomde hem en gedurende een week verbleven ze in New-York. Ze hadden ka mers op de 18de verdieping van het Pennsylvania Hotel èn de heer Bruel was „geheel weg" van de prachtige uitzichten (zo vertelt een verslaggeefster van The Herald-Advertiser" op echt Amerikaanse wijze). Op hun tocht naar Hunting ton reden ze door Virginia, langs Sky Line Drive en- door de (Eastern West Virginia hills". De heer Bruel bracht voor Jacob Eversdijk, wonende 21/69 Johnstown Road, en eigenaar van een groentehall in Fifth- Street Road foto's mee. voor de bruiloft van diens nicht. De heer Eversdijk, die in 1920 naar de F. S. ging, heeft zeven broe ders en twee zusters in Hol land, welke hij sinds zijn ver trek niet weer gezien heeft. Op enkele van de fotos stonden bloedverwanten van Eversdijk, die kleren droegen, welke hg hen na de bevrijding zond. Voor dat de heer Korstanje naar de F. S. vertrok (1925) uaren hg en de heer Eversdijk buren tn Kapelle. „Wij zijn een familie van bloemisten", merkte de heer Korstanje op, toen de verslag geefster hem over zijn familie in Zeeland ondervroeg. 'De heer Bruel, die niet in de V. S. blijft, heeft in Holland nog een broer, die bloemist is en een ander, die de tuinarchitectuur beoe fent. De Korstanje's brachten in 1938 hun laatste bezoek aan hun moederland, doch ze hopen spoedig weer eens te komen. De foto toont ons de heer en mevrouw Korstanje, tezamen met de heer Bruel uit Goes op het terrein van hun bloemen- kwekerij te Chesopeake, O. Eerste Britse nota afgewezen. Naar het Bulgaarse persbureau meldt, Is in de Bulgaarse consti- tuërende vergadering een wets ontwerp ingediend, voor het ver bieden en opheffen vap de boe renpartij, welker leider, Petkof, ter dood veroordeeld is. Het wetsontwerp voorziet te vens in de opheffing van de par lementaire fractie der partij. Eerste Britse nota ver worpen. Generaal Alexander Tsjerepa- nof, de Sowjet vicevoorzitter van de geallieerde bestuurscommissie te Sofia heeft het eerste Britse verzoek tot uitstel van de executie van de leider der Bulgaarse oppo sitie, Petkof, van de hand gewe zen. Op de andere verzoeken, die te Moskou en bij de Bulgaarse rege ring werden ingediend, evenals op de tweede Britse nota aan de ge allieerde controlecommissie te So fia is nog geen antwoord ontvan gen. Een Europees kerkhof geschonden. Het Nederlandse aetie-communique meldt, dat de T.N.I. voort durend druk uitoefent op de bevolking van de randgebieden ten einde haar tot evacuatie naar het republikeinse gebied te dwingen. Wederom zijn Nederlandse patrouilles en posten beschoten bij Adjibarang. Ten westen van Poerwokerto is een Nederlandse post door de T.N.I. met mortieren en geweren onder vuur genomen. Tere Westen van Salatiga in fabriek te Negla bjj Tjiwidej in Mldden-Java zetten Nederlandse troepen een zuiveringsactie in te gen enige formaties van de T.N.I. die hun posities in het bevrijde gebied pogen vooruit te schuiven. De T.N.I. leed gevoelige verliezen en werd verdreven. Een groep van de T.N.I. ten Zuidwesten van Tegal werd door Nederlandse troepen enige verliezen toege bracht. In Oost-Java bij Sitobon- do werden twee republikeinse agi tatoren gedood en veertig gevan gen genomen. Bij zuiveringsacties ten Zuidwesten van Banjoewangi werd een aantal republikeinen ge dood. Een Nederlandse patrouille in de omgeving van Tandjong Ba- lai heeft vier Lasjkarleden neer geschoten en vier gevangen ge nomen. Volgens tot dusver ontvangen gegevens bedraden de verliezen van Maandag, een gesneuvelde en twee gewonden. Op $ele plaatsen zijn in het be vrijde gebied onderdelen van de T.N.I. door Nederlandse troepen verdreven. Dezo onderdelen hadden zich weer verzameld in grotere en kleinere groepen en gaan voort met het vernielen van bruggen en opwerpen van versperringen; Op 23 Augustus is te Garoet een he vige brand waargenomen in de richting Bajongbong achter de heuveltoppen ten Zuidwesten van Garoet. In Taslkmalaja werden drie Ja- pannezen gevangen genomen. Ne derlandse troepen vonden in een Rusland protesteert tegen drielanden-conferentie. De Engels-Amerikaanse confe rentie over de steenkoolproductie van het Ruhrgebied ls Maandag in voltallige zitting bijeengeko men voor het opstellen van haar uiteindelijk rapport over de maat regelen om de steenkoolproductie van het Ruhrgebied te vergroten. Men verwacht, dat dit rapport vandaag of Donderdag gereed zal zijn. Britse functionarissen verklaar den, dat zjj met hun Amerikaan se ambtgenoten op alle punten practisch tot overeenstemming zijn gekomen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft be kend gemaakt, dat 20 Ameri kaanse deskundigen op het ge bied van steenkoolproductle een onderhoud met de Britse en Ame rikaanse gedelegeerden zullen hebben, waarbij zij hun visie op het Duitse steenkoolprobleem uiteen zullen zetten. Sowjetnissische nota aan Engeland en V.S. Het officiële Sowjetnissische persbureau, Tass, meldt, dat de Sowjet-Unie naar aanleiding van de Amerikaans-Brits-Franse be sprekingen te Londen aan de Britse en Amerikaanse regering een nota heeft gezonden, waarin zjj verklaart, dat de problemen, die verband houden met de her ziening van het vastgestelde peil der Duitse industrie, Duitsland in zijn geheel betreffen en dat ten aanzien van deze problemen geen beslissingen mogen worden geno men zonder goedkeuring van de vier bezettende mogendheden. West-Java veertig pakken dyna miet. In een kampong van Perna- marang bij Kajoeagoeng in Zuid- Sumatra wérden op 22 Augustus twee Indonesische vrouwen, drie Indonesische mannen en vijf Indo nesische kinderen vermoord. In een rivier werden de verminkte lichamen gevonden, van drie Indo nesiërs, aan handen en voeten ge bonden. Do „Tidore" beschoten. Een communique van de Marvo maakt bekend, dat het Neder landse oorlogsschip „Tidore" kortgeleden hevig beschoten is door republikeinse batterijen, die opgesteld stonden op het eiland Mendol (Oostkust van Sumatra). Een lid van de bemanning is ge wond. Het schip heeft het vuren beantwoord, waardoor aan huizen in de nabijheid van de republi keinse stellingen schade werd toe gebracht. Boodschap van Gani aan Sjahrir. De republikeinse vicepresident, Dr A, K. Gani, heeft een bood schap aan Sjahrir gezonden, waarin hij de klacht uit, dat „on menselijke en ondemocratische methoden" gebruikt werden om de republikeinse autoriteiten te dwingen met de Nederlanders sa men te werken. Europese begraafplaats te Cheribon vernield. De Europese begraafplaats te Cheribon is nagenoeg geheel ver nield. Alle graven en grafkelders zijn van hun opschriften ontdaan, vernield en/of afgebroken. Slechts een Engels familiegraf en twee Nederlandse graven werden over het hoofd gezien. De schennis moet kortgeleden hebben plaats gehad, daar de begroeiing ont breekt op de pas gestoorde rust plaatsen. Nieuwe burgemeester te Batavia. De waarnemend bprgemeester van Batavia, de heer E. M. Stok, heeft de kortgeleden door hem overgenomen functie overgedra gen aan Mr Th. Praaning. De Belgische „Nieuwe Gids" vraagt zich af: De beschikbare ruimte dreigt te klein te worden. Emigratie naar Frankrijk een oplossing In een hoofdartikel, „Waar heen met 10 millioen Neder landers?" schrijft de „Nieuwe Gids", dat de bevolking van Ne derland over enkele maanden tot 10 millioen zielen zal zijn gegroeid, dat België daarbij het record van het dichtstbevolkte land van Europa moet afstaan en dat de Nederlandse bevol kingsaanwas zal blijven toene men. Men krijgt, aldus het blad, in Nederland het gevoel, dat het land overbevolkt raakt: De vei lige uitweg naar Indië staat niet open. Dat een levenskrach tig volk niet terugschrikt voor op het eerste gezicht fantastisch de drooglegging van het IJsel- meer. Dit neemt echter niet weg, dat de Nederlanders zich toch afvragen, waar zij straks met hun elf, twaalf en meer millioen inwoners heen moeten. Het blad citeert dan passages uit het onlangs in de „N. R. C." verschenen artikel van de heer Louwes, die tot de conclusie kwam, dat de beste oplossing is gelegen in emigratie naar het Franse platteland. De „Nieuwe Gids" acht het de vraag, in hoe verre Frankrijk belangstelling zou tonen voor massale immi gratie van Nederlandse boeren. Tot dusverre werd het de Vlaam se boeren echter niet bijster ge makkelijk gemaakt zich in Frankrijk te vestigen. Frankrijk heeft weliswaar steeds dringen Protest van Noord-Afrikanen. Het comité voor de bevrijding van Noord-Afrika heeft aan Trygve Lie een verklaring van protest doen toekomen tegen de pogingen van China en Brazilië om de Indonesische en de Egyp tische kwestie te onttrekken aan het rechtstreeks en onmiddellijk Ingrijpen van de Veiligheidsraad. Bulgaarse Nationale Vergadering ratificeert vredesverdrag. De Bulgaarse Nationale Verga dering heeft het vredesverdrag met Bulgarije geratificeerd. Na het uitbrengen van de stem men uitte de president een krach tig protest tegen het feit, dat de vredesconferentie geweigerd heeft om Bulgarije als Co-Belligerent te erkennen. Hij drong aan op een „voelbare herziening van de on rechtvaardige en zware strafbe palingen". „Geef alle Hongaren het kiesrecht" roept het .volk Zoltan Pfeiffer, de leider der Hongaarse onafhankelijke partij, heeft in een verkiezingsrede de Hongaarse kieswet beschreven als een „betreurenswaardige aanval op de democratie". „Wij heb ben, zo zeide hij, de aristocratie afgedankt om slechts plaats te maken voor epn nieuwe aristocratie van partij-secretarissen." Pfeiffer verweet de regering het gedrag der politie, die volgens zijn zeggen de kiezers niet beschermde tegen betaalde agitatoren, welke vechtpartijen uitlokten op kiesvergaderingen. Alleen in 't zuiden van het land buien van iets meer betekenis. Het weer in Scandinavië, West- en Midden-Europa wordt nog steeds beheerst door het uitgebreide gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum tussen Schot land en Noorwegen is gele gen., Dit gebied van hoge luchtdruk verhindert alle de pressie-activiteit van de oce aan tot Europa door te drin gen. Over de Middellandse Zee blijft de luchtdruk relatief laag, zodat in onze omgeving de aanvoer van warme lucht uit Scandinavië onverminderd aanhoudt. De lucht passeert daarbij wel de Oost- of Noord zee, maar het zeewater is zo warm, dat de lucht tijdens zijn tocht over het water nauwelijks afkoelt. In de ho gere luchtlagen is het echter iets kouder en de lucht in deze omgeving heeft daardoor een onstabiele opbouw, d.w.z. overdag ontstaan door de ver hitting hier en daar buien, die zelfs op sommige plaatsen met onweer gepaard gaan. De regenhoeveelheden, die er uit de buien vallen zijn echter op de meeste plaatsen gering. Alleen in het Zuiden van het land zijn de buien van iets meer betekenis, aangezien de luchtdrukveranderingen ook in de komende dagen ge ring zullen blijven, zal het thans heersende weertype aanhouden. Dit betekent: overwegend zonnig en warm weer met in de middag voor namelijk in het midden en Zuiden van het land versprei de buien. De plaatselijkheid van de buien en de over het algemeen geringe regenhoe veelheden in aanmerking ne mend kan men zeggen, dat de droogteperiode bjjna overal zai aanhouden. Pfeiffer critiseerde de manier ■waarop kiezers van de kiezers lijsten waren afgevoerd. Hij haalde het voorbeeld aan van de vroegere minister, 1st van Szabo, nu eigenaar van een klein boe renbedrijf, die zijn kiesrecht verloren had omdat hij er van beschuldigd werd leider ge weest te zijn van een fascisti sche organisatie. Een onder zoek had uitgewezen, zo zeide Pfeiffer,- dat Szabo verward werd met een andere persoon die dezelfde naam draagt en die toegegeven had, dat hij fascist geweest was. Het was nu te Iaat om de lijst te verbeteren. Zodoende zai de prominente kleine boer nu geen stem kunnen uitbrengen. De vroegere fascist daarentegen wei. De eerste minister, La Jos Dynyes, betoogde op een ver gadering der Kleine Boeren partij te Boedapest, dat het eco nomische leven weer in parti culiere handen moest terugke ren, daar de staat momenteel de lasten van de nationalisatie niet kan dragen. Aan het einde van zijn rede riep het publiek „geef alle Hongaren het kiesrecht". 1 millioen uitgesloten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat volgens Britse inlichtingen uit Boedapest definitief is ge bleken, dat het aantal personen, i die niet in staat zullen zijn hun j stem uit te brengen bij de Hon- 1 gaarse verkiezingen, niet min der dan 1 millioen bedraagt en veel hoger is dan door de Hon gaarse a.utoriteiten wordt toe gegeven. Tijdens het weekeinde zijn nog drie transporten van meer dan 3900 Duitse krijgsgevange nen en bijna 200 burger-geïnter neerden uit de Sowjet-Unie te Frankfort a. d. Oder gearri veerd. In totaal zijn deze maand 20 transporten uit de Sowjet- Unie aangekomen. lijkende ondernemingen, bewijst der behoefte aan zielen voor zijn ontvolkte platteland, maar tot nu toe heeft het meer be langstelling getoond voor ge makkelijk te assimileren vreem de industrie-arbeiders van La tijnse of Slavische oorsprong. Het Nederlands-Vlaamse gebied in West-Europa geeft blijk van een bijzondere vitaliteit, waar voor de beschikbare ruimte te klein dreigt te worden. Engeland verkrijgt geen dollarlening van de Wereldbank voor lopende uitgaven. Naar aanleiding van het feit, dat Engeland nogmaals een be drag van 150 millioen dollars van de Amerikaanse lening heeft opgenomen, heeft een function- naris van de Wereldbank ver klaard, dat het uitgesloten is, dat Engeland van de Wereldbank een dollarlening krijgt voor het dek ken van de lopende uitgaven in de komende winter. De bank zal alleen dollars beschikbaar stellen voor het uitvoeren van specifieke herstelprojecten. De Amerikaanse lening aan Engeland. In overeenstemming met de Engels-Amerikaanse leningsover eenkomst heeft Engeland 150 millioen dollar van de Ameri kaanse lening opgenomen. Volgens de overeenkomst kan Engeland op 29 Augustus a.s. voor de laatste maal 150 mil lioen dollar opnemen. Het dan nog resterende bedrag ad 400 millioen dollar zal worden ge blokkeerd totdat tussen de V. S. en Engeland overeenstemming is bereikt ten aanzien van de duur van de stopzetting der inwissel baarheid van ponden in dollars. In de omgeving van Denver (Ohio) zijn tengevolge van een botsing tussen een trein en een auto bfj een overweg 10 perso nen om het leven gekomen. Sulyok uit Hongarije vertrokken? Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Sulyok. voormalig afgevaardigde van de Partij der Kleine Boeren in Hon garije, die in Maart 1946 de rechtse „Partij van de Vrijheid" oprichtte welke partij in Juli j.l. is ontbonden Maandag Hongarije verlaten heeft. De rol der V.S. bij het herstel van Europa, komt, volgens de zienswijze der deskundigen, op het volgende neer. 1. Getracht moet worden Euro pa de voor-oorlogse levensstan daard terug te geven en dit werelddeel „self-supporting" te maken binnen hoogstens 5 jaar. 2. De V.S. moeten het recht behouden alle projecten te schrap pen, welke zij economisch onge zond achten, ten minste voor zo ver het geld der V.S. daarbij be trokken is. 3. De V.S. moeten- er op aan dringen, dat elke dollar, die in het buitenland wordt uitgegeven, werkelijk gebruikt wordt voor goedgekeurde projecten. 4. Geheel West-Europa moet als een eenheid worden be schouwd, m.a.w. het economische herstel van Duitsland en het Ruhrgebied moet evengoed bevor derd worden als dat van de voor malige geallieerden der V.S. 5. De deur moet open gelaten worden voor de Oostelijke Euro pese volkeren, tot deelneming aan de continentale samenwerking, mits deze landen er in toestem men op dezelfde voorwaarden deel te nemen. De Inter-Amerikaanse conferentie. Na een ononderbroken zitting van 14 uur heeft de subcommis sie der Interamerikaanse verde digingsconferentie van 24 Ame rikaanse republieken meegedeeld, dat een aanval door enigerlei mo gendheid buiten 't, westelijk half rond zal worden beantwoord door een onmiddellijke collectieve ac tie der republieken. Voor het overige is een com promis bereikt. Agwssie zal steeds als zodanig worden opge vat, maar de reactie der belang hebbenden in Amerika zal ver schillend zijn, naar mate het in tercontinentale of extracontinen- tale agressie betreft. In het eer ste geval kan elk Amerikaans land desgewenst ingrijpen, maar tot een collectieve actie zal eerst worden overgegaan, wanneer al het mogelijke is geschied om tot een vreedzame regeling te ko men. DE BILT.ZEGT: Zonnig weer met later weer opkomende bewolking en hier en daar een verspreide bui, voorna melijk in het Zuid-Oostelijk ge deelte van het iand.' Weinig ver andering in temperatuur. Over dag vrij krachtige wind uit N.- Oostelijke richting. 0

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1