Ons Binnenlands Journaal I Het bestuur van de P. v. d. A. ver duidelijkt de „vage resolutie provmci - De lieesten in de dierentuin zonden meer aanspraak kunnen maken op „merdeka". Maarschalk Pétain heeft het goed in ballingschap. EMlIUzENBIR# Zomerdag '.V.C.J.M.V. te Oostkapelle. Zaterdag j.i. werd op het voet balterrein te Oostkapelle een zo merdag gehouden uitgaande van de ring Walcheren der C.M.V. en CJ.M.V. Deze bijeenkomst stond o.l.v. Ds H. Aalbers, Ned. Herv. Pred. te Vlisstagen, die ook het ope ningswoord sprak. Er werd gevolksdanst, gezon gen en er was muziek van het Tamboer en Pijpercorps „Jutfana" uit iddelburg. Bij de sportwedstrijden werd de beschikbaar gestelde medaille ge wonnen door de C.J.M.V. afd. St. Laurens. Cand. M. C. Don sprak over het onderwerp „Er op of er onder", waarbij hjj wees op het beslissen de »van de houding van de jeugd. Het hangt juist van de jeugd af, of we er op of er onder gaan. De C.M.V. afd. Souburg voerde ten volle doorleefd. Jammer ge- het lekenspel „Strijd" op, dat noeg kunen we dat niet zeggen goed gespeeld, in de landelijke van de vocale kwartetten. Hier omgeving uitstekend tot haar was een «verkeerde intonatie, wel- recht kwam. ke een daling der partijen met De dag weFd besloten met het zich bracht, zingen van Bondsliederen. Maar toch: deze enkele disso- Hoewel het bezoek beneden de nanten kunnen over het hoofd ge- verwachtlngen bleef, waren toch zien worden, omdat er zoveel ongeveer 350 jongelui aanwezig goeds was te beluisteren, op deze over het algemeen goed geslaagde dag. VLISSINGEN. Tournee muziekkorps Leger des Heils. Zaterdagavond werd het Zeeuws tournee van de Leger des Heils- muzikanten uit het korps Schie dam te Vlissingen, tfi de Nieuwe Kerk geopend met een concert van gewijde muziek, dat door tal rijke aanwezigen werd bijge woond. Na de opening door Kapt. C. Krommenhoek, volgden de nummers elkaar op. Een pittig korps, met aan het hoofd een di rigent met kwaliteiten. Met liefde eu toewij 'ng spelen zij hun mu ziek ter ere Gods en brengen deze over in de mensenziel om hen na der te brengen tot de Heiland. Een mannenkoor zong met volle beheersing en goede nuancering ,,Hc' stillen van dé storm". Dat was zang van de eerste orde Woord en toon waren innig ver bonden; door hen werd het lied MIDDELBURG. Reorganisatie „Uit het Volk Voor het Volk". De Ver. „Uit het Volk Voor het Volk", die reeds sedert 1865 de Oranjefeesten te Middel burg organiseert, heeft thans een belangrijke wijziging in de verhouding tot de buurtvereni gingen, welke in de laatste ja ren een steeds grótere activiteit zijn gaan ontplooien, tot stand gebracht. Er zijn diverse voorstellen be „Kind< reugd". Het Haagse Kinderoperette ge zeischap, dat vorige week met veel succes verschillende kindervoor stellingen heeft gegeven, trad Za terdagavond met een uitstekend verzorgd rogramma voor de ouderen op. De baten Van deze uitvoering, waarin de kinderen aardigezang, muziek en volks- dansnummertjes uitvoerden, kwa men ten gunste van het op te richten monument voor het 4e commando. Heiaar kon er "genlijk niet van baten gesproken worden, het be zoek was meer dan slecht, wat treffende deze wijziging be-1 een gTOte desillusie voor de spe- spl okeil, Waaruit e6n eincfvoor- lertlfiS was. dif» nnrhfanc: Hun rtrn- stel resulteerde, dat voorziet in de stichting van een algemeen bestuur, bestaande uit een ver tegenwoordiger der aangesloten -buurtverenigingen en zes leden van het huidige bestuur van „Uit het' Volk Voor het Volk", n.I. de heren Chr. Ma- zure, J. J. Meijboom, L. M. Hel der, F. B. den Boer, L. A. Schenk en J. J. Kerkmeijer. Dit alg. bestuur, dat thans 34 leden telt, wordt gesplitst in commissies, zoals de Commissie voor Oranjefeesten, de Commis sie voor Propaganda, de Com missie voor de Volkszangschool (welke zo spoedig mogelijk haar werk weer zal opnemen) en de Commissie voor Reglements wijziging. Uit het alg. bestuur zal een dagelijks bestuur worden ge vormd van waarschijnlijk zeven personen. De buurtverenigingen zullen aan de Ver. „U. h. V. —V. h. V." jaarlijks afdragen f 0,75 per aangesloten lid. Het ligt, verder in de bedoeling om tz.t: te ko men tot afgifte van lidmaat schapskaarten- aan de leden der aangesloten buurtverenigingen, op vertoon waarvan men b.v. tegen gereduceerde prijzen toe gang zal hebben tot festivitei ten. voorstellingen e.d. In het algemeen bestuur zijn alle geloofsgroepen vertegen woordigd. lertjes was, die nochtans hun pro gramma onder de algemene lei ding van Tom de Wit, met piano begeleiding van mej. de Roche- mont, met veel toewijding hebben uitgevoerd. Onder de vele schets jes die werden voorgedragen noe men wij bijzonder de aubade aan Zeeland De voorz. van de buurtcommis- sie „Goed Wonen" de heer J. Voermans bracht het gezelschap waarvan de jongst vier jaar en de oudste 14 jaar is, hartelijk dank voor de vele opofferingen die het zich ondanks alles, deze avond had getroost. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd; Badmuts, japon ceintuur, kinderschoen, enige zwembroekjes en badhanddoe ken, sjaal, sokje, brief-opener, enige portemonnaies, veldmufs, enige distributiebescheiden, ring, horloge, bril, kousje en een paar klompen. Een volledige lijst van gevon den voorwerpen met de namen van de vinders hangt op ons kantoor. GOES. Het carillon wordt hersteld. De grote en kleine klokken van het Goesse carillon, ongeveer 40 in totaal, zijn uit het Stadhuis gehaald, waar ze werden bewaard „Deze mensen zijn geen mensen meer" aldus een Chinees consul. Het aantal Chinese evacué's te Cheribon en omgeving bedraagt thans in totaal 14.431. Volgens het Chinese blad JCeng Po" bedraagt het aantal Chinese vluchtelingen te Djember en omgeving 6000, waarvan 4000 in kampen zijn ondergebracht, en 2000 bij families. De Chinezen te Djember werden aanvankelijk met'rust gelaten, doch dit duurde niet lang; Vier dagen na aankomst van de Neder landse troepen begon de plundering in die gebieden waar de Nederlandse troepen nog niet sterk genoeg waren om dit te voor komen aldus de voorzitter der Chinese Vereniging te Djember. Moord en brandstichting op grote schaal bleven echter achterwege. Volgens het Chinese blad „Seng Huo Pao" zijn de Chinezen te Garoet dat door de Nederlan ders bezet werd veilig, doch 400 bevinden zich nog op de thee fabriek Tjikadjan, ten Zuidwes ten van Garoet. richt met het verzoek 'invloed uit te oefenen opdat deze beslissing zal worden herzien. De Chinese actie tegen de re publikeinse praktijken is echter het sterkst te Medan: De Chi nese consul aldaar heeft bij d« De republikeinse regering te regering te Nanking ontslag ge Djokja heeft op 21 Augustus in een nota aan de Chinese regering het republikeinse standpunt t.a.v. de Chinese staatsburgers in Indo nesië en de republikeinse staats burgers van Chinese origine uit eengezet. De republikeinse rege ring acht de juiste manier om de Chinese bevolking te beveiligen in het zenden van een officiële vertegenwoordiger der Chinese regering naar Djokja om deze regering van advies tq dienen. Daaraan wordt toegevoegd dat de republikeinse reuring niet aansprakelijk is voor de daden die plaats vonden na het terug trekken van het republikeinse burgerlijke en militaire gezag en inzonderheid niet nadat de be- wuste streken door de vijanden de waren bezet. Inmiddels heeft nomen teneinde te protesteren te gen de slappe houding der Chi nese regering. Hij verklaarde aan de vertegenwoordiger der R.V.D. o.m.: „De Chinezen moesten uni formen en wapens aan de repu- bliek-leveren, daartoe met de wa pens op tafel gedwongen. En in dank daarvoor worden zij met hun eigen wapens afgeslacht. De beesten in de dierentuin zouden meer aanspraak kunnen maken op honderd procent merdeka dan deze mensen, die geen mensen meer zijn". Het Tsjecho-SIowaakse van binnenlandse zaken heeft geprotesteerd tegen verklaring van de Ameri- 1 kaanse .inlichtingendienst, dat "e Djokjase jjg Amerikaanse zone van r«x,hi,w-ir,„. Duitsland geen Sudetenduitsers meer kunnen worden toegela- republikeinse persbureau „Anta- ra" op de „partijdige" rede van de Chinese consul-generaal ge antwoord door een neutrale hou ding af te keuren en zich nadruk- l ten. Het kleine vorstendom Mo- I naco, dat 19.242 inwoners teil, kelijk achter de republiek te blij- °P 1 f"s' 0ffjciee' ven scharen, welke houding wordt 1® tCSe" onderstreept door de schenking St?kcn' a v?n honderdduizend rupiah's, vijf- Moolstraat" te O^nd^ wërd uitstapje gemaakt naai manden thee en een kleine voor-Valkenburg, raad textiel aan het republikeinse De kommissie Noodwel oorlogsfonds op de tweede ver- .Ouderdomsvoorziening te Bors- jaardag van de republiek. sele bestaat uit dee volgende Anderzijds echter is te Soera-personen: voorzitter C. Almo- baja verzet gerezen tegen de be- j hinders; secretaris J. A. M. slissing om geen veiligheidswacht Warren; leden J. Grim, P. J. v. te vormen. De leden der Chinese j Liere, L. Ruster en J. Sandee. organisaties verklaren, dat hun Volgens Radio Leipzig is een besturen buiten hen om hebben Duitse maatschappij in Opper- ZÜ hebben zich tbansBeieren met olieboringen be- tot de Batavlase Vereniging ge- gonnen. en Z irdag per vrachtauto naar Heillgerlee (Gron.) vervoerd. Hier zullen de klokken worden nagezien, om daarna hun oude plaats weer in te nemen en hun stem te late., klinken boven de stad. Woningnood. B. en W. van Goes doen bij deze een ernstig beroep op de bevolking, om kosthuizen tij delijk beschikbaar te stellen voor de bouwvakarbeiders die werkzaam ^steld zullen wor den bij de bouw van de wo ningen in bouwplan II. Om zo spoedig mogelijk d woningnood alhier te lenigen, is de medewerking van de be volking van Goes noodzakelijk. Aangifte te doen bij de aan nemer, Directie-keet, Couwer vestraat, Goes. 16-jarig meisje aangerand., In Bouwplan ni werd Zater dagavond het 16-jarig meisje de B. op lage wijze aangerand door zekere de K. werkzaam te Rotter dam. Dê-K. was vrij laat van de kermis gekomen en het vermoe den bestaat, dat hij er mee op de hoogte was. wanneer het meisje thuis zou komen. Hij wachtte haar derhalve op en volvoerde zijn lage streelt. Het meisje dat hem herkende, deed aangifte bij de pólitte, waar na deze de K. Maandagmorgen er toe kreeg een bekentenis af te leggen. Een waarschuwing aan de ou ders on^ hun kinderen tijdig thuis te doen zijn, is niet overbodig. Uit het politierapport. Dat ook vroMwen wel eens te diep in het glaasje kijken be wees N. v. L. uit Amsterdam Zondagavond, die in kennelijk staat door de politie opgepak' werd en ter ontnuchtering ue .nacht door moest brengen in de cel. Op de Vogelzangsweg lie pen enkele paarden van de heer K. te Goes onbeheerd. Nadat deze door de politie van dit feit in kennis was gesteld, heeft hij ze beter verzekerd. Gistermorgen zette mej C. D. haar rijwiel voor een win kel in de Ganzepoortstraat, om even daarna te bemerken, dat het gestolen was. GESNEUVELDE ZEEUWEN. De soldaatle klasse van I R.I. J. Snijders, afkomstig uit Poortvliet, is op 15 Augus tus bij Ambarawa gesneuveld. Tijdens acties op Sumatra in de omgeving van Medan, liet Harry Foudraine uit Goes op 2 Augustus zijn leven. Bij een op 22 Augustus plaats gevonden actie op Java, verloor A. Francke, afkomstig uit Zoutelande,.als evacué ver toevende te Wolfaartsdijk zijn leven. KAPELLB-BIEZELINGE. 50 jaar bestuurslid van het Burgerlijk Armbestuur. zaterdagmiddag kwamen ten gemeentehuize het Burgerlijk Armbestuur, B. en W. en de ge meente-secretaris bijeen om de heer W. van Liere te Biezelinge te huldigen. De heer van Liere, welke 79 jaar oud is, is onafgebroken 50 jaar lid van het B. A. geweest. De voorzitter, dhr J. Ganse man, sprak hem in hartelijke bewoordingen toe en herdacht de vele goede en belangrijke diensten in al die jaren, ijverig en trouw door hem verricht. Als aandenken bood hij hem een schets aan voorstellende de toren en kerk van Kapellé. Deze ging tevens vergezeld van een bloemstuk. Een hartelijke feli citatie volgde van al de leden en de secr.-ontvanger die reeds lang met hem samenwerkt. Hierna richtte burgemeester van Suylekom zich tot de jubi laris. Namens het gemeentebe stuur bood hij dhr van Liere een bloemenmand aan. Met énkele woorden dankte dhr W. van Liere allen voor deze huldiging, waarna men nog geruime tijd bijeenbleef. DRIEWEGEN. Brand. Door vonken uit een fornuis ontstond brand op het bedrijf van dhr Jl Moerdijk. Een kip penhok en een houtvaam gin gen in vlammen op. Door het krachtig optreden van de brandweer konden de schuur en hq,t huis gered worden. 's-H. ABENDSKERKK Gemeenteraad. In de gemeenteraadsvergade ring van Vrijdag werd besloten adhaésie te betuigen aan een adres van de gemeente Kortgene betreffende toekenning van een opbouwtoelage aan de burge meester. Door Ged. Staten Is definitief vastgesteld de rekening van dienst 1944. De gewone dienst sloot met een batig slot van f 6144.15 en de kapitaal- dienst met een batig slot van f 832.94. Aan de gemeentegeneesheer H. ten Have werd met ingang van 1 Julf 1947 eervol ontslag ver leend en .diens opvolger A. J. Zonnevylle werd met ingang van dezelfde datum benoemd ver klaard. Met algem. stemmen werd be sloten de gratificatieregeling '47 (2 pet. vacantietoeslag) van toe passing te verklaren voor het emeentepersdneel. Aan de R.K. lagere schooi te Lewedorp en de Chr. lagere school te Nieuwdorp zal mede werking worden verleend voor herstel van oorlogsschade en voor de aanschaf van kachels voor de Chr. school te Nieuw dorp. Voorts werd besloten over te gaan tot de aankoop van een lijkauto en een trekker voor de motorbrandspuit. De gem. rekening dienst 1945 werd voorlopig vastgesteld: de gewone dienst sloot met een ba tig slot van f22.443.78 en de kapitaaldienst met een batig slot van f 5760.96. Tevens werd besloten afzon derlijk aan te besteden het dem pen van de sloten aan de haven weg te Nieuwdorp en het aan leggen yan een tegeltrottoir. De begroting 1947 werd gewijzigd vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer de Kooning naar de mogelijkheid van rijkssubsidie ter verbetering van arbeiderswoningen. De voorz. antwoordde dat een regeling in voorbereiding is. KOUDEKERKE. Dak van schnur Ingestort. Tijdens werkzaamheden aan de landbouwschtiur van dhr De Bree stortte een gedeelte van het dak Door de P.R.A. Den Haag is ln de nacht van Zaterdag op Zon dag te 's-Gravenhage aangehou den W. S. van Dam, die reeds m lang door de P.R.A. werd gezocht dienst In de Britse zóne werd op nister van onderwijs m Joego-Slavische regering in bal lingschap, is in 20 jaar gevan genisstraf gewijzigd. Volgens de Duitse Nieuws- in verband met een door hem gepleegd verraad; aan de S.D. van de leden van de Stykelgroep. Van D. is ingesloten. Toen Zaterdagnacht de 25-jari- in. De jeugdige knecht L Boone j ge jj Dam uit Wierden, samen werd met een hersenschudding met een vriend fiets van er van onder gehaald en naar bruiloft te Nijverdal naar huis het ziekenhuis vervoerd. Gerui men tijd werd de straat door de politie afgezet om verdere onge lukken te voorkomen. KAMPERLAND. Geen feestelijkheden op 31 Aug. In verband met de ernstige politieke en militaire situatie un Indië heeft het bestuur van de Oranjevereniging gemeend geen feestelijkheden te moeten organiseren ter .gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Ko ningin. COLIJNSPLAAT. De heer A. de' Wit had bij liet dorsen het ongeluk mgt zijn arm tussen de ketting van de stro binder te geraken. De gevolgen waren zo erg, - dat hij naar het ziekenhuis te Goes moest worden vervoerd. Noord-Beveland voert water aan per tankschip. Mede wegens de geringe druk op de waterleiding van Zuid-Be veland wordt het water voor Noord-Beveland niet nfeer met auto's aangevoerd maar met een tankschip. Vanuit de haven van Kortgene wordt dit dan per tank auto over het eiland verdeeld en in als reservoir dienst dbende leegstaande regenbakken gewor pen, waar de verbruikers het af kunnen halen. De prijs hiervan bedraagt, me de door de subsidie van de ge meente 15 cent per 2 emmers, hetgeen f 0.10 goedkoper is ge worden. l/K' mm Tijdens een voetbalmatch 'e St. Maartensdijk brak A. .*e Rijke zijn been. Na ter plaatse door dokter Tazelaar te zijn be handeld is hij per Rode Kruis- auto naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. In de Russische zone van Duitsland is aan boeren en fa brikanten de /afgelopen drie maanden voor een bedrag van 7.200.000 mark aan boetes opge legd. 7500 boeren zijn veroor deeld wegens het niet voldoen aan hun leveringsplicht. ging, reed hij tussen Nijverdal en Wierden tegen een boom. D. viel over het stuur qn bleef dood liggen. Het bleek, dat hij zijn nek gebroken had. Zondagmiddag omstreeks half vijf is brand uitgebroken in het veilinggebouw te^ 's-Gravenzande. Het vuur greep snel om zich heen. Toen men tegen acht - uur des avonds de brand meester was, bleek, dat het dak totaal ver brand was, terwijl de hallen zelf nog grotendeels intact waren gebleven. Verzekering dekt de schade. Het algemeen secretariaat van het stadionspel „De - Waterweg heroverd" deelt ons mede) dat bericht werd ontvangen van de secretaris van- H.K.H. Prinses Juliana, dat H.K.H. Prinses Bea trix en H.K.H. Prinses Irene op 30 Augustus bij de uitvoering van het stadionspel in het Feyenoord- stadion te Rotterdam aanwezig zullen zijn met haar ouders. De Nederlandse Zionistenbond belegt hedenavond om 8 uur een meeting in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam naar aanleiding van de gebeurtenissen met „Exodus 1947". Sprekers van deze bijeenkomst zijn de heren Dr S. Kleerekoper, L. J. Vorst, J. Soetendorp en J. Siijpei;. Zaterdagmiddag is de 38-jarige mej. L, T. in een vlaag van zwaarmoedigheid van liet balcon op de 4de étage van haar woning in de Lekstraat te Amsterdam gesprongen. Zij werd naar het O. L. V.-Gasthuis overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden, Vrijdagnacht om half drie raakte op de Maas een onbekende passagier, van de spldoboot „Rog- geplaat" over boord ter hoogte van de Jobshaven. Zondagavond om 8 uur is het lijk gevonden. Het slachtoffer bleek de 36-jarige J. A. Pentelon uit Little Rock, .Ar kansas te zijn. Aan het stille strand te Scheve- nlngen verdronk Zondagmorgen in zee de 26-jarige D. Nijenhuis uit Den Haag. Zijn lichaam is in de namiddag aan het strand aan gespoeld. Het slachtoffer kon niet zwemmen. Woensdag een record bereikt in de steenkoolproductie van de Britse zóne. De productie bedroeg op die dag 141.061 ton. -> Duitse wouden worden be dreigd "door een bosbrand, wel ke woedt op de Tsjechoslowaak- se helling van de bergen van Zittau. Twintig van de 143 gevallen van kinderverlamming te Berlijn hebben gedurende de laatste maand een dodelijke afloop g had. De Griekse minister van open bare orde heeft meegedeeld, dat er nieuwe deportaties van poli tieke gevangenen naar Icaria en andere eilanden zullen plaats hebben. Het 7176 ton metende Ameri kaanse Liberty-schip John la Farge is in de haven van Ham burg op de wrakken van een droogdok en twee tot zinken gebrachte U-boten gelopen en werd zwaar beschadigd. De Griekse stad Nigritta, in Noord-Macedonië, Is door op standelingen in brand gestoken Te Krakau zijn 7 leden van de Oekrainse verzetsbeweging ter dood veroordeeld. Acht an deren kregen gevangenisstraffen Zij zijn schuldig bevonden aan moord op leden van het Russi sche en Poolse leger. De eenheid der partij moest bewaard blijven. Terzake van de discussie, ont staan over de interpretatie van enige passages van de congres resolutie van 16 Augustus j.l. ver klaart het partijbestuur het vol gende: Vanuit het ernstige verant woordelijkheidsgevoel van de ge hele partij ten aanzien van het Indonesische probleem heeft het congres vermeden zich uit te spreken over wat ons zou kunnen verdelen met betrekking tot het verleden. Er was in het gehele congres een duidelijke behoefte er toe bij te dragen, dat de party zo eens gezind mogelijk al haar krachten zou kunnen aanwenden voor haar taak nu en in de naaste toekomst, ter verwezenlijking van haar po litiek, die onveranderd is: De volledige liquidatie van de koloniale verhouding in goede sa menwerking tussen Nederland en Indonesië. optreden zal plaats mogen vin den. Toen aan het slot van het congres door een der afgevaar digden werd gevraagd of een dergelyke interpretatie van de re solutie geoorloofd was, heeft de voorzitter dit met beslistheid af gewezen. Amsterdamse Effectenbeurs. Slotkoersen op 25 Aug. 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. V.K. L.K. 3—314 Ned. '38 100% 100% 3—3% Ned. '47 99V,.v 9! 3 Ned. 1937 99IJ 99"/,, 3 Doll, lening '47 100 "/„lOl 2% Spaarcert. 101;/lo 1017„ A.K.U. 182 178% Bergh Jurgens 298 299 v. Berkel Patent 128 U 128% Calvé Delft 172 171 Fokker 210 210 Gelder Zonen 150 151 Kon. Hoogovens 168 167% Unilever 292% 291 Ned. Ford 397 4Ö0 Ned. Kabelfabr. 292 294 Philips Gloeilampen 370% 368% Billiton lie rubr. 345 347 Dordsche Olie 399% 399% Kon. Olie 416 413% Amsterdam Rubber 141% 137% Bandar Rubber 99% 94 Ti Oost Java Rubber 83 82 HoU.-Amerika-Lijn 200 202% Java-China-Japanl. 144% 144% Ned. Scheepv. Unie 181% 181 Rotterd. Lloyd 169% 169% St. Mij. Ned. 165% 164% H.V.A. 230% 2241; Java Cultuur 121% 118% N.IB.U. 124 119 Vorstenlanden 62% 60% Deli-Batavia Mij. 125 124% Deli Maatschappij 150% 146% Senembah 135% 132 Muller Ie Serie 171 172 Holl. Bank Unie 185% 185% Incasso Bank 143 143% Rotterd. Bank 150% 150% Twentsche Bank 162% 162% Gist Splritusfabr. 364% Nyma 234 233 Rotterd. Droogdok 334 332 Stokvis Hand. Mij. 162 162 Stork Co. 145% 147% Werkspoor A 171% 170% Wyers 167 167 Om deze reden werd de tekst van de resolutie In gezamenlijk beraad tussen het partijbestuur en vertegenwoordigers van „de bezwaarden" vastgesteld. Er is in de eerste alinea opzet telijk een redactie gekozen, die noch goedkeuring, noch afkeuring uitspreekt over het door de partij leiding ingenomen standpunt in zake het concrete feit van de „be perkte politionele actie". Wel vormt naar onze opvatting het algemene ver trouwer. In de partijleiding het uitgangspunt van de resolutie. De geest van het congres en de toon der de batten waren daarvan het duide lijke bewijs. Ware dat niet het ge val, dan zouden zowel de partij leiding, als de „bezwaarden" zich aan een gevaarlijke zelfmisleiding hebben schuldig gemaakt. Voor wat de partijleiding be treft, kan worden verklaard, dat deze daartoe zeer beslist niet be reid Is. Zomin als het congres zich uit gesproken heeft over het door de partijleiding ingenomen stand punt Inzake het concrete feit van de „beperkte politionele actie" zomin heeft het zich in de reso lutie zonder meer achter de rege ring geschaard. Dat zou ook, vanwege het ver schillende oordeel in de partij over deze politionele actie, om de bo ven aangeduide redenen niet mo gelijk zijn. Wel heeft het congres over een drietal concrete punten van het regeringsbeleid nadrukkelijk zijn voldoening en instemming uitge sproken. s Het is zeker niet juist, daWle ,<jenismuren algemene strekking van de reso lutie zou zijn, te voorkomen, dat .onder welk voorwendsel dan ook", op de weg van het gewa pend optreden zal worden voort gegaan. Er is noch in het algemeen, noch ten opzichte van de concre te situatie in Indonesië uitgespro ken, dat er - oit en onder geen omstandigheid meer gewapend De Franse justitie heeft grote consideratie gebruikt, toen zij maarschalk Pétain, de man van de Vichy-regering, die eigenlijk verrader nummer één in Frank rijk was, weliswaar te dood ver oordeelde, maar ter wille van zijn leeftijd, zijn rang en ver diensten in de vorige wereldoor log,. gratie toestond, wat levens lange gevangenisstraf en verban ning betekende. Sindsdien leeft Pétain op een eiland in de Golf van Biscaye, dicht bij de Franse kust. In Nov. 1945 werd hij naar het He d'Yeu gebracht en sindsdien leeft hij streng afgescheiden van dë we reld. Zelfs is het hem niet ver gund de zee te zien of te horen, want hij wordt gevangen gehou den in een klein fort met dikke muren en wallen en is onderwor pen aan de strenge voorschrif ten, die dateren van 1872 voor politieke gevangenen. Niettemin geniet hij zekere voorrechten, want hij wordt niet behandeld als gewone misdadi gers, die daar hard moeten wer ken in gevangeniskleren en met gesehoifci hoofden, terwijl zij nooit bezoekers of brieven mogen ontvangen. Pétain mag dagelijks een half uur wandelen op een kleine bin nenplaats, waarvan de hoge ste nen muren voorzien zijn van prikkeldraad. Op een van deze wandelingen heeft Pétain vriend schap gesloten met een kat, die hem gevolgd is tot in zijn cel. Hij noemt deze kat een van God gezonden gave, want zij maakt jacht op muizen, die hem des nachts plagen en zelfs over zijn lichaam lopen. Zijn vrouw be zoekt hem elke dag van 3.30 tot 4.30 uur, maar het is het echt paar Pétain nooit vergund alleen te zijn. Mevrouw Pétain woont even eens op het eiland in een van de kamers van de dorpsherberg. Haar "echtgenoot, zo vertelde zij aan een Newsweek-correspon- dent, was vorige winter beter af dan zijzelf, want de dikke gevan- beschermden hem conditie heeft var een man van 60 jaar. Pétain krijgt hetzelfde voedsel als de soldaten, voornamelijk aardappelen. Nooit krijgt hij fruit, melk, zoetigheden enz. Hij moet zijn, cel zelf schoonhouden, wat niet zo moeilijk is, want hij heeft slechts de beschikking over eert ijzeren krib en enkele povere be nodigdheden. Hij mag slechts één nieuwsblad ontvangen en hij koos als zodanig „Le Monde", een dagblad, dat kwam in de plaats van' de vroegere „Le Temps". Hij maakt bij voorkeur studie van het Engels en geeft zichzelf elke dag les daarin. El ke week mag hij twee brieven schrijven aan zijn naaste familie leden en hetzelfde aantal ont vangen. Alles wordt evenwel streng gecensureerd. Nooit uit hij een woord van zelfbeklag. Er wordt aan her innerd, dat hjj vrijwillig uit Zwit serland terugkeerde, waarheen hij vluchtte toen Frankrijk door de geallieerden heroverd werd, hoewel De Gaulle verklaard had, dat Frankrijk er' zich niet tegen zou verzetten, wanneer de oude maarschalk blijvend asyl werd verleend in Zwitserland. Hij kan echter nog steeds niet verkrop pen, dat hij zijn militaire rang verloren heeft. Toch blijft hij ge loven, dat hij zo lang zal leven, dat hij nog eens een staatsbe grafenis als maarschalk, zal krij gen. Burgerlijke Stand. 9 tegen de koude en tegen de stormen, terwijl zij zelf een ka mer bewoont, die niet verwarmd kan worden. Pétain krijgt regel matig bezoek van de dorpspries-j ter, die elke Zondag in de cel seis; Samuël J., z. v. J. Verton KAPELLE. Geboren: Maria N., d. v. J. Ganseman en M. N. Wisse; Gqrard M., z. v. W. v. Overloop en P. A. Sanderse; Jan P., z. v. C. J. van Zweeden en P. P. Weststrate. Overleden: N. Veerhoek, 73 j., wed. van. N. Remijnse; A. de Vos, 68 j., echtg. v. Joh. Kruijs- sen; A. M. Dommisse, 58 j echtg. van W. Glas; P. Schijf, 58 j., echtg. v. J. Kramer. ZIERIKZEE. Geboren; Adria- nus" G. J. M., z. v. L. Ch M. den Boer en E. J. M. Wansink; André L. J., ,z. v.- J. F. Ivens enA. Ph. Praet; Johanna C., d. v. A. J. Rodoe en H. Krie- ge; Ineke, d. r. A. D. Constand- se en T. E. L. Beun-; Dineke, d. v. G. van Dijke en P. Geel hoed. Overleden: J. J. van Oeve- ren, echtg. van J. Viergever, 83 j. TERNEUZEN. Geboren: Ca- tharina E., d. v. A. J. Mech^gisen en C. D. Hamelink; Eduardus C. A., z. v. A. W. Witjes en M. M. S. Minnaert te Sas van Gent; Teunls C., z. v. T. Huisman en P. Veth; Jan M., z. v. M. M. Ver meulen en P. Hofman; Annema- rie R. E. d. v. D. P. Bareman en N. de Pauw; Pieternella E., d. v. G. L. Molegraaf en C. A. de Blaeij. Getrouwd: L. A. Wllleboordse 24 j. en J. A. Mechielsen, 25 j. te Zaamslag; P. J. Brouwer, 21 j. te Breskens en H. M. W. van der Hooft, 21 j.;" Overleden: M. de Putter, 61 j. te Zaamslag, man van F. de Put ter; C. L. van Bastelaere, 65 j. tq Westdorpe vrouw van C. de Bou- ver; J. Herrebout, 80 j. wed. van M. J. Haak. Onderwijs. Aan de huishoudschool te Bergen op Zoom slaagde voor het diploma huishoudkunde, mej. L. v. d. Berge Cd. te Tho- len. een mis opdraagt. Bovendien krijgt hij van tijd tot tijd bezoek van de dorpsdokter, volgens wie Pétain, die thans 91 jaar is, nog de gezondheid en de lichamelijke en J. C. Saaman; Leendert, z.v. K. de Oude en A. M. Dijkstra; Maatje W., d. v. W. Quist en J. C. Rossen; Constance Th., d. v. M. C. Knuist en J. de Jon- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goënga (toez.), J. Blonet te Harkema-Opende; te GiessendamNeder Hardinx- veld, L. Brasser te Rijssen (O.); te Noorddijk, C. R. de Jong te Vorden, oud pred. te Davos. Aangenomen naar Maas- bracht, in bijz. dienst bij de va tende gem., J. C. J. Bronsgeest te Leiden; naar 's-Graveniand, J. A. van Nie te Hoogeveen; naar Hattem, H. V. Gosliga te Appelscha (Fr.). Bedankt voor Huizum en voor Emmer-Compascuum, H. v. Gos liga te Appelscha. Geref. Kerken. Aangenomen naar Roermond, F. Dresselhuis te Oldeboorn. Bedankt voor Koudekerke (Z.), P. Warmenhoven te Reeu- wijk; voor Nieuw-Lekkerland, A. Schouten Jr. te Den Dolder. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Rotterdam- Feijenoord, J. Blokland te Anna- Paulowna. IN MEMORIAM. Ds J. den Hollander. Te Zwijndrecht op de alg. be graafplaats werd op 19 Augus tus ter «aarde besteld het stof- felij k overschot van Ds J. den Hollander van Haamstede. De overledene was 9 jaar predikant geweest van de Ned. Herv. Kerk aldaar, waar hij met grote ernst en ijver het Woord heeft verkondigd. Ook de arbeid on der de jeugd had zijn bijzon dere belangstelling. In de laat ste winter werd hem door een smartelijk lijden die arbeid on mogelijk gemaakt. Verpleging in de Valeriuskliniek te Amster dam bracht weinig verbetering, totdat ten laatste opname in het Diaconessenhuis te Dordrecht noodzakelijk bleek. Na een he vig lijden is hij daar op. 16 Aug. gestorven in volle overgave aan Christus. De begrafenis werd geleid door Ds Gotthelp van Zwijndrecht, die ook op de be graafplaats voor familie en om standers getuigde van de vrede, die weggelegd is voor hen die in Christus leven en sterven. Daarna sprak burgem. Jhr R. Röell vén Haamstede van de arbeid in de burgerlijke ge meente, waarvoor de overledene zich gegeven had. Ds Molenaar van Zwijndrecht sprak als stu dievriend nog enige vertroos tende woorden en dhr Bolijn, hulpprediker te Haamstede, als vertegenwoordiger van de ker kelijke gemeente. Voor Haam stede waren kerkeraad, kerk voogdij en notabelen, school- en jeugdvereniging vertegenwoor digd. Er was veel belangstelling.- Kaderconferentie Lvangj Lutherse Kerk. 4 en 7 Sept. wordt op kasteel Hoekelum" te Bennekom de tweede kaderconferentie ge houden o.l.v. de voorzitter prof. W. J. Kooiman. Het thema van de conferentie is: „De Luth. wereldkerk in oecumenisch verband". Het programma ver meldt lezingen van Pro. Dr J, Kooiman: „Kerk i Kerken naar de Luth. belijdenis". Ds J. P. van Heest: „Lund". Ds C. Pel: „Indrukken van de Lu therse wereldfederatie". K. Ber- veling: „Oslo". Ds W. F. ten - Rouwelaar: „Preek". Interkerkelijke Gezinsweek. Uitgaande van het Interker kelijk overleg der Nederlandse Kerken zal van Zondag 19 t.m. Zondag 26 October wederom een interkerkelijk te organise ren gezinsweek gehouden v/or- cten. Kanselboodschap vanwege de Protestantse Kerk In Indonesië. Het bestuur der Protestantse Kerk in Indonesië heeft op 14 Augustus een kanselboodschap tot de gemeente gericht, waarin wordt gewezen op de verbon denheid van het menselijk ge slacht, welke verbondenheid dient uit te gaan boven vraag stukken van ras, nationalisme en verschil van politiek inzicht. De kerk wil de drang naa; vrij heid erkennen en respecteren, maar er tevens van uit gaan, dat de volkeren op elkander zijn aangewezen. Zij komt op grond daarvan op voor de «rechten der minderheden in Indonesië. De Kerk veroordeelt elke vorm van onrechtmatig winstbejag en maatschappelijke uitbuiting. Zij veroordeelt niet minder het op zwepen van politieke hartstoch ten, de verwoesting, wraakne ming en moord. De boodschap besluit met een „voorbede voor onze overheid, op wie zulk een bovenmenselijk zware taak rust, alsook voor de volkeren en de

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3