De Veiligheidsraad biedt beide partijen zjjn „goede diensten" aan. .ofweer Het streven van de republiek leidt tot versnippering van de eenheid. jDxtJ 9.dk)-i deA £turuie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het niet verder doorstoten van onze troepen wordt door de republiek als onmacht voorgesteld. Voortzetting van de actie onvermijdelijk. En stelt tevens een gemengde commissie van onderzoek in. Frans veto doet Russisch voor stel vallen. België wii de competentie-kwestie naar het Hof van Justitie verwijzen. De Ganlle wil de Franse republiek hervormen. De nieuwe Belgische resolutie. Buitenlands Overzicht Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingcn, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie- 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat. Telefoon 2052. 'De regering- heert besloten de verklaring over haar beleid in In donesië uit te stellen. Klaarblijke lijk wacht ze op de besluiten van de Veiligheidsraad, een bewijs, dat het huidige kabinet wel dege lijk rekening met deze Raad wil houden. Ze kan en mag echter met deze Raad geen rekening houden. Ook niet, wanneer een ingaan tegen het besluit voor ons land nadenge gevolgen met zich zou meebrengen. Ret is klaar en helder gebleaen, dat men in de Veiligheidsraad geen juiste op vatting van het recht meer heett. Het recht van de sterkste, dat zich manifesteert in het veto, is de norm, waaraan een ieder zich blijkoaar te houden heeft. Dit „recht van de sterkste" is echter onrecht. Een uitspraak van de Veiligheidsraad inzake de Indonesische 'kwestie zal daarom een bankroet van het recht bete kenen. Dn hierbij mogen we ons niet neerleggen. De wereld kan alleen voor een ramp gevrijwaard wor den, wanneer men zijn besluiten toetst aan het recht Gods. Met schipperen en toegeven ten kóste van het recht komen we er niet. En daarom kan en mag onze re gering geen «rekening met de Vei ligheidsraad houden. In de weg van de Veiligheidsraad zal het immers nimmer tot een bevredi gende oplossing kunnen komen. Er is nog iets anders, waarom de Veiligheidsraad genegeerd behoort te worden. Uit de be sprekingen is gebleken,- dat men in 't geheel niet of niet voldoende op de hoogte is met de toestand in Indonesië. Men ziet in de re publikeinse „regering" nog steeds de wens van de Indonesische vol keren. Eén bewijs hiervoor is het afwijzen van de vertegenwoordi gers van de staten Oost-Indone- sië en West-Borneo. De regerin gen van deze staten, die loyaal met de Nederlandse regering op de basis van het accoord van Linggadjati verder wensen te spreken, worden als van bovenaf opgelegde organen beschouwd. Het opvolgen van een besluit van de Veiligheidsraad zou bete kenen, tegen de wil van het over grote deel van de Indonesische volkeren in, opnieuw onderhande lingen te moeten opnemen met Soekarno en zijn kliek. Dit zal voor ons echter onmo gelijk zijn, tenzij we ons volksge weten als met een brandijzer to'e- schroeien. Wij weten, wat de Veiligheids raad blijkbaar niet weet of niet wil weten, dat de „regering" van Soekarno geen regering, maar een stel bandieten is, die voor niets terugdeinzen en bovendien geen gezag hebben. Immers, on danks het bevel tot staking van het vuren, vecht de T. N. I. ver bitterder dan ooit. Zij, die in de bezette gebieden, tezamen met de Nederlanders rust en orde trach ten te herstellen, Is aangekondigd „dat de poorten der hel reeds ge opend zijn". Wij mQgen geen §0 millioen mensenlevens opofferen aan de wil van enkele gewetenloze schur ken, die menen, dat hun tijd nü eindelijk gekomen is en dat zij het recht aan hun zijde hebben. Wij mogen niet het xiecht laten vertrappen om „de lieve vrede wil". Wannëer we toegeven, ls het hek van de dam. Wanneer we ons neerleggen bij het „recht van de sterkste", betekent dat, dat we onze vlag door het slijk laten sleuren, onze eer te schande ma ken, Gods eis ter zijde stellen. Ons volksbestaan ls er mee ge moeid. Das Gebot der Stunde, d.w.z. de eis van het ogenblik is: Redt het recht! 60 millioen Nederlandse onder danen verwachten dat van ons! Ad Interim. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 729 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 eent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 26 AUG. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA t Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F, E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAEELSE te Goes, Ds K. SLOFSTRA te VÖsslngen en Ds W. VKOKGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.42 u., onder 19.42 u. Maan op 18.23 u., onder 0.40 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 27 Augustus: 11.18 u. 1.35 m., 23.49 u. 1.47 m. Grieks antwoord op Bulgaarse beweringen. Zondag hebben Griekse autori- telten geantwoord op de verkla!- rlng die de Bulgaarse regering tégenover de Geallieerde Be stuursraad heeft afgelegd inzake „concentratie van Griekse troe-< pen aan de Bulgaarse grens" en de „grensincidenten". In het of ficiële antwoord rd ten stellig ste ontkend, dat er troepenbewe gingen in de richting van de grens, hebben plaats gehad. Mysterie van Macon opgehelderd? Erige tijd geleden heerste te Macon. de hoofdstad van het Franse departement Saone et Loire, grote opwinding over de onthulling van een serie van ze ventien sterfgevallen onder on verklaarde omstandigheden, wel ke tussen de jaren 1943 en 1947 In een vrouwenkliniek aldaar hadden plaats gevonden. Men .•nêende deze vreemde sterfgeval len te moeten toeschrijven aan het werk van een maniak, en de po litie nam alle leden van het per soneel van het feiekenhuls een «treng verhoor af. Thans ls van de zijde de> Pa- ïflse politie verklaard, dat de dood nta de zeventien patiënten gwweten moet worden aan een —ei maat van gewoon keuken.- •out ln oplossingen, welke bij de «•handeling van de patiënten ge bruikt werd. Treinongeluk in Frankrijk Te Meze by Montpelljer in Zuid Frankrijk zijn twee treinen op elkaar gereden. Vier personen kwamen hierbij om het leven en er zijn 23 gewonden. (Van onzè Indië-redacteur.) Bevoegde waarnemers te Batavia kwalificeren de toestand op het ogenblik als zeer onzeker, in verband met het feit, dat de beslissing van de Vei ligheidsraad zo lang uitblijft. Het wachten valt in deze uren extra zwaar, omdat ieder uitstel betekent nieuwe kansen voor de republiek om voort te gaan met haar terreur, politiek, waarvan dan ook dank baar gebruik wordt gemaakt. Mochten Nederl. politionele acties binnenkort doorgang vinden, dan moet het aan het buitenland duidelijk zgn, dat zuks onver mijdelijk is krachtens het recht van zelfverdediging. Dat dit geen holle woorden zijn, blijkt overduidelijk uit de dagelijkse leger communiqués, waarin de aantallen gesneuvelde Ned. militairen staan verpield, welk cijfer veel hoger is dan tijdens de politio nele actie. Bij bezoek van Ned. Militaire autoriteiten aan de bezette gebie den hebben zij een geprikkelde stemming waargenomen bij de troepen, die het nog steeds on begrijpelijk vindén, waarom zij sinds twee weken eerst mogen schieten, wanneerde tegenstan der zulks doet. Bedoelde gebieden leveren thans ook een geheel an der espect dan enige weken ge leden, toen de inheemse bevol king uit de schuilplaatsen te voorschijn 'kwam en terugstroom de naar de dorpen. Thans is zij beangst om dit te doen. Aange zien de republikeinen door mid del van een fluistercampagne be kend hebben gemaakt, dat ieder, die in aanraking is geweest met de Nederlanders bij „zeker zijnde terugkeer van de Indonesische troepen dit met de dood moet be kopen". Het niet verder doorstoten der Ned. troepen wordt door de Re publikeinse propagandisten als onmacht voorgesteld, hetgeen de onontwikkelde inheemse bevol king,, hoe ongaarne ook, toch ac cepteert. Alleeneen snelle doel treffende beslissing kan ook hier in uitkomst brengen. In het systeem om zoveel mo gelijk te vernietigen, zijn de re publikeinen te Probolinggo zo ver gegaan, dat zij de textielfabriek en een grote voorraad textiel van de Indonesische handelaar Da- daas grotendeels hebben vernield. Dadaas heeft hierdoor een finan ciële strop van 25 millioen Repu blikeinse guldens, zijnde drie mil lioen Ned. Ind. guldens. Nederlands actie-communiquê. Het Nederlandse militaire actie communiqué van gisteren luidt als volgt: „De Nederlandse deta chementen bij Iiamal op Madoera werden hevig beschoten, terwijl sluipschutters optraden. Hierte gen werd door onze troepen krachtig opgetreden. Bij een zui veringsactie op Noord-Sumatra in het gebied van Pematang Sian- tar werd contact verkregen met eén bende van de T.N.I., die met verliezen werd teruggeslagen. In het gebied van Malang werd een zuiveringsactie ingezet waarbij hevig automatisch geweervuur werd ontvangen. Het gehele kam pongcomplex Djengkol in dit ge bied werd gezuiverd". De Nederlandse verliezen be droegen Zondag: 9 gesneuvelden, 1 vermiste en ?2 gewonden. West-Java: In hef gebied-van Soekaboemi werd opgetreden te gen rondzwervende T.N.I.-troe- pen, waarbij de tegefistander ge voelige verliezen leed. 27 km. ten Oosten van Koeningan werd een Nederlandse patrouille aangeval len door benden, welke kennelijk door een Hadji waren opge zweept. De aanval werd met succes afgeslagen. De tegenstan der leed gevoelige verliezen. Op de weg van Cheribon naar Ta- sikmalaja werd een brugdek door saboteurs volledig vernield. Vliegtuig met medische hulp voor de republiek'. Eén Dakota-toestel van de Voor-Indische luchtvaart, gechar terd door het Voor-Indische Rode Kruis, is in Singapore aangeko men met drie Indische artsen en een hoeveelheid geneesmiddelen voor de republiek aan boord. Ook een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis maak te de reis tpede. Het vliegtuig zal Vandaag naar Batavia en Djokja doorvliegen. De Nederlandse en republikeinse autoriteiten hebben maatregelen genomen om een vei lige overtocht te waarborgen. Mohammedaans protest in Franse Nationale Vergadering. De acht Mohammedaanse af gevaardigden ln de Franse Natio nale Vergadering hebben aan het parlement een schriftelijk protest aangeboden en besloten, dat zij niet zullen deelnemen aan het debat over het Algerijns statuut, dat door de Franse regering is voorgesteld. In het protest verklaren de af gevaardigden, dat zij al het mo gelijke hebben gedaan om de,Al gemene Vergadering duidelijk te maken in welke vorm de Mo hammedaanse bevolking van Al gerije een democratisch statuut wenst te zien._ „Wij hebben meer dan 100 jaar gewenst om in het Franse gezin te worden opgenomen", aldus het protest, „doch gij hebt het ons niet toegestaan". Vertegenwoordiger van Borneo trekt zich terug uit voorlopig republikeins parlement. Het te Bandjermasin verschij nende blad „Soeara Kalimantan" meldt, dat Hadji Abdoerraehman Sidik ontslag heeft genomen als lid van het Komlte Nasional In donesia Poesat, het voorlopige parlement der republiek. In een schrijven gedateerd 20 Juli deelde hij aan Soekarno me de, dat n» de ondertekening van Linggadjati, en de later daarop gevolgde, formele afschaffing der republikeinse gouverneursfunctie voor Kaiimatan, Zuid-Borneo z.i. niet langer in het K.N.I.P. ver tegenwoordigd kon zijn. De „Kota Inten" naar Batavia. Donderdag 28 Augustus ver trekt de „Kota Inten" van de Merwehaven te Rotterdam naar Batavia. Aan boord bevinden zich 1500 militairen onder wie vlieg- baslsbewakingscompagnieën, een compagnie gewondenvervoer, de tachementen aanvulllngsfroepen genie, marineschepelingen, mari niers, K.N.S.L. .en medische staf. De „Volendam" in Sabang aangekomen. 1-Iet stoomschip „Volendam" met Nederlandse troepen aan boord is gisteren in Sabang aangekomen. Dr van Mook naar Oost-Borneo. Dr van Mook is gisterochtend in gezelschap van verschillende autoriteiten o.w. Mr J. Enthoven en Pelaupessy, per Catalina naar Samarhida vertrokken om de in stallatie van de Oost-Borneoraad bij te wonen, welke vandaag zal plaats hebben. Dr van Mook wordt nog vanavond terugver; wacht. Groot gebrek uan water heerst momenteel op Noord-Beveland,dat niet aangesloten ls bij de fraterleiding. Tweemaal per dag, 's mor gens en 's avonds, staan de mensen in de rq onr het hoognodige water te halen. Het standpunt van Oost-Indonesië. De bij afwezigheid van Nadjamoeddto waarnemend premier van Oost-Indonesië, Dr Warouw, heeft Vrijdagavond vla radio-Makassar een redevoering gehouden waarin hij er o.a. op wees, dat de Oost- Indonesische regering de jongste ontwikkelingen in het geschil tussen Nederland en de republiek met bezorgdheid, twijfel en teleur stelling heeft gevolgd, want de hoop dat het accoord van Linggad jati inderdaad als grondslag voor de 'toekomstige constitutie der V.S. van Indonesië zou kunnen dienen, is ijdel gebleken. Haar staatkundige vorm voor millioenen onaanvaardbaar. „De republiek heeft thans haar streven naar souvereiniteit voor het eigen gebied geproclameerd en dit leidt tot versplintering, waaraan hy toevoegde, dat de overige deelstaten van de toe komstige federatie vastbesloten z\|n hnn rechten te handhaven. „Zij zuilen waarborgen eisen te gen de expassionistische bedoelin- Gisteravond heeft de Veiligheidsraad een tweetal resoluties aangenomen, n.l. de Amerikaanse en de Chinees-Australische. De Chinees-Australische re solutie stelt voor een gemengde commissie van de Veiligheidsraad om de situatie te onderzoeken. 'Het Amerikaanse voorstel houdt in, dat de Vei ligheidsraad zijn „goede diensten" aan beide par tijen aanbiedt, het aan de keus latend of zij deze willen aanvaarden of niet. Het voorstel heeft ten doel de netelige kwestie, of de Veiligheidsraad com petent is te dezer zake te arbit'reren, uit de weg te gaan. België--diende tijdens de zitting een nieuwe resolutie in, inhou dende, dat de kwestie van de competentie naar het Internationale Hof van Justitie zou worden verwezen, gezien de over deze com petentie gerezen twijfel. Rede van Sjahrir. Na de opening 'van de zitting nam als eerste spreker Sjahrir En neemt deel. aan de gemeenteraadsverkiezing. In een manifest heeft generaal de Gaulle een beroep op het Franse volk gedaan om bij de gemeenteraadsverkiezingen in Oc tober de „Rassemblement du peuple Francais" te steunen en zo de Franse republiek te her vormen en de staat dienstbaar te maken aan het gemeenschap pelijk belang Het manifest gewaagt van een „ernstige situatie" waarin de een heid van het land wordt bedreigd door „separatisme" en de „rivali teit der partijen". De Gaulle verklaart, dat zijn „Rassemblement" in geheel Frankrijk candidaten zal stellen. „Ieder aftredend raadslid, onver schillig voor welke partij hy vroe ger is gekozen, kan, zonder aan zijn overtuiging ontrouw te wor den, als candidaat voor de „Ras semblement" optreden, mits hij zich 'verplicht' deze beweging te volgen". Opnieuw relletjes in Oost-Londen. Zondagavond heeft de Londense politie een vergadering van de Britse liga van oudgedienden, -die vroegere volgelingen van de Brit se" fascistenleider Mosley onder haar leden zou tellen, opgebro ken, waarop de woedende menigte een paar straten verder trok en een communistische vergadering verstoorde, waarbij zij op dezelf de manier te werk gingen als ver leden Zondag. Wel waren de ge vechten thans erger dan vorige week, daar men nu vax> boks beugels en stenen gebruik maak ten. De politie wist de vechtenden partijen te scheiden. Met nadruk herhaalt De Gaulle, dat de Rassemblement geen partij is en dat de candidatenlijsten zullen worden samengesteld uit mannén en vrouwen van verschil lende overtuigingen, „die willen samenwerken in de redding van het Franse volk." Zuid-AfrikaanSe lening aan Groot-Brittannië. Een lening van tussen 60 mil lioen en 80 millioen -pond ster ling zal door de Unie van Zuid- Afrika aan Groot-Brittannië. worden verstrekt. Groot-Brit tannië heeft het aanbod aan vaard en men is bezig met de uitwerking van het scUgma te Pretoria en in Whitehal. Een der voorwaarden is, dat hft geld gebruikt .moet worden voor de aankoop van Zuid-Afrikaanse producten. Monsters en akten per luchtpost. Met ingang van 1 September is het mogelijk tegen verlaagd luchtrecht gedrukte stukken, monsters en akteil per lucht post te verzenden naar Curagao, Suriname, Columbia, Vene zuela, de V. S. van Amerika, Canada, Argentinië, Brazilië en Uruguay. De postkantoren ver strekken alle nadere inlichtin gen. De kinderverlamming in het Luikse. In het kader van de bestrijding der kinderverlamming zijn bijeen- komsten voor personen onder de 18 jaar in de gehele provincie Luik verboden. het woord. Hij betoogde' dat .geen der ontworpen resoluties de situ atie in Indonesië veel zou hel pen. Hij verlangde een duidelijke „veroordeling van de Nederlandse agressie". Sjahrir verklaarde: „Er kan geen standvastige vrede zijn in Indonesië, zólang de Nederlandse troepen blijven". Hij zeide, dat de republiek zich bij elke beslis sing van dë raad zou neerleggen. „De Indonesische delegatie is be reid elke onpartijdige arbitrage te aanvaarden, zolang de Veilig heidsraad niet wordt gepasseerd". Hij wees het voorstel van - een consulair onderzoek van de hand, omdat „de meeste consuls te Ba tavia de zaak nog" door Neder landse brillen bezien". Sjahrir verklaarde verder, dat de Nederlandse militaire 'actie doorgang vindt ondanks de or der tot het staken van het vuren. België en de kwestie. De Belgische afgevaardigde verdedigde de nieuwe, door zijn delegatie ingediende resolutie. Hij eiste, dat de Raad volkomen zou handelen in overeenstemming met het handvest en betreurde het, dat de Raad niet meer aan dacht heeft besteed aan het po sitieve voorstel van Mr v. Klef- fens. „Internationale rechtvaardig- kan alleen een goede grondslag zijn voor de Veiligheidsraad, en daarom kan alleen het Internati onale Hof de jurisdictie-kwestie op de juiste wijze oplossen. Russisch amendement verworpen. De Russische afgevaardigde diende een amendement op de Ohino-Australische resolutie in, inhoudende instelling van een commissie van toezicht op het staken der vyandelykheden. Het Nederlandse voorstel werd afgewezen. De Australische gedelegeerde verzocht vervolgens Gromyko zgn amendement in te trekken. Gro- De Belgische gedelegeerde heeft de volgende resolutie be treffende de Indonesische kwestie bij de Veiligheidsraad ingediend: „De Veiligheidsraad door de regeringen van Austarië en India genoodzaakt tot het in behandeling nemen van de si tuatie ln Indonesië, overwe gende, dat'de Nederlandse re gering' zich heeft beroepen op art. 11 par. 7 van het' Hand vest en van mening is, dat het behandelen van deze kwestie, gezien de over deze aangele genheid gehouden debatten in de raad, niet"on - de compe tentie van de Veiligheidsraad Valt, verzoekt het Internatio naal Hof van Justitie ingevol ge art. 96 van het Handvest zo spoedig mogelijk advies uit te brengen over de vraag' of de Veiligheidsraad competent is zich bezig te houden met ge noemde kwestje. De secretaris generaal heeft opdracht ont vangen om 'de documenten be treffende de kwestie en de daarover gehouden debatten aan het internationale Hof ter beschikking te stellen". gen van de republiek enblijven streven naar het behond van de nationale eenheid". Hij wees vervolgens op India als voorbeeld van een land waar interne geschillen tot verdeling van grondgebied hebben geleid. Minister Warouw legde er voorts de nadruk op, dat het ge schil tussen Nederland en de re publiek niets te maken heeft met de strij'd tegen het kolonialisme, want ln die strijd „vindt de repu bliek Oost-Indonesië naast zich". De republiek bezondigt zich ech ter thans aan het zoeken naar in ternationale, steun: voor nationaal expansionisme ten nadele van de overige deelstaten en nog te vor men federatie. In de omgeving van de Veilig heidsraad zullen dé afgevaardig den dezer deelstaten dit punt ze ker naar voren brengen omdat de staatkundige vorm van Indonesië waarnaar de republiek thans streeft, voor millioenen in die landen onaanvaardbaar is. Minister Warouw wees er ten slotte op dat Oost-Indonesië thans in eigen huis reeds meer te zeggen heeft dan -het als provin- cie van de republiek ooit te zeg- gen zou krijgen. Hij' verzette zich met klem tegen de propagandis- ttsche republikeinse bewering als zouden de andere deelstaten van de' toekomstige federatie slechts „onbetekeneude uitvindingen van de Neder' -ïdse politiek" zijn. myko weigerde zulks en verklaar de geen enkele resolutie te kun nen aanvaarden, die niet voorzag in de Instelling van een commis sie door de Veiligheidsraad. Het Russische amendement werd vervolgens in stemming ge bracht. 7 stemmen voor, 2 stem men tegen en 2 onthoudingen. Frankrijk bracht het veto uit, waardoor het voorstel verwor pen werd. Twee resoluties aangenomen. Hierna kwamen de Chinees- Australische en de Amerikaanse resolutie in stemming. De Chiilees-Austraiische werd aangenomen met 7 stemmen voor, geen tegen en 4 onthoudingen, nJ. Sovjet-Uie, Groot-Brittannië, Po len en Colombia. De Amerikaansche resolutie is aangenomen met 8 stemmen voor. geen stem tegen en drie onthou dingen, t.w. de Sovjet-Unie, Po len en Syrië De Australische re solutie en het Poolse amendement daarop wérden verworpen. Tijdens het debat over de nieu we Belgische resolutie werd de zitting tot heden verdaagd. Het Franse volk heeft steeds een minderwaardigheidscomplex getoond ten aanzien van Duits land. Het heeft de laatste eeuwen geen vertrouwen gehad in eigen nationale krachten en daaruit is het ook te conclu deren dat men zeer bevreesd was voor Duitsland. Ben vrees overigens die ook thans nog kenmerkend is voor de Franse politiek én die er oorzaak van is dat Marianne ook nu nog maar liefst zover mogelijk ver wijderd blijft van het Duitse Gretchen. In deze tijd van economische worstelingen in West-Europa moet Frankrijk echter even als zovele andere landen zijn ogen richten naar de Ver. Sta bij het aanvaarden van het plan Marshall brengt tevens een heroriëntering van de* politiek ten opzichte van Duitsland mee, want het wordt steeds duidelij ker dat Marshall als voorwaar- de van Europa heeft gesteld: uitbreiding van het Duitse in dustriële peil. Hierover worden momenteel in Amerika bespre kingen gehouden, want de Duit se industrie is een begrip waar Frankrijk even bang voor is als ten. Dit behoeft in het geheel j destijds voor het ineenstorten niet uit te sluiten dat Frankrijk der Maginotlinie. geen zelfstandige politiek kan De 'methode waarop de Fran- voeren. sen in de toekomst een even- Een oriëntering van Frankrijk tueel Duits gevaar willen weren, op de V, S. onontkoombaar 1 is uit de mode. Het is de tactiek die tussen beide wereldoorlogen is gevoerd en deze tactiek heeft thans afgedaan. Hiervoor komt in de plaats: Een sterk West- Europa, waarvan Frankrijk de kern moet zijn, en de industriële ontkrachting van Duitsland be tekent in dit verband een eco nomische „bloedtransfusie" van geheel Europa. Het economisch herstel van Duitsland is voor West-Europa van groot belang; voor Frank rijk zowel als Nederland. Daarom zal het Franse volk zijn oude standpunt iw dit op zicht moeten wijzigen. Het is niet meer mogelijk veilig achter een Maginotlinie" de dingen van de dag aan te zien. Een psychologisch probleem de Franse vrees voor Duits land moet met andere, nieu were methodes worden verdre ven. Die methode is: West-Europa eenheid. Luchtverbinding K.L.M. met Nederlandsch-Indië hersteld. De geregelde luchtverbinding van ,de K.L.M, met Nederlandsch- Indië kan thans als hersteld worden beschouwd. Technische moeilijkheden, welke aanvanke lijk bestonden bij het aandoen van Colombo, zijn thans opgehe ven, terwijl de toestemming tot landen aldaar, welke aanvanke lijk voor veertien dagen was ge geven, thans verlengd is. Voorlo pig zal yoortaan om de andere dag gevlogen worden. De route loopt over Singapore, Colombo, Bagdatj, Cairo, Rome naar Am sterdam en omgekeerd. Het transitoverkeer met Tsjecho-Slowakije. De waterstand op de Elbe ls door de aanhoudende droogte zo laag, dat een belangrijk deel van de in- en uitvoer van Tsjecho-Slo wakije over Rotterdam en Ant werpen geleid zal worden. Te Rotterdam ls deze vermeerdering nog niet direct merkbaar, even min als dit trouwens te Antwer pen het geval kan zijn. Wel ver wacht men over enkele weken een toeneming vfcn het transitover keer met Tsjecho-Slowakije. Ook deze winter wordt te Rot terdam vrij veel doorvoer voor Tsjecho-Slowakije verwacht, want als de iage waterstand op de Elbe voorbij is, zal de ijsvorming weer een hartig woordje gaan mee spreken. Oogst verbrand. Vanmorgen vroeg is de gehele oogst aan tarwe, haver en gerst van de grote boerderij aan- de Poellaan in Haarlemmermeer, be woond door de landbouwer Ten- sen, tn vlammen opgegaan. De brandende oogstl.org leverde een groot gevaar op voor de boerde rij en de stallen, doch de brand weer van Hoofddorp wist 't'vuur te beperken tot de oogstberg. Over de oorzaak tast men in het duister. Vermoed wordt dat een z.g. mussenklap (vuurwerk, waarmee vogels uit de boomgaar den worden verjaagd) ln de oogst berg is gevallen. De schade is aan zienlijk, doch wordt door verze kering gedekt. De C.O.A.K. naar Middelburg. Het Gemeentebestuur van Mid delburg heeft thans bericht ont vangen, dat omstreeks 15 Nov. a.s. de C.O.A.K. hét .schoolge bouw aan het Molenwater weer in gebruik zal nemen. Het staat nog niet vast of dan reeds het to tale aantal leerlingen aan deze 1 school naar Middelburg komt, daar dit geheel afhangt van de legeringsmogelijkheden. Men zal zich herinneren, dat de militairen gedeeltelijk ln het voormalig Mi litair Hospitaal zullen worden on dergebracht. Dit gebouw, waarin tot voor kort politieke delinquen ten waren gehuisvest, wordt nu ais kazerne ingericht. Karl Brandt, Hitler's persoon lijke lijfarts, is\vei'Oordeeld tot de strop. Men ziet hem hier in de beklaagdenbank in Neuren berg. Beroep te Middelburg. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg (vaca ture Nj J. Hommes), R. Ooster- hoff te Hoofddorp. DE BILT ZEGT: Overdag zonnig en droog weer met later hier en daar tijdelijk bewolking. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noordoost.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1