De „Noodwet Ouderdomsvoorziening' Eeuwfeest Holland-Michigan. AMERÏKA'S HULP AAN DE WERELD. Een practised uiteenzettieg. De I. T. O.-conferentie te Geneve had een bevredigend verloop. Geen extra-verlof voor Gursus-volgende militairen. Schenkingen tot een hedrag van meer dan 20.000.000.008 dollar. Zal Egyptische kwestie naar Internationaal Hof van Justitie verwezen worden? 7>zeu%. tot (fod Tli&ne*t van Dat de „Noodwet Ouderdomsvoorziening" in een lang gevoelde behoefte voorziet, daarvan zal zeker ieder doordrongen zijn. Reeds lange jaren toch yormde de verzorging van ouden van dagen een onderwerp van ernstige bespreking in de Tweede Kamer der Staten- Generaai, zonder dat evenwel tot een oplossing van het vraagstuk kon worden gekomen. Door de tegenwoordige minister van Sociale Zaken is thans deze oplossing aan de hand gedaan in de vorm van de „Noodwet Ouder domsvoorziening". Zonder nu te willen beweren, dat door deze wet het Volmaakte zou zijn bereikt, mag toch met voldoening erkend worden, dat straks, wanneer op 1 October a.s. de wet volledig in werking zal treden, aan het wachten van vele oudjes een einde zal zjjn gekomen. Uiteraard zullen niet alle aanvragers op die datum de uitkering kunnen ontvangen. Er zal heel wat werk verzet moe ten worden vóór de te verwachten stroom van aanvragen admini stratief zal zijn verwerkt, maar het eind is in het zicht en wie op 1 October 65 jaar is of ouder en zijn aanvraag tijdig heeft ingediend, zal zijn uitkering ontvangen ingaande 1 October 1947, mits hij natuurlijk overigens aan de bepalingen der wet voldoet. Welke zijn deze bepalingen? Wat houden ze in? Wij zullen trachten, zij het dan in het kort, een uiteenzetting te geven van de voornaamste bepa ling der Noodwet. Als algemene regel geldt, dat een ouderdomsuitkerlng ontvan gen alle mannen en ongehuwde vrouwen, die a. Nederlander zijn; b. bij het inwerking treden der wet (dus op 1 Octolgfer 1947) 65 jaar of ouder zijn; c. binnen 3 jaar daarna 65 jaar worden, en wei zodra zij deze leeftijd bereiken; d. overigens aan de bepalingen der wet voldoen. Een vrouw, wier man nog geen 65 jaar is, ontvangt dus geen uit kering. De wet gaat n.l. van de veronderstelling uit, dat een man tot zijn 65e jaar in staat wordt geacht voer zich en zijn gezin te zorgen. Onder gehuwd wordt verstaan, de niet van tafel en bed geschei den echtgenoten. Leven man en vrouw gescheiden van elkaar, zonder wettelijk of van tafel en bed gescheiden te zijn, dan zijn zij derhalve volgens de wet ge huwd. Waar nu met de bepaling van het bedrag der uitkering re kening moet worden gehouden met de inkomsten van man en vrouw samen, kan het voorkomen in dergelijke gevallen, dat een vrouw van 65 jaar, die geen in komsten heeft, geen uitkering kan ontvangen, omdat de man boven het in de wet vastgestelde maximum bedrag aan inkomen geniet. Ook kan het omgekeerde zich voordoen, dat de man niets ontvangt, omdat de vrouw een to hoog inkomen heeft. Komt een man, die niet samen woont met zijn vrouw, wel in aan merking voor een nooduitkering, dan zal hg in het bezit moeten worden gesteld van de uitkering, die geldt voor gehuwden en uit de aard der zaak hoger is dan die voor ongehuwden. In dat geval kan bepaald worden, dat de aan de man toegekende uitkering voor 50 wordt betaalbaar gesteld aan de vrouw. Leven man en vrouw samen zonder gehuwd te zijn (gevallen van concubinaat dus) dan zouden belde personen recht hebben op een ongehuwdenuitkerlng. In dit geval bepaalt de wet echter, dat de belde uitkeringen een dusdani ge vermindering ondergaan, dat xtj samen niet meer bedragen dan de uitkering, welke voor gehuw den is vastgesteld. Z\j, die voor 1 October 1950 65 jaar worden. Zoals werd opgemerkt, vallen ook onder de werking der Nood wet zij, die binnen 3 jaar na 1 October 1947 65 jaar worden. Dat wil echter niet zeggen, dat zij tSans reeds een aanvraag kunnen Indienen. Zij moeten daarmee wachten tot zij 65 jaar zijn. Nu bestaat natuurlijk de mogelijk heid, dat b.v. een 63-jarige op zijn 65e jaar nog werkt en ook daar in nog blijft werken en met zijn mkomsten komt boven het in de wet genoemde maximum. Hal zal dan in 1949 en 1950 geen nood- uitkering ontvangen. In 1952 houdt hij echter met werken op. Hij zal dan in 1952 een aanvraag om ouderdomsuit kerlng krachtens de Noodwet kunnen indienen. Allen dus, die vóór 1 October 1950 65 jaar wor den, zullen zich voor een uitke ring moeten beroepen op deze Noodwet. De jongeren zullen ko men te vallen onder de sociale verzekering, welker reorganisatie de regering aan het voorbereiden is, en welke voorbereiding, naar verwacht wordt, 3 jaar in beslag zal nemen. Deze Noodwet moet dan ook gezien worden als voor loopster van de komende defini tieve regeling. W!~ bulten blijven. Zoals gewoonlijk kent ook deze wet een aantal uitzonderingen. Zo komen niet in aanmerking voor een nooduitkering. a. Zij, die niet binnen het Rijk hun woonplaats hebben; b. Zij, die niet onafgebroken 6 die met inspanning véwi alle krachten is blijven doorwerken, maar nu met het uitzicht op een nooduitkering, er toch eindelijk wel eens mee op wil houden, hij dit gerust kan doen. Het is toch de bedoeling der Noodwet, de ouden van dagen te helpen, en de gedachte ligt voor, dat iemand van 65 jaar niet meer behoeft te werken en recht heeft op uit kering. d. Zij, die, hoewel tot arbeid in staat,, nagelaten hebben vóór hun 65e jaar regelmatig in de be hoeften van zich en hun gezin te voorzien. Hierbij di°nt niet ge- dacht te worden aan de onviipvil- lig werklozen, de groep* welke de Min ster hier op het oog ƒ1 eelt, is de groep van de a-socialen, de nietsnutten de o nmaat schap pe- lijken, de slampampers. e. vreemdelingen en staatlozen; i. Zij, die een bepaalde inko mensgrens hebben bereikt. De klasse-indeling. Voor Zeeland ziet deze klasse indeling er als volgt uit: Klasse UI: Middelburg, Vlls- singen. Klasse IV: Sluiskil, Goes, Mid- jaar voor indiening der aanvraag binnen het Rijk, Ned. Indië, Suri name of Curagao hebben ge woond. Hebben deze personen echter tengevolge van oorlogsomstan digheden tijdelijk buiten het delhamis (kom der gemeente), Rijk, etc. vertoefd, dan worden zij niet uitgezonderd; c. Zij, die als zelfstandige dan wel anderszins door het verrich ten van arbeid in hun levenson derhoud voorzien. Dat Is de groep van personen, die door uitoefe ning van een nering, ambacht, bedrijf of beroep als zelfstandige in hun levensonderhoud voorzien. Dus schoenmakers, winkeliers, venters, kleine boeren enz., die als zelfstandige nog arbeid verrich ten en uit de opbrengst daarvan leven. Deze vallen buiten de wet. Kunnen z(j echter aantonen (de bewijslast rust derhalve op te be trokkenen), dat zij volstrekt on voldoende inkomsten hebben uit hun bedrijf of beroep (in deze ge- Gem.klasse vallen zal veelal wel door anderen Klasse I Sas van Gent (industrieel gedeel te), Westdorpe (deel grenzen aan Terneuzen en Sas van Gent), Ter ne* n (stad), Zierikzee. Klasse V: Alle overige Zeeuwse gemeenten en delen van gemeen ten. De inkomen-grenz n. Voor elk dier klassen zijn be dragen vastgesteld. Bereiken nu de inkomsten van man en vrouw samen het voor de klasse vast gestelde bedrag of overschrijden zij dat, dan kan geen uitkering worden verleend. De tabel ziet als volgt uit: Jaarlijks inkomen in guldens worden bijgedragen in het levens onderhoud) en blijft hun inkomen beneden de in de wet genoemde grens, dan zullen zij wel in aan merking komen voor een uitke ring. Hierbij zij nog opgemerkt, dat, indien het een oudje betreft, Ongeh. Gehuwden 875.— 1375.— Klasse II 825.— 1300.— Klasse III 775.— 1225.— Klasse IV 725.— 1150.— Heeft een ongehuwde in klasse III dus een inkomen van f800. per jaar, dan komt hij niet voor een uitkering in aanmerking. m. (Van onze speciale verslaggeefster) Nieuwe relaties met het moederland. Dit eeuwfeest is gretig aange grepen om de banden met het moederland opnieuw te verstevi gen. Niet alleen door het persoon lijk contact met de Nederlandse gasten, maar ook door het con tact brengen van Nederlandse af stammelingen in Amerika met hun familie in „the old country". Amerikanen met Nederlandse fa milienamen kunnen hier een for mulier Invullen met gegevens omtrent hun afstamming. Deze formulieren worden naar Neder land gezonden, waar een onder zoek wordt in gesteld naar nog in leven zijnde familieleden. Bur gemeester Steffens kreeg deze dagen-talrijke brieven met geluk wensen uit Nederland. Vele brie ven kwamen met een correspon dentievriend of vriendin. Eveneens worden de mensen in Holland opnieuw in kennis ge bracht met Nederlandse produc ten. Op de Nederlandse markt worden goede zaken gedaan in si garen, kaas, eau de cologne, glas werk en cacao-producten. Wan neer je al die producten ziet uit gestald, denk je bij jezelf: Hoe is het mogelijk, dat dat allemaal al weer uit Nederland komt. Nede*meisjes zwemmen in Holland. Enkele weken geleden zijn Iet Kostervan Feggelen en Nel van Vliet met hun trainster mevrouw Truus Klapwijk in New York ge arriveerd. Op de laatste middag van het eeuwfeest kwamen zij, nadat ze in verschillende Ameri kaanse steden overwinningen hadden betaald, uit in zwemwed strijden op het Lake Macatawa, (oorspronkelijk het Black Lake), een prachtig meer op een ge ringe afstand van Holland. De meisjes trokken met hun oranje truien onmiddellijk de aan dacht. Ook hier kwamen ze. ondanks een handicap van ettelijke secon den, zegevierend uit de strijd. Geen wonder, de Nederlanders, met dubbele energie nu de hitte enigszins luwde, vuurden de meis jes aan met zo'n geweldig en thousiasme, dat een overwinning niet uit kon blijven. Het eeuwfeestcomité is voor gee^ kleintje vervaard. Het had naar onze 2 wereldkampioenen ook de „beste duiker aller tijden' zoals de man voor de micro foon met verheffing van stem verkondigde uitgenodigd, even als de Amerikaanse kampioen in waterskiën. Het waterskiën was door CARLA BERGENTHAL 11) _o— Wat had ze bedoeld, toen ze bij hun eerste ontmoeting in de kapel had gezegd, dat ze dik wijls bij haar moest komen, omdat ze haar misschien iets kon laten zien wat zij met haar ogen niet zag. Nooit was z? ge gaan, en nu was 't haar, of de blinde niet kon sterven voor ze nog een woord, een enkel woord tot haar gesproken had. Langzaam gingen de uren voorbij. De dokter was voor de tweede maal geweest en had gezegd, dat ze de volgende mor- j gen wel niet meer halen zou. Verena waakte. Van tijd tot j ■tijd ging zacht de deux open en de ene vrouw na de andere keek bekommerd naar binnen en vroeg hoe het de blinde ging. Telkens ging Verena zachtjes naar hun toe, vertelde hoe t stond en dan trokken ze schuw weer af. De schaduw des doods hing over heel het gesticht. Al was hij onder de oude vrouwen ook geen zeldzame gast, het gaf toch altijd droefheid, want ner gens is het saamhorigheidsge voel sterker, onzelfzuchtiger en eerlijker dan bij de armsten on der armen, de meest veriate nen onder de eenzamen. Verena scheen ook iets van deze band* te gevoelen, door een zeldzame weekheid was ze bevangen Zelfs toen de vredesapostel on- hoorbaar binnensloop en uit haar bijbeltje, dat altijd bij de hand was, de 23e Psalm voor las, liet ze haar rustig begaan. Pas toen ze daarna aan de ze ven plagen uit de Openbaringen begon, zei ze vriendelijk, dat de blinde zeker haar deel wel had gehad uit de zeven volle scha len, dat 't nu genoeg was. De vredesapostel zag dit in en na nog een plechtig: „Die met tra nen zaaien, zullen met gejuich maaien", sloop ze weer stil weg. De avond kwam. Stil en on beweeglijk lag de stervende, een diepe vrede op het kleine kin derlijk geworden gezicht. De huismoeder was Verena komen aflossen en had beloofd haar te zullen roepen als het zover wasToen het donker werd en alles was ter ruste gegaan, stak ze op de tafel twee kaarsen aan en geruisloos maakte voor ons Nederlanders een nieuwe sport en we hebben onze ogen uit gekeken op de behendigheid, waarmee de skiërs, pijlsnel voort getrokken door een raceboot; hun halsbrekende toeren verrichten. Mitraillenrvuur en afweergeschut. Het letterlijk daverend slot van het feest was een groot vuurwerk en een minder luidruchtige gon delvaart. Typisch, dat wij, Neder landers, terwijl de Amerikanen „Oh" en „Ah" roepen bij een vuurwerk, nog altijd opmerkingen maken als: Het Is net afweerge schut of een mitrailleur, of: het Is net als ln "otterdam toen en toen, en we schrikken af en toe bij een enorme knal. Na afloop hebben we de heer WUlard C. Wichers, in Nederland bekend door zijn bezoek ln het begin van dit jaar ter voorberei ding van deze herdenking, die de kurk was waar het eeuwfeest op dreef, de hand gedrukt en hem gelukgewenst met de vlotte af werking van het aantrekkelijke programma. De onderscheiding als Ridder ln de Orde van Oranje Nassau, die de heer Wichers werd uitgereikt, ls zeker ruim ver diend. Het eeuwfeest behoort weer tot het verleden. Het verleden is voorspel. Het welvarende Holland, dat nu reeds 18.000 inwoners telt gaat weer aan de slag. De fa brieken draalen op volle toeren. De vele industriële producten vinden hun weg door geheel Ame rika en daarbuiten. Verschillende malen hebben we ons afgevraagd, waarom de stad Holland bij deze gelegenheid niet een standbeeld heeft opgericht voor haar grote stichter Ds Al- bertus C. van Raalte. De rivali teit tussen de beide prominente kerkgenootschappen ln Holland, belde toch dragers van de geeste lijke erfenis van Ds van Raalte heeft tot nu toe het oprichten van een standbeeld in de weg ge staan. Maar is eigenlijk niet, deze hele mooie, energieke stad met haar schone en vruchtbare omgeving, met haar bloeiend kerkelijke le ven en haar uitstekende inrich tingen van onderwijs, niet één groot gedenkteken aan haaT lei der Ds van Raalte, die, armoede en tegenslagen ten spijt, steeds voor zijn geesttesoog zag verrij zen, de fraaie stad Holland, een stad van handel en industrie, een bolwerk van de Reformed Church en een centrum van uitstekend onderwjjs. In de stad van Van Raalte is alles klaar voor het laatste dat ze voor dit van haar kinderen kon doen. Haar kinderen! Haar keel werd dichtgesnoerd. Ze dacht aan die ene, die door eigen schuld in de vreemde was gestorven en die ene was haar zoon geweest. Alles wat ze voor hem niet meer had kunnen doen, deed ze nu voor die arme, eenzame vrouwen. „Moeder, is dit het einde?" Hol en zwak kwam de stem uit het bed door de schemerige kamer. De huismoeder ging naar het bed, een der kaarsen in de hand. De blinde had zich half opgericht, keek met haar levenloze ogen juist in 't licht, en glimlachte. Dan zei ze: „Je zus heeft gezegd, uw geloof heeft u behouden, ga heen in vrede". Uitgeput zweeg ze, maar even later fluisterde ze weer „Moeder, ik dank u. Als ik voor Gods aangezicht sta, wil ik Hem zeggen hoe goed u voor ons, gestichtsvrouwtjes, bent. Wilt u nu juffrouw Halier halen, ze zit. aangekleed bij de halfge opende deur te wachten tot ik haar roep." De huismoeder ging. Reeds in de gang zag ze een smalle licht streep uit de torenkamer ko De Benelux gaf een goed voorbeeld. De tweede zitting van de voorbereidende commissie van de Internationale conferentie voor Handel en Werkgelegenheid heeft haar werzaamheden beëindigd. Op Zaterdag 23 Augustus vond de slotzitting te Genève plaats. De besprekingen over de tarieven worden voortgezet door de „Trade Agreement Commission", waarin alle deelnemende landen vertegenwoordigd zijn. Deze commissie zal door de landen te ver lenen concessies op lijsten vastleggen, die t.z.t. aan de definitieve handelsovereenkomst zullen worden toegevoegd. In de slotzitting sprak Drs A. B Speekenbrink, directeur-gene raal voor de buitenlandse econo mische betrekkingen van het mi nisterie van Economische Zaken en wnd. hoofd van de Nederlandse delegatie een rede uit, waarin hij herinnerde aan de bij de opening van de conferentie gehouden rede van de Nederlandse minister van Economische Zaken. Minister Huysmans deelde toen mede, dat inzake de tarlefonder- handelingen, die een belangrijk deel van het werk hier ln Genève uitmaakten, Nederland, België en Luxemburg gemeenschappelijk zouden optreden en tevens Bel gisch Congo en de overzeese ge biedsdelen van Nederland verte genwoordigen. Drs Speekenbrink zeide zich te willen beperken door op te mer ken, dat allen hebben kunnen ga deslaan op welk een ernstige en standvastige v, ij/.e de delegatie van de drie landen, die elk een deel uitmaken van de tol-unie, werkt in de richting van een nau we economische samenwerking. Dit is niet slechts van hun eigen welzijn maar ook van die van ge heel Europa waar de naweecn van de laatste oorlog zo ernstig en wreed worden gevoeld. Tijdens het debat hadden wij echter een enkele maal redenen om de aandacht te vestigen op een tweede belangrijkheid waar van minister Huysmans bij de opening mededeling deed, het feit, dat de politieke structuur van het Koninkrijk gewijzigd wordt. Daarna moet ik, Indien ik nu ver klaar, dat wij in het algemeen in stemmen met de nu vastgestelde tekst van het ontwerp-Handvest, dat de voorbereidende commissie aan de wereldconferentie zal aan bieden, tevens het voorbehoud, dat de voorzitter van onze dele gatie maakte met het oog op de reconstructie van ons Koninkrijk, herhalen. Indien lk al zeg, dat wij in het algemeen Instemmen met de nu vastgestelde tekst van het ont werp-Handvest en ofschoon wij geen formele bezwaren hebben gemaakt wil dat nog niet zeggen, dat de Nederlandse delegatie vol komen tevreden is. Niettegen staande het vele werk, dat hier in Genève is gedaan was de voor bereidende commissie niet in staat bepaalde belangrijke pro blemen op zulk een wijze te be spreken, dat wij kunnen zeggen, dat wij de gevolgen,van verschil lende belangrijke toevoegingen aan en veranderingen in het ori ginele ontwerp-Handvest volledig kunnen overzien. Gedurende het verloop van de besprekingen, spe ciaal die over de handelspolitiek en ook over organisaties in func ties en beslechting van geschillen, wees ik verschillende malen op dit feit. Op vragen van het Tweede Kamerlid Schoonenberg betref fende het verlenen van extra verlof aan militairen, die voor hun middenstandsdiploma stu deren, heeft de heer Fievez, minister van Oorlog, het vol gende geantwoord: Het tijdens de opleiding uit vallen van bepaalde personen, schaadt niet alleen de opleiding van de betrokkenen, doch ook de oefening van het onderdeel, daar de manschappen samen een organisch geheel vormen, waarin ieder een taak heeft. Wil men de dienstplichtige tot geoefend soldaat maken, dan moet hij de gehele oplei ding doorlopen hebben. De tijd, beschikbaar voor de opleiding hier te lande, is te kort om deze nog meer te kun nen inkrimpen door het verle nen van bepaalde vrijstellingen. Om deze redenen en boven dien uit billijkheidsoverwegin gen acht ik het niet gewenst voor bedoelde categorie dienst plichtigen een uitzondering te maken. een geslacht opgegroeid, dat niet verleerd heeft, ook en speciaal ln deze dagen God te danken voor de vele weldaden aan hen bewe zen. TINY MULDER, men, en alles vond ze, zoals de blinde het had gezegd. Aangekleed, een jiock om haar schouders, wachtte Verena tot de blinde haar riep. Zwijgend gingen beide vrouwen terug. Op de drempel bleven ze getroffen staan. Ze herkenden de sterven de haast niet. Er lag een glans over haar gelaat en haar ogen, haar reeds zo lang dode ogen schenen te leven en te stralen. Ze vouwden onwillekeurig de handen en traden in schuwe eerbied nader. Moeizaam open de de blinde haar mond, en 't was of haar woorden van heel ver kwamen, of ze de aarde al verlaten had: Zusterluis terje hebt je zoon tot een God gemaaktdaarom moest je hem verliezenAls je dit begrijpt.... zul je hem terug vindenmoederhelp haar, zeg haar allesen groet de anderenDankdank! Dan bleef 't stil. Nog een laatste, bevende ademtochtde blin de was heengegaan. Wijd opende de huismoeder het venster. Aan de hemel straalden de heldere sterren, vrede heerste ovëral. Dan sloot ze de oogleden van de dode en bleef lang in gebed verzonken Alhoewel de nu vastgestelde tekst van het ontwerp-Handvest aanvaardend zai Nederland onbe- voordeeld ter wereldconferentie gaan en er op voorbereid zijn speciaal ten aanzien van bepaalde moeilijke artikels amendemen ten te ondersteunen Indien daar voor redenen bestaan. Daarbij Verdrag tot vaststelling van de minimum-leeftijd van toelating van kinde ren tot arbeid op zee. De minister van buitenlandse zaken heeft de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat ingevolge de wet van 4 Augustus 1938, houdende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag tot vaststelling van de minimum-leeftijd van toe lating van kinderen tot arbeid op zee (herzien Geneve 1936) (Staatsblad 1938, no. 33), op 8 Juli 1947 de Nederlandse akte van bekrachtiging van bedoeld verdrag dcor de directeur-gene raal van het International. Ar beidsbureau te Geneve is inge schreven. Ingevolge de wet van 4 Augus tus 1938, houdende voorbehoud willen wij in het oog houden, datder bevoegdheid tot opzegging - van het verdrag van Genua (1920) tot vaststelling van de net Handvest niet slechts be stemd is het economische leven in de overgangsperiode na de oor log te regelen maar ook en zeker niet in mindere mate het econo misch leven ln de meerverwijder- de toekomst. Waar wij tevoren spraken van de Londense overeen komst mogen wij nu wel spreken van de Genèefse overeenkomst, die ln elk opzicht beter ls. Drs Speekenbrink bracht ten slotte de voorzitter en diens vlce- voorzitter dank voor hun leiding. minimum-leeftijd van toelating van kinderen tot arbeid op zee (Staatsblad 1938, no. 34), is even eens op 8 Juli 1947 de opzegging door Nederland van dit verdrag door bovengenoemde directeur- generaal ingeschreven. Naar te Londen verluidt be zit Engeland vliegtuigen, die in staat zijn het pas gevestigde snelheidsrecord van 1.031.7 K.M. te overtreffen. Gedurende de afgelopen twee jaren heeft Amerika reeds voor meefc dan 20.000.000.000.dollar schenkingen gedaan en lenin gen toegezegd voor steun aan en herstel van het buitenland. Dit had de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, George C. Marshall, in gedachten toen hy onlangs in een van zijn toespraken zeide dat „historische feiten duidelijk aantonen dat geen ander volk ooit edelmoediger en onbaatzuchtige:- ge handeld heeft dan het Amerikaanse by het verzachten van leed en ellende". Directe giften aan oorlogs slachtoffers in Europa, Azië en Afrika belopen nu reeds 7.215.000.000.dollar. Hiervan werd voor een waarde van 1.500.000.000.aan paketten en geld bijgedragen door particulie ren en instellingen. Het leeuwen deel der giften ging naar de lan den in Oost en Zuid Europa. Hier op volgden West Europa en Azië. 12.871.000.000.dollar van het totaal heeft betrekking op lenin gen. Deze zijn in het algemeen afgesloten voor een periode van 20 tot 30 jaren, met een interest van 2 tot 3% procent. Engeland en Frankrijk hebben het grootste aandeel hierin. De exporten naar de landen, welke leningen van Amerika ont vingen hebben grotendeels be staan uit voedsel, brandstof en kleding. Tot op heden zyn ma chinerieën, staal en andere duur zame goederen voornamelijk ge ëxporteerd door de U.N.R.R.A. in de vorm van schenkingen. Hieronder volgt een opsomming van de giften welke het Ameri kaanse volk door middel van zijn regering geschonken heeft: U.N.R.R.A.: 2.700.000.000 dollar. Dit bedrag vertegenwoordigt 72 procent van alle U.N.R.R.A.- schenkingen. De meeste U N. R. R. A.-hulp ging naar China, hetwelk voor 530.000.000.dol lar aan steun ontving. Twee Sowjét-Russische landen, de Oekraine en Wit Rusland ont vingen eveneens grote schenkin gen. Steun na beëindiging van de U.N.R.R.A.: 332.000.000 dollar. Bedoeld om voor 57 procent te voldoen aan de geraamde behoef ten voor steun aan Oostenrijk, Griekenland, Italië, Hongarije, China en Trieste. Dit bedrag zal worden besteed naar gelang de Amerikaanse Regering zulks no dig oordeelt. Hierbij is tevens in begrepen een bedrag v. 15.000.000 tot 40.000.000 dollar zijnde de uit eindelijke Amerikaanse bijdrage aan het Internationale Nood Fonds voor Kinderen. Internationale Vluchtelin gen Organisatie: 73.361.000 dollar. Dit is het Amerikaanse aandeel 45.75 procent aan het budget van de I.R.O. als een bijdrage in de verzorging van 1.200.000 dak loze en noodlijdende mensen. Giften aan de Philippijnen: 620.000.000 dollar. Dit bedrag is verdeeld over drie fondsen onder het beheer van de Philippijnse Commissie voor Oor- Door leger en Vloot ver deelde burger-goederen 1.200.000.000 dollar. Deze goederen werden voorna melijk in Duitsland en Japan uit gedeeld, teneinde ziekte en on rust te voorkomen. Het ligt in de bedoeling van de Verenigde Staten om terugbetaling te eisen wanneer de landen tot betalen in staat zijn. Burgergoederen voor Italië: 135.000.000 dollar. Door het Amerikaanse Leger besteed voor burgergoederen. Na-oorlogse lend-lease overeenkomst met China: C 620.000.000 dollar. Teneinde China in staat te stel len om de 1.000.000 Japanse sol daten te ontwapenen, die zich op Chinees grondgebied overgege ven hebben, en om de gebieden weer te bezetten, welke heroverd zijn. Wetenschappelijke en culturele steun aan de andere Amerikaanse Re publieken: 15 millioen dollar. Hiermede deelt Amerika in de kosten voor programma's voor hygiëne en openbare gezondheid, en diverse projecten voor de ont wikkeling van de industrie en de landbouw en tevens voor de uit wisseling van studenten. Hierbij is niet inbegrepen een MOEDER. In de schone landouwen Van het lieflijke Schouwen, Was heel keurig en fijn, Dicht bij bos en bij zand En het zonnige strand Hun vacantie-terrein! Goed was verzonnen, Vóór 't festijn was begonnen, Wat mee moest gesjouwd. En moeder, die had er met [liefde Gepakt wat er ginder geriefde; 'tWas haar zeker wel [toevertrouwd! Nu zitten ze fijn met hun zestal Gezondheid te drinken aan zee, Want moe was een uurtje uit [bed al, Toen vader nog sliep er voor [twee. En willen ze plonsen in 't water, 't Is moeder, die kleedt hgpl [de rij! En pa, die vraagt eventjes later: Zeg, dacht je' om sigaren voor [mij? 'k Zag z' ook weer het water [verlaten Elk der zes kwam weer [moe^der in hand; En pa deed niet anders dan praten Hij was met vacantie aan ['t strand! Straks sjouwen ze weer naar [de stad toe, Gebruind door de zee en de zon; Maar weet er ook iemand te [zeggen, Wanneer moeders vacantie [begon? S. v. d. G. in Juli door het Congres gedane toezegging van 600 millioen dol lar voor het bestuur en voor steun in door Amerika bezette gebieden. Hieronder volgt een opgave van tien posten op de Ieninglijst: De Export-Import Bank 2.476 millioen dollar; het Internationa le Monetaire Fonds 2.750 milli oen dollar; de Internationale Bank 635 millioen dollar. (Be schikbaar voor leningen, zodra deze kunnen worden afgesloten). De Britsche lening 3.750 milli- een dollar; de „Pijp-leiding" leen- en pacht-overeenkomst 1.350.000.000 dollar. (De Verenig de Staten hebben credieten toe gestaan tot dit bedrag aan lan den, welke bij het einde van de oorlog contracten hadden lopen voor lend-lease goederen, welke zij afgeleverd wensten te zien.) Credieten voor de aankoop van surplus-voorraden 1.100.000.000 dollar; lening aan de Philippijnen 75.000.000 dollar; lening aan Grie kenland en Turkije 400.000.000 dollar; lening in de vorm van zil ver 50.000.000 dollar. (Zilver voor de aanmunting van geldstukken werd aan India en enige Neder landse bezittingen ter beschikking gesteld, terugbetaalbaar in goe deren.) Het door het Congres toegesta ne crediet voor China 120.000.000 dollar. (Dit bedrag is afkomstig uit het fonds van 500.000.000 dol lar, dat in 1942 door het Congres gesticht werd voor steun aan China.) Van de 20.000.000.000 dollar welke de Verenigde Staten heb ben geschonken of uitgeleend of nog moet uitlenen is reeds 15.739.000.000 dollar besteed. Twee merkwaardige incidenten in de V eiligheidsraad. 1 Egypte gehoopt had door de Veiligheidsraad „uit de ketenen der geschiedenis" te worden be vrijd, doch dat deze hoop niet in vervulling was gegaan. Tijdens het debat over de Egyptische kwestie sprong een der leiders van de Mohamms- aaanse Broederschap, die een plaats had op de publieke tri bune, van zijn stoel op en be gon te protesteren. Hy werd met geweld uit de zaal verwij derd. Het incident werd veroorzaakt i j j- door Moestapha Momen, die luidkeels het volgende protest Nokrasji Pasja, de Egyptische minister-president, heeft Vrij dag in de Veiligheidsraad verkiaard, dat de aanvaarding van de Braziliaanse resolutie om een beroep te doen op Engeland eti Egypte om de directe onderhandelingen te hervatten, de „be staande dreiging" niet uit de weg zou ruimen en dat „Egypte gedwongen zou kunnen zijn het geschil opnieuw voor de Veilig heidsraad te brengen". Nokrasji zeide verder, dat ja, dat hij liever geen commen- betaling van particuliere vorde ringen voor oorlogsschade is 400.000.000 beschikbaar gesteld, voor openbaar herstel, twee fond sen in totaal, 220.000.000 dollar. staan. Verena knielde aan het ■voeteneinde en huilde. „Kom", zei de huismoeder eindelijk, „u moet gaan slapen. Morgen brengen we haar bloe men uit de tuin. En als de be grafenis voorbij is en de rust hier weergekeerd, zal ik u de geschiedenis van de blinde ver tellen. Dat zou ze zeker goed gevonden hebben." Ze sloten de deur, en de huis moeder bracht Verena naar haar kamer. Toen ze de slaap zaal voorbij kwamen ging de deur zacht open. Op de drem pel stond in haar nachtjurkje Suzanne. Half verlegen, met een schuwe blik, vroeg ze; „Hoe is het met haar?" De huismoeder knikte haar vriendelijk toe: „Goed, heel goed Suzanne, maar ga nu slapen, het is al laat..' „Ze zal me de anderen met het treurige nieuws niet wak ker maken", wendde ze zich tot Verena. „Morgen is 'tnog vroeg genoeg, als ze 't horen! De oud jes lijden er telkens zo onder, als een van hen sterft en van de blinde hielden ze zoveel." (Wordt vervolgd.) uitte: „Mijnheer de voorzitter, ik kom hier uit naam van alle volken van het Midden-Oosten en uit naam van de Mohamme daanse Broederschap. Wij eisen dat onze zaak recht wordt ge daan. Tot dan zullen duizenden mensen in de strijd voor de vrij heid sterven". Dit was de eerste maai, dat een dergelijk inci dent in de geschiedenis der V.N. voorkomt. taar wilde leveren op de inci denten, die waren veroorzaakt door, wat hy noemde „opge wonden agitatoren". In zijn antwoord op de rede van Nokrasji Pasja verklaarde Cadogan, dat hij de bewering van de Egyptische premier, dat de situatie in Egypte een be dreiging voor de vrede vormt, niet kan aanvaarden. Hij steun de het Chinese en het Belgische amendement op de Braziliaanse resolutie, welke respectievelijk betrekking hebben op ontrui ming van Egypte door de Britse troepen en voorlegging van de kwestie aan het Internationale Hof van Justitie. Op uitnodiging van de ver slaggevers nam Momen plaats in de perskamer, waar hij een met bloed geschreven gedicht toonde. Momen verklaarde, dat ht gedicht met bloed van leden t der Mohammedaanse broeder- Grote zendinq Wapenen Veto-kwestie opnieuw ter sprake. Australië heeft formeel ver- zocht om opneming in de agenda van de Algemene Vergadering der V.N. van de kwestie der eventuele herziening van de resolutie der vorige Algemene Vergadering over het Veto-recht. Eveneens verzoekt Australië herziening van „de mate waarin de in die reso lutie vervatte aanbevelingen zijn uitgevoerd". schap geschreven was en dat het een eed inhield voor de verdrijving van de Britse troe pen uit het Nijldal. Kort nadat de Britse afge vaardigde, Sir Alexander Ca dogan, zijn rede begonnen was, veroorzaakte de voorzitter van de socialistische Fel Ah-partij, Kamel Kortb, die eveneens op de publieke tribune zat, een tweede incident. Ook hij sprong van zijn plaats op en schreeuwde luid een protest en opnieuw moesten de blauw-geuniformeerde zaal wachten optreden. Kortb werd echter voorzichtig voorbij de perskamer geleid. In een inte - view verklaarde Nokrasji Pas- ren op te merken. naar Griekenland Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft me degedeeld, dat een zending Van meer dan vijftigduizend ton drin gend benodigde militaire voor raden op weg is van Amerika naar Griekenland. Turkse troepenverplaatsingen? De Moskouse radio maakt be kend, dat volgens personen, die de laatste dagen uit Turkije in Parijs zijn aangekomen, aanzien lijke Turkse troepenverplaatsin gen in de richting van de Grieks- en Bulgaars-Turkse grenzen wa-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2