Griafgetreden'in9 Talrijke inbreuken op het bevel tot staken der vijandelijkheden. Onze land- en tuinbouw verkeert in grote nood. KïRllfmii# vQfweeF Op samenwerking met Nederlanders de zwaarste straffen gesteld. T. N. L-eenhedeii vallen op verschillende plaatsen aan. Joodse immigranten zullen tot het uiterste weerstand bieden. Zal Petkofs leven gered kunnen worden? „Stichting van de Landbouw" doet hartstochtelijk beroep op leiders der Kamerfracties. Goed geslaagde Ronde van Zuid-Beveland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „De poorten der hel zijn reeds geopend". Internationale brigade ingesteld? DinsGag nog geen Regerings verklaring. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 728 Abonnementsprijs 3.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 25 AUG. 1947 HoofdredactenrR. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R, SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.40 u., onder 19.43 u. Maan op 17.17 u., onder 24.30 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 26 Augustus: 10.01 u. 1.28 m., 22.37 u. 1.35 m. Tsaldaris vormt nieuw Kabinet. Nadat het Griekse kabinet het niet eens kon worden over het buiten de wet stellen van de Com munistische partij, traden Zater dagmorgen drie ministers af. En kele uren later diende Denetrios Maximos het ontslag van het ge hele kabinet bjj Koning Paul in. Koning Paul gaf hierna opdracht tot vormen van een nieuwe rege ring aan Tsaldaris, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken. Deze zal heden een nieuwe rege ring aan Koning Paul aanbieden. Verklaring Tsaldaris. Tsaldaris heeft verklaard, dat de nieuwe regering uitsluitend ge baseerd zal zijn op het nationale welzijn en gericht op de onmid dellijke toepassing van actieve maatregelen. Deze politiek zal het land zijn rust teruggeven en het Griekse volk naar verkiezingen lelden, die het in staat zullen stellen zijn souverelne rechten uit te oefenen. Radio-luisterwedstrijd van bureau zomerpostzegels. Ten bate van de T.B.C.-bestrij- ding en ander sociaal en cultu reel werk organiseerde het lan delijk bureau „Zomerzegels"-1947 een radio-luisterwedstrijd, die op Maandag 25 Augustus te 21.45 over Hilversum II en op Dinsdag 26 Augustus te 21 uur over Hil versum I zal worden uitgezonden. Vele prijzen worden uitgeloofd en men hoort nog een verrassing. Talloos zyn nog steeds de door de T.N.I. gepleegde inbreuken op het bevel tot stalling dér vijandelijkheden. Klaarblijkelijk beschouwen de verantwoordelijke leiders te D jog ja dit bevel als niet anders dan een schijnmanoeuvre, uitsluitend voor het buitenland bestemt en die door de republikeinse strijdkrachten niet ernstig moet worden genomen. Sinds Vrijdag veroorzaakten de vijandelijkheden aan Nederlandse zijde 8 gesneuvelden en 31 gewonden. Volgens een bericht vau Antara hebben politieke krin gen in Djogja in verband met het bericht, dat non- coöperatieve republikeinen over de demarcatielijn zul len worden gezet, verklaard, dat deze Nederlandse maat regelen slechts bewijzen, dat het merendeel van de Indo nesische intellectuelen trouw blijft aan de republiek. Een ander bericht van Antare maakt melding van een ver gadering, ergens op Java ge houden, om het inzetten van een „Internationale Brigade", bestaande uit Chinezen, Phi- lipinos en Indiërs, te overwe gen. De brigade zou in totaal 1400 man sterk zijn. Ingevolge de non-coöperatieve houding van re publikeinse instanties te Malang is de toestand thans op een punt gekomen, dat drastische wij ziging noodzakelijk ïs, daar de bevolking, bestaan de uit 150.000 zielen, in de waagschaal dreigt te komen. Het republikeinse distributieapparaat is volledig weggevallen en is nog niet hersteld on danks de toezegging van republikeinse ambtenaren tot samenwerking met de Nederlanders. In de om geving van Malang opereren nog steeds gewapen- 1 den benden, die allerlei daden van terreur uit oefenen. Verschillende republikeinse ambtenaren in de bezette gebieden zyn bereid tot samenwerking, doch een storend element zijn de instructies uit Djokja, welke op samenwerking met de Ne derlanders de meest barbaarse straffen stellen. Britse vliegboot in zee gestort. Een vliegboot van de British Overseas Airways, die gebruikt werd voor de dienst Honkong- Engeland, ls bij het neerstrijken nabij de Bahrein-eilanden in zee Naar wordt gemeld, zijn 10 van de inzittenden om het leven ge komen. Weer een mijnontploffing in Engeland. In de nacht van Vrijdag op Za terdag deed zich In de mijn Mor rison North een explosie voor, waardoor 24 mijnwerkers van de nachtploeg werden verrast; 19 hunner zijn om het leven geko men. Dank zij de onvermoeide ar beid van reddingsploegen konden vijf mijnwerkers die brandwonden hadden opgelopen, bevrijd wor den. Zy -verden ln allerijl naar een ziekenhuis vervoerd. Naar hei A.N.P. verneemt heeft de Regering besloten Dins dag nog geen verklaring over de Indonesische 'kwestie in de Twee de Kamer der Staten Generaal af te leggen. Spoorwegongeluk te n Berlijn. Vermoedelijk door het weg werpen van een sigaret, die in een benzineblik terecht kwam en een paket spoelen met films is een trein te Berlijn in brand geraakt. 26 personen kwamen hierbij om het leven, 47 werden gewond. Men verwacht nog een zestal sterfgevallen van de 47 als ern stig gewond genoteerden. Het officiële Nederlandse com munique van Zondag meldt: West-Java: In de Delta van de Tji-Taroem werd een zuiverings actie ingezet. Verders zetten de Nederlandse troepen na de be schieting van een colonne, waar- bij een eenheid van de T.N.I. met gevoelige verliezen uiteen werd gejaagd, bij Kranking, 24 km ten N.-W. van Cheribon, een actie in. Midden-Java: Nederlandse pa trouilles beschoten een onderdeel tiga, nadat zij waren aangevallen, van de T.N.I. in de sector Sala- tiga, nadat zij waren aangevallen. De aanvallers vluchtten. Bij een schietterreln zes K.M. ten Z.W. van Salatiga, ontstond een vuur gevecht. De aanvallers, die ge bruikt maakten van mitailleurs en mortieren, werden met verlie zen verdreven. Oost-Java: Tussen Lamoedjang en Djember werden kampongcom plexen van T.N.I.-formaties ge zuiverd. Tien K.M. ten Z.W. van Modkokerto werd een Nederland se patrouille onder vuur genomen en Nederlandse troepen met mor tier- en mitrailleurvuur bescho ten. In de sector Malang werd een poging om het kampement te Batoe binnen te dringen, ver ijdeld. Op Madoera werd de Ne derlandse post te Kamal 's nachts hevig met geweren en mitrail leurs beschoten. Mldden-Sumatra: In het gebied van Padang werden ronzwerven- de eenheden van de T.N.I. ver dreven. ,De poorten der hel geopend" Hoe meer door Djogja openlijk en tersluiks hetze- en leugen- berichten naar door ons bevrijd gebied worden geleid, hoe dries ter de T.N.I. wordt in zijn agres sie. In het Garoetse vonden ver omgeving van Tegal werden her- scheidene botsingen plaats. In de haaldelijk daden van sabotage gepleegd en bruggen vernield. De nieuw benoemde assistent van Tjiwidejin bij Bandoeng ont ving een briefje „Pas op. Alles is voorbereid voor de ontvoering van Nieahandlangers. De poorten van de hel zijn reeds geopend". Het briefje was ondertekend met een twee-koppige slang. Vliegveld door Neder landers bezet. De radio van de Indonesische heeft Zaterdagavond gemeld, dat Nederlandse troepen, met behulp van vliegtuigen en tanks, het vliegveld Boegil bij Malang heb ben bezet. De aanval werd, vol gens de republikeinse radio, door een Nederlands bataljon, vier tanks en twee vliegtuigen, vein twee kanten tegelijk uitgevoerd. Officieel communique over de toestand. Officieel worden over de toe standen ln Indonesië nog de vol gende bijzonderheden gemeld: De Chinese vereniging te Che ribon bericht, dat de laatste da gen een toenemend aantal Chine se burgers uit de omgeving naar de stad terugkeert. Op 13 Augus tus bedroeg het aantal uit Cheri bon geëvacueerde Chinezen 14431. Aan de terugkerende bevolking van Tasikmalaja, ln de sector Ga- roet, werden op 21 Augustus zout, gedroogde vis en sigaretten ver strekt. Ten Z.W. van Singaparna (ten Z.-W. van Tasikmalaja) werd een Britse mijnwerkers zullen zes dagen werken. De Secretaris-Generaal van de Britse nationale mijnwer- kersbond heeft verklaard, dat de mijnwerkers „als lening" tot Mei 1948 weer zes dagen per week zullen werken om de re gering in de crisis te helpen. President van Ecuador afgetreden. Velasco Ibarra, de president van Ecuador, is afgetreden en opgevolgd door de minister van Defensie, Kolonel Carlos Man- cheno. Deze wijziging heeft in alle vrede plaats gehad en Ibra- ra is reeds naar Colombia ver trokken. Naar gemeld wordt, is hij afgetreden als gevolg van de houding van het leger ten aanzien van zijn beleid. Arrestaties in verband met het geval-Nathanya,. De Inspecteur-Generaal van dede Palestijnse politie heeft medegedeeld, dat een aantal Joden is gearresteerd in ver- j band met de onlangs plaats gevonden ontvoering en ophan ging van twee Britse sergeants, wier lijken bij Nathanya aan een boom werden ontdekt. De Inspecteur-Generaal deelde nog mede, dat in het tijdvak van 1 Januari tot 1 Juli zijn 192 moorden gerapporteerd, 261 moordaanslagen, 151 gevallen van doodslag en bijna vierdui zend gevallen van ernstige aan randing. Weer een schip onderweg naar Palestina? De Britse regering heeft de Franse regering verzocht, de 4500 Joodse illegale immigranten, die thans op weg zijn naar Ham burg, per trein via de Britse zone weder in Frankrijk te willen ontvangen. De woordvoerder van het Britse departement van Buitenland se Zaken heeft nader toegelicht, dat het verschil tussen de situ- atit voor de emigranten, toen zij nog voor Port de Bouc lagen en wanneer zij in Hamburg zullen zijn aangekomen, gelegen is in het feit, dat zij voor Hamburg geen kans zullen krijgen om aan boord van de schepen te blijven. Zij zullen dan te kiezen hebben tussen: in de Britse zone blijven of naar Frankrijk te gaan, wan neer althans de Franse regering daarin zal toestemmen. Joodse emigranten op weg naar Palestina. Joodse immigranten zullen zich verzetten. Aan -boord van een der drie Britse schepen, die de liiegale Joodse immigranten naar Ham burg brengen, heeft een der Jood se leiders gesproken over de „be slissende strijd te Hamburg". Al leen lafaards en verraders zullen aan land gaan, zo zeide hij. Wij anderen zullen echter aan boord blijven en tot het einde toe weer stand -bieden. De spreker werd toegejuicht door de 1500 opvarende Joden. Het kwam de correspondent van Reuter, die zich aan boord be vindt, echter voor, dat het en thousiasme niet zo groot meer is als op eerder gehouden vergade ringen. De reis naar Hamburg zal nog tien dagen duren. brug door sabotage vernield, ter- wijl de bij twee andere bruggen aangebrachte springladingen tij dig door Nederlandse troepen werden verwijderd. In de onlangs door de Neder landse troepen bevrijde gebieden van Zuid-Sumatra wacht de dienst der volksgezondheid een ontzaggelijke taak. De gevolgen van jarenlange verwaarlozing tij dens het Japanse en republikeinse wanbeheer moeten bestreden wor den, In de kampong Indralaja, 30 km ten Z. van Palembang, wer den treurige toestanden aange troffen. De bevolking gaat ge kleed in garnizoenzakken. Er heerst veel malaria, framboesia en dysenterie en 'de huizen en erven maken een verwaarloosde indruk. Tandjoeng Radja, 50 km ten Z. van Palembang, biedt een gun stiger aanblik. De rijstoogst is hier echter ontoe reikend en ook hier bedelen de kinderen bij de Nederlandse militairen om etens resten. Het aantal malaria- en framboesia-gévallen is zeer groot. De plaatselijke republikeinse poli tie is door het Nederlandse be stuur gehandhaafd. Zij is zeer ac tief bij het handhaven van rust en orde. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de immigranten noch per boot, noch per trein naar Frank rijk willen gaan, daar zij van dat De machtsoverdracht in i land uit niet legaal naar Pale stina kunnen emigreren. Birma. Thakin Noe, de Birmese mi- nister-president, "heeft tegen over journalisten verklaard, dat Joods protest. Vandaag zullen de Joden over de gehele wereld van zonsopgang de Britse regering „overdracht j tot zonsondergang vasten als pro van de macht in Birma per test tegen het overbrengen van December of uiterlijk Januari gewaarborgd heeft". Het Bir mese kabinet bestudeert mo menteel de grondslagen van een ontwerp-overeenkomst met Gr.- Brittannië. de 4500 immigranten van de „Exodus 1947" naar Duitsland. Het bestuur van het Joods Bu reau heeft telegrafisch bij alle leden van de V.N., behalve de Arabische landen, geprotesteerd. Geen interne kwestie, zegt Londen. Groot-Brittannië heeft tijdens het weekeinde een drievoudige actie ondernomen om de terechtstelling van Nikola Petkof, de ter dood veroordeelde leider van de Bulgaarse oppositie, te voorko men, teneinde gelegenheid te scheppen voor nader onderzoek naar zijn geval door de Sowjet-Unie, de V.S. en Groot-Brittannië, wel ke drie mogendheden de geallieerde bestuursraad voor Bulgarije vormen. Frank Roberts, de Britse gevol machtigd minister te Moskou, heeft een brief gezonden aan An drei Wisjinsky, waarin verklaard wordt, dat Groot-Brittannië zich verenigt met het door de V.S. te Moskou ingediende protest tegen de veroordeling van Petkof en waarin wordt aangedrongen op Naar wij vernemen heeft de Stichting voor de Landbouw een schrijven van o.m. de volgende Inhoud gezonden aan de voor zitters der fracties van de Eerste en Tweede Kamer: „Na het onderhoud, dat vertegenwoordigers der Stichting Hoewel wij hier cle regering verantwoordelijk moeten stellen willen wij het toch uitspreken, dat het ons diep teleurstelt, dat de regering bij de leiders van han De Jager beëindigt als enigste Zeeuw de course. Meerters en Kettenis. Verschillen de kleine groepjes volgden dan op vele minuten van de leiders. Te 's-Heerenhoek kwam nog steeds dezelfde kop door, maar Wagtmans, Mensen en Bode had den zich keurig naar voren ge werkt en hun achterstand bedroeg slechts 200 M. Op weg naar Helnkenszand viel de grote beslissing. Verhoeekx en Van Est wisten uit het peleton te enkele pechvogels, o.w. de Zeeuw ontsnappen en hoe v. d. Elshout Lavooy, stonden reeds aan de Het ls van de heren Pilaar, Menheere en de Conlnck een goe de gedachte geweest om eens iets anders te brengen dan een dood gewone ronde ln de kom der ge meente of iets dergelijks, wat alleen tengevolge heeft, dat de algemene belangstelling achter wege blijft. Even over twee gaf Jan Pijnen burg het vertreksein en men was Kloetinge nog niet gepasseerd of met U mochten hebben in Mei van dit jaar, is de toestand in "Jl J c r7~r -i ,j„ CO.I.Odel en industrie met die mede- land- en tuinbouw dermate critiek geworden, dat de Stichting voor de Landbouw het niet met haar verantwoordelijkheid kan overeen brengen de Kamerfracties niet rechtstreeks in te lichten, al neemt zij daarbij ook aan, dat de fractieleden in dividueel op de hoogte kunnen en zullen zijn van hetgeen boer en tuinder benauwt. kant, hoewel zij na hersteld te heben, vervolgden. V. d. Stappen „Een vraagstuk, dat de geor ganiseerde landbouw telkens weer verontrust, is het feit, dat in de kringen der agrariërs zo weinig het besef leeft, dat, in dien overleg tussen het geor ganiseerde bedrijfsleven en de overheid practisch is doodge lopen, terwijl toch aan gerecht vaardigde grieven en wensen niet werd voldaan, het de volks vertegenwoordiging is, die de overheid tot andere opvattin gen kan brengen. Hoewel onmiddellijk erkend zij, dat de volkvertegenwoor diging er niet zit om de boe- renbelangen te behartigen, doch c.s. zich ook weerden, zij bereik- hef algemeen belang moet voor ten de koplopers niet meer. i staan, is het toch de vraag, of Zij hadden te Wolphaartsdijk ontsnapte uit de groep en be- reeds 2 min. voorsprong en ver hield tot Wemeldinge een. kleine grootten deze in de resterende voorsprong. Lavooy leed hier voor kilometers naar Goes nog steeds. de tweede maal kettingbreuk -en gaf op. De Zeeuwen v. d. Linde en Stroosnijder hadden reeds eer der de strijd gestaakt. Pellenaars leerling, Geerts uit Teteringen, viel door een lekke band uit het peleton en vervolgde met grote achterstand. Te Blezelinge lag het veld reeds sterk uit elkaar. De Zeeuw de Jager kwam hier ln zijn woon plaats echter in de kopgroep door en nam zelfs tot tweemaal toe enige voorsprong op de rest. Na 's-Gravenpolder werd er ln record-tempo gejaagd. De losse grint ln de scherpe bochten eiste enkele valpartijen waar de Jager o.m. ook bij betrokken was. Hij hervatte de strijd met een scheef achterwiel. Intussen waren alle favorieten nog in de kopgroep te vinden, o.a. v. d. Elshout, Ver hoeekx en de Turck, die elkaar scherp bleven bewaken. Te Ovezande na 60 K.M. vorm den bovengenoemde renners sa men met Stroop, v. Est en Met- tertrelnen de kopgroep, op 2 min. De Turck uit Geldrop leverde, na- dat hij door een valpartij te Kloe tinge, dus 1% K.M. voor de finish tijd verloor, goed werk door de groep weer in" te lopen en als 4e te eindigen. De uitslag was: 1. Emlel Verhoeekx, Den Haag, 120 K.M., in 3 u. 17 min.; 2. op 50 sec. W. van Est; 3. op -6>4 m. L. J. Mettertrelner; 4. op 6)4 m. J. de Turck; 5. op 61* m. J. Bode; 6. op 6(4 min. H. v. d. Elshout; 7. op 6(4 m. W. Mensen; 8. op 6(4 m. J. Stroop; 9. op 6(4 min. W. Wagtmans; 10. op 14 min. P. Sieveking. In afwachting van de aankomst der renners speelde „Hellas" uit Goes een handbalwedstrjjd op het sportterrein tegen P.S.V. uit Eindhoven met als uitslag 77. De voetbalwedstrijd N.A.C. Wageningen werd door eerstge noemde club met 20 gewonneD. Volgens de Zwitserse radio hebben nog meer Hongaarse po- gevolgd door simonis, Kreef, litieke leiders hun land verlaten, tijd, zonder officiële of officieu- het vragen van hogere lonen. thans niet het moment is aan gebroken, dat het algemeen be lang het beste gediend wordt door de vraagstukken der boe ren uitdrukkelijk en krachtda dig voor te staan. Daarnaast moet worden toegegeven, dat er door het ingrijpen of door toe doen van de volksvertegenwoor diging weinig maatregelen ten behoeve van de boeren- en tuin dersstand zijn tot stand geko men, die tot de verbeelding van de boeren spraken". Het komt ons gewenst voor, vast te stellen, dat in toenemen de mate het beleid van de mi nister van landbouw het nood zakelijk vertrouwen in de boe- renkringen begint te verliezen en de geringe mate van over eenstemming tusschen de stich ting en de minister ten aanzien van de prijsvaststellingen moge o.a. blijken uit het feit, dat er slechts voor een enkel agrarisch product een zekere mate van overeenstemming werd bereikt. In de eerste plaats is de boer of tuinder niet alleen dikwijls de eerste werkkracht op zijn be drijf met een onbeperkte werk ze vacantie- of vrije Zon- of an dere dagen, maar daarnaast is hij als hoofd van een bedrijf be last met tal van administratieve maatregelen, die zijn tijd in be slag nemen en zijn geduld uit putten. In de tweede plaats heeft hij zeer sterk en in toenemende mate het gevoel het slachtoffer te zijn van zijn eigen fatsoen in het zich individueel en orga nisatorisch schikken in de eco nomische en sociale politiek der regering. In de crisisjaren van 1930 heb ben onze land- en tuinbouw moe ten vechten voor een landbouw- politek, welke door de regering welbewust zo schriel is gevoerd, dat het water juist niet boven de lippen zou komen. Toch is, dank zij de inspan ning van onze boeren en tuin ders daardoor bewerkt, dat ons volk in de bezettingstijd is ge vrijwaard voor de hongerdood, omdat onze bodemcultuur intact gebleven was Na de 'bevrijding heeft onze boerenbevolking individueel en georganiseerd van ganser harte willen medewerken aan een be leid, dat, uitgaande van de wer kelijkheid onzer nationale ar moede, de lasten evenredig zou verdelen en de beste waarbor gen wilde scheppen voor een werking en zelftucht heeft aange troffen, welke de landbouw wel aan de dag legde. Als men ment, dat de land bouw nog even weerloos is ais vroeger en zal toestaan een „vlotte" loonpolitiek te voeren ten koste van onze boeren en tuinders en hun arbeiders, dan vergist men zich, Met onver minderde kracht zullen wij de eis voor gelijkstelling voor lo nen en doorberekening in de prijzen blijven stellen. In de derde plaats zijn er zeer bepaalde moeilijkheden, die On rust .brengen in onze gelederen. Het zijn er een viertal: a. De nog steeds ondervonden moeilijkheden bij het verkrij gen van het nodige personeel en het nog steeds niet tot een eenheid gegroeide beleid van de regering in deze. b. De prijzen der granen zijn in het algemeen en voor het zandbedrïjf in het bijzonder te laag. Men vindt daar geen com pensatie in de veehouderij. c. In het consumptiemelkge- bied bied in het westen van het land heerst bij de veehouders een zeer moeilijke toestand, doordat na een lange en kost bare winter de grasgroei zeer te wensen overliet, waardoor bespreking van deze kwestie door de gealliëerden. Zondag heeft John Sterndale Bernett, de Britse politieke ver tegenwoordiger te Sofia, een brief gezonden aan de Bulgaarse rege ring, waarin wordt aangedrongen op opschorting van de executie. In deze brief werd verklaard, dat de berechting en veroordeling van Petkof niet slechts een in terne aangelegenheid kan zyn daar Petkof veroordeeld ïs wegens het in verstandhouding treden met een buitenlandse regering. Voorts heeft Kolonel Green, de Britse vertegenwoordiger bij de geallieerde bestuursraad, nog een brief gezonden aan de Sowjet- Russisch plaatsvervangend voor zitter van de raad, Generaal Tsje- repanof, waarin ook op opschor ting van de executie "wordt aan gedrongen. Tsjerepanof heeft dit geweigerd. Ook V.S. protesteren. De Amerikaanse regering heeft nadrukkelijk geprotesteerd tegen de beslissing van de Sowjet-Rus sische afgevaardigde in de geal lieerde controlecommissie voor Bulgarije, die de herziening van het doodvonnis tegen de leider der Bulgaarse oppositie, Petkof, wil verhinderen. In de Amerikaanse nota wordt verklaard, dat dit besluit een zeer zware verantwoordelijkheid op de schouders van de Sowjet-Russl- sehe afgevaardigde legt. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade te Mos kon opdracht gegeven om de kwestie met de Sowjetregering op te nemen. Naar uit Joodse bron te Tel Aviv wordt vernomen, is een schip met Joodse illegale immigranten op weg naar Palestina. Zeeuwse kinderen te gast in Hilversum. Omstreeks honderd kinderen uit Zeeuwse gezinnen, die nog steeds te kampen hebben met slechte huisvesting, zijn gedu rende een drietal weken de gas ten van de Hilversumse burge rij. De Speeltuinvereniging „Kleuterdvreugd" heeft de or ganisatie van dit bezoek. Met steun en medewerking van vele particulieren en instel lingen wordt de kinderen een reeks van attracties en aardige tochtjes geboden. Zo staan o.a. tochten naar de Loosdrechtse plassen, naar Artis in Amster dam en naar de bossen op het programma, benevens diverse kindermiddagen, waarvan één wordt aangeboden door de K.R.O. Nederland verzoekt om consulair rapport. Uit officiële bron verneemt Reuter, dat de Nederlandse re gering de Britse regering heeft verzocht om opdracht te geven aan de Britse consul-generaal te Batavia een persoonlijk rap port over de situatie in Indo nesië samen te stellen. Conferentie van de, F.A.O. Vandaag begint te Geneve de derde jaarlijkse conferentie van de F.A.O. (organisatie voor voed sel en landbouw van de V.N.), waaraan afgevaardigden van de meeste der 49 ledenstaten deel nemen. Verwacht wordt, dat de Sowjet-Ur geen vertegenwoor diger zal zenden. Het hoofddoel van de conferentie is de vorming van een permanente voedselraad voor de gehele wereld, die de ver schillende landen met raad en daad zal helpen bij de verhoging der landbouwproductie. De wereldvereniging van Zon dagsscholen heeft op de conferen tie te Birmingham besloten, dat de volgende wereldconventie ln 1950 ln Noord-Amerlka zal wor den gehouden. De laatste wereld- conventie werd ln 1936 te Oslo bijeengeroepen. ben om het melk-, vet- en het vleesraitsoen op peil te houden. Deze offers zullen echter ge bracht worden, omdat geen en kele regering het riskeren kan het volk nog langer te weinig voedsel te verschaffen. Het zijn echter weer de boer en f00,1 ,leF waar de melkprijs t|„ tuinder, die de gehele schade toch al laag is in verband met van ,j,. drootle geïncas- de hier aangetroffen hogere productiekosten financiële moeilijkheden ontstaan. Spoedi- gevoorziening in deze is drin gend noodzakelijk. d. De blijvende onzekerheid in de tuinbouw als gevolg van spoedig en krachtig nationaal het uitblijven van maximum herstel. Welnu, hier voelt onze prijzen stelt bij producenten, agrarische bevolking zich ten die toevallig een gunstig markt j gering te veranderen of de land seerd, terwyl er nooit de middelen zijn om, indien ze in eigen land worden geteeld, de producten re delijk te betalen. Het zal u duidelijk zijn, dat de landbouw daarin niet langer berust. Zoals het er thans voor staat, dient of de koers der re- zeerste, teleurgesteld, om niet te 1 verloop ontmoeten, zeggen ontgoocheld. Nu er zich tekenen beginnen te openbaren van het inzetten van de derde loonronde, begrij pen wij ook, dat de leiders on zer nationale vakverenigingen voor wier beleid en zelfbe heersing wij overigens veel res pect hebben hun leden niet langer kunnen weerhouden van Wij gaan hier nu niet verder in op de moeilijkheden by de we deropbouw der verwoeste gebie den, noch op die der overstroom de bedreven, welke met name in Zeeland met een' oogstmislukking worden bedreigd. Opnieuw breekt dan de toe stand aan, dat Nederland er veel voor over zal moeten heb- bouw zal deze zelf veranderen door zijn medewerking te wei geren aan alles wat hem ten slotte zelf dupeert. Op grond van het bovenstaan de doet de Stichting voor de Landbouw een ernstig beroep op de leiders der Kamerfracties om de minister van landbouw tot een andere politiek ten op zichte van de landbouw te bren gen, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schraard, W. J. Keler te Nijkerkerveen, Beroepen en aangenomen naar Colmschate, F. A. Westhoff, em. pred. Prot. kerk in Indië, te Willemsoord (Ov.). Beroepen en aangenomen naar Serooskerke (W.), F. H. A. van der Wind, cand. bij het prov. kerkbestuur van Gelder land. Bedankt voor Bleiswijk, I. Schipper te Schoonrewoerd; Emmer Compascuum, H. van Goslinga te Appelscha. Geref. Kerken. Aangenomen naar Nijkerk (vac.-G. Brinkman), G. Morsink te Andijk. Bedankt voor Krimpen a. d. Lek, H. Moolhuizen te Aarlan- derveen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Schouwerzijl (b(j »cc.), H. Scholten, cand. te Zuidhorn. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Middelburg-Vlissin- gen, A.' J. Meijer te Rotterdam, C Pel te Amsterdam en W. Spliethoff te Haarlem. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot avond. Plaatselijk overdrijvende wol kenbanken, 'doch vrijwel overal droog weer met meest matige wind tussen Noord en Noord-Oost Weinig verandering van tempe ratuur. Nagekomen Advertentie. Heden nam de Here van onze zijde weg, in de hope des Eeuwigen Levens, onze innig ge liefde Man en zorg zame Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader, de Heer DIRK VAN 'TSANT, in de ouderdom van ruim 87 jaar. Namens de Familie: P. VAN 'T SANT. Goes, 21 Augustus '47. Zaagmolenstraat.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1