jOrovinuM^/iiw Ons BinnenlandsJournaal Er is toekomst voor koeren in Suriname. Eeuwfeest Holland-Michigan. Tien boerderijen in Beers afgebrand. Theeppjjzen worden verhoogd. SXÜDEBAK Garage I. WILLEBOER De „Stichting Landbouw Suriname" heeft grote plannen. Zecu# tot tyod Vast en zeker/ De brug over de Zandkreek. welke zij voor een goede be- gergen zijn rede drijfsvoering moeten kennen. emigrant. Welke zijn de moge lijkheden? Wat zal het bedrijfs- overschot voor de eerstkomende jaren kunnen zijn? De Stich ting bepleit prijsregelende maatregelen van overheidswege. Zoals de prijzen thans zijn mag op een voldoend bedrijfs- overschot worden gerekend, doch het lijkt haar noodzakelijk, dat er een bodem in de markt gelegd wordt om de afzet der landbouwproducten in de ko- mag opgemerkt worden, dat dit wellicht voor de bestaande kleine bedrijfjes niet nodig is. Deze bedrijfjes zijn voor het grootste deel ingesteld op de voorziening in eigen behoeften. Men hoopt, dat in 1949 de eerste emigranten de hand aan de ploeg kunnen slaan. In 1949 kunnen eerste emigranten beginnen. Van de veertig millioen gulden, welke onlangs door de Sta- ten-Generaal ten behoeve van het welvaartsfonds Suriname voor de eerste 5 jaren beschikbaar gesteld werden meent de Stich ting Landbouw Suriname een bedrag van 14 millioen gulden te moeten vragen voor de ontwikkeling van de landbouw en de Iand- bouwvestlging in Suriname. Dit werd meegedeeld door de heer L. J. Dijkhuis, secreta ris van de Groninger Maatschappij van Landbouw, op een pers conferentie welk»?door de Stichting Landbouw Suriname ge houden werd. Deze Stichting is de thans rechtspersoonlijkheid verkregen hebbende „Contactgroep Suriname". Om de aanvrage van dit bedrag in het district Nickerie, dat te- btfna een derde van het totale vens zou moeten dienen ais subsidie, te motiveren, heeft de „doorgangshuis" voor de emi- heer Dijkhuis er op gewezen, dat1 granten. Deze zouden dan daar de functie van de landbouw pri- 3 maanden gelegenheid hebben mair is voor de algehele opbouwzich in te wijden in de zaken, van Suriname. Suriname ligt niet direct in het centrum van het goederen verkeer. Het is geen doorvoer- land. De industrie zal er geba seerd moeten zijn op de natuur lijke grondstoffen van het land. In grote trekken is men dan voor de welvaart van het land aan gewezen op de ertsen (zoals Bau xiet), op het hout, de landbouw producten en de vis. Het voor naamste erts Bauxiet wordt onverwerkt naar Amerika uitge voerd. Houtbewerking vindt slechts op bescheiden plaats in Suriname zelf plaats. De vis vangst is nog niet van betekenis en de verwerking van visserij producten is er niet aan de orde. Nu mag men van de landbouw productie veel verwachten voor de vestiging van verwerkings industrieën, met name van rijst- pellerijen, persbedrijven voor ci trusvruchten (Surinaamse sinaas appelen en grape fruit) en voor cocos, terwijl het onderzoek en de invoering van nieuwe cultures de mogelijkheid van verdere indu striële vestigingen openlaat. Men ziet de landbouw voor Su riname als het fundament, waar op de industrie en de gehele 'maatschappelijke opbouw moeten gevestigd worden. Voor die land bouw is er een betrekkelijk smal le kuststrook beschikbaar van vruchtbare, zware kleigrond. Voor Nederland zit daar voorts nog een zeer aantrekkelijke zijde in, omdat er in ons land door het grote aantal boeren behoefte be staat aan emigratie. Die emigra tie behoeft in dit geval niet naar vreemde landen te geschieden, maar kan plaats vinden op eigen bodem. Voor de landbouwvesiiging heeft zij inmiddels uitgebreide voorbereidingen getroffen. Men ziet deze opbouw op langere termijn en wil daarom door een gedegen voorbereiding en door het scheppen van gezonde be staansvoorwaarden de grondslag leggen, welke ook voor meer verwijderde toekomst de wel vaart voor Suriname waarborgt. Prof. de Vos heeft op deze conferentie een uiteenzetting ge geven over de bodemgesteldheid en van de maatregelen welke nodig zullen zijn alvorens men tot het in cultuur brengen van het land zal kunnen overgaan. Er is een oppervlakte van 1.600.000 H.A. beschikbaar, waarvan men voorlopig enige tienduizenden H.A. voor het in cultuur brengen geschikt wil maken. Men heeft dus voor de toe komst een poldergebied van 30.000 H.A. op het oog, waar van echter in de eerste vijf ja ren 10.000 H.A. bouwrijp ge maakt zullen worden. Tot op zekere hoogte kan de noodzakelijke inpoldering van dit gebied in overleg met re geringsinstanties is het district Nickerie als vestigingsgebied gekozen vergeleken worden met de inpoldering van de Wie- ringermeer. Het gebied van vruchtbare klei is zeer vlak. Vaak treedt er op 1000 meter slechts een niveau-verschil van 2 a 3 c.M. op. Het ligt even wel lager dan de vloedstanden in zee. In een groot deel van het jaar staat het gebied ruim 1 meter onder water. Er zal dus een inpoldering nodig zijn. Deze wijkt wel af van inpolderingen zoals wij die hier kennen, om dat er geen zware bedijkingen nodig zijn en er geen diepe pol derbemalingen behoeven plaats te vinden. De Stichting wenst nog te ko men tot de oprichting van een proef- en demonstratiebedrijf V.B.N. WCnSt qrotere Istaan staan. Men ls hier In Hol- a land op dat gebied nog niet ver wend. Mevrouw Marguerite Couperug pluimveestapel. Te Apeldoorn vergaderde Donderdag de vereniging van broederijen en pluimveefokbe- drijven in Nederland. In zijn openingswoord schet ste de voorzitter, de heer A. M. van Steenbergen, de voorüit- uitgang van de vereniging in de laatste jaren. Spr. betoogde, dat de pluimveestapel in Ne derland zo snel mogelijk opge voerd moet worden. Slechts een opvoering van de pluimveesta pel, waardoor een grotere pro ductie mogelijk is, zal een ver ruiming in de productie en dus in de distributie van dit onont heerlijke volks voedsel brengen. Hij vervolgde: „De hoge prij zen, die nu voor het product door de consument betaald moeten worden, zullen dan ook verdwijnen en het product zal aan kwaliteit winnen." Met een opwekking aan de le den om de bedrijven op een zo hoog mogelijk peil te bren gen, besloot de heer van Steen- De emigrant zal daarna ook be- ter in de gelegenheid zijn om- i j u j zijn gezin te ontvangen. (jrrotC DOS- Cn nciclcnrtind Er mag tenslotte nog even de bij Bennekom. aandacht gevestigd worden op Donderdagmiddag woedde een het economisch aspect voor de heyige bos_ëen heldebrand in het aan natuurschoon zo rijke gebied ten Oosten van Bennekom. De brand werd het eerst gesignaleerd bij de Renkumse weg ten Zuiden van de spoorlijn EdeArnhem. Daar niet alleen grote beducht heid bestond voor de bossen maar ook voor de vele landhuizen in deze omgeving werden de brand weren van de gehele Veluwezoom gealarmeerd, terwijl ook de garnizoenen van Ede en Arnhem om assistentie werd verzocht. ulü aaaiöicxiuc vyciu vci/jucjui.. mende jaren zo goed mogelijk nazenden militairen, de Veluwse te verzekeren. In dit verband bosbrandweer en de brandweer van Ede, Arnhem, Renkum, Wa- geningen en Bennekom bonden de strijd met de vlammen aan. Om streeks 6 uur kon gezegd worden dat men het vuur meester was. Enkele honderden ha. helde en dennebos gingen in vlammen op, terwijl twee landhuizen tot de grond toe afbrandden. H. (Van onze speciale verslaggeefster). Holland, Michigan, 17 Augustus. De Nederlandse nederzetting dicht bij de kust van het grote Lake Michigan, die deze dagen haar honderdjarig be staan viert, heeft nog haar feestkleed aan. Binnen enkele dagen zullen de vlaggen weer worden weg genomen en neemt het actieve bedrijfsleven weer zijn volle gang. Vier dagen lang heeft Holland ln muziek en spel, in op tochten en tentoonstellingen zich verdiept in het verleden en gedemonstreerd wat door honderd jaar gestadige en noeste arbeid is bereikt. door CARLA BERGENTHAL. 10) o— „Ik kan toch ook niet over al zijn", zei ze op het laatst treurig. „Ik doe wat ik kan, maar ik ben ook maar een mens. Xk weet niet hoeveel nachten ik al niet geslapen heb door die zieke hier, en Suzanne is de enige die kracht genoeg heeft om me nu en dan af te lossen. Maar 't zal niet meer gebeuren. Ik heb heus niet ge weten, dat ze zo iets deed." Doodmoe had haar stem op 't laatst geklonken, alsof ze van uitputting nauwelijks meer verder spreken kon,, en op de twee tranen waren nog vele ge volgd. Voor het eerst zag Ve- rena de altijd vrolijke, dappere vrouw zwak en treurig, en dat alles aan het ziekbed van een vreemde die haar toch verder niets aanging. Voor het eerst keek zij haar recht in 't gezicht en bemerkte de diepe üjdens- trekken, verhelderd en verzach tend door een uitdrukking van diepe vrede. En daar roerde zich iets in Verena's hart. Ze schaamde zich in stilte en een plotseling ver langen ontwaakte in deze vrouw iets goeds te doen. Voor ze goed wist wat ze deed had ze de huismoeder al bij de hand ge- Nederland dankt Holland. De Nederlandse nederzetting in Amerika heeft kwaad met goed vergolden. Immers Nederland heeft zich ln de .moeitevolle jaren van de af gelopen eeuw nimmer iets laten gelegen liggen aan degeëmi greerde ^landgenoten, die in den vreemde godsdienstige vrijheid en een beter bestaan zochten. Inte gendeel. Het waren de Amerika nen en vooral de Amerikaanse kerken, die de nederzetting over het dode punt hebben geholpen. En toch hebben de mensen van Nederlandse afstamming in de af gelopen jaren ruimschoots blijk gegeven het moederland niet ver geten te hebben. Een onafgebro ken stroom pakketten met levens middelen en kleding ls sederf. het eind van de oorlog gevloeid van Michigan naar Nederland. En nog steeds vloeit die stroom door. Ons land heeft thans niet ver geten dank te breng-;n. Bijna tweehonderd inwoners van Holland en omliggende plaatsen werden door de Con sul-Generaal van Nederland in Chicago, Mr J. B. V. J. M. van do Mortel, gedecoreerd namens de Nederlandse rege ring, als dank voor het vele werk, dat door deze personen (meest dames) werd ver richt tot verlichting van de materiële nood in het vader land. En het bleef niet bij decoraties, want ook het Nederlandse volk ln zijn geheel wilde zijn dankbaar heid met de daad tonen. Talloze geschenken werden de laatste maanden vanuit de Nederlandse havens ver scheept naar Holland, Michi gan. Alle gaven zijn thans tentoongesteld in diverse ge bouwen in Holland; vanaf de nomen en voor de deur ge bracht. „Nu gaat u rustig uw fraaie borduurwerken van de meisjes van de huishoud school in Franeker tot de Friese sjees en het draaiorgel van de Amsterdammers. Het is onmogelijk alle ge schenken aan te duiden. Er zijn er teveel. De Nederlandse musea hebben hun uiterste best gedaan om het Neder lands Museum in Holland ruimschoots te voorzien van een uitgelezen collectie voor beelden van Nederlandse kunst en handwerk in de ver lopen eeuwen. De Amerikanen, zelfs die van Nederlandse afstamming, willen meestal graag weten „wat het zaakje kost" en daarom vertelde Mr van de Mortel den volke, dat dit alles voor geen 50.000 dollar te kopen' zou zijn. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, Mr H. P. Linthorst Homan, bood namens zijn provincie een wel zeer buiten gewoon en door de inwoners van Holland zeer gewaardeerd ge schenk aan, namelijk een zilveren legpenning, geslagen in het jaar 1782, ter gelegenheid van het feit, dat de /Provinciale Staten van Friesland als eerste staat, ge trouw aan haar traditionele vrij heidszin, de Ver. Staten van Amerika erkenden als een onaf hankelijke natie. Nederlandse kunstenaars en artisten in Holland. Ook Nederlandse kunstenaars en artisten werden uitgenodigd om het eeuwfeest luister bij te zetten. De pianist George van Renesse vergastte ons op een uit stekend piano-concert. Hij speelde bekende composities van Bach, Chopin ei Rachmaninof en een vrolijke potpourri van Nederland se en Amerikaanse volkszangen met een ogenschijnlijk gemak, dat de Amerikanen versteld deed wieg ook niet gezongen, dat ze haar leven als gestichtsvrouwtje andere werk doen, ik blijf hiereindigen zou. Lang peinsde Ve bij de zieke. En vanmiddagrena hierover na, haar belang- moet u een paar uur gaan sla- j stelling was plotseling ont- pen. Ik kan goed uw plaats hierwaakt. „Ik ben dus niet de innemen, want ik ben goed uit- j enige, die zo moet lijden", dacht gerust en nog heel niet moe. I ze, en deze gedachte troostte haar. Toen de huismoeder een paar uur later fris en uitgerust in de ziekenkamer kwam, zag ze met grote vreugde, dat 'tscher- Verena zei het zo beslist, dat de huismoeder slechts dankbaar knikken kon en de kamer ver liet. Tot het eten zat Verena bij de blinde. En 's middags ging i pe, harde in Verena's gezicht ze er weer heen, rustig en van-verdwenen was en plaats had zelfsprekend, alsof 't altijd zo gemaakt voor een trek van ern- geweest was. De huismoeder stig nadenken. Behoedzaam en was werkelijk gaan slapen. Ze voorzichtig om de tere knop was zo uitgeput, dat ze zich die aan 't openspringen was met moeite zolang op had kun-niet te breken, bedankte ze nen houden. In de ziekenkamer stonden de ramen wijd open. De blauwe zomerhemel lachte naar binnen en gouden zonne stralen speelden vrolijk op de beddesprei. Alles was stil en vredig. De blinde sliep vast en diep, de vreselijke aanvallen schenen voorbij. Onafgewend staarde Verena naar het uitgeteerde, nu zo bleke gezicht. Onder het sneeuwwitte haar zag ze kleine fijne oren, ze zag de vertrok ken mond, die toch nog vroe gere schoonheid verried en de edele welving van het voor hoofd onder de diepe rimpels. En het leek haar, als had deze vrouw eens betere dagen ge kend en had men aan haar haar in enkele woorden, maar met zo'n hartelijke blik, dat net Verena warm om het hart werd, „Morgen kom ik weer" zei ze verliet het vertrek. Toen ze weer alleen in haar kamertje was, voelde ze een vrede als ze in jaren niet meer gekend had. Ze verdiepte zich niet verder in dat gevoel, zij wist slechts: ik heb iets moois beleefd, ik heb iemand kunnen helpen, ik ben niet de enige, die een groot leed te dragen heeft. Voor 'teerst, sinds ze in 't gesticht was, dacht niet alleen aan zichzelf, maar ook aan an deren. Verena hield woord. Urenlang zat ze aan het bed van de blin- zong liederen uit Valerius' Ge- denckklank en stal het hart van alle aanwezige Friezen er wo nen veel Friezen ln Holland met een enthousiaste vertolking van „It Flaggeliet" van Jan fan 'e Gaestmar. Het draaiorgel werd meer dan eens van stal gehaald en de Am sterdamse orgeldraaier Mohl- mann ontlokte zulke vrolijke to nen aan zijn instrument, dat het draaiorgel met vlag en wimpel de gunst van de Inwoners van Hol land verwierf. Burgemeester Bon Steffens vertolkte de dank van zijn burgers voor het geschenk van de stad Amsterdam door aan deze stad de sleutel van de stad Holland, Michigan aan te bieden. Alle Amsterdammers zullen dus voortaan zeker kunnen zijn van de gastvrijheid van Holland. Holland heeft evenwel deze dagen metterdaad getoond, dat dit heus niet alleen geldt voor de Amsterdammers. De hartelijkheid en gulheid waarmee wij, Nederlandse gasten, hier ontvangen zjjn deed ons goed. De traditio nele Nederlandse gastvrijheid is hier niet vergeten. Harten en huizen staan overal open voor de bezoekers uit het moederland. Buitengewoon populair waren wel de „Two Indigo's", de heer en mevrouw Harry van Polt, twee Nederlandse artisten, die kort ge leden zich voorgoed ln Amerika hebben gevestigd en die met hun liedjes bij de guitaar de harten van de Hollanders stalen. TINY MULDER. In Beers (N.-B.) ontstond Donderdagmiddag een enorme brand, waaraan een tiental boerderijen en verder talrijke hooimijten, kippenhokken etc ten offer vielen. De brandweer uit Mil, Grave, Cuyk en Nijmegen namen aan het blusschingswerk deel, maar konden het door de felle Oos tenwind aangewakkerde vuur slechts moeilijk bedwingen. Tengevolge van een aankoop contract met Engeland, was ons land voor enige tijd ln staat thee te betrekken tegen prijzen, welke veelal beneden de thee-wereld- marktprijs waren gelegen. Thans ls dit echter niet meer mogelijk, zodat thee alleen kan worden aangekocht tegen de wereld marktprijs. Met Ingang van 12 September a.s. zal de consumentenprijs voor thee dienovereenkomstig moeten worden verhoogd. De oude maxl- mumeonsumentenprijs voor de laagste kwaliteit thee per 100 gram stijgt van 38 cent tot 54 cent, de maximumprijs woor de beste kwaliteit van 50 cent tot 74 cent. Teneinde tegemoet te komen aan de vraag naar goedkope thee, welke door deze prijsverhoging, naar verwacht wordt, zich zal uit breiden, is door de overheid met de theepakkers overeengekomen, dat zowel door de pakkers als door de grossiers tenminste 30 thee van de goedkoopste prijs klasse zal worden geleverd van het kwantum dat de detaillist af neemt. Tsjecho-Slowaakse Joden gedecoreerd. Uit naam van de Tsjecho-Slo waakse president, Benes, en de minister van Landsverdediging, generaal Svoboda, heeft generaal Prochazka zeven leden van de voormalige ondergrondse Joodse organisatie „Makabl" (Strijdha mer") gedecoreerd met het oor- logskruis. Twee hunner kregen bovendien de medaille van verdienste, alles wegens verzet tegen de Duitsers. Decreet van „generale staf van het Griekse democratische guerilla-leger". Het Joegoslavische nieuws agentschap meldt, dat krachtens een decreet van „de generale staf van het Griekse democratische guerillaleger", dat via de radio is omgeroepen, „volksraden, ge kozen door de burgers in iedere stad en ieder: dorp in de bevrijde gebieden" in het leven geroepen worden. Ook is volgens het Joe goslavische persagentschap de vorming van „een algemene, ver gadering van burgers" aangekon digd. Loonsverhoging in Frankrijk afgekondigd Bij regeringsbesluit is in Frank rijk een loonsverhoging van elf procent voor de lagere lonen, in gaande per 1 Juli j.l., officieel toegestaan. KLEINE KADE 1, GOES, Agent der Studebaker voor Zuid- en Noord-Beveland. (Ingez. Med.) de en nam de huismoeder daar door een geweldige last van de schouders. Deze, en ook Dr Pe ter hadden haar hartelijk be dankt voor die „opoffering". Maar was 't eigenlijk wel een offer als ze haar lege, dode uren aan de zieke wijdde? Verena dacht er dikwijls over na en de stille uren by de blinde werden hoe langer hoe meer onmisbaar, 't Was haar of ze zich nergens beter en tevreden voelde dan bij 't vervullen van deze keine plicht. De blinde was plotseling koortsvrij. Stil en rustig, met wasbleek gezicht lag ze daar en wachtte op de dood. Eén, hoog stens twee dagen kon het nog duren had de dokter deze mor gen gezegd. Op haar tenen ging Verena in de kamer heen en weer en trachtte de stervende nog wat liefde te bewijzen. Het was niet veel een slokje wa ter, 't wegvegen van de zweet druppels van het bleke voor hoofd, dat was alles. Bewogen bleef Verena waken bij het langzaam wegvliedende leven, en slechts af en toe loste de hulsmoeder haar een poosje af. Iets, wat ze zelf niet begreep, hield haar aan dit sterfbed vast en nu had ze er grote spijt van, dat ze de blinde in haar leven niet nader gekomen was. On bewust wachtte ze op een woord, een teken van haar. De conferentie van de F.A.O. te Geneve. In het eerste jaaroverzicht van de Agrarische wereldsituatie, dat tijdens de conferentie van de Food and Agri-cultural Organisa tion, welke Maandag te Geneve zal worden geopend, aan gedele geerden uit 50 landen zal worden voorgelegd, wordt geadviseerd tot het instellen van een „voedsel- parlement", teneinde aan de te korten het hoofd te bieden. In het overzicht wordt er de nadruk op gelegd, dat coördinering van de nationale plannen voor verde ling en productie nog steeds noodzakelijk is. Het congres van de I.F.A. Naar wij vernemen heeft de min. van financiën, Prof. P. Lief- tinck zich bereid verklaard, het erevoorzitterschap te aanvaarden van het in September a.s. te 's Gravenhage te houden congres van de International Fiscal Asso ciation. Op 1 Sept. zal Prof. Lief- tinck ter opening van de verga dering enige woorden spreken. Intussen blijkt voor deze Inter nationale bijeenkomst van de I.F.A. in het buitenland een niet geringe belangstelling te bestaan. Uit 16 landen, ook buiten Europa, hebben zich een zestigtal con- gresisten opgegeven, terwijl hun aantal nog dagelijks toeneemt. Van Nederlandse zijde zijn er 38 deelnemers. De Inter-Amerikaanse conferentie te Petropolis. De Inter-Amerikaanse confe rentie van 20 Amerikaanse repu blieken heeft op snelle wijze ge hoor gegeven aan de oproep van de republikeinse senator der V.S., Arthur Vandenberg, om „de we reld het snelste en zekerste blijk te geven van onze solidariteit te genover» agressie". De voorzitter Raul Fernandez, heeft aan de commissie van order der confe rentie een werk-plan voorgelegd, volgens hetwelk de sub-commis sies 28 Augustus en de conferen tie 5 September haar werk be ëindigd zal hebben. De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Marshall, sprak de hoop uit dat dit de uiterste data zijn en dat de conferentie reeds eerder zal eindigen. Hij zelde: „Er zijn zo vele langgerekte con ferenties met een minimum aan resultaten geweest, dat ik hoop dat de Amerikaanse volken een voorbeeld aan de wereld zullen stellen". Sowjetprotest tegen besprekingen over Duitse industrie. Uit Londen en Washington wordt de ontvangst gemeld van een Sowjet-Russisch protest tegen de Amerikaans-Brits-Franse be sprekingen over het peil der Duit se industrie. De Sowjetregering is van me ning, dat deze besprekingen, die gisteren begonnen, in strijd zijn met de overeenkomst van Pots dam, daar de Sowjet-Unie niet aan de besprekingen deelneemt. Volgens de Russische regering kan het peil van de Duitse indu strie en de toekomst van het Ruhrgebied slechts worden vast gesteld op de conferentie der mi nisters van buitenlandse zaken, welke in November te Londen zal worden gehouden. Het vredesverdrag met Japan. Volgens officiële Amerikaan se bron verwacht men, dat de conferentie van 11 landen over het vredesverdrag met Japan, welke oorspronkelijk was vast gesteld te beginnen op 19 Aug.. niet voor October of November a.s. zal plaats vinden. Socialisten en M.R.P. boycotten de Gaulle. De Franse socialistische partij en de M.R.P. hebben aange kondigd, dat elk hunner afge vaardigden, die zich aansluit bij de Woensdag gevormde parle- mentsfractie van de Gaulle, automatisch buiten de partij gesloten zal worden. Reuter te kent hierbij aan, dat het moei lijk is na te gaan, welke afge vaardigden vooralsnog in het geheim met de fractie van de Gaulle zullen sympathiseren en dat dergelijke sympathisanten zich misschien in October a.s., wanneer het parlement na het zomerreces weer bijeen komt, als zodanig zullen laten kennen. Truman voor Immigratie. Truman heeft Donderdag avond op een persconferentie gezegd, dat niemand in de V. S. het recht heeft te pleiten tegen toelating in Amerika van Euro pese uitgeweken personen. Hij herhaalde zijn toezegging, dat van de immigratie quota's zou ondersteunen, teneinde het bin nen stromen van verplaatste personen uit Duitsland en an dere landen mogelijk te maken De Franse Assemblee en het statuut van Algerië. De Franse Nationale verga dering heeft op voorstel van Ramadier, het ontwerp der re gering voor het statuut van Al gerië als basis voor de debatten aangenomen. 312 van de 583 stemmen waren voor en 276 te gen het voorstel. De socialisti sche rapporteur van de com missie voor binnenlandse aan gelegenheden Rabier, heeft daarop zijn functie neergelegd. Verplaatste personen naar Canada. De Canadese minister van we deropbouw, Howe, is na een be zoek aan Europa, waar hij de kampen van verplaatste personen heeft bezocht, te Ottawa terugge keerd. Hij heeft verklaard, dat zijn regering zich voorstelt deze herfst een nieuw immigratie schema voor vluchtelingen toe te passen, volgens hetwelk 2500 a 3000 personen per maand in Ca nada worden toegelaten. Nieuwe politieke partij in Italië. Een aantal afgevaardigden van de „Uomo Qualunque" de par tij van de gewone man ir. Italië is uit de partij getreden en heeft een nieuwe partij gesticht. De „nationalistische beweging voor de sociale democratie". Voorzitter is Emilio Patrissi, di recteur van het dagblad „l'Ora d'Italia". Te Venlo ls men sinds enige da gen bezig met het opgraven van de stoffelijke overschotten der ge allieerde soldaten, die rusten op het speciale oorlogskerkhof, nabij het ziekenhuis. De geallieerde le gerleiding heeft bepaald, dat de gesneuvelden moeten worden ge bracht naar een centrale begraaf plaats te Jonkersbosch bij Nij megen. Dit besluit heeft in Venlo grote teleurstelling veroorzaakt. Alle graven waren reeds lang geadop teerd en verzorgd door Venlose ingezetenen, die in de meeste ge vallen hartelijke correspondentie betrekkingen met de nabestaan den hadden aangeknoopt. Het Venlose gemeentebestuur heeft gepoogd het kerkhof voor Venlo te behouden o.a. is een andere be graafplaats aangeboden, maar dit heeft niet tot het gewenste resul taat geleld. In Heesch bij Oss ls Donder dagmiddag door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een wooncomplex, gelegen aan de Rijksweg Den Boseh-Nijmegen, waarin drie gezinnen waren gehuisvest. Van de inboedels van twee der Inwonende kon nage noeg niets gered worden. Een ge deelte dat door een brandmuur gescheiden was, bleef behouden. Verzekering dekt slechts gedeel telijk de schade. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. In de afgelopen drie weken werd door de controleurs der C.C.D. ln het rayon Waalwijk een honderdtal varkens, voor het houden waarvoor geen vergun ning aanwezig was, ln beslag ge nomen. Naar men ons van bevoegde vum Meer dan erg! Er woont ergens in Nederland iemand, die in de ondergrondse beweging een zeer vooraanstaan de plaats innam. Meermalen waagde hij zijn leven voor de vrij heid van het vaderland. Op zekere dag werd hij ont dekt, gevangen genomen en in de Leeuwarder gevangenis opge borgen. Doch, gelukkig wist hij de deur open te breken en te ontvluchten. Z(jn arbeid zette hij voort. Tot aan de bevrijding vpcht hij in de voorste linies van het ondergrond se verzet. Nederland werd vrij, ook door zijn werk. Wij schrijven thans: Augustus 1947. Twee jaar na de bevrijding. Maar wie schetst zijn verbazing, toen de ex-illegale strijder on langs een nota van f 28.50 van de Ned. Regering toegezonden kreeg wegenshet beschadigen van een deur ir. de gevangenis te Leeuwarden Wie wil er nog iets zeggen Wij kunnen geen woorden vin den! Ad Interim. zijde mededeelt heeft Z. K. H. Prins Bernhard het bescherm heerschap aanvaard van de Ne derlandse vereniging van ex-poli tieke gevangenen uit de bezet tingstijd. Een ziekenauto vgn de Amster damse G. en D.D. heeft Don derdagmiddag om 6 uur op de kruising Ceint' •"baan-Ruysdael- kade het voorbalkon van een mo torwagen van lijn 3 ge ramd. Hoewel het voorbalkon van de tram geheel werd vernield He pen de wagenbestuurder en de talrijke voor op de tram staande passagiers wnder boven wonder geen verwondingen van betekenis op. De ziekenauto, die op weg was naar -en patiënt kwam met grote snelheid de Ruysdaelkade afrij den. Waarschijnlijk heeft de be stuurder de tram niet tijdig ge noeg bemerkt. Donderdagavond 20 Augustus arriveerde op Schiphol de nieuw ste aanwinst der K.L.M., een zil- verglanzende Lockheed Constel lation, die in vele opzichten ver schilt van de Constellations, die de K.L.M. reed- ln bezit heeft. Nieuw zijn de Curtiss- windschroeven met holle sta len bladen, die op negatieve spoed kunnen worden gezet, zo dat by de landingsuitloop deze schroeven als rem kunnen worden gebruikt, terwijl de nieuwe vin ding tevens de mogelijkheid opent achteruit te taxiën. Donderdag is brand uitgebro ken in de lederfabriek „Rosarlo" te Dongen. De oorzaa'- is te wij ten aan broei van pakken haar. Door krachtdadig optreden van het personeel van de fabriek en de plaatselijke brandweer, bleef de brand beperkt tot enkele tien tallen pakken haar en de extract- kamer. Niettemin is aanzienlijke schade aangericht* Donderdagavond omstreeks ne gen uur is bij het Zuidelijke stille strand te Zandvoort verdronken de 66-jarige kunsthandelaar B. H. Kemper uit Amsterdam. De oor zaak is waarschijnlijk hartver lamming. Het slachtoffer had juist te voren een warme maaltijd genuttigd. Minister staat niet afwij zend tegenover de plannen. De Commissaris der Koningin, Jhr Mr Quarles van Ufford heeft met twee leden van Gedeputeer de Staten een onderhoud gehad met de minister van Verkeer en Waterstaat nopens het tot stand brengen van een brug over de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland. Het bleek, dat de minister niet afwijzend staat te genover de plannen, die overigens reeds van voor de oorlog dateren. Het hangt voornamelijk af van het tempo, waarin de landelijke wederopbouwmoeilijkheden wor den opgelost, op welk tijdstip de brug-plannen uitgevoerd kunnen worden. a ZEEUWSE TUINBOUW TENTOONSTELLING. De „OLVEFO"-tentoonstelling, welke gehouden zal worden op 25, 26 en 27 September ln de veilings gebouwen te Kapelle, belooft iets goeds te worden. Talrijke kwekers gaven zich reeds op, om met een stand van fruit, groenten, bloemen enz. uit te komen. De Rykstuinbouwvoorllchtlngs- dienst zal zich ook nu weer in spannen, om de wetenschappelijke basis waarop de fruitteelt rust, overzichtelijk aan de bezoekers voor te stellen. Velen hebben aan deze tentoon stelling reeds nu hun steun ver leend; hetzij in de vorm van een geldelijke bijdrage of wel door het schenken van een medaille. De directeur van de Tuinbouw, de heer Ir. A. W. v. d. Plassche, zal op 25 September a.s. de ten toonstelling openen en de Com missaris der Koningin heeft het Beschermheerschap op zich geno men. Apotheken. In de week van 23 tot 30 Aug. zijn voor avond- en nachtrecejj- ten de volgende apotheken ge opend; Middelburg; Nonhebel. Goes; Numans. Vlissingen: Van Ockenburg cn (Wordt vervolgd.) hy een aanzienlijke vergroting de Kleinemulder Singel. WALCHERS WERKCOMITé „VACANTIE 1947". Tijdens de vacantieweek 3 9 Augustus werden door het Walchers Werkcomité „Vacan- tie 1947" voor de bevolking van Walcheren een boottocht naar Antwerpen en bustochten naar Brugge, Hulst, Amsterdam, Burger's Dierenpark en Oister- wijk georganiseerd. Vooral de tochten naar België zijn een groot succes geworden. De muziekgezelschappen „Ons Genoegen" te Vlissingen en „Excelsior" te Middelburg weer den zich op de boot naar Ant werpen duchtig. Het Algemeen Belgisch Vakverbond te Ant werpen zorgde er voor, dat door haar vertegenwoordigers, de he ren Mertens, Wouters, Ver- fcruggen en Smet de deelne mers werden rondgeleid. Het deed het Comité veel ge noegen, dat het wederom de deelnemers naar België 50 frs. tegen de dagkoers kon verstrek ken, die, hoewel het bedrag na tuurlijk klein was, toch veel hebben bijgedragen om deze tochten te doen slagen. Niet alleen de tochten naar België, doch tevens de tochten naar Hulst, Amsterdam en Bur ger's Dierenpark en Oisterwijk zijn tot ieders volle tevreden heid verlopen. MIDDELBURG. Afloop Verkoping, Notaris J. L. Hertogs heeft Donderdagavond in het Notaris huis te Middelburg publiek ge veild; Huis en erf te Middelburg, Molstraat 2, hoek Dam, aan W. Bosdijk, aldaar, q.q. voor f 5000. Huis en erf met tuin te Mid delburg, Noordsingel 86, aan A. de Plaa, aldaar, voor f 3900. Huis en erf met tuin te St.- Laurens, Noordweg 68, aan M. P. van Hese te Middelburg, q.q. voor f 3900. Huis en erf met tuin te Mid delburg, Lazarijstraat 11 aan W. Bosdijk, aldaar, q.q. voor f 1000. Huis en erf met tuin te Mid delburg, Molenwater 133 aan A. Boogaard te Vlissingen q.q. voor f 2900.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2