Hervatting van de politionele actie vóór Dinsdag Oost-lndonesië en West-Borneo opnieuw afgewezen. Zal de Regering souvereimieit handhaven? Oost-Indonesië en West-Borneo stennen Nederlands voorstel. Veiligheidsraad stelt wederom beslissing uit! Drie resoluties. De vroegere satelietstaten als leden van de V. N. afgewezen. Grote activiteit van rampokbenden in alle gebieden. Aruba wenst afscheiding van Curacao. Staking bij Hoogovens geëindigd. Belangrijk verlies voor internationale wetenschap. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De toestand wordt onhoudbaar. Tegenwerkende Republikeinen worden uitgewezen. Competentie-kwestie naar Internati onaal Gerechtshof? Boodschap van H.M. de Koningin aan het Nederlandse volk. Uitgave ig „Zeeuwsch Dagblad", .oofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. (4 OideAo-1 Binnenkort wordt het Chr. Lyceum voor Zeeland geopend. Velen zullen deze opening met vreugde begroeten en God dan ken, dat nu ook eindelijk in onze provincie de gelegenheid geboden is om hun kinderen Chr. middelbaar onderwijs te laten volgen. Maar er zijn ook nog velen, die niet die waarde aan het Chr. middelbaar onder wijs toekennen, welke het heeft. Onder hen 'zijn er in de eerste plaats, die bij dit onderwijs geen persoonlijk belang hebben, om dat hun kinderen het toch niei zullen volgen. Zij staan terzijde. Maar er zijn er ook, die doel bewust het Chr. middelbaar on derwijs tegenstaan, omdat ze het nut er niet van zien. En toch, toch is het Chr. middel baar onderwijs van meer belang dan velen onder ons denken. Het heeft zelfs ontzaglijk veel nut. Immers, op onze middelbare scholen worden in de eerste plaats z ij gevormd, die in het leven een vooraanstaande, vaak leidende taak te verrichten zul len krijgen. En het is van het grootste belang op welke wijze zij voor die taak zijn gevormd. Dat voelde men reeds in de eerste jaren van het Christen dom. Een der kerkvaders, Hieronymus, die gevormd werd op de wijsgerige onderwijs instellingen der Grieken, droom de eens, dat hij voor Gods rech terhand werd gedaagd. Op de vraag, wat hij was, zei hij: Christen! Maar toen klonk hem tot z'n ontzetting in de oren: Neen, gij zijt geen Christen, maar Ciceroniaan." Toen reeds werd gevoeld, van welk een grote betekenis Chr. onderwijs was. Heden ten dage berust het philologische onder wijs op onze middelbare scho len nog grotendeels op de oude heidense, Griekse en Romeinse wijsgeren. Op onze Gymnasia en Lycea leest men Cicero, Se neca, enz. Deze wijsgeren heb ben stelsels ontwikkeld, waar mee de hedendaagse niet-Chris- telijke wfereld nog terdege reke ning houdt. *S Het is daarom van het groot ste belang, hoe deze schrijvers geïnterpeleert worden. Op niet- Christelijke onderwijsinrichtin- .gen zal dit uiteraard niet op Christelijke wijze geschieden, omdat men daar aan de leren der genoemde wijsgeren min stens evenveel waarde zoniet meer toekent als aan die van Chris tus. Mén moet zijn ogen wel ge sloten hebben, wanneer men het gevaar hier niet ziet. Hieronymus zag het reeds en ook Augustinus heeft het on dervonden. Is hij niet slachtof fer van deze neutrale onder wijsinrichtingen geworden? We mogen God dankbaar Wezen, dat Hij de gelegenheid opent voor onze jongeren om Chr. middelbaar onderwijs te volgen. En zij, die bij dit on derwijs geen persoonlijk be lang hebben, hebben toch de dure roeping het te steunen. Immers zijn zij ook mede ver antwoordelijk voor de vorming van hen, die straks in Kerk, Staat en Maatschappij een voor aanstaande, en misschien lei dende positie zullen bekleden. Het Chr. middelbaar onder wijs gaat allen aan, die oprecht hun ambt der gelovigen trach ten te vervullen. AD INTERIM. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 727 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.ra. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 23 AUG. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.37 u., onfl^ 19.48 u. Maan op 15.34 u., onder'' 23.09 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 24 Augustus: 7.33 u. 1.46 m., 19.56 u. 1.40 m. In politieke kringen in Den Haag wordt alge meen verwacht, dat de politionele actie vóór het afleggen van de regeringsverklaring in de Tweede 'Kamer, zal worden hervat. Naar men weet, zal de regeringsverklaring waarschijnlijk Dinsdag a.s. worden afgelegd. Uit welingelichte en bevoegde bron verneemt Ass. Press, dat er geen twijfel aan bestaat, dat de Nederlandse politionele actie in Ned.-Indië op grote schaal zal worden hervat, wanneer de Vei ligheidsraad in zijn zitting geen besluit heeft ge nomen om de republiek te bevelen haar vijandelijk- hed ente staken. Politieke kringen te Djokja zagen in de rede, welke dr Van Mook Woensdag heeft gehouden, een voorbereiding voor een grootscheepsen aanval op de Republiek, met de bedoeling, het gehele republikeinse gebied te bezetten, aldus meldde de radiozender „Stem van vrij Indonesië". Deze zender deelde verder mede, dat de Nederlanders zich op de vliegvelden van Gombong en Poerwokerto gereedmaken voor den aanval op Djokja. Delegatie op eigen initiatief naar de V.S. gezonden. De minister-president van Oost-Indonesië en West-Borneo, die naar New York zijn gekomen om het debat van de Veilig heidsraad over de Indonesische kwestie te volgen, hebben zich uitgesproken ten gunste van de voorstellen van de Nederlandse regering, die voorgesteld heeft het geschil, buiten de Veilig heidsraad om, te regelen door arbitrage van een onpartijdige staat. „Het Dagblad" meldt, dat de Ned.-Indische regering beslo ten heeft diegenen onder de Indonesiërs In het bezette ge bied, die weigeren loyaal mede te werken dan wel deel uitma ken van verzetskernen, over de demarcatielijnen naar republi keins gebied te brengen, waar bij In de meeste gevallen trucks of treinen uit C.heribon zullen worden gebruikt. Naar Aneta van gezagheb bende zijde verneemt Is de uit wijzing van republikeinen, die weigeren met de Nederlanders samen te werken, geen alge mene maatregel, doch kun nen de Recombas 1n gevallen, waar zulks noodzakelijk ge acht wordt, naar omstandig heden besluiten. De zegsman van Aneta wees er op, dat het uiteraard niet gaat om een exodus van republikeinse amb tenaren, die geen samenwer king wensen te bewerkstelli gen. Slechts Ingevallen, dat re publikeinse functionarissen ln hun functie niet alleen niet on coöperatief blijken te zijn, doch zelfs tegenwerken, zal er van een dergelijke uitwijzing sprake zijn. In enkele gevallen zijn reeds een aantal van der gelijke republikeinse ambtena ren naar de andere zijde van de demarcatielijn gebracht. VOOR DE ZONDAG ZaauHty e*t ootyst. Dit oude bijbelwoord stmt nu eens niet ver van V af. V hebt het immers gezien, dat de landman mocht maai en, wat hij had gezaaid. Kleine sikkels en grote ma chines maaiden het goud gele graan. De boer spreekt echter niet in 't algemeen over zjin korenvelden. Hij weet wat htj heeft gezaaid en wat hij oogsten mag. Hij kent zijn rogge en zijn gerst, zijn haver en zijn tarwe. Er is veel, waaraan de te genwoordige mens twijfelt, maar de wet van zaaiing en oogst loochent hij niet. In zijn persoonlyk leven ver waarloost de mens echter zo vaak deze eeuwenoude wet. En toch heeft Paulus het bj het rechte eindwanneer hij juist met het oog daarop schrijft„Dwaalt niet, God Imt Zich niet bespotten". want zo wat de mens zaait, dat zal hij ook maaien. Galaten 6 7. Ons eigen leven een zaai land. Ieder krijgt zijn zaai tijd, maar benut die alleen dan op de rechte wijze, wan neer hij geloof heeft in de oogst. Dan ziet de mens vooruit en wacht op datgene wat na alle opoffering van tijd, gaven en krachten als blijvende vrucht mag wor den aanschouwd. Alleen ten opzichte van zijn innerlijk bestmn gedraagt de mens zich vaak zo onhandig, zo onnadenkend, zo onwetend. Tenminste hij doet alsof. Dit raakt de zonde in al haar vertakkingen. Ook hier blijft waar: wat gij zaait, zult gij maaien. Elke zondige hou ding, elk zondig woord, elke zondige daad is een zaad korrel, die ontkiemt en rijpt. ,jZaai en daad en ge oogst een gewoonte. Zaai een gewoonte en ge oogst een karakter. Zaai een karakter en ge oogst een toestand". Het oordeel Gods gaat over de wereld, waarin toe standen zijn ontstaan, die alleen het gevolg zijn van de verwaarlozing van de wet van zaaiing en oogst. Het oordeel Gods gaat over ons leven. Het Évangelie zegt ons, dat door schuldbelijde nis de groei der zonde ver hinderd wordt. Wie zijn zon de niet belijdt, laat ze door groeien, rijp worden, waar door steeds opnieuw ver keerd zaad wordt uitge strooid. Jezus Christus roept V tot het geloof in de eeuwi ge liefde des Vaders. Zie zijn verzoening, vergeving en verlossing, dan zult gij zaai en in de geest en 't eeuwige leven mogen maaien! G. K. De Veiligheidsraad heeft in haar vergadering van gisteren, die tot laat in de avond voortduurde en waarin tal van sprekers het woord voerden, nog geen beslissing kunnen nemen inzake de Indone sische kwestie. De behandeling werd tot Maan dagavond verdaagd. De min.-president van Borneo, Sjarif Alkadria, en die van Oost- Indonesië, Nadjamoeddian Ma- lew, hebben verklaard, dat zij aan de Nederlandse regering ge vraagd hadden politiemaatregelen uit te voeren tegen de Indonesi sche republiek, omdat zekere ele menten zich te buiten gingen aan daden van banditisme en een be lemmering vormden voor dfe uit voering van de overeenkomst van Linggadjati. De minister-presidenten spre ken er Run teleurstelling over uit, dat de Veiligheidsraad hen niet aan de debatten had laten deel nemen op dezelfde voet als de Indonesische republiek en de Phi- lippijnen. Op deze persconferentie hebben de Sultan van Pontianak, Nad- jamoedin en Soekawati verder nog verklaard, dat Oost-Indone sië en West-Borneo niet ge tracht hebben buitenslands een eigen politieke vertegenwoordiger te krijgen en geen „erkenning" als souvereine staat hebben ge zocht, omdat dit naar hun mening een schending zou zijn van de souvereiniteit van de toekomstige V.S. van Indonesië, waar beide landen in zullen worden opgeno men. i)e delegatie sprak de hoop uit, dat de Veiligheidsraad zijn besluit om Oost-Indonesië en West-Bor neo niet tot het debat toe te la ten zou herzien. Zij verklaarden verder niet voor het plan te zijn om de buitenlandse oonsuls een rapport over de toestand op Java en Sumatra uit te laten brengen. „Misschien zouden sommige rege ringen dit rapport niet goedkeu ren". Zowel Soekawati als Nadja- moedin verklaarden, dat zij veel Rusland heeft thans 18 keer van het veto-recht gebruik gemaakt. De Veiligheidsraad heeft Don derdag Hongarije's aanvrage voor het lidmaatschap van de V.N. af gewezen. De aanvrage kreeg slechts de steun van Syrië, de V S. brachten haar veto uit en de 9 andere landen onthielden zich Rusland stemde tegen, waarmede dat zulks slechts door de onver murwbare houding van Rusland nog niet was geschied. Oosten rijks aanvrage verkreeg tenslot te 8 stemmen, Frankrijk en Polen onthielden zich van stemming en bezwaren hebben tegen het vroe gere Nederlands bestuur, vooral omdat het veel gecentraliseerd was. Zij legden er de nadruk op, dat Oost-Indonesië en West-Bor neo op eigen initiatief zonder be moeiing van de Nederlandse re gering deze missie naar de V.S. hebben gestuurd. Dr Gani van intrekking Amerikaans aanbod ïh kennis gesteld. Walter Foote, de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, en zijn opvolger Charles Livengood hebben Dr Gani in zijn ambts won fhg officieel in kennis gesteld van de intrekking van het Ame rikaanse aanbod van goede dien sten. H. M. de Koningin richt de volgende boodschap tot haar volk; „Ten zeerste begaan met de zorgen, waarin zoveel landgenoten verkeren en het leed, dat in vele gezinnen zijn intrede heeft gedaan, zou Ik u allen warm willen aanbevelen ter gelegenheid van Mijn aanstaande verjaardag alles te vermijden, wat deze awaar beproefde landgenoten smartelijk zou kunnen treffen. WILHELMINA". 2 doden, 6 gewonden. Het Nederlandse actiecommuniqué no. 59 meldt het volgende: „Onze troepen traden op tegen rampokbenden en saboteurs, die overeenkomstig 'e Instructiés van radio Djogja het door onze troepen gecontroleerde gebied onveilig trachtten te maken. Ten Oosten van Garoet (West-Java) zjjn deze benden bijzonder actief. Zij leden bij de ingestelde zuiveringsactie gevoelige verliezen. Bij Krawang werden de aanvallen republikeinen verdreven. Ook in 't Tegeiase blehen grondige zuiveringsacties noodzakelijk. Deze von den plaats ten Zuidwesten van Brebes en Zuidoostelijk van Tegal. van stemming. Vervolgens kwam de Italiaanse aanvraag ter. sprake, welke door de V.S. werd gesteund, daar deze het als onrechtvaardig beschou wen, „dat Italië buiten de V.N. wordt gehouden omdat een der grote mogendheden het vredes verdrag niet heeft geratificeerd". De Australische afgevaardigde stelde voor om de algemene ver gadering der V.N. over Italië's bet thans 18 keer van het veto recht gebruik -eft gemaakt. Zowel Engeland als de V.S. ver klaarden niet de overtuiging te hebben, dat Roemenië pn Bulga rije in staat zijn de verplichtingen van het Handvest na te komen. De aanvragen van Roemenië en Bulgarije werden afgewezen. gaucmig uer v.in. over itane s r& u 1 j toelating te laten beslissen doch DOllaiTeniIlD aailVaarti. Gromvko VPrklnnrHfl rri <-»V> t6^6H Gromyko verklaarde zich het vporstel, daar het „de Veilig heidsraad passeert en dus in strijd met het Handvest der V.N. is". Gromyko zeide voorts, dat geen lldmaatschapsaanvragen van Ita lië. Hongarije. Roemenië, Bulga rije of Oostenrijk in behandeling kunnen worden genomen alvorens de vredesverdragen mèt deze lan den van kracht zijn. Het Australische voorstel ver wierf 9 stemmen, doch de Sowjet- Unie en Polen onthielden zich, waarmee Gromyko zijn veto uit sprak. prekende over Oostenrijk, ver klaarde de Amerikaanse afge vaardigde, dat zijn regeri.g de militair' bezetting van dit land niet meer nodig acht en dat deze onnii, '"ijk dient te worden be ëindigd. Hjj voegde er aan toe, In een snel tempo hebben de beide Kamers Donderdag j.l. hun goedkeuring gehecht aan de dollarlening met de Interna tionale Herstel Bank, groot 195 millioen dollar. Geen broodprijs- verlaging? De d' teur-generaal van de prijzen maakt bekend, dat een be richt, volgens hetwelk het direc toraat generaal van de prijzen pu bliciteit zou hebben gegeven aan de mogelijkheid van een brood prijsverlaging voordat de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hierover had beslist, onjuist is. De alhier geïnfiltreerde repu blikeinse groepen werden met verliezen hunnerzijds verdreven. Noordoostelijk van Salatiga werd een onzer patrouilles door sluip schutters beschoten. Het vuur werd door ons beant woord. Ten Zuidwesten van Mod- jokerto werden Nederlandse pa trouilles beschoten. Ten Zuiden van Malang werd onze post Faki- sadji door een republikeinse groep aangevallen.Tussen_ Ma- lang en Batoe werden onze'man schappen op verschillende plaat sen door sluipschutters onder het vuur genomen. Een lijnploeg kreeg in de omgeving van La- wang mltrailleurvuur. Ten Zuiden van Pematangsian- tar (Noord-Sumatra) geraakte een Nederlandse patrouille ln een vuurgevecht met een groep repu blikeinen. Ten Noord-oosten van deze plaats werd een bende van 200 man met verliezen aan de an dere zijde gedreven. Ook in de omgeving van Tandjoengpoera kwam het tot een samentreffen. De tegenpartij Uet 4 doden ach ter. Enige wapenen werden buit gemaakt. Bij een zuiveringsactie in dit gebied stuitten onze troe pen op een 20-tal republikeinen. Er ontstond een hevig vuurge vecht. De tegenstander vluchtte met medeneming van vele doden en gewonden. Aan onze zeide wer den bij deze actie geen verliezen geleden. Benoorden Loeboekaloens (M.- Sumatra) kwam een patrouille onder het vuur van mortieren der sluipschutters. Het vuur werd met mortieren beantwoord, waar na de tegenstander op de vlucht sloeg. Volgens de binnengekomen be richten bedragen onze verliezen van de actie van Donderdag: 2 gesneuvelden, 6 gewonden. Het actie-communiqué no. 60 meldt onder meer, dat een groep republlkeinenen in de morgen van 17 Augustus een aanval heeft gedaan op de woning van een ambtenaar van het burgerlijk be stuur te Soreang (West-Java). Een tweetal handgranaten werd gewprpen en een persoon door een pistoolschot ernstig gewond, gegeven. In het Garoetse trachtten de republikeinen de waterleiding en de irrigatiewerken te vernielen. In de randgebieden wordt de Pa- dangse bevolking nog steeds ge ïntimideerd door republikeinse terreur. Overal treden Nederland se troepen ter bescherming van de bevolking op. GEEN VERBREKING VAN BAND MET NEDERLAND. Arubanen hebben aar de Raad van Politie van Aruba een ver zoekschrift aangeboden, waarin naar voren wordt gebracht, dat de Arubaanse bevolking een staatsrechtelijke afscheiding van Aruba van Curasao wenst met de bedoeling rechtstreeks onder de Kroon te komen. In het verzoekschrift wordt ge wezen op de tegenstrijdige belan gen tussen deze zustereilanden. De ondertekenaars zien als enige oplossing; Aruba een zelfstandige staatkundige positie te geven rechtstreeks onder controle van de Nederlandse regering. De nieuwe bestuursvorm zou ln rechtstreeks onderling overleg tussen Nederland en Aruba moe ten worden bepaald. Nadat van dit verzoekschrift een afschrift was gezonden aan H. M. de Ko ningin is een deputatie uit de on dertekenaars door de staten van Curasao ontvangen. Op deze ver gadering werd door de deputatie er nog eens de nadruk op gelegd, dat de wens tot staatsrechtelijke afscheiding is voortgekomen uit alle lagen van de bevolking en dat de afscheiding slechts betrek king heeft op het eiland Curasao. Aruba ls verlangend de band met Nederland en de Kroon te hand haven. Uit Engeland mogen geen kostbare voorwerpen, zoals ju welen, bont en antiek meer uit gevoerd worden, ook al worden zij als persoonlijk eigendom op- Ruim 80 procent der stakende arbeiders heeft zich voor werk hervatting op de oude condities aangemeld. Opstand in Paraguay bezworen. De regering van Paraguay heeft bekendgemaakt, dat de bur geroorlog, die zes maanden ge duurd heeft, geëindigd is door de volledige vernietiging van het gros der opstandelingen. De mili taire en burgerlijke autoriteiten zijn thans in het gehele land de toestand meester. Voorstel herziening Italiaans vredesverdrag. Argentinië en de Dominicaanse republiek hebben verzocht de kwe'Stie van herziening van hot Italiaans vredesverdrag op de agenda van de algemene verga dering van de V.N. te plaatsen. Oost-Indonesië en West- Borneo nogmaals afge wezen. Hierna volgde opnieuw een discussie over de toelating van Oost-Indonesië en West-Borneo. j België diende daartoe een voor- j stel in. De voorzitter bracht in herin nering, dat het Belgische voorstel tot het toelaten door de Raad werd verworpen. Aangaande de door Nederland betwijfelde com petentie verklaarde hij, dat de republiek volgens de overeen komst van Linggadjati verant woordelijk is voor rust en orde op haar gebied. De Belgische afgevaardigde be toogde, «dat, indien Oost-Indone- sië en West-Borneo niet. zouden worden toegelaten, de Raad de schijn van partijdigheid zou wek ken. Gromyko verzette zich nog maals tegen de toelating, even als de vertegenwoordigers van India, Polen en Syrië. Bij stem ming werd het voorstel om de beide staten alsnog toe te laten met 7 onthoudingen en 4 stem men voor, verworpen. De jurisdictie van de Raad. Gromyko bepleitte de jurisdic tie van de Raad in de Indonesi sche kwestie. De vertegenwoordiger van Co lumbia betoogde verder de com petentie van de Raad ln deze aan gelegenheid. Hij stelde voor, dat de Raad Nederland zou verplich ten de troepen terug te trekken tot de demarcatielijnen van Octo ber 1946. Hij ondersteunde vervol gens de oorspronkelijke Australi sche resolutie. De Australische gedelegeerde ontkende de bewering van Mr van Kleffens, als zou de Veilig heidsraad de dupe zjjn van de republiek en noemde zijn uitingen op dit punt „betreurenswaardig". Hij verklaarde verder, dat het Chinese amendement „geen reke ning hield met het dringende karakter van de aangelegenheid". Misdadig vandalisme van republikeinen. Het wereldberoemde proefsta tion voor de suikerindustrie Pasoeroean heeft door het vanda lisme der terugtrekkende repu blikeinse strijdbenden ernstig ge leden, terwijl zowel de bibliotheek als het archief zijn verbrand. Wat het gebouw betreft, hier van zijn het kantoor, de type afdeling en het vertrek van de secretaris door brand verwoest. In het gespaarde gedeelte bleek een niet onbelangrijk deel der ap paratuur nog aanwezig. De vernietiging van de biblio theek en het archief, die de groot ste natuurwetenschappelijke be zittingen op dit gebied waren, be tekent voor de gehele wereld en voor Java in het bijzonder een grote slag. In geld is de schade niet uit te drukken. Gezegd kan worden, dat jaarlijks f 50.000 werd uitge geven alleen om de bibliotheek op peil te houden. De continuiteit van het onder zoekingswerk is hierdoor afgebro ken, terwijl dit tevens zijn terug slag zal hebben op het voorlich- tingswerk aangezien de essentiële gegevens niet langer beschikbaar zijn. Het Pasoeroeanse suikerproef station had een wereldfaam die ongeëvenaard was. Zowel op che misch als op landbouwkundig en technisch gebied diende het niet In de Veiligheidsraad zijn thans drie resoluties ingediend waarover, naar men verwacht, Maandagavond zal worden ge stemd. Het betreft: le. Een Australische resolutie tot in stelling van een arbitrage-com missie, bestaande uit één lid, gekozen door de republikeinse regering, één door de Neder landse regering en één door de Veiligheidsraad. 2e. De Australisch-'Chinese resolutie, voorstellend een ge mengde commissie van de Vei ligheidsraad om de situatie te onderzoeken. 3e. De Amerikaanse resolu tie, welke voorsteld, dat ée Veiligheidsraad het aanbod van goede diensten, dat Amerika heeft Ingetrokken, Zal over nemen. Hij deelde mede, dat Australië en China tenslotte een gezamen lijke resolutie hadden opgesteld. Van Kleffens „laatste woord*. Als eerste spreker tijdens de zitting van de Veiligheidsraad van Vrijdagmiddag, heeft Mr Van Kleffens het woord gevoerd. Hg begon zijn toespraak met nog maals te wijzen op het zeer be langrijke precedent, dat de Raad heden of in de volgende zitting zou stellen. Hierna besprak hij nogmaals de kwestie van de com petentie van de Raad ln de Indo nesische aangelegenheid. Mr Van Kleffens wees hierby op het feit, dat er geen enkele noodzaak is voor de Raad om handelend op te treden. Wij heb ben reeds een internationaal on derzoek voorgesteld, zodat de Raad voldoende inlichtingen kan ontvangen. Mr Van Kleffens deel de mede, dat de Nederlandse re gering reeds in contact is getre den met de conculs in Batavia, Mr Van Kleffens verklaarde, dat dit „zijn laatste woord" zou zgn. „De republikeinse regering kan niet au serieux genomen wor den". De Nederlandse verliezen sinds de wapenstilstand benadeden het aantal verliezen gedurende de militaire actie, indien zfö dit niet reeds overtreffen. Spr, wees ver der nog op het aantal slacht offers onder de Indonesiërs. „Ik vrees voor de toekomst van de Veiligheidsraad, als zij op deze wijze doorgaat zich door de repu bliek te laten beïnvloeden". „Het is een illusie, te meenenf dat de republikeinse regering iets anders vertegenwoordigt dan zich zelf", aldus Mr Van Kleffens. Hy besloot met de herhaalde waar schuwing, dat de Raad voor een „belangrijke" beslissing staat. Mr Van Kleffens verklaarde in het verloop van zijn toespraak nog, dat de Nederlandse regering vrij Internationaal onderzoek verf- alleen hef belang van de suiker-,edi toestaat „aangezien Neder- industrie op Java, doch door de !and niets te verbergen heeft". jarenlang volgehouden vrijheid waarmede alle publicaties van oorspronkelijk werk van een zeer selecte staf van deskundigen aan de wereld ter kennis werd ge bracht, diende het ook een we reldbelang. Ook het proefstation voor berg- cultures in Midden- en Oost-Java, dat even buiten Malang is gele gen, werd niet gespaard. In tegen stelling met het Pasoeroeanse suikerproefstation dat niet geheel vernield is, werd dit proefstation te Malang door ontploffingen on brand volkomen verwoest. De waardevolle archieven w.o. selectie-archieven voor koffie, moeten als verloren worden be schouwd. Het Malangse proefstation is een der drie instituten der Cen trale Vereniging tot beheer van Proefstations voor de Overjarige cultures, n.l. het proefstation West-Java in Buitenzorg waarvan de werkzaamheden sinds ruim een jaar wederom zijn opgevat, het Besoekisch proefstation te Djem- ber dat grotendeels intact werd aangetroffen, en het reeds ge „De uitvoering van Linggadjati blijft voor ons een heilige plicht. De Raad staat voor de keuze tus- schen de iiusie en de realiteit." De Amerikaanse afgevaardig de verklaarde, dat de V.S. zich zouden onthouden van enige be slissing, welke zou impliceren, dat de Veiligheidsraad ter zake be voegdheid bezit. Hij zou echter het voorstel ondersteunen om de competentie-kwestie te verwijzen naar het Internationaal Gerechts hof. De zitting van de Veiligheids raad ls verdaagd tot Maandag a.s. twintig uur Nederlandse t(jd. Als enige spreker staat nog Sjahrir op de agenda. Na zijn rede verwacht men. dat er over de ChineesAustralische, Austra lische en Amerikaanse resolutie zal worden gestemd. DE BILT ZEGT Weersverwachting Zaterdagavond. geldig tot WINDERIG. Overdag krachtige wind tussen noemde proefstation te Malang1 Noord-Oqst en Oost. Op de mees met een afdeling te Semarang, be piaatsen tydelijk wat bewol- welke laatste grotendeels onbe schadigd bleef. Cultureel werk van jaren werd moedwillig ver nield. king, doch vrijwel overal droog weer met ongeveer dezelfde tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1