Was Ribbentrop maar bij zijn champagne firma gebleven. Goebbels mocht hem niet. Politieke oplichting. Niet-Overheids- Ziekenhuizen in nood. In de treinen wordt veel vergeten enverloren. Het uitgifte-plan Noord-Oostpolder. De Republiek wint aan invloed door een doel treffende intimidatie-methode. Watervoorziening in Zeeland bedreigd. Onze „werkjurk" Goebbels en Ribbentrop hadden in het algemeen slechts schrifte lijk contact. De brieven die zij elkaar schreven waren doorspekt met beledigende uitdrukkingen. Zinnen als:: „Ik verkies niet te horenof „Deze inmenging in mijn werkkringwaren aan de orde van de dag. Deze briefwisseling werd tot het laatste ogen blik gevoerd, hoewel men kon aannemen, dat de heren iets belang rijkere hadden te doen. Goebbels' brieven waren ontegenzeggelijk geestiger, hoewel Ribbentrop zijn brieven niet zelf schreef. Hij liet ze opstellen door de chef van de juridische afdeling Buitenlandse Zaken, Gauss. Wat Hitier niet wist, doch Goebbels en de rest van de gehele afdeling Buitenlandse Zaken wel, was dat Ribbentrop niets van Buitenlandse politiek begreep. Dat was erg genoeg, maar nog erger was dat hij zich geen raad lieb geven door oude ambtenaren, die uiteraard meer wisten dan hij. De Duitse gezanten en ambas sadeurs op de gehele wereld wis ten seder 1938, dat de anti-Duit se st.lng toenam. Velen ge loofden,, dat het Westen bij een eventueel door Duitsland te voe ren oorlog In het Oosten hetzij tegen Polen, hetzij tegen Tsjecho- Slowakije, niet werkeloos zou blij ven toezien. Hitier wilde wel de oorlog in het Oosten, maar zonder Inmenging van het Westen en dus zei Ribbentrop hem, dat het Wes ten zich er niet in zou mengen. Dat was de herfst van '38, na München. Ribbentrop had al zijn ambassadeurs en gezanten voor de partijdag naar Neurenberg ontboden. Daar aangekomen, deed hij of zij er niet waren en liet hen zelfs nog enige weken in Berlijn wachten, verleende hun tenslotte een korte audiëntie en verklaarde hun categorisch, dat hij niet wenste, dat zij nog berichten zou den geven, waarin men ook maar slechts de mogelijkheid van een Weste 9 inmenging kon ver moeden. Ribbentrop gesauveerd. Of Goebbels destijds reeds op hoogte v- 's van deze „buitenland se pfek op oplichtersmanler", ls niet zeker. Maar een half jaar later wist dat Ribbentrop ver keerd was ing "ht. Dat w ln de zomer van 1939. De Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, Joachim von Ribbentrop, was op het gebied van buitenlandse politiek een weinig betekende persoonlijk heid. Hij was ongeschikt voor zijn functie en het ls dan ook geen wonder dat hij steeds met de uiterst geraffineerde mi nister Goebbels, overhoop lag. Von Ribbentrop lichtte Hitier vals in; hij voorspelde een overwinning in het Westen, in tegenstelling met Goebbels, die geen oorlog op twee fronten voorstond. nam Ribbentrop niet kwalijk, dat hij zich 'had vergist of laten wij liever zeggen, dat hij hem vals had ingelicht. (Want Ribbentrop wist Immers wat zijn ambassa deurs en gezanten dachten). Frankrijk wer ln een bliksem- tempo verslagen en het gevaar van een oorlog op twee fronten scheen voor eens en altijd van de j baan te zijn. Hitier riep de Rijks- Het ministerie van Propaganda ^ag bijeen en hield de beroemde liet natuurlijk alle buitenlandse re(ie, waarbij hij een groot aan- - tal generaals tot veldmaarschalk *"14" TB -1 bevorderde. In deze rede komt de zinsnede Uitspraak in proces te Neurenberg. Karl Brandt, Hitler's vroegere lijfarts en de hoofdbeschuldlgde ln het proces tegen de S.S.-art- sen, is door het Amerikaanse tri bunaal te Neurenberg tot de strop veroordeeld „wegens het doen van sadistische en over het algemeen nutteloze experimenten op menselijke wezens." Karl Gebhardt, Himmler's lijf arts en voorzitter van het Duitse Rode Kruis, en Rudolph Brandt, Himmler's adjudant, werden bei den ter dood veroordeeld. Voorts werden Joachim Mu- growsky, Wolfram Sievers en Viktor Brack tot de stop veroor deeld en Siegfried Handloser, Os car Schroeder, Gerhardt Rose en Karl Genzken tot levenslange ge vangenisstraf. Herta Oberhausen, arts van het vrouwenkamp Ravensbrück en de enige vro',l* die schuldig is be vonden, kreeg 20 jaar gevange nisstraf, evenals Herman Beeker- Freysing. Waldemar Hoven, chef- kamparts van Buchenwald, zal worden gehangen. Fritz Fischer, tweede lijfarts van Hlmmler, en Wilhelm Beiglboeck kregen resp. levenslang en 15 jaar. Met deze vonnissen ls het pro ces tegen de 23 dokters, dat ne gen maanden geduurd heeft, ten einde. Genoemde 15 artsen heb ben zich allen schuldig gemaakt aan misdaden tegen de mensheid Zij voerden hun praktijken uit op gevangenen in concentratie kampen en krijgsgevangenen. Duizenden mannen en vrouwen zijn gesteriliseerd, aan hoge druk en lage temperaturen blootge steld, met mosterdgasbespoten en opzettelijk met verschillende ziekten geïnfecteerd. 7 artsen zijn vrijgesproken, een beklaagde, die alleen schuldig ls bevonden wegens lidmaatschap van de SB., ls tot 10 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Het Tweede Kamerlid Krol heeft de minister van Economi sche Zaken het volgende gè- vraagd: 1. Is het de minister bekend, dat ten gevolge van de belang rijke financiële tekorten, waaf=- mede zo niet alle, dan toch verre weg de meeste nlet-overheids- ziekenhuizen de laatste jaren hebben te worstelen, een noodtoe stand is geschapen, welke niet kan blijven voortduren? 2. Zijn, in het bevestigend ge val, de ministers er van over tuigd, dat de nadelen van deze noodsituatie of door een systeem van verpleegprijsverhoging of door een subsidiestelsel van over heidswege zeer spoedig tot een Tecufr tot fooi door CARLA BERGENTHAL. 9) o— Zou u me niet het grote plezier willen doen, me er af en toe een van te lenen, slechts voor korte tijd? Ik beloof u, er piëteitvol en voorzichtig mee te zijn." 't Was gezegd. Smekend keek hij haar aan en wnchtte op haar antwoord Maar Verena schud de voor de tweede keer haar hoofd en zei afwerend, haast heftig: „Geen van die boeken komt mijn kamer uit. 't Is het enige wat ik nog van mijn arm kind heb. Ik geef er geen een uit handen, zo lang ik nog in 'even ben." De hoop. die zo lustig opge vlamd was, werd met een slag gedoofd. En niet alleen de wei gering deed Dr Peter pijn, veel meer de onverzoenlijke ge moedstoestand van deze vrouw. Hij streek nog eens liefkozend over de boeken en zette ze dan op hun plaats. Het kostte hem werkelijk niet weinig strijd even hartelijk als anders van Verena afscheid te nemen, maar hij overwon zich zelf en toen hij het gesticht verliet glansden die Goebbels uit Frankrijk en En- gelar ontving overtuigden hem er van, dat het Westen bij een Duitse aanval op Polen niet stil zou blijven zitten. Goebbels liet Fritsche en andere medewerkers komen en gedurende enige dagen bewerkte men het gezamenlijke materiaal en liet men gramofoon- platen van buitenlandse uitzen dingen maken. Toen was Goebbels zeker vein zijn zaak, er was geen tw.jicl mogelijk: een oorlog met Polen betekende een oorlog met Engeland en Frankrijk. Goebbels ging naar Hitier en legde hem zijn materiaal voor. Hitler, die wilde geloven, wat Ribbentrop hem had gezegd (die voor waarin Hitler zich tot de „twijfelaars" wendt, die een cata strophe hadden voorzien, doch die nu beter waren ingelicht. Goeb bels nam terecht aan, dat deze passage op hem sloeg. In gedach ten verzonken, keerde hij naar het ministerie terug en hier gebeurde iets typisch Goebbels': hij vergat, dat hij op de keper beschouwd volkomen gelijk had gehad. Het succes had Ribbentrop gelijk ge geven en hij, Goebbels, had zich zonder noodzaak aan critiek bloot gesteld. Hij liet zijn medewerkers komen, schold hen uit en zei, dat zij hem ln een netelige situatie gezegd had, wat Hitier wilde ge- j hadden gebracht. Fritsche ant ioven) glimlachte ongelóvig. woordde: „De oorlog ls nog niet Goebbels keerde terug naar het VOorbij". ministerie van Propaganda. Vloe kend zei hij tegen Fritsche: „Was Ribbentrop maar bij zijn champangnefirma gebleven". „Nog niet voorbij". Wat gebeuren moest, gebeurde. De Westelijke mogendheden ver klaarden de oorlog, maar Hitler Goebbels sprak niet meer over deze aangelegenheid tot ln Maart 1945. Toen zij hij tot Frit sche: „Weet u nog, wat u mij destijds hebt gezegd? Ik dank u, dat u mij daar later nooit meer aan hebt herinnerd". (Wórdt vervolgd). (Nadruk verboden). De afde'Ing „Gevonden Voor werpen" der Nederlandse Spoor wegen, die uit het gehele land verloren, vergeten en niet afge haalde voorwerpen van de diver se stations toegezonden krijgt, komt in deze vacantiemaanden bijna ->nden tekort om de stroom van nieuwe gevallen te verwer ken. De vacantieperiode is altijd een periode van hoogconjunctuur voor deze afdeling, die gehuisvest is in het voormalige stationsge bouw aan de Maliebaan te Utrecht. Vooral de ongewoon warme dagen in Juli bleken de vergeetachtigheid van de reizi gers ongunstig te beïnvloeden. Het aantal als verloren en verge ten voorwerp afgedragen hoeden, jassen en koffers was zeer groot. Niet zodra sloeg het weer om en kwam de verfrissende regen, of er viel een belangrijke stijging waar te nemen ln het aantal ver geten regenjassen en para- pluies Kortom: er wordt veel vergeten en verloren in de treinen en wachtkamers in de grote vacan- tiedrukte, die de N. S. te verwer ken krijgen. Meer dan vroeger fylijkt een belangrijk percentage van deze vergeten en verloren voorwerpen ln verkeerde handen te komen en steeds weer leert de practijk, dat velen niet weten welke weg zij t€^ bewandelen heb ben, wanneer zij vergeten of ver loren goederen vinden of de on aangename ontdekking komen, dat zij iets zijn kwijtgeraakt ge durende de reis. Aan dit laatste euvel menen wij tegemoet te kunnen komen door er nog eens de aandacht op minimum moeten worden beperkt, omdat anders de onafwendbare gevolgen deze zullen zijn, dat be doelde ziekenhuizen verplicht worden, zeer in het nadeel van de volksgezondheid, tot gehele of ge deeltelijke sluiting over te gaan, ten gevolge waarvan de over heidskas zeer zal worden be zwaard met kosten van uitbrei ding etc. der overheidsziekenhui- zen, zonder dat deze in staat zul len zijn om aan de dan ontstane overbezetting met patiënten het hoofd te kunnen bieden? 3. Welke maatregelen overwe gen de ministers op korte termijn te treffen, opdat het euvel, in vraag 1 bedoeld, naar behoren kan worden verholpen. zijn donkere ogen even vrien delijk en goedhartig als ge woonlijk. Verena zat als een dode tus sen dode voorwerpen en hield de wacht bij het graf van haar naasten- en mensenliefde. Eindelijk kwam weer een Zondag, een kostelijke, stralen de Zondag, die alle sombere voorbijgegane dagen weer goed maakte. De vrouwtjes waren meteen na de morgendienst de tuin ingegaan en op hun bankjes bij de fontein luisterden zè naar het gebeier van de klokken, dat plechtig over de stad klonk en keken uit over de in licht ba dende vlakte naar de blauwe nevelige verten. Het was zo vre dig en vol harmonie, dat ze zwijgend bleven zitten, en de warmte in lichaam en ziel lie ten doordringen. Ook Verena scheen iets van dr> vreugde van deze morgen te voelen. Eindelijk wilde ze haar kamer weer eens verlaten, en 't ronde platform van de toren bestijgen, vanwaar men een wonderschoon vergezicht had. Ze wilde net haar kamer af sluiten, want dat deed ze al tijd, ook als ze maar 5 minuten wegging, toen ze uit de gang van de andere vleugel te vestigen, dat men het beste doet om, als vinder, het gevonden voorwerp af te geven aan het treinpersoneel dan wel aan het stationschefs- of telegraafkan toor en als verliezer direct op het station van aankomst aangifte te doen en zo volledig mogelijk het daar tegen betaling van vgf cent te verkrijgen formulier in te vul len. De gang van zaken is namelijk deze, dat gevonden voorwerpen drie dagen op het station van aangifte ter beschikking blijven en, wanneer geen navraag is ge daan, worden opgezonden naar het Centraal Bureau aan de Ma liebaan te Utrecht. De aangifte formulieren van gevonden en ver loren voorwerpen komen hier bin nen en worden met grote zorg en spoed behandeld. De afdeling „Gevonden Voor werpen" stelt er een eer in zoveel en zo snel mogelijk de rechtmatige eigenaars (eigenaressen) van de gevonden voorwerpen te vinden, maar stuit daarbij op de volgende moeilijkheden: a. Er komen vele meldingen van vergeten of verloren voor werpen binnen, die geen resultaat opleveren, eenvoudig doordat de vermiste goederen niet worden afgeleverd. (Er zjjn helaas nog altijd vele vinders, die gevonden voorwerpen zelf behouden en geen aangifte van hun vondst doen). b. Er komen vele goederen bin nen, waarnaar nimmer gevraagd wordt. Dit wijst er op. dat vele reizigers, hetzij niet Weten of en zo ja waar en wanneer zij goede ren verloren hebben, dan wel geen moeite hebben genomen 't ver miste voorwerp terug te krijgen. c. Veelal wórden formulieren onduidelijk en onvolledig inge vuld, hetgeen opsporing bemoei lijkt of onmogelijk maakt. Wat de terugbezorging van vergeten kof fers en tassen en hoeden betreft, zou reeds veel gewonnen zijn, wanneer men zo verstandig was duidelijk naam en adres aan de binnenzijde aan te brengen. De staking in de Bprinage De staking in de Borinage, die Maandag was uitgebroken en het karakter van een protest staking droeg, was Dinsdagoch tend geëindigd. Het werk heeft stilgelegen in 13 steenkoolmijnen en in enige cementbedrijven en andere fabrieken. Het overheids personeel bleef aan het werk. een luid huilen en jamme ren hoorde. Verena bleef staan en luisterde. Wat kon dat zijn? Nog eens, en nog eens hoorde ze het; klagend als het jamme ren van een doodziek kind. Be klemmend angstig klonk het in de vredige stilte van de Zon dag en 't gelui van de kerk klokken. Verena vergat, dat ze de to ren op wilde. Als door een on zichtbare macht gedreven, ging ze naar de overzijde en in de lange gang van deur tot deur om te horen waar dat klagen vandaan kwam. Al gauw had ze de juiste deur gevonden, 't was in de ziekenkamer. Daar klonk weer een zwakke schreeuw, dan een jammeren. 'tWerd Verena bang om 'tharc. Heel zacht opende ze de deur, keek naar binnen en daar zag ze een schouwspel, dat haar tot 't diepst van haar ziel trof. In het bed in de hoek bij het raam lag de blinde met uitge teerde hoogrode wangen. In haar pijnen en brandende koorts probeerde ze telkens uit bed te komen; maar aan het voeteneinde zat de boze Suzan- na met een wilgentakje in haar hand en telkens als de blinde er uit wou komen, sloeg ze haar onbarmhartig op de blote ma- Telegram van het Nationaal Jongeren- verbond aan de Koningin Op 20 Augustus j.l. ls door het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond onderstaand telegram aan H. M. de Koningin verzonden; „Op het ogenblik, dat de ver werkelijking onder het Huis van Oranje van de vrijwillige samen werking der volkeren van Uwer Majesteits rijk dreigt te gronde te gaan, doet het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Ver bond namens zijn leden en vele Nederlandse jongeren een drin gend beroep op het hoofd van het Huis van Oranje Nassau. Honderdduizenden jongeren van het Koninkrijk smeken Uwer Ma jesteit het Rijk der Nederlanden en zijn inwoners te redden, zoals zovele malen ln het verleden het hoofd van het Huls van Oranje Nassau het Vaderland heeft ge red". Het telegram was ondertekend door de algemeen voorzitter en de algemeen secretaris. Het voorlopige uitgifteplan dat ls goedgekeurd door het ministe rie van Financiën, omvat van de ruim 39.500 ha. voor de akker bouw beschikbare cultuurgrond in de Noord-Oostpolder in totaal 1672 bedrijven. Hieronder zjjn 471 bedrijven van 12 ha; 86 van 18 ha, 731 van 24 ha; 97 van 30 ha; 150 van 36 ha; 9 van 42 ha en 128 van 48 ha. Het voorbehoud is echter gemaakt, dat het aantal bedrijven van 12 ha. zo mogelijk vermindert dien te worden en dat 3000 ha. gereserveerd zal moeten worden voor Staatslandbouwbe- drrjven. In deze 3000 ha. zullen bedrij ven worden gesticht van uiteen lopende grootte en van verschil lende typen. Via deze bedrijven zal de overheid een juister beeld krijgen van de bedrijfsresultaten en de hoogte van de pachtwaarde. Ook wil men op 5 grote Staats bedrijven nagaan, hoe de moge lijkheden zijn, wanneer mechani satie wordt toegepast. Bevolking keert zich meer en meer van Nederland af. De politieke situatie rondom i besprekingen toe te laten. Het is Indonesië baart de Nederlandse regering momenteel de grootste zorgen. Ook de Nederlands-Indi sche regering geeft in talrijke te legrammen aan Den Haag uiting aan haar diepe bezorgdheid. Het betreft hier in de eerste plaats de politieke ontwikkeling sedert de bemoeienis van de Veiligheids raad met het Indonesische pro bleem. De bevolking in de pas door Nederland bezette gebieden van de republiek blijkt dag aan dag meer vatbaar voor de inti midatie-methode van de zijde der republiek. Deze intimidatie be dient zich hoofdzakelijk van de volgende motieven: 1. De Nederlanders zijn de po litiële actie begonnen uit finan ciële en economische noodzaak. Nederland staat financieel voor een ineenstorting en zal zich niet lang meer in Indonesië kunnen handhaven. De republiek zal dus binnenkort terugkeren. 2. De Veiligheidsraad is op on ze hand. 3. De Nederlanders zullen zich in ieder geval op 1 Januari 1949 definitief uit de republiek terug trekken. 4. De bevolking van geheel In donesië steunt de republiek. Deze motieven schijnen blijkens officiële rapporten grote indruk te maken op de bevolking in de door Nederland bezette gebieden, welke aanvankelijk meer tot me dewerking met Nederland bereid was dan thans het geval is. De onzekerheid over de toekomst in politiek opzicht blijft voortduren en oefent een funeste invloed uit. Vele vooraanstaande personen in Nederlands-Indië schijnen mo menteel slechts een uitkomst te zienherneming van de politionele actie om het centrum van de an ti-Nederlandse propaganda uit te schakelen. Eerst dan zal de wer kelijke rust onder de bevolking kunnen terugkeren. Wellicht mag men de rede van Dr van Mook als een nieuwe poging zien om te trachten de Indonesische bevol king in de door Nederland bezet te gebieden tot vrij en angstloos naar voren treden uit te nodigen door haar de verzekering te ge ven van de Nederlandse bescher ming tegen eventuele republikein se wraaknemingen. Hierbij komt nog, dat ook in het gebied van Oost-Indonesië en Borneo de re publikeinse invloed groeit, juist ook door het internationaal pres tige dat de republiek door de hou ding van de Veiligheidsraad schijnt te verkrijgen en door het verlies van prestige dat haar eigen regeringen geleden hebben door de weigering van de Veilig heidsraad haar delegaties tot de duidelijk, dat hierdoor dus de ba sis van de gehele Linggadjati- politiek, waaraan de Nederland se regering steeds blijft vasthou den, gevaar lijdt. Het zou ons niet verwonderen, dat de Nederland se regering binnenkort voor de ernstige noodzaak zal staan om met volledige reventie voor de binnenlandse politieke verhou dingen doortastend op te tre den teneinde het ontstaan van meer stabiele verhoudingen in het Koninkrijk mogelijk te maken. Vanzelfsprekend zullen de bespre kingen in de Veiligheidsraad van de grootste invloed hierop zijn. Dat echter de Nederlandse rege ring onder sterke pressie zou staan van de militaire leiding in Nederlands-Indië werd in politie ke kringen in Den Haag ten sterkste ontkend. Concours-hippique en tentoonstelling tijdens de Agrarische Jaarbeurs. Tijdens de Agrarische Jaar beurs te Utrecht, zal op het con coursterrein achter re veemarkt- hallen op Woensdag 10 en Don derdag 11 September een con- coure-hlpplque worden gehouden. Op 11 September ls er op de vee- marktterrelnen een nationale vee- en paardententoonstelling, die een beeld zal geven van het herstel van de Nederlandse rundveesta pel. Een welkome hulp hierbij is de 12e fokveedag, door de Utrechtse Bond van Fokvereni- gingen in het kader der tentoon stelling te houden. Op het concours-lüppique zal o.a. het kampioenschap van Ne derland voor tuigpaarden voor een- en tweespannen worden ver reden. Het gemeentebestuur van Utrecht stelt de beide kampioens- prijzen beschikbaar. Een bijzonder nummer zalver- der zijn de demonstratie van pre ferente hengsten met leder 12 vrouwelijke afstammelingen, als mede het nummer: de 1-provln- clënkamp, een folkloristisch num mer. Brand in „Reichswald" bedwongen. De geweldige brand ln het Reichswald is men nagenoeg meester. Dat wil zeggen, men heeft de brandoppervlakte weten te beperken door het opwerpen van dammen, welke bewaakt wor den door de brandweerlieden van diverse Duitse steden. Ongeveer 600 brandweerlieden zijn naar het terrein van de brand geroepen en in samenwerking met het perso neel van de Nederlandse houtfir ma's bestrijden zij het vuur. Het hout, dat voor vervoer ge reed lag, is geheel door de vlam men verteerd. Over grote afstan den ziet men niets anders meer dan kale vlakten van zwart ge blakerde heidegrond en resten van zwart verbrande stammen. De dag en nacht bewaking zal nieuwe branden intijds weten te blussen. De toestand in het Reichswald is thans zodanig, dat de firma's het houtvervoer naar Nederland weer voortzetten. Vol geladen vrachtauto's passeren nu weer de doorlatingsposten aan de grens. Waterdistributie per tankwagen. Twee emmers water voor een kwartje De watervoorziening ln Zeeland wordt door de langdurige droogte ernstig bedreigd. De Walcherse boeren kunnen gedeeltelijk wel water krijgen met Northonpom- pen en door aanvoer, doch zitten met het probleem dit water naar de weiden te krijgen. De eigen putten zijn n.l. door de inundatie onbruikbaar geworden. In Koude- kerke wordt door een ingezetene met een tankwagen water uit Vlisslngen gehaald en aan de dorpsgenoten verkocht. Dinsdag kwamen de woningen aan de Vltsslngse Boulevards zonder wa ter te zitten. Dit vond zijn oor zaak in de geringe aanvoer uit Goes, waar het wateroverechot, dat voor Walcheren bestemd is verminderd, daar ook meer wa ter verbruikt en minder aan gevoerd wordt door de droog te. Ook de eigen wlnplaats ln Biggekerke levert door de droogte weinig meer op. Om ln de ergste nood te voorzien ls het waterleidingbedrijf er reeds toe overgegaan, om ln de hoogste delen van Vlisslngen, w.o. de bou levards, met een tankwagen wa ter langs de hulzen te distribue ren. In de lagere gedeelten van de Japans schip door vreemde vliegtuigen aangevallen? Het Japanse ministerie van rukken om branden te blussen vervoer heeft bekend gemaakt, jn de prachtige natuur langs de Zeeweg, waar het vuur gretig Pas op met vuur in de duinen. Ondanks de vele dringende waarschuwingen zijn er nog al tijd wandelaars in de vrijgege ven duinen, die roekeloos om gaan met lucifers en rookmate- riaal. Dientengevolge zijn reeds kilometers fraai duinterrein in zwarte „verschroeide aarde" veranderd. De brandweer van Bloemendaal moest bijvoor beeld op een dag tweemaal uit- dat berichten zijn binnengekomen, volgens welke drie onbekende vliegtuigen op 12 Aug. een 870 ton metend Japans schip bij de haven Hakata op het eiland Kioesjoe gebombardeerd hebben. Er zouden tien bommen zijn af geworpen, waarvan er een op nog geen honderd meter van het schip terechtkwam, terwijl de andere er ver naast gingen. De voedsel vindt in de droge duin beplantingen. Met aandrang wordt het publiek, dat een wan deling in vrij duinterrein toch zeker naar waarde weet te schatten, gewezen op het ge vaar, dat tweeledig is: ten eerste wordt de verwoesting van natuurschoon geriskeerd en ten tweede is de kans, dat duin vliegtuigen zouden vervolgens I terreinen voor het publiek we- in de richting van het eiland1 Rioekoe verdwenen zijn. gere benen, tot ze ze jamme rend weer terugtrok. En daarbij scheen stralend de zon, klonk 't zoete gekwinkeleer van de vogels, kwam de geur van tal loze bloemen in de kamer. Verena stond een ogenblik als versteend. Ze had een brok. in haar keel en in haar hart was grote verbazing, dat zo iets mo gelijk was. Dan vloog ze op Suzanne af, die met de rug naar haar toe zat, rukte de tak uit gens brandgevaar sloten. worden ge- tel het maar gerust aan de huis moeder, die is allang blij, als er iemand is, die haar helpt!" Dan ging ze er ijlings vandoor. Radeloos keek Verena om zich heen en wou dan ook de kamer verlaten. Maar daar kwam de blinde weer overeind en als ze niet vlug toegescho ten was, zou ze uit het bed ge vallen zijn. Met beide handen drukte ze de tegenstrevende vrouw in de kussens terug. Tel stad hebben de bewoners op de benedenverdieping nog water. Ook in Goes en de dorpskom men in Zuid-Beveland Is de druk op het water gering en krijgt men op de bovenverdiepingen niet steeds water uit de kranen. Zuid- Beveland kent nog het Instituut van de officiële waterverkopers. Dezen worden thans door de boe ren bestormd om water voor het vee. Op Noord-Beveland wordt van gemeentewege overal op het eiland water gedistribueerd. Dit water wordt geleverd door de wa- terleldingmij. Zuld-Beveland en wordt aan het veer te Wol- phaartsdijk door vrachtauto's af gehaald. Het transport brengt nog al wat kosten, met zich mee, zodat de prijs voor twee emmers water gesteld moest worden op een kwartje. De waterleidingmij. Tholen ls overbelast. De druk op het water ls ook daar gering. De prijs van verduur zaamd roggebrood. In aansluiting aan een pers bericht van 1 Augustus j.l.,. waarin gezegd wordt, dat de prijsverhoging met een cent van alle broodsoorten in de daarvoor aangewezen gemeenten niet geldt voor verpakt en verduur zaamd roggebrood, deelt de af deling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening thans mede, dat tengevolge van een nadere beslissing ook voor dit roggebrood de maximum- en de minimumprijs in die ge meenten met een cent verhoogd wordt. vim Kermis! Op vele plaatsen in ons land ook in onze eigen provincie wordt momenteel kermis ge vierd! Kermis! Het volksvermaak bij uitnemendheid, noemt men dit bedrijf, 't Zal wel zo zijn! Maar wij ergeren ons aan dit „volksvermaak". Natuurlijk, het volk, de massa heeft ontspan ning nodig. Wij vragen ons ech ter af of de kermis, waar men half ziek, platzak en met een leeg hart vandaan komt, wer kelijk ontspanning is. Doch, afgezien daarvan lijkt het ons beter, vooral in deze tijd, het gejoel van de kermis te ontvluchten. In Indië sneu velen elke dag Nederlandse jon gens. Duizende vaders en moe ders verkeren voortdurend in angst over hun zonen en doch ters. De kranten melden ons dag aan dag de vreselijkste moordpartijen. En dat niet alleen. Europa, en zeker niet in de laatste plaats ons eigen land, verkeert in kom mervolle omstandigheden. De groote droogte kondigt een hon gersnood aan. De sympthonen zijn reeds duidelijk waar te ne men. Kermis! De massa viert feest! De massa wil de ellende ver geten. Ze stort zich in het ru moer! Maar in de hemel woont God. En Hij zal lachen om dit waan zinnige, angstige bedrijf van de mensenkinderen. In Indië knallen de schoten. In .ederland knallen de „voet zoekers". In de Bijbel staat: „Verblijdt u ten allen tijde; "Mt en werkt". Laten we ons hart niet ia stukken breken. AD INTERIM. 1/&ö£ de>'<ouw. Er zijn van die alledaagse din gen in ons leven, waar we zelf soms veel te weinig aandacht aan schenken, maar die niettemin an deren onaangenaam aandoen. On verzorgdheden aan ons uiterlijk of aan onze kleding b.v. Het 13 toch geen overbodige luxe dat we er ook in ons huishoudelijk werk verzorgd uitzien. Ook onze „werkjurk", al ls die oud, kan toch zonder tornen en scheuren ICwtst Mt t Icoct, haar grote sterke hand enkens wilde de zieke weer over schreeuwde haast van opwin- eind en hijgend met uiterste ding: „Schaam je je niet, di? krachtsinspanning hield Verena arme vrouw zo te plagen! Ga dadelijk weg, ik zal het de huis moeder vertellen!" Boze Suzanne was eerst van schrik in eikeer gekrompen, maar toen ze zag, dat Verena het was, richtte ze zich in haar volle benige lengte op en hoon de: „Denkt mevrouw soms, dat ik het zo gemakkelijk heb als zij en de hele dag maar kan zit ten luieren? Al weken lang moet ik dag en nacht de huis moeder bij de blinde hier af lossen en het is heus niet ge makkelijk zulke zieken in bed te houden. En daarom heb ik die tak genomen, 't is veel een voudiger en helpt ook beter. Maar ik ga hoor, en hou ook nog een beetje Zondag. En ver haar in bed. Toen de blinde eindelijk weer rustig werd, zonk ze uitgeput neer op de stoel, waar Suzanne gezeten had. Juist keek de huismoeder om 't hoekje van de deur. Verrast zag ze Verena aan, en kwam meteen naderbij. Deze wachtte, geen vragen af. Opgewonden en verontwaardigd vertelde ze haastig wat er gebeurd was. Toen ze zweeg bleef het merk waardig stil en Vqrena zag met verbazing, dat twee grote tra nen in haar ogen stonden. (Wordt vervolgd.) Het tweede jaarlijks congres van Shakespeare onderzoekers ls te Stratford on Avon geopend. Behalve prominente Shakes peare onderzoekers van alle En gelse universiteiten zijn ook hoog leraren en docenten aanwezig van Hogescholen uit de V.S., Austra lië, Frankrijk, Nederland, België, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Italië. Ook Ierland en Perzië zullen vertegenwoordigers zen den. Deze Shakespeare onderzoe kers uit alle delen van de wereld zijn naar Stratford On Avon ge komen om de meest recente theo rieën en beschouwingen over be twistbare punten uit het werk van de grote schrijver tegen el kaar uit te wisselen. Door omstandigheden zal Carl Schuricht op Vrijdag 22 Augustus niet, zoals aangekondigd, Bruck- nera 5de symphonic, doch de 7de van deze componist met het re sidentie orkest uitvoeren. De Belgische schrijver Paul Andreis Aigu ls op 73-jarige leef tijd overleden. Hij publiceerde o.m. de romans „Le Prestige", ,,1'Educatlon Amoureuse", „Jan Moeriose, Framlngant" en „Un coeur Trouble". Voorts schreef hij verscheidene verhalen, toneel stukken en essals. Onder de titel „Das Lot" zul len ln Duitsland binnenkort on bekende literaire werken uit het verleden en heden gepubliceerd worden. Aan de concerten, die de Haar lemse orkestvereniging binnen kort ln Engeland gaat geven, zul len Gijs Beths, Jaap Stotijn en Hans Osieck als solisten mede werking verlenen. De tournee zal ln de tweede helft van September beginnen. zijn. De meeste mensen maken het zich ln dit opzicht zo vrese lijk gemakkelijk, met het gevolg, dat ze er tijdens hun werk ver fomfaaid uitzien. In de eerste plaats gaat er voor uw omgeving op deze manier geen verkwik kende invloed uit. Of dacht u, dat uw man, kinderen of wie dan ook, het prettig vinden tegen uw on verzorgde kleding aan te kijken? Of leeft u in de veronderstelling, dat niemand er op let? Ook als u uitgaat of visite ont vangt ls 't geen teken van ijdel- heid als u zich even voor de spie gel controleert. We zien dan klei nigheden, die ons anders wellicht zouden ontgaan. De wetenschap, dat er niets aan onze kleding en ons uiterlijk mankeert, geeft ons zelfvertrou wen. We bewegen ons vrijer dan wanneer we b.v. weten dat er er gens een vlek ln onze jurk is. We zullen dan voortdurend onge merkt bezig zijn om die vlek voor anderen te verbergen. Ook al moet u al het huishoudelijke werk zelf doen, dan ls het nog heel goed mogelijk goed verzorgde handen te hebben. Het is niet „werelds" om ons uiterlijk te ver zorgen. Al te lang hebben we ge meend, dat we als Christenvrou wen geen bijzondere aandacht aan lichaamsverzorging mochten be steden. Natuurlijk wil lk hiermee niet de „make-up" propageren. Verre van dat. Is ons lichaam niet een tempel van de Heilige Geest en is het dan niet ook onze plicht om met natuurlijke midde len ons uiterlijk zo goed mogelijk te verzorgen, 't Is ook geen ver dienste, dat Christenvrouwen vaak 3 modes ten achter zijn. We zullen niet graag meedoen aan nteuw-modlsche buitensporig heden, maar zonder dat kunnen we er toch fris en opgewekt uit zien. Dat zal zeer zeker invloed uit oefenen op onze naaste omgeving en niemand zal zich dan behoeven te ergeren aan onverzorgdheden aan kleding of uiterlijk. Detaillisten mogen geen tabakskaarten in bewaring nemen. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede: „Het komt herhaaldelijk voor, dat detaillisten in tabak de ta bakskaarten van hun klanten in bewaring nemen. Deze de taillisten zijn van mening, dat dit geoorloofd is. Dit is even wel niet het geval. De detaillis ten en de klant maken zich schuldig aan verkopen resp. kopen, zonder daarbij gelijktij dig bonnen in ontvangst te ne men resp. af te geven. Bovendien moet men er reke ning mee houden, dat, indien de kaarten bij de detaillist zoek raken, gestolen worden of op andere wijze in het ongerede raken onder geen voorwaarde tot vergoeding daarvan kan Worden overgegaan, aangezien men in overtreding van boven genoemde bepaling is. De Zweedse regering heeft aan haar legatie te Moskou op dracht gegeven om te proteste ren tegen het in zee werpen van Duitse bussen met gifgas in de viswateren in het zuidelijk deel van de Oostzee. De bussen veroorzaakten schade aan de boten en aan de vangst

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2