op Toenemende activiteit van benden alle fronten. Bevolking bij Padang onder bedreiging van moord gedwongen tot evacueren. Republikeinse voorzorgsmaatregelen. Grootste theefabriek ter wereld vernield. Herstel van Europa en Azië van vitaal belang voor het Westen. Twaalf typhusgevallen te Bergen op Zoom. Zullen de onderhandelingen tussen Egypte en Engeland worden hervat Belangrijke politieke ontwikkeling in Frankrijk. Volgende week Regeringsverklaring inzake Indonesië. Be omwisseling van sterlingsaldi. De Amsterdamse bakkers blijven staken. Re-cfit en ïïlacdt. 2if- Uo-o-s He-detla+td Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Teï. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Het Belgische blad Gids" schrijft: ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 726 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 22 AUG. 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.35 u., onde* 19.50 u. Maan op 14.20 u., onden 22.41 u. Eerste Kwart. 13.40 9, Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. ,De Nieuwe De Nederlandse stelling, dat In donesië geen onafhankelijke staat is en derhalve onder de Neder landse souvereiniteit valt, ls juri disch onbetwistbaar. Iedereen weet echter, dat het tradionele souvereiniteitsbeginsel niet meer past bij de hedendaagse politieke werkelijkheid. De evolutie ter we- reldoplitiek wordt niet meer be paald door souvereine naties, maar door de grote mogendheden. De Nederlandse regering heeft daarmede onvoldoende rekening gehouden. Als resultaat daarvan is de toestand in Indonesië hope loos verward en dreigt in Neder land een regeringscrisis uit te breken. Uit dit geschrijf blijkt overduide lijk in welk een verwarrende en beangstigende situatie de wereld is gekomen. Niet meer het recht, maar de macht moet aan het woord gelaten worden. En wie zich aan de zijde van het recht plaatst, schijnt onherroepe lijk te moeten verliezen. Doch wil len we geen verkrachters van het recht worden, dan moeten we ons verzetten tegen „de evolutie in de wereldpolitiek". Het recht zullen we handhaven. Door alles heen! En dat niet, omdat we er zelf baat bij zullen vinden, of, omdat „onze haan koning moet kraaien", maar, omdat God handhaving van het recht van ons eist! Wij zijn medearbeiders Gods. Ook in deze zaak! En wij zullen onze taak verrichten met alle krachten, die God ons geeft. Daarom verzet ten we ons tegen „de evolutie in de wereldpolitiek". Daarom eisen wij onmiddellijk gezagsherstel in Indonesië. Alarmerende berichten komen tot ons. De republiek is bezig met het Indonesische volk te winnen. Zelfs de bevolking van Oost-Indo- nesië en West-Borneo begint te geloven, dat de republiek het recht aan haar kant heeft. De af wijzing van de vertegenwoordi gers van deze twee staten door de Veiligheidsraad heeft daaraan geen goed gedaan. De situatie wordt voor ons, doch niet al leen voor ons, maar in de eerste plaats voor het recht, critiek! En nogmaals herhalen wij met de meeste aandrang: er is maar één weg: onmiddellijk en drastisch optreden! Vanmiddag komt de Veilig heidsraad bijeen. En waarschijn lijk zal in deze zitting de beslis sing inzake de kwestie-Indonesië vallen. Maar hoe die beslissing ook moge zijn, zij gaat in tegen het recht. Wij kunnen daarom de Neder landse regering alleen maar advi seren: Wanneer gij ervan over tuigd zijt, dat de Veiligheidsraad een onrechtmatige weg volgt, laat u zich dan niet door macht intimideren. Weest een waardige regering van het Nederlandse volk. Handhaaft het recht! Luis tert naar Gods els! AD INTERIM. Onze verliezen: 3 doden en 6 gewonden. Volgens het Nederlands officieel communiqué zyn op West-Java ten Noorden van Leuwiliang een 50-tal kampongs in brand gestoken. By Tangerang zyn er 2 vernield. In de nacht van 17 Augustus heeft de T.N.I. vanuit het Oosten en Westen met mortieren een aanval op Poerwokerto gedaan. De aanval werd afgeslagen. Naby de kampong Kemit op Midden- Java in het gebied van Gombong werd een groep republikeinen opgemerkt, die stellingen aan het bouwen was. Deze concentratie werd met artillerievuur verdreven. In Malang deed een bende ge durende de nacht een aanval op Nederlandse posten naby de gevangenis, waarby geweren en automatische wapens werden gebruikt. D~ republikeinse regering heeft volgens radio Djokja maatregelen getroffen om de zetel der regering naar Boe- kittlnggi op Sumatra te ver plaatsen alwaar Hatta thans verblijft. Hatta zou van uit Boekitinggl (Fort de Koek) namens de regering van Djokja optreden, waarbij hij zal worden bijgestaan door commissarissen. De verplaat sing zal echter alleen geschie den, indien de Nederlandse troepen naar Djokja zullen op rukken. Inmiddels ls Hatta ook benoemd tot waarnemend opperbevelhebber van de repu blikeinse strijdkrachten. Voor ieder republikeins ministerie op Sumatra zullen staatscom- missarissen worden aange wezen. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 23 Augustus: 6.42 u. 1.66 m., 18.56 u. 1.53 m. Op Madoera werd een Nederlandse patrouille ten Noorden van Bangkalan door een republikeinse groep van circa 500 man bescho ten. De aanvallers waren gewapend met mortieren, mitrailleurs en geweren. Een republikeinse bende bezuiden Pematangsiantar op Su matra werd met enige verliezen hunnerzijds verdreven. In de stad werd hinder ondervonden van sluipschutters. Ten Zuid-Oosten van Blndjal ontmoette een patrouille hevige weerstand, waarbij ook de Nederlandse patrouille enige verliezen leed. In de omgeving van Rimba Padjang, ten Noor den van Padang werd de bevolking, onder bedrei ging met moord en brandstichting, aangemaand te evaeuëren naar republikeins gebied. De uit deze omgeving gevluchte bevolking werd in bescherming genomen en naar Loeboekoeaja gebracht. Verschillende Nederlandse posten en patrouilles op Java en Sumatra werden beschoten. Blijkens de tot op heden ontvangen berichten bedragen de Ne derlandse verliezen 3 gesneuvelden en 6 gewonden Verwoesting en plundering in verschillende streken. Het communiqué no. 58 meldt, welke momenteel les gev^n aan dat de grootste theefabriek ter de politie van Soekarno. Ook de Engelse heer Hungton, wereld, „Balim Bangan", in het gebied van Siantar door republi keinen vernield is en in de as ge legd. Ditzelfde lot onderging de Palmoliefabriek Sawit Sebrang in het gebied van Tandjong Poe- ra. Van de Chinezen in het Me- danse werd vernomen, dat in de toestand der Chinezen te Panka- lanbrandan enige verbetering was gekomen. Op midden-Java is de „Witte-Kruis Kolonie" bij Sala- tiga gedeeltelijk verbrand en v.er- woest. Deze landbouwkolonie schonk voor de oorlog 500 Java nen belangloos werk en voedsel. De kolonie werd in 1902 gesticht (na het hongerjaar) voor steun aan maatschappelijk onvoiwaar- dlgen. Soekarno's medewerkers. Van betrouwbare zijde verne men wij enige bijzonderheden over de Vertrouwensmannen waarvan de Soekarno-regering zich o.a. nog heden ten dage bedient. In de eerste plaats vestigen wij de aandacht op enige nazi-figu ren, als frau P. Bergmann, lera- resse in de Russische taal voor de* officieren van de T.R.I., herr W. K. G. Möwes, welke onlangs de Republikeinse nationaliteit ver kreeg, de heren Johan Jordann en J. Körper, polizei-dommissarissen Marshall: Wij komen op voor de rechten van individu en staten. Op de Inter-Amerikaanse ver dedigingsconferentie te Petropo- lis in Brazilië heeft de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Marshall, verklaard, dat het herstel van Europa en Azië van vitaal belang is voor de eco nomie van het westelijk half rond. Marshall zeide, dat de Ameri kaanse regering de economische problemen tezamen met haar zus- -...wwiwv. - i aan land. Anders naar de Britse zone van Duitsland. The British Press Information Service deelt mede: „De Britse regering heeft besloten de illega le Joodse immigranten, die zich op drie Britse schepen ter hoogte van Port de Bouc aan de Franse Zuidkust bevinden, naar de Brit se zone van Duitsland te brengen tenzij zij 22 Aug. vóór 18 uur Ned. tijd een begin maken met 't aan land gaan. De Britse zone is het enige gebied onder Britse ju risdictie, met uitzondering van Cyprus, waar zulk een groot aan tal personen op korte termijn ge huisvest en gevoed kan worden". Een woordvoerder van het Joods Bureau heeft verklaard, dat het besluit van de immi granten om niet aan land te gaan, spontaan genomen is en dat er niet de kleinste kans be werking, waartoe elk Amerikaans land zijn deel moet bijdragen. Na een overzicht te hebben ge geven van hetgeen de V.S. voor de door de oorlog getroffen ge bieden hebben gedaan, verzekerde Marshall, dat zij door het aan vaarden van deze last geenszins de economische problemen van het westelijk halfrond uit het oog hebben verloren. Marshall wees er vervolgens op, dat de Amerikaanse staten hun vrijheid mee wij inoreuK vy ue luiiuauicn- tele rechten van het individu verwerpen, verwerpen wij in- - breuk op de fundamentele rech- troepen zouden n.L ten van staten". „De resultaten van ons werk zullen het aan de gehele wereld duidelijk maken, dat volken, die in vrede wensen te leven, dit kun nen in een atmosfeer van toe nemende samenwerking en wel willendheid". een bekend wapensmokkelaar, doet zaken met de heer Gani, via de Batakker S. L. Tobing. In Januari j.l. maakte hij of ferte over een belangrijke hoe veelheid wapens en munitie. De Engelse gezagvoerder Rawlinson, gezagvoerder van de B. C. T. Hai Sing, eveneens een bekend smokkelaar in wapens, werd een positie aangeboden door de Soekarno-regering als hoofd van de Republikeinse zee vaartschool te Cheribon. Voor het propaganda-appa- raat gebruikte de Soekarno-re gering o.m, de navolgende per sonen: Miss Muriel Pierson, bijge naamd Soerabaya-Susi, geboren op het eiland Man, onder houdt relaties met Generaal Soetomo en spreekt voor de Re publikeinse radio. Ook Miss Daventry, een vrouw van twijfelachtige zeden, hield radio-speeches. De heer Thomas Lyman, een oud-guerilla-strijder van de Philippijnen houdt bijeenkom sten met communisten in hef Republikeins gebied. De heer Schaap, ex-vertegen woordiger van de Colgate-Pal molive fabrieken schreef anti- Nederlandse rapporten voor het State-Departement. Max Williams, een Australisch deserteur, leidt de radio-tech nici op en is verder algemeen adviseur van de Republiek. Ook de deserteur Roberts, occupeert zich met schrijven van radio-commentaren. yerschil in Nederl. en Engelse text van radio rede van Dr van Mook. De Nederlandse text van de radiorede door Dr van Mook uitgesproken, verschilt enigszins van de Engelse text, waarin en kele opmerkingen ontbreken, n.l. de mededeling, dat de grens van de gebieden, welke thans onder Nederlandsecontrole staan, duidelijk zal worden aart- gegeven. Ook steun aan con- het door Sjahrir in Lake Success opgegeven aantal de Neder- uit 30.000 meer manschappen be staan, dan bij het bestand van li October was overgekomen onjuist. Integedeel, ten tijde van Sjahrir's aftreden als pre mier was het aantal Neder landse troepen zelfs lager dan kas toegestaan. Verder zeide Dr van Mook nog, dat „thans aan Een groep van 37 leerlingen van het dr Mollerlyceum te Ber gen op Zoom heeft enige tijd ge leden een vacantieuitstapje naar Chartres gemaakt, nabij Parijs, waar zy onder leiding van de rector-moderator Adriaanse een vacantiekamp hebben bezocht. Toen zy dezer dagen in Bergen op Zoom terugkwamen, moesten staat, dat het Joods bureau hen j twee jongens worden opgenomen tot andere gedachten kan bren gen. De beslissing van de Britse regering is het resultaat van de besprekingen, die gedurende drie weken tussen Londen en Parijs zijn gevoerd. Van hoogstbevoegde zijde wordt vernomen, dat Engeland niet op zijn besluit zal terug komen. in het ziekenhuis, omdat zich bij hen ziekteverschijnselen voorde den, die aan typhus deden deken. Het is niet bij deze twee jon gens gebleven; op het ogenblik liggen in de barakken reeds 12 jongelui, van wie er twee zeer ernstig ziek zijn en zelfs in levens gevaar verkeren. By alien deden Sjahrir kan worden medege deeld, dat ei inderdaad over schrijden is van 231 man". Telegram van Pasoen- dan-be weging aan Beel. Het uitvoerend comité heeft namens de Pasoendan-beweging aan minister Beel een telegram gezonden, waarin aan het ka binet wordt verzocht na de be vrijding van West-Java op korte termijn uitvoering te geven aan de artikelen 3 en 4 van de over eenkomst van Linggadjati inza ke de wensen van zelfbestuur voor het Soendanese volk, Jos van de republiek Indonesië met een gelijkwaardige status ais West-Borneo en Oost-Indonesië. Het Soer.dr.pese volk wenst loyale samenwerking met Ne derland en de Nederlanders, een gelijkwaardig deel te worden in de V. S. van Indonesië, over eenkomstig de gedachten van de proclamatie van 4 Juli. Wreedheden. Een Chinees, die uit Langsa (Sumatra) ontsnapt is, deelde mee, dat de Chinese bevolking in deze plaats van de republikei nen geen toestemming krijgt om te vertrekken, bij de huizen zijn benzinevaten opgesteld. Een drietal kampongbewoners te Kajoe Agoeng (Sumatra) wer den door de T.N.I. met kapmes sen mishandeld. By één van hen werd het onderlichaam tot aan de middel met benzine afgebrand, waarna men hem afmaakte. Amerikaanse gift aan Oostenrijk. Naar verluidt, zullen de Ame rikaanse goederen die voor September naar Oostenrijk wor den verscheept, worden be schouwd als een schenking. Het betreft voedspl, steenkool, medi camenten, kleding, meststoffen en zaden ter waarde van 10.750.000 pond sterling, waarbij inbegrepen de kosten van transport. Alle Oostenrijkse burgers, onverschillig in welke zone zij wonen, zullen van de schenking profiteren. Luchtvaart-scheepvaart dienst rondom de wereld. De North West Airlines Ine en de American President Lines heb ben gezamenlijk bij de Civil Aero nautics Board een aanvraag inge diend voor het onderhouden van een luchtvaart-scheepvaartdienst voor het vervoer van passagiers rondom de wereld. Het plan moet worden goedgekeurd door de Civil Aeronautics Board en de U.S. Maritime Commission. Telegram van Joodse immigranten aan Commissie voor Palestina De Joodse illegale immigran ten op het Britse schip „Ocean Vigour" in Port de Bouc heb ben in een telegram een drin gend beroep gedaan op de Com missie voor Palestina der V.N. de omstandigheden, waarin de immigranten verkeren, te ko men bezichtigen. Gedreigd wordt met een hongerstaking, „welke mogelijk in een grote ramp zal eindigen", indien er geen verandering in de toestand komt. Een copie van de bood schap is naar Trygve Lie, secre taris-generaal der V.N., gezon den. Veiligheidsraad niet competent in deze kwestie, zegt Brazilië. 'Als eerste spreker in het algemeen debat in de Veiligheids raad over de Egyptische kwestie heeft de Braziliaanse afge vaardigde, Carlos Muniz, Woensdagavond verklaard, dat Brazilië de toestand in Egypte niet beschouwde als betekenend een on middellijk gevaar voor de internationale vrede en dat de raad niet gerechtigd was op te treden. Belangrijke Kabinetswijziging in Engeland? Zou in begin September plaats vinden. De politieke correspondent van de conservatieve „Daily Mail", die onlangs schreef dat Attlee ande re ministers van zijn voornemen om af te treden in kennis had gesteld, heeft thans verklaard, dat in de eerste week van Sep tember een belangrijke kabinets wijziging zal plaats vinden. De correspondent, Wilson Broadbent, heeft zulks van betrouwbare zij de vernomen. Er zouden op dit punt besprekingen tussen de re geringsleiders gaande zijn. In of ficiële kringen te Londen is te gengesproken, dat Attlee voor nemens zou zijn af te treden. Hongaarse besprekingen te Moskou. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Hongaarse be sprekingen te Moskou over de in Russische handen zijnde Duitse activa hebben geleid tot een ver laging van de Russische vorde ring op Hongarije tot 50 millioen dollar. De Hongaarse verplichtin gen beliepen volgens de laatste schatting aanvankelijk 120 tot 130 millioen dollar. Nieuwe politieke groep gevormd. De Gaulle krijgt invloed in parlement. Woensdag is er een Gaullistische groep binnen het Franse parlement gevormd, waardoor de campagne van generaal de Gaulle, voor het opnieuw aan de macht komen als leider van een flinke anti-communistische meerderheid in het land, in een nieuw stadium is gekomen. 55 afgevaardigden, behorend tot de Centrum- en Rechtse partijen hebben zich aangesloten bij een „Inter-partijen-groep van Actie", maar naai prugicmi en ieiueis laten geen twijfel bestaan over de werkelijke aard en betekenis van de groep, welke van plan is in alle kwesties, die zij van „na tionaal belang" acht, een eens gezinde stem uit te brengen. Een der doelstellingen is her ziening van de grondwet, welke „in de practijk een der voor naamste oorzaken voor onze hui dige moeilijkheden is gebleken". (Dit laatste is het centrale punt in het politieke program van ge neraal de Gaulle.) De officiële adhaesiebetuiging aan dit program door 55 afge vaardigden terwijl 20 anderen zich naar verwachting in de naas te toekomst bij hen zullen voe gen betekent een belangrijke zich dezelfde verschijnselen voor: zij gingen braken, kregen hoofd pijn en hoge koortsen, die soms opliepen tot 40 graden. Alle jongens, die deze trip naar Frankrijk hebben gemaakt, heb ben zich bij de gemeente-arts moeten melden voor een nader in te stellen onderzoek en ook de eneeskundige dienst in Utrecht .defensief blok in wording? Grieks-Italiaans- T urks stelt veel belang in dit geval Ook de moderator is momenteel ziek en staat onder geneeskundi ge controle. Enkele leerlingen waren na aankomst in Bergen op Zoom doorgegaan naar 't plaats je Haamstede. Deze zijn daar ook ziek geworden en opgenomen in een ziekenbarak. Nader vernemen wij, dat na te Leiden gedaan onderzoek het nu vrijwel vaststaat, dat men hier met typhus te doen heeft. Do Atheense correspondent van het liberale Engelse blad News Chronicle schrijft, dat de stap- jien, die gedaan worden om een defensief blok tussen Italië, Grie kenland en Turkije te vormen, ten nauwste verband houden met het hulpprogram van Trumann. In Athene wordt dit beschouwd als 't belangrijkste resultaat van het bezoek van de Griekse minister van buitenlandse zaken, Tsaldaris, aan de V.S. politieke ontwikkeling in Frank rijk. De M.R.P., waarvan naar ver luidt twintig leden zich bij de de partygrenzen. De raad moest, aldus zeide Muniz, partijen hun geschillen la ten regelen in overeenstemming met de beginselen van rechtvaar digheid en internationaal recht door middel van gebruikelijke me thodes zoals deze door 't Interna tionaal recht aan de hand worden gedaan. Muniz stelde voor, dat de raad een hervatting van de rechtstreekse onderhandelingen tussen Gr. Brittannië en Egypte zou aanbevelen. Wanneer het on mogelijk zou blijken door recht streekse onderhandelingen tot een regeling te komen, zouden beide partijen, volgens het Brazi liaanse voorstel, andere mogelijk heden van onderhandeling moeten zoeken. De raad zou van de gang van zaken op de hoogte gesteld moeten blijven. (Aanvaarding van dit voorstel betekent afvoering van de kwes tie van de agenda.) Gromyko, verklaarde, dat Ue Sowjet-delegatie de Egyptische eis om onmiddellijk terugtrekking van de Britse troepen volkomen ondersteunde. Gromyko, noemde het Brits- Egyptische verdrag „althans op de wezenlijke punten" in tegen spraak met het Handvest der Amerikaans vertegen woordiger in Oostenrijk naar Washington geroepen. Joseph Dodge, de Amerikaan se vertegenwoordiger in de commissie voor het opstellen van uet vredesverdrag met Oos tenrijk, is voor overleg naar Washington teruggeroepen. Hij is teruggeroepen wegens „het algemeen in gebreke blijven der Sowjet-Unie om sarhen te werken bij de beschikkingen van de commissie voor het vre desverdrag met Oostenrijk". Nieuw snelheidsrecord voor vliegtuigen. Het Amerikaanse Departe ment van Marine maakt be kend, dat een straalvliegtuig van de marine, een D-558, in Californië een nieuw wereld snelheidsrecord van 640,7 mijl (ongeveer 960 K.M.) per uur heeft gevestigd. Het vorig record was 623.8 mijl per uur, op naam van de Amerikaanse luchtmacht. V.N. Hij voegde er aan toe, dat de Soedanese kwestie niet duide lijk is en dat de Veiligheidsraad geen beslissing hierin kan nemen alvorens de wens van de Soeda nese bevolking bekend is. China, Frankrijk, België en Amerika w a ren voor directe onderhandelin gen tussen Egypte en Groot Brit tannië, zoals in de Braziliaanse nota werd voorgesteld. Sir Alex ander Cadogan, de Britse afge vaardigde, oordeelde eveneen* gunstig over deze motie, doch stelde voor dat eik geschil over het verdrag naar het Internati onale Gerechtshof verwezen zou worden. In de gistermorgen gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de regering voornemens is in verband met de ontwikkeling van de toestand ten aanzien va» Indonesië op korte termijn aaa de Kamer inlichtingen te ver strekken. Het is niet onwaar schijnlijk, dat dit a.s. Dinsdag zal kunnen geschieden. Het Engelse ministerie van Financiën heeft medegedeeld, dat met ingang van Vrijdag vele regelingen inzake de om- wisselbaarheid van sterlingsaldi tijdelijk zijn opgeheven. Cana dese sterlingsaldi mogen alleen worden aangewend in Canada of in het sterlinggebied. Sterlingsaldi kunnen thans niet meer van omwisselbare re keningen van niet-ingezetenen in het sterlinggebied op Ame rikaanse of Canadese rekenin gen worden overgeboekt. Overi gens blijven de sterlingsaldi on veranderd omwisselbaar. De Canadese omwisselbare reke ningen worden afgeschaft. De Bank of England zal de banken inzake een en ander in- struëren. - De Joego-Slavische vereni ging in Engeland heeft een recnisnoi re ryuuijana. Gemeente heeft bakkerijen gevorderd. Hoewel in de meeste plaatsen de bakkersstaking reeds is opge heven, hebben de Amsterdamse bakkers besloten het werk nog niet te hervatten. Het gemeentebestuur gaat er toe over de voorgenomen ingrij pende maatregelen te nemen die nodig zijn om het publiek zo veel mogelijk r" de moeilijkheden te helpen. Nadat dezer dagen de voorbe reidingen daartoe zijn getroffen werd gisteren een begin gemaakt met het vorderen van bedrijven. Het waren er zeven van de gro tere bakkerijen, die op grond van het algemeen vorderingsbesluit 1940 en het K.B, (van de in Lon den zetelende regering) 1944 ge vorderd zijn. Art. 12 van dit be sluit houdt als sanctie op het vol doen aan het vorderingsbevel in: een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of een geldboete van maximaal f 10.000 Zo nodig zal ook de volgende dagen met deze vordering van telkens circa zeven bakkersbedrijven worden voortgegaan. Na besprekingen met de unie van bakkersgezellen- organisaties is bepaald, dat als de eigenaar bereid blijkt als beheer der van zijn gevorderd bedrijf op te treden de gezellen normaal hun werk iu dat bedrijf zullen verrich ten. Weigert de eigenaar als be heerder op te treden dan kunnen de gezellen ofwel hun dienstver band met hem verbreken en on der de nieuw aangestelde beheer der doorwerken ofwel ln zijn dienst blijven in welk geval zij niet in functie blijven en worden vervangen door militaire bakkers onder leiding van een onder-offi cier. Een volgende maatregel van het gemeentebestuur, genomen in overleg met de plaatselijke distri- butiedienst, maakt het van van daag af de Amsterdammers mo gelijk in 20 over de gehele stad verspreide uitrelklokalen verpakt meel en gist tegen inlevering van broodbonnen te ontvangen. Voor een deel zijn de moeilijk heden in de hoofdstad te wijten aan het feit, dat 70 pet. van de bakruimte: kleinbedrijf is. De kinderverlamming in Europa. Naar vernomen wordt, zijn bij eenheden van de Britse Middel landse Zeevloot drie gevallen van kinderverlamming vastge steld. Een vierde geval is nog in observatie. Blijkens berichten uit Duits land, Oostenrijk en Hongarije is het aantal gevallen van kin derverlamming aldaar dit jaar sterk gestegen. Verleden week werden meer dan 100 van der gelijke gevallen in Hongarije geconstateerd. Hetzelfde aantal is in Berlijn vastgesteld, terwijl uit Oosten rijk wordt gemeld, dat bijna 200 gevallen zijn geconstateerd. Ook in Groot-Brittannië is de kinderverlamming de laatste weken sterk toegenomen. Woensdag arriveerde per K. L. M. uit Londen de 17-jarige June Oxbury, studente aan het „Cheltenham Ladies College". Zij heeft met haar novelle „America-Canada" de eerste prijs gewonnen van de prijs vraag, die door de „British So ciety of International Under standing" was uitgeschreven. Dit Britse genootschap is een culturele instelling, welke naast het uitgeven van boeken en geschriften van opvoedkun dige waarde ook het uitwisse len van personen tussen de verschillende landen propa geert. De eersfe prijs bestond uit een vacantle van twee we ken, door te brengen in Frank rijk, België of Nederland. June Oxbury heeft Nederland geko zen, omdat ze ons land „het meest Interessant" vond. De Leusderheide brandt. Kort na negen uur gisteroch tend is een aanvang gemaakt met het afbranden van een ge deelte van de Leusderheide. Zoals bekend, is het besluit tot deze hpidfibrand trnnnmou tormmdo dó voorbereid te zijn waren 2 com pagnieën van het 8ste regiment Infanterie uit Amersfoort, gewa pend met schoppen en vuurzwi- pen, op de heide aanwezig, even als een ploeg van de mijnên op ruimingsdienst. Boven het geknetter van de vlammende heide was nu en dan het geluid van ontploffende ge weerkogels te horen. Voorlopig deden zich geen zware ontplof fingen voor. De grote verkeers weg in de richting Doorn was uitsluitend voor militair vervoer toegankelijk. Thans ik ook de broodfabriek „Cebro" N.V., in verband met de staking gevorderd. De leiding ver klaarde zich Hfereid als beheerder te blijven optreden. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond: In het Noorden van het land zonnig. In het Zuiden van het land meer bewolking, doch vrij wel overal droog weer. Matige, overdag krachtige wind uit Oos telijke richtingen. Iets lagere temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1