Een wending ten goede ingetreden door meer resolute houding van China Attlee zou willen aftreden Republiek wees Nederlandse voorstellen af. Veelvuldige beschietingen van onze troepen ip Java. Opnieuw Sowjet-veto in Griekse kwestie. De deur blijft geopend. China en de V. S. aan onze zijde. De Verenigde Politieke Partijen richten zich tot Dr van Mook en Veiligheidsraad. Pleidooi van Truman voor begroting 1947-'48. Buitenlands Overzicht Rusland bedreigt de wereldvrede. De ontploffing te Cadiz. Is Ds Niemöller anti-semiet? ïtgave Slichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. De politieke correspondent van de conservatieve Daily Mail heeft verklaard, dat Clement Attlee zijn meest vertrouwde collega's gezegd zou hebben, dat hy om ge zondheidsredenen van plan zou zyn in de nabye toekomst de functie van minister-president neer te leggen. De correspondent voegde er aan toe, dat Attlee er in toegestemd zou hebben als minister-president te blijven optreden totdat de be sprekingen over de dollarlening te Washington over het critieke punt heen zouden zijn gekomen. Attlee zou Ernest Bevin tot zyn opvolger willen aanwijzen. Beves tiging van deze berichten zijn niet te verkrijgen. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 725 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 21 AUG. 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J.- KARELSE te Goes, Ds R. SI.OFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. -Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.33 u., onder 19.52 u. Maan op 13.07 u., onder 22.19 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 22 Augustus: 5.58 u. 1.88 m., 18.12 u. 1.72 m. Opstand in Paraguay onderdrukt? De regering van Paraguay heeft van haar hoofdstad Asun cion uit officieel medegedeeld, dat de revolutie, welke vijf maanden geleden begonnen Is en tenslotte Asuncion zelf bedreigde, thans „practlsch beëindigd" was met het afslaan van de bedreiging der hoofdstad door de opstandelingen. Volgens het communiqué van -de regering is de ganse vloot van ri vierschepen, waarin de opstande lingen naar Asuncion opvoeren, veroverd. De bevolking werd op gewekt de aankomst van de boten in Asuncion te komen gade slaan. Uit Paraguese regeringskrin gen wordt gemeld, dat de leider der opstandelingen, kolonel Ra fael Franco en twee zijner mede werkers, naar Argentijns grond gebied zijn gevlucht. Dit bericht wordt door de opstandelingen te gen gesproken, die verklaren dat Franco thans aan het hoofd staat van de rebellen, die in Zuid-Para- guay, bij de rivier Pilcomayo, opereren. De Britse troepen in Griekenland. Naar te Londen uit betrouw bare bron wordt vernomen, zal een klein aantal Britse leger- instructeurs „voor onbepaalde tijd" in Griekenland worden gehandhaafd. Het aantal Britse instructeurs in Griekenland (270 officieren en 1288 man schappen) zal nog deze maand met 25 pet. worden verminderd en in de eerste helft van Sep tember opnieuw met 50 pet. Naar verluidt, gaat de regering van de V. S. volkomen met deze plannen accoord, en zal het Amerikaanse legerpersoneel in Griekenland zich slechts met administratieve en economische aangelegenheden bezig houden. De Chinese afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft het volgende amandement op de Austra lische resolutie ingediend: „De raad neemt met voldoening kennis van de verklaring door de Nederlandse regering uit gegeven op 1 Augustus, waarin zij haar bedoelingen bevestigt om een democratische en sou- vereine Verenigde Staten van Indonesië te stichten op basis van de overeenkomst van Ling gadjati. De raad heeft vervolgens kennis genomen van de bedoeling van de Nederlandse re gering om de beroeps consuls te Batavia uit te nodigen een rapport over de situatie in In donesië op te stellen en stelt voor aan de republiek om een onpartijdige staat aan te wijzen, gekozen door twee staten, welke op hun beurt door Nederland en de Republiek zyn uitge kozen, ten einde de situatie in Indonesië te onderzoeken en toe te zien op de uitvoering van het bestand. Amerikaans bemiddelings- aanbod ingetrokken. De raad besluit: a) tot het opstellen van genoemde consu laire rapporten en tot het toezicht op de uitvoering van het bestand; b) de raad "besluit vervolgens, dat genoemde consuls en genoemde onpartijdige staat zullen verzocht worden hun ge zamenlijk rapport aan de Veiligheidsraad voor te leggen; c) de raad zal, indien de situatie dit vereist, de aangelegenheid ver der in beschouwing nemen." Dit Chinese amendement sluit geheel aan op de laatste twee Ne derlandse voorstellen tot het op maken van een rapport door de beroepsconsuls te Batavia en het instellen van een onderzoek door een neutrale mogendheid. Het Chinese araendement was opgesteld in een vorm welke naar het oordeel van sommige delega ties, door Nederland haast niet beter geschreven had kunnen worden. Het heeft een nieuwe mogelijk- held geschapen voor een voor Ne derland gunstiger afwikkeling van de Indonesische kwestie. De oorsprokelijke Australische resolutie zal thans, ook na de felle rede van Gromyko, een har de dopper hebben. NEDERLANDSE TROEPEN ZOUDEN „WELOVERLEGDE OPERATIES" ONDERNEMEN. De regering van de Indonesi sche republiek heeft de Veilig heidsraad doen weten, dat zij niet ln staat ls de Nederlandse voor stellen voor regeling van het In donesische geschil te aanvaarden. In de boodschap werd gezegd, dat de berichten, welke kortelings de republikeinse regering hadden bereikt, de vrees van de regering hadden doen toenemen, dat de Nederlandse troepen de order „Staakt het vuren" niet langer in acht zouden nemen en zouden overgaan tot militaire operaties op grote schaal met de bedoeling het gehele republikeinse gebied te bezetten. In de boodschap van de repu bliek werd o.m. aangevoerd: het aantal schendingen van de order „staakt het vuren" is in de laat ste dagen aanzienlijk toegenomen, terwijl de Nederlandse troépen op verschillende punten weïoverlegde militaire operaties ondernemen, welke door de republiek be schouwd worden als strijdig met het karakter en de bedoeling van de order van de Veiligheidsraad. De republiek kan geen voorstel Onder „Laatste berichten" vermeldden we gisteren reeds dat de Amerikaanse regering haar aanbod to+ bemiddeling in de Indonesische kwestie heeft ingetrokken. A.F.P. meldt nader, dat de mededeling van de intrekking van het aanbod gedaan werd door een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Deze woordvoerder legde er even wel de nadruk op, aldus het A.F.P., dat de belangstelling van de Amerikaanse regering voor de Indonesische kwestie bleef bestaan. Volgens Aneta werd in de medededling van het Ameri kaanse departement van Bui tenlandse Zaken gezegd, dat het antwoord van de Indonesi sche regering op de Ameri kaanse nota van 14 Augustus „dezelfde voorwaarden her haalde als tevoren". De onenigheid over het Oostenrijkse vredes verdrag. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat het beslag leggen op de be langrijke ollieraffinaderij te Lo- bau door de S.-U., terwijl de bestemming van dit bedrijf, waarbij Engeland en de V.S. fi nancieel geïnteresseerd zijn, on derwerp van bespreking door de vier mogendheden uitmaak te, de vooruitzichten van het werk der viermogendheden- commissie voor het Oostenrijk se vredesverdrag ernstig heeft belemmerd. De woordvoerder verklaarde, dat de Amerikaanse afgevaar digde in de commissie, Dodge, hierop heeft gewezen en dat de Britse regering zijn zienswijze deelt. Ook de Eerste Kamer bijeen. De Eerste Kamer houdt van avond om 8 uur een openbare vergadering. Aan de orde komt stemming over het wetsontwerp „invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het Sinds 4 Aug.: 55 doden, 158 gewonden, 1 vermiste Het officieel communiqué no. 55 meldt: de beschietingen van onze troepen door republikeinse groepen gaan voort. Ten gevolge hiervan hadden wij aan onze zijde op 19 Aug. 3 gesneuvelden en 16 gewonden. Onze verliezen na de staking zyn thans opgelopen tot 55 gesneuvelden, 1 vermiste en 158 gewonden. In de omgeving van Leuwiliang op West-Java vonden herhaalde lijk beschietingen van onze pos ten en patrouilles plaats. Bezui den Garoet waren de irrigatie- werken voor de bevolk! ngsaan- plant door saboteurs buiten wer king gesteld. Een uitgezonden patrouille kreeg daarbij contact met republikeinse troepen, waar onder met zekerheid 5 Japanezen konden worden geteld. Bij Sala- tiga en Ambarawa zijn onze pos ten Bedono en Djoeboeng bescho ten. Het vuur werd beantwoord met mortieren. In dit gebied von den eveneens enige beschietingen T.N.I.-groepen werd in de omge ving van Gombong een zuiverings actie ingezet. Bezuiden Gombong werd met deze benden contact verkregen. De tegenstanders le den hierbij gevoelige verliezen. Twee Nederlandse trucs werden in de opigeving van Malang on der mitrailleur- en geweervuur genomen. Onzerzijds werden hier bij enige verliezen geleden. Onze posten ten Zuidwestè» en ten Noordoosten van Malang werden door de republikeinen be schoten. Op Zuid-Sumatra vonden enige beschietingen plaats van on te patrouilles ter hoogte van Lahat en Kajoe Agoeng. In Oost Bali werden drie terroristen ge vangen genomen. Het aanvullend communiqué meldt, dat de terreur voor een van de vele republikeinse groe pen geld In het laatje brengt. In het Lemahabangse, benoorden Tjikampek verkoopt de Partai Tani Indonesia (boerenpartij) lid van onze patrouilles plaats. Naar 1 maatschapskaar ten en insignes verzet, alsmede nagelaten betrek- aanleiding van de veelvuldige be- j aan de bevolking tegen betaling kingen" schiftingen door rondzwervende in overweging nemen, dat in strijd is met het besluit van de Veiligheidsraad, het geschil te regelen door arbitrage of enig ander vreedzaam middel, nadat stopzetting van de vijandelijkhe den is bereikt. Dr van Mook Nederland nog steeds bereid tot samenwerking. Gistermiddag heeft Dr van Mook een radiorede uitgesproken, waarin hij begon met" een kort overzicht van de toestand bij de capitulatie van Japan en van de ontwikkeling, welke zich nadien in Oost-Azië heeft voorgedaan. Dr van Mook zeide, niet te willen spreken over de motieven, welke de Veiligheidsraad hebben ge leid bij het beroep tot staking van het vuur, dat van dit college is uitgegaan, doch alleen de feiten te willen beschouwen. i Hy bracht in herinnering, hoe begonnen met het oprichten van veiligheid was gebracht, werd bijzonder gewaardeerd. De V.P.P. hebben tevens tele grafisch een dringend beroep op de Veiligheidsraad gedaan om in aanmerking te nemen, dat ieder besluit, ten voordele van de republiek betekent, dat moord, roof en andere dode lijke misdrijven tegen millioe- De Verenigde Politieke Par tijen, waarvan de heer van Heisdingen voorzitter is, hebben aan Dr van Mook geschreven, dat, hoewel zij in het verleden zeer critisch hebben gestaan te genover de regeringspolitiek ten opzichte van de Indonesi sche kwestie, zy zich thans ge drongen voelen om hun waar- deiïng uit te spreken voor de i nen onschuldigen, vredelieven- sinds 19 Juli gevolgde gedrags-1 de mensen blijven voortduren, lijn. „Wij zijn met dank vervuld, dat deze actie door sommi gen ten onrechte gezien als %en koloniale oorlog in korte tijd met zoveel succes is bekroond. Dit is een tastbaar bewijs, dat het politieel optreden onbe twistbaar noodzakelijk is om te geraken tot het vestigen van een hechte rechtsorde en een eerlijke uitvoering van de in de vervallen overeenkomst van Linggadjati vervatte beginse len." De V.P.P. dankten verder Dr van Mook voor de krachtige rede gehouden (tekst verminkt, red A.N.P.) op 3 Augustus, om dat daarin onverbloemd was verklaard, dat de Veiligheids raad zijn bevoegdheid heeft overschreden. Het persoonlijk woord van Dr van Mook tot de medeburgers in de gebieden, waar door de Nederlandse actie Truman heeft in antwoord op de republikeinse critiek op de be groting der Amerikaanse regering voor het jaar Jnli 1947Juli 1948 de V.S, ervoor gewaarschuwd, dal. de internationale situatie het ma ken van plannen voor de „niet te voorziene" toekomst noodzake lijk maakte. Hij herinnerde de Amerikanen eraan, dat bij een analyse van de begroting men steeds voor ogen moest houden, dat ongeveer drie vierden van de uitgaven in direct verband stonden met de j oorlog,*de uitwerking van de oor log en de pogingen der V.S. om een oorlog in de toekomst te voorkomen. Hij drong er tenslotte bij het Amerikaanse volk op aan, geen verlaging van belastingen trach ten te verkrijgen. Truman zeide niets over het Buitengewone minister raad. De ministerraad is, in verband met de Indonesische kwestie gis termorgen om 12 uur in buiten gewone zitting bijeengekomen. O.a. werd gesproken over de jongste vergadering van de Vei ligheidsraad en de instructies welke eventueel aan Mr v. Klef- fens zullen gegeven worden. Amerikaanse hulp aan Oostenrijk. In het kader van de Ameri kaanse hulp aan het buitenland worden van Juni tot ultimo Sep tember goederen ter waarde van ongeveer 43 millioen dollar van Amerika naar Oostenrijk ver scheept. Driekwart hiervan be staat bit voedsel en een groot deel van de rest uit steenkool. Invoerverbod voor run deren en varkens opgeheven. Het Belgische ministerie van landbouw heeft het verbod op de invoer in en de doorvoer door België van levende runderen en varkens uit Nederland, Frankrijk en Denemarken opgeheven. De in voer van varkens is echter on derworpen aan een machtiging. de uitroeping van de republiek in Augustus 1945 in grote haast mede van Japanse zyde was geforceerd en memoreerde het feit, dat de, Japanse bezetting op grote schaal haar wapens over leverde aan bepaalde Indonesi sche groepen. Er was geen sprake van, dat de Nederlandse regering het voor oorlogs koloniaal bewind zou wil len herstellen en het is waanzin dit te veronderstellen. Toch werd dit wantrouwen door de republi keinse propaganda voortdurend levendig gehouden. De Nederlandse regering heeft van de aanvang af het Indone sisch nationalisme gezien als een positief element in de naoorlogse ontwikkeling en daarom lag het voor de hand, dat Nederland het republikeins gezag zou verster ken, opdat het ln staat zou zijn de nawerking van de Japanse in vloed uit te schakelen. Tegenwerking van Djocja. Nadat door het optreden van het eerste kabinet Sjahrir de pro- Japanse elementen schenen te zijn uitgeschakeld meende de Neder landse regering, dat het wense lijk zou zijn met de nieuwe staat kundige organisatie nadere sa menwerking te zoeken. Hierna schetste Dr van Mook de moei lijkheden, welke zich bij het tot stand komen van de overeen komst van Linggadjati en daar na hebben voorgedaan. Hij wees hierbij op de voortdu rende onmacht van de republi keinse regering haar plannen en voornemens ten uitvoer te doen brengen. Telkens wanneer met respectabele Indonesiërs in Ba tavia overeenstemming was be reikt, bleek, wanneer overleg met Djokja had plaatsgehad, deze samenwerking telkens onmogelijk te zijn. Dr van Mook ging vervolgens over tot het bespreken van de oorzaken, van het gebrek aan ge zag bfj de officiële republikeinse regering. Onmiddeliyk na de Japanse ca pitulatie kwamen de Japanse wa penen hoofdzakelyk in handen van pro-Japanse elementen, die met bewondering het Japanse be drijf hadden gadegeslagen. Ook de tydens de Japanse bezetting ontstane politieke groeperingen, eigen strydmachten, welke ware terreur uitoefenden op de bevolking en een geheel zelfstan dige politiek voerden. Tegenover deze militaire orga nisaties kon het civiele bestuur weinig gezag doen gelden. Hierbij kwam nog, dat de repu bliek de beschikking kreeg over een uiterst kostbaar en uitgebreid productieapparaat. De corruptie nam hand over hand toe. Dr van Mook sprak hierna over de schendingen van het bestand van October 1946. De republikeinse regeringspersonen, die dit bestand aanvaarden, had den, naar Dr van Mook wil aan nemen, de ernstige bedoeling hiermede een oplossing te berei ken, maar zij bleken niet ln staat te zijn dit bestand door te voe ren tengevolge van de tegenwer king van de kant der avonturiers, die hiermede het einde van hun rijkdom zagen naderen. De republikeinse oorlogsheren wakkerden de si rijd steeds aan, terwyl de officiële regering van Djokja elke reële overeenkomst bleef afwijzen. Dit alles zou nog enigszins begrijpelyk zijn, indien wij stonden tegenover een bevol king, welke in haar geheel anti- Nederland was. Het tegendeel is echter zeer duidelijk gebleken tijdens onze po litiële actie. Reeds tevoren be reikten ons steeds meer noodkre ten uit het republikeins gebied van grote groepen der bevolking, die verlangend uitzagen naar Ne derlandse hulp. Geen zwakte. De Nederlandse troepen staan nog dagelijks bloot aan aanvallen van vernielingen bied vinden voortgang. De Nederlandse regering kan de verantwoordelijkheid voor een dergeiyke situatie niet blyven dragen. De politiële actie heeft wel dui delijk aangetoond, dat het niet een militaire zwakte is geweest, welke de bereidheid van Neder land heeft bepaald om zich bin nen zulke kleine perimeters te laten opsluiten als tn een bele- De aakkersstaking in Nederland is uitgebroken. In sommige za ken in Amsterdam konden de huisvrouwen nog een broodje bemachtigen. De lange rij van huisvrouwen doet ons weer aan een onaangename tijd terugdenken. De V. S. waarschuwen nogmaals en zullen de kwestie voor de Assemblee brengen. Dinsdagavond heeft de Sow jet-Russische gedelegeerde zijn veto uitgesproken over het Australische voorstel, op Griekenland, Al banië, Joego-Slavië en Bulgarije een beroep te doen om „de provo cerende handelingen aan de grens" te doen ophouden en onderhan delingen te beginnen voor een volledige vredesregeling. Het voor stel verwierf 9 stemmen, terwijl de Sowjet-Unie en Polen tegen stemden. republikeinse zijde. Ook de lelingen in republikeinse ge Europa verkeert in kommer volle omstandigheden en heeft thans niets anders te doen dan afwachten. Afwachten, wat het resultaat van de Parijse confe rentie zal zijn, afwachten hoe Engels-Amerikaanseen binnen kort ook Engels-Amerikaanse- Franse conferentie over het Ruhrgebied zal verlopen. In November komen de Grote Vier in Londen bijeen. Wat zul len deze besprekingen tot resul taat hebben? En tenslotte moet Europa afwachten, wat het Amerikaanse antwoord zal zijn. Wachten duurt lang. Vooral wanneer men in nood verkeert. j ----- En Europa verkeert in nood! De cedrag der gelden, die nodig zou- dollarleningen raken uitgeput en den zyn om het „plan-Marshall" I nieuwe leningen zijn voorlopig of andere buitenlandse steunpro-1 nog niet aan de orde. Men kan grammas ten uitvoer te brengen, ook niet aan het lenen blijven De voedselpositie is het tegen deel van rooskleurig. De komen de. winter zal, naar verwacht wordt, niet milder zijn dan de vorige. En de kolenproductie blijft nog steeds een der groot ste problemen van Europa. Voorraden van betekenis zijn niet gevormd, omdat, vooral in 't Ruhrgebied, niet hard wordt gewerkt. Men heeft daartoe geen lust, omdat men niet weet, waar men aan toe is. Alles vraagt om realisering van de plannen, welke op de di verse conferenties worden ge maakt of besproken. Het uxrrdt toch eindelijk eens tijd, dat er iets wezenlijks gedaan wordt. Er moet gehandeld worden, voordat het onherroepelijk te laat is. Een groot geluk is het, dat men in Parijs de ogen niet voor de realiteit gesloten heeft en er ook voorstellen worden gedaan ten aanzien van de plannen, die op korte termijn in praktijk kun nen worden gebracht. De Benelux is niet de laatste, die met voorstellen komt. En deze voorstellen geven gelukkig enige hoop voor de toekomst. Laat men echter vooral niet te lang wachten met het reali seren van de plannen. Europa wacht. Maar hel heeft niet lang tijd om te wachten. Het water is bijna tot de lippen gestegen. Herschei Johnson, de Ameri kaanse afgevaardigde in de Vei ligheidsraad heeft verklaard, dat Amerika besloten heeft de hui dige verwarde toestand in Grie kenland ter sprake te brengen in de Assemblee van de V.N., die volgende maand vergadert. Hij gaf uiting aan zyn vertrouwen in het „gezond verstand" van de As semblee en herhaalde de vroegere waarschuwing, dat Amerika zelf maatregelen met betrekking tot Griekenland zal nemen, wanneer de Assemblee het niet doet. Nog een veto! De Sowjet-gedelegeerde sprak eveneens zijn veto uit over het Amerikaanse alternatief-voorstel betreffende de Balkan, volgens hetwelk de blaam voor de grens incidenten geworpen moest wor den op Bulgarije, Albanië en Joe go-Slavië, en aan de Balkan-com missie van de V.N. gevraagd moest worden om een rapport over de toestand .aan de Griekse grenzen. Ook hier stemden de Sowjet-Unie en Polen tegen. Nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat er geen aanleiding De Raad verdaagde hierop de Griekse kwestie voor onbepaalde tijd. De leden van Raad blijven er echter vrij ln te allen tijde een bijeenkomst te verzoeken. Sub-commissie wii grens incidenten onderzoeken. De sub-commissie voor de Bal kan der V.N. heeft de Bulgaar se regering telegrafisch ervan op de hoogte gesteld, dat zij de be doeling heeft vier nieuwe inciden ten aan de Grieks-Bulgaarse grens, welke door de Griekse re gering gemeld waren, te onder zoeken. Bulgarije verzocht faciliteiten te verlenen bij het benoemen van een vertegenwoordiger te Saloni- kl, die de commissie van advies zal dienen. van 7 roépiahs. Door het bezit van een derge lijk bewijs kan men aantonen geen Nica-medewerker te zijn en aldus hoopt men enige bescher ming te hebben tegen brandstich ting door Republikeinse benden. Ook in het Bantamse worden er soortgelijke passen verkocht voor 4ü roepiah. Te Tjoerah Malang, 50 km. ien Zuidwesten van Djember, zijn op 12 Augustus een twintigtal vrouwen en familieleden van door onze troepen bevryde Chinezen en Madoerezen door de republikeinen vermoord. Vrijlating van gevangen vorsten. Vice Pres. Drs Moh Hatta, die alle bevoegdheden v. d. Centrale reg. op Sumatra uitoefent, heeft gelast, dat alle vorsten, die als gevolg v. d. sociale revolutie in O. Sumatra i. d. maand Maart 1947 thans nog door het volk ge vangen worden gehouden, ten spoedigste moeten worden vrijge laten. De bedoeling is hen de ge legenheid te geven om staatsbur ger v. d. rep. te worden. Ge noemd besluit werd door de Cen trale reg. op Java genomen. Laagconjunctuur in smokkelhandel. Volgens berichten uit het ge bied langs de grenzen van Lu xemburg, België en Nederland is de smokkelhandel daarin de laat ste tijd aanmerkelijk afgenomen. Dit is niet alleen een gevolg van de zeer versterkte grensbewaking, doch voornamelijk van de daling der prijzen op de Duitse zwarte markt. Deze daling heeft zich thans van Berlijn uit over geheel West-Duitsland voortgeplant en de waarde der in de grensstreek voorradige hoeveelheden koffie, cacao en sigaretten met sprongen doen dalen. D^ prijsdalingen be dragen rond vijftig procent. Bosbranden langs de Belgisch-Duitse grens. Ook langs de Belgisch-Duitse grens zijn, als gevolg van de grote hitte, talrijke bosbranden ont staan. In het gebied van Verviers, bij Monjoie en Eupen en bij Spa staan grote oppervlakten bos in vlammen. Bij Elsenborn woedt het vuur in een gebied waar zich nog vele niet-opgegraven mijnen en ander oorlogstuig bevinden, zodat de ontploffingen elkander opvolgen. De schade wordt thans reeds op millioenen francs ge schat. Harriman: De Amerikaanse minister van Handel, Harriman, heeft ronduit de beschuldiging uitgesproken, dat Rusland een bedreiging voor bestond voor verdere bespreking j de wereWvrede vormt. Hy waar- dat de democratieën van 'de Griekse kwestie, verklaar- 1 schuwde de Gromyko namens de Sowjet- at0omve] Unie, dat deze de subcommissie van de commissie voor onderzoek in de Balkan van de V.N. als niet langer bestaande beschouwde. Sir Alexander Cadogan de af gevaardigde van Groot-Brittannië verklaarde hiertegenover, dat de commissie in functie zou blyven totdat de Raad op zyn vroegere beslissing zou zyn teruggekomen. De voorzitter sloot zich bij deze zienswijze aan. gerde veste. De resolutie van de Veiligheids raad geeft de republiek een laat ste kans haar standpunt te her zien en een Samenwerking met Nederland opnieuw te onderne men. Nederland is hiertoe nog steeds bereid, maar dan moet er ook een einde komen aan de ver woestingen in het repjublikeins gebied en de terreur en intimida tie tegenover de Nederlanders en de door Nederland in bescherming genomen volksgroepen. Zo spoedig mogelijk zal de door ons voorge stelde interim-regering voor ge heel Indonesië worden samenge steld. Dr van Mook kondigde ten slot te aan, dat het in de bedoeling ligt zo spoedig mogelyk over te gaa" tot het instellen van de Ontworpen interim-regering. atoomvergeldingsmiddelen tegen mogelijke agressors bezitten. In deze eerste openlijke aanval op de Sowjet-Unie, door een Ame rikaans minister gedaan, zei Harriman Maandagavond in een rede voor de Pacific North West Trade Association, die door het State Department is vrijgegeven: Overal waar 'n dictatuur bestaat, hetzij communistisch of fascis tisch, bestaat er een bedreiging van de veiligheid en de vooruit gang van vrije mensen. Een nieuw en dreigend imperialisme (de po litiestaat) houdt bijna alle volken van Oost-Europa gevangen en dreigt West-Europa te overstro men. Het is een grimmig feit, cjat er een mogendheid in de wereld is, die op chaos ten bate van zijn eigen belangen aan stuurt. De Russische leiders geloven, dat wy binnen enkele jaren in een ernstige crisis zullen verkeren, die de wereld met ons zal mee slepen en ons op deze wyze zwak zal maken, zodat wij ons niet meer als leiders kunnen hand haven, waardoor zy de gelegen heid krijgen hun macht uit te breiden. Volgens de laatste schatting zijn bij de ontploffing te Cadiz 500 personen om het leven ge komen, terwijl 5000 werden ge wond. Men is er in geslaagd alle branden in de stad te blussen. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat Jerez op 23 km afstand glasschade opliep. De slag van de ontploffing werd zelfs te Sevila en Huelva gehoord. De Bond van slachtoffers van het Nazi-regiem heeft ds Mar tin Niemoeller als lid geroyeerd op grond van zijn anti-semieti- sche gezindheid, aldus de Duit se nieuwsdienst in de Ameri kaanse zone. Twee publicaties,die Martin Niemoeller te New York had uitgegeven, zijn daar uit de ver koop genomen, omdat volgens de uitgevers thans gebleken zou zijn, dat Niemoeller sinds 1924 met de nazi's gesympathiseerd heeft. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Donder dagavond Overdag zonnig en droog met wéér iets hogere temperaturen. Matige wind tussen Noord en Oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1