Bestandsschendingen nemen band over hand toe. Zelfs kerkgangers werden uit hinderlagen beschoten. Toestand in Indië onhoudbaar. heidsraad ernstige gevolgen? De „obstructie-politiek" in de Veilig heidsraad kost Griekenland dagelijks honderden doden. Hevige ontploffing te Cadiz. De Franse regering bestrijdt de achteruitgang der bevolking. Valuta-controle een der voornaamste be lemmeringen voor internationale handel. 2)-e tijd Li, q,ehj-tntn. PROTJESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 20 AUG. 1947 Over geheel Java aanvallen van benden. Be Sowjet-Unie sprak 2-maal het veto uit. De V. 8. moet een sterke luchtmacht handhaven. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburr Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. De rede -van Van Kleffens, Donderdag j.l. in de Veiligheids raad uitgesproken, laat aan dui delijkheid nog wel iets te wen sen over. Hij heeft n.l. o.m. ge zegd: ..Wij zijn allen voor een commissie van onderzoek, doch wij blijven op het standpunt staan, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft een dergelijke commissie te vormen". Direct daarop verzocht hij echter de Veiligheidsraad „snel te han delen". Wij vragen ons verwonderd af „Veiligheidsraad of geen Veiligheidsraad?" De regering is er van over tuigd, dat de Veiligheidsraad zich onrechtmatig met de Indi sche kwestie bemoeit. Deson danks dringt zij er bij diezelfde Veiligheidsraad op aan snel te handelen. Is zij dan bereid langs de weg van het onrecht een op lossing te zoeken? En ver wacht ze langs deze weg een rechtmatige op lossing? V Het grootste deel van ons volk is ervan overtuigd, dat de Veiligheidsraad niets met deze kwestie te maken heeft. Het is een binnenlandse aange legenheid. De Raad bemoeit zich ook niet met het geschil tussen de Griekse regering en de opstandelingen. De commis sie voor de Balkan is er alleen om te onderzoeken of ook vreemde landen zich met deze Griekse, binnenlandse kwestie bemoeien. Wanneer dat het ge val is, heeft de Veiligheidsraad het volste recht hier een stokje voor te steken. Dat recht heeft ze, wat betreft de Indische kwestie, niet. Onze regering is hiervan overtuigd. Desondanks vraagt ze de Raad „snel te/ handelen". V Duidelijk is echter uit de rede van Van Kleffens gebleken, dat de regering opnieuw handelend zal optreden, wanneer de republi keinen doorgaan met het over treden van het bevel: „Staakt het vuren". We hebben echter geen antwoord gekregen op de vraag, wanneer de regering het tijdstip gekomen acht om opnieuw handelend op te treden. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 724 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d.dFELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSË te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.32 u., ondet 19.54 u. Maan op 11.49 u., onder 22.02 u. Het legerbericht van 17 Aug. j.l. meldde: 13 doden en 22 ge wonden op één dag! Het tijdstip om handelend op te treden is gekomen! De regering mag geen dag langer wachten! Elke dag sneuvelen Nederlandse soldaten en worden Nederlandse en Indi sche burgers op vreselijke wijze geterroriseerd en vermoord. De regering kan en mag dit niet langer dulden. De Veilig heidsraad heeft met deze kwestie niets te maken. Misschien verga dert ze nog verschillende malen om over deze kwestie te spreken. Wij hebben echter geen tijd meer! Het bloed- van onze „jongens", onze mannen en vrouwen, Neder landers. zowel als Indonesiërs, roept om recht. Er is maar één weg! De weg van het recht: handelend optre den! En. wanneer de regering niet snel deze weg gaat, zal ze voor altijd de schande op zich laden honderden te hebben laten ver moorden. Niet de republikeinse regering draagt de verantwoordelijkheid. Onze regering is verantwoor delijk. Ad Interim. Onze verliezen op 18 Aug.: 7 doden, 17 gewonden. Van officiële zijde wordt gemeld: Beschietingen en botsingen nemen in de grensgebieden hand over hand toe. Aan het Westelijk front van Batavia werd een patrouille op 10 km ten Noorden van Tangerang door terro risten beschoten. Kwaadwilligen wer den verjaagd. In het gebied van Bui tenzorg opende een bende het vuur op een patrouille ten Westen van Leuwiliang. Het vuur werd krachtig beantwoord en na een gevecht van vele uren werd de bende met gevoe lige verliezen teruggeslagen. Bezuiden Leuwiliang werd een Nederlandse truck met Nederlandse kerkgangers door een groep terroristen onver wachts onder vuur genomen. Wij leden hierbij enige verliezen. In het gebied rondom Banjoemas op Midden Java werden door ons enige hinder lagen gelegd tegen infiltrerende groe pen in de grensgebieden. Ten Westen van Poerbolingo en ten Oosten van Poerworedjo kregen wij met enige benden contact. Deze werden ver dreven. Ten Oosten en ten Noord- Oosten van Gombong werd een patrouille onder mitrailleurvuur ge nomen. Het vuur werd beantwoord en de tegenstanders sloegen op de vlucht. In het gebied van Pekalongan kwam een patrouille onder mitrail leurvuur. De tegenstanders werden met mortieren bestookt. Ten Oosten en ten Zuid-Westen van Salatiga werd bij de normale patrouillegang rondom onze posten vanuit verschil lende kampongs geschoten. Hiertegen werd met kracht opgetreden. Een kennelijk naar voren gedrongen ben de van de T.N.I. werd met zware verliezen teruggedreven met achter lating van 7 gewonden. 6 terroristen werden gevangen genomen. In de sector van Ambarawa ontving een patrouille bezuiden Bedono krachtig geweer- en mi trailleurvuur. Dè betrokken ben de, ongeveer 100 man sterk werd verdreven. In de sector van Ma- lang op Oost-Java werden onze patrouilles herhaaldelijk bescho ten door rondzwervende kwaad willigen, die hierbij gebruik maakten van automatische wa pens. In de sector van Modjo- kerto werden onze posities bij Di- nomo beschoten, terwijl een pa trouille bij Banjoelegi onder vuur werd genomen. Ten Zuiden van Djember werden 20 Chinezen be vrijd. Op Madoera werden onze patrouilles ten Noord-Oosten van ytr>, „1 i yt Pamekassan herhaaldelijk met H86ït Dl 6HK DI6l V Gillij" mitrailleurs en geweren bescho- ten. Op Noord-Sumatra bij Pema- tang Siantar zijn 60 Chinezen ge- evacueerd en naar rustiger stre ken overgebracht. Bij de zuiveringsacties werden bfj Brastagi 3 Japannezen gedood en bij Bindjal werd een Indiër ge vangen genomen. In het gebied van Padang werden ten Oosten van Indaroeng patrouilles bescho ten. Ten Zuidoosten van Padang I liep een patrouille op een mijn, waarna terroristen het vuur open den. Kwaadwilligen werden met verliezen hunnerzijds verdreven. Onenigheid in de Ministerraad? De berichten uit Batavia wijzen er op, dat nog nimmer in Nederl.- Indië Nederlanders in zulk een onhoudbare toestand hebben ver keerd als thans. Dr van Mook lieeft instructies gevraagd om op te treden tegen de Republiek Indonesia, die, gesteund door de actie van de Veiligheidsraad, een radio- en f luister-campagne is begonóen tegen alle Indonesiërs, die bereid mochten zijn met de Nederlanders samen te werken. De vrees voor de wraak van Djokja verlamt alle activiteit. De Nederlanders kunnen nergens tot normale opbouw- werkzaamheden komen. Van officiële zijde wordt ons medegedeeld, dat de Luit-G.G. in zijn telegram geen volmacht heeft gevraagd om naar Djokja op te rukken. Wel werd door hem in dat „de wereld vertrouwen heeft in de goede bedoelingen van de Nederlanders, evenals wy daarin geloven. Maar na de laatste drie en een halve week zouden de In structie gevraagd voor verdere donesiërs hiervan wel eens min- De bosbrand aan de Belgisch-Duitse grens. De, brandweer van Verviers heeft medegedeeld, dat zij mach teloos staat tegenover de bes- branden aan de èelgisrh-Duitse gr&ns. De grootste brand woedt in het woud van Elsenborn. Daar in deze streken nog vele mijnenvelden liggen, gaan de branden van voortdurende ont ploffingen vergezeld. Onenigheid over het Oostenrijkse vredesverdrag. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de Amerikaanse afgevaardigde in de geallieerde commissie voor het Oostenrijkse vredesverdrag, Dodge, de Sowjet-Russische af gevaardigde op felle wijze van obstructie heeft beschuldigd. Volgens plan had de commissie in Augustus met naar werk klaar moeten komen om haar voorstellen voor te leggen aan de conferentie der vier minis ters van buitenlandse zaken, welke in November te Londen zal worden gehouden. Amerika verzoekt opschorting executie Petkof. De Amerikaanse regering heeft officieel de vertegenwoor diger van de Sowjet-Unie in de geallieerde bestuursraad te So fia verzocht, de executie van het doodvonnis over Petkof door de Bulgaarse regering te doen opschorten. Ook de Britse regering heeft een dergelijk beroep op de be stuursraad gedaan, teneinde ge legenheid te scheppen tot na dere bestudering van de kwes tie. Halverwege Lamia en Larisa in Thesalie (Griekenland) hebben guerillastrijders een' trein opge blazen. militaire actie, omdat gebleken is dat de talloze schendingen van het staken der vijandelijkheden plaats vinden op instignatie van Djokja, waardoor de toestand met de dag ernstiger wordt. De Nederlandse regering zal deze week moeten beslissen wat er moet geb»uren. Aan de ene zijde heeft zij te letten op de positie van Nederland in Nederl.-Indië, aan de andere zijde heeft zij de. internationale plaats van het Ko ninkrijk der Nederlanden in haar geheel in het oog te houden. En ten slotte zijn de politieke ver houdingen in Nederland de laat ste tijd ernstig aan het verscher pen. Onenigheid in Ministerraad. De ministerraad heeft zich Maandagmorgen geruimen tijd bezig gehouden met de bespreking van de resolutie van het tweede buitengewone huishoudelijke con gres van de Partij van de Arbeid, dat 'Vrijdag en Zaterdag te Am-, sterdam gehouden werd ter be spreking van de Indische kwestie. In regeringskringen betreurde men de vaagheid van deze reso lutie en werd ernstige ongerust heid uitgesproken over het feit, dat in deze resolutie het gebruik maken van arbitrage aan de Ne derlandse regering werd aanbevo len „daar waar dit nuttig en mo gelijk is". Immers, Mr van Kleffens heeft Donderdag glashelder in de Vei ligheidsraad uiteengezet, dat de Nederlandse regering geen arbi trage in de Indische kwestie kan en mag aanvaarden. Het debat in de ministerraad tussen de Rooms-Katholieke en de Socialistische ministers, moet, naar men wis in welingelichte kringen in Den Haag gisteravond mededeelde, een ongewoon scherp karakter hebben gedragen. De „New York Times,, over vorming van een commissie. De „New York Times" dringt er met klem op aan, dat de Vei ligheidsraad een uitgebreide _in- ternationale commissie zal benoe men voor bemiddeling in het Ne derlands-Indonesisch geschil. „Het is hoog tijd. dat iemand iets doet aan Indonesië want geen vah belde partijen heeft het vu ren gestaakt", aldus het blad. »Wij geloven, dat het niet alleen de plicht van de V.N. is om een commissie voor arbitrage of be middeling in het conflict te be: noemen, doch ook, dat zich nu daartoe een gelegenheid voor doet, welke niet gemist mag wor den. Het blad besluit met te zeggen, der overtuigd kunnen zijn". Chinese organisaties verzoeken om herstel van orde en rust. De Chinese organisatie op Su matra's Oostkust hebben zich in een telegram gewend tot de Vei ligheidsraad, tot de Chinese dele gatie in dit college en tot Tsjang Kal Sjek, met het verzoek „om afdoende maatregelen te treffen om een eind te maken aan de af schuwelijke wreedheden, welke door de Indonesische troepen in koelen bloede worden bedreven tegen de Chinese burgers in In donesië". Do Chinese organisaties ver zoeken in het telegram eveneens, dat de Veiligheidsraad aan de Ne derlandse troepen het bevel zich terug te trekken niet zal geven, voordat de orde volledig is her steld. Het Amerikaanse aanbod. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde Maandag middag mede, dat de regering van de V.S. geen officieel ant woord van de Indonesische repu bliek had ontvangen op het aanbod van goede diensten. Krin- In gezaghebbende kringen is men van mening, dat het wachten eigenlijk is op het uitbreken van een conflict, hetzij naar de ene, hetzij naar de andere zijde. E?n breuk met de Veiligheidsraad kan voor Nederland bijzonder ernstige gevolgen hebben, o.a. economi sche sancties, stopzetting van de invoer van broodgraan, het verlammen van de import en de export enz. Aan de andere kant bete kent het niet gevolg geven aan de dringende verzoeken van Dr van Mook om onverwijld de positie van Nederland in Ne derl.-Indië te redden, het prijs geven van dit gebied aan chaos en terreur en het verloren gaan van de Nederlandse sou- vereiniteit over de Indische archipel. In officiële kringen achtte men het dan ook niet uitgeslo ten, dat de verdere behande ling van de Indische kwestie door de Veiligheidsraad niet kan worden afgewacht, omdat uiteindelijk de Nederlandse re gering de verantwoordelijkheid draagt voor de Nederlandse troepen in Indië en voor de In dische volkeren. De Indonesische delegatie bij de Veiligheidsraad te Lake Suc cess, gezeten op de publieke tribune, luisterend naar de debatten V.l.n.r. Soedjatmoko, C. Thamboe, Dr Soemitre, Hadji Agoes Salim en Soetan Sjahrir. Grote overwinning der guerilla's? De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris, die, op weg van New York naar Athene, thans te Londen vertoeft, heeft verklaart, dat de „obstructie-politiek" in de Veiligheidsraad Grie kenland elke dag honderden mensenlevens kost en dat het land grote materiële verliezen lijdt, daar 200.000 boeren hun land heb ben moeten verlaten en naar de steden zijn gevlucht. Hoogwater te Vlissingen. j DondeAlag 21 Augustus: 5.15 u. 2.08 m., 17.29 u. 1.92 m, Ongeveer 200 doden en 500 gewonden. In een chemische fabriek in het havengebied van Cadiz heeft Maandagavond, vermoedelijk door de grote hitte van de laatste da gen, een ontploffing plaats gehad, die oversloeg op de nabijgelegen opslagplaats van torpedo's en munitie van de onderzeedienst, die eveneens' in de lucht vloog met een knal, die op 100 km. afstand te horen was. Een groot deeJ van de haven wijk staat in brand. Van heinde en verre zijn artsen naar de plaats van de ramp ontboden. De autoriteiten hebben de toegang tot de stad verboden behalve aan personeel van reddingsbrigades, artsen, verpleegsters en brand weerlieden. Het Spaanse kabinet, dat op het og®-M^k van de ramp juist vergaderde, heeft zijn bij eenkomst verlengd om de ramp te bespreken. Alle plaatselijke ziekenhuizen zijn vol en men moet gewonden naar naburige steden overbren gen. De water en lichtvoorziening in de stad is afgesneden. Men vreest voor nieüwe explosies. Het aantal doden wordt op 200 ge schat en dat der gewonden op 500. Tsaldaris zeide voorts, dat er in het coalitie-kabinët geen fun damentele meningsverschillen be staan en dat de regering 85 pro cent van de Griekse kiezers ach ter zich heeft. De Bulgaars- Joego-Slavische overeenkomst, die onlangs te Bied gesloten is, noemde hij een deel van het alge meen offensief tegen Grieken land. Belangrijke overwinning Het' officiële Sowjet-nieqwsbu- reau Tass meldt een „grote over winning" van Griekse guerilla strijders op de Griekse regerings strijdkrachten in Noord-Grieken land. Het 182ste bataljon van het Griekse regeringsleger heeft vol gens dit bericht 105 man aan do den en 106 man aan gevangenen verloren. „Het democratische le ger van generaal Markos heeft zes zware mortieren en een aan tal kleinere wapenen buit ge maakt". Volgens uit Saloniki ontvangen berichten zijn sterke guerilla- strijdkrachten de belangrijke stad Naouses in Macedonië binnenge vallen. Bijzonder heden van de strijd zijn nog niet beschikbaar. Beroep op Griekse koning. Achtenzestig Labourleden van het Britse parlement hebben een beroep op koning Paul van Grie kenland gedaan om gratie te ver lenen aan de ter dood veroordeel de politieke delinquenten en om de vrijlating der duizenden ver- bannenen te bewerkstelligen. Volgens officiële berichten uit Macedonië is het Griekse leger er in geslaagd de stad Naouses te zuiveren. De Palestijnse politie meldt, dat ten Noorden van Tel Aviv twee personen door gewapende mannen zijn ontvoerd. Naar ver luidt, zyn de twee ontvoerden Syriërs. De jamboree te Moisson gesloten. De wereldjamboree voor de vre de, welke een enorm succes mag heten, is Maandag op luisterrijke wijze gesloten. De laatste cere monie droeg een indrukwekkend karakter. In dichte rijen defileer den de 30.000 padvinders langs de ere-tribune, die voor dit doel midden op het veld was opgesteld. Op het terrein had men grote houten bruggen geplaatst, dié te gelijkertijd als tribunes dienst de den en daaroverheen en daaron- derdoor golfde het vredesleger van de boyscouts. De liederen, die gedurende de 19 dagen zo vaak gehoord werden, dat zij door de aanwezigen wel nimmer meer vergeten zullen worden, werden enthousiast gezongen. Het offici ële afscheidswoord werd gespro ken door de Franse chief-scout, generaal Lafont. Het trouwboekje biedt plaats voor namen van 9 kinderen. Alle Duitse nazi's die zich thans in de Britse -gevangenkam pen in Duitsland bevinden, zullen per 1 October in vrijheid worden gesteld of aan de Duitse zuive ringsinstanties worden overgedra gen, indien niet vóór die datum enig geallieerd land om hun uit levering wegens oorlogsmisdaden heeft verzocht. Op de Maandag gehouden bij- I betwijfelde de waarde van een eenkomst van de commissie economische unie, zolang de voor Europese economische sa-fundamentele problemen met menwerking waren de afgevaar- betrekking tot de Europese we- digden van België, Nederland, Luxemburg, Italië, Turkije en Ierland eenstemmig van me ning, dat er een commissie dient te worden ingesteld ter bestudering van het voorstel tot oprichting van een Europese tolunie, in welke commissie zo veel mogelijk Europese landen vertegenwoordigd zouden moe ten zijn. De afgevaardigden de zer landen legden de nadruk op de moeilijkheden, die bij het op richten van een dergelijke tol unie onder het oog moeten wor den gezien en op de voordelen, die deze Unie zou bieden. Me» bepleitte het oprichten van re gionale economische groepen gen, welke in nauwe relatie staan j ,j00I. bepaalde landen ter ver tot het State Departement, ver-j sterking van de economische klaarden, dat de persberichten om trent een Indonesisch antwoord de indruk wekten, dat dit ant woord een verwerping in zou hou den. Sowjet-druk. De Sowjet-Unie heeft er bij de Veiligheidsraad op aangedrongen de Indonesische kwestie zo spoe dig mogelijk in behandeling te nemen, omdat „het wapenstil standsbevel wordt geschonden en op de Indonesiërs druk wordt uit geoefend om bemiddeling te aan vaarden". Franse ministervergadering over Indo-China. Naar in welingelichte kringen te Parijs verluidt, zijn de be sprekingen van de Franse mi nisters over de grondslag voor vredesonderhandelingen met Indo-China in een volledige impasse geraakt. - Dr Stemhagen, voormalig president van de Duitse staats spoorwegen en 24 leden van het bestuur te Munster zullen de volgende maand te Munster te rechtstaan wegens ongeoorloof de practijken bij het vervoer van steenkolen. positie dezer landen, hetgeen het beste zou zijn, dat .de com missie voor Europese economi sche samenwerking in de reste rende periode van haar bestaan tot stand zou kunnen brengen. De gedelegeerden verklaarden allen geen instructies van hun regering te hebben ontvangen om zich op enigerlei wijze te verbinden. De Italiaanse afgevaardigde wenste een Europese tolunie te zien als een voorbereiding lot deropbouw niet zijn opgelost. De Britse voorzitter der com missie, Sir Oliver Franks, deel de mede, dat de commissie een werkcommissie voor Duitsland en een werkcommissie voor ver hoging van de stroomlevering heeft ingesteld. Met vier tegen vier stemmen en drie onthoudingen heeft de Veiligheidsraad Albanië's aan vrage voor het lidmaatschap der V.N. afgewezen. De aanvrage van Trans-Jor danië verkreeg negen stemmen tegen één (de Sowjet-Unie) I kinderen hun vacantie door in voor en één onthouding (Po- chalets van de vroegere S.S. in de Franse bezettingszone van Duitsland. De Franse regering voert op het ogenblik een plan uit, dat ten doel heeft Frankrijk met de „ge zondste mensensoort van Europa te bevolken". Zij wordt hierin bij gestaan door sociale en medische diensten. De aanleiding tot het opstellen van dit plan was de ernstige vermindering van het aantal huwelijken en geboorten tijdens de oorlog, hoofdzakelijk door het wegvoeren van het gro te aantal gezonde mannen door de Duitsers. De eerste sociale in stelling, die gestimuleerd wordt, is het huwelijk. Het aantal huwe lijken is namelijk in de laatste tien jaren sterk achteruit gegaan. Degenen, die willen trouwen moe ten zich aan een medisch onder zoek onderwerpen, op grondwaar van de arts het huwelijk aan- of afraadt. Is de ene partner een vreemdeling, dan moet hij kunnen aantonen, dat zijn huwelijk poli tiek niet ongewenst is. Op het stadhuis houdt de amb tenaar vah de burgerlijke stand een toespraak van een half uur, waarin hij het belang van een groot gezin naar voren brengt, alvorens hij het trouw boekje overhandigt. Hierin is plaats voor de namen van 9 kin deren. Hij voegt er dan aan toe: „ik hoop het genoegen te hebben u een nieuw boekje te overhan digen als dit vol is". Overal wordt aandacht van het publiek op kinderen gevestigd. Boven de meeste plaatsen van de metro kan men lezen: „Gere serveerd voor aanstaande moe ders". Deze zomer brengen duizenden len). Ook Eire verkreeg negen stemmen, doch opnieuw sprak de Sowjet-Unie haar veto uit, terwijl Polen zich wederom van stemming onthield. Voorts verwierp de raad met drie tegen drie stemmen en vijf onthoudingen de aanvrage van Buiten-Mongolië. Bij de behandeling van de een algehele economische ani-l Portugese aanvrage bracht de B - je j-t Sowjet-Russische afgevaardigde ficatie van Europa, die zich ook zou moeten uitstrekken tot het geldwezen, het verkeerswezen, de arbeidskrachten enz. Dr Hirschfeld, de Nederland se afgevaardigde, wees er op, dat de valutacontrole op -het ogenblik een der voornaamste belemmeringen voor de inter nationale handel vormt. Een volledige economische unie, zo zeide hij, zou een volledige po litieke unie zowel als een ge meenschappelijk tariefstelsel moeten inhouden. De leden van de voorgestelde studiecommis sie, zouden volgens dr Hirsch feld niet alleen economische deskundigen moeten zijn, doch zij zouden ook op de hoogte moeten zijn met de algemene politiek. De Ierse afgevaardigde goedgekeurd. zijn veto uit. Ten aanzien van de aanvrage van Pakistan verklaarde Gro- myko toen de voorzitter meende te kunnen concluderen, dat inwilliging hiervan eenstem mig werd aanbevolen dat hij prefereerde de aanvrage behan deld te zien. Men stemde hier mede in. De aanvrage om toelating van Vemen werd eenstemmig aan vaard. De besprekingen over de toe lating van Italië, Bulgarije, Roe menië, Oostenrijk en Hongarije werden tot Donderdag ver daagd. De toelating van Pakistan werd tenslotte toch eenstemmig De minister voor de jeugd. Bourdan, heeft gezegd, dat het volgende jaar een millioen kinde ren hun vacantie op staatskosten zullen doorbrengen. „Voor gezond heid en sport van de jeugd moet de staat verantwoordelijk zijn." De luchtvaartkundige commissie adviseert. De commissie voor luchtvaart kundige coördinatie heeft aan Truman een - rapport aangebo den, waarin zij op de noodzake lijkheid voor Amerika wijst, een sterke luchtmacht te handha ven, die in staat is „iedere aan val, welke dan ook, te verhin deren of af te slaan". De com missie beveelt in dit verband de vorming aan van een indus triële reserve, in de vorm van verspreidliggende ondergrondse fabrieken en grondstoffenvoor- raden en het tot stand brengen van een transportsysteem, dat massaal vervoer van troepen en materiaal mogelijk maakt. Zij beveelt tenslotte aan een altijd beschikbare reserve, waar bij van een zorgvuldig geoefend personeel, te vormen. Congres over organisatie van het zuiver weten schappelijk onderzoek. Op Zaterdag 1 November zal te Utrecht een congres over de organisatie van het zuiver weten schappelijk onderzoek in Neder land worden gehouden, georgani- seerd^door het Verbond van we tenschappelijke onderzoekers. Tij dens tiit congres zullen door Mr H. J. Reintnk (secr.-gen. van het ministerie van O., K. en W.) en Prof. Dr H. R. Kruyt de plannen worden toegelicht, die door de staatscommissie voor de orga nisatie van het zuiver weten schappelijk onderzoek aan de re gering zijn voorgelegd. Grote suikervoorraad vernietigd. Van officiële zijde wordt mede gedeeld: Gebleken is, dat op de suikerfabriek Pangka bij Slawl, zowel als op de suikerfabriek Djatibarang bij Brebes ieder een kwantum van 20.000 ton suiker door brand is vernield. Bij de inspectie, enige tijd ge leden over een aantal suikerfa brieken gehouden door de com- missie-Myers, werd dit kwantum nog op beide fabrieken aangetrof fen, zodat de vernietiging daar van door extremistische elemen ten onomstotelijk vast staat. Daarmee is dus in totaal op deze beide fabrieken alleen 40.000 ton suiker verloren gegaan. Rijwielvervoer per trein. Het grote aantal rijwielen, dat bij de Nederlandse Spoorwegen ten vervoer wordt aangeboden heeft het noodzakelijk gemaakt de personentreinen nog meer te ontlasten door 's nachts speciale rijwieltreinen te laten rijden. Van Donderdag 21 Augustus t.m. Maandag 25 Aug.- zal het hierdoor niet mogelijk zijn rijwielen te ver voeren over afstanden, groter dan 40 kilometer met treinen naar keuze van de reizigers. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot Woens dagavond Over het algemeen weinig be wolking, echter met een kleine kans op vorming van enkele ver spreide onweersbuien. Ongeveer zelfde temperatuur als gisteren. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1