De Republikeinse troepen gehoorzamen niet het bevel „Staakt het vuren". Deze zomer één der warmste van de laatste 100 jaar. De T.N.I. schuift haar posities nog steeds vooruit. De Republiek wil over- winnen. Benden misdadigers terroriseren de bevolking op Sumatra. Stopzetting van politionele actie onder druk der P.v.d.A. Handhaving Rükseenheid zendt telegram aan aan H. M. de Koningin. Een kon voor 100 gram vleesch extra. Kruideniers solidair met stakende bakkers? Sen tMitye. leioSutie. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 77 Ongeregelde benden veroorzaken grote last. Droogte-periode houdt minstens nog een week aan. Sm UuUeii^Ue- s-icdlmeM. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg. Korte Noords'./aat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 1 De P. A. heeft weer eens een congres gehouden. Ditmaal was het een Buitengewoon huis houdelijk congres. Vrijdag en Za terdag is men te Amsterdam bij een geweest en verschillende sprekers, o.a. Ds Buskes, hebben het woord gevoerd over de Indo nesische kwestie. Natuurlijk ls op dit congres ook een resolutie aan genomen. Een echte P. v. d. A.- resolutie, d.w.z. een resolutie, die eigenlijk geen resolutie ls. In zeer vage bewoordingen (De partij zoekt steeds naar formuleringen, die niemand „pijn" doen) drukt men zijn spijt erover uit, dat het in Indië zo gelopen is. Maar de regering krijgt een vriendschap pelijk tikje op de schouder. Met voldoening heeft men n.l. gecon stateerd, dat die ~egering de be ginselen van Linggadjati hand haaft. (De mogelijkheid bestond Immers, dat onze regering even ongedurig zou zijn als „die" van Djocja. Waar men mee omgaat, wordt men mee besmet!) De P. v. d. A. geeft de regering echter in overweging om, waar nodig en mogelijk is, van arbitrage ge- brink te maken". Behoud en des noods hervorming van de Com missie-Generaal wordt aanbevo len. De P. v. d. A. nam de resolutie aan. Maar dan een resolutie in de geest van de P. v. d. A., n.l. één, die gespeend is aan alle dui delijkheid en die ieder weldenkend mens met een glimlach en een schouder ophalen terzij legt. Twee zeer voorname punten missen we in deze resolutie. En dit zijn nu juist de punten, die deze resolutie tot een werkelijke resolutie zouden hebben gemaakt n.l.: een volmondig en vastbera den J a op het beleid van de re gering en een volstrekte afwij zing van de „republiek". De P. v. d. A. kan blijkbaar nog steeds met geloven, dat de „heren" in Djocja geen respectabele lieden zijn, doch oproerkraaiers en moordenaars op grote schaal. Een resolutie als die, welke de P. v. d. A. thans weer heeft aan genomen, kan geen andere uit werking hebben dan een groeiend wantrouwen. Deze'partij heeft weer eens op een duidelijke wijze getoond, dat zij geen werkelijke regeringspartij kan zijn. Met vage, nietszeggende reso luties moet de band, die de ver schillende politieke stromingen in de partij verbindt, bewaard blij ven. Het blijkt duidelijk, dat de P. v. d. A. lijdt aan geestelijke kanker. Wie in een dergelijke partij zijn volle vertrouwen stelt, moet zijn ogen wel gesloten hebben voor de werkelijkheid. Een idealist, die niet met zijn benen op de grond blijft staan, is een dromer! De P. v. d. A. is, (dat blijkt nu weer duidelijk) een partij van dromers, die niet gevaarlijk zou zijn, wanneer er niet zóveel dro mers waren. God opene hun ogen. Ad Interim. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 723 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 19 AUG. 1947 Op- en ondergang; van Zon en Maan. Woensdag; Zon op 5.30 u., onder 19.56 u. Maan op 10.30 u., onder 21.47 u. Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr H. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 20 Augustus: 4.32 u. 2.30 m., 16.47 u. 2.15 m. Onze verliezen op 17 Aug.: 13 doden en 22 gew onden. Van officiële zijde wordt gemeld, dat republi keinse troepen zich nog steeds niet aan de order tot staking der vijandelijkheden houden. Men kan duidelijk waarnemen, dat de T.N.I. haar posities vooruitschuift en de bevolking in de randgebieden dwingt tot een noncoperatieve houding. Op Ma- doera deden talrijke republikeinse groepen, voor namelijk Sabillilahs, in de nacht van 15 op 16 Augustus een welberaamde aanval op Pamekassan waarbij tot in de stad werd gevochten. Met enige verliezen onzerzijds werden de indringers ver dreven. In de sector van Malang werden onze posten bij Singosari en Blimbing, gelegen aan de weg naar Lawang, beschoten. In Malang ontwik kelde zich enige activiteit van sluipschutters. Enkele patrouilles werden met geweren en automatische wapens beschoten. Ten Zuiden van Modjokerto werd een Nederlandse, post met geweren en mitrailleurs beschoten. Ten Zuidwesten van Ambarawa werd een Nederlandse patrouille door een bende be staande uit ongeveer 50 man, aangevallen. De bende werd met verliezen te ruggeslagen. Ten Zuidoosten van Salatiga werd een patrouille be schoten. Kwaadwilligen werden verjaagd. Bij de zuiveringsactie ten Westen van Poerwokerto werd vuur ontvangen van Ka- ranglewasllor. Onze troepen leden enige verliezen. In het Pekalon- ganse werden tot op heden totaal circa 2000 Chinese burgers be vrijd. Op Zuid-Sumatra kregen onze patrouilles contact met ben den ten Zuiden van Batoeradja en ten Zuidwesten van Lahat. Sluip schutters waren actief bij Moeara enim en Kajoeagoeng. Op Noord- Sumatra werd Kabangjahe aan gevallen door een bende welke met verliezen werd verdreven. Moord en brandstichting aan de lopende band. Het aanvullend communiqué van officiële zijde meldt, dat op de Karohoogvlakte bp Noord-Sumatra van Brastagi tot Porsea de be volking in toenemende mate te lrjdeh heeft onder de terreur en intimidatie van de „Harimau Liar", welke een strijdorganisatie van de Laskjar Rajat is. Vooral in de streek van Porsea en Loembandjoeloe zwerven vele van deze benden, die op grote schaal requireren, wat van hun gading is. De „Harimau Liar" maakt het republikeins gebied onveilig door wapens $n materiaal te require ren voor eigen gebruik. Te Sian- tar is bekend geworden, dat de bende „Harimau Liar" Dinsdag in de kampong Marihat de bevol king uit de hulzen dreef met de mededeling, dat een Nederlands vliegtuig onderweg was om de kampong te bombarderen. De kampong - werd vervolgens ge plunderd en in brand gestoken. Vervolgens plunderde dezelfde groep het emplacement van de rubberfabriek Marihat, waar de koeliewoningen werden geplun- 1911 ver overtroffen. Reeds meer dan een week lang stuurt de zon overdag onafge broken, slechts nu en dan gehinderd door een klein wolkje zijn verzengende stralen. Velen vragen zich af, of dit droge, zonnige, warme weer nu nooit meer ophoudt en denken terug aan de beruchte zomer uit vroeger jaren, 1911. In dat jaar werden ook een aantal hitterecords gebroken en was aan het einde van de zomer op zeer vele plaatsen het gras volledig verschroeid. Wanneer men de zomer van nu verge lijkt met die van 1911, dan blijkt, wat warmte betreft, dit jaar 1911 ver achter zich zal laten. In 1911 werden in De Bilt tot en met September 42 dagen met een maximum temperatuur van meer dan 25 graden (zg. zo merse dagen) opgetekend. Reeds op 17 Augustus van dit jaar werd dit aantal bereikt. De gemiddelde temperatuur van de afgelopen maanden is tot nu toe hoger dan in 1911. Ook leverde dit jaar reeds meer tropische dagen op (dagen met een maximum temperatuur van meer dan 30 graden) namelijk 16 tegen 13 in 1911, waarvan 2 in September. De zomer die we nu beleven is een van de allerwarmste van de laatste 100 jaar. Wel zeer merkwaardig, zo vlak na een van de strengste winters van de laat ste eeuwen. Later zal de jeugd van nu verhalen vertellen over de beruchte zomer en winter van 1947, evenals de oude gene ratie steeds nog veel te vertellen heeft over de winter van 1890 en de zomer van 1911. Beide zijn echter nu onttroond. De voortdurende felle zonne straling begint echter ook nu zeer schadelijke gevolgen te krij gen en velen zien iedere dag uit naar de eerste tekenen die op flinke regenval zouden duiden. Hoewel de vacantiegangers van dit fraaie weer maar niet genoeg kunnen krijgen. De weersverwachting. Hoe zien nu de weerkaarten er uit? In de laatste dagen nam het maximum over Scandinavië aanvankelijk iets af, doch het krijgt nu weer versterking door dat een drukstijging van de At lantische Oceaan gekomen, zich in Oostelijke richting uitbreidt. De hoogste luchtdrukwaarden worden over Midden-Noorwegen aangetroffen en bedragen thans meer dan 1030 mbar (772 m.m.). Van Noorwegen strekt zich een rug van hoge luchtdruk in Zuid westelijke richting uit over Schotland naar de Oceaan. In de afgelopen twee dagen na derde echter over Amerika een nieuw krachtig maximum, dat zich ongeveer langs de 53ste breedte graad reeds verenigd heeft met het Europese. Langs de Zuidzijde van dit ge weldige hogedrukgebied waaien bijna overal Oostelijke winden. De lucht, die naar ons land wordt aangevoerd, komt langs een om weg over het Oostzeegebied uit Noord-Scandinavië en heeft daar bij het stromen over de bergen een groot deel van zijn water damp verloren. Het ziet er naar uit, dat het thans heersende weertype met droog en zeer zonnig weer nog wel de hele week kan aanhouden. Wanneer men dus de schadelijke gevolgen van de aanhoudende droogte kaïj verminderen door het geven van water, op welke wijze dan ook, dan zal men dit zeker niet moeten nalaten. Ook de kans op onweersbuien blijft ge ring daar de lucht nog veel te weinig vocht bevat. Wel zal de warmte tijdelijk iets getemperd worden, omdat de wind aanvan kelijk wat meer naar het Noord- Oosten gaat en over Zweden iets minder warme lucht wordt aan gevoerd. Volgens een bericht van de DPD zullen de vroegere leden der Nazipartij in de Sowjet-zóne van Duitsland voortaan mogen stem men en zelf verkiesbaar zijn, zulks met uitzondering van de vroegere actieve Nazi's en de oorlogsmisdadigers. derd en met de fabriek in brand gestoken. Daarna werd de grote brug op de weg naar Slantar door dezelfde groep in brand gestoken. De volgende dag bezocht deze groep Pagar Djawa en plunderde de woningen van 400 Chinezen, waarna deze in brand werden ge stoken. Hetzelfde gebeurde met de theefabriek. Uit Marihat en Pagadjawa zijn Vrijdag 1000 Chinese vluchtelin gen aangekomen. Alle branden op de olievelden van Pendopo zijn thans geblust. Nationale feestdag van de republiek gevierd. Vertegenwoordigers van de Indonesische republiek en van Nederland hebben Zondag bij de conferentie voor de gees telijke herbewapening het na tionale feest van Indonesië ge vierd, waarbij aan weerszijde verontschuldigingen werden aangeboden voor de fouten, door de respectievelijke regeringen begaan. Tevens spraken de vertegen woordigers de hoop uit, dat er een oplossing zou worden ge vonden. De gedelegeerden van Neder land hebben de Indonesiërs een bouquet aangeboden van witte en rode bloemen, de kleuren van de nieuwe republiek. N.M.U. verlangt boycot op Nederlandse scheepsladingen. Het Nationaal Bureau van de „Nationale Maritieme Unie" te New York heeft Zondag uitgeno digd tot een algemene boycot op schepen, die een lading vervoe ren, welke moet dienen om de Nederlanders te steunen in hun „oorlog in Indonesië". De uitnodiging was gericht tot 90.000 leden van diverse maritie me organisaties. Het Nationaal bureau van de N.M.U. heeft vori ge week een overeenkomstige boycot aanbevolen op schepen, die ladingen vervoeren, bestemd om de Britten in Palestina te steunen in hun „lafhartige plan tegen het Joodse volk". Schrpven van Soekawati c.s. aan de V. N. De V. N. hebben Zaterdag een schrijven gepubliceerde dat Soe kawati, Nadjoemlddin en Anak Agoeng Agoeng tot haar hebben gericht, teneinde hun toelating in de Veiligheidsraad te bepleiten. Immigranten van de „Exodus 1947" in hongerstaking. Illegale Joodse immigranten van de „Exodus 1947", die zicli nog steed^ op drie Britse sche pen ter hoogte van Port de Bous bevinden, hebben besloten in hongerstaking te gaan. Belangrijke vondst in Zuid-Afrika. Dr Robert Broom en zijn as sistent hebben een compleet bek ken van een aapmens te Sterfon tein gevonden. In een interview verklaarde Dr Boom, dat dit bek ken veel meer overeenkomst ver toonde met dat van de mens als met dat van de mensaap. De „New York Hereld" legt in een commentaar de nadruk op de dubbelzinnigheid van het Indonesische antwoord op het Amerikaanse aanbod van goe de diensten en op het feit, dat „men er nergens een werkelijk verlangen naar arbitrage en naar een oplossing van het conflict in kan vinden". Naar de mening van het blad bete kent het antwoord niet, dat de Indonesische republiek prijs stelt op onderhandelingen, maar dat zij een mogelijkheid ziet door Amerikaanse inter ventie een overwinning te be halen. Het blad leidt hieruit af, dat „een Internationale ac tie de Nederlanders en de In donesiërs niet de uiteindelijke verantwoordelijkheid om het probleem tenslotte zelf op te lossen, kan ontnemen. De New York Herald zegt verder, dat „een internationale actie zonder twijfel van dienst kan zijn bij de beraadslagingen over het probleem en een vreedzame en redelijke oplos sing kan bevorderen door een zo groot mogelijk gezag uit te oefenen. Maar, zo besluit het blad, de Veiligheidsraad kan niet een uitvoerende macht, welke zij niet heeft, voorwenden en daardoor de kans lopen de za ken eerder te verslechteren dan te verbeteren, door dien tengevolge bij beide partijen verwachtingen te wekken, welke niet kunnen worden ver wezenlijkt. Internationaal doktorencongres te Kiel. Momenteel wordt de Kiel een internationaal doktoreneongres gehouden, waaraan behalve door artsen uit alle delen van Duits land, ook wordt deelgenomen door medici uit Engeland, Zwe den, Noorwegen, Denemarken en Nederland. Het congres werd ge opend door de gouverneur, van Schleswig-Holstein, Sir Cham pion de Crespigny. Dc overstroming op Ceylon. Gisteren zijn vliegtuigen ge bruikt om de in verschillende delen van Ceylon geïsoleerde bevolking van voedsel en medi camenten te voorzien. De over stroming tengevolge van het buiten de oevers treden van de rivier de Kelani, veroorzaakt aanzienlijke schade en heeft ver scheidene personen het leven ge kost. Uit Ma tale, 160 K.M. ten Oosten van Colombo, wordt ge meld, dat aldaar 40 mensen zijn verdronken. Gerbrandy: De Tweede Kamer moet spoedig bijeenkomen. Op Zaterdag 16 Augustus vond te Utrecht in het Jaarbeursge bouw een druk bezocht congres plaats van het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid. De voorzitter Prof. Mr P. S. Gerbrandy gaf een samenvatting van de ontwikkeling der Indische kwestie in de laatste tijd en be toogde. dat zolang de huidige fi guren blijven, de gedachte aan de republiek met wijziging van decor doorwerkt in elke handeling. Bij de uitvoering van de poli tionele actie aldus spr. is dit duidelijk gebleken, want in- plaats van het kwaad ta de wor tel aan te tasten werd de zoge naamde republiek zorgvuldig ont zien, om tenslotte zelfs de actie stop te zetten. Dit geschiedde ogenschijnlijk als een gevolg van een beroep van Het Nationaal Comité „Hand-1 Daartoe is naar onze vaste having Rijkseenheid" heeft zich overtuiging gedragen door de met het volgende telegram tot inzichten van de meerderheid van „Wij willen Mosley". In Oost-Londen heëft een bij eenkomst van de Britse. Liga van oud-strijders plaats gehad, welke Liga, naar men zegt, Britse fas cisten, wier bondsleider eenmaal Sir Oswald Mosley was, onder haar leden telt. Nadat de kreet „wij willen Mosley" weerklonken had en de oppositie riep „wij wil len Mullally" \(een anti-fascisti sche schrqver), werd men hand gemeen. Mullaly had vroeger de wens te kennen gegeven op deze vergadering te spreken. Later sprak hij in een ander gedeelte van Dalston (Oost-Londen) tegen fascisme en anti-semitisme. Als gevolg van de langdurige droogte is er onvoldoende voeder voor het vee. De laatste weken is er dan Ook n toenemend aanbod van slacht vee waar te nemen. Aangezien dit vee eigenlijk zou moeten dienen voor de vleesvoorziening in de wintermaanden, wordt zoveel mo gelijk vlees Ingevoerd. De vries- en opslagcapaciteit is echter niet voldoende, om het ge hele aanbod te verwerken. Daar om is besloten deze week aan personen van de leeftijdsgroepen A B C (5 jaar en ouder) een ex tra rantsoen van 100 gr. vlees toe te wijzen. In verband hiermede maakt het C.D.K. bekend, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger van 19 t.m. 30 Augustus a.s. op bon K 03 vlees 100 gr. vlees verkrijg baar is. de Koningin gewend: „Vertegenwoordigers van de provinciale en plaatselijke comi- té's Handhaving Rijkseenheid uit geheel Nederland te Utrecht op 16 Augustus 1947 in vergadering bijeen, diep onder de indruk van de grote nood waarin ons vaderland door het gevoerd beleid van het vorig en huidig kabinet is geko men en ten zeerste geschokt door het internationaal onrecht, dat aan Nederland wordt begaan, bidden Uwer Majesteit kracht en wijsheid toe om in overeenstem ming met de historische roeping van het Huis van Oranje te be vorderen, dat maatregelen wor den genomen, welke in overeen stemming zijn met de waardig heid van het Koninkrijk en zijn tradities met de eer van de Ne derlandse naam en het belang van Uwer Majesteits onderdanen hier en overzee. De kerkeraad van de Gere formeerde kerk van Ruiner- wold-Koékange beeft besloten teneinde „het paardengedruis onder de eredienst zoveel mo gelijk te voorkomen" terug te keren tot een oude instelling, n.l. het benoemen van een ker kelijk stalknecht. Deze zal het toezicht hebben op de paarden van hen, die met paard en wa gen ter kerke komen. De ker keraad zal deze functionaris, die geen fooien aannemen mag, daarvoor honoreren. ons volk zowel hier als daar noodzakelijk, dat met terzijde stelling van de partijpolitiek de politionele actie ter bescherming der milltoenenbevolklng terstond snel en krachtig worde door gezet, opdat niet meer bioed wor de vergoten dan werkelijk nood zakelijk is en eindelijk de rust, orde en veiligheid worden herge ven aan hen, die reeds zo lang reikhalzend daarnaar hebben uit gezien. Dan zal het ogenblik zijn aan gebroken, dat zij en wij zijn ge schaard om Uwer Majesteits troon en zullen kunnen arbeiden aan de hervorming van het Ko ninkrijk". Eeuwfeest Holland geëindigd. Het eeuwfeest te Holland in Michigan is Zaterdagavond ge ëindigd met de opvoering van het historische schouwspel „Het ver leden is voorspel". Dit beschrijft de geest, waardoor Hollands suc ces in de nieuwe wereld mogelijk is geworden. Volgens een officieel commu niqué is er een positieve verbe tering opgetreden in de toe stand te Lahore, waar steeds ongeregeldheden hebben plaats gevonden. Het ziet er niet naar uit, dat de kruideniers in de hoofdstad veel belangstelling zullen tonen voor de mogelijkheid op voor- schot-toewijzingen van de dis- tributiedienst inlandse bloem in te slaan, dat afgeleverd mag worden aan het publiek tegen inwisseling van broodbonnen. Enerzijds lopen zij daarbij het risico met overtollige hoeveel heden bloem te blijven zitten, wanneer de bakkersstaking spoedig tot een einde mocht ko men. Anderzijds is een vrij al gemene sympathie met de sta kende bakkers waar te nemen. Dit wordt nog bevestigd door een beslissing, dat zelf een ac tie voert ter verhoging der winstmarge voor de kruideniers, gistermorgen in Amsterdam heeft genomen om de kruide niers aan te raden „op geen en kele wijze mede te werken aan door de minister uitgevaardigde of nog uit te vaardigen maatre gelen om de actie der bakkers te breken". Met name wordt dan I de verkoop van bloem aan het j publiek ontraden. Dit advies wordt de kruideniers thans per circulaire, waarin het werkco mité voorts verklaart te sym pathiseren met de staking der bakkers toegestuurd. Geheel in overeenstemming j daarmede is „de stand op het distributiekantoor" in de hoofd stad, waar zich gistermorgen nauwelijks 10 procent der klei-1 nere kruideniers vervoegd heeft voor het in ontvangst nemen der voorschot-toewijzingen. Noch Albert Heyn, noch Simon de Wit of Van Amerongen gaan ge bruik maken van de gelegenheid bloem op broodbonnen te ver-1 kopen. Resumerend staat dus wel vast, dat het publiek het ge brek aan brood niet door in koop van bloem zal kunnen ontvangen. De regering der Sowjet-Unie heeft besloten van 1947 tot 1952 in de centrale gebieden van Europees Rusland grote irriga- tiewerken uit te voeren, welke een oppervlakte van 600.000 H.A. zullen beslaan. Vertakking van Irgoen in Oostenrijk. De Amerikaanse militaire ppli- tle heeft mededeling gedaan van de ontdekking van het bestaan van een vertakking der Joodse verzetsorganisatie „Irgoen Zwai Leoemi" onder verplaatste perso nen in Oostenrijk. Sporen hiervan kreeg men in handen bij het on derzoek naar aanleiding van de enige dagen geleden bij Grosz- glockner gepleegde bomaanslag op een trein met Britse verlof gangers. In verband met die aan slag is o.a. gearresteerd een ne gentienjarige Poolse Jood, Hei- noch Gossotr, die als uitkijk ge fungeerd heeft. De opstand in Paraquay- De Algemene Vergadering van de ïnter-Amerikaanse conferentie te Petropolis (Brazilië) heeft met algemene stemmen de motie van Urugay aangenomen, waarin wordt voorgesteld, dat de confe rentie beide partijen van de bur geroorlog in Paraguay zal ver zoeken om het vechten te staken en het geschil op vriendschappe lijke voet bij te leggen. Gladiolen-kwekers exposeren te New York. Met het K.L.M.-vliegtuig, dat Zaterdag naar New-York ver trok, werd 125 K.G. gladiolen verzonden. Deze zending van de nieuwste soorten gladiolen is af komstig van een firma te Noord- wijk en is, bestemd voor de gla- diolententoonstelling te New- York. Prins Bernhard onthult monument voor Pater Bleys. Prins Bernhard onthulde Za terdagmiddag te Gorinchem een monument voor Pater Bleys, in de illegalitet bekend als Pater Ladewijk, die twee jaar geleden bij een auto-ongeluk op dezelfde plaats het leven verloor. Mej. Geldens vertegenwoordig de H. M. de Koningin. Na de onthulling legde Prins Bernhard een krans aan de voet van het monument. Vele sprekers voertjrti hierna het woord, o.a. Ds Slomp (Frits de Zwerver). de Veiligheidsraad, maar was in feite reeds vooruit bepaald als ge volg van de eis van de Partij van de Arbeid. Spr. betoogde, dat wij ln een internationaal moeras terecht zijn gekomen en weet dit ln sterke mate aan gebrek aan voorlich ting in het buitenland. Spr. zette uiteen dat Intussen de aan onze zorgen toever trouwde bevolking wederom ln de steek ls gelaten, zodat deze van onze houding niets meer begrij pen en slachtoffer wordt van haar goedgelovigheid. Zowel uit een militair oogpunt als met het oog op de bevolking is de toestand onhoudbaar. Spr. vroeg tenslotte aan de ver gadering zich over dit punt te willen uitspreken. Een telegram we—' aan H. M. de Koningin gezonden. Tenslotte werd aan het Lande lijk Comité verzocht met kracht aan te dringen op een terstond bijeenkomen van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, opdat do Volksvertegenwoordiging zich duidelijk over al of niet voortzet ten der actie uitspreken. Mocht het besluit der Kamer wederom halfslachtig zijn, dan dient een actie te worden ingezet voor Kamerontbinding, omdat de vergadering van oordeel is, dat alsdan zou blijken dat de Kamers niet in overeenstemming zijn met de overvolle meerderheid des volks. Ruitentikkers gepakt. De hoofdstad werd de laatste tijd herhaaldelijk onveilig ge maakt door het optreden van bende ruitentikkers, die het voor al voorzien hadden op horloge- en juwelierswinkels. In de nacht van 2 op 3 Augustus werd daar van een horloger in de Java- straat het slachtoffer en van 12 op 13 Augustus een horlogewin kel op de Middenweg. Na een diepgaand enderzoek is de poli tie van het bureau Lir.naeu- straat ei. in geslaagd Donderdag twee der teders var het '>cd te lichten Na lang ontkennen zijn zij Zaterdag door de mand ge vallen en heden ter beschikking van de justitie gesteld. Het zijn een 26-jarige matroos uit de droogbak, die nog wonden aan beide onderarmen had en ftn 22-jarige bakker uit de Haar lemmerstraat te Amsterdam. Weer een zee-tinbaggermolen vertrokken. Zonder veel uiterlijk vertoon heeft gistermorgen de motor sleepboot „Zwarte Zee", een der laatste van de zes in Nederland vervaardigde tinbaggermolens op sleeptouw genomen. In alle vroegte werd te Schiedam, waar de „Maras" nog aan de kade van de werf Gusto lag, vastge maakt. Er was opnieuw veel belangstelling langs de oevers van Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg. Vooral ook weer in de thuishaven van de zeeslepers, Maassluis. Reeds om half tien voer de sleep de pieren van Hoek van Holland uit en zette koers naar het kanaaL Inschakeling van Ned. havens bij het transito vervoer naar Duitsland? Volgens A.F.P. heeft het bu reau voor de Brits-Amerikaanse zone te Berlijn besloten aan aanvang te maken met bespre kingen over het gebruik van Nederlandse havens bij het ver voer van voor Duitsland be stemde goederen. t— Ook in Bussum geen brood. Ook in Bussum hebben de bak kers besloten om de eerste dagen geen brood te verkopen. Zij hebben echter niet, zoals in Amsterdam, deze staking van te voren aangekondigd, doch het pu bliek vanmorgen voor een vol dongen feit gesteld. De winkels werden voorzien van plakkaten, waarin de maat regel van de minister naar voren gebracht en het optreden van de minister dictatoriaal wordt ge noemd. Kinderverlamming te Leiden. In Leiden heeft zich een licht geval van kinderverlamming voor gedaan. Het betreffende 8-jarige kindje is in een der stedelijke zie kenhuizen opgenomen. DE BILT Weersverwachting Dinsdagavond: ZEGT: geldig tot Van de werf Gusto te Rotterdam vertrokken 2 van de 3 tinbag germolens, die gebouwd zijn in opdracht van de N.V. Mijnbouw Mij. Billiton, naar de Oost, Luchtfoto van het vertrek der molens op de Nieuwe Waterweg. Overdag zonnig droog weer met ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen zuid ea oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1