jOruvincie^/asw Adiairaai Halfrich spoort aan tot nationale eenheid. Publicaties Reactie van Ned. Regering op verklaringen van Sjahrir. Utfn friet UöfiUrfy, hem uituaafyset - Jflif Uoniftg, Opleidingscentrum voor ieiders(sters) in de kinderbescherming „Middeloo" te Amersfoort. De Hapnah laat het masker vallen. Kind te koop aangelioden Dam-Labyrinth. i I 1 1 'm^mm 'i Wi m m m H Si l n m m WÊ |p Wf. M m m m lü m s Hf üp §p S SS Hf B 8 is H ül Een woordvoerder van het dept. van buitenlandse zaken heeft verklaard: Het is met leedwezen, dat de Nederlandse regering heeft moe ten constateren, dat de heer Sjahrir in zijn eerste speech voor de Veiligheidsraad heeft gemeend naar voren te moeten brengen, dat de Nederlandse re gering in gebreke is gebleven tegenover het volk van Indone sië. Het is met leedwezen, dat de Nederlandse regering heeft moeten constateren, dat de reue van de heer Sjahrir een voor stelling van de toestand en het verloop der zaken heeftge meend te moeten geven, welke in haar grote lijnen en haar de tailpunten niet geheel in overeen stemming met de feiten en het werkelijke verloop der zaken genoemd kan worden. Nederland wil de met de In donesiërs gesloten overeenkomst nakomen. Daartoe is voorwaar de herstel van orde en rust en Nederland zal als verantwoorde lijk voor Indonesië optreden, waar men daartoe onwillig of onmachtig is. Nederland deed dit nimmer, ook niet tijdens de jongste wereldoorlog, waarvan zijn bondgenoten kunnen getui gen. Nederland zal zijn gegeven woord nakomen. Koning Billy, het stamhoofd van de zwartjes op het eiland Melville aan de kust van I^oord-Australië, is dezer da gen gestorven op 80-jarige leeftijd. Een verslaggever sprak enige stamgenoten van koning Billy, die te Darwin in de haven werken, over het overlijden van de koning.,,Die ouwe kerel", zei Paddy, een oude eilander. „Hem niet ko ning hem uitvaagsel; mij koning nummer één, ouwe Bil ly niks". De volgende eilander die de verslaggever aansprak, was Charlie. Deze sloeg zich op de borst en zei: „Mij ko ning, Paddy kletsen laten, al lemaal leugenaars, mij ko ning". Men weet nu in Darwin, dat koning Billy dood is, maar wie hem opvolgt is nog niet uitge maakt. Australië is echter ge wend, met de Veiligheidsraad te scnermen, wellicht komt dus spoed'g ook deze kwestie voor die Raad Het internationale nood fonds voor kinderen. De eerste verscheping door het Internationale noodfonds voor kinderen zal volgende week plaats hebben, wanneer ruim 2.000.000 Engelse ponden (1.362.000 kilogram) melk in poedervorm van New-York naar Oostenrijk, Griekenland, Italië, Polen en Joego-Slavië zal worden verscheept. Door het Internationale fonds werd bekend gemaakt, dat de Amerikaan Alfred E. Davidson tot directeur is benoemd van het Europese hoofdkwartier te Parijs. Davidson was voorheen algemeen raadsheer van het Amerikaanse bureau voor de buitenlandse economie. De handelsbetrekkingen tussen Engeland en de S. U. Van Britse officiële zijde wordt opnieuw tegengesproken, dat de V. S. enige druk op Groot-Brittannië zouden Uit oefenen in verband met de handelsbesprekingen tussen laatstgenoemd land en de Sow- j et-Unie. Men is integendeel van opinie, dat de Sowjet-Unie de onderhandelingen niet in geschikte banen wenst te lei den. Rapportenovr niet-zelf- besturende gebieden. Bij de V.N. zijn rapporten bin nengekomen van Frankrijk, de V.S., Groot-Brittannië, Austra lië, en Nieuw-Zeeland betref fende 55 niet-zelfbesturende ge bieden. Men verwacht, dat der gelijke rapporten van Neder land en Denemarken nog op tijd zullen zijn ingediend, wanneer de Assemblee in September bij eenkomt. Op 17 Augustus zal de tweede jaarlijkse conferentie van de be weging voor een federale wereld regering te Montreux in Zwit serland geopend worden. Meer dan honderd afgevaardigden uit de Verenigde Staten en vijftig zowel uit Groot Brittanië als Frankrijk zullen aanwezig zijn. Te Calcutta hebben een dui zendtal jonge Hindoes stenen geworpen naar het huis, dat Ma hatma aldaar had betrokken om door zijn aanwezigheid een einde te maken aan de troebelen in deze stad. Verscheidene ruiten van het huis werden ingeworpen en de jongelieden eisten, dat de Mahatma zou terugkeren. 0e militaire bevelhebber van de Amerikaanse zone in Duits land, generaal Clay, heeft tegen over de subcommissie van de commissie der V. N. voor onder zoek in Palestina verklaard, dat by een scherpe wederopleving van het anti-semitisme in Duits land verwacht indien men zal pogen een groot aantal verplaat ste personen in het Duitse econo mische leven te doen opnemen. Mac Aarthur heeft aangekon digd, dat de tweede en laatste groep Duitsers en Oostenrijkers, die uit Japan gerepatrieerd moe ten worden, binnen enkele dagen uit Kobe zal vertrekken. Bij de opening van de tweede conferentie van de beweging voor een iederale wereldregering op 17 Augustus a.s. te Montreux, zal een boodschap van dr Albert Einstein worden voorgelezen. Het mag algemeen bekend wor den geacht, dat er een nijpend te kort is aan geschoolde jeugdlei ders ^en -leidst'-- in de kinderbe scherming. Een van de middelen om hierin te voorzien, is het opleidingscen trum voor sociale jeugdzorg „Middeloo" te Amersfoort, dat in September van het vorig jaar werd geopend. Aan het einde van dit eerste cursusjaar, gaan 33 cursisten de practijk in, na een jaar van inten se voorbereiding. Gedurende de opleiding, die intern is, wordt o.m. gedoceerd in de volgende vakken: Sociale en algemene psychologie, sociale en algemene opvoedkunde, psychopathologie, paedatherapie enz. De practische vakken: handenarbeid, volksdans en -zang, lekenspel, sport en spel worden zeer intens beoefend. Vooral wordt aandacht geschon- ken^aan het leiding geven. Het huishoudelijk werk wordt door de leerlingen zelf verricht. Zij krijgen hierin vakkundig on derwijs. Bij de toelating wordt in de eerste plaats gelet op animo voor het werk. In de loop van het jaar zal de sociale aanpassing, het sa menwerken eA het zelfstandig verwerken van de geboden leer stof bevorderd worden. De spanning van de lessen wordt onderbroken door tulnie- 'ren, musiceren en het maken van excursies, ook de kampeer-tecti- niek wordt practisch beoefend. Het B-diploma, erkend door „de Nationale Federatie de Neder landse bond tot Kinderbescher ming" wordt uitgereikt na het vereiste practijk jaar. De overwerkregeling bij „De Schelde". Een ernsiiR conflict voorkomen. In een hedenavond gehouden vergadering van de afdeling Vlissingen van de algemene Ne derlandse metaalbewerkersbond is de overwerkregeling bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" besproken. Zoals men weet acht de maatschappij het nodig, dat gedurende 9 weken overgewerkt wordt teneinde de in aanbouw zijnde schepen tijdig af te .kunnen leveren. De rege ling werd na overleg met de be- drijfskern aanvaard. De Katho lieke en Christelijke bonden leg den zich hij deze beslissing neer. De afdeling Vlissingen van de al gemene Nederlandse Metaalbe werkersbond ging er echter niet mee accoord en werd de rege ling voorlopig door de directie opgeschort. Vrijdagmiddag heeft de voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkers- bond, de heer van den Bom, een bespreking gehad met de directie der maatschappij en 's avonds ueeft hij in de ledenvergadering der Vlissingse afdeling de stand van zaken uiteengezet. Hij heeft de partijen er op gewezen, dat zij beide fouten hebben gemaakt en dat een nieuwe geest in het bedrijf moet gaan heersen. Sa menwerking alleen kan voor de arbeider als voor de directie het meeste profijt opleveren. Daar enboven herinnerde hij de ar beiders met klem aan, dat zij krachtens de geldende collectieve arbeidsovereenkomst tot het uit voeren van de getroffen regeling verplicht zijn. Na enige discus sie besloten de arbeiders aan de wensen van de directie tegemoet te komen en derhalve over te werken, mits de Zaterdagmiddag vrij zou blijven en deze regeling niet langer dan de voorgestelde negen weken zal gelden. Hier mede is, aar men mag aan nemen, een ernstig conflict in het bedrijf voorkomen. Voorzitter polder Walcheren gaat heen. Mr H. F. Lantsheer heeft per 1 October a.s. ontslag gevraagd als voorzitter van het dagelijks bestuur van de polder 'Walche ren. Hij heeft deze functie se dert 1918 vervuld. Bezoek Amerikaanse delegatie aan Zeeland. De Amerikaanse delegatie, die deelgenomen heeft aan de we reldconferentie voor Christelijke jeugd te Oslo, heeft een bezoek gebracht aan Walcheren. De bezoekers werden ontvangen door de classicale jeugdraad van de Ned. Herv. Kerk en bezoch ten achtereenvolgens Westka- pelle, Middelburg, het Menno nietenkamp te St. Janskerke en Vlissingen. De nacht werd door gebracht in de internationale studentenkampen te Westka- pelle en Biggekerke. VLISSINGEN. Steunt de N.I.W.I.N. Allen, die meeleven met onze jongens in Indië worden opge wekt met milde hand de grote Niwin-collecte, die op 23 Aug. a.s. te Vlissingen zal worden gehouden, te gedenken. I noten de oudjes volop. Om 6 uur werd de terugreis aanvaard en omstreeks negen uur werden de oudjes in het dorp ver welkomd door de Muziek Adven- do en honderden burgers. Onder de vrolijke' klanken van de mu HANSWEERT. Sehip omhooggevaren. De Belgische motorspits „Paloma", schipper Maes, ko mende van Antwerpen, voer Vrijdag Ie 17.45 u. op de Oost- havendam omhoog. Het schip werTd^TeTdml nrar"hët" zat gevaarlyk, daar het water geme0ntehuls gereden, zakkende was Het is te 18.30, 5 Dhr M Klooiterman sprak hier u. met assistentie van de sleep- een woord van dank n£mena de boot „Diezevan P. Smit, sleep- oudies dienst te Rotterdam weer vlot- DJat de oudjes dienst te Rotterdam, weer vlot gekomen. De „Paloma" kon haar reis vervolgen. KRUININGEN. In de nieuwbouw der wonin gen begint schot te komen. Se dert Donderdag wappert de vlag van één der 28 woningen die in de Voorhoutstraat (om gedoopt in Berghoekstraat) en niet overver moeid waren, bleek wel hieruit, dat velen zich nog waagden aan een rondedansje. Een 60-tal ouden van dagen na men deel aan deze reis. OVEZANDE. Consultatiebureau opgericht. Het Wlt-Gele Kruis, afdeling 1.1 de Slotstraat gebouwd wor- j Ovezande, organiseert een consul den. Wanneer er geen stagnatie tatiebureau, 'twelk voorlopig om zich voordoet zullen deze de veertien dagen gehouden zal worden en wel 's Maandags van half vier tot half vijf, te begin woningen spoedig voltooid zijn. In de Berghoekstraat ver- rijst thans de barak welke ae fen op ®Iaan^a& a"s' t hl een lokaal van de Landbouw- hier komende Landbouwhuis- houdschool onderdak zal geven. huishoudschool te Ovezande. Deze mooie en ruime barak zali °P t d" „burefu b°udt de zeer binnenkort voltooid zijn, i kinderarts zitting voor waardoor deze nieuwe straatzuleellnEen: dlt z,->n de tateren die aansluit op de Welhoek straat en Burgemeester Elen- baasstraat een mooi geheel vor men in het Bouwplan. WOLPHAARTSDIJK. Ouden van dagen «p stap. Donderdag 14 Aug. werden de ouden van dagen tn onze gemeen te dank z(j de medewerking van de burgemeester en de financiële steun der" burgerij, in staat ge steld een mooie autotocht te ma ken naai- het Dierenpark in Til burg. Omstreeks 12 uur werd in 12 luxe auto's welwillend door de tot 1 jaar. Het consultatiebureau is ge opend voor inwoners van Ovezan de, Driewegen en Kwadendamme van alle gezindten en is kosteloos. THOLEN. Zaterdag j.l. is men klaar gekomen met het bekisten van de laatste zes brugvakken. Maan dag of Dinsdag a.s. zal men met bet betonstorten dezer vakken beginnen. Waar de termijn voor verharden pl.m. 14 dagen is, kan men vrijwel als vaststaand aan nemen, dat het wegdek medio Sept. zal worden opengesteld eigenaars voor dit doel afgestaan,voor het verkeer. Naar wij ver en gevolgd door een autobus, de nemen, zal vooreerst 'n éénrich- toeht aangevangen. tingsverkeer worden ingesteld, Na een mooie reis door de Bra- dit met het oog op het nog niet bantse bossen arriveerde men om bereidbaar zijn van het rijwiel- 3 uur in het Dierenpark. Hier ge-1 en voetpad. Herdenking van de Japanse capitulatie. Ter herdenking van de Japanse capitulatie op 15 Aug. '45 heeft Admiraal Helfrich Vrijdagavond een radiorede gehouden waarin hij getuigde van het glorierijke ogenblik in de baai van Tokio, dat uitliep op de tragedie in Indië. Na een beschrijving van de blij de en ontroerende indrukken van de plechtigheid in de baai van Tokio, zei adm. Helfrich: „De overwinning was bevochten, het Koninkrijk der Nederlanden was hersteld. Een glorierijk ogenblik. Doch hoe anders dan wij ons had den voorgesteld, was onze terug komst in Indië. De Britten waren er niet voor gereed en het eerste zwakke con tingent Britse troepen landde pas op 29 September, zes weken na de 15e Augustus in Batavia. Hun doelstelling beperkte zich tot de bevrijding van krijgsgevangenen en geïnterneerden, zomede de ontwapeningen en evacuatie van de Japanse bezetting. Op 17 Augustus twee dagen na de onvoorwaardelijke overgave van Japan was op last en on der druk van 't Japanse militaire bestuur de republiek onder Soe- karno geproclameerd. Deze Repu bliek was dus op dat moment on wettig. Japan had zich immers onvoorwaardelijk overgegeven. Zes weken lang kon de repu bliek zich onbelemmerd organise ren. Het Japanse gif werkte ook na de overgave door en toen de dergang. Willen wij die onder gang niet, dan moet er op dit uiterst kritieke ogenblik ook na tionale eenheid zijn". Spr. was er van overtuigd, dat onze nationale kracht door de eeuwen heen onverzwakt is en dat nationale eenheid, van vreem de smetten vrij, die kracht nog moet kunnen versterken. „Indien wij wederom die een heid ook naar buiten, kunnen uit dragen, dan zal het drama van Indië, die tragische erfenis van de Japanse overgave, vervagen en zal de glorie van de vrede het winnen, dan pas hebben wij de oorlog tegen Japan gewonnen. Dan kunnen wij de overgave van onze voormalige vijanden, twee jaar geleden, met dankbaarheid gedenken", aldus besloot admiraal Helfrich. Vele Arabieren, w.o. 4 kinderen, vermoord. Een heel Arabisch gezin, be troepen landden, konden slechts staande uit man, vrouw en vier enige Icustplaatsen bezet worden, kinderen, is gisteren in Tel Lit- Gemecnteraad. HAAMSTEDE. Woensdagmiddag vergaderde de Raad van de Gemeente Haamstéde. Onmiddellijk ont stond een uitvoerige bespreking omtrent de politie-aciviteit. De voorzitter kon mededelen, dat deze kwestie de aandacht heeft van de Vereniging van Neder landse gemeenten. Met vreugde werd kennis ge nomen van de plannen der R.T.M. om te komen tot Diesel- electrische tractie. De raad ver enigde zich met een verzoek te richten aan de Directie der R.T.M. om busdiensten in te leggen van Zijpe naar de wekt- hoek van het eiland, alleen voor personenvervoer van Zijpe naar Renesse, Haamstede en Burgh. De renteloze kasgeldlening a f 16.000, aangegaan met de Pro vincie, die voor één jaar was verleend, werd gewijzigd in een renteloze lening voor onbe paalde tijd. Besloten werd tot aanstelling van tweede ambtenaar ter sec retarie. Over de salariëring dei- ambtenaren ontspon zich even eens een levendige dircussie. Bij het punt verbetering ha venbeschoeiing Burgsluis werd geklaagd over het feit, dat bij na twee en een half jaar na de bevrijding nog met het herstel der oorlogsschade moet worden begonnen. De Bruine (arb.) vroeg wie de schuldige was van deze gang van zaken. De toe stond is zo, dat bij hoge vloe den het ergste voor een deel der beschoeiing valt te vrezen. Uit toelichtingen door de voorzitter bleek, dat de wederopbouw niet vrijuit gaat. Wethouder Vis (vrijheid) was van mening, dat B. en W. eveneens schuld heb ben, daar zij niet met voldoende klem op spoed hebben aange drongen. Op voorstel van De Bruine (arb.) werd besloten te verzoe ken de bouw van een nieuwe school te plaatsen op het bouw plan 1948. Hoogstwaarschijnlijk zal spoedig een woning beschik baar zijn voor het Hoofd der School van de O.L.S. aan de Hoge Zoom. Als gronden, die in aanmer king komen voor aankoop of onteigening ten behoeve van de Woningbouwvereniging werden terreinen aan de Zandweg en Sluispad aangewezen. De aanleg van een sportpark werd voorlopig uitgesteld. De Bosbrandweer is "weer in gesteld en in vier groepen in gedeeld. Bij de rondvraag vroeg De Bruine (arb.) of de commissie ter voorbereiding Uitvoering Noodveerziening Ouden van Dagen al is ingesteld. De voor zitter antwoordde bevestigend; het is dezelfde commissie als voor het consumentencrediet. Rechtszaken. bleef het binnenland onberoerd en kon dat Japanse gif zich on gestraft verspreiden. De geïnter neerden konden slechts voor een deel bevryd worden. Vele Japanners bulten het be perkte bezette gebied gaven hun wapens over aan de door de Ja panners opgerichte en gelelde strijdorganisaties van de repu bliek. Roversbenden rezen als paddenstoelen uit de grond. Orde en veiligheid waren aanstonds zoek. Onze eigen troepen en mari niers kwamen eerst veel later ter plaatse. In Australië ten behoeve van de bevolking verzamelde voe dingsmiddelen, kledingstukken en medicijnen werden niet ver scheept. De Republikeinse omroep slingerde vrijuit haar anti-Neder landse propaganda de wereld in. Zo kon deze republiek zich met Japanse wapens door terreur handhaven en kon het sprookje van haar gezag de openbare me ning misleiden. Zo voltrok zich de tragedie, waarvan wy nu nog, na twee lange jaren, getuige zyn. „Die bevolking zal blijven juichen en zij zal zich werkelijk „vrij" voelen, mit^ wij geen half werk doen", aldus spr. „Nederland en Indië zyn histo risch tot een Rijk gegroeid en moeten samen blijven, in welke vorm dan ook. Dit eist het waar achtig belang van Nederland en ook zeker dat van Indië. Ons al ler plicht eist, dat de welvaart vantachtig millioen mensen ge handhaafd blijft, of hersteld wordt. Het alternatief is de on- winsky door de Joodse verzets beweging Haganch uitgemoord, waarna het huis werd opgebla zen. In een communiqué noemde de Haganah dit een „executie' omdat in het huis besprekingen van Arabische verzetsleiders werden gehouden over het voe ren van acties tegen de Joden. Nog 5 andere Arabieren werden bij deze actie om het leven ge bracht. In Tel Aviv vond de po litie twee lijken van doodge stoken Arabieren. In totaal wer den gisteren 13 Arabieren om 't leven gebracht. In het geheel werden sinds het uitbreken van onlusten tussen Joden en Ara bieren 17 Arabieren en 11 Joden gedood, terwijl 40 Arabieren en 17 Joden ernstig gewond werden Het totaal aantal lichtgewonden bedraagt 50. Havenstaking in Zaan dam beëindigd. In de Vrijdagavond gehouden ledenvergadering van de boot werkersorganisatie „Eensgezind heid" heeft het bestuur mede- edeeld, dat de bond van werkge vers de door de Zaandamse ha venarbeiders gestelde eis van uitbetaling volgens het Ameri kaanse tarief a f3,11 per stan daard ingewilligd heeft. Daar mede is een eind gekomen aan de havenstaking, die juist een week heeft geduurd. Kerk en Zending. Bijeenkomst wereldraad van kerken te Amsterdam. Volgens een mededeling van dr John R. Mott (New York) op de conferentie van de ~wereld- In de Herman Costerstr. te Den i commissie van de Ymca te Edin- Haag boden een jonge man en een jonge vrouw Vrijdag morgen een kind te koop aan. Ze hadden het kind niet bij zich. Z(j vroegen 200 gulden, maar het was duidelijk, dat ze het voor minder ook wel wilden doen. Er waren zelfs nog gegadigden ook, en er werd druk onderhandeld, toen de door de verontwaardig de omstanders gewaarschuwde politie ten tonele verscheen. Op het bureau bleek, dat het gear resteerde tweetal afkomstig was uit het woonwagenkamp in Voor burg, n.l. de 17-jarige mej. M. K. en de 23-jarigt H. J. v. d. V. De baby was hun eigen kind, maar ze ontkenden hardnekkig, dat ze het hebben willen ver kopen. De kinderpolitie probeert burgh, zal de wereldraad van kerken in Augustus 1948 te Am sterdam bijeenkomen. Dr Mott zeide, dat honderd en zeven ker kelijke gezindten, voor het merendeel protestantse, besloten hadden zich bij de wereldraad aan te sluiten, en dat ook de Rooms-Katholieke kerk 'daartoe was uitgenodigd. Prof. Schilder naar Amerika vertrokken. Aan boord van het s.s. „Veen- dam" van de Holland-Amerika- lijn, dat Vrijdagmiddag van de Wilhelminakade te R'dam naar New-York vertrokken is, be vindt zich ook prof. dr K. Schilder, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der ijverig het rechte van de zaak te-Geref. Kerken (onderh. Art. 31 weten te komen. K.O.) te Kampen. ECON. TUCHTRECHTER THOLEN. Zitting van 19 Aug. Als eerste verscheen voor de groene tafel J. d. E. te St. Maar tensdijk wegens niet voorkomen op registratiekaart van een var ken. Eis f 100, uitspr. f 35. A. J. de E. te St. M.'dijk voor eenzelfde feit. Eis f 50, uitspr. f35. C. v. V. te Oud-Vossemeer, le voor kopen en verkopen van 11 biggen zonder aankoopvergun ning, 2e. het slachten van een varken zonder vergunning; 3e. le veren van biggen zonder vergun ning. Eis f250, f300 en f50; uit spr. f 100, f 200 en f 25. J. D. K. te St. Maartensdijk voor het niet leveren van 1000 kg graan, welke gebruikt was voor eigen bedrijf. Eis f 150; uitspraak f 100. J. T. A. St. Annaland had zijn paard niet geregistreerd. Verd. beweerde dat het paard van zijn zwager was. Voorw. vrijspraak. J. P. T. te Oud-Vossemeer we gens vervoer van gerst zonder ge leide biljet. Eis f 25, uitspr. f 10. P. J. F. te St. Maartensdijk we gens ruilen van boter tegen klom pen. Eis f 75, uitspr. f 40. L. J. V. te St. Maartensdijk had met voerman S ongeveer 10 kg boter medegegeven, welke in be slag zijn genomen. De vervoerder zeide, dat de boete van f 25 door V. was betaald, wat deze ontken de. De verdediger voerde aan, dat V. niet verantwoordelijk is voor de daden zijner vrouw. V. werd vrijgesproken, doch zijn vrouw zal als nog voor de rechter moeten komen. M. K. v. N. te Oud-Vossemeer had een varken te laag in ge wicht aangegeven. Eis f 50, uit spraak f 20. J. A. v. L. te Oud-Vossemeer wegens het ln bezit hebben van een stier zonder vergunning. De stier was geschetst als os. Eis f75; uitspr. f20. I. M. H. te St. Maartensdijk wegens kopen en verkopen van 245 eieren zonder bon. eis f 100 met verb, verkl.uitspr. f 50 met verb, verkl. C. P. te St. Maartensdijk, die de verkoper van v.n. eieren was, kreeg als els f200; uitspr. f125. C. U. H. U. en J. U. té Poort vliet voor vervoer van 4 kg boter en 120 eieren zonder vergunning en het bereiden zonder karnver- gunning. Voor H.U. vrijspraak. C. U. f60 en J. U. f40 belden met verb, verkl. Uitspr. ider f 30 met verb, verkl. B. te Tholen moest voor het telen van vroege aardappels zon der vergunning f40 betalen. Wegens te gering afleveren van granen moesten verschillende landbouwers voorkoAien. Allen beweerden dat zij daartoe ge dwongen waren wilden zij perso neel ln dienst houden. C. V. S. te St. Philipsland kreeg hiervoor eis f 800, uitspr. f 350. Hij had 3850 kg. gerst en 400 kg. tarwe te weinig geleverd. A. V. te St. Philipsland had 2000 kg tarwe en 5000 kg gerst te weinig geleverd. Eis f700; uit spraak f 300. J. V. te St. Philipsland 5460 kg. gerst, 715 kg. tarwe. Els f600; uitspr. f250. H. J. G. te St. Philipsland 4690 kg gerst. Eis f476; uitspr. f225. A. C. v. E. te St. Philipsland, 2800 kg. gerst. Els f300; uitspr. f200. J. v. H. te St. Philipsland, 2340 kg. gerst en 980 kg tarwe. Eis f300; uitspr. f150. M. N. te St. Philipsland, 2975 kg. gerst. 1425 kg. tarwe. Eis f 350uitspr. f 150. J. T. A. v. d. E. te St. Philips land, 4100 kg. gerst en 1000 kg. tarwe. Els f400; uitspr. f200. P. J. C. V. te St. Philipsland, 5400 kg. graan totaal. Els f 600, uitspr. f 350. H. T. te St. Philipsland 2800 kg. graan. Eis f 200; uttspr. f 160. N. v. W. te St. Philipsland, 4900 kg. gerst en tarwe. Eis f 500 uitspr. f 250. S. d. R. te St. Philipsland, 5100 kg. gerst en tarwe. Els f500; uit spraak f250. J. Q. wegens tekort melkbon- nen. Els f 75; uitspr. f 40. D. P. S. te Anna-Jacobapolder had 7 varkens ongeregistreerd aangehouden, wel was 1 er een aankoopvergunning voor afgege ven; 2e. het kopen van 750 kg. tarwe; 3e het in bezit hebben van 3 varkens zonder aankoopvergun- nin<r. Eis f "00, f750 en f175; uitspraak f 100, f 600 en f 75 met verb, verkl. Redacteur: H. M. Slab bek oom, Qostsiugel GO a, Goes. Augtistus-prysvraag-, No. 1. Auteur onbekend. Leestafel. Dispereert niet. Twintig eeuwen historie van de Ne derlanden, door A. en H. Al- gra. Uitgave T. Wever, Franeker. Met zeer veel belangstelling hebben v. ,j van de ons toegezon den deeltjes I en XI, van deze uit gave kennis genomen. Dat is nog eens geschiedenis vertellen. Hier wórden de lezers en leerlingen niet geplaagd met niet vaststaan de en niets zeggende jaartallen omtrent dikke korte en kale Dir ken en Kareis, maar hier wordt geschiedenis gegeven. Zó, dat het kennen van de feiten be tekenis heeft, belangstelling wordt gewekt, Inzicht wordt ver kregen. Deel I handelt over de vroeg ste geschiedenis van ons land en deel XI over Indië. Vooral nu van betekenis! Omtrent de titel zeggen de schrijvers in een voorbericht o.m.: „De titel is een program. Wij wensen iD waarlijk nationale zin aan ons volk te verhalen van twintig eeuwen historie. Deze uitgave, er verschijnen in totaal 14 deeltjes, belooft een standaardwerk te worden. De uit gever zorgt voor een keurige uit voering. Bij de. de uitgever verscheen: De Kerke Christi te Bata via, door A. Algra. In een voorwoord wijst de schrij ver erop, dat er omtrent het In dische kërkelijk leven in ,de 17e eeuw over het algemeen een grote onwetendheid heerst. De namen „rrjstchristenen" en „kruidnagelgodsdienst" doen maar al te vaak dienst om die periode te karakteriseren. Ten onrechte evenwel. Uit de officiële stukken niet alleen omtrent de kerk te Bata via, die hier als type is genomen wordt hier aangetoond dat de Gereformeerde Kerk van de gouden eeuw In '-<ft Verre Oosten ondanks alle gebreken en tegen werking vaak, een grootse taak heeft vervuld. En dat niet juist is de steeds herhaalde bewering als zou de koloniale politiek in vroe gere eeuwen uitsluitend egoïs tisch zijn geweest. Zij die zich willen laten onder wijzen van deze dingen, kunnen hier terecht. Augustinus over den Staat, door Dr A. Slzoo. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Een actueel werkje. Nu in deze dagen telkens weer de betekenis van de Staat en de verhouding van "erk en Staat aan de orde komt, wordt daarbij ook gaarne aandacht geschonken aan wat Augustinus over deze materie heeft geschreven. Zo b.v. Dr I. A. Diepenhorst in zijn bekende dis sertatie. Het verdient daarom toe juiching dat Dr Slzoo, August! nus-kenner bij uitnemendheid hier een verzameling geeft van uit spraken van Augustinus over de Staat. Naast de Latijnse tekst is een Nederlandse vertaling opge nomen. zodat dit werkje voor een ieder toegankelijk ls. Practisch receptenboek van de huishoudschool Ma- riakroon te Culemborg.. Verzameld door Elisabeth. Uitgave J. J. Romen en Zn., Roermond. Van dit kookboek verscheen reeds de derde druk. Een be wijs dat de gerechten volgens de hier gegeven recépten klaar gemaakt, in de smaak vallen. Bij het doorbladeren van dit boek blijkt, dat de recepten, voor-oorlogs zijn samengesteld. Om van te watertanden soms. Toch kon dit moeilijk anders. Behalve xuim 1400 recepten vindt men hier een handleiding voor het samenstellen van ge rechten en menu's. Een aparte plaats is ingeruimd voor zie- kenreeepten samengesteld on der leiding van een genees heer en een verhandeling over het electrisch koken. Bij dit laaste werd door speciale des kundigen medewerking ve leend. Ook aan de smaak is afzonderlijk aandacht geschon ken. Wat brengt de radio? Dinsdag 19 Augustus. HILVERSUM I (301,5 M.) j7.Nieuws. 7.45 Carl Hei- ninck. Orgel. 8.- Nieuws. 8.15 .Pluk de dag". 9.Lichtbaken. 9.30 Concert. 10.15 Opera-mu- ziek. 10.50 Kamer-muziek. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Con cert. 12.30 Lunch-oóncert. 1. Nieuws. 1.20 Lunch-concert. 2.30 Onder ons. 3.Strausz Walsen. 4.De Zonnebloem. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7. Nieuws. 7.20 John Carter zingt. 8.Nieuws. 8.05 De gewone man. 8.30 Het oog van Apollo. 9.15 Concert. 10.30 Nieuws. Zw. 10 schijven op: 1, 2, 3, 5, 6. 9. 13, 33, 37, 39. Wit 9 schijven op: 11, 12, 15, 17, 22, 24, 32, 40, 41. No. 2. Auteur: Pennings, 's Bosch WH Mix iW/ OM; w ffi/w. Ww- K -M 'Mi Wk '4 Zw. 13 schijven op: 1, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 20, 24, 30, 36. Wit 14 schijven op: 21, 22, 26, 27, 28, 29, 33, 37, 38, 42, 43, 45, 46, 50. Voor beide vraagstukken. Wit begint en wint. De 15de prijswinnaar zal een iokertje worden aangeboden. In zendingen aan het redactie-adres uiterlijk 14 dagen na plaatsing. Oplossing Juli-prijsvraag. Auteur: J. H. Schejjen, Kerkrade. Stand Zw. "1, 8, 11, 13, 15, 21, 22, 27, 29, 30, 34, 35. Wit 14, 19, 20, 23, 32, 36, 37s 38, 41, 44, 45, 49. 14—19 (3x25) 37—31 (29X18l 41—37 (13X24) 4440 (35X44) 49X20 (15X24) 32—28 (22X42) 31X2 42X31) 36 x 7 (30—35) 2X30 (25X34) 7—2 (34—39) 2—16 (3944) 16—11 (44—50) 11—6 (3540) 45X34 (5045) 61 wint. Goede oplossingen ontvangen van: J. J. A. Koster, Vlissingen; R. Rjjkse, Yerseke; C. J. Kosten, se, Renesse; C. P. Vogelaar Jr, KrabbendijkeJ. Strooband Sr, Middelburg; J. A. v. Dixhoorn, IJmulden; M. J. Leendertse, Kamperland; J. v. d. Meulen, Vlissingen; J. P. Geleijnse, Re- nesse; C. Hollebrandse, St. Lau rens; J. de Smit, Kamperland; J. Bisschop, Goes. Prijswinnaar na loting: C. J. Kostense, B 264a, Renesse. ZeelandLimburg. Wit: M. Kochelhom. 44—39 14—19; 5. 5044 5—10; 1. 33—28 19—23; 2. ...X... X 233. 39—33 10—14; 4. 4439 14—19 5. 5044 510; 6. 32—28 ...X...; 7. X28 10—14; 8. 41—37 17—22; 9. ...XX22; 10. 37—32 7—11; 11. 32—27 11—17; 12. 34—30 1—7; 13. 30—25 7—11; 14. 40—34 2—7; 15. 34—30 19—23; 16. 4440 14—19 17. ...xx10! 18. 30—25 10—14; 19. 40—34 14—19; 20. 34—30; 15—20; 21. Xx10 22. 30—25 10—14; 23. 4641 14—19; 24. 35—30 9—14; 25. 30—24 ...X...| 26. ...X... 3—9; 27. 34—30 14—19; 28. 30—25 9—14 29. 33—29 ..X"-; 30. ...x— 4—10; 31. 30—24 ...X...; 32. ...X... 13—19; 33. 43—39 8—13. 34. 4843 10—15; 35. 34—30 15—20; 36. 30—25 20—24; 37. 49—44 24—29; 38. 44—40 19—24; 39. 40—35 13—19. wa. •,x> WW In deze stand werd afgebroken. Wie geeft op en aanmerking tot diagram stand. Wie geeft de bes te voortzetting aan vanuit dia gramstand. Tot de volgende week. S. Noodwet Ouderdomsvoorziening Gemeente Goes. De commissie van onderzoek voor de Noodwet Ouderdomsvoor ziening in de gemeente Goes, deelt aan alle belanghebbenden mede. dat alle voor de wet ver eiste formulieren zijn' ontvangen, zodat met de uitvoering der aan gekondigde maatregelen kan worden begonnen. Personen, die op 1 October '47 62 jaar of ouder zijn en menen in aanmerking te komen voor een verhoogde uitkering ingevolge bo vengenoemde Noodwet kunnen deze formulieren verkrijgen bij het bureau voor Sociale Zaken, Lange Kerkstraat No. 3 te Goes, Kantooruren van 912 en van 25 uur. 's Zaterdags van 912 uur. De vorengenoemde formulieren worden verkrijgbaar gesteld ten kantore ingaande Woensdag 20 Augustus 1947

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3